#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2014 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν δε σας αρέσει ο Σαμαράς ψηφίστε Τσίπρα, Καμμένο και ΧΑ να δείτε τη γλύκα



Η χρονιά για την πολιτική και την οικονομία ουσιαστικά ξεκίνησε χθες με τη συνάντηση Σαμαρά – Βενιζέλου στην οποία έκλεισε το μέτωπο του 25ευρου, ενώ άνοιγε πάλι το μέτωπο της τρομοκρατίας παράλληλα με τις εκκρεμότητες που υπάρχουν ενόψει τρόικας , το ΠΑΣΟΚ να βρίσκεται υπό διάλυση και τον Απρίλιος των διαπραγματεύσεων με τους δανειστές για το χρηματοδοτικό κενό να φτάνει.

Ωστόσο, πέραν των σοβαρών προβλημάτων, η νέα χρονιά ξεκινά και με αρκετές θετικές εξελίξεις. Για πρώτη φορά η Ελλάδα παρουσιάζει πρωτογενές πλεόνασμα. Για πρώτη φορά μέσα στην κρίση κάνει λόγο για μοίρασμα του πλεονάσματος και αποκατάσταση πολλών αδικιών.

Για πρώτη φορά η κυβέρνηση νομοθετεί μονομερώς, το έκανε με τους πλειστηριασμούς, το έκανε με τα ΕΑΣ, το έκανε με τις θετικές αλλαγές στο φόρο για τα ακίνητα.

Για πρώτη φορά η κυβέρνηση Σαμαρά «τρίβει στα μούτρα» των ξένων την επιτυχή προσαρμογή της οικονομίας. Με θυσίες, με δράματα, με αγωνίες και πολιτικές αναταραχές αλλά το θέμα είναι ότι ακόμη και το λάθος πρόγραμμα της τρόικας εφαρμόστηκε. Η Ελλάδα δεν είναι πια ο κακός μαθητής της Ευρώπης και δεν υπάρχει πλέον καμιά δικαιολογία των δανειστών να μη βοηθήσουν τη χώρα.

Για πρώτη φορά η χώρα μιλά για ανάπτυξη, έστω και οριακή, για πρώτη φορά κάνει λόγο για έξοδο στις αγορές. Τόσο ο Σαμαράς όσο και ο Στουρνάρας έχουν βάλει ψηλά τον πήχη αλλά είναι απόλυτα αισιόδοξοι ότι θα πετύχουν αυτόν το στόχο. Και τέλος, για πρώτη φορά μπορούμε να μιλάμε για τέλος του Μνημονίου και την τρόικα να πάει στα τσακίδια. Εκτός κι αν βέβαια κάποιοι έχουν πιο δόλιους σκοπούς, ήτοι τη διάλυση της ελληνικής οικονομίας. Μπορούν να το καταφέρουν όποτε θέλουν, αλλά τουλάχιστον δεν θα φταίει η Ελλάδα για μια τέτοια εξέλιξη.

Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν, δεν θα πατήσει ένα κουμπί η κυβέρνηση και θα επιστρέψει η Ελλάδα στο 2008. Αυτά τα κάνει μόνο ο "Χάρι Πότερ" Αλέξης Τσίπρας. Ο κόσμος πρέπει να γνωρίζει ότι οι υποσχέσεις του ΣΥΡΙΖΑ είναι τόσο ψεύτικες ώστε τα «θα» του Ανδρέα Παπανδρέου μοιάζουν με πταίσματα μπροστά τους. Όπως δήλωσε πρόσφατα ο Γ. Στουρνάρας, ο κ. Τσίπρας λέει απίστευτα ψέματα στον ελληνικό λαό κι έχει αποδεχθεί πάνω από 70 κλαδικά αιτήματα. Με το που θα γίνει δηλαδή ο ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνηση με μια κίνηση θα ικανοποιήσει πάνω από 70 αιτήματα κλάδων. Το «λεφτά υπάρχουν» επανέρχεται με πιο δυναμικό τρόπο.

