#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2011 17:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν και τυφλός μπορεί να κοιτάξει τον κόσμο στα μάτια



Δυστυχώς για ακόμη μια φορά η δυσαρμονία πολιτών και βουλευτών ήταν εμφανής στη Βουλή. Το Μεσοπρόθεσμο ψηφίστηκε από τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ κι ένα εξαπτέρυγο, αλλά είχε ήδη καταψηφιστεί στη συνείδηση του ελληνικού λαού. Κι όταν τα μπιλιετάκια της εφορίας θα επιστρέφονται γιατί κανείς δε θα έχει να τα πληρώσει, τότε θα φανεί το μέγεθος της ανοησίας όσων αποφάσισαν να στηρίξουν το νέο Μνημόνιο.

Δυστυχώς μόνο ο Π. Κουρουπλής στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων από την συνπολίτευση. Παρά το γεγονός ότι όλες αυτές τις ημέρες δεν είπε ποτέ ότι δεν θα ψηφίσει το Μεσοπρόθεσμο, αλλά εξέφραζε τις αντιρρήσεις του, περίμενε εξηγήσεις και έκανε υπομονή, τελικά επέλεξε το δύσκολο δρόμο.

Δεν έκανε καμιά κωλοτούμπα όπως ο κ. Αθανασιάδης αλλά έμεινε σταθερός στις απόψεις του. Και φυσικά τον διέγραψαν διότι είναι γνωστό τι γίνεται με τα πρόβατα που φεύγουν από το μαντρί.

Ο βουλευτής Αιτωλοακαρνανίας, τυφλός από μικρό παιδί, δεν προτίμησε να μείνει στο μαντρί του ΠΑΣΟΚ και να ψηφίσει σε αντίθεση με τη θέληση του κόσμου που τον εξέλεξε. Αν και τυφλός θα μπορεί να τους κοιτάξει στα μάτια.

Οι άλλοι που βλέπουν να δούμε τι καλοκαίρι θα κάνουν στις περιφέρειές τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 17:21:58

    Το Νομοσχεδιο Υπερ Χοντρικη ΓΥΨΟΣ-ΕΚΤΡΩΜΑ, διαβαζεται και μελεταται ορθα μονο σε μπράϊγ…!

    ΠΠ

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/06/2011 17:26:27

    Αν και τυφλός βλέπει την πανσέληνο. Οι συνάδελφοι του βλέπουν το μισοφέγγαρο, και αν...
    Κάποιοι μάλιστα μένουν κολλημένοι στο δάχτυλο, που πάει να τους δείξει τη σελήνη.
    Τους χαρίζουμε το μεσαίο!

  3. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 29/06/2011 17:26:42

    Μέχρι και τη τελευταία στιγμή, είχε δίπλα του τον Καρχιμάκη (φοβερό το άρθρο του Φαήλου) σαν άλλο Βεελζεβουλ να του πιπιλάει το μυαλό.
    Δεν είδα που καθόταν ο άγγελος που τον ενθάρρυνε, αλλά ήταν αόρατος και μάλλον ήταν η συνείδησή του.
    Μπράβο σας κύριε Κουρουμπλή!
    Ζούμε σε εποχές τρομοκρατίας και άγριας προπαγάνδας.
    Είναι ξεκάθαρο πως το διακύβευμα δεν είναι μνημόνιο ή αντιμνημόνιο, αλλά όλη αυτή η καρικατούρα ψεύδους, προκλήσεων και διαστρεβλώσεων στο όνομα της αντιμετώπισης των -υπαρκτών σίγουρα- παθογενειών του ελληνικού κράτους.
    Αυτό κάποια στιγμή θα το συνειδητοποιήσουν και οι πλέον φανατικοί υποστηρικτές των σημερινών διλλημάτων...

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Γιώργος Μεσσηνία 29/06/2011 18:35:48

      Καρχιμάκης έ; Μάλιστα...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Γιώργος Μεσσηνία 30/06/2011 21:40:56

      ΤΟΝ ΚΑΡΧΙΜΑΚΗ ? Α, ΓΙ'ΑΥΤΟ ΨΗΦΙΣΕ "ΟΧΙ" Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ !!!!!

  4. TopGunZ avatar
    TopGunZ 29/06/2011 17:30:26

    h**p://www.youtube.com/watch?v=FwCeuyCw3xA
    Αν και διαφήμιση και το έχω ξαναποστάρει, νομίζω ότι ταιριάζει κάπως στην περίσταση.

