Αν προταθεί για Πρόεδρος ο Γλέζος, ο Μίκης ή ο... Σκουρλέτης ο ΣΥΡΙΖΑ θα θέλει εκλογές;
31/05/2014 10:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν προταθεί για Πρόεδρος ο Γλέζος, ο Μίκης ή ο... Σκουρλέτης ο ΣΥΡΙΖΑ θα θέλει εκλογές;

Αν όλα τα κόμματα προτείνουν για Πρόεδρο της Δημοκρατίας τον Μανόλη Γλέζο, τον Μίκη Θεοδωράκη ή τον... Πάνο Σκουρλέτη, ο ΣΥΡΙΖΑ τι θα κάνει; Θα ψηφίσει για να βγει νέος Πρόεδρος ή θα πάμε σε πρόωρες εκλογές;

«Δεν μπορεί να βρεθεί σε οποιοδήποτε τραπέζι ο ΣΥΡΙΖΑ από κοινού με τον κ. Σαμαρά... Για να υπηρετήσει τι; Τη στρατηγική ουσιαστικά των δανειστών; Για το θέμα του χρέους, ούτε υπαινικτικά από την κυβέρνηση δεν έχει διατυπωθεί μια άλλη προσέγγιση. Ούτε υπαινικτικά…».

Αυτό δήλωσε ο εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ Πάνος Σκουρλέτης αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά την ανευθυνότητα της αξιωματικής αντιπολίτευσης η οποία θα μπορούσε να συμβάλει στην εθνική προσπάθεια που γίνεται, αλλά περιχαρακώνεται στις κομμουνιστικές καταβολές της.

Και στο κάτω – κάτω ποιος ρώτησε τον Σκουρλέτη; Ποιος είναι ο κάθε Σκουρλέτης που χαρακτήριζε τα ξύλινα γκλομπ και τις μολότοφ «είδη οικιακής χρήσης».

Και σιγά μην καθίσει ο Σαμαράς μαζί τους.

Αλλά δεν έμεινε εκεί, είπε κι άλλα χειρότερα. Σχετικά με τα σενάρια για βουλευτές εκτός της κυβερνητικής πλειοψηφίας, που φέρονται έτοιμοι να συνδράμουν στην εκλογή Προέδρου της Δημοκρατίας προκειμένου να μην γίνουν πρόωρες εκλογές τόνισε:

«Υπάρχει αρκετό παρασκήνιο από το οποίο αναδύεται ένα τέτοιο άρωμα. Και είναι θεμιτό να υπάρχουν μετακινήσεις, αλλά όταν αυτό γίνεται ερήμην πραγματικών καταστάσεων και είναι αποτέλεσμα ενός παρασκηνίου, κάποιων μηχανορραφιών, τότε αντιλαμβάνεστε ότι δεν αντιστοιχούν σε πραγματικές κοινωνικές και πολιτικές διεργασίες. Είναι «τσιμπολόγημα», δηλαδή, από συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους που περνάνε δύσκολες ώρες για να φτιαχτεί πάση θυσία μια νόθα προεδρική πλειοψηφία με στόχο να μην πάμε σε εκλογές» δήλωσε μιλώντας στον «ΣΚΑΪ».

Δηλαδή για τον ΣΥΡΙΖΑ και τον κ. Σκουρλέτη το να μην πάμε σε πρόωρες εκλογές είναι μηχανορραφίες. Αλλά να κάνουμε κι ένα ερώτημα στην αξιωματική αντιπολίτευση; Αν όλα τα κόμματα προτείνουν για Πρόεδρο της Δημοκρατίας τον Μανόλη Γλέζο, τον Μίκη Θεοδωράκη ή τον... Πάνο Σκουρλέτη, ο ΣΥΡΙΖΑ τι θα κάνει; Θα ψηφίσει για να βγει Πρόεδρος ή θα πάμε σε πρόωρες εκλογές;

