#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/08/2013 11:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν ο Τσίπρας γινόταν ...πρωθυπουργός



Ας υποθέσουμε ότι γίνεται το «ατύχημα» τους επόμενους μήνες, πάει η χώρα σε εκλογές για να απαλλαγεί από την «κακή» κυβέρνηση και βγαίνει ο ΣΥΡΙΖΑ. Είτε αυτοδύναμος είτε με ολίγη βοήθεια από δεξιά κι αριστερά ο κ. Τσίπρας γίνεται πρωθυπουργός. Αρχίζει λοιπόν η εποχή της αριστερής διακυβέρνησης και προφανώς ως πρώτη κίνηση του νέου πρωθυπουργού είναι η κατάργηση του Μνημονίου. Έτσι έχει πει τουλάχιστον, οπότε δεν πρέπει να τον διαψεύσουμε. Θα εφαρμόσει το αριστερό του πρόγραμμα το οποίο περιλαμβάνει επαναπρόσληψη όλων όσων απολύθηκαν, αυξήσεις στις συντάξεις, κατάργηση της κινητικότητας – διαθεσιμότητας, κανένας πλειστηριασμός δεν θα γίνει (αυτό είπε χθες), θα κρατικοποιηθούν όλες οι εταιρείες που πουλήθηκαν, θα βρεθούν 650 εκατ. ευρώ για να πάρει πίσω το κράτος τον ΟΠΑΠ ενώ μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα θα «καταργηθεί» και η ανεργία στην Ελλάδα.

Δε νοείται αριστερή κυβέρνηση με τόση ανεργία. Ο κ. Τσίπρας, ως μεγάλη προσωπικότητα με διεθνή εμβέλεια, θα πάει στο εξωτερικό με τα «τσάτρα – πάτρα» αγγλικούλια του, θα χτυπήσει το χέρι στο τραπέζι και θα ζητήσει διαγραφή χρέους. Φυσικά οι δανειστές θα του δείξουν αυτό που για λόγους ευπρέπειας δε λέμε, οπότε θα έχει δύο επιλογές. Ή μονομερώς θα κάνει παύση πληρωμών οπότε θα χάσουν μεν οι ξένοι, αλλά θα χάσουν περισσότερα οι Έλληνες ή τελικά θα πάει σε διαπραγματεύσεις με τους ξένους, κι αυτό είναι το πιο πιθανό.

Μάλιστα, δεν αποκλείεται να πετύχει καλύτερους όρους και μια συμφωνία με τους δανειστές που μπορεί να έχει μικρότερα επιτόκια, περισσότερο χρόνο αποπληρωμής ή ακόμη και διαγραφή χρέους. Αλλά για να γίνουν όλα αυτά θα ζητήσουν και οι ξένοι κάποια εχέγγυα. Επομένως, θα υπογραφεί ένα νέο μνημόνιο (που δεν θα το λένε έτσι, διότι η αριστερή διακυβέρνηση θα καταργήσει από το λεξικό τέτοιες κακές λέξεις). Συμπεραίνουμε, επομένως, ότι δεν θα μπορεί να ισχύσει το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ και θα πάει σε ένα άλλο, διαφορετικό από αυτό που υπόσχεται ο κ. Τσίπρας. Ούτε επαναπροσλήψεις, ούτε αυξήσεις, ούτε μοίρασμα κονδυλίων ούτε τίποτε κι έτσι και ο κ. Τσίπρας θα καταστεί αυτόματα αφερέγγυος.

Βεβαίως, όλα τα παραπάνω προϋποθέτουν ένα βασικό. Να βρεθούν συνομιλητές του κ. Τσίπρα. Διότι όταν έρχεται στην Ελλάδα ο Ασμουσεν και ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ συνεχίζει να παίζει με τα κουβαδάκια του στην Κέρκυρα, με ποιον θα συνομιλήσει; Ο Γερμανός ήθελε να δει κάποιον από την αντιπολίτευση αλλά όλοι την… έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια.

Και πάμε στα κοινωνικά. Να υποθέσουμε ότι με κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ κάλλιστα υπουργός Παιδείας θα μπορούσε να γίνει ο Π. Λαφαζάνης. Έτσι, στο Πολυτεχνείο θα επανέρχονταν οι καταληψίες που επί 30 χρόνια είχαν κάνει σπίτι τους τον πανεπιστημιακό χώρο. Θα ξαναστήνονταν τα εργαστήρια παρασκευής μολότοφ και με την προστασία της αριστερής κυβέρνησης θα στήνονταν κι ένα shop για μπάφους. Γιατί να τρέχουν στα Εξάρχεια οι φοιτητές άλλωστε;

Επίσης, να φανταστούμε ότι όλοι οι Έλληνες θα κυκλοφορούν χωρίς εισιτήριο διότι δεν θα υπάρχουν ελεγκτές. Άλλωστε ένας ελεγκτής που τσακώθηκε με ένα 19χρονο με τα γνωστά αποτελέσματα, είναι μια καλή αφορμή για τον ΣΥΡΙΖΑ να κάνει τα μέσα μεταφοράς ελεύθερα για το λαό.

