#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/12/2013 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν σε λένε Φουφουτόπουλο δεν έχεις καμιά τύχη



«Σιδεροκέφαλος» ο νέος βουλευτής Καρδίτσας της Νέας Δημοκρατίας, Γιώργος Αναγνωστόπουλος. Δεν έχουμε τίποτε με τον άνθρωπο, νέος είναι, της εποχής του είναι, μπορεί και να βοηθήσει. Ωστόσο, το θέμα που προκύπτει με την παραίτηση του Παύλου Σιούφα και την αντικατάστασή του από τον κ. Αναγνωστόπουλο, έχει έναν τίτλο: «Οικογενειοκρατία».

Και το ξαναλέμε. Δεν έχουμε τίποτε με τον πρώην και τον νέο πλέον βουλευτή.

Αλλά είναι ενδιαφέρον όταν παραιτείται ένας Σιούφας με μακρινή συγγένεια με τον πρώην υπουργό και πρώην πρόεδρο της Βουλής, Δ. Σιούφα, και αντικαθίστανται από ένα Αναγνωστόπουλο που είναι γιος του πρώην υπουργού και βουλευτή της ΝΔ, Θεόδωρου Αναγνωστόπουλου και εγγονός του πρώην βουλευτή της ΕΠΕΚ και Ένωσης Κέντρου Γιώργου Αναγνωστόπουλου.

Κατά τον ίδιο τρόπο έχουμε όλες τις μεγάλες οικογένειες και τα παραδοσιακά τζάκια να καταλαμβάνουν θέσεις στη Βουλή και στον κρατικό μηχανισμό.

Καραμανλήδες, Παπανδρέου, Μητσοτάκηδες, Βαρβιτσιώτηδες, Κεφαλογιάννηδες, Ψυχάρηδες, Μπακογιάννηδες, Τζιτζικώστες, κ.λπ. επί χρόνια μοιράζουν τις βουλευτικές καρέκλες, λες και δεν υπάρχουν άλλοι άξιοι σ' αυτόν τον τόπο.

Αν σε λένε Φουφουτόπουλο δεν έχεις καμιά τύχη να μπεις στο Κοινοβούλιο ή σε κρίσιμες θέσεις της κρατικής μηχανής. Κληρονομικό δικαίωμα λες και είναι ο Βασιλιάς και πρέπει να τον διαδεχθούν οι γόνοι.

Μα πώς θα πάει μπροστά αυτός ο τόπος όταν η οικογενειοκρατία είναι το βασικό χαρακτηριστικό; Από τη Βουλή μέχρι τα Πανεπιστήμια ή άλλες υπηρεσίες «βολεύονται» πάντα οι συγγενείς και μένουν απ' έξω άλλοι πιο άξιοι επειδή δεν έχουν... επώνυμο.

Και πάντα κάνουν κουμάντο τα τζάκια, πολιτικά, επιχειρηματικά και εκδοτικά τα οποία φυσικά διαιωνίζονται μέσω των γόνων. Αυτή είναι η Ελλάδα κι αν κάποιοι πίστευαν ότι άλλαξε, ας δουν τι γίνεται στο πολιτικό σκηνικό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 12/12/2013 08:07:05

    Μπράβο σου Φάκτορα...
    Σε συγχαίρω.

    • ΝΙΚ avatar
      ΝΙΚ @ Τί να λέμε; 12/12/2013 20:05:52

      ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΕΙ?

      • Fotis avatar
        Fotis @ ΝΙΚ 13/12/2013 13:06:26

        Δυστυχώς ψηφίζουμε απο τις επιλογές ,που εχουν προεπιλεγεί απο τους κομματικούς μηχανισμούς ,αυτο με απλα λόγια ονομάζεται έλλειμα δημοκρατίας .Μη τα ρίχνουμε και ολα στους πολίτες

  2. Κάνω ότι δεν βλέπω avatar
    Κάνω ότι δεν βλέπω 12/12/2013 08:30:37

    Φάκτορα, μπράβο σου.