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 29/06/2011 17:31:30

    Η προφανής ασυμβατότητα εντιμότητας και πασοκισμού.
    Όποιος έντιμος άνθρωπος αποχωρεί από το επικίνδυνο πολιτικό μπουρδέλο.
    Και ο κ. Κουρουπλής είναι έντιμος άνθρωπος.

  6. igognito avatar
    igognito 29/06/2011 17:32:16

    ΤΑ ΠΑΙΝΤΙΑ ΨΗΦΙΣΑΝΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΔΑΧΘΗΚΑΝ ΜΠΡΑΙΓ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ.
    ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΤΗΣ ΣΤΟ
    ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ??

  7. tript avatar
    tript 29/06/2011 17:33:06

    ΚΑΙ Ο ΤΥΦΛΟΣ ΕΙΔΕΝ, ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΤΥΡΡΑΝΙΚΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΣ.

  8. blue nile avatar
    blue nile 29/06/2011 17:34:55

    Για όποιον κατάλαβε το ΠΑΣΟΚ υπέγραψε σήμερα την ημερομηνία λήξης του . Και είναι και κοντινή. Πολύ κοντινή. Βέβαια η χώρα θα περάσει από σαράντα κύματα. Όμως όπως η κάθε ανωμαλία έτσι και η πασοκινή τελειώνει με καταστροφή.
    Ο τυφλός πάντως σήμερα έβαλε γυαλιά στους προβατοποιημένους συναδέρφους του. Αν ως βουλευτής του ΠΑΣΟΚ είχε διαπράξει ή είχε συναινέσει σε άλλα εγκλήματα δεν το ξέρω. Αλλά και να το έκανε με αυτή τη στάση του έγινε υποψήφιος για να παραλάβει συγχωροχάρτι.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ blue nile 29/06/2011 18:23:18

      Ναι. Όντως, όπως το λες. Δεν πειράζει, κι ας άργησε. "Εἴ τις εἰς μόνην ἔφθασε τήν ἐνδεκάτην, μή φοβηθῆ τήν βραδύτητα". Και στο παρά πέντε καλοδεχούμενος είναι.

  9. kiki avatar
    kiki 29/06/2011 17:39:26

    Και παλι λεω μπορουμε ολοι μαζι στην πλατεια , οι ηγεσιες εννοω, κατεβητε στην πλατεια διπλα στον λαο, εμεις οι πολιτες γιατι νοιωθουμε ετσι, εμεις γιατι ειμαστε ετοιμοι να συνεργαστουμε για το καλο της πατριδας και οι ηγεσιες δεν μπορουν.
    συμφωνο οτι θα μου πειτε οτι ειναι λαικιστικο, αλλα ας δειξουν επιτελους και αυτοι οχι με λογια αλλα με πραξεις οτι ενδιαφερονται για τον λαο.
    Αλλο να τους δεις ενωμενους ολους μαζι κατω στο Συνταγμα και αλλο να λεει ο καθενας το μακρυ και το κοντο του μεσα στην Βουλη.
    Αυτοι οι ηγεσιες εκπροσωπουν το 80% του κοσμου.
    Και αυριο με κανεναν τροπο ψηφισει αρθρου του Εκτελεστικου και ας το εχετε στο προγραμμα. Ξεχαστε το αυτο .

  10. SERTIS avatar
    SERTIS 29/06/2011 17:40:30

    σε μια κυβερνηση ενδοτισμού, σε μια κυβέρνηση τοποτηρητών της διεθνούς τοκογλυφίας υπήρξε κάποιος που αντιστάθηκε.Μπορεί στο κοινοβούλιο να είναι μόνος του, αλλά σε οποιοδήποτε καφενείο κάτσει θα υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θα του σφίξουν το χέρι.Εύγε κ Κουρουπλή......η βουλευτική ιδιότητα είναι προσωρινή.....Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ....Και εσύ τον απέφυγες αυτον τον χαρακτηρισμό.Και αν σε 5 χρόνια κάποιοι θα ντρέπονται που ήταν βουλευτές ΠΑΣΟΚ και κάποιοι θα είναι εξαφανισμένοι εσύ θα μπορείς να λες στον κόσμο ότι δεν είσαι ιδιος.Μη στεναχωριέσαι για τα παπαγαλάκια που σε βρίζουν......ΑΥΤΑ ΣΕ 1 ΜΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΛΗΞΕΙ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΑ.....θα πάνε σε άλλη χώρα να τα πουν αυτά..