Για δε το ενδεχόμενο συνεργασιών ο εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ απάντησε: «Ως προς τον κ. Παπανδρέου και τον κ. Βενιζέλο, νομίζω ότι στερούνται της πολιτικής φερεγγυότητας. Δεν μπορούν οι άνθρωποι οι οποίοι έχουν πρωταγωνιστήσει στην υλοποίηση του μνημονίου και των πολιτικών του, σήμερα έτσι πολύ εύκολα να λένε ότι, «τι να κάνουμε ας το δούμε και λίγο αλλιώς». «Δεν βλέπω τώρα, αλλά και τα προηγούμενα χρόνια, να υπάρχει μια τέτοιου είδους πολιτική βάση, ώστε ο ΣΥΡΙΖΑ να θεωρήσει ότι μπορεί να είναι συνομιλητής του το ΠΑΣΟΚ ή η ΕΛΙΑ. Αντίθετα, ο συγκεκριμένος χώρος έχει δορυφοροποιηθεί σε σχέση με τη ΝΔ και έχει κάνει τα πάντα, για να αποδεχθεί τη νεοφιλελεύθερη στρατηγική και τις πολιτικές λιτότητας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. jason. avatar
    jason. 31/05/2014 11:04:56

    Δεν υπάρχει λόγος να προτεθουν οι παραπάνω για την προεδρία αφού ΝΔ+Ελιά+1-2 ανεξάρτητοι βγάζουν πρόεδρο τον Καραμανλή π.χ.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ jason. 31/05/2014 12:56:05

      ῾Ο ΚΚ ΠτΔ ὡς διακοσμητικό στοιχεῖο;; Don't think so!!!!

      • Newone avatar
        Newone @ Φωτεινή 31/05/2014 13:54:52

        Κάνεις συνταγματική αναθεώρηση, αυξάνεις μερικές από τις αρμοδιότητες του Προέδρου και είναι όλοι happy. Έτσι θα του δωθεί και η ευκαιρία να αποδείξει οτι όντως βάζει την πατρίδα πάνω από τα δικά του συμφέροντα, χωρίς να βγει και ιδιαίτερα χαμένος εδώ που τα λέμε...

      • my way avatar
        my way @ Φωτεινή 31/05/2014 15:13:41

        Me too!

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ Φωτεινή 31/05/2014 16:27:57

        Εδώ ήταν ως πρωθυπουργός διακοσμητικό στοιχείο δεν θα είναι ως Πρόεδρος;;;

        • EVANGELOS avatar
          EVANGELOS @ Marcelos 31/05/2014 16:43:35

          δεν ξέρω με ποιόν τον συγκρίνεις αλλά , από αυτούς που έχω ζήσει εγώ , ήταν μάλλον ο καλύτερος (και είμαι 40 χρονών) δηλαδή έχω ζήσει ως ενήλικας Οικουμενική , Μητσοτάκη , Σημίτη , Γιωργάκη , Παπαδήμο , Σαμαρά

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ EVANGELOS 31/05/2014 17:33:53

            Evangelos, εγώ δεν έχω ζήσει στην Ελλάδα ποτέ αλλά τον κατακρίνω διότι ενώ είχε την ευκαιρία, ΣΥΝΕΧΙΣΕ το "σύστημα ΠΑΣΟΚ" χωρίς καμία απολύτως αλλαγή! Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ούτε η φράση "πέντε νταβατζήδες δεν με αφήνουν να κυβερνήσω" ούτε η φράση "η Ν.Δ στην κυβέρνηση και το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία"... Ό,τι εξουσία είχαν οι εργολάβοι, οι καναλάρχες, οι συντεχνίες και τα συνδικάτα επί Σημίτη, άλλη τόση είχαν κι επί Καραμανλή!!!

          • EVANGELOS avatar
            EVANGELOS @ Marcelos 31/05/2014 17:42:10

            φίλε μου πλάκα μου κάνεις ? τόσες αναλύσεις και μένεις σε ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ? ... 0χα0χα0χα0χα0χα έτσι εξηγούνται πολλά , κι εγώ από εδώ περα μπορώ να υποστηρίζω τον Κιμ Ιλ Σουνγκ στην Κορέα και τον Ραούλ Κάστρο στην Κούβα (ανώδυνο είναι)

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ EVANGELOS 31/05/2014 17:55:10

