02/12/2009 12:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν δεν φας θεριό, θεριό δε γίνεσαι



Οι παρθενογενέσεις σπανίζουν. Οι μεγαλύτερες ιστορικές αλλαγές, ακόμα και οι επαναστάσεις, εμπεριείχαν στοιχεία συνέχειας.

Επομένως η κατά Σαμαρά «δημοκρατική επανάσταση» θα πατήσει ΚΑΙ σε υπάρχοντα «πάγια».

 Αλλά στην ΝΔ το μόνο υπάρχον «πάγιο» που αξίζει είναι ο κόσμος, τα υπόλοιπα είναι αποσβεσμένα ή ευτελή.

 Ο κόσμος τον έφερε στην αρχηγία, αυτός μπορεί να τον αναδείξει κυβερνήτη, αυτός είναι η μοναδική δύναμή του.
Αλλά και ο αυστηρότατος, χωρίς υπομονή πλέον, κριτής.

 Με τους μηχανισμούς δεν τα πήγε καλά.  Πρέπει να το διαπίστωσε στα «πέτρινα χρόνια» του.  

Τον κάνει κάτι να πιστεύει ότι θα τα πάει τώρα;

Στην Πολιτική, δεν είναι πάντα το σημαίνον που πρωτίστως απασχολεί αλλά το σημαινόμενο.

(Για παράδειγμα, πρώτη κίνηση του ΓΑΠ στην κατεύθυνση της αφελληνισμένης κοινωνίας που ονειρεύεται ήταν να «αποεθνικοποιήσει» τρία υπουργεία].  

 Υπό αυτή την έννοια οι πρώτες κινήσεις Σαμαρά, πραγματικές και φημολογούμενες, αντιμετωπίζονται με καλοπροαίρετο σκεπτικισμό.

 Α. Στην Ντόρα και στην Οικογένεια μπορεί να επιδείξει τόση εμπιστοσύνη όση σε έναν κροταλία.

Eίναι μονόδρομος η σταδιακή απομάκρυνσή τους από το κόμμα. Με όλη την κινητοποίηση όλων των «προυχόντων» της ΝΔ πήραν 300.000 ψήφους. Από αυτούς περίπου το 1/3 μπορούν να θεωρούνται υπό την επιρροή της Οικογένειας. 100.000 Κρητικοί, Ευρυτάνες, ταϊσμένοι και ευνοημένοι κάθε μορφής. Πέραν αυτών ουδέν. Καμία απήχηση, εκτός από μίσος έναντί της, δεν έχει η Οικογένεια σε άλλους κομματικούς χώρους.

Αντιστοιχούν στο 1% του εκλογικού σώματος. Τόσο είχε πάρει και ο Επίτιμος όταν είχε κατέλθει μόνος του.

Αν ο Σαμαράς δεν ρισκάρει να χάσει 1% για να απογειωθεί εκλογικά πετώντας τα βαρίδια, θα υποστεί το γνωστό «πριόνισμα». Μπορεί να ρωτήσει τον Καραμανλή.  Όσο για την αντιγραφή της «ρευματικής» συμπεριφοράς του Βενιζέλου από τη Ντόρα, αν την ανεχτεί ναρκοθετεί ο ίδιος την νίκη του.

Β. Με φθαρμένα υλικά δεν χτίζεται καινούριο οικοδόμημα. Τα εκλογικά χαστούκια σε Γιαννάκου, Αλογοσκούφη, Πετραλιά και άλλους οφείλουν να αποτελούν μαθήματα. Δηλαδή στόχευση της προεκλογικής του «πορείας προς στο λαό» και του αγώνα χιλιάδων ανθρώπων ήταν να επανέλθουν μετά βαΐων και κλάδων σαν σκιώδεις υπουργοί ο Γιακουμάτος και ο Άρης Σπηλιωτόπουλος;

Γ. Η φημολογούμενη μυστική έλευση Παπαδήμου για ελάφρυνση της πίεσης στην ελληνική οικονομία, καθώς και η ανάγκη για γραμμή στο Σκοπιανό και τα ελληνοτουρκικά δημιουργούν στον ΓΑΠ πίεση την οποία θέλει να ελαφρύνει με όψιμα ανακαλυφθείσα «συναίνεση». Ας θυμάται κανείς πόση συναίνεση επέδειξε ο σημερινός πρωθυπουργός όταν εκβίασε την αναρρίχησή του στην εξουσία με αφορμή διαδικασία του πολιτεύματος και όχι πολιτική αιτία.  

Δ. Έλασσον αλλά σημειολογικά πανίσχυρο : Απʼ όλα τα μέσα και τους ανθρώπους της ενημέρωσης δόθηκε στον Τριανταφυλλόπουλο η δυνατότητα να κάνει τον Σαμαρά άλλη μια χάντρα στο κομπολόϊ του. Μπορεί να περιαυτολογεί «είχα πρώτος τον Σοριν Ματέϊ, το Βαβύλη, το Σάββα Ξηρό ΚΑΙ τον Αντώνη Σαμαρά». Ήδη έγινε ανέκδοτο στην «Ελληνοφρένεια».

Ερμηνείες για την επικράτηση Σαμαρά ακούγονται πολλές. Αν σηματοδότησε κάτι ήταν η αγωνία των πολιτών να υπάρξουν, να μην μετατραπούν σε στατιστικές μονάδες.
Τα σινιάλα που θα επιλέξει να στείλει στην κοινωνία με τις κινήσεις του θα διαμορφώσουν γρήγορα την εικόνα που θα τον συνοδεύει και θα καθορίσει την εκλογική συμπεριφορά των πολιτών.

 Πέτυχε το comeback. Αλλά ας θυμάται ότι οι Ρωμαίοι Αυτοκράτορες είχαν πάντα δίπλα τους έναν υπηρέτη που τους έλεγε «η δόξα είναι εφήμερη…..»

 Προφήτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 02/12/2009 12:45:37

    Καταπληκτικό κείμενο. Φάκτορα, πρέπει να το ανεβάεσεις κεντρικό κείμενο. Νομίζω ότι μας εκφράζει όλους εδώ μέσα. Κάντο για το λαό του antinews, ως μήνυμα στον νέο αρχηγό! Πρέπει να το διαβάσει κι αυτός και οι από δίπλα του.

  2. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 02/12/2009 13:09:23

    Εγώ θεωρώ ότι προσπαθεί να αποκαταστήσει την ενότητα.
    Τώρα αν οι προύχοντες ξαναπάρουν το κόμμα, δεν έχει γίνει αντιληπτή
    η κοινωνική ανθρωπογεωγραφία των 386.400 ψήφων. Δεν το πιστεύω όμως.
    Και για να μην προλάβουμε να γυρίσουμε στην καθημερινότητα, μήπως πρέπει να σηκώσει το γάντι που ρίχνει ο Καρατζαφέρης, για εκλογές τον Μάρτη?
    Να μείνει εκτός Βουλής, να σκεφθεί με άνεση...

    Όχι το ίδιο λάθος 2 φορές
    Τον Μάρτη εκλογές

    Και μην ακούσω ότι δεν αντέχει η χώρα πάλι εκλογές.
    Προσφυγή στον λαό,΄τώρα που ξαναπήρε γεύση από το "νέο ΠΑΣΟΚ"

    • AMAN avatar
      AMAN @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 02/12/2009 15:41:07

      Έμεινες με την κουτάλα στο χέρι ΟΔΥΣΣΕΑ και βιάζεσαι να ξαναβουτήξεις;

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ AMAN 02/12/2009 23:46:44

        ΑΜΑΝ το βρήκες, το κληρονομικό χάρισμα έχεις.
        Πρέπει να ψήφισες Ντόρα. Εκεί σκέφτονται έτσι
        Και η υπόνοια εκλογών πιέζει το ΠΑΣΟΚ γάτε μου

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 02/12/2009 15:52:45

      Από ένστικτο περισσότερο, δεν συμφωνώ με τις εκλογές το Μάρτιο.

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Blimblomblim 02/12/2009 23:57:38

        Σεβαστή η άποψη, έχουμε καιρό έως τον Μάρτιο. Το είπα προχθές μετά τη νίκη Σαμαρά για να ιντριγκάρω το φόρουμ και να θέσω νέο στόχο και βγαίνει ο Μαύρος Τζαφέρης σήμερα και λέει εκλογές!!

        Θέλει προσοχή και στρατηγικές κινήσεις ο ΛΑΟΣ. Θα αρχίσει πόλεμο γιατί το μαγαζί δεν θα έχει πελάτες σε λίγους μήνες

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 02/12/2009 17:52:07

      Αρχισε τις εξυπναδες ο Καρατζαφερης . Θα γινει στενος κορσες και στον Αντωνη για να φανει ο δεξιος της παρεας.Αντωνη βγες του στην επιθεση.Καντου προταση να διαλυσει το κομμα του ,να γυρισει στη ΝΔ και μετα να παμε σε εκλογες.Μην τον αφηνεις Αντωνη, το παιζει καλα το παιχνιδι του αυτος.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 03/12/2009 01:09:36

        Συκοφάντη εξαίρετη σκέψη! θα δώσει την ευκαιρεία σε κάποιους που αξίζουν του Λάος να μπούνε στη Νέα Δημοκρατία (μόνον τον Βορίδη ξεχωρίζω δηλαδή) και οι υπόλοιποι να χαθούνε στην κάλπη...

  3. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 02/12/2009 13:10:18

    χαχαα Προφητα δεν αφηνεις κανεναν ησυχο!! ποσο σε παω.... λιγα λες στην τελικη!!!

    να οργανωσει ο Φξ εαν μπορει, μια συναντηση μας με τον κ Σαμαρα. Τωρα π ειναι χαλαρος και ακουει... ν ακουσει εμας π δεν εχουμε ιδιοτελεια και ειμαστε χειροτεροι του τυφωνα Κατρινα εαν χρειαστει..

    Τολμηστε κ Σαμαρα.. το διαφορετικο. Δεν φανταζεστε ποση ενεργεια ( τσαντιλα, μισος, αηδια κλπ.. ) εχουμε συσσωρευσει 35 χρονια τωρα. Γινετε ο "ανθρωπος" μας. Των Ελληνων πολιτων ανα την ηφηλιο. Οχι ο μπλε Αντωνης, αλλα ο Σαμαρας π τολμησε.

    ΠΠ

    ΠΠ

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ PORTA PORTA 02/12/2009 13:24:18

      Ωραία ιδέα η συνάντηση. Την επικροτώ. Με συγκεκριμένη ατζέντα

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/12/2009 01:14:03

        Δεν χρειάζεται να γίνει συνάντηση τύπου
        Τατούλη στο Μουσείο. Όμως μπορούν να συγκεντρωθούν ερωτήσεις και θέματα προς συζήτηση από του ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ και να υποβληθούν στην ιστοσελίδα του προσκαλώντας τον να συμμετάσχει στη συζήτηση με τον τρόπο που αυτός θα επιλέξει. Γιατί όχι στην ιστοσελίδα του ας πούμε ανοιχτή συζήτηση με δυνατότητα σχολίων και ανταπαντήσεων από τους υποβάλλοντες τα ερωτήματα...