Εννοείται, βεβαίως ότι θα ξαναλειτουργήσουν τα νοσοκομεία που κλείνουν, ακόμη κι αν έχουν γεμάτα λιγότερα από τα μισά κρεβάτια. Άλλωστε, λεφτά τα υπάρχουν. Για να μην πούμε για την ΕΡΤ η οποία, όπως είπε ο Τσίπρα, θα επανέλθει το παλαιό καθεστώς, φανταζόμαστε και οι 3.000 εργαζόμενοι. Γιατί όχι άλλοι τόσοι;

Με αριστερή διακυβέρνηση βεβαίως θα καταργηθεί και το ΣΔΟΕ διότι δεν μπορεί να πηγαίνει να κάνει ελέγχους στους… φτωχούς ταβερνιάρηδες που δεν κόβουν ούτε μια απόδειξη και που απασχολούν από 2-3 παράνομους μετανάστες.

Νομίζουμε, λοιπόν, ότι πρέπει να ψηφίσουμε όλοι ΣΥΡΙΖΑ για να βγει αυτοδύναμος. Έτσι θα έχουμε μια μοναδική ευκαιρία στη ζωή μας να ζήσουμε στην περίφημη Νεφελοκοκκυγία. Όχι του Αριστοφάνη, του Τσίπρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δρυς avatar
    Δρυς 23/08/2013 11:35:51

    Ωραίο το άρθρο, πραγματικά μειδίασα.

    Μεγαλύτερο δούλεμα όμως από αυτό που μας έριξαν από το "Λεφτά υπάρχουν" μέχρι σήμερα, δεν πρόκειται να γίνει, με τον Τσίπρα ή όχι πρωθυπουργό.

    Άντε να λειτουργούμε δημοκρατικά, όχι να δουλευόμαστε προεκλογικά. Να κάνουμε πραγματικά ότι αποφασίσει η πλειοψηφία των Ελλήνων, όχι τα "συγκεντρωτικά" που δεν ενδιαφέρονται για τα "πολιτικά κόστη".

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Δρυς 23/08/2013 18:35:23

      Δηλαδή έχει άλλο νόημα το "λεφτά υπάρχουν" του ΓΑΠ, από το θα αποκαταστήσω άμεσα όλες τις αδικίες του Τσίπρα; Διοτι, στην ουσία, αν ΔΕΝ υπάρχουν λεφτά, δε θα μπορεί να το κάνει. Και το κράτος έχει πτωχεύσει. Μιλάμε για παθολογικούς ψεύτες και τυχοδιώκτες! Ο πρωθυπουργός δουλεύει 16-20 ώρες τη μέρα, και ο Τσίπρας δουλεύει τους αφελείς...

      • Σπορέας avatar
        Σπορέας @ Γεώργιος Τ. 23/08/2013 20:52:14

        Ε ας ζητήσει υπερωρίες !

      • giannis avatar
        giannis @ Γεώργιος Τ. 28/08/2013 08:50:57

        Εγώ πρωθυπουργός θέλω να γίνω και μετά ας γίνουν τσιμέντο Ολα.

  2. GJ avatar
    GJ 23/08/2013 11:41:38

    Ωραίος.......

  3. Φασολαδα avatar
    Φασολαδα 23/08/2013 11:46:03

    Θα γινει πρωθυπουργος γιατι τον πριμοδοτουν ΝΔ και Πασοκ με το αλαλουμ και τον θιασο που κυβερνουν

    • kat avatar
      kat @ Φασολαδα 23/08/2013 15:56:14

      Ας προσεχαν ,καιρό είχαν άπλετο...

  4. Κώστας avatar
    Κώστας 23/08/2013 12:01:03

    Κάποια στιγμή όμως, φοβάμαι πως η απειλή του λύκου και μόνο, χωρίς αλλαγή πολιτικής και μέχρι να υπάρξει απόδοση δικαιοσύνης και τιμωρία για αυτούς που φέραν τη χώρα εδώ, θα πάψει να κρατάει τα πρόβατα μέσα στο μαντρί..

    • Heaven avatar
      Heaven @ Κώστας 23/08/2013 16:15:12

      εσύ πάλι βγες εξω απο το μαντρί...
      με το ζόρι κανείς!!

  5. Στέργιος avatar
    Στέργιος 23/08/2013 12:01:38

    Όπως ο Αντρέας έδιωξε τις "βάσεις τού θανάτου", έτσι κι ο Τσίπρας θα διώξει το Μνημόνιο. Υπάρχουν μεγαλύτεροι υποκριτές από τους Αριστερούς;

  6. Joao avatar
    Joao 23/08/2013 12:01:50

    Μην έρθει μαζί με την ΝΔ γιατί έτσι θέλουν οι δανειστές... Εξάλλου την κωλοτούμπα την έχει κάνει. Από την άλλη μεριά(βλέπε ΝΔ-ΠΑΣΟΚ) οι κωλοτούμπες είναι συνηθισμένες.. Μια καλή δικαιολογία θα είναι τα ανεβασμένα ποσοστά της ΧΑ και ο φόβος κυβέρνησης από ναζί κλπ..

  7. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 23/08/2013 12:44:54

    αν βρει ο Σαμαρας δυο τρεις σοβαρους και ικανους ανθρωπους τα τρεξουν μερικα σημαντικα υπουργεια που ειναι σε τελμα τοτε ο τσιμπλας θα συνεχιζει να παιζει με τα κου βαδακια του για πολυ καιρο στα νησια.