Απέναντι στην ανευθυνότητα του ΣΥΡΙΖΑ η σημερινή κυβέρνηση έχει να επιδείξει μόνο μια κατεύθυνση. Υπευθυνότητα και αποφυγή της εύκολης παροχολογίας χωρίς κανένα αντίκρισμα. Θα ήταν πολύ εύκολα τα πράγματα για τον Σαμαρά, τον Στουρνάρα και τους άλλους της κυβέρνησης αν υπόσχονταν τα πάντα σε όλους. Αλλά το θέμα είναι τι χρειάζεται αυτή την ώρα η Ελλάδα. Χρήσιμους ή απλά αρεστούς;

Επομένως, η κυβέρνηση έχει μόνο μια επιλογή. Να φανεί χρήσιμη. Να αφήσει πίσω τα λάθη και τις γκάφες και να πάει δυναμικά στον έναν και μοναδικό στόχο. Την έξοδο από το Μνημόνιο. Την αποφυγή νέου δανεισμού που θα σημάνει και νέους κανόνες σκληρής λιτότητας.

Και τέλος, την αποφυγή πολιτικών που θα βαρύνουν ακόμη περισσότερο τον ελληνικό λαό. Αν τα πετύχει όλα αυτά τότε θα διαψεύσει η Ελλάδα τις Κασσάνδρες που ξαναβγήκαν στο… κουρμπέτι. Ο ένας μιλάει ξανά για Grexit, ο άλλος βρίζει την κυβέρνηση και τον Σαμαρά, ο τρίτος παραλληλίζει την Ελλάδα με το Αφγανιστάν. Θα τους διαψεύσουμε και πρέπει σ’ αυτό να είμαστε όλοι μαζί.

Η βιώσιμη ανάπτυξη, η απαγκίστρωση από τα μνημόνια και η διατήρηση μιας πορείας χωρίς τα δεκανίκια της… κουτσής Μέρκελ δεν επιτυγχάνεται με μαγικά ραβδάκια. Πρέπει και οι πολίτες να προσπαθήσουν να γίνουν ανταγωνιστικοί. Να παράγουν νέες ιδέες, να φτιάξουν και να διαφημίσουν νέα προϊόντα, να μετατρέψουν την Ελλάδα από χώρα της μίζας, της ρεμούλας, των κοινοτικών επιδοτήσεων σε μια σύγχρονη χώρα που στέκεται στα πόδια της γιατί το αξίζει.

Μια χώρα που δεν θα περιμένει τα πάντα από τους κακούς έτσι κι αλλιώς πολιτικούς της, αλλά και ούτε από τους ξένους όπως έκανε μέχρι τώρα.

Ελπίζουμε όλοι να έχουμε πάρει το μάθημά μας. Δεν υπάρχει πλέον ο… τζάμπας και η μάνα του, αυτά είναι μόνο στις διαφημίσεις. Υπάρχει μια χώρα που παλεύει με νύχια και με δόντια να ξανασταθεί στα πόδια της.

Αν η παρούσα κυβέρνηση δεν κερδίσει το στοίχημα θα μπει αυτόματα στο χρονοντούλαπο της ιστορίας και πάμε για άλλα. Καλά ή κακά θα τα δούμε στην πορεία. Έτσι, όμως, που έχουν διαμορφωθεί οι καταστάσεις, οι ισορροπίες και τα χαρακώματα, η άλλη λύση είναι η επιστροφή στο παρελθόν. Είναι οι γύπες που καραδοκούν για την επιστροφή στη δραχμή. Αυτό είναι το διακύβευμα των επόμενων μηνών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dalton avatar
    Dalton 08/01/2014 12:44:00

    Το θέμα δεν είναι αν αρέσει ή όχι σε μας ο Σαμαράς. Το θέμα είναι ότι έπαψε να αρέσει στο Βερολίνο και στις Βρυξξέλες.
    Καλά ξεμπερδέματα, λοιπόν.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Dalton 08/01/2014 17:13:56

      Ε, τότε για εμάς θα είναι υπέρ-συμπαθής. Το σκοπό των "συμμάχων" μας τον ξέρουμε δεκαετίες τώρα. Αν λοιπόν τα σπάσει μαζί τους, εμείς οφείλουμε να τον στηρίξουμε.

