#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/10/2012 19:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Αν μπορέσεις να κερδίσεις το λαό κερδίζεις το βασίλειο, αν χάσεις το λαό χάνεις το βασίλειο»



Αυτό είναι ένα απόφθεγμα του Κομφούκιου και κάποιοι στην κυβέρνηση φαίνεται ότι έχουν εντρυφήσει μόνο σε άλλους μεγάλους στοχαστές της ανατολικής φιλοσοφίας και έχουν τη μπάλα.

Φαίνεται ότι η 28η Οκτωβρίου, από εθνική γιορτή τιμής στους πεσόντες, μνήμης για σημαντικά ιστορικά γεγονότα και παραδειγματισμού για τις επόμενες γενιές, μετατρέπεται σιγά – σιγά σε σιδερόφρακτο και στρατοκρατούμενο πανηγύρι για τους πολιτικούς. Οι οποίοι, όταν τολμούν να βγαίνουν από το σπίτι τους, το κάνουν από ανάγκη και πάντα με τη συνοδεία δεκάδων αστυνομικών.

Φαίνεται όμως ότι στη δημοκρατία στην οποία δεν υπάρχουν αδιέξοδα, όπως μας έμαθαν τόσα χρόνια, για να προστατέψουν τους πολιτικούς χρειάζεται και ο στρατός. Και τι οξύμωρο. Πριν από 72 χρόνια ο ελληνικός στρατός αντιμετώπιζε σθεναρά τους Ιταλούς με νύχια και με δόντια, αλλά σήμερα ο ίδιος στρατός χρησιμοποιείται σαν…. μπράβοι των πολιτικών, σαν σωματοφύλακές τους προκειμένου να αντιμετωπιστεί η οργή του κόσμου.

Θα πει κανείς: Ποια οργή, κάτι Συριζαίοι πικραμένοι είναι, ίσως και κάποιοι τρελαμένοι Χρυσαγίτες, δεν είναι μαζική εκδήλωση της οργής του λαού. Ίσως έτσι είναι τα πράγματα, αλλά το θέμα μας δεν είναι η εξέγερση του κόσμου. Αυτή όταν θα γίνει δε θα αφήσει τίποτε πίσω του.

Το πρόβλημα που μας εξοργίζει όσο τίποτε και θα πρέπει να εξοργίζει κάθε δημοκράτη είναι η εικόνα μιας εθνικής εορτής στην κυριολεξία στρατοκρατούμενης. Κοκκινοσκούφηδες της 71ης αερομεταφερόμενης ταξιαρχίας είχαν παραταχθεί κατά μήκος της παρέλασης στη Θεσσαλονίκη για να προστατέψουν τους επισήμους από πιθανά επεισόδια. Είχαν σχηματίσει μια απροσπέλαστη αλυσίδα προκειμένου να μην πλησιάσει κανείς τους δύσμοιρους και μόνους πολιτικούς. Και με όλο το σεβασμό που έχουμε στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, αν αυτός, τα μέλη της κυβέρνησης και οι υπόλοιποι πολιτικοί θέλουν να κάνουν πριβέ εορτές ας μας το πουν. Αυτό όμως δεν είναι εθνική εορτή. Είναι εξοργιστικό να βλέπει κανείς το στρατό να κατεβαίνει στους δρόμους. Και δε μιλάμε μόνο για τους φανερούς στρατιώτες καθώς υπήρξαν και εκατοντάδες καμουφλαρισμένοι κι έτοιμοι να επέμβουν.

Άραγε αρέσει στην πολιτική ηγεσία του τόπου να βρίσκεται η δημοκρατία στο γύψο και κανείς να μην το ομολογεί; Να χρησιμοποιούνται οι φαντάροι μας για προστασία των πολιτικών και των διάφορων επισήμων που νομίζουν ότι έτσι αποτίουν φόρο τιμής; Τι φοβήθηκαν δηλαδή; Εκτροπή; Πήραν στα σοβαρά τον Ψυχάρη που περιμένει ακόμη Χούντα; Ή μήπως είχαν πληροφορίες ότι ο λαός θα βγει και θα τους πάρει με τις πέτρες; Αν δεν το έκανε τώρα είναι σίγουρο ότι θα το κάνει σύντομα.

