#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/05/2012 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν θέλαμε τεχνοκράτες, γιατί κάναμε εκλογές;



Τι προσωπικότητες θα είναι αυτές; Τύπου Παπαδήμου;

Οι τεχνοκράτες, μπορούν να προσφέρουν μόνο από την άποψη των ειδικών τους γνώσεων, κοντά στους πολιτικούς.

Η χώρα, αντιμετωπίζει εθνικά προβλήματα, τι θέση έχουν οι τεχνοκράτες εδώ;

Η κοινωνία αντιμετωπίζει προβλήματα επιβίωσης, ασφάλειας, αναλγησίας από το κράτος. Τι λύση θα δώσουν εδώ οι τεχνοκράτες;

Στα θέματα εξωτερικής πολιτικής, ΑΟΖ κλπ, τι θέση έχουν οι τεχνοκράτες;

Στα θέματα οικονομίας και ανάπτυξης θα μπορούσαν να έχουν έναν ρόλο, αλλά υπό την έννοια να δώσουν τις κατευθύνσεις.

Άλλο η τεχνογνωσία και άλλο η πολιτική βούληση.

Τα μεγάλα βήματα, ιδίως όταν διακυβεύονται πολλά, δεν γίνονται από τεχνοκράτες, αλλά από αληθινούς ηγέτες , με πολιτική άφοβη βούληση, που παίρνουν όλο το φορτίο στην πλάτη, που παίρνουν την προσωπική ευθύνη και δεν σκορπούν από εδώ κι από εκεί , κομματιάζοντας την ευθύνη της διάσωσης και της μελλοντικής πορείας μιας χώρας.

Πολιτικά πρόσωπα διάλεξε ο λαός να τον κυβερνήσουν, γι΄αυτό γίνανε οι εκλογές, άσχετα με το αποτέλεσμα. Αν και διαβάζοντας το αποτέλεσμα, θα μπορούσε να γίνει σωστή ιεράρχηση των κυβερνητικών ευθυνών, ανάλογα με την δύναμη των πολιτικών κομμάτων.

 

Αν θέλαμε τεχνοκράτες, μια χαρά ήταν και ο Παπαδήμος , γιατί κάναμε εκλογές;

Απλή σκέψη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. voter avatar
    voter 15/05/2012 08:38:14

    Παρα πολύ σωστά τα όσα γράφετε για τον ρόλο των τεχνοκρατών στο πλευρό των πολιτικών .
    Ακόμα ορθότερα τα όσα γράφετε για τους πολιτικούς αλλά μήπως αναφέρεστε σε άλλη χώρα και σε άλλο λαό ?
    (Συγνώμη για το εκπεφρασμένο πρωινό αδιέξοδο αλλά συμβαίνει καμμιά φορά μετά από κουραστικές νύχτες.)

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ voter 15/05/2012 10:56:07

      Ο νόμος της Φυσικής, λέει ότι πουθενά δεν υπάρχει ¨κενό¨. Όταν εμφανίζεται, αμέσως γεμίζει.
      Ελλείψει πολιτικών ανδρών , το κενό από κάποιους πρέπει να γεμίσει.
      Οι τεχνοκράτες είναι η πιο λάϊτ περίπτωση.
      Υπάρχουν και άλλοι ... πρόθυμοι να γεμίσουν τα κενά.
      Η πατρίδα μας τα πέρασε κι΄αυτά με μεγάλο εθνικό κόστος.
      Γι΄αυτό ο καθείς εφ΄ω ετάχθη.

  2. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 15/05/2012 08:44:55

    Ὁ Παπαδήμος ἦταν ὑπηρεσιακός τεχνοκράτης Πρωθυπουργός γιά συγκεκριμμένο χρονικό διάστημα.
    Ὁ ἐπόμενος τεχνοκράτης Πρωθυπουργός θά εἶναι ἀορίστου χρόνου.
    Οἱ ἐκλογές ἒγιναν γιά νά γίνει ἡ ἀλλαγή αυτή στή σύμβαση...