  2. Κωστας avatar
    Κωστας 08/01/2014 12:48:29

    Παμε για εκλογες ? Γιατι ολα αυτα τα διλληματα ΤΩΡΑ ? Ας περιμενουμε πως θα διαμορφωθει η νεα ευρωβουλη και μετα βλεπουμε.Ολοι βλεπουν μεγαλη ανοδο ευρωσκεπτικιστικων και ακροδεξιων κομματων ιδιαιτερα σε μεγαλες χωρες.Ας εχουμε λιγη υπομονη ακομη 5 μηνες εμειναν.Εκτος αν ξερετε κατι για βουλευτικες εκλογες πριν η' μαζι με τις ευρωεκλογες.Κατι που δεν ξερουμε εμεις.

    • Kirki avatar
      Kirki @ Κωστας 08/01/2014 14:53:15

      ''Πάμε για εκλογές ? ''
      Μη ρωτάτε κι εσείς τα αυτονόητα πια αγαπητέ!

  3. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 08/01/2014 12:49:24

    Ο Σαμαράς εκβιαζόμενος από τον βενιζέλο μας τους φέρνουν και μάλιστα βιαστικά.
    Η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ των σοσιαΛΗΣΤΩΝ και η προστασία τους είναι το κουμπί στα χέρια Σαμαρά.
    Τα καταργεί όλα αυτά , θα είναι ΙΣΟΒΙΟΣ πρωθυπουργός, τα συντηρεί ,η ΝΔ μονοψήφιο.
    Καλή Χρονιά.

    • tassos.κ avatar
      tassos.κ @ ΠΕΛΙΑΣ 08/01/2014 17:45:01

      Οι "υποθέσεις" μαρέσουν. Λες και δεν είδατε τι έγινε με τους Αγροτοσυνδικαλιστές , που παρεμπιπτόντως δεν ήταν μόνο πράσινοι....

  4. Gn avatar
    Gn 08/01/2014 12:56:15

    Επιτέλους ένας σωστός τίτλος σε άρθρο...

  5. Μάρκος avatar
    Μάρκος 08/01/2014 13:03:21

    Σε όσους δεν αρέσει η απαγόρευση συναθροίσεων να πάνε στη Β. Κορέα.

    • kriti avatar
      kriti @ Μάρκος 08/01/2014 15:15:23

      μα ειμαστε ηδη στην β.κορεα ακομα δεν το καταλαβες ?

      • Γιαδικιάρογλου avatar
        Γιαδικιάρογλου @ kriti 08/01/2014 16:27:32

        Eίπε ο Πολυζωϊδης στην δίκη του για την μη υπογραφή της καταδίκης Κολοκοτρώνη ότι αυτοί που φωνάζουν για ελευθερία είναι αυτοί που θέλουν να άρχουν με δεσποτισμό.

  6. Μωρίας εγκώμιον avatar
    Μωρίας εγκώμιον 08/01/2014 13:13:12

    Με την ευκαιρία που ο Σαμαράς ασχολείται τελικά με όλα αφού έτσι τα καταφέρνουν οι " αποτελεσματικοί " υπουργοί μας , ας πάρει πίσω και το ένα (1) ευρώ ανά συνταγή που καλούνται να πληρώσουν οι ασφαλισμένοι . Ας πάρει λοιπόν απόφαση να μην πληρώνουν οι συνταξιούχοι και μάλιστα με εισόδημα έως 700 - 800 ευρώ τον μήνα, ή μήπως και ο πρωθυπουργός θέλει να πληρώνουν, γιατί τελικά απ΄ότι φαίνεται το μέτρο προς αυτούς κατευθύνεται...

  7. giorgos avatar
    giorgos 08/01/2014 13:13:59

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ Η Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΕΡΓΙΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.....

    • Kirki avatar
      Kirki @ giorgos 08/01/2014 16:25:24

      Καλά τώρα..... Μη μας χαλάτε το κέφι με λαϊκισμούς μέρα που είναι!
      Ας πάει και το παλιάμπελο!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ giorgos 08/01/2014 17:16:59

      Ενώ οι λοιποί στη θέση του Σαμαρά θα τα είχαν καταφέρει καλύτερα; Η αναστροφή των αριθμών που πάντα προηγούνται της πραγματικής οικονομίας είναι θεαματική για 1,5 χρόνο κυβέρνησης. Κάποτε τον έλεγαν Χάρι Πότερ οι αντιπολιτευόμενοι όταν είχε πει ότι μπορεί να τα κάνει αυτά που έκανε στην οικονομία. Και τα κατάφερε. Τώρα υπάρχουν οι βάσεις για την αλλαγή στην επιβάρυνση των φτωχών και την μείωση της ανεργίας. Πριν δεν υπήρχε καμιά προϋπόθεση.