Εν πάση περιπτώσει, οι πολιτικές ηγεσίες των τελευταίων 40 ετών ευθύνονται για τη σημερινή κατάντια της χώρας. Δε μπορεί οι ίδιοι να αποφασίζουν να κατεβάζουν και το στρατό στο δρόμο για να προστατέψει το σαθρό πολιτικό οικοδόμημα που έχτισαν.

Γι’ αυτό η φετινή εθνική επέτειος θα είναι το ίδιο ντροπιαστική όπως η περσινή με τα επεισόδια στη Θεσσαλονίκη. Διότι καλύτερα να σπας τις καρέκλες και να διώχνεις τους επίσημους από μια γιορτή που δεν είναι άξιοι να παρευρίσκονται, παρά να στέλνεις στρατιώτες να τους προστατεύει. Μεγάλη η ξεφτίλα και δείχνει ξεκάθαρα αυτό που είπε ο Κομφούκιος. Χάνουν το λαό, θα χάσουν και το βασίλειο.

Αριστερός Ψάλτης 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. opa avatar
    opa 28/10/2012 19:43:07

    πες τα...

    • Anatoli avatar
      Anatoli @ opa 28/10/2012 20:05:31

      Σε ήχο βαρύ και ως δεξιός πρωτοψάλτης!

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 28/10/2012 20:08:19

    Δεν νομίζω να υπάρχουν επαγγελματίες πολιτικοί που εκτός από την πάρτη τους ενδιαφέρονται για κάτι άλλο,π.χ. τους πολίτες.

  3. J. Van Helsing avatar
    J. Van Helsing 28/10/2012 20:20:38

    Απ'οτι ειδαμε, σε ολη την Ελλαδα τα επεισοδια τα δημιουργησαν λιγοστοι διαδηλωτες του ΣΥΡΙΖΑ, του ΠΑΜΕ και του ΑΝΤΑΡΣΥΑ. Ο πραγματικος λαος αρκεστηκε να αποδοκιμασει εντονα αλλα ειρηνικα τους επισημους. Δεν ακολουθησε τα αριστερα κομματα γιατι βλεπει οτι ειναι και αυτα γραναζια του σαπιου συστηματος. Οταν ομως ξεσπασει, η οργη του ανοργανωτου λαου θα ειναι τρομερη. Αυτο φοβαται η κυβερνηση και εκανε το λαθος να χρησιμοποιησει το στρατο.

    • κάποιος avatar
      κάποιος @ J. Van Helsing 29/10/2012 12:31:42

      Μα το υπουργείο διέψευσε ότι θα χρησιμοποιηθεί ο στρατός. Έβγαλε και ανακοίνωση. Αν δεν με πιστεύεις, μπορείς να δεις το Αντινιούζ, που την έχει βγάλει και λοιδορεί τον ΣΥΡΙΖΑ.

  4. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 28/10/2012 20:34:12

    Ο λαός πρέπει να κοιτάξει στον καθρέφτη φίλτατε Ψάλτη...

    Όχι να πάει να δείξει με το δάχτυλο 50 άτομα στην εξέδρα των επισήμων αναζητώντας άλλοθι για την κατάστασή του.

    Οπωσδήποτε ένοχοι οι πολιτικοί σε πολλά θέματα αλλά δεν φταίνε οι πολιτικοί όταν τα καταστήματα φοροδιαφεύγουν στο 60% (αυτά υγειονομικού ενδιαφέροντος στο 80%-100%), οι ελέυθεροι επαγγελματίες έχουνε μέσο όρο εξόδων 3 χιλιάρικα το μήνα αλλά περιέργως δηλώνουνε ακριβώς το αφορολόγητο όριο των 12 ετησίως, τα ταμεία φαληρίσανε γιατί πληρώνουνε συντάξεις σε οτιδήποτε "μαϊμούδες" μπορείς να φανταστείς καθώς και σε μαθουσάλες 125 ετών κτλ. κτλ.
    Αυτά τα χρήματα δεν τα παίρνουνε οι 50 στα επίσημα.
    Αυτά τα παίρνει/κλέβει ο λαός επί σειρά ετών.