  11. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 29/06/2011 17:41:11

    ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕ Η ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ Κ. ΚΟΥΡΟΥΜΠΛΗ ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΄΄ΟΧΙ΄΄...ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΘΑΡΗ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΒΙΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΙΝΩ ΟΤΑΝ ΕΔΩΣΕ ΨΗΦΟ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ..

  12. αστροκρητης avatar
    αστροκρητης 29/06/2011 17:41:23

    αφου εκφρασω κι εγω τα συνχαριτηρια μου προς τον κ. Κουρουμπλη , θα ηθελα να ρωτησω τον κ. Προεδρο της Βουλης των Ελληνων σε ποιο αρθρο του Κανονισμου αναφερεται πως ο βουλευτης δικαιολογει την ψηφο του , οπως αφησε ο κ. Προεδρος να γινει στην περιπτωση του κ. Αθανασιαδη. ........... Σαν δεν ντρεπομαστε λιγο , λεω εγω !!!

    • juliet avatar
      juliet @ αστροκρητης 29/06/2011 18:46:29

      Ήθελε να το φχαριστηθεί ,να τον δούνε και στο χωριό του να τους μείνει αξέχαστος.......

      • ΗΡΩΝ avatar
        ΗΡΩΝ @ juliet 30/06/2011 07:45:35

        Να δούμε, θα ξαναπατήσει στην Ποντοκώμη;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ αστροκρητης 29/06/2011 19:46:56

      Ωρέ ένοιωθε πολύ σημαντικος εκείνη τη στιγμή. Εξαρτιόταν η Ελλάδα από τα χέρια του, λίγο το έχεις; Να μην το φχαριστηθεί ο άνθρωπος λιγουλάκι; Να μην πάρει και την αντίστοιχη δημοσιότητα;

      Την οποία πιστεύω ότι ήδη μετάνοιωσε πικρά...

  13. Κρης avatar
    Κρης 29/06/2011 17:46:48

    η ''Ελευθεροτυπία'' το αναφερει ......
    ........με πραξικόπημα Πετσάλνικου
    h**p://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=288814

  14. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 29/06/2011 17:48:37

    Ένας άνθρωπος που απέδειξε ότι δεν είναι redicolo.

    Ερώτηση:
    Αν τελικά ο Βενιζέλος πουλήσει ποσοστό της ΔΕΗ για 300 εκατομμύρια, ο Αθανασιάδης που είπε ότι αξίζει 2 δις και τα 300εκ. είναι ξεπούλημα, θα βάλει το 1,7 από την τσέπη του;

    • Sofie avatar
      Sofie @ Balafara Hunter 29/06/2011 18:04:51

      Μεγάλος καραγκίοζης ο Αθανασιάδης. Δεν ντρεπόταν μετά από τον μονόλογο που προηγήθηκε να πει ΝΑΙ?

  15. Μουγγρίων avatar
    Μουγγρίων 29/06/2011 17:51:01

    Ρε δε μας παρατάτε, στην ψήφο εμπιστοσύνης μια χαρά είπε το ναι. Σιγά μην τον κάνουμε και ήρωα. Προσπάθησε κι αυτός να περισώσει για πάρτη του, ότι μπορεί αφού ξέρει ότι δεν θα ξαναβγεί.

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ Μουγγρίων 29/06/2011 17:57:14

      Είπε το ναι για να μην τον διέγραφαν τότε...

      • Sofie avatar
        Sofie @ Γιώργος1 29/06/2011 18:03:43

        Δεν αναιρεί την στάση του. Μην μαυρίζετε οποιαδήποτε λευκή στιγμή

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ Μουγγρίων 29/06/2011 18:03:49

      Το μπράβο από μένα, είναι γιατί κράτησε ως το τέλος έντιμη στάση και δεν είπε τις φιλολογικές παπαριές που είπαν οι άλλοι: "με άγγιξε ο λόγος του προέδρου...", "πείστηκα από τις δεσμεύσεις του υπουργού"...

    • ενας παλιος γνωριμος avatar
      ενας παλιος γνωριμος @ Μουγγρίων 29/06/2011 18:08:02

      σωστός μεγάλε ..σε πάω..δείξε όμως μιά μεγαλοθυμία σε αυτόν πού ανένηψε ,έστω και την ύστατη ώρα..είναι όπως και να τό΄κάνουμε έντιμη συνειδησιακή πράξη...
      Εδώ βλέπω τώρα ότι αποχωρεί και ό Κιλτίδης από το Ντορέξ.λόγω διαφωνίας!!!
      θα είναι μακρ΄υ αυτό το καλοκαίρι!!!!! πολύ μακρύ....