      • George Ν avatar
        George Ν @ Γεώργιος Τ. 08/01/2014 23:34:02

        Η μόνη βάση για μείωση ανεργίας είναι στους φοροτεχνικούς αλλά κι αυτούς λίγοι πια τους πληρώνουν. Είστε σίγουρος ότι μένετε Ελλάδα? Σε αυτήν με την Ακρόπολη?

  8. Αντιγραικύλος avatar
    Αντιγραικύλος 08/01/2014 13:18:32

    Μπήκα για να γράψω ακριβώς το ίδιο..

    Μόνο που θα προσέθετα ''..μετά από πολύ καιρό..''

  9. θηραία avatar
    θηραία 08/01/2014 13:23:20

    Αν μας αρέσει ο Σαμαράς, αλλά δεν μας αρέσει, το πως μας αντμετωπίζουν φορολογικά οι Στορναρος-Θεοχάρος, τι κάνουμε ...., γιατρέ μου;

    • Geros avatar
      Geros @ θηραία 08/01/2014 14:21:27

      Μα να ψηφίσετε Τσίπρα αγαπητή μου!
      Τι άλλο?
      Go ahead, make my day , όπως έλεγε και ο Clint .....

      • θηραία avatar
        θηραία @ Geros 08/01/2014 14:44:29

        Θα πάρει τον τσίπρα στη συγγρού ο Σαμαράς και θα στείλει τους άλλους δύο στο τσιριζα;;;;
        Εκεί δεν ανήκουν με τις δημεύσεις που δρομολογούν;
        .

        • Geros avatar
          Geros @ θηραία 08/01/2014 15:03:14

          Όταν αγαπητή μου ο Σύριζα μας πει τι εννοεί όταν λέει "να πληρώσουν αυτοί που έχουν" τότε θα καταλάβεις τι σημαίνει δήμευση.
          Η μόνη φορά που κάποιος είπε συγκεκριμένο όριο πλούτου ήταν η Γλέζος, και αυτό ήταν 20.000 ευρώ τον χρόνο.
          (το απόσπασμα εδώ : http://www.youtube.com/watch?v=tFU2z2AFS0I )

          Μετά το παιδί των καταλήψεων είπε ένα χοντροειδέστατο ψέμα ότι δηλαδή ο Γλέζος εννοούσε 20.000 τον .... μήνα. Λες και είμαστε ηλίθιοι και δεν ξέρουμε Ελληνικά και δεν καταλαβαίνουμε τι είπε ο Γλέζος.

          Έχεις να δεις δήμευση που θα βάλεις τον Στουρνάρα εικόνισμα σπίτι σου ...

          • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
            Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ Geros 08/01/2014 16:54:55

            Εσύ να φοβάσαι. Μην προσπαθείς να τρομάξεις τους άλλους. Κι έξω που τα΄χεις (όπως λες), θα σε μαγκώσουν και θα σου τα πάρουν. Το βόηθα με ρακένδυτε να μη σου μοιάσω, δεν πιάνει πια. Λυπάμαι, αλλά όπου να΄ναι χάνεις. Σ΄έφαγε η απληστία.

          • Geros avatar
            Geros @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 08/01/2014 18:07:24

            Ναι φίλε μου , όπως τα λες θα γίνουν. Θα μπει ο Τσίπρας στις Ελβετικές τράπεζες και θα τα κάνει όλα όπα!
            Και μετά ξύπνησες ....

            Επειδή είσαι μάλλον καινούργιος σου λέω ότι δούλευα 20 χρόνια στο εξωτερικό , δεν έβγαλα τίποτα έξω εξυπνάκια , απλά δεν έβαλα τίποτα μέσα για να τα φάνε τα εξυπνοπούλια σαν εσένα που νομίζουν πως αντί να δουλέψουν θα πάρουν των άλλων , βαφτίζοντας την κλεψιά αριστεροσύνη.

          • θηραία avatar
            θηραία @ Geros 08/01/2014 18:50:05

            " δεν έβαλα τίποτα μέσα"....