  3. Eva avatar
    Eva 12/12/2013 08:47:23

    Αν σε μία περιφέρεια, τοπικό στέλεχος
    χώσει στο ψηφοδέλτιο συγγενή του λόγω...ποσόστωσης
    και εκλεγεί,
    Αυτό είναι οικογενειοκρατία???
    Ο συριζα προς το παρόν βάζει Φουφουτόπουλους στη βουλή.
    Με τη διαφορά οτι είναι Φουφουτόπουλοι όνομα και πράγμα.

    • Cynthia avatar
      Cynthia @ Eva 12/12/2013 16:09:45

      Πως τα καταφέρνετε κ προκειμένου να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα βάζετε μέσα κ τον ΣΥΡΙΖΑ ειναι να απορεί κανείς ! Αυτό δηλαδή για καλό το γράψατε ?

      • Eva avatar
        Eva @ Cynthia 12/12/2013 18:51:43

        Εγώ δεν θέλω να δικαιολογήσω τίποτα
        διότι δεν έχω λόγο να το κάνω .
        Οπότε δεν γράφω κάτι με σκοπό. ούτε για καλό
        ούτε για κακό.
        Λυπούμαι αν σας ενόχλησα.

  4. TopGunZ avatar
    TopGunZ 12/12/2013 09:03:19

    Εσείς μπορεί να μην έχετε τίποτα με τον συγκεκριμένο, αλλά εγώ έχω πολλά κι ας μην τον ξέρω. Δεν μπορεί η γενιά μου να εκπροσωπείται από κάποιον που πέρασε στη Νομική λόγω... μπιλιάρδου και έχει ως κύριο γνώρισμα τις βόλτες στο Κολωνάκι και την αγάπη για τα σπορ αμάξια (φχαριστώ πολύ, εσύ και το 99% των στρέητ αντρών). Τη δε Νομική φημολογείται ότι δεν την έχει βγάλει ακόμα και αν κρίνουμε ότι είχε και θέμα με το πόθεν έσχες (από τα 33 του!) δεν νομίζω να τον έφαγε το λιοπύρι και να μην προλάβαινε.

    Αλλά και αυτόν κάποιοι τον ψήφισαν. Οι οποίοι κάποιοι μετά στο φέης-μπουκ ή στο καφενείο θα βρίζουν γιατί πέθανε κάποιος από μαγγάλι ή γιατί δε βάζουν μέσα τους αλιταις-πρωδωταις-κραιμαλαις. No hope λέμε...

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ TopGunZ 12/12/2013 09:51:16

      Τελικά, ας καταλάβουμε ότι και οι πολίτες που αυτούς επιλέγουν φέρουν ευθύνη. Εκτός κι αν δεχτούμε ότι είμαστε όντως δουλοπάρικοι. Δεν έχουμε πλέον υπόσταση Πολίτη. Εξαθλιωμένοι μεσαιωνικοί δουλοπάρικοι κι ως εκ τούτου απαλλασσόμεθα λόγω ηθικής και πνευματικής ανυπαρξίας.

    • Κώστας τουρίστας. avatar
      Κώστας τουρίστας. @ TopGunZ 12/12/2013 10:57:25

      Μπράβο και "γειά στο στόμα σου" που έλεγε η Γιαγιά μου! Πρίν λίγο διάβασα και ανάρτηση στο Facebook σχετικά με το θέμα και σχολίασα επίσης περίπου ό,τι και εσύ εδώ! Πράγματι , με μόρια που πήρε απο αγώνες Μπιλιάρδου-άκουσον άκουσον- μπήκε στην Νομική.
      Δυστυχώς το σύστημα της οικογενειοκρατίας καλά κρατεί και δέν βλέπω να αλλάζει, όσο διατηρούνται τα συστήματα εκλογών και οι διάφοροι σχετικοί "θεσμοί". Και βλέπεις οτι ακόμα να υλοποιήσει ο Πρωθυπουργός μας αυτό που είχε εξαγγείλει για αλλαγή του Νόμου περί ευθύνης Υπουργών. Δέν "συμφέρει";;; Δέν ξέρω. Στις επόμενες εκλογές, θα έχει περάσει και η δεύτερη σύνοδος και όλα τα λαμόγια και οι κλέφτες του Δημοσίου χρήματος , θα μείνουν οριστικά ατιμώρητοι!