  4. Hπειρώτης avatar
    Hπειρώτης 02/12/2009 13:18:27

    ο μπομπ ο σφουγκαρακης να φαει το θεριο? ας δοκιμασει να δουμε τις δυναμεις του

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Hπειρώτης 02/12/2009 17:39:17

      Μην το φωνάξεις,να σου πω ένα μυστικό: τι λέμε για το μυαλό του μικρού παιδιού που όλα τα συγκρατεί? "σφουγγάρι"

  5. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 02/12/2009 13:22:01

    Δεν ξέρω. Τι προτείνετε, στην πράξη; Να αρχίσει τις διαγραφές με την πρώτη ευκαιρία; Να απομονώσει πλήρως τους μητσοτακικούς επιδιώκοντας σύγκρουση μαζί τους;
    Οκ όλα αυτά, εάν είναι αποφασισμένος να επανιδρύσει τη ΝΔ ή να κάνει κάτι αντίστοιχο με αυτό που έκανε ο Καραμανλής το 55. Δεν τον βλέπω διατεθειμένο για κάτι τέτοιο και για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω εάν θα πετύχαινε.
    Και με τη υπάρχουσα κοινοβουλευτική ομάδα, που η πλειοψηφία της στήριξε την Ντόρα, πως θα το κάνει;

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Kώστας Θ. 02/12/2009 13:25:28

      Τα technicalities είναι δευτερεύουσας σημασίας. Το θέμα είναι πάρει κάποια πράγματα απόφαση.

      Και να μην κάνει το "Α", που και αυτό ίσως χρειάζεται, πρέπει να κάνει οπωσδήποτε όλα τα άλλα. Ειδικά το "Β".

    • loretta avatar
      loretta @ Kώστας Θ. 02/12/2009 13:27:27

      Κωστα Θ

      εσυ δηλ τι φανταζεσαι οτι ο Σαμαρας δεν εχει ασσους στο μανικι του???
      μου κανει εντυπωση η ταχυτητα με την οποια ξεκινατε διαδικασιες που δεν εχει βαλει καν ο ιδιος στο τραπεζι..

      προφανως εχει τους λογους του ....και για ναμαστε ξεκαθαροι αυτος εχει την εσωτερικη εικονα εμεις ολοι αυτη την στιγμη εικαζουμε.

      προς τι τοση βιασυνη??

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ loretta 02/12/2009 13:33:34

        Νομίζω ότι δημιούργησε άσχημο κλίμα η συνέντευξη στον Ταρζάν. Ήταν μια κάκιστη σημειολογία. Μπορεί ο Προφήτης να το έβαλε τελευταίο, αλλά σημειολογικά είναι πρώτο.

        • loretta avatar
          loretta @ Blimblomblim 02/12/2009 13:43:39

          blimblomblim

          μην ξεχνατε ποτε οτι στην αναμπουμπουλα χαιρεται ο λυκος...και ο λυκος ειναι το στρατοπεδο ντορας που περιμενει ακριβως αυτο που ολοι συζητατε ...δηλ να βιαστει ο σαμαρας..!!

          θαταν αφελεια τουλαχιστον να πιστευουμε οτι θα ενδώσει σε πιεσεις.

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ loretta 02/12/2009 13:35:28

        Αυτό θέλω και γω να πω. Αλλά όπως βλέπεις από τα σχόλια, υπάρχει πολλή βιασύνη..

        • loretta avatar
          loretta @ Kώστας Θ. 02/12/2009 13:37:09

          κακως ....οτι η βιασυνη θα εξυπηρετησει μονο το αντιπαλο στρατοπεδο....!!

        • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
          ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Kώστας Θ. 02/12/2009 13:42:19

          Υπάρχει κεκτημένη ταχύτητα..όντως
          Αλλά μην πέσουμε και στα πολλά φρένα, γιατί θα ξενερώσουμε

        • Kώστας Θ. avatar
          Kώστας Θ. @ Kώστας Θ. 02/12/2009 13:52:00

          Eγώ συμφωνώ με την loretta. Εξελέγη πρόεδρος της ΝΔ. Θα πρέπει, σε πρώτη φάση, να επιδιώξει ενότητα και να χρησιμοποιήσει τους ικανότερους των Μητσοτακικών. Π.χ. τον Χατζηδάκη, τον Δενδια ίσως, και κάποιους άλλους. Από εκεί και πέρα να αναμείνει τη συμπεριφορά του Μητσοτακέϊκου. Αν πέσει ροκάνισμα, τότε να απαντήσει δυναμικά.

        • loretta avatar
          loretta @ Kώστας Θ. 02/12/2009 13:56:00

          Κωστα Θ
          Η εξέλιξη έρχεται από την σύνθεση και την μετατροπή

          αυτη την λογικη θα ακολουθησει ο Σαμαρας και οταν φτασει στην μετατροπη τοτε καμια ντορα δεν θα τολμησει να κουνηθει..και κανενας να τον αμφισβητισει.

  6. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 02/12/2009 13:22:47

    Ας το διαβάσουν και δεν χρειάζεται συνάντηση. Το μήνυμα είναι δυνατό και πρέπει να σταλεί τώρα. ΔΕΝ είμαστε δεδομένοι. Έχει έρθει πραγματική δημοκρατία στη χώρα. Είμαι πολύ χαρούμενος και πολύ περήφανος.

  7. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 02/12/2009 13:28:12

    "Όποιος σήμερα μπορεί, αλλά δεν θέλει, αύριο θα θέλει, αλλά δεν θα μπορεί".

    • loretta avatar
      loretta @ καθρέφτης 02/12/2009 13:35:40

      Καθρεφτη
      Σπευδε βραδεως...!!Δηλαδή συντόμευε ότι κάνεις , αλλά χωρίς να βιάζεσαι πάνω σε αυτο και πιστευω οτι μαυτη την λογικη θα κινηθει ο σαμαρας.

      μη πω οτι το παω και στοιχημα.

  8. blue nile avatar
    blue nile 02/12/2009 13:30:11

    Η απομάκρυνση της οικογένειας από τους κόλπους της ΝΔ είναι αδήριτη ανάγκη. Σε πρώτο χρόνο βέβαια πρέπει να υλοποιηθεί η υπόσχεση της ενότητας και ποαράλληλα να δωθεί η εικαιρία στους Μητσοτακαίους να συντονιστούν με την λαική βούληση. Επειδή όμως το παρελθόν τους είναι γνωστό και επειδή ακόμα και τώρα παρουσιάζονται ως μια εσωτερική τάση που ουσιαστικά θα αποτελέσει εσωκομματική αντιπολίτευση ασ τους αφήσει ο Σαμαράς να εκτεθούν. Όλα θα παιχτούν στο συνέδριο, εκεί πρέπει να τεθούν οι βάσεις για την απομάκρυνση τους από το κόμμα. Ένα νέο καταστατικό που με σαφήνεια να απαγορεύει την ανάληψη πρωτοβουλιών και τη διατύπωση θέσεων που είτε αποκλίνουν σημαντικά από την κυρίαρχη ιδεολογία είτε εξυπηρετούν ιδιοτελή συμφέροντα. Και αυτή τη φορά ο λαός έχει αποφασίσει με την ψήφο του για τη φυσιογνωμία του κόμματος και όχι οι κομματικοί φωστήρες που το έφεραν σε αυτά τα χάλια. Πάντως αν δεν φύγει η οικογένεια η μισή μόνο δουλειά έχει γίνει. Είναι σαν να τρέφει κάποιος ένα φίδι στον κόρφο του που περιμένει να βρεί την κατάλληλη ευκαιρία να σε δαγκώσει. Και αν το αφήσεις θα σε δαγκώσει. Σίγουρα.

  9. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 02/12/2009 13:34:37

    Ασχετο...

    αυτοε ο Τζεφρυ τι να λεει αραγε με το Ρωσσο Υπεξ ?? Σοσιαλιστικα ζητηματα ? Αγωγο? Αντιπυραυλικα? Σκοπιανο? Δανειο μηπως...?? που καταντησαμε.. με Τζεφρυ μπροστα.

    κ Σαμαρα... το νου σας !

    ΠΠ

  10. stelios avatar
    stelios 02/12/2009 13:39:19

    Eκλογες το Μαρτιο με λιστα να ξεβρωμισει και η κοινοβουλευτικη ομαδα απο τα Ντορακια.

    • loretta avatar
      loretta @ stelios 02/12/2009 13:47:19

      ε αυτο και αν δεν ειναι αστειο...δηλ STELIOS μας λες να συνεργαστει με το λαος?? δεν πας καλα.

  11. Σταύρος avatar
    Σταύρος 02/12/2009 13:39:57

    Αν τολμάει ο "πρόεδρος" ας δοκιμάσει.
    Τότε να δείτε ιστορικό χαμηλό........

  12. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 02/12/2009 13:39:59

    καλά κρασιά με την λογική της μικρής αλλά έντιμης Ελλάδος. Αυτά γίνονται μόνο στο ΚΚΕ και μόνο αν εντοπίζεις το πρόβλημα στην μία μεριά. Επειδή μόνο αυτό δεν συμβαίνει αφήστε τις υπερβολές διότι την Κυριακή δεν κέρδισε εξαιτίας της ΠΟΛΑ αλλά σε πείσμα αυτής. Εξάλλου θέλει να είναι αρχηγός του 50,2% ή του 100%;
    Τελικά έχει πήξει ο τόπος από τους ηρακλειδείς του στέματος

  13. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 02/12/2009 13:50:18

    Το προαιώνιο πρόβλημα της πολιτικής, αγαπητέ προφήτη.

    Είτε σα «τέχνη του εφικτού» τη δει κανείς, είτε σα «συμπύκνωση συσχετισμού δυνάμεων» θάχει απέναντί του τον αντίλογο της «ανάγκης καθαρών λύσεων» ή το «αποκαθαρμένο δέον». Δεν είναι μόνον η Ντόρα, είναι και οι μηχανισμοί – όχι ως πρόσωπα αλλά ως δομές. Δεν είναι μόνον η αδράνεια. Είναι και η ανάγκη (επαν)εκκίνησης. Η λογική της αποτελεσματικότητας απέναντι στην καθαρότητα. Και πάντα εκ του αποτελέσματος κρίνεσαι. Ακόμη οι Νεοδημοκράτες δε μπορούν να συμφωνήσουν αν η (δις) επικράτηση επί του αντιπάλου ή η τελική κατάρρευση είναι το κριτήριο αξιολόγησης του Καραμανλή.

