#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/12/2013 06:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν η κυβέρνηση ακολουθεί τακτική… Παπαδήμου, τότε δεν έχει λόγο να υπάρχει



Όπως πληροφορούμαστε από το "Έθνος της Κυριακής", ο Τόμσεν και η παρέα του έστειλαν μήνυμα στην ελληνική κυβέρνηση για τους πλειστηριασμούς λέγοντάς τους ότι αν θέλουν να κάνουν κοινωνική πολιτική, τότε ας βρουν καταλύματα για όσους χάσουν τα σπίτια τους.

Εν ολίγοις, αν ισχύει το παραπάνω μήνυμα, οι δανειστές μας λένε να πάμε να πνιγούμε όλοι όσοι αν και θέλουμε να πληρώσουμε τις δόσεις των δανείων μας, αδυνατούμε να το κάνουμε. Μπορούν οι καλοί μας τραπεζίτες να μας πάρουν τα σπίτια, να τα εκπλειστηριάσουν στην αντικειμενική τους αξία και στη συνέχεια να χρωστάμε κι από πάνω διότι κάποτε μας έδωσαν δάνεια υψηλότερα από την τιμή στο συμβόλαιο.

Προφανώς εκτελώντας εντολές των αφεντικών τους οι τροικανοί ενδιαφέρονται μόνο για το πώς θα διασωθούν οι τραπεζίτες, κι όλοι οι άλλοι να πάνε στο διάβολο. Αλλά ακόμη κι αυτή η τακτική τους μπορεί να οδηγήσει σε κατάρρευση των τραπεζών. Διότι πόσα σπίτια θα πάρουν; Που θα τα πουλήσουν και σε τι τιμές; Θα έχουν οι τράπεζες στο χαρτοφυλάκιό τους χιλιάδες ακίνητα που δεν θα έχουν ουσιαστική αξία;

Ωστόσο, το μήνυμα των τροικανών – αν υπάρχει κάτι τέτοιο – θέλει να δείξει απλά ότι είναι σκληροί και δεν κάνουν πίσω. Θέλουν να δείξουν πυγμή, τσαμπουκά και να αναγκάσουν την κυβέρνηση να υποχωρήσει σε κάτι άλλο για να υποχωρήσουν κι αυτοί στους πλειστηριασμούς.

Πιθανότατα τέτοιο μήνυμα να μην στάλθηκε ποτέ. Όμως, όλες οι εφημερίδες σαν το Έθνος που τόσο καιρό αποθέωναν τις πολιτικές της τρόικας, θέλουν απλά να παίξουν το «βαποράκι» της κυβέρνησης. Με διπλό στόχο: Αν η κυβέρνηση αντισταθεί και πει όχι στις απαιτήσεις της τρόικας τότε θα βγει καμαρωτός ο Στουρνάρας και ο Χατζηδάκης και θα πουν ότι διαπραγματεύτηκαν σκληρά και πέτυχαν το καλύτερο για τον κόσμο.

Αν πάλι επιμένει η τρόικα στην σκληρή γραμμή θα έχουν ένα λόγο να πουν στην κυβέρνηση «δε φταίμε εμείς, αυτοί μας πιέζουν και μας πνίγουν».

Όπως, όμως, όλοι ξέρουμε το ταγκό το χορεύουν δύο, δεν κάνει ο καθένας μόνος του ό,τι θέλει. Αν η κυβέρνηση δεν ήθελε τόσο σκληρή πίεση όφειλε να έχει κι αυτή πιο σκληρή στάση κι όχι να ανέχεται ανθύπατους να σουλατσάρουν στην πλατεία Συντάγματος και να λένε «βρείτε καταλύματα στους άστεγους». Γι’ αυτή και μόνο τη φράση θα έπρεπε να απαγορευτεί η είσοδός τους στη χώρα και η διαπραγμάτευση να γίνει απευθείας με τους δανειστές, μέσω της Κομισιόν, της ΕΚΤ, της κ. Λαγκάρντ.

Άλλωστε, μην ξεχνάμε. Αυτή η κυβέρνηση εξελέγη και στηρίχθηκε από τον ελληνικό λαό (παρά την εκτρωματική της σύνθεση με πασοκικά στελέχη υπουργούς και κάτι ψευτοαριστερούς της ΔΗΜΑΡ) για να αλλάξει το τέμπο της διαπραγμάτευσης. Αν δεν μπορεί να το κάνει και συνεχίζει στη λογική… Παπαδήμου, τότε δεν έχει λόγο να υπάρχει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 02/12/2013 07:18:16

    Σωστό! Σε τέτοια θέματα, της ΕΑΣ και σε ομαδικές απολύσεις πρέπει να μην κάνει πίσω ούτε χιλιοστό. Το σπίτι του φτωχού είναι άσυλο. Το ρίσκο η τράπεζα το παίρνει στο επιτόκιο. Ας πρόσεχε. Μόνο όσοι τα έχουν και κρύβονται πίσω από τον εξαθλιωμένο πρέπει να πληρώνουν.