    Καλό θα είναι λοιπόν, πρώτα από όλα ο λαός να διαβάσει τον Κομφούκιο και μετά να κοιταχτούνε δέκα εκατομμύρια στον καθρέφτη.

    Και μετά ο αναμάρτητος ας ρίξει τον πρώτο λίθο στην εξέδρα των επισήμων...

    Υ.Γ.:
    σας πείραξαν οι κοκκινοσκούφηδες και οι μαυροσκούφηδες σήμερα στις παρελάσεις που βοήθησαν στη διαφύλαξη της τάξης.
    Οι κοκκινοκουκούλες και οι μαυροκουκούλες που είναι ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ στο κέντρο των Αθηνών και διαταράσσουν την τάξη δεν βλέπω να σας πειράζουνε....
    Γιατί;;;

    • Tassos avatar
      Tassos @ Βασίλης Γκιώνης 28/10/2012 21:33:19

      Εύγε! (για μία ακόμη φορά).

    • alex23 avatar
      alex23 @ Βασίλης Γκιώνης 29/10/2012 13:13:20

      δεν μπορει κανεις να διαφωνησει με αυτα

      και σε τελικη αναλυση τοσα χρονια οι πολιτικοι μας κερδιζαν τον λαο και το βασιλειο(εξουσια), μοιραζοντας δανεικα και ψευτικες υποσχεσεις, βαζοντας υποθηκη την οικονομια και το μελλον του τοπου

      και ο λαος εχει βαλει τοσο μυαλο που για παραδειγμα συνεχιζει να υποστηριζει δημοσκοπικα ενα κομμα, που δεχεται και δεν αντικρουει την απιστευτη αποψη στελεχων του οτι δεν εγινε τιποτα το '40, μονο και μονο γιατι του ταζει οτι του εταζαν και οι παλαιοτεροι..
      λεφτα και ευημερια χωρις κοπο και διατηρηση των προνομοιων..
      και αυτην την συμπεριφορα του λαου την ξερουν στο συριζα και για αυτο δεν τους ενδιαφερει να μαζεψουν τετοιες αποψεις..

  5. ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
    ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ 28/10/2012 20:48:52

    Αριστερέ Ψάλτη .
    Καλύτερα δεν γινόταν από αυτά που έγραψες .
    Όντως ήταν σοκαριστικό αυτό που είδα στην παρέλαση σήμερα !

  6. sawas avatar
    sawas 28/10/2012 21:07:52

    Ναι αλλά διάψευση σε όλα τα μέτωπα ...............υπήρχε!!!!
    www.antinews.gr/2012/10/26/186255/

  7. Tassos avatar
    Tassos 28/10/2012 21:09:05

    Σας χάλασαν την μανέστρα πουλάκια μου, έ? Σχεδιάζατε μπάχαλα κλπ αλλά...
    Αυτό δε ότι υπήρχαν κρυμμένοι στρατιώτες είναι ανάλογο με ότι θα μας σώσουν τα ελοχίμ. Τι να τους κάνουν τους "κρυφούς " στρατιώτες ρε χριστιανέ? χωρίς όπλα τι να κάνουν? Ελεος πια με τον καθένα που αναπαράγει ό,τι βλακεία μπουμπουνίσει ο ΣΥΡΙΖΑ. Ακου εκεί: "Και δε μιλάμε μόνο για τους φανερούς στρατιώτες καθώς υπήρξαν και εκατοντάδες καμουφλαρισμένοι κι έτοιμοι να επέμβουν." Να επέμβουν να κάνουν τί? Να πολυβολήσουν τον Κουράκη, τον Καμμένο και τον Μιχαλολιάκο βγάζοντας από τις καμπαρντίνες τους Τόμιγκαν?