    Δύσκολο το εγχείρημα του Αντώνη. Μετά το υπέροχο ταξίδι η επόμενη μέρα στέκει εκεί αδυσώπητη: τέρμα οι πανηγυρισμοί της νίκης, και τώρα τί κάνουμε; Καλή η αποθέωση της βάσης, αλλά αυτή είναι σήμερα σπίτι της. Πού είναι τα στελέχη και οι λοχαγοί; Πού είναι οι στρατιώτες; Πού θα τους αναζητήσει; Πώς; Με προσκλητήριο εγερτικό ή με ... βιογραφικά. Οι άλλοι δίπλα περιμένουν την «αξιοποίηση». Σφουγγάρι και ενότητα σα τα αναγκαία φαντάσματα κυκλοφορούν ελεύθερα! Κι εκτός από το στενό του το έμπιστο επιτελείο, η μοναξιά του νικητή – ηγέτη ακατανίκητη. Δεν πρέπει απλώς «κάποιους» να εμπιστευτεί. Πρέπει να βρει και «κάποιους» άλλους που «όλοι» ξέρουν πως ξέρουν να κάνουν τη ... δουλειά.

    Κι η «εμπειρία» λέει ότι τελικώς επικρατεί ... ο συμβιβασμός. Που προφανώς δεν είναι «κακό» πράγμα. Θα τον κρίνουμε όμως στη δοσολογία ή με τις (επόμενες) νίκες;

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ antiathlitikos 02/12/2009 14:10:48

      Φίλε αντιαθλητικέ, η δοσολογία θα καθορίσει την νίκη/ήττα.
      Εξαιρετική η παρατήρηση και η διατύπωση.
      Η ΝΔ δύσκολα μπορεί να είναι straight ποτό, ένα καλό malt ας πούμε.
      Αλλά και ένα κοκτέϊλ με 10 συστατικά είναι αηδιαστικό.

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ antiathlitikos 02/12/2009 14:21:08

      Να φυγει προς τα εμπρος και μαζι του να παρει οσους αντεχουν να ακολουθησουν. Οι άλλοι, οσοιν εχουν "θεσεις" και "αξιωματα", θα κριθουν απο το λαο.

      Ειναι ευκολο:

      να φτιαξει νεα οργανα πολιτικης που να αναλαβουν αρμοδιοτητες απο Να παλια
      Να καλεσει νεους και παλιους ειδικους να στελεχωσουν τα οργανα -ακομα και αν ΔΕΝ ειναι μελη του κομματος
      Να οργανωσει τη βαση σεσυλλογικεςδιαδικασιες
      Να κατασκευασει συλλογικη ηγεσια στα τοπικα οργανα
      Να φτιαξει νεα γραφεια νεολαιας, οικολογιας, ΜΚΟ, περιβαλλοντος, κοινωνικης προνοιας (υπαρχουν γιατροι χωρις συνορα στη ΝΔ;), εργατικων δικαιωματων και να τα αφησει να αυτοοργανωθουν απο κοσμομε εναλλακτικη αποψη, διαφημιζοντας τα στο δικτυοκαι κινητοποιουμενος προς την κατευθυνση λυσης αυτων των προβληματων,ωστε κοσμος να κινητοποιθηθει για να ερθει.

      Να νοιαστει πανω απο ολα για τη γυναικα , ιδιως τη νεα μανα, διοτι οι νεες γυναικες εχουν αναγκη για μητροτητα. Βρεφονηπιακοι σταθμοι και φοιτητικες εστιες παντου. Θα δωσει αι δουλεια σε τοσο κοσμο.

      Στους νεους η ΝΔ πηρε το 27% , στους μορφωμενους νεους το 20% - χωρις την αποχη.

      το εχουμε καταλάβει αυτο;

      Αν δεν μιλησει στους νεους, δεν κερδιζει εκλογες.

      Αλλα οι νεοι ειναι απαιτητικοι

      Τα στελεχη του στη νεολαια ειναι καλα για συγκεκριμενα πραγματα, αλλα απετυχαν πληρως σε καποια αλλα και κανενας, ουτε ο Σαμαρας, δεν θα τους εμπνευσει ωστε να αλλαξουν προσωπικοτητα. Μπορει να εμπνευσει καποιους να δουλεψουν, αλλα δεν προλαβαινουν ουτε γνωμη να αποκτησουν, ουτε να διαβασουν, ουτε να αποκτησουν προσωπικοτητα στο διαστημα που αυτος επιθυμει,δηλ. βραχυ[προθεσμα. Μπορουν απλα να βελτιωθουν.

      επικοινωνιακα τρικ απλα θα βελτιωθει η εικονα (μπορει και να χειροτερεψει)

      Προτεινω μια λυση, δεν με ενδιαφερουν τα πνευματικα δικαιωματα :

      Να κανει σημαια του τη γελοιποιηση των νεων που εκανε ο ΓΑΠ με το διορισμο των Γενικων Γραμματεων. Σημαια ομως, οχι φιλικη κουβεντα, να εξηγιομαστε. Η ελληνικη νεολαια γυρναει απο το εξωτερικο για ενα κομματι ψωμι, αλλα δεν αντεχει να τη φτυνουν στα μουτρα τα πρασινα στελεχη με τρικακια. 30.000 αξια παιδια δωσαν βιογραφικο. Ειναι κι αυτοι μια πηγη ανανεωσης.

      Το παθημα του Καραμανλη να γινει μαθημα:

      Δεν θα παρει ενα κομμα πανω του ενας ανθρωπος, διοτι οι αδυναμιες καθε ανθρωπου θα τον τσακισουν και θα το βουλιαξουν.

      Θελουμε αναδειχθεισα ηγεσια, οχι Ποιμενα, ειμαστε νοημονα οντα, οχι ποίμνιο.

      Να το κανει ετσι να ξεκινησει διαβουλευση με την κοινωνια ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ ΠΡΙΝ ΠΡΙΝ το συνεδριο και σε τρια χρονια ισως γινουν πραγματα πιο απροδοκητα απο την με τη μια εκλογη του.

      Με την ορμη που εχει τωρα ο νεος κοσμος, μπορει να γυρισει τα πανω κατω

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Giorgos_T 02/12/2009 18:05:00

        100% συμφωνώ μαζί σου

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Giorgos_T 03/12/2009 01:24:30

        Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Πρέπει πριν τελειώσει ο χρόνος όλοι όσοι συμμετείχαν στην εκλογή αρχηγού τουτέστιν έχουν γραφτεί μέλη να λάβουν πρόσκληση συμμετοχής στις αρχιερεσίες της τοπικής οργάνωσης. Οι νέοι θα πάνε σίγουρα!

        • Giorgos_T avatar
          Giorgos_T @ B.K.Σ. 03/12/2009 01:33:21

          Καταπληκτική ιδέα !

          Και θα προσθέσω: και μια ανοιχτή πρόσκληση,στους νεόυς, σε όλα τα μεγάλα ακαδημαικα και πανεπιστημιακα φόρουμ και στους χώρους εργασίας μέσα από τα σωματεία και από τα ΜΜΕ .

          Υπάρχει τρόπος να τους τα στείλουμε κάπως;

        • Y. avatar
          Y. @ B.K.Σ. 03/12/2009 01:48:47

          Απλά πράματα. Μάρκετινγκ πρώτου εξαμήνου, πρώτου έτους. Έχεις τα leads, με μια ωραία επιστολή από τις κατά τόπους Νομαρχιακές (και ένα τηλεφώνημα ενδεχόμενα), και τους καλείς να συμμετάσχουν στις εκλογές των Οργανώσεων.

    • Α.Κ. avatar
      Α.Κ. @ antiathlitikos 02/12/2009 14:34:00

      Θα τολμούσα να θέσω το θέμα διαφορετικά: Μένω ιδεολογικά καθαρός και προσπαθώ να πείσω άλλους να ασπαστούν την ιδεολογία μου ή νοθεύω την ιδεολογία μου για να γίνω αρεστός σε περισσότερους ;

      Στην πρώτη περίπτωση θέλω ιδεολογία απαστράπτουσα και ακτινοβολούσα, στελέχη καταρτησμένα, τοπικές οργανώσεις που να παράγουν ιδέες και πολιτικές, πόρτα πόρτα συζητήσεις όχι απλά προεκλογικά αλλά συνεχώς, διαρκής μάχη παντού και αόκνως.

      Στη δεύτερη περίπτωση απλά έναν καλό "πολιτικό σεφ": λίγες ιδέες από δω, μία άποψη από κει, μία τζούρα πασοκικού ρεαλισμού, δύο δόσεις αριστερού διεθνισμού, ένα μπλέντερ και έτοιμος για σερβίρισμα ο κυβερνητικός αχταρμάς. Μπορεί να κυβερνήσεις αλλά με πιο τίμημα; Πάντως σαν λύση είναι ευκολότερη.

      Οσο η δεξιά κομπλεξάρεται με τα πιστεύω της και φοβάται και η ίδια να τα υποστηρίξει, τότε δεν βλέπω πως θα αλλάξει την Ελλάδα. Οχι να κυβερνήσει αλλά ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

      Αγαπητέ αντιαθλητικέ σπανίως διαφωνώ μαζί σου αλλά να που θα σε στενοχωρήσω : γράφεις "Και πάντα εκ του αποτελέσματος κρίνεσαι". Οχι. Δεν κρίνεσαι πάντα εκ του αποτελέσματος. Εάν σκοπός της Δεξιάς είναι μόνο να κυβερνά για να κυβερνά (αυτοσκοπός) τότε έχεις δίκιο. Εάν θέλει να μπολιάσει, υπογείως ή φανερά, τους Ελλήνες πολίτες με ένα μέλλον και ένα όραμα για τη χώρα, τότε και η προσπάθεια κέρδος είναι και θα κριθεί και από αυτήν. Οχι μόνο από το αποτέλεσμα.

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Α.Κ. 02/12/2009 14:53:11

        Αυτό έλειπε φίλε Α.Κ. να με στενοχωρήσει η άποψη ότι δεν κρινόμεθα μόνον εκ του αποτελέσματος. Ως παλιός "ρεφορμιστής" όμως αρνούμαι να κρίνω π.χ. την ιστορία των "ανανεωτών" από τις καλές τους προθέσεις και την προσπάθειά τους και όχι από το αποτέλεσμα που ήταν ο (οριστικός;) ενταφιασμός της ελληνικής Αριστεράς. Ασφαλώς και η εξουσία δεν (πρέπει να) είναι αυτοσκοπός. Όλα ωστόσο δείχνουν πως στο πολιτικό παίγνιο της σήμερον είναι ...

  14. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 02/12/2009 13:52:31

    Στάθης. Αξίζει να το διαβάσετε

    http://www.enet.gr/?i=arthra-sthles.el.home&id=107871

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 02/12/2009 13:59:44

      Μηπως αλλαξε διευθυνση η Ελευθεροτυπια αυτες τις μερες; :)

      • Α.Κ. avatar
        Α.Κ. @ Giorgos_T 02/12/2009 14:15:19

        Ο Στάθης είναι ειδική περίπτωση. Τον παρακολουθώ χρόνια. Δεν τρώει κουτόχορτο. Ενδιαφέροντα πάντως είναι και τα σχόλια κάτω από το άρθρο, στα οποία ορισμένοι προσπαθούν να τον βγάλουν εθνικιστή ! Τι καιροί !