  2. αναξιμανδρος avatar
    αναξιμανδρος 02/12/2013 07:24:14

    δεν νομιζω οτι οι εγχωριες τραπεζες θελουν τα ακινητα .να τα κανουν τι?? μεσιτικα γραφεια ειναι?αφου οι τιμες επεσαν κατακορυφα στα ακινητα.τα λεφτα θελουν των δανειων οχι τα ακινητα.τωρα γιατι πιεζει η τροικα ,ισως αφορμη ψαχνει.

    • idea den exete avatar
      idea den exete @ αναξιμανδρος 02/12/2013 10:08:16

      Η τράπεζες δεν έχουν καν ανάγκη τα συγκεκριμένα δάνεια. Έχετε ξεχάσει ότι ανακεφαλαιοποιήθηκαν! Ότι αρπάξουν πλέον καλό είναι. Το πρόβλημα με τα σπίτια δεν είναι ότι δεν υπάρχει ρευστό αλλά ότι λόγω του περιορισμού καμία τράπεζα δεν δίνει δάνειο για σπίτι αφού μπορείς μετά να μην το πληρώσεις. Αν δεν αρθεί ο περιορισμός η οικοδομή δεν ανακάμπτει! Μην αγχώνεστε για τις τράπεζες. Πλέον όλες έχουν real estate

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ idea den exete 02/12/2013 17:25:19

        Σωστό! Με τόσα κόκκινα δάνεια δε θα τους επιτρέψουν να δώσουν νέα δάνεια. Επομένως πρέπει αυτοί που έχουν πάρει δάνειο για πρώτη κατοικία και έχουν χρήμα να πληρώσουν για να αυξηθεί η ρευστότητα στην οικονομία. Μόνο αυτοί όμως.

  3. Valter avatar
    Valter 02/12/2013 08:43:33

    Αλήθεια γιατί δεν γίνεται μια προσπάθεια για να βρεθεί κατάλυμα για τους αστέγους που έχουν γεμίσει το κέντρο της Αθήνας?
    Όλο λέμε και ξαναλέμε για την οικονομική πολιτική που κατέστρεψε την Ελλάδα , για νοικοκυραίους που είναι ή θα μείνουν λίαν συντόμως στον δρόμο , γιατί δεν έχει γίνει μια σοβαρή προσπάθεια για την στέγαση των θυμάτων της κρίσης? Και δεν έχει γίνει από κανέναν! Ούτε από αυτούς που χύνουν κροκοδείλια δάκρυα για αυτούς εντός βουλής καθημερινά.
    Μονο μας αρέσει να τους δείχνουμε και να λέμε "πω πω που καταντήσαμε ...." και μετά τους γράφουμε στα παλαιότερα των υποδημάτων μας.
    Πόσο να κοστίζει η στέγαση των αστέγων της Αθήνας? Νομίζω ότι σε σχέση με τα λεφτά που ακόμα και στην Ελλάδα της κρίσης δίνονται δεξιά και αριστερά κοστίζει ελάχιστα , τα κτίρια δε που θα μπορούσαν να τους στεγάσουν είναι πάρα πολλά.

    Τελικά τι δεν μας αρέσει από την πρόταση της τρόικας? Το ότι αφήνει απροστάτευτους τους δανειολήπτες ή το ότι θέλουν να προστατέψουμε τους πραγματικά απροστάτευτους?
    Νομίζω το δεύτερο.
    Γιατί?
    Μα γιατί η πρόταση τους δεν αφήνει καθόλου απροστάτευτους τους δανειολήπτες , απλά σηκώνει μια ομπρέλα κάτω από την οποία πήγε και κρύφτηκε κάθε καρυδιάς καρύδι , από ανθρώπους με πραγματική ανάγκη μέχρι απατεώνες που θέλουν να πληρώσουν την νύφη οι άλλοι και αυτοί εμ έφαγαν τα λεφτά , εμ θα τους μείνουν τα σπίτια , εμ να πληρώσουν τα δάνεια κάποιοι άλλοι.
    Η τρόικα είπε να αποφασίσουν τα δικαστήρια κατά περίσταση και όλοι αρνήθηκαν, γιατί ρε παιδιά?
    Τι δεν μας άρεσε σε αυτό? Όπου στήθηκε δικαστήριο πολίτη κόντρα σε τράπεζα τα τελευταία χρόνια οι πολίτες νικήσαν , τι φοβόμαστε? Είναι οι Έλληνες δικαστές εντεταλμένοι της τρόικας και δεν το ήξερα?
    Είπαν λέει θα δημιουργηθεί μεγάλη καθυστέρηση στα δικαστήρια, ε και? Και αυτό υπέρ του δανειολήπτη είναι.