            άρα δεν δικαιούσαι για να ομιλείς...
            Δικαιούνται όσοι και εδώ δουλέψανε κι εδώ τα έχουνε κι εδώ δεν φοροδιαφεύγανε κι εδώ δεν καθόντουσαν να τρώνε μαζί με παρακμιακούς σαπιοκοιλαράδες....
            Εσείς οι ξύπνιοι.... πάτε να συνομιλείτε μόνο με το δίδυμο των οικονομικών που σας προστατεύει!
            Επιτέλους μάθαμε τι είσαι!

          • Simon Bolivar V avatar
            Simon Bolivar V @ θηραία 09/01/2014 22:14:21

            +oo

          • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
            Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ Geros 09/01/2014 08:47:04

            Έτσι, για να ‘’γνωριζόμαστε’’ λοιπόν. Αν και σε είχαμε ήδη καταλάβει. Πήγαινε ήσυχα πίσω εκεί που έχεις …ασφαλίσει το βιός σου και μην απαιτείς να έχεις λόγο για την Ελλάδα. Εμείς που ζούμε, εργαζόμαστε και νοιαζόμαστε γι αυτή τη χώρα, θ΄αποφασίσουμε για εμάς. Εσείς οι αφ΄υψηλού, απλά σιωπηλοί παρατηρητές και μόνο, δικαιούστε να είσαστε.

  10. George Ν avatar
    George Ν 08/01/2014 13:25:17

    Προφανώς αν ψηφίσουμε όσους αναφέρει ο τίτλος αυτό θα γίνει για να παίξει FFwd σε μια αδιέξοδη πολιτική. Χρέος της κυβέρνησης είναι να δώσει αποδείξεις ότι υπάρχει διέξοδος. Επίσης προφανώς η διέξοδος περνά από αλλαγές στο μοντέλο που μας έφερε ως εδώ. Για αυτά η κυβέρνηση μέχρι τώρα δεν έχει πει πολλά. Καιρός να ξεκολλήσει από το πρωτογενές, την βιωσιμότητα του χρέους, τις έξοδο στις αγορές και χωρίς να τα αγνοήσει να μας πει -σχεδόν μετά από 2 χρόνια, μισή θητεία δλδ- τι πιστεύει ότι πρέπει να παράγει αυτή η χώρα αλλά και το πως θα γίνει. Αν ξεκίναγε από το γιατί πέφτουν οι εξαγωγές ενώ έχει πέσει τόσο πολύ το εργατικό κόστος, θα ήταν μια καλή αρχή…

  11. NK avatar
    NK 08/01/2014 13:52:31

    Tο πρόβλημα είναι πως οι δυνητικοί ψηφοφόροι της NΔ αγνοούνται από αυτήν.

    Oι παραγωγικοί νέοι μεταναστεύουν. Oι μαγαζάτορες, ελεύθεροι επαγγελματίες, κλπ, τα ξέρετε. ΔΥ και συνταξιούχοι μένουν, οι οποίοι έχουν στραφεί αλλού, παρά το ότι δεν απολύονται ούτε οι επίορκοι.

    Oπότε σε μια χώρα με δημογραφία Aλβανίας : οι νέοι σε αναπαραγωγική και παραγωγική ηλικία στο εξωτερικό ή φυτοζωούν, ζουν μόνο ΔΥ, στρατιωτικοί και 45·αρηδες συνταξιούχοι (και Aφγανοί - Πακιστανοί, δεν ήταν τυχαία τα παραδείγματα των Γερμανών), τι άλλο περιμένετε;

  12. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 08/01/2014 14:10:35

    Ψηφίστε Ραχήλ, Μηλιό και Νάσο Θοδωρίδη, Ουρανία και Ματθαιόπουλο
    (γιατί "αγανακτήσατε") και γενικά κόψτε το λαιμό σας, μόνο μη μας απειλείτε ( "θα ψηφίσω ΧΑ" , "θα τα πούμε" κλπ), γιατί σας βαρεθήκαμε.

    • Geros avatar
      Geros @ Kώστας ΜΠ 08/01/2014 14:38:37

      Όχι μόνο τους βαρέθηκα φίλε μου , μακάρι να ψηφίσουν ότι στο διάολο τους κατεβάσει η κούτρα τους.
      Στην τελική με ένα τεμάχιο εκτός συνόρων περιμένω πως και πως να έρθει ένα ηλίθιος να εξασφαλίσω μέχρι και τα δισέγγονα μου.
      Θα οργανώσω σύλλογο "φιλελεύθεροι υπέρ Τσίπρα" σε λίγο .....

