19/03/2010 23:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν πάμε στο ΔΝΤ τι θα απογίνουν τα Εθνικά Θέματα;

Είτε πάντως βρεθεί λύση μέσα στην επόμενη εβδομάδα είτε παραταθεί η αγωνία για το αν η Ελλάδα πάει στο ΔΝΤ (το πλέον απευκταίο σενάριο), όλα δείχνουν ότι υπάρχει και κάτι άλλο πίσω από τη σκληρή διαπραγμάτευση. Είναι τα εθνικά θέματα και η θέση της χώρας στην ΕΕ. Για παράδειγμα, αν πάει στο ΔΝΤ ο Γ. Παπανδρέου πώς μετά θα κάτσει στο τραπέζι με τους Ευρωπαίους και θα απαιτήσει να μην μπουν στην Ένωση τα Σκόπια ή ακόμη και η Τουρκία; Με τι δύναμη θα το κάνει αυτό;

Επίσης, αν βρεθεί ευρωπαϊκή λύση, μήπως αυτό επιτευχθεί με παραχώρηση κυριαρχικών δικαιωμάτων και με αλλαγή της «κόκκινης» γραμμής που έχει μπει για μια σειρά θεμάτων μείζονος σημασίας.

Η 25η Μαρτίου έλαχε να είναι ημέρα της εθνικής παλιγγενεσίας του 1821. Ίσως να μείνει στην ιστορία και για τη σύγχρονη παλιγγενεσία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 19/03/2010 23:38:10

    Τα πολυεθνικά θέματα πρέπει να λέμε από εδώ και πέρα. Θα αγωνιζόμαστε για τα ιερατεία των μουσουλμάνων περισσότερο από την υγεία, την ποιότητα εκπαίδευσης, την ποιότητα ζωής, την εργασιακη εξασφάλιση των ελλήνων.
    Με λιγότερους έλληνες δεν θα πληρώνουμε και πρόστιμα άνθρακα. χο!

  2. anonymous avatar
    anonymous 19/03/2010 23:54:57

    Φρόντισε το ΠΑΣΟΚ να μεγαλοποιήσει το θέμα και να μας έχουν στο χέρι. Τώρα είναι αργά. Μας έχουν στριμώξει στη γωνία και δεν έχουμε πολλά περιθώρια.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/03/2010 23:57:05

    Για την Τουρκια δεν υπαρχει ζητημα.Εμεις εχουμε δεχθει να μπει στην ΕΕ και δε θελουν αλλοι. Αρα εκει η ΕΕ δεν μπορει να μας πιεσει σε κατι.
    Για τα Σκοπια οντως χανουμε εδαφος.Παραμενει ομως το βετο στο ΝΑΤΟ ενω και σε επιπεδο ΕΕ θα αργησουν.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ψυχραιμια 20/03/2010 00:00:03

      Ο Σαρκοζύ δεν θέλει όμως. Το GAP καίγεται να μπεί. Η Γαλλία θα παράσχει υποστήριξη έτσι απλά νομίζεις?

  4. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 20/03/2010 00:59:12

    Αν πάμε στο ΔΝΤ τι θα απογίνουν τα Εθνικά Θέματα;

    Απάντηση: Διεθνή...

  5. anetos avatar
    anetos 20/03/2010 07:33:20

    δηλαδη αν δεν συμφωνησουμε στα εθνικα το ΔΝΤ θα μας αυξησει το επιτοκιο ?

  6. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 20/03/2010 08:00:17

    Πατριωτισμός : το ΠΡΩΤΟ καταφύγιο του απατεώνα !
    Πριν 235 χρόνια, ο υπερσυντηρητικός, ηθικολόγος, ποιητής, βιογράφος, κριτικός, Σάμιουελ Τζόνσον, εισάγει στο παγκόσμιο πολιτικό λεξιλόγιο την ιστορική φράση «ο πατριωτισμός είναι το τελευταίο καταφύγιο του απατεώνα» («patriotism is the last refuge of the scoundrel»).

    Μία φράση που έμελλε να συνοδεύει όλες τις ελληνικές κυβερνήσεις από το τέλος του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου ως σήμερα και που στην πολιτική των made in Greece «σοσιαλιστών» άλλαξε περιεχόμενο, καθώς πλέον ο πατριωτισμός αποτελεί το πρώτο καταφύγιο των απατεώνων.