    Για ακόμα μια φορά όλοι μαζί , κυβέρνηση , αντιπολίτευση και τύπος ξεσηκώνονται για να φορτώσουν χρέη της ΜΕΣΑΙΑΣ τάξης (των πελατών τους δηλαδή) στους φτωχούς! Σε αυτούς που δεν έχουν ούτε σπίτι ούτε δάνειο και θα κληθούν να αναλάβουν μέσω της φορολογίας κομμάτι των δανείων που οι εξυπνάκηδες μεσοαστοί πήραν !
    Οι πραγματικά φτωχοί μεταξύ των δανειοληπτών δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα από την πρόταση της τρόικας , τα δικαστήρια θα τους δικαιώσουν πανηγυρικά όπως κάνουν κάθε μέρα εδώ και τρία χρόνια.
    Και τα βάζουμε με την τρόικα που τόλμησε να πει δυο κουβέντες για αυτούς που έχουμε γραμμένους ....

    Τέλος για πολλοστή φορά ακούω την ιδιοφυή πρόταση να απαγορευτεί η είσοδος στην χώρα στην τρόικα.
    Πραγματικά θα ήθελα να υλοποιήσει κάποιος αυτήν την πρόταση γιατί δεν ξέρω πότε θα άρχιζαν να δημοσιεύονται τα άρθρα για ανάγκη επαναπροσέγγισης με την τρόικα ΑΜΕΣΑ θα γράφονταν από τους ίδιους αρθρογράφους που τώρα μιλούν για απαγόρευση εισόδου, την επόμενη ή την μεθεπόμενη μέρα?

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Valter 02/12/2013 19:58:22

      Εξαιρετικό σχόλιο. Μία μόνον αντίρρηση. Η κατάσταση με τα στεγαστικά που προστατεύονταν ως πρώτη κατοικία (κακώς κατά τη γνώμη) επί πενταετία συνολικά, δημιούργησε εντέλει μια εκρηκτική κατάσταση, η οποία δεν θα είχε δημιουργηθεί, εάν δεν υπήρχε εξυπαρχής η προστασία. Η Ισπανία δεν δέχθηκε να εφαρμόσει τέτοιου είδους μέτρα και η κατάληξή της ήταν πολύ καλύτερη από της Ελλάδας: Είχε εντέλει μόνον ένα ελαφρότατο Μνημόνιο για μικρά σχετικώς ποσά ανακεφαλαιοποίησης, από το οποίο ήδη βγαίνει σχεδόν αλώβητη. Το τραπεζικό της σύστημα σώθηκε, σε αντίθεση με το δικό μας που καταστράφηκε. Και η ψευδοπροστασία των δανειοληπτών (όπως πολύ σωστά λέτε, αγαπητέ) ήταν ένας από τους παράγοντας που όδήγησαν στην καταστροφή του. Ας μην γελιόμαστε, σήμερα δεν υπάρχουν τράπεζες με χρήματα για να χρηματοδοτήσουν την οικονομία, υπάρχει ένα τραπεζικό σύστημα-ζόμπι, μόνον, που λειτουργεί, στην ουσία, ως διαμεσολαβητής πληρωμών, ως σύστημα πληρωμών. Ούτε καταθέσεις πια παίρνει (κανένας δεν πηγαίνει πια καταθέσεις στις τράπεζες), ούτε δάνεια δίνει.

      Αυτή η καταστροφή βρίσκεται στην βάση της καταστροφής του ιδιωτικού τομέα, αν δεν το έχουμε καταλάβει, και επήλθε από την ώρα που ειπώθηκε η μαγική λέξη "PSI". Τάχα θα μας αφαιρούσαν ένα μέρος του χρέους, τάχα μας βοηθούσαν με τα σπίτια να μην μας τα πάρουν οι τράπεζες, τώρα βρέθηκαν όλοι σε ένα σημείο που κανένας πια δεν μπορεί να βοηθήσει κανέναν.