    • Αριστερός Ψάλτης avatar
      Αριστερός Ψάλτης @ Tassos 28/10/2012 22:01:22

      Μια η απάντηση: Λες απίστευτες ανοησίες

  8. xzetta avatar
    xzetta 28/10/2012 21:14:02

    ευγε!

  9. Aris. A avatar
    Aris. A 28/10/2012 21:27:12

    Μόνο ένοχοι μπορούν να νοιώθουν τέτοιο φόβο και να αναζητούν τέτοια προστασία.

    Οι άνθρωποι έχουν μετετραπεί με τα χρόνια σε μια κάστα που δεν έχουν καμία σχέση μαζί μας.

    Το αποδεικνύουν τα προνόμια που κρατούν για τον εαυτό τους ακόμα και σε αυτή την εποχή καθώς και η αλλεργία που νοιώθουν για τον απλό κόσμο που αποφεύγουν συστηματικά.

  10. ρωμανος αργυρος avatar
    ρωμανος αργυρος 28/10/2012 21:27:26

    δηλαδη εσενα κ.τασσο σου αρεσε αυτο το θεαμα; εμενα που καθηκοντως ελαβα μετρα στην εξεδρα επισημων θεσ/νικης,απο νεαρος αξιωματικος μεχρι διευθυντης με μελαγχολησε...για τους κρυφους ασε καλυτερα .δεν σκεφτηκες οτι τα οπλα ειναι για ψυχολογικο εκφοβισμο,ενω για το σπρωξιμο χρειαζονται χερια;

    • Tassos avatar
      Tassos @ ρωμανος αργυρος 28/10/2012 21:34:48

      Για κανα δυό χρόνια ναι μέχρι να ηρεμήσει η κατάσταση. Εκτός αν θες οι Αναρχο-συριζο-ναζι-καυμμένοι να λυντσάρουν τους πολιτικούς τους αντιπάλους.

  11. XRHSTOS avatar
    XRHSTOS 28/10/2012 21:29:07

    Αυτο που ζουμε ειναι ο ορισμος της ΧΟΥΝΤΑΣ και της απιστευτης αποχαυνωσης των Νεοελληνων
    Οι οποιοι τελικα ειναι αξιοι της μοιρας τους γιατι τη σημερινη χουντα εμεις τη επιλεξαμε και φαινεται οτι τη γουσταρουμε τρελα
    Εμεις επιλεξαμε να μας κυβερνα ο ΓΑΠ που απο Γιωργακης πριν λιγα χρονια εγινε Γιωργαρος και σωτηρας της χωρας με το λεφτα υπαρχουν
    Βεβαια η βλακεια των νεοελληνων ειναι ανεξαντληντη που θα τον βαλουμε και προεδρο της δημοκρατιας