      • Μουγγρίων avatar
        Μουγγρίων @ ενας παλιος γνωριμος 29/06/2011 18:20:34

        Μεγάλε...δεν δείχνω καμία μεγαλοθυμία. Επιμένω σ' αυτά που είπα προηγουμένως.
        Ο κ Κουρουπλής αφού στήριξε το μνημόνιο, έδωσε ψήφο εμπιστοσύνης στον ΓΑΠ, την ώρα που άλλοι έτρωγαν ξύλο στην πλατεία και εισέπνεαν τα χημικά, θυμήθηκε ξαφνικά να παραστήσει τον ήρωα.
        Εκ του ασφαλούς φυσικά, αφού δεν κινδύνευε το μεσοκοποπρόθεσμο.
        Δεν μου λέει τίποτα η στάση του. Δυστυχώς.

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ Μουγγρίων 29/06/2011 18:26:36

          Είσαι άδικος νομίζω...
          Ποιος σκοτίστηκε για τη κυβέρνηση, το ζητούμενο ήταν το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Μουγγρίων 29/06/2011 19:33:50

          Μην ισοπεδώνεις. Εύγε στον κ. Κουρουπλή! Όχι σαν τις άλλες κότες!

          • Μουγγρίων avatar
            Μουγγρίων @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 29/06/2011 19:47:51

            Καλά. Θα τον κάνω εικονίτσα και θα τον βάλω πάνω απ'το κρεββάτι μου δίπλα στην παναγίτσα μου και θα λέω κάθε βράδι: ευτυχώς παναϊα μου που είπε "ναι" η Ελσα κι έτσι ανεβλαβώς βγήκε ο κ. Κουρουπλής ήρωας.
            Θα παρακαλάω μερόνυχτα επίσης να του φυλάει ο καλός θεούλης την βουλευτική συνταξούλα του.
            Διότι κάποιων άλλων δεν την φύλαξε.

            Αυτά δια τον κύριον Φαήλον.

        • gav-gouv avatar
          gav-gouv @ Μουγγρίων 30/06/2011 00:23:58

          Συμφωνώ....αν και τον προτιμώ απο τον Αθανασιάδη που το μόνο που τον ένοιαζε ήταν οι δεητζήδες και τα προνόμια τους,,,,,για το μάρμαρο ομως(δλδ τους άνεργους) ούτε και αυτός είπε κουβέντα...

    • George avatar
      George @ Μουγγρίων 29/06/2011 18:35:45

      Ντροπή.

      Ας αναγνωρίσουμε ότι τουλάχιστον υπάρχει κάποιος που φοράει παντελόνια εκεί μέσα. Ήταν τρομερή κίνηση μέσα σε αυτό το κλίμα άκρατου πασοκισμού και τρομοκρατίας.

      Χρειάζεται την στήριξη όλων μας

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Μουγγρίων 29/06/2011 19:50:19

      Ο Κουρουπλής νομίζω ότι είπε "είμαι ΠΑΣΟΚ, στηρίζω την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, αλλά το μεσοπρόθεσμο δεν το στηρίζω".

      Όλοι έχουν ανάγκη να είναι σε αρμονία με τα εσωτερικά τους αισθήματα και σκέψεις. Δεν ήταν εύκολο αυτό που έκανε σήμερα ο Κουρουπλής.

      Το κριτήριό μας πρέπει να είναι ότι, υπό τις δεδομενες συνθήκες ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ πίεσης, ο Κουρουπλής κινήθηκε έτσι καθαρά για λόγους συνείδησης.

      Από τους έξι που ήδη έφυγαν, είναι ο πιο αξιέπαινος, κατ' εμέ, διότι η κίνηση του έγινε σε συνθήκες απείρως δυσκολότερες.

  16. Spyridakis Kostas avatar
    Spyridakis Kostas 29/06/2011 17:51:18

    Βλέπει πολύ καλύτερα και πολύ πιο μακριά από όλους του υπόλοιπους δοσίλογους....Συγχαρητήρια Κύριε Κουρουμπλή για την στάση σας, ο λαός έχει κρίση και κρίνει...

  17. black sea avatar
    black sea 29/06/2011 17:55:32

    Ο θεός δεν του χάρισε την όραση αλλά του έδωσε συνείδηση!