      Επανέρχομαι όμως στην αντίρρησή μου: Τα κίνητρα της τρόικας λοιπον δεν είναι αγαθά. Δεν μπορείς κύριε να λες επί πέντε χρόνια "κρατήστε την προστασία" και τώρα ξαφνικά "να άρετε την προστασία". Αυτό είναι ανακόλουθο. Όταν έχουν συσσωρευθεί τέτοιες και τόσες περιπτώσεις μπλοκαρισμένων πλειστηριασμών, πολύ απλά το σύστημα δεν μπορεί να τους αντέξει. Ακόμη και εάν παραβλέψουμε κάθε επιχείρημα ανθρωπισμού (τα οποία πολύ σωστά με την εξαιρετική σας επιχειρηματολογία καταρρίπτετε). Πώς λοιπόν ζητούν κάτι το οποίο στην ουσία θα βλάψει και δεν θα ωφελήσει τις τράπεζες;

      Η απάντηση, πολύ απλά, είναι ότι δεν είναι "ανάλγητοι" απέναντι στον κοσμάκη, δεν είναι σκληροί απέναντι στην κυβέρνηση, είναι ότι εξαρχής ο στόχος ήταν η βλάβη και η άλωση του ελληνικού τραπεζικού συστήματος, την οποία δεν κατόρθωσαν να κάνουν πλήρως μέσω την ανακεφαλαιοποίησης, λόγω των εφεδρειών που βρέθηκαν (Εμπορική για την Αλφα, Αγροτική για την Πειραίως, Έλληνες κεφαλαιούχοι για την Εθνική), αλλά οπωσδήποτε θέλουν να συνεχίσουν να επιχειρούν. Άρα, θέλουν συνέχιση της κρίσης στον τραπεζικό τομέα και η πλήρης απελευθέρωση των πλειστηριασμών είναι ένας από τους διάφορους τρόπους που χρησιμοποιούν για να το πετύχουν. Ίσως η Κύπρος και η όλη φιλολογία για "κούρεμα" καταθέσεων να είναι το αποτελεσματικότερο μέσο, αλλά και η απελευθέρωση των πλειστηριασμών είναι και αυτό ένα βασικό μέσο, που μάλιστα δεν φαίνεται και ως τέτοιο (φαίνεται ως κοινωνική αναλγησία).

  4. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 02/12/2013 08:47:53

    Πεστα χρυσοστομε

  5. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 02/12/2013 10:04:18

    Δεν ξερω αλλά έχω την αμυδράν εντύπωσιν ότι οδεύουμε προς μίαν απολύτως σχεδιασμένη και προγραμματισμένη έξοδο από την ευρωζώνη, για την οποία άπαντες αγωνίζονται να λαβει χώρα συντεταγμένα και χωρίς πολλές παράπλευρες απώλειες. Τούτο είναι δεδομένο μιας και η Γερμανία επ ουδενί συναινεί σε νέο κούρεμα του χρέους, γεγονός που με κάνει να πιστέυω ότι έχει καλύψει την πλατη της για το ενδεχόμενο εξόδου μας απο το ευρω. Εάν έτσι έχουν τα πράγματα, εάν δηλαδή σχεδιάζεται μια τετοια κίνηση ψύχραιμα, δεν νομίζω ότι θα βλάψει την χώρα. Ίσως μαλιστα να θεωρηθεί και καταλύτης γενικότερων εξελιξεων, μιας και επί ξηρού ακμής ευρίσκονται κι άλλες χώρες (Πορτογαλία, Ιταλία ακόμη και Γαλλία) ούτως ώστε να τελειώνει το "πανηγυράκι" του ευρώ, το οποίο, ως περιτράνως απεδείχθη απλώς εβόλεψε τους Γερμανούς και απολύτως κανένανα άλλον! Άλλωστε, η ευρωπαική ενοποίηση, η Πολιτική εννοώ, είναι ακόμη πολύ μακριά αφού οι λαοί της Ευρώπης δεν είναι ακόμη έτοιμοι για κάτι τέτοιο και ασφαλώς ήταν λάθος να την εκβιάσουμε, τροπον τινά, διά της νομισματικής χειραγωγήσεως με ένα κοινό νόμισμα. Δεν θα αποστεί ο Γάλλος από της εθνική του συνείδηση για ν αποκτήσει "ευρωπαική", επειδή έχει κοινό νόμισμα με τους Πορτογάλους! Θέλει πολύ παίδεμα ακόμη αυτη η ιστορία και ίσως να μην την ζήσουμε εμείς αυτην την ενοποίηση.