    • markoulas avatar
      markoulas @ ΝΙΚΟΣ Π 23/08/2013 13:04:49

      "Αν βρεί ο Σαμαρας 2-3 σοβαρούς ανθρώπους" Η μεγαλύτερη παραδοχή ότι μας κυβερνούν μη σοβαροί πολιτικοί κι αφού δεν βρήκε σοβαρούς σ'ένα χρόνο δεν πρόκειται να τους βρεί γιατί δεν υπάρχουν. Οι μεγαλύτεροι υποστηρικτές του Τσίπρα είναι οι ίδια η κυβέρνηση.

      • airman avatar
        airman @ markoulas 23/08/2013 20:40:26

        Σοβαροί άνθρωποι υπάρχουν. Ποιος θα τους πείσει όμως να ασχοληθούν σοβαρά με την πολιτική;
        Ακόμα κι αν ο Αντώνης Σαμαράς πέσει γονατιστός, πράγμα που πιθανόν διατίθεται να κάνει, το αποτέλεσμα θα είναι απογοητευτικό!

    • Βασίλης Κ. avatar
      Βασίλης Κ. @ ΝΙΚΟΣ Π 23/08/2013 13:45:02

      Καλά θα κάνει πριν βρει τους 3 σοβαρούς, να βρει επειγόντως 2.000.000 θέσεις εργασίας, γιατί αυτό είναι το μέγιστο πρόβλημα.

    • Χρήστου Νίκος avatar
      Χρήστου Νίκος @ ΝΙΚΟΣ Π 23/08/2013 21:41:44

      αν βρεί δύο τρείς σοβαρούς και ικανούς ανθρώπους .................
      Βλέποντάς το θετικά, άντε και τους βρήκε, πόσο σίγουρος είσαι κάποιος σοβαρός και ικανός άνθρωπος θα ασχοληθεί με αυτό το πανηγύρι που λέγεται Ελληνική πολιτική σκηνή;
      Βεβαίως την δόξα πολλοί εζήτησαν, αλλά για ποιά δόξα μιλάμε στο Ελληνικό πολιτικό τσίρκο των τελευταίων (πολλών) ετών;

  8. Παστός Αστός avatar
    Παστός Αστός 23/08/2013 12:58:14

    - Θα φτιάξω θείο Λένιν,
    θα φτιάξω θείο Λένιν...

    - Δε θα 'χεις μαρμελάδα,
    δε θα 'χεις μαρμελάδα...

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Παστός Αστός 24/08/2013 16:42:35

      Χε χε, που να δείς τι γινόταν όταν κυκλοφόρησε το σοκολατένιο αγαλματάκι του θείου Στάλιν...
      Πάρτυ τα πιτσιρίκια στο Όστ Μπερλίν, κάτω απο το τείχος.
      Και να κλάμα οι φίλοι και συγγενείς τους απέναντι, στο Δυτικό, που δεν είχαν...

  9. Hawk avatar
    Hawk 23/08/2013 13:10:51

    Αν κάποιος κάνει πρωθυπουργό τον Τσίπρα, αν λέμε, τότε θα είναι η Μέρκελ και η βοϊδοσχολή των οικονομικών της παραγόντων και των οικονομικών που παράγει, κανένας άλλος, μα κανένας δεν θα φταίει. Κατάφεραν τις διάφορες συνισταμένες του 3% να τις κάνουν κόμμα αρχηγικό ( και μπράβο του του Τσίπρα που το πήγε το γράμμα και δεν άφησε την ευκαιρία να χαθεί) και αξιωματική αντιπολίτευση με προοπτικές εξουσίας. Αν νομίζει όμως ο κεντροδεξιός χώρος ότι δεν " βαριέσαι " άστους να κυβερνήσουν και αφού τα κάνουν μπάχαλο ο κόσμος θα τους διώξει άρον - άρον, καλό είναι να σκέπτονται ότι η χώρα δεν αντέχει άλλους πειραματισμούς, αν τους ενδιαφέρει η χώρα ως ζωτικός χώρος ....

  10. iakovos avatar
    iakovos 23/08/2013 13:51:23

    Χμμμ μήπως μύρισε εκλογές...
    Προφανώς δεν υπάρχει ολίγον έγκυος και ότι υπόσχετε ο Τσίπρας θα επιφέρει το χάος. Γιατί είτε εξαρχής λες έξω από ΕΕ Ευρώ και γνωρίζει ο κόσμος το πακέτο που του προσφέρεις είτε λες ΕΕ με ότι συνεπάγετε αυτό. Μετά θα έρθει η ΧΑ και το πολιτικό σύστημα στο χάος που θα ακολουθήσει θα είχει ξεπλύνει τις ευθύνες 40 ετών κακιστης διακυβέρνησης που το βαραίνουν. Αλί στον απλό κόσμο που μετά από 4 μνημονιακά χρόνια θα περάσει σε χειρότερες καταστάσεις....