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Α.Κ. 02/12/2009 15:14:00

          Ο καθενας βλεπει οτι θελει.Δια ορατου οφθαλμου ειναι προφανες οτι η πολιτικη ενταση ΠΑΣΟΚ - ΝΔ επεσε αμεσως μολις κερδισε ο συγκατοικος του ΓΑΠ ενω ξερουμε ολοι οτι αν κερδιζε η Ντορα θα ειχαμε νεα συγκρουση φωτος και σκοτους Ανδρεα-Μητσοτακη.
          Παρ ολα αυτα εξακολουθει να κυκλοφορει ο μυθος του διδυμου ΓΑΠ-Ντορας που παιρνει εντολες και θα πουλαγε τα παντα.Στην πραγματικοτητα ομως οι δυνατοτητες της Ελλαδος σε εξωτερικα θεματα καθοριζονται απο την ισχυ της χωρας και οχι απο "προδοτες¨οπως νομιζει ο Σταθης.Το μονο που μπορουν να κανουν οι "αδιαλλακτοι" ειναι να μην υπογραφουν.Μπορουν να απορριψουν το σχεδιο Αναν αλλα σχεδιο λυσης του κυπριακου καλυτερο δεν μπορουν να παραγουν.
          Οι πραγματικες διαφορες ειναι στην οικονομια.Εδω η εκλογη του κοινωνικα φιλελευθερου Σαμαρα απεναντι στο σοσιαλφιλελευθερο ΓΑΠ σημαινει οτι οι διαφορες των δυο κομματων τεινουν πλεον προς το μηδεν.
          Κανεις δε σχολιασε την ομιλια Σαμαρα στο επιμελητηριο οπου ταχθηκε εναντιον σκληρων μετρων.
          Καλη ομιλια που καλλιστα με μερικες αλλαγες θα την εκφωνουσε και ενας νεοπασοκος.
          Οσοι ανησυχουμε δεν ειμαστε μαζοχιστες να θελουμε αγρια μετρα,απλως φοβομαστε οτι στο τελος θα μας τα παρουν αλλοι αντι για μας.Ιδωμεν.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Α.Κ. 02/12/2009 15:15:11

          Μάλλον δεν είδες την παράδοση παραλαβή του Υπουργείου Εξωτερικών και τα λες αυτά. Στην ίδια χώρα ζούσαμε, Ψυχραιμία.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Α.Κ. 02/12/2009 15:17:32

          "Τις πολιτικές ηγεσίες τις θέλουμε για να εμπνεύσουν Ελπίδα και Προοπτική. Όχι για να αφήνουν ανοιχτή την πόρτα του πανικού.

          Ένας πολιτικός, ειδικά στις δύσκολες στιγμές, πρέπει να «φτιάχνει» την ψυχολογία της αγοράς. Γιατί η αγορά είναι πάνω απ’ όλα ψυχολογία.

          Η Ελλάδα μπορεί να ανακάμψει. Και θα ανακάμψει.

          -- Σας μίλησα για την ανταγωνιστικότητα παντού.
          -- Σας μίλησα για την επιχειρηματικότητα και την από-ενοχοποίησή της.
          -- Σας μίλησα για την εξάλειψη των στρεβλώσεων των αγορών.

          Με άλλα λόγια σας μίλησα ως αληθινός φιλελεύθερος.

          Σας μίλησα ακόμα για τα κοινωνικά προτάγματα της ανάπτυξης, για τις ευκαιρίες που πρέπει να διαχέονται παντού, για την κοινωνική δικαιοσύνη, για την προστασία των ασθενέστερων εισοδημάτων και το ρυθμιστικό ρόλο του κράτους. Που πρέπει να αγρυπνά, ώστε να τηρούνται οι κανόνες του υγιούς ανταγωνισμού. Και να τις αποκαθιστά όπου παραβιάζονται."

          Δεν μου φαίνεται και πολύ πασοκικός ο λόγος του. Τυπικός δεξιός λόγος τυπικύ Ευρωπαίου χριστιανοδημοκράτη.

        • Μάρκο Τ avatar
          Μάρκο Τ @ Α.Κ. 03/12/2009 00:38:50

          Και εγώ δεν είδα κάτι το σοσιαλιστικό ή έστω νεοπασοκικό στον λόγο του Σαμαρά σχετικά με τα οικονομικά, όπως διατείνεται ο ψυχραιμία. Μου φάνηκε μία ομιλία στα κλασικά ευρωπαϊκά δεξιά πρότυπα (της ηπειρωτικής Ευρώπης, το διευκρινίζω). Γενικά, δεν μου φαίνεται καθόλου ακραίος ο Σαμαράς, είτε στα εθνικά, είτε στα οικονομικά. Κλασικός κεντροδεξιός της χριστιανοδημοκρατικής παράδοσης. Ειλικρινά, αν μου φαινόταν ακραίος ή ανεδαφικός, δεν θα τον ψήφιζα.

    • PORTA PORTA avatar
      PORTA PORTA @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 02/12/2009 14:11:02

      ο Τζεφρυ εχει "Συμβολαιο"..

      ΠΠ

  15. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 02/12/2009 13:58:00

    Εαν ο σαμαρας σκυψει το κεφαλι και κανει τα χατηρια και τα στραβα ματια στην αριστερα που δρα με εντελως φασιστικο τροπο,στους αμερικανους και στη νεα ταξη πραγματων και στους φασιστοαριστερους δημοσιογραφους τυπου τριανταφυλλοπουλου θα εχει χασει το παιχνιδι και ο κοσμος θα στραφει στον καρατζαφερη αυτοματα.

    Η θα γινει επαναστατης εναντια στην χουντα της αριστερας και της νεας ταξης πραγματων η θα παει στον καλαθο των αχρηστων!Πολλοι απο εμας που αγωνιστηκαμε για αυτον δεν θα ανεχθουμε να δουμε εναν δευτερο καραμανλη!Ο χρονος θα δειξει και δεν υπαρχει περιοδος χαριτος!

    Ηδη παντως εκανε ενα λαθος που βγηκε στον φασιστα τον τριανταφυλλοπουλο αποκλειστικα!Με τετοια ατομα δεν πρεπει να εχει καθολου παρε-δωσε αν θελει να μην γινει μια μερα γινει υποχειριο τους!Οι ανθρωποι αυτοι ειναι βακιλλος που κατατρωει τον εθνικο κορμο!ποτε δεν παραιτηθηκαν απο τις βλεψες τους για μια ελλαδα των σοβιετ και των κατσαπλιαδων τυπου ξηρου και κουφοντινα!

    • Κάποιος που σκέφτεται... avatar
      Κάποιος που σκέφτεται... @ Επαγρυπνών 03/12/2009 03:52:59

      Τι πίνεις και δε μας δίνεις, ρε φίλε...

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Κάποιος που σκέφτεται... 03/12/2009 03:56:00

        συνήθως για να μην κόβονται οι εξυπνάδες που μας βγαίνουν τις συνοδεύουμε και με ένα σχόλιο επί της ουσίας...

    • Επαγρυπνών avatar
      Επαγρυπνών @ Επαγρυπνών 03/12/2009 18:08:23

      Καποιε που σκεφτεσαι μαλλον δεν σκεφτεσαι τιποτα!
      Αυτα που λεω ειναι ψιλα γραμματα για σενα!Η γραμμη αμερικανων και αριστερας ειναι η αφελληνοποιηση του τοπου και η μετατροπη του σε δορυφορο της τουρκιας!Ηδη εχει τελεστει το πρωτο σχεδιο με την αλλοιωση του πληθυσμου!Σε μερικα χρονια θα εχουν ελληνικη υπηκοοτητα 2.000.000 ξενοι και θα αυξανονται συνεχως ψηφιζοντας φυσικα ουτε την νεα δημοκρατια του πατριωτη σαμαρα ουτε ακομα και το πασοκ!Οποτε μικρε πριν ανοιξεις το στομα σου βαλε το μυαλο σου (αν υπαρχει) να δουλεψει και θα δεις γιατι ο κοσμος θα παει στον καρατζαφερη και ποιον ρολο βαρανε οι κουλογλου,τριανταφυλλοπουλος κλπ!Και πανε καμια βολτα σε καποιο σοβαρο κρατος για να δεις πως λειτουργουν τα ανεξαρτητα κρατη και οχι τα προτεκτορατα!

      Ηθελα να μαθω που ησουν τοσα χρονια και δεν ξερεις ουτε τα βασικα για την πολιτικη και δημοσιογραφικη σκηνη της ελλαδας!Η μηπως νομιζεις οτι η ελλαδα ειναι ανεξαρτητο κρατος και οχι προτεκτορατο?(εδω γελαμε μεχρι δακρυων)

  16. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/12/2009 14:03:28

    Ένας ηγέτης πολυσυλλεκτικού κόμματος εξουσίας κρίνεται από το κατά πόσο μπορεί να υπερβεί τα κομματικά στεγανά άλλων κομμάτων και να αποσπάσει τους απαραίτητους ψήφους που θα δώσουν στο κόμμα του την κυβέρνηση.

    Γιατί και τα δύο κόμματα εξουσίας στην Ελλάδα έχουν έναν κορμό από 35% στο εκλογικό σώμα.
    Αυτό που μετράει είναι ποιος μπορεί με την προσωπικότητα και την τακτική του να προσθέσει το κρίσιμο + 7-10% για να κερδίσει την εξουσία.
    Ο Καραμανλής το έκανε δύο φορές. Ο γέρος Μητσοτάκης μια φορά, με τον Ανδρέα στο καναβάτσο. Ο Σαμαράς δείχνει να μπορεί.

    Η Ντόρα αποκλείεται.
    Συνεπώς είναι ένα άχρηστο και, δεδομένης της άκαιρης φιλοδοξίας της, διαλυτικό στοιχείο.

    Είναι καθαρά μαθηματικά.
    Και να χάσει όλους τους μητσοτακικούς η ΝΔ θα τους αναπληρώσει με εισροές από τους ενθουσιασμένους με την αποπομπή της Οικογένειας.

    Και για να τελειώνουμε με τους θιασώτες της δήθεν αστικής μεγαλοψυχίας που επιτρέπει στα ζιζάνια να πνίγουν τη σπορά : μόλις εκδιωχθούν, βελούδινα-δε λέω, οι μητσοτάκηδες όλοι οι ψιλο-κοτζαμπάσηδες και οι γελοίοι που παριστάνουν τα "στελέχη" ενώ πίστευαν ότι θα προσέλθουν 70.000 στις κάλπες, θα προσκυνήσουν γονατιστοί τον αρχηγό.

    • PORTA PORTA avatar
      PORTA PORTA @ Προφήτης 02/12/2009 14:09:17

      .. και ο Καρατζαφερης εκτος Βουλης !