    • Magganas avatar
      Magganas @ anarcholiberal 02/12/2013 10:55:54

      Anarcholiberal,

      τι σημαίνει "κούρεμα";;;
      Να πηγαίνουμε κάθε τρεις και λίγο να επαιτούμε χρήματα από την Ε.Ε και το ΔΝΤ για να συνεχίσουμε να συντηρούμε τα κακώς κείμενα στην Ελλάδα, και μετά να τους λέμε ότι "κουρέψτε το γιατί δεν μπορούμε να σας ξεπληρώσουμε και δώστε μας και νέα χρήματα";;;
      Ποιός δανειστής και ποιός εταίρος να μας πάρει στα σοβαρά όταν μπήκαμε με 1.000.000 δημοσίους μισθούς στο μνημόνιο (η χώρα δεν χρειάζεται πάνω από 350.000) και μετά από 3 χρόνια δεν έχουν φύγει ούτε καν οι επίορκοι;;;
      Ποιός να μας πάρει στα σοβαρά όταν έχουμε φοροδιαφυγή 60%-100% και τα εκατομμύρια ελεύθερων επαγγελματιών κάνουνε δηλώσεις στο αφορολόγητο όριο βρέξει-χιονίσει εδώ και χρόνια;;;
      Ποιός να μας πάρει στα σοβαρά όταν δεν έχουμε ιδιωτικοποιήσει καμία ΔΕΚΟ από αυτές που αφενός μεν δεν προσφέρουν απολύτως τίποτε στον πολίτη κι αφετέρου βάζουνε το κράτος πολλά εκατομμύρια μέσα ημερισίως (βλέπε ΟΣΕ που πληρώνει χιλιάδες κηφηναριά για να μεταφέρουν λαθρομετανάστες από τον Έβρο προς το σταθμό Λαρίσσης);;;
      Ποιός να μας πάρει στα σοβαρά όταν μόνο εμείς και η βόρεια Κορέα έχουμε ακόμη κλειστά επαγγέλματα;;;
      Ποιός να μας πάρει στα σοβαρά όταν βγάζουμε ανθρώπους στα 45 στη σύνταξη κι έχουμε και "άγαμες θυγατέρες";;;
      Ποιός να μας πάρει στα σοβαρά όταν έχουμε σύστημα "αντικειμενικής-εμπορικής" στις αγοραπωλησίες ακινήτων συνεπώς με την προτροπή του κράτους αβαντάρεται η συναλλαγή και το ξέπλυμα μαύρου χρήματος;;;

      Όσοι κλαίνε σήμερα επειδή έπεσαν οι τιμές των ακινήτων (ειδικά αυτοί με τα πολλά ακίνητα), είναι γιατί έχασαν τα "μαύρα" τους.
      Ο νοικοκύρης που έχει ένα σπίτι δεν τον νοιάζει διότι δεν ψάχνει να το πουλήσει ή να το νοικιάσει το σπίτι του. Το έχει και μένει ο ίδιος μέσα.
      Αυτοί που κλαίνε είναι που επένδυσαν τα μαύρα χρήματα σε ακίνητα και τώρα βλέπουν να τα χάνουν.
      Πού να ξαναβγάλεις μαύρα τώρα με αυτήν την κατάσταση...
      Για αυτό κλαίνε...

      • anarcholiberal avatar
        anarcholiberal @ Magganas 02/12/2013 13:00:22

        Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου αγαπητέ. Απλώς εγώ εστιάζω στο υπερκείμενο θέμα (από το οποίο άρχισαν όλα) και συγκεκριμένα στο ευρος του Χρέους, το οποίο απολύτως καμμία περίπτωση δεν υπάρχει να πέσει από το 160% του ΑΕΠ στο 120 (!!) σε δυο χρόνια, αν δεν επέλθει κούρεμα!! Το γιατι και πώς φθάσαμε σ αυτο το δυσθεωρατο ύψος δεν το εξετάζω, διότι δεν έχει και καμμια απολύτως σημασία στην τελική σημερα! Όντως φθάσαμε ετσι όπως περιγραφεις. Και λοιπον; Τωρα τί γινεται. Και τωρα απλώς ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝΕΥ ΚΟΥΡΕΑ!!

        • Magganas avatar
          Magganas @ anarcholiberal 02/12/2013 16:14:02

          Εσύ θα δάνειζες χρήματα σε κάποιον που ξέρεις από την αρχή ότι δεν θα μπορέσει να στα επιστρέψει και θα ζητά "κούρεμα";;;
          Θα δάνειζες χρήματα σε κάποιον άρρωστο που αρνείται να εφαρμόσει τις εντολές του γιατρού και λέει "εγώ ξέρω καλύτερα";;;
          Αν μας πει ο δανειστής ότι "γιατί κύριέ μου να έρθει ο κουρέας στο χρέος και να μην έρθει στις καταθέσεις";;;
          Τότε τί γίνεται;;;

          • Anarcholiberal avatar
            Anarcholiberal @ Magganas 02/12/2013 19:00:14

            Υπάρχει κι αυτή η περίπτωση όμως και πάλι αποκλείεται να πέσει το χρέος πάνω απο 1-2 τοις εκατό, άρα παπαλα! Ακριβώς δε γι αυτό, θεωρώ ότι ήδη έχουμε επιστρέψει στη δραχμή αλλά δεν το ξέρουμε!