  12. ΒLACKQUEEN avatar
    ΒLACKQUEEN 28/10/2012 21:34:33

    Πέστε τα Αριστερέ Ψάλτη !!!! Αναρωτιέμαι δεν ντρέπονται όλοι αυτοί οι .....μεγαλόσχημοι δειλοί ασβοί, να έχουν αποκλείσει τον Ελληνικό λαό από μιά αποκλειστικά ΔΙΚΗ ΤΟΥ γιορτή; Δεν ντρέπονται που για να κυκλοφορήσουν πρέπει να τους φυλάνε 10 φουσκωτοί; Δεν αισθάνονται γελοίοι και ασήμαντοι που μοιράζουν...προσκλήσεις για να έχουν ''πειθήνιους'' χειροκροτητές στις σιδηρόφρακτες παρελάσεις τους;; Σήμερα ήταν μιά δικιά μας γιορτή, μιά ελάχιστη απόδοση τιμής και σεβασμού στη μνήμη των παππούδων μας που αγωνίστηκαν και θυσιάστηκαν για την πατρίδα μας. Δεν ήταν ημέρα απόδοσης .....τιμής ούτε σε υψηλόμισθους Προέδρους, ούτε σε καλογυαλισμένους υπουργούς, ούτε σε άβουλους βουλευτές. Αφού λοιπόν δε γίνεται πιά να συνυπάρξουμε εν ειρήνη εμείς Ελληνικός λαός με τους αναξιόπιστους και απαξιωμένους φορείς της εξουσίας, το σωστό είναι να επιδείξουν κατανόηση και ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΙΣΤΑΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ ΜΑΣ. Όχι να μας αποκλείουν φερόμενοι με υποκρισία και στρουθοκαμηλισμό. ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟΙ στις γιορτές μας και δεν ωφελεί να παριστάνουν οτι δεν καταλαβαίνουν. Αργά ή γρήγορα, ούτε οι φουσκωτοί τους δε θα μπορούν να υπερασπιστούν την εικονική πραγματικότητα μέσα στην οποία πασχίζουν να οχυρωθούν ....

  13. Γεωργία avatar
    Γεωργία 28/10/2012 21:38:28

    Όταν ο στρατός μπαίνει ως ασπίδα ανάμεσα στο έθνος και την πολιτική ελίτ, τότε η εθνική καταστροφή είναι σίγουρη και χωρίς αναστροφή.

  14. c.k. avatar
    c.k. 28/10/2012 21:42:40

    Προτιμώ να μην ξαναδώ κανένα πολιτικό στην πόλη μου παρά αυτό το απαράδεκτο θέαμα. Σήμερα γιορτάσανε την απελευθέρωση έχοντας φυλακισμένους τους πολίτες. Την παρασκευή απαγορεύσανε στους πιστούς να πλησιάσουν στο ναό του Αγίου Δημητρίου!!!! Γιατί αυτή η συμπεριφορά μου θυμίζει έντονα προεπαναστατική Γαλλία?? Αναρωτιέμαι που θα στηθούν οι γκιλοτίνες, στην πλατεία Συντάγματος ή στην πλατεία Αριστοτέλους???

    • Tassos avatar
      Tassos @ c.k. 28/10/2012 21:55:54

      Καλά ρε φίλε, 1 μήνα είναι εδώ το Αξιον Εστί, εσένα σε κατσικώθηκε να πας 26 Οκτώβρη στις 10 πμ?

      • KOSTAS70 avatar
        KOSTAS70 @ Tassos 28/10/2012 22:27:58

        ΝΑΙ!!! Δεν έχω το δικαίωμα;

      • αλέξανδρος παύλιος avatar
        αλέξανδρος παύλιος @ Tassos 29/10/2012 14:53:26

        Δηλαδή στον ναό του Αγίου Δημητρίου, προστάτη της πόλης, την ημέρα της απελευθέρωσης της πόλης, στον εορτασμό των 100 χρόνων από την απελευθέρωση της, στις 10 που γινόταν η λειτουργία ήταν πριβέ πάρτυ?

  15. firiki2010 avatar
    firiki2010 28/10/2012 21:46:14

    To σημερινό θέαμα δεν μου άρεσε αλλά ήταν πολύ προτιμότερη κατάσταση από το μπάχλο που σχεδίαζαν και θα το πετύχαιναν κάποιοι αν δεν υπήρχαν τα μέτρα

    • Βασίλης Γκιώνης avatar
      Βασίλης Γκιώνης @ firiki2010 30/10/2012 01:51:30

      +++++++++++++++++++!!!

  16. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 28/10/2012 21:56:41

    Εσείς εδώ όλο εξεγέρσεις ονειρεύεστε και ποτέ τίποτα δε γίνεται
    Ποιος να εξεγερθεί βρε καψεροί? Ο λαός που μας έβαλε στο ΔΝΤ ψηφίζοντας το 81 τον παπατρέχα και το ο9 τον γιο του? έχουν γνώθι σαυτόν ξέρουν οτι αυτοί φταίνε.Γι αυτό τώρα τουμπεκί και την ουρά στα σκέλια.Α στα διάλα

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Δημήτρης 28/10/2012 22:17:51

      Δημήτρη η απλή λόγικη δίνει ερμηνείες που δεν μπορώ να φανταστω με τίποτα.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Δημήτρης 28/10/2012 23:43:55

      Από μήνα σε μήνα την παν την ...εξέγερση.