  5. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 12/12/2013 09:22:34

    Ακριβώς!
    Το δε στημένο θέατρο των δήθεν ιδεολογικών διαφορών με μπαχαρικά δήθεν δεξιά ή αριστερά δεν είναι παρά η λυσσασμένη προσπάθεια όλων αυτών να μην αλλάξει τίποτα.

  6. Μετανάστης avatar
    Μετανάστης 12/12/2013 09:46:18

    Πολλές αλήθειες σε λίγες γραμμές ....
    Μήπως υπάρχει καμμία θέση και για μένα , μιάς κι έχω το ίδιο επώνυμο ;
    Απλά λέω ;

  7. Γιαννης Ζ. avatar
    Γιαννης Ζ. 12/12/2013 14:21:40

    Αγαπητοι μου...προς τι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος...τετοιοι ειμαστε αυτους ψηφιζουμε...ποιος τους ψηφισε...;;; Εμεις !!! Δυστυχως...!!! Αυτα τα "καλοπαιδα" εχουν το "ονομα", εχουν τα καποια χρηματα, εχουν τον μηχανισμο του μπαμπα ή του θειου, εχουν τις εφημεριδες που στηριζουν το κομμα του μπαμπα...ή του θειου...οποτε...!!! ;;; Γιατι σας φαινεται παραξενο και το συζηταμε...; ΜΗ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΕΤΕ.- (τελεια & παυλα)

  8. dimx avatar
    dimx 12/12/2013 14:38:52

    Δεν κατάλαβα γιατί διαμαρτύρεστε , master η Διδακτορικό στο Εξειδικευμένο Δημόσιο Δίκαιο χρειάζεται κάποιος για να ψηφίζει μεταχρονολογημένες Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου .
    Είναι αλήθεια ότι δινόταν μόρια και σε μη Ολυμπιακά αθλήματα ; κρίμα που δεν το γνώριζα γιατί ήμουνα φοβερός στο τάβλι στα φοιτητικά μου χρόνια.

  9. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 12/12/2013 14:54:45

    Ολοι συμφωνούμε σε αυτό. Αλλα μην ξεχναμε, πως όταν το 1981 ηρθε η ....Πασοκαρα ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ, ειχε βουλευτες σε μεγαλο ποσοστο αγνωστους, κι από φτωχες ή μικρο-μεσαιες οικονομικα οικογενειες.
    Μετα εγινε το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ολων των εποχων. Καθοτι οι πιο πολλοι απ αυτους ηταν λιγουρια, και μολις ειδαν το βαζο με το μελι, επεσαν με τα μουτρα.
    Αρα καταληγουμε στο εξης: το ότι καποιος προερχεται από φτωχη οικογενεια δεν προεξοφλει εντιμοτητα και καθαρα χερια αν μετα παρει καποιο αξιωμα. Ουτε προεξοφλεί ότι όταν φτασει ψηλα θα νοιαστεί μετα για το φτωχο λαο και το μεσο πολιτη.
    Επισης, το ότι καποιος προερχεται από ευπορη οικογενεια, δεν σημαινει ότι ντε και καλα , αν ανεβει στη εξουσια θα κατακλεψει τους παντες και θα αδιαφορησει για το φτωχο ανθρωπο.
    Υπαρχουν και στις 2 περιπτώσεις παρα πολλα παραδείγματα, που εδειξαν ότι εγινε ακριβως το ΑΝΤΙΘΕΤΟ...!

  10. Νιόβη avatar
    Νιόβη 12/12/2013 16:39:29

    Κι ο Πρωθυπουργός είχε οικογένεια, δεν ήταν έκθετο. Ανιψιός βουλευτή και εγγονός υπουργού υπήρξε αν δεν απατώμαι.