      ΠΠ

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Προφήτης 02/12/2009 14:32:13

      Θα προσκυνήσουν, μέχρι να βρουν ευκαιρία να τον ροκανίσουν. Είναι γνωστό το έργο. Ο κοτζαμπασισμός είναι ιδεολογία, έχει και πολύ ραγιαδισμό στους από πάνω. Ήδη ψάχνουν γνωστούς να δικτυωθούν στη νέα κατάσταση τα "στελέχη" που λες.
      Ήρθε η ώρα να αποσυρθούμε, μου φαίνεται..

      Αποστολή εξετελέσθη...

  17. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 02/12/2009 14:35:28

    Να διευκρινίσω κι εγώ τη θέση μου, μια που είμαι από τους πιο επιθετικούς, από ό,τι φαίνεται:

    Δεν λέω να πάρει και να διαγράψει σήμερα, 2 Δεκεμβρίου 2009, τη Ντόρα ο Σαμαράς. Υπάρχουν όμως ένα-δυο δεδομένα. Το πρώτο είναι ότι αυτό που ΕΙΝΑΙ η Ντόρα και η λοιπή Οικογένεια δεν είναι συμβατό με αυτό που είναι ο Σαμαράς. Με τη ΝΔ που θέλουμε και μπορούμε να φτιάξουμε. Η Ντόρα είναι το μεγαλολαμόγιο, κόρη του μεγαλύτερου λαμόγιου που έβγαλε η σύγχρονη ελληνική ιστορία.

    Μπορεί να γίνει ένα καλό και παραγωγικό στέλεχος, αύριο μια καλή Υπουργός; Όσο ήταν στην εξουσία και ήταν και η προβεβλημένη διάδοχος του Καραμανλή, δεν έδειξε ότι μπορεί να το κάνει. Συνεπώς, η φυσική ασυμβατότητα Ντόρας και Σαμαρά θα αναδειχθεί, αργά ή γρήγορα, και στην πράξη.

    Υπάρχει και μια άλλη σημαντική παράμετρος. Η Ντόρα αυτή τη στιγμή είναι τελειωμένη. Η διπλανή ανάρτηση για το Ζαγορίτη μας πληροφορεί ότι υπάρχει μεγάλο και "αυθόρμητο" κύμα "σαμαροποίησης" του συνόλου της ΝΔ. Οι περισσότεροι πήγαν στη Ντόρα όχι επειδή το πίστευαν, αλλά από συμφέρον. Κατά τη γνώμη μου, υπάρχει μόνον ένας που πήγε με τη Ντόρα επειδή το πίστευε, και αυτός είναι ο Χατζηδάκης. Δεν είναι τυχαίο ότι είναι και ο πιο αξιόλογος από τους ντορικούς.

    Όσο είναι "τελειωμένη" δεν θα τολμήσει να κάνει τίποτα. Σε μια τέτοια περίπτωση, στην ουσία δεν θα υπάρχει. Τώρα που είναι τελειωμένη και την βλέπουν όλοι έτσι, θα αποσυντεθεί η ισχύς της οικογένειας. Αν όμως αρχίσει να πριονίζει, είτε με υπερπροβολή από τα ΜΜΕ, είτε με υπόγειους τρόπους, τότε ο Αντώνης πρέπει να πάρει τα μέτρα του και να της δείξει την πόρτα.

    Είτε μείνει ως οριστικά "τελειωμένη", είτε πάρει πόδι, είναι το ίδιο πράγμα. Αν μείνει ως δήθεν τελειωμένη, αυτό θα είναι πρόβλημα και θα πρέπει τότε να αναληφθούν πρωτοβουλίες.

    Το καλό είναι ότι ο Αντώνης δεν δείχνει καμία εκδικητικότητα και αυτό θα τον κάνει να κερδίσει όλο το κόμμα σε χρόνο ρεκόρ.

    Το κακό είναι ότι ο λύκος δεν αλλάζει.

    Κατά τη γνώμη μου είναι αδύνατον να μείνει ως "τελειωμένη". Δεν θα το δεχτεί από μόνη της. Είναι έξω από το DNA της. Θα την πείσει ο Λαμπράκης να κάνει το βήμα κι ό,τι προκύψει.

    Ο λόγος που δεν είναι νωρίς για να τεθούν αυτά τα θέματα, έστω και σε επίπεδο συζήτησης, είναι ότι πρέπει να πάρουν και όλοι οι έως προχθές ντορικοί της αποφάσεις τους. Να δουν τη δική μας βούληση. Να αφουγκραστούν επιτέλους τη φωνή του λαού. Την απέχθεια προς την Οικογένεια. Κανένας τους δεν έχει λόγο να πάει με τη Ντόρα. Ο Αντώνης θα φανεί αληθινά μεγαλόψυχος ακόμη και στο Νικήτα, πιστεύω. Μπορεί ο τελευταίος να επέδειξε χείριστο ήθος, αλλά δεν είναι ο μόνος. Αν τον συγχωρήσει θα κερδίσει.

    Η παρουσία της στο μέλλον θα είναι σοβαρότατο ηθικό και πολιτικό βαρίδι στην Ελλάδα της ελπίδας που θα προσπαθήσει να φέρει ο Αντώνης. Που του δώσουμε εντολή να φέρει. Αυτό που χρειάζεται, είναι η έξωση του Μητσοτακισμού. Ακόμη δηλαδή και να μείνει η Ντόρα, για να μείνει, θα πρέπει να αποβάλει το Μητσοτακισμό. Θα πρέπει να φύγει, εάν δεν προβλέπεται να μπορέσει να τον αποβάλει. Αργά ή γρήγορα. Ο τρόπος με το οποίο θα συμβεί δεν είναι κάτι που μπορούμε να προβλέψουμε, η νομοτέλεια του πράγματος οδηγεί όμως σε έξωση, είτε είναι αυτόβουλη, είτε είναι διαγραφή.

  18. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 02/12/2009 14:40:45

    Ξέρει κανεις τελικα αποτελεσματα για Α-Β Αθηνων, Πειραια και Υπολοιπο Αττικής?

  19. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 02/12/2009 14:53:19

    Μια παρατήρηση για τον Τριανταφυλλόπουλο: είχε επίσης και τον Θεοδωράκη.

    Αυτό δεν μειώνει τον Θεοδωράκη, που ως γνήσιος πατριώτης κατάλαβε το διακύβευμα με την εκλογή αρχηγού στη ΝΔ, παρά τις διαφορετικές πολιτικές πεποιθήσεις του.

    Και λοιπόν; Ας κοκορεύεται ο Δημοσιογράφος. Αυτό που πραγματικά έγινε, είναι πως ένας φύσει ευγενής άνθρωπος, δεν κλώτσησε τις κάμερες που είχαν στήσει παγανιά μπροστά στο διάβα του. Επομένως, δεν είναι θέμα Τριανταφυλλόπουλου, αλλά τυχαιότητας. Στη θέση του Δημοσιογράφου, θα μπορούσε να είναι κάποιος άλλος. Στη θέση του Σαμαράς, κανείς.

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ ΜιχΜιχ 02/12/2009 14:53:58

      Ένα τελικό σίγμα μας τα χάλασε :)

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΜιχΜιχ 02/12/2009 15:28:24

      ΜιχΜιχ συμφωνώ με την τυχαιότητα και το σκηνικό. Αλλά από έναν αρχηγό ζητάς ανακλαστικά. "Καλησπέρα παιδιά, να σας στείλω καφέδες; Γειά σας, να 'στε καλά". Κι όχι "χάρηκα που με πετύχατε".

      Αλλοίμονο αν ο κάθε χαροκαμένος την έστηνε απ΄ έξω και εξασφάλιζε συνέντευξη από τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

  20. Pyros avatar
    Pyros 02/12/2009 15:01:00

    Για να φας το θεριό πρέπει πρώτα να το ξεδοντιάσεις - να το κάνεις ακίνδυνο. Μερικά ανοίγματα στη άλλη πλευρά πρέπει να γίνουν, αλλά μόνο στο όλο σκεπτικό αποδυνάμωσης σκέψεων και σχεδίων υπονόμευσης που είμαι σίγουρος ότι έχουν ήδη αρχίσει στους κόλπους της οικογένειας. Δένδιας ναι< Χατζηδάκης καλός και εργατικός αλλα να μή ξεχνάμε ότι χρωστάει την πολιτική του υπόσταση στην οικογένεια = δε θα μπορέσεις να τον εμπιστευτείς πλήρως μέχρι να κόψει τον ομφάλιο λώρο. Ο Γιακουματος ειναι ακίνδυνος. Ο Αρούλης είναι μεγάλη φούσκα, αναποτελεσματικός αλλά φαίνεται ότι η γενικόλογη μπουρδολογία (συγχρονες ιδέες, νεα γενιά κλπ) έχει κάποια απήχηση. Τέλος πάντων, αυτοί μπορούν να γίνουν αποδεκτοί μέχρι να φαγωθεί το θεριό. Αλλά προς Θεού= ΟΧΙ Ο ΚΥΡΙΑΚΟΖΙΜΕΝΣ

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Pyros 03/12/2009 00:50:38

      Ο Αρούλης ήταν σήμερα ομιλητής στην παρουσίαση του 69ου εμβριθέστατου βιβλίου του Μίμη Ανδρουλάκη (ξέρετε, του πρώην Κνίτη, πρώην ΣΥΝ και παρ' ολίγον θύματος των Πυρήνων της Κατσαρόλας στη Φωτιά). Φυσικά, το βιβλίο εκδίδεται από τις εκδοσεις "Καστανιώτη".

      Πληροφορούμαι ότι στα κεντρικά βιβλιοπωλεία της Αθήνας θα υπάρχει ιδιαίτερος χώρος (section) με τα βιβλία του Μίμη Ανδρουλάκη, τόσο πολυγραφότατος που είναι. Σας συνιστώ να τα προμηθευτείτε όλα, επειδή υπάρχει κίνδυνος σε πολύ λίγα χρόνια να χρειάζεται να τα αναζητήσετε είτε στα αζήτητα των παλαιοβιβλιοπωλείων πέριξ της πλατείας Αβυσσηνίας, είτε στην Εθνική Βιβλιοθήκη.

      Μερικά χρόνια παλιότερα, έναν τύπο σαν τον Αρη θα τον θεωρούσαν απλά χλεχλέ. Σήμερα, θεωρείται ότι έχει πολιτική σκέψη.
      Του στενού κύκλου του ΚΚ του Φοβικού και αυτός. Για να μην ξεχνιόμαστε για τον πρωθυπουργό που είχαμε...

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ Μάρκο Τ 03/12/2009 00:52:56

        "Πλατείας Αβησσυνίας", διόρθωση στο ορθογραφικό (γιατί η Αβησσυνία δεν παράγεται από το άβυσσος, ούτε παράγει βύσσινα).

  21. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 02/12/2009 15:07:39

    Καλλίτερα Σφουγγαράκης, παρά Μητσοτάκης!