    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ black sea 29/06/2011 18:13:25

      Την έχασε στα παιδικά του χρόνια όταν τραυματίστηκε από χειροβομβίδα που βρήκε με φίλους του και την περιεργάζονταν...

      • juliet avatar
        juliet @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 29/06/2011 18:51:03

        Παράδειγμα πως μίμηση .....δεν ξεχνάω ΠΟΤΕ τον εχθρό μου ,που μου στερεί την ύπαρξή μου ,που ακρωτηριάζει το είναι μου.

  18. eyropaistis avatar
    eyropaistis 29/06/2011 17:56:54

    Επιτελους και ενας με παντελονια και οχι με ζαρτιερες. μπραβο

  19. andreas avatar
    andreas 29/06/2011 18:00:23

    τουλαχιστον εσωσε την αξιοπρεπεια του.......ηθελα να κανω μια παρατηρηση σχετικα με την σταση των καναλιων σε σχεση με την παρουσιαση των γεγονοτων του Δεκεμβριου..... τωρα που ειναι η ζωντανες συνδεσεις....

  20. armagedon avatar
    armagedon 29/06/2011 18:01:56

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΚΟΥΡΟΥΠΛΗ

  21. Sofie avatar
    Sofie 29/06/2011 18:02:43

    Μπράβο του!
    Έχει ήθος, αξιοπρέπεια και προσωπικότητα.

  22. φωνη avatar
    φωνη 29/06/2011 18:20:22

    Αριστα έπραξε ο Κουρουπλής....ο Tειρεσίας της βουλής όπως τον αποκάλεσε ο "σπουδαίος" υπουργός οικονομικών και αντιπρόεδρος της κυβέρνησης. Βέβαια μετά από καμιά ώρα τον διαγράψανε τον "Τειρεσία". Το αιώνιο ΠΑΣΟΚ ...ο λόγος τους και ο κ..λος τους την ίδια αξία έχουν.

  23. STELIOS MIX avatar
    STELIOS MIX 29/06/2011 18:22:31

    ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΟΥΡΟΥΠΛΗ, ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΨΗΦΙΣΕ ΤΟ 1ο ΜΝΗΜΟΝΙΟ, ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΠΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΤΟΥΣ ΨΕΥΤΕΣ, ΤΟΥΣ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΥΣ , ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ . ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΕΙ, ΝΑ ΦΟΡΑΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΓΥΑΛΙΑ , ΑΛΛΑ ΕΒΑΛΕ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ

  24. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/06/2011 18:33:13

    Η σημερινή ημέρα μπορεί να πέρασε μόνον με "μία" απώλεια για το ΠΑΣΟΚ, φέρνοντας μόνον κατά έναν βουλευτή πιο κοντά την απώλεια της δεδηλωμένης, όμως η νίκη του ΠΑΣΟΚ, πρέπει να το δούμε καθαρά, είναι πύρρειος. Το ΠΑΣΟΚ σήμερα πούλησε την ψυχή του στο διάβολο. Αν στο Μνημόνιο είχαν άλλοθι "τι να κάνουμε, εκεί που έφερε τη χώρα ο Καραμανλής, είμαστε αναγκασμένοι να φέρουμε το Μνημόνιο" (αν και για όποιον είχε μάτια, ήταν ολοφάνερο ότι δεν έφταιγε ο Καραμανλής), σήμερα όμως το άλλοθι αυτό ΔΕΝ υπάρχει.

    Η πραγματικότητα θα γίνει ακόμη πιο σκληρή για τον κοσμάκη και τα λιγοστά ευρώ στην τσέπη θα ξεσηκώσουν ακόμη και τους πλέον νομοταγείς πράσινους.

    Ξεσηκωμός και στη Βρετανία για τα πρωτοφανή μέτρα λιτότητας, η Νέα Τάξη έχει βάλει στο στόχαστρο τον πλανήτη, όμως εδώ οι συνθήκες είναι χειρότερες από παντού. Κάθε μέρα από εδώ και πέρα θα φέρνει εξελιξεις.

    Αν λυπάμαι για κάτι είναι όχι για τους Πασόκους που ψήφισαν σαν καλά προβατάκια, αλλά για το ότι οι Δούρειοι Ίπποι, πλην Έλσας, μείνανε στη ΝΔ και θα συνεχίσουν το υπονομευτικό τους έργο. Είχα ελπίσει πολύ ότι θα έφευγαν. Ας ελπίσουμε να το κάνουν σε κάποια άλλη ευκαιρία.

