30/09/2009 15:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν οι δημοσκοπήσεις είχαν αξία…θα ήταν στο χρηματιστήριο



Σήμερα, 13  ημέρες (φτου)  μετά την απαγόρευση δημοσίευσης δημοσκοπήσεων, πολύς λόγος γίνεται για τον περιορισμό πρόσβασης της κοινής γνώμης- σε αντίθεση με τα πολιτικά επιτελεία- στην πληροφόρηση και τα αποτελέσματα των ερευνών. Στην πραγματικότητα, όμως, πόσο απαραίτητες είναι οι γνωστοποιήσεις των μετρήσεων για την ανίχνευση του γενικού πολιτικού κλίματος;

Επί της ουσίας, η δυναμική των δημοσκοπήσεων αποτυπώνεται καθημερινά στον δημόσιο πολιτικό λόγο απ’ όποιο βήμα αυτός αρθρώνεται (π.χ. τηλεόραση, ράδιο, εφημερίδες). Αρκεί όλοι μας να είμαστε προσεκτικότεροι σε ότι ακούμε.

Για παράδειγμα, πόσο δύσκολο είναι να καταλάβουμε ότι πίσω από την γενικευμένη επίθεση βουλευτών του ΛΑ.Ο.Σ προς συναδέλφους τους της Ν.Δ, αποτυπώνεται η αγωνία τους για ύπαρξη φυγόκεντρων δυνάμεων και το ενδεχόμενο αποδυνάμωσης του κόμματος τους;

Επίσης, αν το κάλεσμα του Γ. Παπανδρέου για «συνεννόηση όλων των πολιτικών και κοινωνικών δυνάμεων του τόπου προκειμένου να συζητηθούν τα αυτονόητα που πρέπει να γίνουν πράξη» δεν υποδηλώνει την αγωνία του για την επίτευξη της πολυπόθητης αυτοδυναμίας πως αλλιώς μπορούμε να το εξηγήσουμε;

Ταυτόχρονα, η πρόσκληση αυτή, δεν αποτελεί και ένα άνοιγμα προς υποψηφίους ψηφοφόρους του ΣΥΡΙΖΑ και των Οικολόγων Πράσινων που δεν θα ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ, ακριβώς για να επιβάλουν μια κυβέρνηση συνεργασίας;

 Θ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. osaperas avatar
    osaperas 30/09/2009 15:20:38

    Γιατί μήπως έχει καμία αξία το χρηματιστήριο;

  2. osaperas avatar
    osaperas 30/09/2009 15:20:57

    .Γιατί μήπως έχει καμία αξία το χρηματιστήριο;

  3. kostas avatar
    kostas 30/09/2009 15:22:19

    Η αλήθεια είναι ότι:


    Εκείνοι που κυβέρνησαν για μια εικοσαετία, δημιούργησαν ένα σαθρό κρατικό τομέα, με νοοτροπίες και δομές που απέκτησαν βαθιές ρίζες και δεν ξεριζώνονται εύκολα.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/09/2009 15:24:26

    Αχά! Αν υπάρχουν στοιχήματα για την έκβαση, αυτό είναι το Χρηματιστήριο. Παίζει κανείς στοίχημα τις εκλογές? Αυτή είναι η Αγορά.

  5. osaperas avatar
    osaperas 30/09/2009 15:38:55

    Ας βάλει ο φάκτορασ τα odds για να παίξουμε

  6. janis avatar
    janis 30/09/2009 15:48:52

    Ρε παιδιά, είδα το δημοσίευμά στο FORBES.com και τρόμαξα. 7,5 μονάδες η διαφορά; Ρε Φάκτορα, τι γίνεται; Μιλα Ορέστιε...
    Γιατί δεν συνελήφθη ακόμα αυτός ο κύριος Forbes?

  7. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 30/09/2009 16:30:52

    ^ ^ ^
    Παραπληροφορείς σκοπίμως πράσινο παπαγαλάκι:
    http://www.forbes.com/feeds/afx/2009/09/25/afx6931494.html
    Το άρθρο είναι της 25ης Σεπτεμβρίου, αναφέρεται γενικόλογα σε δημοσκοπήσεις και εξετάζει διαφορετικά σενάρια (SCENARIOS-Greek election: Impact on markets, economic policy όπως γράφει καθαρά) γιά τον αντίκτυπο του όποιου αποτελέσματος των εκλογών στην Αγορά.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/09/2009 16:31:58

    δεν θέλω να σας στενοχωρήσω, και ήδη έχω δηλώσει που θα είμαι την ημέρα των εκλογών. Μου μυρίζει landslide... και ΔΕΝ είμαι ειδικός.

  9. διαβατήριο avatar
    διαβατήριο 30/09/2009 16:32:34

    Τόσα πολλά που δεν φαντάζεσαι, ας μην επαναλαμβανόμαστε όμως

    http://online.wsj.com/article/SB125426541601450783.html#articleTabs%3Darticle