    • Y. avatar
      Y. @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 02/12/2009 15:20:21

      Ούτε Μητσοτάκης, ούτε Μεϊμαράκης. Για το δε Σφουγγαράκης, κατά περίπτωση, υπό συνεχή παρακολούθηση, και αφού υπογράψουν δήλωση νομιμοφροσύνης στο κόμμα και στον αρχηγό, γραμμένη όλη δια χειρός, πεντακόσιες φορές.

  22. Y. avatar
    Y. 02/12/2009 15:30:01

    “Ο νικητής τα παίρνει όλα”. Αντιγραφή, από τίτλο ανάρτησης του Αντινιούς (καμιά βδομάδα πριν)

  23. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 02/12/2009 16:13:55

    Καφεδακι πινουν μαζι Ντορα-Νικητας συμφωνα με το blog nonews:
    Να δείτε που αυτοί κάτι ετοιμάζουν. Η Ντόρα θα το παίξει φρόνιμη και νομοταγής, και τα Ντορόσκυλα θα βγαίνουν και θα δημιουργούν προβλήματα. Καλή ώρα σαν τον Κασίμη χθες(προσχώρησαν στην Ν.Δ. το ΚΕΠ και η Πολιτική Άνοιξη). Το...
    τρελό αγόρι που έχει χάσει τα αυγά και τα πασχάλια, θα κάνει αντίσταση με το χρίσμα του δημάρχου. Αυτό είναι ένα από τα πρώτα σχέδια υπομόνευσης της αρχηγικής εξουσίας του Σαμαρά.
    Φυσικά θα ακολουθήσουν κι άλλα...

    • loretta avatar
      loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 02/12/2009 16:23:00

      ...ο κακλαμανης δεν ειναι τοσο ανοητος ,ειναι απλα πονηρος και ξερει πολυ καλα οτι τον περιμενουν στην γωνια.Ουτως η αλλως θα κανει αντιπολιτευση μεσω του δημου αθηναιων ασ την κανει ,θα συνεχιζει να εκτιθετε και κυριως να δημιουργει προβλημα στην ντορα.Η ντορα εφοσον μοιαζει στον πατερα της το σιγουρο ειναι οτι προκειμενου να επιβιωσει πολιτικα μεσα στο κομμα δεν αποκλειετε να στραφει και εναντιον αυτων που δεν χαμηλωνουν τονους τωρα..!!

      ο σαμαρας δεν εχει να χασει τιποτα η ντορα και οι ομοτραπεζοι της τα παντα.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ΓΙΑΝΝΗΣ 03/12/2009 01:38:13

      άμα στείλουν μήνυμα δέκα χιλιάδες μέλη του κόμματος αθηναίοι πως θέλουν ο υποψήφιος δήμαρχος να βγει μέσα από εκλογές στις τοπικές οργανώσεις τότε δεν θα κουνηθεί φύλλο από τον Νικήτα...

  24. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 02/12/2009 16:30:20

    Συμφωνώ με όσα λες και για τη λαϊκή αποδοχή της Ντόρας (άλλωστε χάρη σε ποια επιτεύγματά της στην εξωτερική πολιτική να την έχει;) και για το ότι ο Σαμαράς πρέπει να απαλλαγεί από τα βαρίδια γιατί διαφορετικά δε θα μπορέσει να εφαρμόσει τις πολιτικές που εξήγγειλε: η Ντόρα και το περιβάλλον της έχουν δηλώσει επανηλειμμένα την εναντίωσή τους στο περιεχόμενο αυτών των πολιτικών. Αν όμως δεν κάνει αντιπολίτευση βάσει των μέχρι τώρα λόγων του, θα απογοητεύσει τους ανθρώπους που τον ψήφισαν και η πορεία του θα είναι σύντομη και ασήμαντη. Αυτό που θε χρειασθεί να έχει είναι θάρρος και να θυμάται ότι δεν μπορείς να σώσεις μια κοινωνία χωρίς να συγκρουσθείς με αυτούς που παρασιτούν εις βάρος της.

  25. rs avatar
    rs 02/12/2009 16:41:03

    ."Ολίγον έγκυος" δεν υπάρχει! Η "συνέντευξη" στον "κίτρινο" σαφώς και δηλώνει κάτι. Κατ΄αρχήν είναι θέμα....αισθητικής! Και η αισθητική είναι σημαντικό θέμα. Έτσι Προφήτη;
    Αλλά ποιός έχασε την αισθητική για να την 'βρεί η .... δεξιά. Στις τελείες μπορείτε να βάλετε ότι επίθετο θέλετε πχ. κέντρο-, εκσυχρονιστική, μέχρι και επαναστατική ή πατριωτική που είναι της μόδας και αρέσει, μια που οι λέξεις έχουν χάσει πλέον το νόημά τους!
    Με επίθετο ή χωρίς επίθετο, η έννοια της δεξιάς έχει συγκεκριμένο ...περιεχόμενο. Και αυτό δεν πρόκειται να το "ντύσουν" με νέα ρούχα οι δημοκρατικές διαδικασίες που εσχάτως ¨κοκορευόμενοι" ανακάλυψαν οι ψηφοφόροι της.
    Δεν είναι "μακρινοί οι χρόνοι" που την ηγεσία της "ανεβοκατέβαζαν" οι Γλύκσμπουργκ ή ο ..Μποδοσάκης!
    Είτε το θέλετε είτε όχι, τα κόμματα δεν γεννιώνται με παρθενογένεση. Έρχονται απο πολύ παλιά και πάνε ακόμα πιό μακριά, κουβαλώντας μαζίτους χαρακτηριστικές συμπεριφορές που δεν σβήνονται με νέες ευρηματικές συσκευασίες.

    Κατά τ' άλλα εκτιμώντας την ποιότητα και την αντικειμενικότητα του antinews περιμένω την πρώτη κριτική που θα γίνει σε ενέργειες του Σαμαρά.
    Έστω και αντίστοιχης ποιότητας με τα "σκωπτικά" για το ποδήλατο και τον ψαρά για τον Γ.Π. 'η την μηχανή και την μπριγιαντίνη για τον Τσίπρα.

    • Pyros avatar
      Pyros @ rs 02/12/2009 16:55:50

      Τα κόμματα μπορεί να έρχονται από παλιά, αλλά η ΝΔ μετά την Κυριακή δεν είναι πια κόμμα αλλά ΚΙΝΗΜΑ. Η συμμετοχή του κόσμου δεν είναι μόνο προίκα στον αρχηγό. Ειναι εντολή για ανναγέννηση. Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω και θα είμαι ο πρώτος που θα κατακρίνω συμπεριφορές του παρελθόντος. Ο Αντώνης δεν έχει περίοδο ανοχής και το ξέρει.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ rs 02/12/2009 18:43:53

      Η αισθητική είναι ηθική, rs

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ rs 02/12/2009 19:04:20

      Rs, τί είναι αυτό το "κάτι" που υπονοείς ;

      Καλά τα περι αισθητικής, αλλά γιατί δέν συνεχίζεις την σκέψη σου ; Πολλά έχουν ειπωθεί μέχρι τώρα : του την πήρανε σχεδόν εκβιαστικά, τόκανε λόγω φυσικής ευγένειας, "μπλοκάρησε λόγω κούρασης και σύγχυσης - φώτισέ μας κι εσύ με την δική σου εκδοχή.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ rs 02/12/2009 19:31:10

      Ναι, τα κόμματα έρχονται από πολύ παλιά και το θέμα είναι πάντα, ποιός έχει συνολική εικόνα της ιστορίας καταγραμμένη στη μνήμη, γιατί σε βάθος χρόνου οι "συμπεριφορές" αποκωδικοποιούνται, συν-ερμηνεύονται (συνυπολογίζοντας το διεθνές πλαίσιο) κι έτσι μπορούμε να σχηματίσουμε καλύτερη εικόνα για το ποιός λέει σήμερα τι και γιατί, έτσι δεν είναι?

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ rs 03/12/2009 01:01:54

      Είχα αναφερθεί σε άλλο σχόλιό μου στην αστική Δεξιά του όχι και τόσο μακρινού παρελθόντος, αλλά και του παρόντος. Αυτά ως απάντηση στα περί αισθητικής και Δεξιάς.
      Νομίζω ότι τα πρωτεία στο κιτσαριό οφείλει να τα διεκδικήσει το ανδρεοπαπανδρεϊκό ΠΑΣΟΚ. Κάτι θυμόμαστε όσο νά' ναι, μαθητής και φοιτητής ήμουν τη δεκαετία του ΄80. Αλλά η αισθητική είναι γενικότερο πρόβλημα του Νεοέλληνα, οπότε άδικα το επικεντρώνεις εκεί.
      Όσο για την αισθητική της σημερινής Αριστεράς, ας κάνει κανείς μια βόλτα στα Εξάρχεια με τους μουτζουρωμένους τοίχους και τα Πανεπιστήμια με τα 10 εκ. στρώμα οι αφίσες και μετά μιλάμε.
      Θα γίνω λίγο προκλητικός: Νομίζω ότι χρειάζεται πραγματικά να γραφεί μία Μαύρη Βίβλος της ελληνικής Αριστεράς, γιατί αρκετά έχουμε σωπάσει και αρκετά έχουμε καταπιεί και αρκετά έχουμε ανεχτεί την υποβάθμιση της δημόσιας εκπαίδευσης για να έχουν το playroom τους κάτι "καμμένα" που ονειρεύονται Μάο, Πολ Ποτ και Στάλιν και δεν ξέρω τι άλλο.

      • rs avatar
        rs @ Μάρκο Τ 03/12/2009 08:17:55

        Βασικό πρόβλημα του νεοέλληνα ο ετεροπροσδιορισμός!
        Όταν οι "άλλοι" είναι- με κάποια κριτήρια- χειρότεροι τότε η κριτική για "'μας" είναι αδικαιολόγητη.
        Έτσι όμως φίλε Μάρκο, δεν χτίζονται πρωτοπωρίες αλλά ... βαγόνια του συρμού
        Δεν ξέρω βέβαια απο πού έβγαλες το συμπέρασμα οτι αποδέχομαι την "αισθητική" των "άλλων", η λογική όμως του παλιού ανέκδοτου...."και σείς γιατί βασίνεζετε τους μαύρους;" ούτε γέλιο δεν προκαλεί πλέον.
        Όλα τα υπόλοιπα για Μάο, Πολ Ποτ κλπ δεν είναι επιχειρήματα αλλά ...πετροπόλεμος!

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ rs 03/12/2009 01:40:53

      η χρυσή η λίρα και μέσα στα σκατά να πέσει δεν την χάνει τη λάμψη της. αλλίμονο από τις κάλπικες.

  26. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 02/12/2009 16:51:58

    Συμφωνώ απόλυτα με τον τίτλο, τα λέει όλα!

    Η προχθεσινή νίκη του Αντώνη δεν ήταν μια απλή νίκη. Ηταν μια επανάσταση!
    Οι επαναστάσεις έχουν τον χαρακτήρα του γενικού ξεκαθαρίσματος από το παλαιό.όνο τότε εδραιώνονται. Κάθε άλλος συμβιβασμός οδηγεί στην αποτυχία.

    Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής, ο Εθνάρχης, έδειξε το δρόμο πολλές φορές στη ζωή του. Τα πρόσωπα είναι ασήμαντα και εφήμερα μπρος στην πραγματοποίηση των ιδεών που κάποια από αυτά εμποδίζουν.

    Και κυρίως ένα μεγάλο κόμμα δεν μπορεί να περιλαμβάνει στους κόλπους του ερπετά. Ο λαός έδεωσε το μήνυμα την περασμένη Κυριακή. Μακάριοι αυτοί που το πήραν, αλλοίμονο σ΄άυτούς που το αγνόησαν.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Καππαδόκης 03/12/2009 16:56:06

      Ο Εθνάρχης είναι πολύ μακρυά - ο ΓΑΠ κοντινότερος

  27. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 02/12/2009 17:43:28

    Δυστυχώς το αποτέλεσμα ήταν ένα μόνα ένα πολύ γερό ράπισμα αλλά δεν έδωσε το τελικό, για να ξεμπερδέψει το κόμμα από τα βαρίδια.

    Το ροκάνισμα μόλις άρχισε

  28. δρόμος avatar
    δρόμος 02/12/2009 17:54:46

    Αυτό ακριβώς ανήγγειλαν -ίσως όμως όχι όλοι.Κάνετε λίγο υπομονή να τα ξεκαθαρίσουν μερικοί με τον εαυτό τους. Όσο για τους υπόλοιπους,που αυτοπροσδιορίζονται σαν ρεύμα, δεν είναι καλύτερα να τακιμιάσουν και στα φανερά με τους αντίστοιχους ρευματικούς του ΓΑΠ, με τους οποίους τα βρίσκουνε σε στυλ, δοξασίες κλπ.κλπ.?

  29. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 02/12/2009 18:28:57

    Το θεμα ειναι να παρει τον αερα του Καρατζαφερη ο Αντωνης.Κανοντας του προταση να επιστρεψει στην ΝΔ πρωτον τον εκθετει σε πιθανων αρνηση και δευτερον τον κανει να φαινεται εκεινος οτι δεν θελει πραγματικα μια δυνατη παραταξη.

  30. περαστικός avatar
    περαστικός 02/12/2009 18:39:55

    Ρε παιδιά με τι ασχολείστε;

    Την ίδια πρόταση έκανε ο Καρατζαφέρης και πριν τις εκλογές. Ο Χατζηνικολάου ρώτησε τον Σαμαρά και εκείνος απάντησε αποκλείεται. Και δεσμεύομαι, είπε, από τη δήλωση Καραμανλή, και έχουμε να κάνουμε συνέδριο, και ακόμη και να τα διαλύσει όλα το ΠΑΣΟΚ και να κερδίσουμε δεν θα είμαστε έτοιμοι. Είναι πολύ νωρίς.

    Εξάλλου ο Σαμαράς δεν κέρδισε για να πατήσει γκάζια και να ξαναφέρει τη ΝΔ στην εξουσία το συντομότερο δυνατόν. Κέρδισε για να ξαναδώσει το χαμένο ιδεολογικό στίγμα της στη ΝΔ. Η εξουσία θα έρθει μετά. Δεν υπάρχει βία. Προς το παρόν καλύτερα στην αντιπολίτευση.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ περαστικός 02/12/2009 19:05:42

      Είναι και τόσο έντονα τα προβλήματα της παρούσας χρονικής συγκυρίας... Χαζός είναι να μπλέξει;

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Blimblomblim 03/12/2009 16:58:14

        προκαλείς ή μου φαίνεται?

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ δρόμος 03/12/2009 17:31:31

          Γιατί το λες αυτό;

  31. Y. avatar
    Y. 02/12/2009 19:19:21

    Ξέχασες το σκύλο στη Ρόδο. Όπως και τη τεχνική εταιρία του δεύτερου.
    Φίλε rs, σ’ ένα ελεύθερο μέσο γνώμης, όλα γράφονται. Η τεκμηρίωση πλάϊ-πλάϊ με τη σκωπτικότητα, όπως και την ειρωνεία ενίοτε. Η εξουσία πρέπει να μπαίνει στο μικροσκόπιο της κρισάρας, και να αποκαλύπτεται. Στεγνά, στυγνά και γυμνή. Αν χρειαστεί, ακόμη και να ξευτιλίζεται. Μόνο έτσι υπάρχει πιθανότητα και δυνατότητα να αυτοβελτιωθεί (η εξουσία). Τους διάφορους “μικροπολιτικούς”, “παραπολιτικούς” και “Πανδώρες” στις φυλλάδες τους διαβάζεις, και ρίχνεις και δυο ευρά. Εδώ τουλάχιστον, στο τσάμπα.

  32. Επόλος avatar
    Επόλος 02/12/2009 19:36:14

    'Εχει πάρει θέσι ο Σαμαράς.Ψηφίζει Παπούλια.Δέν υπάρχει λόγος σοβαρός να αλάξει...
    Ο Γ.Καρα...<>

  33. thouthou avatar
    thouthou 02/12/2009 21:56:16

    Ο Καρατζαφέρης δεν προτείνει εκλογές για να γίνουν... Απλά είναι το μοναδικό πολιτικό γεγονός στο άμεσο μέλλον, και προσπαθεί να το χρησιμοποιήσει ως εκβιασμό για όλους:
    Για τον ΓΑΠ, λέγοντάς του ότι αν προσπαθήσει καμιά προδοσία με τους μετανάστες, ή με τα εθνικά, υπάρχει πάντα χρόνος να πέσει χωρίς να το καταλάβει...
    Για τον Σαμαρά, αφενός για να τον στριμώξει να μην συναινέσει σε αυτά που θέλει ο ΓΑΠ, γιατί αν δεν αντιδράσει στην ψήφο στους μετανάστες ή στα Σκόπια-Τουρκία-Κύπρο, τότε θα κοντύνει πολύ από την αρχή... και αφετέρου, να τον εξαναγκάσει να "σκληρύνει" εσωκομματικά, πριν αρχίσουν να δημιουργούνται οι γνωστές αυλές, που χαντάκωσαν τον Καραμανλή...
    Ο Καρατζαφέρης, το μόνο που έχει να χάσει, είναι τους δυσαρεστημένους ΝΔκράτες, που όπως είδαμε, δεν είναι και τρομερό ποσοστό στον ΛΑΟΣ...
    Αυτό που δεν θέλει ο Καρατζαφέρης, είναι μια μωρόχαυλη πολιτική περίοδο, όπου το ΠΑΣΟΚ θα χτίζεται ανενόχλητο, και η ΝΔ θα γίνει ένα φτιασιδωμένο κεντροδεξιό ανάλατο κομμάτι του δικομματισμού, για να φτάσουμε μετά από 4 ή 8 χρόνια να συζητάμε τα ίδια...
    Ελπίζω ο Σαμαράς να έχει σχέδιο και θέληση...

  34. ΗΛΙΑΣ avatar
    ΗΛΙΑΣ 03/12/2009 00:06:51

    Μια χαρα τα λετε.

  35. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 03/12/2009 00:53:29

    Τελικά το νέο θεριό έχει περάσει και από την λέσχη Μπίλντερμεργκ, είναι και ανηψάκι του Γιάγκου Πεσματζόγλου. Άρα είναι και πατριώτης και αυτοδημιούργητος!

    • Y. avatar
      Y. @ o Μήτσος 03/12/2009 01:14:34

      Ένας πολιτικός που στοχεύει ψηλά, το να έχει εμπειρίες για το πως λειτουργούν οι παγκόσμιες εξουσίες και τα οικονομικοπολιτικά κυκλώματα, δεν είναι κακό. Κακό είναι να εφαρμόσεις αυτά που θέλουν, ή να γίνεις ένα μ’ αυτά. Ως προς το θεριό, τον κατατάσσω στο αναγκαίο ζητούμενο της εμπειρίας, και όχι της εφαρμογής. Όσο για τον χαμηλών τόνων Πεσματζόγλου, δεν θυμάμαι ούτε σκάνδαλα, ούτε αποστασίες, ούτε λοιπά αρνητικά. Έκανε κάποια στιγμή ένα κόμμα, ήρθε ο χρόνος λήξης του, και τελείωσε. Δε καταλαβαίνω, τι έχεις να του προσάψεις, ως προς τον θειό του (προσωπικά, δεν το γνώριζα)

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ o Μήτσος 03/12/2009 01:23:58

      Τσιτάρω μποτίλια:

      Πέραν αυτού μαίνεται εις βάρος της οικογενειοκρατίας ο κ. Σαμαράς, δημιουργών συναισθηματισμούς περί της καταγωγής του από την γνωστή συγγραφέα. Αποσιωπά όμως ότι αυτός που τον έβαλε στην πολιτική ήταν ο θείος του Γιάγκος Πεσμαζόγλου. Το μέλος της μασονικής στοάς Πε Ντούε, που αποτελούσε τον σύνδεσμο αυτού του συνδικάτου με την χούντα. Ο εν λόγω πολιτικός ήταν όμως αυτός που αποτέλεσε και τον πρώτο σύνδεσμο της λέσχης Μπίλντερμπεργκ με το Ελλαδικό πολιτικό κατεστημένο. Πολύ πριν μπουν στα καταγώγια της ο Καράς και Δαυίδ της Κόκα Κόλα, ο Πεσμαζόγλου συμμετείχε από το 1975 στις συνεδριάσεις της. Και φρόντισε εγκαίρως να περάσει το χρίσμα στον ως ρουκέτα ανερχόμενο, δήθεν αυτοδημιούργητο, νεώτερο βουλευτή του Ελλαδικού κοινοβουλίου.
      Στην συνεδρίαση του 1992 της λέσχης στο Εβιάν, στην οποία συμμετείχε ως μόνο μέλος από την Ελλάδα ο πολλά βαρύς πατριώτης, πέρασε στα στελέχη της πλανηταρχίας η γραμμή για την «ανάγκη ενίσχυσης του ΝΑΤΟ με την προώθηση της λεγόμενης out of area στρατηγικής- δυνατότητα επέκτασης δηλαδή της ευθύνης του εκτός των παραδοσιακών ορίων δράσης του καθώς και για την αντιμετώπιση των θεωρούμενων «εν δυνάμει απειλών για την Δύση» όπως ο Μιλόσεβιτς». Τότε δηλαδή μπήκαν οι βάσεις για την επίθεση του ΝΑΤΟ εναντίον του λαού της Σερβίας με αφορμή των ανδρείκελο των ΗΠΑ Μιλόσεβιτς.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ o Μήτσος 03/12/2009 01:53:27

        Αγαπητέ Μήτσο,
        μπορείς να ψάξεις στο διαδίκτυο πού μίλησε η κα Μπακογιάννη κατά τον μήνα Σεπτέμβριο εφέτος;
        ...όταν κάποτε διάβασα μιαν αυτοβιογραφία και ερχόμουνα σ΄ επαφή με τον "μεγάλο αρχιτέκτονα του σύμπαντος" έχασα και λίγο την γη κάτω από τα πόδια μου. Μετά το φιλοσόφησα, και αποφάσισα να κοιτάω όλο το κάδρο.
        και κάτι ακόμη: εάν είχε τη δύναμη το 92 να είναι ο ιθύνων νους της out of area στρατηγικής, τότε γιατί τον έφαγε η μαρμάγκα μετά για δέκα χρόνια; τί στράβωσε;
        εκτός κι αν όντως είναι τόσο δυνατός, οπότε ήρθε η ώρα να πάρουμε την ...πόλη;

        • o Μήτσος avatar
          o Μήτσος @ B.K.Σ. 03/12/2009 02:01:16

          Δεν παρακολουθώ την Ντόρα. Βαριέμαι. Είναι πολύ predictable οι ομιλίες της. Υπάρχουν όμως διάφορες εκδοχές για το 1992. Μία απλή και χειροπιαστή έχει τον Κόκκαλη και τον Αλαφούζο στο παρασκήνιο.