      • Kirki avatar
        Kirki @ Geros 08/01/2014 16:32:27

        Άμα είναι να σας χαλάσουμε τα σχέδια εσάς με τα ...τεμάχια τα έξω και καλά, δαγκωτό στο ΜεγαΒάγγελο Τούρκογλου τον Πασοκοκύρη και ΣοσιαλΗσταρά, ώστε να σας τα μάσει όλα βιαίως και με συνοπτικές διαδικασίες.
        Έτσι για να μάθετε, που μας τρομοκρατείτε συνεχώς κραδαίνοντας προκλητικά τη φιλαυτία και την αμετροέπειά σας, ως ξεφτισμένη σημαία ευκαιρίας.

        • Geros avatar
          Geros @ Kirki 08/01/2014 17:41:18

          Δηλαδή εσύ θα ψηφίσεις ότι χαλάει εμένα και όχι ότι φτιάχνει εσένα?
          Δεν είμαστε λαός τελικά , εκεί , να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα!
          Μια χάρη σου ζήτησα και εσύ τίποτα ...
          Εγώ αν μου ζητούσες χάρη θα το έκανα , γιατί κατά βάθος σε πάω , βλέπεις εσύ και ο Φανφάρας είσαστε οι αγαπημένοι μου ποιητές ...

          • Πτήση avatar
            Πτήση @ Geros 09/01/2014 06:11:26

            Παππούλη δε βαρεθήκατε πια να παραληρείτε; Αμέτε να διαβάσετε Χρήστο Παναγιωτόπουλο για να καλλιεργήσετε το άξεστο πνεύμα σας, το άπληστο κι Ευρωλάγνο. Χάρες σε αλαζόνες, παρτάκηδες κι εγωπαθείς, δεν κάνουμε ποτέ.
            Υ.Γ : Μη νοιάζεστε και θα ψηφίσω αυτό που θα ξεβολέψει τη ‘’φάρα’’ των υπηρετών και θα επιτρέψει στην πατρίδα μου να απαντήσει θαρραλέα στους κατακτητές. Σίγουρα πάντως, δε θα σας ‘’συμφέρει’’.

  13. orion avatar
    orion 08/01/2014 14:36:59

    Γεγονος ειναι οτι εχουμε προχωρησει πολυ μπροστα σα χωρα.Σe αλλες εποχες το διλημμα θα ηταν"Σαμαρας η τανκς"!!!!

  14. Kirki avatar
    Kirki 08/01/2014 15:09:22

    Εγώ που μου αρέσει μεν πολύ ο κ. Αντώνης Σαμαράς αλλά στην προηγούμενη, τη μάγκικη, την αντιμνημονιακή κι αρσενική του έκδοση; Τώρα, με ξενερώνει σφόδρα ετούτη η συμβιβασμένη εικόνα του ''αμαρτωλού'' που γυρεύει ..συγχώρεση και δεν υπερασπίζεται τις...αμαρτίες του, μα όλο κοιτάζει να προσαρμόσει τις επιθυμίες του στα ....ρεαλιστικά ζητούμενα των κάθε είδους εκβιαστών (ημεδαπών κι αλλοδαπών).
    Όλο διλήμματα χάρτινα και ''τραγικά''. Όλα κουραστικά και προβλέψιμα, χωρίς επαναστατικές εκπλήξεις!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Kirki 08/01/2014 17:20:25

      Και τα νομοσχέδια χωρίς έγκριση της τρόικας που πέρασε; Και το 25άρι που ακυρώθηκε και ήταν να έχει εφαρμοστεί από το 2013 ήδη; Και οι περικοπές στους συνταξιούχους των σωμάτων ασφαλείας που δεν εφαρμόστηκαν; Και το εποχιακό επίδομα του ΟΑΕΔ που είχε καταργηθεί με το μνημόνιο και τελικά δόθηκε πάλι φέτος; Αυτά δεν είναι μαγκιά του Σαμαρά;

      • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
        Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ Γεώργιος Τ. 09/01/2014 08:44:17

        Αυτές, είναι ''μαγκιές'' που ικανοποιούν μονάχα
        Γεώργιους Τ.....