  11. Πανάγος avatar
    Πανάγος 23/08/2013 14:22:10

    Αν έρθει ο Τσίπρας θα κατέβουν τέρατα με 7 κεφάλια που το καθένα βγάζει φωτιές απ το στόμα και θα φάνε τα παιδιά μας. Η Παναγία και ο Χριστός θα μας καταραστεί γιατί ως γνωστόν είναι υπέρ της ελεύθερης αγοράς και τέλος θα γίνουμε σαν την Ρουμανία επι Τσαουσέσκου. Για αυτό ψηφίζουμε νδ και πασοκ για να συνεχιστεί το success story.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Πανάγος 23/08/2013 16:08:51

      Ελπιδοφόρο το σενάριό σας, γιατί εγώ δε βλέπω μόνο 7 τερατοκέφαλα στο ΣΥΡΙΖΑ....

    • Black Ship avatar
      Black Ship @ Πανάγος 23/08/2013 16:13:49

      :-) Επί τέλους μία ψύχραιμη τοποθέτηση!

  12. fitsoulas avatar
    fitsoulas 23/08/2013 15:01:14

    Φοβούμαι ότι η λύση είναι να ψηφίσουμε ΠΑΣΟΚ, ώστε να μη δώσουμε στον Τσίπρα την περιπόθητη αυτοδυναμία και έτσι να μην μπορέσει να εφαρμόσει το πρόγραμμά του.

  13. markoulas avatar
    markoulas 23/08/2013 15:10:33

    Μπάχαλο το έκαναν αυτοί που κυβερνούσαν μέχρι τώρα φίλε Hawk.
    Το κακό είναι ότι ο συριζα επιβεβαιωνεται συνεχως και ο κοσμος πλεον το βλεπει.

    • PayneK avatar
      PayneK @ markoulas 23/08/2013 20:40:27

      Επιβεβαίωση, μια λέξη βαριά απο μόνη της..
      Ας πούμε όμως οτι το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης μια συνέπεια την έχει, που οδηγεί στο να επιβεβαιώνεται σε αρκετά που υποστηρίζει κατά καιρούς. Στις γιάφκες μέσα σε πανεπιστημιακούς χώρους που σπεύδει να τις υπερασπιστεί με δημοκρατικό τρόπο παρακαλώ,(διεκδικούνε ίσως το δικαίωμα στο μπάχαλο,ποιός ξέρει..)Συνέπεια τους διακρίνει επίσης στον νόμο Ραγκούση περι ιθαγένειας που μανιωδώς υπερασπίζονται,μεγάλη η προσπάθεια για επιβεβαίωσή τους και εδώ.
      Αλλά και συνέπεια στο να μην αφήσουν το παλαιοκομμάτικο καθεστώς εντελώς αβοήθητο να καταρρεύσει παίρνοντας έτσι στα σπλάχνα τους ένα κομμάτι με εμπειρίες αρκετές,ιδιαίτερου κύρους και με "συνέπεια λόγων" που ευλπιστούν να προστεθεί στην δικιά τους "δεξαμενή συνέπειας".
      Αλλά για να μην είμαστε και άδικοι,όσον αφορά το πρόγραμμα που εφαρμόζεται, εκεί είναι που ίσως υπάρχει και το περισσότερο δίκιο απο μέρους τους στο να ζητάνε τόσο έντονα την επιβεβαίωση, αφού γίνεται φανερό οτι δεν βγαίνει μακροπρόθεσμα. Το συμπέρασμα λοιπόν είναι οτι θα χρειαστούν γενναίες πολιτικές αλλαγές και κινήσεις ουσίας το συντομότερον. Ο κόσμος το βλέπει ,κρίνει μόνος επ'αυτού, περιμένει τις εξελίξεις και απεχθάνεται τις κασσάνδρες. Όσο κοντή μνήμη και να συμφέρει σε κάποιους να έχει, δεν θα ξεχάσει εύκολα εκείνο το λεφτά υπάρχουν. Ισως γιαυτο δεν νοιώθει οτι πρέπει να δώσει την χαρά της επιβεβαίωσης μοναχά στον συριζα. Γιατί δεν το αξίζει πολύ απλά.
      Σε όλα τα υπόλοιπα όμως, το κόμμα της αξιωματικης αντιπολίτευσης μπορεί να επιβεβαιώνεται όσο και όπως του κάνει κέφι..
      Και αυτό είναι κάτι πολύ βαρύ,το να επιβεβαίωνεσαι.

  14. Samios avatar
    Samios 23/08/2013 15:13:29

    Αν έρθει ο Τσίπρας επίσης, οι ένοπλες δυνάμεις και οι δυνάμεις ασφαλείας δεν θα έχουν βενζίνη και ανταλακτικά για να κανουν την δουλειά τους, δεν θα γίνει ΚΑΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ωστε απλά να μη γίνει χαόδης η διαφορά με αυτους που αμφισβητούν την εδαφική μας ακαιρεότητα, τα σκάφη τους θα κάνουν παρέλαση στο Σούνιο για να τα χαζευουμε, θα καταστρέφουν εκκλησίες και εμείς θα σφυρίζουμε αδιάφορα, θα κάνουν δηλώσεις αποσχιστικές και θα διαλαλούν οτι δεν θα σεβαστούν τους νόμους μέσα στην ίδια μας την πατρίδα κλπ κλπ.
    Τι; Αυτά γίνονται και τώρα επι πρωθυπουργίας του πάλαι ποτέ θιασώτη της πατριωτικής δεξιάς;
    Οχι βρε παιδια, αυτά είναι διαδώσεις του κίτρινου τύπου!!!!