  17. Α avatar
    Α 28/10/2012 21:56:51

    Σωπάτε ρε δημοκράτες με μυωπία;
    Από πότε η δημοκρατία πρέπει ν΄ανέχεται τις επικείμενες ασχήμιες σε μια εθνική γιορτή;
    Και για ποιον λαό μιλάτε, που δήθεν ήθελε να διαμαρτυρηθεί;
    Τους 30 του ΣΥΡΙΖΑ; Σιγά τη λαοθάλασσα!
    Ο λαός, ο πραγματικός λαός όχι ο καθοδηγούμενος, τους συριζαίους που ήθελαν να τα μπαχαλοποιήσουν, τους έκραξε χοντρά, στη Θεσσαλονίκη.
    Άντε για να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε.
    Ο λαός πάντως δεν κερδίζεται με τις ατραξιόν του Σύριζα, αλλά με την συνεχή και αγωνιώδη προσπάθεια εξόδου από την κρίση.

  18. ρωμανος αργυρος avatar
    ρωμανος αργυρος 28/10/2012 22:00:49

    Οχι αγαπητε κ.Τασσο,κανεις νοημων δεν μπορει να θελει αυτο.Παντως ευχαριστω για την απαντηση και αντλωντας απο την αισιοδοξια σας για την μετα διετια ηρεμια σας ευχομαι καλυνυχτα.

  19. ρωμανος αργυρος avatar
    ρωμανος αργυρος 28/10/2012 22:02:10

    καληνυχτα

  20. ΒLACKQUEEN avatar
    ΒLACKQUEEN 28/10/2012 22:20:06

    Πέστε τα Αριστερέ Ψάλτη !!!! Αναρωτιέμαι δεν ντρέπονται όλοι αυτοί οι .....μεγαλόσχημοι δειλοί ασβοί, να έχουν αποκλείσει τον Ελληνικό λαό από μιά ΔΙΚΗ ΤΟΥ γιορτή; Δεν ντρέπονται που για να κυκλοφορήσουν πρέπει να τους φυλάνε 10 φουσκωτοί; Δεν αισθάνονται γελοίοι και ασήμαντοι που μοιράζουν...προσκλήσεις για να εξασφαλίσουν ''πειθήνιους'' ελεγχόμενους χειροκροτητές στις σιδηρόφρακτες παρελάσεις τους;; Σήμερα ήταν μιά δικιά μας γιορτή, μιά ελάχιστη απόδοση τιμής και σεβασμού στη μνήμη των παππούδων μας που αγωνίστηκαν και θυσιάστηκαν για την πατρίδα μας. Δεν ήταν ημέρα απόδοσης .....τιμής ούτε σε υψηλόμισθους Προέδρους, ούτε σε καλογυαλισμένους υπουργούς, ούτε σε άβουλους βουλευτές. Αφού λοιπόν δε γίνεται πιά να συνυπάρξουμε εν ειρήνη εμείς o Ελληνικός λαός με τους αναξιόπιστους και απαξιωμένους φορείς της εξουσίας, το σωστό είναι να επιδείξουν κατανόηση και ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΙΣΤΑΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ ΜΑΣ. Όχι να μας αποκλείουν φερόμενοι με υποκρισία και στρουθοκαμηλισμό. ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟΙ στις γιορτές μας και δεν ωφελεί να παριστάνουν οτι δεν καταλαβαίνουν. Αργά ή γρήγορα, ούτε οι φουσκωτοί τους δε θα μπορούν να υπερασπιστούν την εικονική πραγματικότητα μέσα στην οποία πασχίζουν να οχυρωθούν ....