  6. yiannos avatar
    yiannos 02/12/2013 10:05:31

    Απολογούμαι για την ανάρτηση σε άσχετο θέμα αλλά πρόκειται για εξέλιξη στην υπόθεση των δολοφονιών στο Ν. Ηράκλειο.

    Δημοσίευμα της μεγαλύτερης κυπριακής εφημερίδας:

    http://www.philenews.com/el-gr/top-stories/885/174066/edeixe-apo-tin-kypro-ton-ektelesti-ton-chrysavgiton

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ yiannos 02/12/2013 16:38:19

      Ενδιαφέροντα τα σχόλια εκεί.

  7. blue nile avatar
    blue nile 02/12/2013 10:11:04

    Οι τροικανοί απαιτούν όλα όσα έχουμε υπογράψει.
    Είναι παράδοξο από τη μία είδικά η πλευρά του ΔΝΤ να παραδέχεται λάθη στην εφαρμογή των μνημονίων και από την άλλη να πιέζει έτσι.
    Υποτίθεται ότι αν είχαμε πρωτογενές πλεόνασμα θα χαλαρώναν κάπως το πρόγραμμα.
    Νομίζω ότι φτάσαμε στο σημείο που το ΟΧΙ της κυβέρνησης είναι μονόδρομος τόσο για την χώρα όσο και για την συνέχιση της ύπαρξης της.
    Είτε έχουμε πρωτογενές πλεόνασμα είτε δεν έχουμε και είμαστε κοντά (άρα δυνάμενοι να καλύψουμε κάποιες μικρές τρύπες με δανεισμό από τράπεζες μέσω ELA) η χώρα μπορεί να συντηρηθεί για κάποιους μήνες με δικούς της πόρους.
    Μια ελληνική άρνηση θα ταρακουνούσε τα νερά και θα ανάγκαζε τους ευρωκράτες να μας δώσουν αυτό που υπόσχονται από την άνοιξη του 2011.
    Μια βιώσιμη λύση του ελληνικούν προβλήματος

    • Hawk avatar
      Hawk @ blue nile 02/12/2013 11:51:15

      Το να λέει η κυβέρνηση δεν κάνω αυτά που μου ζητάτε στην τρόϊκα δεν σημαίνει απολύτως τίποτα και μάλιστα όταν πρόκειται για δεσμεύσεις τις οποίες έχουν υπογράψει, το να πει λύστε μου το πρόβλημα στην ΕΕ επίσης δεν λέει τίποτα γιατί βλέπουμε τα αποτελέσματα των λύσεων που μας έδωσαν μέχρι σήμερα. Η Ελλάδα χρειάζεται να έχει στα χέρια της αξιόπιστο σχέδιο για το τι θέλει να κάνει από αύριο για να βγει από την ύφεση και να ρυθμίζει και το χρέος, και αυτό δεν υπάρχει, δεν έχουμε καθήσει ως χώρα 4 χρόνια τώρα να δούμε τι χρειαζόμαστε και να έχουμε και εναλλακτικές λύσεις. Η Ελλάδα επιμένει και επιλέγει χρόνια τώρα την πολιτική του ζητιάνου ενώ έχει την δυνατότητα να νοικοκυρευτεί και να βγάζει τα προς το ζειν, δυστυχώς είμαστε εγκλωβισμένοι από μιά πολιτική και οικονομική ελίτ που δεν βλέπουν πέρα από την μύτη τους. Και το κακό είναι ότι δεν λέει να αλλάξει τίποτα.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Hawk 02/12/2013 17:29:24

        "Το να λέει η κυβέρνηση δεν κάνω αυτά που μου ζητάτε στην τρόϊκα δεν σημαίνει απολύτως τίποτα και μάλιστα όταν πρόκειται για δεσμεύσεις τις οποίες έχουν υπογράψει"

        Δεν ξέρω γιατί τα γράφεις αυτά. Αφού πιάσαμε και ξεπεράσαμε κατά πολύ (5,5 δις) τους φετινούς στόχους και η ύφεση είναι μικρότερη της πρόβλεψης και η ανεργία μεγαλύτερη, ποια μεγαλύτερη απόδειξη της αποτυχίας της μεθόδου της τρόικας και της καλύτερης διαχείρισης από την κυβερνηση στα δημοσιονομικά; Κανονικά έπρεπε ο προϋπολογισμός του 2014 να είχε αφεθεί εν λευκώ από την τρόικα ως αμοιβή για την υπερεπίτευξη των στόχων και αποδοχή των λαθών τους. Μόνο πολιτικά κίνητρα μπορεί να υπάρχουν πίσω από τη στάση τους και με το μπλόκο σε ΔΕΠΑ-Γκαζπρομ προ μηνών καταλαβαίνω πολύ καλά τι δε θέλουν ΗΠΑ-ΕΕ. Μόνο τυφλοί το παίζουν ανήξεροι πλέον.