  15. patriotis avatar
    patriotis 23/08/2013 15:14:31

    Θα συμφωνήσω 100% με το περιεχόμενο του άρθρου αλλά το θέμα είναι η νέα δημοκρατία τι κάνει.Γιατί είναι εξίσου τραγικό το μόνο επιχείρημα για να ψηφίσουμε νέα δημοκρατία για να μη βγούν οι σιχαμένοι ανθέλληνες του σύριζα

  16. Κωστας Αλεξιου avatar
    Κωστας Αλεξιου 23/08/2013 15:23:54

    Ελλάδα του Τσίπρα, του Γιωργάκη του Καραμανλή, του Σαμαρά και του Μπένυ....! Μήπως καλύτερα να αφήσουμε τους Γερμανούς να μας αναλάβουν πλήρως καμιά πενταετία;;;;

  17. Ελευθεριάδου Βούλα avatar
    Ελευθεριάδου Βούλα 23/08/2013 15:27:34

    εμείς στηρίξαμε Σαμαρά από αυτόν περιμένουμε τις λύσεις, ο φόβος δε φυλάει πάντα τα έρμα..και το λέω για τον κόσμο..

  18. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 23/08/2013 15:41:14

    Τῶρα,ἀγαπητέ Φάκτορα,γιά νά λέμε τοῦ στραβοῦ τό δίκιο,θά δείξουν οἱ δανειστές τοῦ Τσίπρα ''αὐτό πού γιά λόγους εὐπρέπειας δέ λέμε'',ἀλλά πού γιά λόγους ἀνάγκης τό τρῶμε τρία χρόνια τῶρα...

  19. roadrunner avatar
    roadrunner 23/08/2013 15:57:16

    Aν γινόταν πρωθυπουργός ο Τσίπρας, θα άδειαζε και θα σφράγιζε τα κέντρα κράτησης λαθρομεταναστών, στους οποίος θα χορηγούσε κατευθείαν άδειες παραμονής. Θα «άνοιγε» τα σύνορα στον Έβρο, επιτρέποντας την ελεύθερη είσοδο, ορδών νέων λαθρομεταναστών, στους οποίους επίσης, θα χορηγούσε και πάλι άδειες παραμονής και μια γενναία επιδότηση, για τα πρώτα τους έξοδα. Θα βελτίωνε το νόμο Ραγκούση, ώστε οι ανωτέρω να αποκτούν τάχιστα και την Ελληνική Ιθαγένεια. Εννοείται, ότι θα αρκούσαν λίγες εβδομάδες, ώστε τα 2 εκατομμύρια λάθρων, που ήδη βρίσκονται στην Ελλάδα, να υπερ-πολλαπλασιαστούν και να ελληνοποιηθούν με το νέο νόμο.

    Η Ελλάδα σύντομα θα παρουσίαζε πληθυσμιακή έκρηξη !!!!! Έκρηξη, η οποία θα υπαγόρευε τουλάχιστον ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟ του Δημόσιου Τομέα !!! Αυτός είναι εξάλλου, ο κύριος λόγος, που ο Τσίπρας υπόσχεται επαναπρόσληψη όλων, αλλά και νέες προσλήψεις στο δημόσιο!

    Συνεπεία των ανωτέρω, θα έσπευδε στην ανέγερση τζαμιών σε κάθε πόλη και χωριό, στην «επικαιροποίηση» των μαθημάτων θρησκευτικών-Ιστορίας, βάσει της «αριστερής» Ρεπούσιας λογικής, της αμφισβήτησης της Ελληνικής ιστορίας, ώστε ανώδυνα, να επιτευχθεί η ομογενοποίηση των εν ελλάδι ισλαμιστών και των εναπομεινάντων Ελλήνων. Θα έλυνε σε χρόνο το dt το ζήτημα του ονόματος των Σκοπίων, αποδεχόμενος τις όποιες προτάσεις Γκρούεφσκι λόγω ανωτερότητας και σεβόμενος την ιστορία και τις δημοσιευμένες παραινέσεις της Συριζαίας βουλευτού Γαϊτάνη. !!!!!!!!!!!!!......

    Καλύτερο το ‘χω, να δω τον εφιάλτη στο δρόμο με τις λεύκες…

    • tassos.κ avatar
      tassos.κ @ roadrunner 23/08/2013 18:43:45

      Όλοι οι Ασιάτες ονειρεύονται τη στιγμή που θα έλθουν στην Ελλάδα να ζήσουν στη γη της επαγγελίας! Μάλλον ζείς σε άλλη χώρα φίλτατε roadrunner. Όλοι αυτοί περιμένουν πώς και πώς να φύγουν οπουδήποτε απο τη μίζερη χώρα μας.

      • Σχετικά Ασχετος avatar
        Σχετικά Ασχετος @ tassos.κ 23/08/2013 20:02:47

        Ενώ εμείς οι άθλιοι σφραγίζουμε τα σύνορα,για να αποτρέψουμε την έξοδό τους ...