  7. vas avatar
    vas 20/03/2010 10:06:09

    Το ΚΥΣΕΑ ενέκρινε απόψε την απόφαση του υπουργείου Εθνικής Άμυνας για την διαδικασία παραλαβής των υποβρυχίων κλάσης 214 και την τροποποίηση της σύμβασης Neptune II για την ναυπήγηση δύο νέων Type 214 στην θέση του εκσυγχρονισμού των δύο παλαιών Type 209/1200, όπως και την μεταβίβαση των ΕΝΑΕ στην Abu Dhabi Mar. Όλα δείχνουν όμως πως ούτε η υπόθεση των υποβρυχίων θα κλείσει εδώ, ούτε η πώλησή των ΕΝΑΕ κλείνει το θέμα. Σήμερα σε δηλώσεις του ΑΝΥΠΕΘΑ Πάνου Μπεγλίτη αποκαλύφθηκε ότι τελικά η ελληνική πλευρά υποχώρησε στον εκβιασμό των Γερμανών της TKMS
    Xρήμα δεν υπάρχει ή υπάρχει ? γερμανία αγάπη μας και φτύσιμο απο τους γερμανούς στον μεγαλύτεο πελάτη τους
    Την ίδια ώρα δεν υπάρχει δραχμή για συντίρηση και κάθε μέρα πλοία ,ελικόπτερα,αεροπλάνα καθηλώνονται και πέφτουν σε ακινησία λόγω έλλειψης ανταλλακτικών
    Τί θέλουμε τις καινούργιες μονάδες όταν δεν μπορούμε να τις συντηρίσουμε ?
    Τώρα αν περιμένουμε τον Υπουργό να ενεργήσει ,ναι κόβει τζίπ,αρνιά,οδοιπορικά ασκήσεων ,ύφασμα καπαρτίνας ,δηλαδή κάτι ψιλά που οι γνωστοί Βερύκιοι τα προβάλουν ως ΦΟΒΕΡΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΜΕΤΡΑ ,ΕΝΩ ΤΟ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΠΟΥ ΓΕΡΝΕΙ δεν είδαν , δεν έμαθαν ,δεν ξέρουν,δεν............................το ίδιο οτι αγοράζουμε κατώτερης ποιότητας οπλικά και τα οληρώνουμε για πρώτη ποιότητα............
    Στον στρατό και το ναυτικό οι γερμανοί μονοπωλούν το παιχνίδι και μένει η αεροπορία ,στον ΟΤΕ σαρώνουν ,στην ΔΕΗ το παίζουν ,στον ΟΣΕ σαρώνουν κλπ κλπ αλλά η χώρα μας και οι έλληνες απαράδεκτοι ,ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΠΟΥ Σας ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

  8. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 20/03/2010 12:10:33

    Ευκαιρία να ξεπουλήσουν κάνουν τόσα χρόνια -και όχι μόνο αυτοί- από την Γ. Παπανδρέου όταν έλεγε στους κύπριους ότι δεν μπορούμε να σας ενσωματώσουμε γιατί ο ένας πνεύμονας μας είναι Αμερική και ο άλλος η Αγγλία, το μέα κούλπα, Ελσίνκι-Μαδρίτη, Ίμια... τώρα ετοιμάζεται για Κύπρος Σκόπια και συνδιαχείριση του Αιγαίου.

    Έχουν ψωμί ακόμα.

  9. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 20/03/2010 12:59:21

    ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΤΕ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ...θα στειλουν το ΜΠΟΓΙΑ να σας φαει!
    Για κοιταχτε εδω λιγο τα μουτρα του..αυτον τωρα το καλον ανθρωπο δε πρεπει να τον σεκλετιζουμε την ωρα που "παλευει" με τους Στρατιωτικους..

    Κοιταχτε μουτρα! Και θα απελασει λεει αμα ξυπνησει στραβα εως και 100.000 Αρμενεους!
    Βαι βαι βαι! Οτι καναν οι πασαδες δηλαδη επι Τουρκοκρατιας.
    Τοτε πασαδες, τωρα πα-σοκ-αδες.

    Turkey PM says could deport up to 100,000 Armenians
    http://www.kavkazcenter.com/eng/content/2010/03/17/11653.shtml

    ΝΑ! Απο αυτον να ζητησουμε δανειο! LOL

  10. SPYROS avatar
    SPYROS 22/03/2010 00:37:50

    Η είσοδος του ΔΝΤ στην Ελλάδα μας σπρώχνει στη συνεκμετάλλευση των πετρελαιων του Αιγαίου με τους Τούρκους,καθ ότι δεν παράγουμε τίποτα και θα αδυνατούμε να εξωφλήσουμε τις υποχρεώσεις μας. Η αποπληρωμή των όποιων δανείων θα γίνεται με τα έσοδα που θα έχει η Ελλάδα απο την εξόρυξη με το ποσοστό που θα μας συμφωνήσουν π.χ 70%με 30%Ελλάδα Τουρκία αντίστοιχα.Κάτι ανάλογο με τα δάνεια της Αγγλίας και το μονοπώλιο για όσους το θυμούνται.