  8. Hawk avatar
    Hawk 02/12/2013 10:29:53

    Μακάρι να ξέραμε σε ποιά φάση είμαστε αλλά δεν ξέρουμε, έχουμε χάσει εντελώς την μπάλα και από την άλλη έχεις και τους Financial times να λένε ότι η Ελλάδα εντός των επομένων 4 ετών ή θα βγει από την ΕΕ, ή θα πτωχεύσει ή και τα δύο. Δηλαδή έχει γίνει ο κακός χαμός από το 2010, έχουν χαθεί και χάνονται άνθρωποι, η οικονομία κατέρρευσε, οι περιουσίες χάθηκαν, οι έλληνες διασπάστηκαν και όλα αυτά για να φτάσουμε εκεί που είμασταν το 2010, δηλαδή η προοπτική μας να είναι πτώχευση και έξοδος από το ευρώ. Εντάξει οι εγκέφαλοι της ευρωζώνης και οι δανειστές έκαναν αυτό που τους συνέφερε, εμείς εδώ χαμπάρι δεν πήραμε για να προασπίσουμε τα συμφέροντα της χώρας μας? Και το χειρότερο απόλα ότι συνεχίζουμε να εφαρμόζουμε τις εντολές τους.

    • CHRIS avatar
      CHRIS @ Hawk 02/12/2013 14:55:07

      Πάντα η λύση για την Ελλάδα ήταν πολιτική. Από οικονομική σκοπιά δεν υπάρχει λύση χωρίς χρεοκοπία.

  9. factorx avatar
    factorx 02/12/2013 10:50:24

    Κυριάκος Μητσοτάκης: «Η κυβέρνηση πρέπει να έχει ορίζοντα τετραετίας. Η κυβέρνηση δεν θα πέσει. Αν είναι να πέσει η κυβέρνηση, προτιμώ να πέσει μαχόμενη».
    FactorX: Χα χα χαααααα

    • Magganas avatar
      Magganas @ factorx 02/12/2013 11:03:07

      Τι εννοεί να πέσει "μαχόμενη";;;
      Τώρα δηλαδή τι κάνει;;;
      Δεν "μάχεται";;;
      Τι κάνει δηλαδή;;;

  10. αναξιμανδρος avatar
    αναξιμανδρος 02/12/2013 10:51:46

    εσυ που εχεις ιδεα και μας διαφωτιζεις, γιατι αφου λες πως οι τραπεζες δεν εχου αναγκη τα δανεια καθως ανακεφαλαιοποιηθηκαν τοτε γιατι ο λογος που γινετε για τα κοκκινα δανεια που ψαχνουν να τα πουλησουν και σε αρκετες περιπτωσεις τα πουλανε??? και πως θα επωφεληθει ο κλαδος των κατασκευων οταν ξαφνικα πεσουν και αλλα σπιτια στην αγορα απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν αγοραστες?? ποσο θα πεσουν οι τιμες??και οι τραπεζες ποιο το οφελος να παρουν το σπιτι ?? να το πουλησουν??

  11. Marlo avatar
    Marlo 02/12/2013 11:17:35

    Που θα πάει, θα ξυπνήσετε κι εσείς από το όνειρο (εφιάλτη για την χώρα) της "επαναδιαπραγμάτευσης" και της "διάσωσης".

    Όταν καταλάβετε πως για τους οικονομικούς αυτούς δολοφόνους ο μόνος σκοπός είναι η πλήρης διάλυση της κοινωνίας και η αγορά σε τιμή ευκαιρίας ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ από πολυεθνικές και τράπεζες, και πως η κυβερνήσεις των τελευταίως 4 ετών το μόνο που κάνουν είναι να γίνονται οι μεσίτες τους, τότε θα είναι πολύ αργά.

    • Magganas avatar
      Magganas @ Marlo 02/12/2013 12:34:48

      Η κοινωνία αυτοδιαλύθηκε στο βούρκο των πιστωτικών καρτών, των γυαλιών Gucci, των Mercedes και BMW, των μπουζουκιών 7 ημέρες την εβδομάδα, της φοροδιαφυγής και της ρεμούλας...
      Οι μεσίτες και οι ξένοι, θα τα πάρουνε όλα έτοιμα...

  12. Hawk avatar
    Hawk 02/12/2013 11:36:29

    Αργά για εμάς, γιατί οι " μεσίτες " προφανώς θα έχουν προνοήσει να εξασφαλίσουν πλουσιοπάροχα τα προς το ζειν εκτός του πειραματικού σωλήνος που λέγεται Ελλάς.