      • Scarface avatar
        Scarface @ tassos.κ 23/08/2013 23:36:51

        Εχεις απολυτο δικιο. Αφου διασχισαν 3000 μιλια με τα ποδια απο το πακισταν μεχρι εδω, περνωντας απο τις μισες τριτοκοσμικες χωρες του κοσμου, δε μπορουν να φυγουν απο την ελλαδα για ιταλια. Οι δε μαγκρεμπιανοι, αντι να μπουν σε μια σχεδια και να τους παει το ρευμα στην ισπανια η ιταλια, πληρωσαν εισητηριο για να πανε κωνσταντινουπολη και μετα ελλαδα. Αναρωτιεμαι τι πινετε μερικοι...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ tassos.κ 24/08/2013 00:03:23

        Οταν βγάζεις 800 (τουλάχιστον) μαύρα τον μήνα δεν έχεις κανένα λόγο να πας σε κράτος όπου θα υποβάλλεσαι σε ελέγχους και φορολογίες. Είναι το τέλειο μπάχαλο εδώ και γι' αυτό έρχονται αυτοί που έρχονται, με το συγκεκριμένο ποιόν. Κοινώς, τα μπάζα πάνε στη χωματερή...

  20. firiki2010 avatar
    firiki2010 23/08/2013 16:06:06

    Οταν στους εφιάλτες του ο κ Τσίπρας βλέπει τον εαυτό του πρωθυπουργό ξυπνάει ιδρωμένος και ευχαριστεί τον Θεό που ήταν όνειρο.
    Και η πολιτική είναι θέμα συγκρίσεων. Κάνεις την καλύτερη δυνατή επιλογή. Και για όσους είναι αυστηροί με τη ΝΔ ας σκεφθούν λιγάκι τις εξαιρετικά αντίξοες συνθήκες μέσα στις οποίες πορεύεται.

    • Hawk avatar
      Hawk @ firiki2010 23/08/2013 16:49:03

      Μάγος είσαι, σιγά που θέλει να κυβερνήσει ο Σύριζα και ο Τσίπρας, όσο να πεις τόσο ηλίθιοι δεν είναι να αναλάβουν καμμένη γη και οι λεονταρισμοί για τα μάτια του κόσμου, και οι διαφωνίες επίσης για τα μάτια του κόσμου, σκωτσέζικο ντους προσφέρουν οι άνθρωποι...

      • WY avatar
        WY @ Hawk 23/08/2013 17:01:40

        Πόσο λίγο γνωρίζεις τούς κομμουνιστές!!!

        υ.γ.

        ΄Ο Λένιν μόνον μέ 5.000 μπολσεβίκους,μέ τό πραξικόπημα τής 7-8 Νοεμβρίου 1917,όχι μόνον κατέλαβε τήν εξουσία κι εγκαθίδρυσε τόν φασισμόν αλλά κι οί επίγονοί του ,τόν διετήρησαν ##ζωντανό## επί 70 περίπου χρόνια!!!

      • Black Ship avatar
        Black Ship @ Hawk 23/08/2013 18:23:00

        Να τον ακούτε τον νταμπλγιου γουάϊ! Είναι ειδικός... σκληρο-Πυρηνικός επιστήμων, κομμουνιστοσιολόγος και κομμουνιστοφάγος! Επιστήμων λέμε τώρα! Όχι αστεία.....

  21. Black Ship avatar
    Black Ship 23/08/2013 16:07:55

    «Και όταν άνοιξε την τέταρτη σφραγίδα του βιβλίου που κρατούσε ο θεός των, είδα και να ένα πράσινο άλογο και αυτός που το καβαλίκευε είχε το όνομα Θάνατος και ο Αδης ακολουθούσε μαζί του. Και του δόθηκε η εξουσία πάνω στο ένα τέταρτο των ανθρώπων να τους σκοτώσει με μαχαίρι και με πείνα, και με θανατικό και με τα θηρία της γης».(Αποκάλυψη του Ιωάννη)
    :-) Οκ. Τίποτε δεν έχουμε να φοβηθούμε. Την Αποκάλυψη εμείς, ήδη τη ζούμε!

  22. GJ avatar
    GJ 23/08/2013 17:15:17

    Πιστεύει κανείς νοήμων οτι η πρωθυπουργική θέση αυτη τη στιγμή δεν είναι "ηλεκτρική καρέκλα"? Μέχρις στιγμής ένα κόμμα που έκατσε διαλύθηκε, κ ετσι όπως πάει, βλέπω και δευτερο!! Είναι λοιπόν πιο ασφαλές να κάθεσαι στη αντιπολίτευση κ να κάνεις την εγκυμονούσα που σκούζει (λέγοντες λόγια του αέρα και τάζοντας λαγούς με πετραχήλια) παρά να μπεις στη διαδικασία της σύνταξης κυβέρνησης (με ποιούς??!!!??).

  23. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 23/08/2013 17:34:05

    Το "φίδι" κι ο Αλέξιος(ανδρος)...
    Γιατί εγώ βλέπω ότι έχουν στρώσει πλακάκια;
    Άχ, γλυκός που ήταν ο έρμος ο δικομματισμός!
    Οι Ελληναράδες πολιτικοί, δεξιοί και αριστεροί, δεν κατάλαβαν ακόμη ότι το δικέφαλο θηρίο μας ψόφησε.
    Δηλαδή το ψόφησαν μόνοι τους.
    Εν κατακλείδι: Αν ο Τσίπρας γινοταν πρωθυπουργός, δεν θ' άλλαζε τίποτε ουσιώδες στη ζωή μας. Δεν κυβερνούν αυτοί. Αυτοί κυβερνούν την κατά φαντασίαν Ελλάδα. Την πραγματική Ελλάδα την κυβερνούν οι μπόσηδες των ΜΜΕ, αυτοί που παίζουν βόλλευ με τις 4 τράπεζες και με τα usb, για να μη πώ μαζί και οι χλέχλοι της Μυκόνου και οι φαρδυτσέπηδες της Χαλκιδικής.
    Συνιστώ πάντως Τσίπρα, για να σπάσει η καταραμένη μονοτονία. Ένας χρόνος και κάτι, χωρίς κυβερνηρική αλλαγή, για την Ελλάδα είναι πάαααρα πολύ...