  3. tak avatar
    tak 15/05/2012 09:01:03

    -"γιατί κάναμε εκλογές;"
    Σε δουλειά να βρισκόμαστε!
    (Και για να ζητάει ο ... άλλος το Υπουργείο Άμυνας - με την ... ΕΥΠ μαζί)!

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ tak 15/05/2012 09:38:50

      Καλημέρα!

      • tak avatar
        tak @ Φελίζα 15/05/2012 10:16:37

        Καλημέρα! Είδες τελικά πώς αυτοί οι νεόκοποι σωτήρες καβάλησαν αυθωρεί και παραχρήμα το καλάμι;

  4. Φελίζα avatar
    Φελίζα 15/05/2012 09:38:15

    Την ίδια απορία έχω. Γιατί κάναμε εκλογές;

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/05/2012 10:48:15

    Έλα ντέ;

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/05/2012 11:03:12

    Το αποκορύφωμα του παραλόγου θα είναι να ξαναγίνουν εκλογές, να παρουσιαστεί πάλι αδυναμία πολιτικων συνεργασιών και τελικά να γίνει κυβέρνηση "τεχνοκρατών".
    Μετά από 2 εκλογές μέσα σε 2 μήνες, που έγιναν με επιχείρημα ότι δεν υπάρχει πολιτική νομιμοποίηση της κυβέρνησης Παπαδήμου να παραμείνει επί μακρόν, θα ψάχνουν για άλλον "τεχνοκράτη" τύπου Παπαδήμου !!!
    Μεταξύ μας, δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει σήμερα "τεχνοκράτης".

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Ο Θείος 15/05/2012 11:19:54

      Θείε καλημέρα και μη με σκανδαλίζεις πολύ με τις ερωτήσεις σου για τους τεχνοκράτες, γιατί η Απλή σκέψη θα με γράψει στα μαύρα τα κατάστιχα αν το αναλύσω και δεν...κάνει!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Δαναός 15/05/2012 11:38:30

        Φίλε μου, ιδού ένα τυχαίο και ακραίο παράδειγμα "τεχνοκρατικής" λογικής:
        Ο Γιάννης Βαρουφάκης, από τους γνωστούς "τεχνοκράτες" των οικονομικών στην Ελλάδα. περιγράφει σε άρθρο του ότι αξιολόγησε τα πολιτικά προγράμματα των "μικρών" κομμάτων, προκειμένου να δώσει την ψήφο του. Κυρίως έλαβε υπόψη πόσο καλή αίσθηση της μακροοικονομίας έχουν οι συντάκτες - αλλά και τις άλλες αρετές των προγραμμάτων.
        Έδωσε λοιπόν αναλογικές "ψήφους" στα προγράμματα, ως εξής: ΣΥΡΙΖΑ 4, Οικολόγους-Πράσινους 3, ΔΗΜΑΡ 2, Δράση 1. Τα λοιπά "μικρά" κόμματα τα μηδένισε.
        Και καταλήγει: "Να τι θα έκανα για να ψηφίσω (αν δεν βρισκόμουν την Κυριακή στην Αμερική): Πριν πάω στην κάλπη, θα έπαιρνα ένα βάζο και μέσα του θα έβαζα δέκα χαρτάκια. Από αυτά τα 4 θα έγραφαν ΣΥΡΙΖΑ, τα 3 ΟΠ, τα 2 ΔΗΜΑΡ και το 1 Δράση. Κατόπιν θα τράβαγα έναν λαχνό στα τυφλά. Κι ότι έγραφε, θα το έριχνα στην κάλπη" !!!

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Ο Θείος 15/05/2012 11:57:29

          Τεχνοκρατική λογική. Τα μικρά κόμματα κατά τη Βαρουφάκιο θεωρία βρίσκονται όλα αριστερά του Πασόκ. Καλό αυτό για εξωγήινο ποτ πουρί. Γιατί προσποιούμενος έντεχνα τον οικονομολόγο κάνει αναλύσεις του κ@@λου.
          Έχοντας ζήσει είκοσι τρία χρόνια στην Αγγλία, στην Σκωτία, στο Βέλγιο και στην Αυστραλία, όπου και δίδασκε πριν την επιστροφή στα πάτρια, έχει δεθεί συναισθηματικά με την ιδιότητα του 'ξένου' - ιδίως τώρα που ζει μόνιμα στην Ελλάδα. Γράφει περί οικονομικών, φιλοσοφίας, πολιτικής και... θεωρίας παιγνίων και τραβάει χαρτάκια!!!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Δαναός 15/05/2012 12:16:05

            Είχε στα χαρτάκια και τη Δράση του κ. Μάνου, άν και στα μακροοικονομικά του έβαλε βαθμό κουλούρα με τόνο.