  21. Θεμιστοκλής avatar
    Θεμιστοκλής 28/10/2012 23:38:07

    Η σημερινή παρέλαση μου προκάλεσε ένα έντονο συναίσθημα αηδίας. Ντροπή στους μπούληδες κοκκινοσκούφηδες της αερομεταφερόμενης Ταξιαρχίας.

  22. ΒLACKQUEEN avatar
    ΒLACKQUEEN 29/10/2012 00:24:34

    Κύριε Tassos, επιστρέψτε παρακαλώ ειρηνικά στο μακρινό πλανήτη Εφησυχασμό όπου και ανήκετε. Από ένα λάθος πέσατε στη γη μας, γι αυτό κι έχετε πρόβλημα επικοινωνίας..... :-)

  23. livas avatar
    livas 29/10/2012 01:13:24

    Τάσσο, πολύ φιλικά, τελικά είσαι κολημμένος...

  24. arcane avatar
    arcane 29/10/2012 02:21:23

    Η κυβέρνηση έγινε από μόνη της μπάχαλο με αυτά τα μέτρα, δεν υπήρχε λόγος να κάνει κάτι ο ΣΥΡΙΖΑ, η ΑΝΤΑΡΣΥΑ και η ΧΑ.

  25. TARAMAS avatar
    TARAMAS 29/10/2012 11:31:35

    Κακός ο τρόπος περιφρούρησης μεν, καλύτερος από το περσινό θέαμα δε. Όσοι διαμαρτύρονται ότι δεν μπόρεσαν να παρακολουθήσουν την παρέλαση, διαμαρτυρήθηκαν και πέρυσι για τον ίδιο λόγο ή ήταν καλά τότε;

  26. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/10/2012 11:37:36

    Το βασίλειο χανόταν εδώ και αρκετά χρόνια, σε ρυθμό slow motion, με οικονομική "διαχείριση" (ο Θεός να την πεί...).
    Ο λαός "χάθηκε" Μάιο και Ιούνιο, με εκλογές ως συνήθως.
    Ο Κομφούκιος μεγάλο κεφάλι, μέγας φιλόσοφος και ακόμη μεγαλύτερο πολιτικό μυαλό. Αλλά δυστυχώς κανείς Κινέζος δεν ήξερε ακόμη στην εποχή του, τι εστί νοτιο-νότιος Βαλκανική και τι "ταρζανιές" μπορούν να γίνονται στα εδάφη της ...

  27. ΒΑΣΟΣ avatar
    ΒΑΣΟΣ 29/10/2012 12:07:26

    Τραγική η εικόνα.
    Βάλανε τα φανταράκια να φιλάνε τον πρόεδρο απο τις μανάδες με τα παιδιά στα χέρια.
    Θέλω να πιστέυω οτι οι γεμιστήρες είναι άδειοι.

  28. Tonia G. avatar
    Tonia G. 29/10/2012 13:54:27

    Αν άλλαζε το πρωτόκολλο του βάθρου των επισήμων το πρόβλημα θα λυνόταν και θα εμφανίζονταν τα πραγματικά κίνητρα των μπαχαλοβουλευτών.
    Πρόταση
    Στο βάθρο κάθε παρέλασης να βρίσκονται μόνο:
    1. Οι διευθυντές των συμμετεχόντων σχολείων,
    2. Οι στρατιωτικοί επικεφαλής,
    3. Ο αστυνομικός επικεφαλής,
    4. Ο ιερέας,
    5. Δικαστές
    6. Επικεφαλής Συλλόγων Πεσόντων - Βετεράνων
    Στην Στρατιωτική Παρέλαση θα είναι μόνος ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας με τους άνωθεν αναφερθέντες.
    (Σύνολο το πολύ 7-8 άτομα)
    Κανείς Αιρετός: Ούτε Δημαρχαίοι, ούτε Βλαχο-σύμβουλοι, ούτε υπουργοί, ούτε Βολευταί, ούτε Πρωθυπουργοί.