            Εργάζομαι (και) για την εκάστοτε ελληνική κυβέρνηση (για να στο πω κι έτσι) και γνωρίζω περισσότερο από σένα λεπτομέρειες για πάρα πολλά θέματα. Κι όταν λέω "λεπτομέρειες" εννοώ πραγματικά γεγονότα και πραγματικούς αριθμούς. Όχι αυτά που λένε τα κανάλια κι αναμασάς εσύ φίλε μου εδώ με λίγο φιλοσοφικό κέτσαπ και λίγη μαγιονέζα από πάνω (ανώδυνο είναι)... Καί λόγω διαβίωσης αλλά καί λόγω επαγγελματικών δραστηριοτήτων, έχω μέτρο σύγκρισης αφενός μεν με τις ευημερούσες ευρωπαϊκές χώρες κι αφετέρου με τις αναπτυσσόμενες ή τρίτες χώρες. Όσα γράφω εδώ π.χ. για δημοσίους υπαλλήλους κτλ. είναι πραγματικά γεγονότα και αριθμοί και όχι κρίσεις "συναισθηματικού" ή "ηθικού" χαρακτήρα... Υ.Γ.: εσύ φίλε μου συνέχιζε να πιστεύεις ότι ο Καραμανλής που έστελνε τον Αδριανό να "αγοράσει" DVD από τον Θέμο, ήταν ο καλύτερος... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

          • Newone avatar
            Newone @ EVANGELOS 31/05/2014 17:55:47

            Λάθος να συγκρίνουμε Σαμαρά με Καραμανλή. Ο Καραμανλής ήταν πρωθυπουργός σε περίοδο πρίν την κρίση ενώ ο Σαμαράς μετά την κρίση και με 30 λιγότερους βουλευτές. Κριτική μπορεί εύκολα να γίνει και για τους δύο σημασία όμως έχει ότι ο Καραμανλής αυτή τη στιγμή το μοναδικό κεντροδεξιό στέλεχος που μπορεί να φέρει σαν Πρόεδρος την απαραίτητη ηρεμία και να αποσπάσει την προσοχή του κόσμου από τις διεργασίες στα κεντροαριστερά. Η κεντροαριστερά-αριστερά δεν πρέπει σε καμμία περίπτωση να κερδίσει στις επόμενες εκλογές, για να μάθει μια και καλή ότι η εποχή του τάζουμε και μας ψηφίζουνε έχει πεθάνει! Ποιος άλλος να πάει για Πρόεδρος; Ο Κουβέλης που συναγωνίζεται το ΠΑΝΚΙ σε ψήφους;

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Marcelos 31/05/2014 19:57:38

            Μήπως τό ΠΑΣΟΚ δέν συνεχίζει να κυβερνᾶ καί νά ἐπιβάλη τίς πολιτικές του (χαράτσια, λαθρονόμοι, Φαῆλος, etc, etc,);; Ναί ἡ μειοψηφία τοῦ 8% ἀκόμα κυβερνάει!!!

      • jason. avatar
        jason. @ Φωτεινή 31/05/2014 17:42:33

        Με εκλογή απ' το λαό και αυξημένες αρμοδιότητες ίσως?

    • aa avatar
      aa @ jason. 31/05/2014 17:56:22

      ΝΔ-ΕΛΙΑ και 1-2 ανεξάρτητοι κάνουν 180; Πάλι στην ΧΑ θα παρακαλάτε...

      • Newone avatar
        Newone @ aa 31/05/2014 19:37:13

        Εκεί είναι που θα γίνει ρεζίλη η ΧΑ, να στηρίζει Δούρου αλλά όχι Καραμανλή! Σε τέτοιο σενάριο ούτε 2% δεν θα πάρει η ΧΑ!!

  2. Newone avatar
    Newone 31/05/2014 11:45:31

    Να προτείνει η ΝΔ τον Καραμανλή για Πρόεδρο χωρίς καμμία διαπραγμάτευση με τον Βενιζέλο. Έτσι και τον καταψηφίσουν οι ΧΑ, ΑΝΕΛ και Σύριζα, η ΝΔ θα βγεί για πλάκα πρώτη!! Έαν προτείνει κάποιον από τα αναφερθέντα πρόσωπα οι ίδιοι θα αρνηθούν την πρόταση και η ΝΔ θα γίνει περίγελος ! Άσε που δεν κερδίζεις έτσι τον δεξιό που κατά την γνώμη μου περιμένει να δει 5-6 πραγματικά σωστές κινήσεις για να γυρίσει στην ΝΔ. Εδώ ο Παπούλιας καταδέχτηκε έμμεσα να καταψηφιστεί σε πρώτη φάση προκειμένου να εξυπηρετηθεί το ΠΑΣΟΚ!