  24. Black Ship avatar
    Black Ship 23/08/2013 17:49:52

    Αποκάλυψη του Ιωάννη
    :-) Οκ. Τίποτε δεν έχουμε να φοβηθούμε. Την Αποκάλυψη εμείς, ήδη τη ζούμε!

  25. dimitrisT avatar
    dimitrisT 23/08/2013 18:00:45

    ...απ'όλο το φάσμα των σχολίων που προηγήθηκαν, συμφωνώ απόλυτα με τον HAWK (...πολύ εύστοχο το "ονοματάκι"..).
    Γιά τυχόν εμπλοκή σε περιπέτειες της πατρίδας (βλ. ΣΥΡΙΖΑ+κλπ...), βασικότατοι πρωταγωνιστές στην καταστροφή, θα είναι με σειρά :
    α/ ..το κατώτερο των περιστάσεων πολιτικό προσωπικό...!!!
    β/ ..Merkel καί κυβερνήσεις "δορυφόροι" του βερολίνου.

    *δυστυχώς βρεθήκαμε στο μάτι του οικονομικοπολιτικού κυκλώνα με τους πλέον ελλειματικούς (..γνώσεις...όραμα..ήθος...πυγμή) ηγέτες (..???...)

  26. Επιφανιος avatar
    Επιφανιος 23/08/2013 18:49:38

    "Αντιδρούν οι εφοριακοί στην κατάργηση του ΣΔΟΕ" , σκαι 23/06/2004
    http://www.skai.gr/news/finance/article/11024/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B4%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%A3%CE%94%CE%9F%CE%95/

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Επιφανιος 23/08/2013 19:52:45

      Κι που το έχουν τι κάνει;
      Διαπιστώσεις: "100 % φοροδιαφυγή σε τουριστικές περιοχές"
      Χρειάζεται Σέρλοκ Χόλμς για να το ανακαλύψουμε αυτό;

      • Επιφανιος avatar
        Επιφανιος @ Uncle Stgm 23/08/2013 23:46:15

        ο αρθρογραφος υποστηριζει οτι ο ΣΥΡΙΖΑ θα καταργησει το ΣΔΟΕ
        Το ΣΔΟΕ το ειχε καταργησει η ΝΔ (απο το 2004) της οποιας υπουργος ηταν και ο Σαμαρας και πολλα αλλα μελη της σημερινης κυβερνησης

  27. Σπορέας avatar
    Σπορέας 23/08/2013 20:57:49

    Πίστευα μέχρι τώρα ότι η ΝΔ συγκυβερνούσε με το ΠΑΣΟΚ...

    • PayneK avatar
      PayneK @ Σπορέας 23/08/2013 21:31:32

      Ε, όχι μόνο εσύ βέβαια, όσοι είδαν τα αποτελέσματα των εκλογών πέρυσι αυτό ακριβώς κατάλαβαν οτι αποφάνθηκε ο κόσμος..
      Δεν χρειάζεται να το πιστέψεις ιδιαίτερα, ισχύει,δεν έγινε δα και στα κρυφά. Άλλο θέμα αν διαφωνείς ή όχι με μια συγκυβέρνηση .
      (Ξέρεις τι λένε όμως, ο διάολος έχει και πολλά ποδάρια..)

  28. sofokles5 avatar
    sofokles5 23/08/2013 21:46:26

    Ε εαν γίνει..... εχω προνοήσει!
    Εδώ και περίπου ένα χρόνο, 1 πράμα μόνο έχω ως κόρη οφθαλμού!
    Το διαβατήριο μου. και μάλιστα, προσέχω και τακτικά να μην χάσω την ημερομηνία ανανέωσής του!

    • Ορέστης Α. avatar
      Ορέστης Α. @ sofokles5 23/08/2013 23:00:13

      Στο καλό. Για Αυστραλία, ή για Αμερική; Γιατί Ευρώπη, πας και με ταυτότητα. Πάνε Αφρική καλύτερα, να μην έχεις και πρόβλημα προσαρμογής....

  29. Ορέστης Α. avatar
    Ορέστης Α. 23/08/2013 22:57:53

    Ότ -Αν θα γίνει......Πιό σωστό.

  30. Scarface avatar
    Scarface 23/08/2013 23:40:47

    Αν βγει ο cool Alexis πρωθυπουργος (με αριστεροδεξιες βοηθειες), θα ακολουθησει την ιδια ακριβως μνημονιακη πολιτικη (ισως με αλλο περιτυλιγμα) και θα ειναι απολυτα καταστροφικος οσον αφορα τα εθνικα θεματα, την αμυνα και το μεταναστευτικο-δημογραφικο. Και προβλεψη μου οτι μια τετοια κυβερνηση δε θα τελειωσει ομαλα...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Scarface 24/08/2013 02:49:02

      Ετσι ακριβως. Απ τους υπονομους θα φυγουν τα Ροζ λαμογια, σε διαστημα λιγοτερο του ενος ετους...