  13. Ηλίας Πορφυρός avatar
    Ηλίας Πορφυρός 02/12/2013 12:26:11

    Προσωπικά αρνούμαι να σχηματίσω άποψη για τις τρέχουσες εξελίξεις χρωματίζοντάς τις αρνητικά, αν δεν διαβάσω εξισορροπητικό, ψύχραιμο, νηφάλιο, νουνεχές, βαθυστόχαστο, εποπτικό, υψιπετές και βαθύτατα κατευναστικό άρθρο από τον Ακενατόν.

    • Κυνας avatar
      Κυνας @ Ηλίας Πορφυρός 02/12/2013 13:15:51

      Ετσι ,ετσι....

      Αλλωστε οποιο ναρκομανη και να ρωτησεις ειναι πιο ανωδυνο να το κοψεις με μεθαδονη παρα να το πας ξεροσφυρι και ας εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να ξανακυλησεις στο μεταξυ με την μεθανδονη.


      "Ωχ αυτοι ξυπνανε ρε , δεν ειναι ωρα ακομα καν'τους μια ηρεμιστικη ενεση με μπολικο πατριωσμο....τζαμπα ειναι"

    • akenaton avatar
      akenaton @ Ηλίας Πορφυρός 03/12/2013 23:48:33

      Με συγκινήσατε .... κλαίω .....

  14. τοξο avatar
    τοξο 02/12/2013 12:52:24

    Πριν πολλά χρόνια είχα διαβάσει έναν χιουμοριστικό ορισμό της Οικονομικής Βοήθειας.Η Ο.Β. είναι η βοήθεια των φτωχών των πλουσίων χωρών προς τους πλουσίους των φτωχών χωρών.

  15. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 02/12/2013 15:46:00

    Πραγματικα αναρωτιεσαι τον τελευταιο καιρο αν θελει η κυβερνηση να συνεχισει.Πως αλλιως να ερμηνευσεις τις ειδησεις των τελευταιων ημερων;
    Πλειστηριασμοι,διοδια,απολυσεις,φοροαπαλλαγες.Τουλαχιστον ας το κρατησουμε ντερμπυ κυριοι,μην παραδωσουμε στο Συριζα χωρις να ιδρωσουν οι τυποι εστω και λιγο..

    • Σαρακατσανος avatar
      Σαρακατσανος @ Μεγαλες στιγμες 02/12/2013 16:45:12

      Ξεχασες το καλλυτερο φιλε μου....τις καταληψεις στα ΑΕΙ των κυφηναριων οικογενειοκρατικων υπαλληλων απο το παραθυρο που πληρωνονται κανονικα και δεν συγκινειται κανεις απο την κυβερνηση....Δεν τολμαμε ουτε το νομο να εφαρμοσουμε περι καταληψης δημοσιας περιουσιας. Ποιος βεβαια θα νιωσει λιγη ντροπη για τους γονεις και τους φοιτητες που χανουν ενα εξαμηνο. Δεν παμε καθολου καλα.....

  16. Άκρη Άκρη avatar
    Άκρη Άκρη 02/12/2013 20:08:34

    Αυτά παθαίνει ο αφελής και υπάκουος μαθητής, όταν το μόνο που προσδοκά δουλικά υποτασσόμενος στις καταστροφικές υποδείξεις, είναι η επιβράβευση και η επιεικής αντιμετώπιση του άπληστου (Ιερο) Εξεταστή του! Κανείς ποτέ δεν πρόκειται να σου χαρίσει αυτό που δεν είσαι άξιος ν΄απαιτήσεις, να διεκδικήσεις και να κερδίσεις.
    Η ...μεγαλοψυχία των τοκογλύφων, τι κρίμα!
    Είναι μύθος....

    • blue nile avatar
      blue nile @ Άκρη Άκρη 03/12/2013 00:07:13

      Δεν υπάρχει κάτι που να μπορούμε να κάνουμε μονοι μας και να βγούμε από την Κρίση.
      Να είστε σίγουροι ότι αν μποορύσαν οι κυβερνώντες να έκαναν κάτι θα το έκαναν.
      Η μόνη λύση τώρα θα ήταν να είχαμε μείνει στην δραχμή και με μια λυτρωτική υποτίμηση να μοχλεύαμε την οικονομία.
      Από τη στιγμή όμως που μπήκαμε στην ευρωζώνη και εντός αυτής είμαστε ελλειμματικοί τώρα δεν μπορούμε να γυρίσουμε στην δραχμή χωρίς μια μεγάλη καταστροφή.
      Οπότε περιμένουμε βοήθεια από τους ευρωκράτες που όμως μας χαντακώνουν.

  17. Άκρη Άκρη avatar
    Άκρη Άκρη 02/12/2013 20:09:43

    ...κάνει πως μάχεται.