    • ΣΤΕΦΑΝΟΣ avatar
      ΣΤΕΦΑΝΟΣ @ Επώνυμος 29/06/2011 21:46:33

      Επώνυμε, συμφωνούμε απόλυτα στο γεγονός ότι η σκληρή πραγματικότητα θα κάνει τον κόσμο να εξεγερθεί. Ξέρεις όμως τι γίνεται όσο δεν ξεψυχάει το τέρας;
      Δίνει λεφτά και ελπίδες - προφανώς με την ανάλογη πλύση εγκεφάλου - στα παιδιά του και προσπαθούν με λύσσα να κάνουν πλέον το άσπρο - μαύρο. Πίστευα ότι οι σημερινές απώλειες θα ήταν μεγαλύτερες αμφοτερόπλευρα. Για μας θα ήταν ξεκαθάρισμα. Για τους απέναντι φύρα.
      Πολλή κομματική πειθαρχεία...

      ΣΤΕΦΑΝΟΣ
      ΚΕΡΚΥΡΑ

  25. Αντρίκος avatar
    Αντρίκος 29/06/2011 18:41:25

    Δεν μπορώ να πώ πολλά... μόνο ότι είναι ένας ήρωας.

    • aristotelis avatar
      aristotelis @ Αντρίκος 29/06/2011 18:50:28

      Ελεος αδέρφια...όχι και ήρωας ο Κουρουπλής. Πόσο έυκολα ξεχνάμε τελικά σε τούτο τον τόπο: 2007, σκάνδαλο Πόρτο Καρράς, πλαστογράφησαν την υπογραφή μου, δεν ξέρω τιποτα, όχι εγώ δεν φταίω ο Ανθόπουλος....μην τρελαθούμε...εντάξει κράτησε μέχρι τέλους μια έντιμη στάση στο μνημόνιο αλλά μην τον ανάγουμε και σε Τσε Γκεβάρα...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ aristotelis 29/06/2011 19:51:59

        Ας μην αναπαράγουμε τη λάσπη που θα του ρίξουν. Το Πόρτο Καρράς είναι ήσσονος σημασίας ζήτημα μπροστά σε αυτό που συμβαίνει σήμερα.

  26. Ηλίας Μωραϊτης avatar
    Ηλίας Μωραϊτης 29/06/2011 18:52:22

    Οι 155 προδότες να μην μπορούν να κυκλοφορούν πουθενά. Ούτε σε γιορτές, ούτε σε καφενεία και ταβέρνες, οι δε σύλλογοι να μην τους καλούν σε εκδηλώσεις.
    Όσον αφορά τον Ξάδελφό μου τον Πάνο όλοι να ξέρετε ότι είναι ένας αγωνιστής από μικρό παιδί..... Έτσι και τώρα τους πέταξε κατάμουτρα την καρέκλα...Στο άμεσο μέλλον θα δικαιωθεί από αυτά που θα συμβούν... Στον νομό Αιτ/νίας οι άλλοι βοοολευτές του Πασοκ θα ψάχνουν να βρού την ψήφο τους

  27. Vasilis avatar
    Vasilis 29/06/2011 19:02:52

    155 ΕΦΙΑΛΤΕΣ, που ξεπούλησαν τους Έλληνες και τη χώρα ΜΑΣ!!!

  28. Striker avatar
    Striker 29/06/2011 19:18:10

    Όπως η πορεία μας στη ζωή έτσι και η ιστορία γράφεται με στιγμές. Κάποτε σε μια στιγμή έχασε την όρασή του και σήμερα σε μια άλλη μένει στην ιστορία.

  29. BlueSky avatar
    BlueSky 29/06/2011 19:30:05

    Μπράβο, πασόκος με συνείδηση!

  30. Ε.ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    Ε.ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΥ 29/06/2011 20:14:15

    Μπράβο του, έχει το θάρρος της γνώμης του.

  31. σταμ avatar
    σταμ 29/06/2011 21:06:51

    Τελικά μόνον ένας τυφλός άνθρωπος είδε το δίκαιο, στάθηκε στο ύψος του και καταψήφισε την καταισχύνη. Οι υπόλοιποι είναι τυφλωμένοι από τη χοληστερίνη, το χρήμα, σάπιοι ως το μεδούλι από την εξουσία. Ο λαός θα τους θυμάται, και στην ιστορία θα μείνουν ως αισχροί προδότες, ιδιαίτερα δε εκείνους που μέχρι χθες επιδίδονταν σε λεονταρισμούς ότι θα καταψηφίσουν, και σήμερα σύρθηκαν σαν τα πρόβατα στο μαντρί. (απο το ΑΡΔΗΝ)

  32. ZXSpectrum avatar
    ZXSpectrum 29/06/2011 21:25:12

    κ Κουρουπλή τα σέβη μου.