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 09/01/2014 23:03:18

          Ε ναι! Εσείς θέλετε ΧΑ και Καμμένους. Άλλο επίπεδο...

      • manos avatar
        manos @ Γεώργιος Τ. 09/01/2014 20:37:31

        Ήμαρτον!

  15. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 08/01/2014 15:19:57

    Απορώ γιατί το λέτε. Ο τόπος χρειάζεται την σοβαρότητα του Τσίπρα ,την ηρεμία του Μιχαλολιάκου , και την εφυία του Καμμένου.

    • kriti avatar
      kriti @ ΣΤΕΛΙΟΣ 08/01/2014 16:47:56

      μπααααααα.......λαθος κανεις ......την σοβαροτητα του μπουμπουκου χρειαζεται του τσεκουροφορου της πιπιλης της βουλτεψης της ντορας του μπενυ του λιαπη του ντινοπουλου .....απο που να αρχισεις και που να τελειωσεις ......

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ kriti 08/01/2014 17:21:04

        Αυτοί που αναφέρεις δεν λαμβάνουν αποφάσεις. Οι αρχηγοί των κομμάτων είναι το θέμα.

      • tassos.κ avatar
        tassos.κ @ kriti 08/01/2014 17:58:53

        και τις Νομοθετικές ρυθμίσεις - τροποποιήσεις "σκανδαλο" στυλ Αγροτοσυνδικαλιστών........

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ kriti 08/01/2014 19:48:32

        Είπα εγώ πως αυτοί είναι καλύτεροι? Απλά ,δεν πιστεύω πιά πως υπάρχει σωτηρία.

        (τον Μπουμπούκο τον πάω όμως!)

        • kriti avatar
          kriti @ ΣΤΕΛΙΟΣ 09/01/2014 08:38:50

          αυτοι φωναζουν ΝΑΙ σε ολα ...... οσο για τους αλλους...πρωτα θα τους δουμε και μετα θα τους κρινωμε .....εσκασε και το σκανδαλο με το Τ.Ταμ. και που εισαι ακομα .....

  16. panos avatar
    panos 08/01/2014 15:34:35

    Ψηφιστε Τζαμτζη,Χατζηδακη,Τραγακη,Γεωργιαδη,Λιαπη,Αβραμοπουλο,Μειμαρακη,....για να σωθειτε....Ο πανικος ειναι κακος συμβουλος..Και στο γαλαζιο πασοκ προσπαθουν να περισωσουν ο,τι μπορουν..Διλημματα του στυλ ευρω η χαος,νδ η χαος κι εκφοβισμοι του στυλ ψηφιστε νδ γιατι ο συριζα θα σας παρει τις καταθεσεις,τα σπιτια,τα παιδια,τα χρυσαφικα κ.ο.κ.,πλεον εχουν καταντησει γραφικα..Κι επιτελους καποιος πρεπει να σας μιλησει για το ρεξονα..

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ panos 08/01/2014 16:31:23

      Μωραίνει Κύριος'....

    • Horhe avatar
      Horhe @ panos 09/01/2014 21:26:40

      Εγώ δεν θα ψηφίσω τίποτα και κανέναν,θα το αφήσω σε'σένα που τα ξέρεις όλα και θα αναλάβεις την ευθύνη για το τι θα υποστώ.Πρόσεξε όμως αν κινδυνεύσω επειδή έκανες το κέφι σου, καλύτερα να γίνεις ,των σπηλαίων,εκτός αν μπορείς να ζεις ακέφαλος,πιθανόν να μην το χρειάζεσαι....

  17. Ανεξάρτητη Μεραρχία avatar
    Ανεξάρτητη Μεραρχία 08/01/2014 15:38:28

    Εγώ λέω να ψηφίσω Βενιζέλο και μνημονιακός είναι και κάνα χαράτσι κόβει αφού σκέφτεται τον λαό και δεν έχει αγκυλώσεις.

    • Scarface avatar
      Scarface @ Ανεξάρτητη Μεραρχία 08/01/2014 16:41:53

      Ψηφισε τωρα Βενιζελο γιατι μπορει να μην ξαναεχεις την ευκαιρια να του το ριξεις. Την επομενη φορα μπορει να είναι επικεφαλης στο επικρατειας της Νεας Πανελληνιας Σοσιαλιστικης Δημοκρατιας και να εκλεγεται ετσι κι αλλιως.