        • Απλή σκέψη avatar
          Απλή σκέψη @ Ο Θείος 15/05/2012 12:13:20

          Άντε και ο Βαρουφάκης έλυνε το πρόληβλημά του, για το πως θα ψήφιζε, έχοντας και οικονομικές γνώσεις! (Δεν ξέρω αν έχει και σκοπιμότητες ο δημόσιος λόγος του)
          Με τον υπόλοιπο κόσμο, που δεν έχει οικονομικές γνώσεις και που δεν μπορεί βάσει αυτών ν΄αξιολογήσει τα οικονομικά προγράμματα και όχι μόνο, τι θα γίνει;
          Αν οι πολιτικές δυνάμεις δεν καταδείξουν στον απλό ψηφοφόρο, ποιος λέει αλήθειες , ποιος λαϊκίζει, ποιός του λέει ψέμματα, ποιος μπορεί να τον βγάλει από κάθε είδους ανασφάλεια, τότε η ψήφος πάει και κάθεται στον ΣΥΡΙΖΑ, στους ΑΝΕΛ ή την Χ.Α.!

      • Απλή σκέψη avatar
        Απλή σκέψη @ Δαναός 15/05/2012 11:56:34

        Εσένα στα μαύρα κατάστιχα; Ποτέ!

  7. Andreas Akamatos avatar
    Andreas Akamatos 15/05/2012 11:49:50

    ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΠΡΕΠΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΙΝΑΝ. ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ, ΣΕ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ. ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΗΣ ΧΥΤΡΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΛΙΓΟΣ ΣΥΣΣΩΡΕΥΜΕΝΟΣ "ΑΤΜΟΣ". ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΧΥΤΡΑ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ. ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ.

    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΜΑΡΑ-ΚΟΥΒΕΛΗ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΤΟΥ 2014 ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ - ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΕΣ - ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ.

  8. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 15/05/2012 11:54:43

    Η απάντηση είναι απλούστατη και τράαατζικ συγχρόνως
    Έχουμε να κάνουμε με μεγάλα, μεσαία, μικρά και μικρομέγαλα "εγώ" απάντων
    των πολιτικών αρχηγών και wannabe τοιούτων...
    'Αλλοι θα σώσουν τη χώρα - αφού πρώτα την κατέστρεψαν με τις επιλογές τους, άλλοι είναι υπερπατριώτες και από την αγάπη τους για την πατρίδα επιθυμούν να την υπηρετήσουν, άλλοι είναι πιο "ιδεαλιστές" και έχουν πανευρωπαϊκές ανησυχίες (βλέπε και επιστολή μικρομέγαλου περί αλλαγής της ευρωπαϊκής στρατηγικής) κ.λπ. κ.λπ.
    Μια ολόκληρη χώρα, η οποίας δεν διαθέτει ούτε το στοιχειώδες αίσθημα επιβίωσης, κυβερνάται από πολιτικά πρόσωπα που προβάλουν τα υπαρξιακά τους προβλήματα (εν αγνοία τους οι περισσότεροι) στους πολίτες της. κι έτσι
    πορευόμαστε όλοι άβουλοι και μοιραίοι. Ο Οδυσσέας είναι κάπου κρυμένος μέσα μας αυτόν πρέπει να βγάλουμε στην επιφάνεια όχι μόνο για να μας πάει
    στην Ιθάκη (το όραμα!) αλλά και για το ταξίδι που θα μας κάνει ξανά δυνατούς.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Γλαυξ 15/05/2012 17:10:24

      Ο επίλογος είναι πολύ ελπιδοφόρος.
      Αλλά κάπως έτσι δε πορευόταν ανέκαθεν όλη η ανθρωπότητα;