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ Newone 31/05/2014 16:26:29

      o Mπαρμπα Φώτης θα είναι ο επόμενος πρόεδρος φίλε μου

      υ.γ. Προς τον αρθρογράφο της αρχικής δημοσίευσης , το 1995 υπήρχε η δυνατότητα να προκληθούν εκλογές , τότε κακώς η ΝΔ και ο Έβερτ δεν συναίνεσαν στο πρόσωπο του Στεφανόπουλου και καλώς η Πολιτική Άνοιξη τον υποστήριξε με αποτέλεσμα την ΜΗ διεξαγωγή εκλογών (και την μετέπειτα επανεκλογή Σημίτη) ? ... το ερώτημα το θέτω γιατί δεν πρέπει να έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά (αλλιώς όταν είναι αντιπολίτευση η ΝΔ και αλλιώς όταν είναι άλλο κόμμα)

      • my way avatar
        my way @ EVANGELOS 31/05/2014 16:46:46

        Και γιατί να γίνονταν εκλογές, τότε, παρακαλώ; Πού θα ξανάβρισκε η Ελλάδα την ευκαιρία να κυβερνάται από έναν Σιδερένιο, μία Μιμή, έναν Παπά και κάτι καφετζούδες; Τι μου τα θυμίζεις, τώρα; Συγκινούμαι!

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ EVANGELOS 31/05/2014 17:47:30

        Ευάγγελε, αν η Ν.Δ συναινέσει ή ακόμη χειρότερα προτείνει τον Κουβέλη του ΚΚΕ-Εσωτερικού για πρόεδρο, τότε το μόνο που θα κερδίσει είναι λίγους μήνες ζωής παραπάνω (και αν). Κατόπιν θα χάσει πανηγυρικά τις εκλογές (εφόσον θα απομείνει μόνο με αυτούς που θα επιστρέψουν από τον ψεκασμένο) και μετά θα έχουμε Τσίπρα στην κυβέρνηση και Κουβέλη στην προεδρία! Τον τέταρτο γύρο του ΕΑΜ (ΚΚΕ) δηλαδή... Ο "πατέρας" Γλέζος θα δίνει γραμμή και θα εκτελεί το "Politburo" του Τσίπρα... Όλη η κρυφή ατζέντα του ΣΥΡΙΖΑ στο προσκήνιο. Επιστροφή στη δραχμή, κατάσχεση όλων των καταθέσεων, δήμευση των κινητών και ακίνητων περιουσιών πάνω από 15.000 (δηλαδή τα πάντα), οσονούπω απαγόρευση της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και τα λοιπά γνωστά προκειμένου να γίνει η Ελλάδα μια απέραντη και "αυτάρκης" (να μην έχει δηλαδή "ανάγκη" την Ε.Ε) αγροτοκτηνοτροφική μονάδα στα πρότυπα του Enver Hoxha που είναι άλλωστε και το μεγάλο τους ίνδαλμα...

        • Jason avatar
          Jason @ Marcelos 31/05/2014 17:56:44

          Αυτά που δεν θα έχουν προλάβει να μας πάρουν οι τραπεζίτες, θα μας τα πάρουν τελικά, όπως είναι φυσιολογικό, οι κομμουνιστές...

        • tpe avatar
          tpe @ Marcelos 31/05/2014 18:36:45

          Μα καλά, πως "καταφέραμε" να έχουμε μόνο "αριστερούς" ως πρόσωπα "κοινής αποδοχής"; Αυτό ΔΕΝ το καταλαβαίνω...

          • Jason avatar
            Jason @ tpe 31/05/2014 19:46:12

            Τι δεν καταλαβαίνεις φίλε tpe? Oλη μαζί η Δεξιά που έχει θιγεί λίγο, καθόλου ή και κερδίζει απο την κρίση, (ΝΔ+Χ.Α) πιάνει μετά βίας 32% . Οι μη Δεξιοί έχουν το 68% που έχει θιγεί απο πολύ μέχρι πλήρη καταστροφή. Μπορεί το 32% να είναι κοινά αποδεκτό?

          • Φωτινή avatar
            Φωτινή @ tpe 31/05/2014 20:03:12

            ᾿Εγώ νά δῆς!! Μά μέλι ἔχει ἡ ἀριτερά καί κολλοῦν ὅλοι στούς ἀριστεράντζες ὑποψήφιους ΠτΔ;;;; :)

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/05/2014 17:28:45

    O ΣΥΡΙΖΑ είναι υποχρεωμένος να απορρίψει οποιονδήποτε προέδρο και να επιδιώξει εκλογές ακόμη και εάν φοβάται τι θα γίνει μετά. Έχει δεσμευθεί και έχει γαλουχήσει τους οπαδούς του ότι πρέπει πάση θυσία να φύγει η κυβέρνηση και να έλθει αυτός για να τελειώσουν τα μνημόνια.Οποιαδήποτε υπαναχώρηση θα είχε διαλυτικές συνέπειες για αυτόν.