  11. δημης avatar
    δημης 12/12/2013 17:23:10

    +++++++++++++++
    ΚΡΙΜΑΣ (που λέγαμε )....
    Και μας δείχνουν τους Παν/μιακούς οι μύωπες που δεν βλέπουν ούτε τους εαυτούς τους στον καθρέφτη ,ούτε τους γύρω και μέσα στη βουλή , ούτε τους χρισμένους υποψήφιους βουλευτές ,ούτε τους διοικητές του δημοσίου....

  12. victoria (true) avatar
    victoria (true) 12/12/2013 18:48:15

    Μέχρι και στην αγγλική βασιλική οικογένεια ήρθε το τέλος του pedigree (η Κέιτ δεν είναι γαλαζοαίματη), στην Ελλάδα πάλι όχι.

  13. LemonPie avatar
    LemonPie 12/12/2013 19:46:33

    Αφήστε τον μωρέ, μήπως θα ξανα έχει άλλη ευκαιρία.
    Άνοιξαν τα ματάκια τους πολλά γατάκια ταυτόχρονα.
    Με την μπουκιά στο στόμα θα μείνει....

  14. Νικήτας avatar
    Νικήτας 12/12/2013 21:11:47

    Δεν μπορεί ένα ανεπάγγελτο αγοράκι να γίνεται βουλευτής των Ελλήνων .
    Όχι πως οι βουλευτές μας γνωρίζουν σε μεγάλο ποσοστό τι θα πεί ένσημο αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
    Το παιδί να ναι καλά τελείωσε τη νομική και με το στανιό επιτόπου ο πατέρας του τον έκανε βουλευτή το 2007 για να μη χάσει την έδρα το σόι.
    Όλα αυτά σε ηλικία 27 ετών . Απο τότε σε διάφορες επιτροπές της βουλής και πέρα βρέχει και τώρα νάτος καμαρωτός στα έδρανα να τσεπώνει τα 6500 κάθε μήνα , όχι πως είχε και ανάγκη το παιδί. Εντωμεταξύ κάποιοι με ένα 100 στάρικο βγάζουνε τον μήνα και αν βρεθεί και αυτό , μιάς και πολλοί είναι άφραγκοι και απελπισμένοι.
    Το βιογραφικό του κάτι λέει για ΟΝΝΕΔ , ΜΑΚΙ , ΝΔ προεδριλίκια και τα λοιπά γνωστά παράσημα σύν την έφεση στην ωραία ζωή .
    Τώρα πως είναι δυνατόν αυτός να υποστηρίξη τα δίκηα του λαού καθώς και τον αγώνα για ζωή του έθνους στην κρισιμότερη φάση της ειρηνικής πορείας του; Ρητορικά ερωτήματα ασφαλώς που γελάνε και οι πέτρες .
    Εκτός και αν όντως θέλουνε κότες για να κάθονται σούζα σε επιβαλλόμενες αποφάσεις , τι να πεί κανείς .
    Και τι πολιτικό σύστημα είναι αυτό που εξακολουθεί να πορεύεται ίδια ακριβώς όπως πήγαινε και μας πεταξε στα βράχια ;
    Δυστυχώς τίποτα δεν πρόκειτε να αλλάξει σε αυτόν τον τόπο παρόλη την κοσμογονία που πάθαμε ώς κράτος.
    Και οι πολιτικοί εξακολουθούν να περπατάνε όπως ξέρανε και εμείς κατεβαίνουμε τον κατήφορο της ηθικής εξαχρείωσης που κάνει τον Ύψιστο να μας φέρνει φρούτα στην βουλή μιάς και φρούτα μας αξίζουν.
    Λύπη και στεναχώρια απο το τέλμα.

  15. Tonia G. avatar
    Tonia G. 12/12/2013 23:22:46

    Έξοχο! Τα λες όλα...

  16. Πρωτοβουλία avatar