      • orion avatar
        orion @ Scarface 09/01/2014 13:12:29

        Eγω παλι λεω να ψηφισω Τσιπρα.Στο κατω κατω γιατι να ειμαι μονο εγω φτωχος......

  18. George Ν avatar
    George Ν 08/01/2014 15:59:21

    Θα έχει και 100% παραπάνω ψήφους από ότι υπολόγιζε...

  19. christof avatar
    christof 08/01/2014 17:22:02

    Ψηφισαμε Σαμαρα μας κυβερνα το γαλαζιο και πρασινο ΠΑΣΟΚ.Δεν πειραξανε κανενα Δ.Υ δεν κανανε καμια αποκρατικοποιηση ,δεν απολυθηκε κανεις στο δημοσιο και σκοτωσαμε τη κοτα που εκανε το χρυσο αυγο .την αστικη ταξη τη ραχοκοκκαλια της χωρας.Οτι ειχαμε στην ακρη τα πληρωνουμε για τους φορους για να μη πληρωσει ο αγροτης 50 ευρω για 50 στρεμματα καρποφορας γης.Ζητω η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ..

    • αραχνούλα avatar
      αραχνούλα @ christof 09/01/2014 08:03:40

      Σε 5 σειρές όλη η ουσία.

  20. George Α avatar
    George Α 08/01/2014 20:35:43

    Πολυ σωστο το σχολιο σου αλλα καπου αδικεις καποιους με το να ψηφισουν τον Τσιπρα η το Καμμενο γιατι αυτοι τι ειναι? Γιατι αν ειναι ετσι τοτε & εγω που ψηφισα την ΝΔ (την αντιμνημονιακη προ εκλογων) και μου βγηκε ΝΕΟ ΠΑΣΟΚ τι να πω? Οσο αφορα σε προσωπα που αναφερονται καποιοι τι να πω.Δεστε μια μερα στην TV τα ατομα που εκπροσωπουν την ΝΔ & βγαλτε συμπερασματα για το ποιοι μας κυβερνουσαν πριν & τωρα πχ. Βουλτεψη,Μπουμπουκος,Γιακουματος,Ντινοπουλος,Βοριδης,Τζαμτζης,Ταμηλος & πολλοι αλλοι & με πιανουν τα κλαμματα. Δυστυχως αγαπητοι συναγωνιστες της ΝΔ ειμαστε οι καλυτεροι ανθρωποι σε λαθος κομμα.

    • kriti avatar
      kriti @ George Α 09/01/2014 14:42:38

      σου βγαζω το καπελο φιλε .....συγχαρτηρια οπου και αν ανηκεις .....πρωτη φορα βλεπω τοσο καθαρο και ξεκαθερο μυαλο .....και παλι συγχαρτηρια ....μακαρι να σκεφτοτανε ετσι ολη η ελλαδα !!!!!!!!!!!!!!!!!

    • kriti avatar
      kriti @ George Α 09/01/2014 14:44:43

      σου βγαζω το καπελο φιλε .....συγχαρτηρια οπου και αν ανηκεις .....πρωτη φορα βλεπω τοσο καθαρο και ξεκαθαρο μυαλο .....και παλι συγχαρτηρια ....μακαρι να σκεφτοτανε ετσι ολη η ελλαδα !!!!!!!!!!!!!!!!!

  21. CHRIS avatar
    CHRIS 09/01/2014 00:01:51

    Δεν υπάρχει μόνο Τσίπρας, Καμένος και ΧΑ για να ψηφίσει κανείς πέρα από ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Υπάρχουν και κόμματα εκτός βουλής που θα άξιζαν να μπουν σε αυτή.

  22. Avariel avatar
    Avariel 09/01/2014 13:08:33

    Όλα αυτά σε ενάμιση μόνο χρόνο. Είναι λογικό σε ένα τέτοιο άρθρο να μην χωράνε όλα όσα η κυβέρνηση Σαμαρά έχει πετύχει. Για μένα υπάρχει κάτι άξιομνημόνευτο. Επιτέλους, μπαίνει σε τάξη το χάος των υπηρεσιών του δημοσίου, μέσω της ηλεκτρονικής διακυβέρνησης.