  33. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 29/06/2011 21:27:50

    Αύριο σειρά έχει ο εφαρμοστικός, ένα χαρτί από σκλαβοπάζαρο.
    Δείτε hp://www.epikaira.gr/content/files/Efarmostikos_nomos_sxolia1.pdf

  34. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 29/06/2011 21:29:58

    Παρακολουθώντας περιστασιακά το κανάλι της βουλής αρκετά χρόνια, μπορώ να πω ότι ο Κουρουμπλής είναι ένα συνεπές άτομο. Και με την σημερινή ψήφο, απέδειξε ότι βλέπει πολύ καλύτερα από πολλούς... αητομάτηδες του κ...
    Τίμησε την ψήφο των ανθρώπων που τον ψήφισαν !

  35. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 29/06/2011 22:37:40

    καλα τι περιμεναμε να καταψηφισουν και να μεινουν ανεργα τα παιδια ?

  36. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 29/06/2011 22:53:55

    Μπα, ανάποδα τα είπατε. 155 "τυφλοί" και ένας που βλέπει. Μην λησμονούμε ότι δεν βλεπουμε με τα μάτια αλλά με την καρδια και, κυρίως, το νού...

  37. NONOS avatar
    NONOS 29/06/2011 23:04:46

    Και διηγώντας τα να κλαίς.
    Δυστυχως ορισμενοι φορουν παντελόνια μονο για να ζεστενονται.
    Αληθεια πως θ’αντικρίσουν τα παιδια τους μερικοί απόψε απ τους εθνοσωτηρες δηθεν που βυθισαν δυο γεννιές στην πείνα και την εξαθλίωση,αλλα θα μου πείτε αμα εχει μπάγκα το ταμείο απ τα κλεμμένα εις υγείαν τα κοροιδα.
    Μόνο ο Κουρουμπλής απεδείχθη τελικώς μπεσαλής ο δε αλλος ο Ρομπ(Α)οπουλος δικαιολογησε το επωνυμό του πληρως…….ο δε Αθανασι(ΑΔΗΣ) θα μείνει αθανατος για τη συνεπειά του, ο Λαός ομως με το αλανθαστο αισθητηριό του να ξερουν οτι τιμωρεί αργά η γρήγορα ολα εδω πληρωνονται………

    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ NONOS 30/06/2011 05:29:45

      Ο κος.Ρομπόπουλος έχει επιλύσει το βιοποριστικό του (βλ.εταιρία ROBORENT-μεγάλη εταιρία χρονομίσθωσης αυτοκινήτων και τουριστικών επενδύσεων) ο δε κος.Αθανασιάδης ως γνήσιο τέκνο του κομματικού μηχανισμού υπήρξε εκ των μεγαλυτέρων εργολάβων της Δ.Ε.Η. (συνεχίζει ο γιός του) εξ ου και η πρεμούρα...Ας παρακολουθήσουμε λοιπόν να δούμε τώρα με το "Μεσοπρόθεσμο" οι εταιρίες με τις οποίες συνδέονται θα έχουν δουλειές και πάρε-δώσε με το ευρύτερο Δημόσιο και άλλους "επενδυτές" ή όχι...

  38. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 30/06/2011 01:16:41

    ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΚΟΖΑΝΗΣ. ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ 4-5 ΠΟΥ ΘΑ ΕΒΛΕΠΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΟΥΣΑΝ ΣΤΟ ΓΚΡΕΜΟ. ΟΠΩΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΤΥΦΛΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ.... ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΜΑΣ.!!!!!
    ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ (ΑΛΕΥΡΙ,ΓΑΛΑ,ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ,ΦΑΡΜΑΚΑ.........ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΕΒΑΣΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ).????? ΕΡΧΟΝΤΑΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΜΑ ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ.!!! ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΠΙΣΤΟΙ ΣΤΟΝ ΤΡΙΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ΜΑΣ.!!!!! ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ.!!!!!!