    • N avatar
      N @ Scarface 24/08/2013 07:57:36

      ...Από εδώ και μετά, όποιος κληθεί να διοικήσει δολίως υποσχόμενος τα αυτονόητα αλλά και τα μη πραγματοποιήσιμα, όποιος νομίζει οτι θα ...παραπλανήσει εκτελώντας υποκριτικά και δουλικά καταστροφικές έξωθεν εντολές, δε θα ξέρει από που να φύγει και αυτό είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο. Εύχομαι η αισχρή ανοχή που επιδεικνύουμε ως σύνολο (εν τη πλειοψηφία μας) τα τελευταία 4 χρόνια, να έχει οριστικά εξαντληθεί....

  31. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 24/08/2013 00:26:52

    ...... στη Χώρα των Θεών … κ. Πρόεδρε, ήρθες ως “Πολεμιστής” ,το Φως παντού, κι όλο το Φως κι όλα το Φως τα δείχνει….
    “Ο Πολεμιστής αφήνει την Απόφασή του να φανερωθεί… Αν χρειαστεί να πει “ναι” θα το πει με θάρρος. Αν χρειαστεί να πει “όχι” θα το κάνει χωρίς να δειλιάσει….Όταν ο “Πολεμιστής” αναλαμβάνει την ευθύνη , κρατά το λόγο του” . Αυτό, σημαίνει ευθύνη και ρίσκο . Κι εμείς σ' αυτό πιστέψαμε , κ.Πρόεδρε, μην το ξεχνάς.
    ΥΓ. Δανείστηκα ένα παλαιό σχόλιό μου.......
    Όλα τ'άλλα ελπίζουμε ότι είναι ένα εφιαλτικό σενάριο.....και όχι το προτελευταίο " μέρος " ενός προδιαγεγραμμένου σχεδίου.....

  32. Bulsara avatar
    Bulsara 24/08/2013 01:11:31

    Σίγουρα δεν μπορείς να κοιμηθείς. Και είναι λογικό. Η Ελλάδα από αποικία θα γίνει χώρα. Και κάτι ακόμη : Ποιός είναι ο ... Άσμουσεν ; Είναι ο Παπουτσής της Γερμανίας !

  33. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 24/08/2013 02:52:52

    Περιμενουμε τον Μεγα Πατριωτη Αλ Τσιπρ να μας κανει παλι χωρα. Θα ειναι τετοια η οργη του κοσμου απεναντι στα Ροζ λαμογια, που θα τους ρωτας μετα απο κανα χρονο διακυβερνησης > Στελεχος του ΣΥΡΙΖΑ δεν ησουν? Και θα σου λενε> ΟΧΙ εγω ποτε δεν ειχα καμια σχεση...

  34. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 24/08/2013 02:59:54

    Ο Άσμουσεν είναι Σοσιαλδημοκράτης.
    Ο Παπουτσής είναι ΠΑΣΟΚος. Εντελώς ΠΑΣΟΚος.
    Mπερδεύουμε ανόμοια πράγματα...

  35. Αργυρης avatar
    Αργυρης 24/08/2013 11:11:28

    Επειδή πολυ αναφερεστε στα Λεφτα υπαρχουν του ΓΑΠ την δηλωση του αυτη την εχετε ακουσει;Μπα ε.Ακουστε πρωτα τι ειπε.Οσο για τον συριζα ειναι φως φαναρι οτι μιλαμε για κομμα απατεωνων.θα μας ξεσκιζαν τον πατο.Αλλα το μεγαλυτερο κομματι του λαου δεν δινει εξουσια σε κομμουνιστες .Ο χειροτερος φιλελευθερος ο καλυτερος κομμουνιστης.

  36. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/08/2013 18:44:03

    Λεφτα φυσικα υπαρχουν αρκει να τα τυπωσεις ο ιδιος.Κανεις δεν μπορει να αλλαξει κατι στη σημερινη κατασταση οσο δεν ελεγχει το χρημα που κυκλοφορει στη χωρα.Ο Τσιπρας μπορει να μην κανει τιποτα και να γελοιοποιηθει ή να ξαναδωσει παλι στην Ελλαδα την νομισματικη κυριαρχια της τυπωνοντας δραχμες.Απο αυτο θα εξαρτηθει η πορεια του.

  37. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 24/08/2013 21:52:23

    Και τι θα παίρνεις με αυτά τα νέα τυπωμένα λεφτα;
    Σφηνάκια στου mikel;
    Ή γύρους και γαρδούμπες στα νέα γυράδικα που συνεχώς ανοίγουν;
    Υπάρχει και άλλη λύση όμως, η ανταλλακτική οικονομία: Δεν θα θεωρείται χαρτονόμισμα αλλά φύλλο χάρτου. Ακουλουθεί ανταλλαγή "μαρουλόφυλλων" με φύλλο σφολιάτας.
    Δεκτά και τεμάχια προερχόμενα από ρολλά χαρτιού τουαλέττας.