  4. airman avatar
    airman 31/05/2014 19:25:51

    Ο ΣΥΡΙΖΑ ακολουθεί τη γραμμή του ΓΑΠ το 2009. Απλά και ξεκάθαρα. Εάν ο Σαμαράς μπει στο παιχνίδι να προτείνει για Πρόεδρο της Δημοκρατίας κάποιο πρόσωπο "κοινής αποδοχής", χωρίς προηγουμένος να έχει εξασφαλίσει ότι μπορεί να εκλεγεί χωρίς το ΣΥΡΙΖΑ και τη ΧΑ, το μόνο που θα καταφέρει είναι να εκθέσει ολίγον από ΑΝΕΛ (ότι θα έχει απομείνει ως τότε) και τα υπόλοιπα της ΔΗΜΑΡ (όσους σήμερα κοιτάζουν κατά ΣΥΡΙΖΑ, εφόσον δεν έχουν προσχωρήσει εν το μεταξύ). Σε κάθε περίπτωση το απαιτούμενο άθροισμα, εκτός από την εκλογή Προέδρου της Δημοκρατίας, θα αποτελεί και μια οιονεί "κυβερνητική πλειοψηφία", γεγονός που πιθανότατα θα βρει αντιστάσηεις στο ΚΚΕ. Η επιλογή λοιπόν του κατάλληλου προσώπου παίζει σημαντικότατο ρόλο και μάλλον ο κυρ-Φώτης δεν πληρεί σήμερα τις προϋποθέσεις πλέον.

  5. Marcelos avatar
    Marcelos 31/05/2014 21:17:53

    (horror) scenario: Πρόεδρος της δημοκρατίας ο κομμουνιστής Κουβέλης. Πρώτος ευρωβουλευτής (με 500.000 ψήφους!) ο κομμουνιστής Γλέζος. Πρωθυπουργός ο (κρυφο)κομμουνιστής Τσίπρας... Μετά τι γίνεται αγαπητοί;;;;;;;;;

    • Newone avatar
      Newone @ Marcelos 31/05/2014 21:36:21

      Γι'αυτό πρέπει απο τη βάση, τον κόσμο, να ξεκινήσει απο νωρίς η συζήτηση για το πρόσωπο που πρέπει να προτείνει η ΝΔ. Να είναι απόφαση που να ενώνει ΠΡΩΤΑ το κόμμα και μετά την κυβέρνηση. Αν δεν του αρέσει του Βενιζέλου ας τολμήσει να ρίξει την κυβέρνηση. Κάποια στιγμή θα γίνουν εκλογές και ο καθένας θα είναι πάλι μόνος. Σημασία έχει να μείνει ενωμένη η παράταξη και να βγεί πρώτη έστω και με 1 ψήφο όποτε και εαν γίνουν οι εκλογές. Το πρόσωπο που θα προτείνει ο Σαμαράς θα κρίνει τα πάντα!

    • Μπαρμπαμαθιός avatar
      Μπαρμπαμαθιός @ Marcelos 31/05/2014 23:38:09

      Αφήστε τα κύριε Marcele.. Ολική καταστροφή.. να μην αναφέρουμε κιόλας ότι με τέτοια κυβέρνηση, εσείς θα αρνηθείτε να υπηρετήσετε την πατρίδα-αφού λέτε ότι εργάζεστε (και) για την εκάστοτε ελληνικη κυβέρνηση.. σίγουρα θα σας πειράζει να σας πληρώνουν με τα κομμουνιστολεφτά τους..

  6. kmou avatar
    kmou 01/06/2014 13:19:49

    Σε λίγο θα προτείνετε τον Τσίπρα για πρόεδρο Δημοκρατίας, έλεος. Οι Έλληνες με την ψήφο τους είπαν να τερματιστούν τώρα οι πολιτικές του μνημονίου. Όσοι συμβάλουν με οποιονδήποτε τρόπο στην συνέχιση αυτών των πολιτικών.... την συνέχεια θα την δούνε στις επόμενες εκλογές!