    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ ΧΑΡΗΣ 30/06/2011 05:24:08

      Ας αφήσουμε τον Μεγαλοδύναμο στην δουλειά του, αρκετά τον έχουμε σκοτίσει τώρα τελευταία. Πέρα από κείνον, φίλε Χάρη, πίστη χρειάζεται στον Ελληνα. Σ΄αυτόν δηλαδή που δεν πίστεψαν οι "155" .Η χθεσινή ψηφοφορία κατέδειξε, πέραν πάσης αμφιβολίας, το χαοτικό κενό που υπάρχει ανάμεσα στη "βάση" και την ηγεσία της.Εβλεπα ποιοί έλεγαν το "ναι":άνθρωποι με ελάχιστη ή μηδενική εργασιακή προϋπηρεσία, άτομα του σκληρού κομματικού μηχανισμού (λέγε με επαγγελματία "ΠΑΣΟΚ"), χαζοχαρούμενες φατσούλες με τροφαντές κοιλίτσες που το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν το πώς θα αποχωρήσουν αποφεύγοντας το πλήθος.Δέστε το βίντεο της ομιλίας Κουρουμπλή: από πίσω του "ομόλογοί" του παιδιαρίζουν λες και βρίσκονται σε παιδική χαρά.Ουδείς σεβασμός στον ομιλούντα...Σε ό,τι αφορά στον σγκεκριμένο: ο προσωπικός του αγώνας είναι αξιέπαινος.Αυτοδημιούργητος και εργασθείς στη ζωή του, έχει προσφέρει πολλά στους ανάπηρους συμπολίτες μας και κύρια στους στερούμενους την όρασή τους.Να μην γινόμαστε ισοπεδωτικοί επειδή κάποιος ανήκει σε άλλο ιδεολογικοπολιτικό χώρο.Η ισοπέδωση βοηθά τους μέτριους.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 30/06/2011 08:45:53

        Ας μην προκαλούμε το Θεό με την αχαριστία μας. Ειδικά σε αυτή τη συγκυρία, ο Μεγαλοδύναμος είναι η μόνη μας ελπίδα. Εδώ κατέβηκε από τον Ουρανό και σταυρώθηκε για χάρη μας, δεν θα μας βοηθήσει και σε αυτή τη συγκυρία, όπως και σε τόσες άλλες;

        • Makos avatar
          Makos @ Επώνυμος 30/06/2011 09:01:08

          Ασε τις σκοταδιστικες παπαρολογιες αδελφε!!Εσεις και ολοι οι παππαδες,κοινως τραγοι,εχεται συμβαλλει τα μεγιστα στην καταντια της χωρας μας.Φτανει πια η προπαγανδα.Παρτε τον θεο σας και αφηστε μας ησυχους!!
          Αντε μπραβο!!

  39. Makos avatar
    Makos 30/06/2011 08:57:38

    Σε ευχαριστουμε κ.Κουρουμπλη για την ικανοποιηση που προσεφερες στις καρδιες χιλιαδων ανθρώπων που χτες υπέφεραν τα πανδινα απο τους τραμπουκους του Παπουτση και των συν αυτω!Για το μελλων της Ελλαδας διαμαρτυρηθηκαμε ειρηνικα ολες αυτες τις ημερες και το κρατος που και εσεις υπηρετησατε ολα αυτα τα χρονια,με μισος χτυπησε αδιακριτως όλους εμας!!
    Με την πραξη σας αυτη εξιλεωθηκατε εν μερει στα ματια μας..Σας προσκαλουμε να ερθεται μαζι μας στην πλατεια να ενωσουμε και παλι τις φωνες μας μαζι και τοτε θα εξιλεωθειτε πληρως..

  40. Αννίτα avatar
    Αννίτα 30/06/2011 10:30:13

    Οι υπόλοιποι θα κάνουν μαύρο καλοκαίρι, μεσ την καταχνιά και την μαυρίλα, το προπιλάκισμα δεν είναι τίποτα με ότι τους περιμένει... ξύλο αλύπητο θα φάνε στο τέλος οχι από τους αγανακτισμένους αλλά από τους εξοργισμένους.

  41. Maoz avatar
    Maoz 30/06/2011 23:12:33

    δυστυχώς ένας ¨μονόφθαλμος¨δεν τους έδειξε το δρόμο...όλοι τους τυφλοί... δεν ήθελαν να δουν με τα μάτια της ψυχής και της λογικής...θα έχει και συνέχεια... θα είμαστε και πάλι εκεί...μπροστά τους...ειρηνικά... αλλά μπροστά τους...σ΄ευχαριστούμε κ. Κουρουπλή.