        • o Μήτσος avatar
          o Μήτσος @ B.K.Σ. 03/12/2009 02:03:02

          ο αρχηγός σας χρωστάει αρκετές εξηγήσεις ακόμα...

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ B.K.Σ. 03/12/2009 02:23:11

          σε τεκτονική συνεστίαση.

      • Giorgos_T avatar
        Giorgos_T @ o Μήτσος 03/12/2009 03:13:25

        Ο Πεσματζόγλου δεν ήταν θείος του Α. Σαμαρά.

        Φίλος της οικογένειας ήταν.

        http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=250078&ct=34&dt=11/01/2009

        Αμάν πια με αυτές τις κακοήθειες για το Σαμαρά: στρατό (πήγε με το νόμο 715 ή 160/75για τα μεταπτυχιακά) , μασονία - μπίλντεμπεργκ (έχουν προσκληθεί ένα σωρό φερέλπιδες πολιτικοί) , γυναίκες (αμάν πια όλοι οι υποκριτές) , σπουδές (μπες κι εσυ στο Άμχερστ - στην Ιατρική, μπορείς.

        Εγω, που μπήκα στην ελληνική ιατρική, και ξέρουν όλοι πόσο υπερασπίζομαι τα δημόσια ΑΕΙ, οπου ξεκινούν να φοιτουν κατα 99% τα καλυτερα μυαλα της χωρας, παραδέχομαι ότι σε τέτοια αμερικάνικα πανεπιστήμια δεν πάνε οι αποτυχημένοι αλλά κάποιοι, ικανοί επίσης νεοι ελληνες.

        Ολα είναι διαστρεβλώσεις της πραγματικότητας.

        Θα γίνω φανατικός σαμαρικός στο τέλος, έτσι όπως βρίζουν τον άνθρωπο.

        • Y. avatar
          Y. @ Giorgos_T 03/12/2009 12:26:30

          Πάρε την εξήγηση Μήτσο.

        • o Μήτσος avatar
          o Μήτσος @ Giorgos_T 03/12/2009 12:30:58

          δεν νομίζω ότι αλλάζει τίποτα αν ήταν θείος ή οικογενιακός φίλος.

        • Y. avatar
          Y. @ Giorgos_T 03/12/2009 20:03:48

          Αχ Μήτσο μ’ Μήτσο μ’. Γυριστή την έκανες Μήτσο μ’.

        • o Μήτσος avatar
          o Μήτσος @ Giorgos_T 03/12/2009 20:28:48

          Πολλές φορές οι οικογενειακοί φίλοι είναι πιο κοντά από συγγενείς. Φαντάζομαι θα το ξέρεις αυτό. Όσο για τη λέσχη Μπίλντερμπεργκ, δεν πειράζει γιατί είναι και πασοκτζήδες μέλη; Δεν τρέχει και τίποτα άλλωστε.

    • Y. avatar
      Y. @ o Μήτσος 03/12/2009 01:35:46

      Δε μπορώ να σε αντικρούσω, δε τα γνωρίζω, θα ήθελε έρευνα για να σου απαντήσω. Ίσως κάποιος πιο επαΐων, θα μπορούσε. Καλό θα ήταν να δοθεί απάντηση σ’ αυτά που αναφέρεις.

  36. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 03/12/2009 01:18:18

    Ο Σαμαράς δεν είναι της κατηγορίας νουβώ που το πίνεις στο τρίμηνο και ευφραίνεσαι και στο εννιάμηνο είναι άχρηστο, είναι της κατηγορίας ωρίμανσης. Μέρα με τη μέρα, μήνα με το μήνα. Γι΄ αυτό και δεν θα προκαλέσει πρόωρες εκλογές. Ο άνθρωπος δεν ήρθε για να κάνει σώου, ήρθε για να οικοδομήσει. Κι όταν ξεκινάμε το χτήσιμο όλο και κάποιοι χασομέρηδες μάκηδες θα έρθουν να χαλβαδιάσουν, σιγά μην λάβουν και μεράδι στο αλφάδιασμα...

  37. Δημος avatar
    Δημος 03/12/2009 01:21:56

    ΑΠΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ 4 ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΣΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΠΕΡΣΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΜΠΙΛΝΤΕΜΠΕΡΓΚ.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ,ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ,ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ.Α!ΚΑΙ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗΣ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΑΣ ,ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Ο ΓΑΠ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΕ ΜΕΤΟΝ ΤΟΝ ΣΟΡΟΣ...ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ Δημος 03/12/2009 01:26:13

      άρα φίλε Δήμο, είναι ΟΚ να είναι και ο Σαμαράς στα κόλπα, θες να πεις;

  38. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 03/12/2009 01:23:48

    Μερικές επισημάνσεις για το "αν δεν φας θεριό...."
    Ο Σαμαράς δεν εξελέγη Πρόεδρος ενός καινούργιου κόμματος αλλά ενός κόμματος με ιστορία 35 χρόνων του οποίου τις θέσεις μέχρι στιγμης έχει δικαιώσει και συνεχίζει να δικαιώνει η ιστορία.Υπ΄αυτή την έννοια όπως και συ πολύ σωστά επισημαίνεις πρέπει να πατήσει και σε υπάρχοντα "πάγια". Ως μόνο "πάγιο " που αξίζει θεωρείς τον κόσμο (φαντάζομαι όχι μόνο αυτόν που τον ψήφισε αλλά και αυτό που προτίμησε την Μπακογιάννη, τον Ψωμιάδη ή και αυτούς που δεν ψήφισαν) Επίτρεψε μου σ΄ αυτά τα πάγια να προσθέσω και μάλιστα ως κυριότερο πάγιο την ιδεολογία της ΝΔ της οποίας μάλιστα ο Σαμαρας θα μπορούσαμε να πούμε ότι ήταν συνδιαμορφωτής μια που στις τάξεις της ανδρώθηκε πολιτικά και ήταν βουλευτής της από τα 25 του.
    Κάπου εδώ αρχίζουν οι διαφωνίες μας.
    Γιατί τάχα είναι μονόδρομος η απομάκρυνση της Μπακογιάννη και των "δικών της"? Η ίδια δηλώνει στρατιώτης, οι υποστηρικτές της δεν έθεσαν κανένα θέμα αμφισβήτησης και από πουθενά δεν συνάγεται διάθεση κάποιων να λειτουργήσουν σαν ρεύμα (άσε που ένα "ρευμα" χρειάζεται διακριτή πολιτική πλατφόρμα που εγώ συνεχίζω να μη βλέπω)
    Αν υπάρξει υπονόμευση, αν κάποιος ξεφύγει από το ιδεολογικό μας πλαίσιο τότε τον στέλνεις σπίτι του. Νωρίτερα όμως.....?
    Γιατί απαξιώνεις το 40% που επέλεξε Μπακογιάννη? Και άντε το 1/3 "ευνοημένοι, Κρητικοί και Ευρυτάνες" (αν και με αυτό το κριτήριο απ΄την άλλη πλευρά θα απαξίωναν τις Καλαματιανές ψήφους του Σαμαρά ή τις ποντιακές του Ψωμιάδη). Οι υπόλοιποι?
    Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η Μπακογιάννη αν βρεθεί εκτός ΝΔ πολύ περιορισμένη εκλογική απήχηση μπορεί να έχει, μόνο που αυτό ισχύει για οποιονδήποτε ακόμη και για τον Σαμαρά (εξ άλλου το βίωσε στο παρελθόν και ο ίδιος).
    Αν βλέπεις τα εκλογικά "χαστούκια" σε Γιαννάκου, Αλογοσκούφη , Πετραλιά και τα θεωρείς από μόνα τους σαν λόγο να μπουν στην άκρη (εγώ δεν συμφωνώ) αντίστοιχα θα πρέπει να βλέπεις τις εκλογικές "επιβραβεύσεις" Γιακουμάτου και Σπηλιωτόπουλου σαν λόγο περαιτέρω αξιοποίησης τους. Προσωπικά βέβαια ούτε τον Γιακουμάτο,ούτε τον Σπηλιωτόπουλο έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση (ούτε τον Αβραμόπουλο, ούτε τον Μανώλη, ούτε τον Κεδίκογλου, ούτε.... ούτε...)αλλά αυτοί είναι οι κανόνες της Δημοκρατίας. Οποιος πάρει τις περισσότερες ψήφους "βγαίνει" και ο καθενας μας έχει το δικαίωμα να διατηρεί την αρνητική άποψη του για τον "νικητή" ή την θετική για τον "χαμένο".
    Για τα περί "συναίνεσης" και συνεννόησης με ΓΑΠ συμφωνώ απόλυτα, προσθέτω απλώς άλλη μία κορυφαία κατά τη γνώμη μου περίπτωση ,την μη πραγματοποιηθείσα τελικά ανθεώρηση του Συντάγματος.
    Για την υπόθεση Τριανταφυλλόπουλου δυστυχώς ήταν ατυχέστατος χειρισμός Από πολύ καιρό η ΝΔ αλλά και τα υπόλοιπα κόμματα θα έπρεπε να ...διαγράφουν τα στελέχη τους που εμφανίζονται στις εκπομπές του εξευτελίζοντας τον θεσμικό τους ρόλο.
    Σχετικά με τους λόγους της επικράτησης Σαμαρά θα έδινα ως κυριότερο ότι όντας μεγάλο διάστημα εκτός κεντρικής πολιτικής σκηνής μπορούσε να εκφράσει καλύτερα το αίτημα: "να γυρίσουμε σελίδα"
    Εν κατακλείδι: Εκλέξαμε στη ΝΔ ένα καινούργιο Πρόεδρο. Ας δουλέψουμε ΟΛΟΙ μαζί του χωρίς γκρίνιες και ..σκεπτικισμό (έστω και καλοπροαίρετο).Χωρίς να κοιταζόμαστε "με μισό μάτι" επειδή ξέρουμε ή υποψιαζόμαστε ότι ο διπλανός μας δεν ψήφισε την επιλογή μας.Αφήνοντας πίσω τεχνητούς και αστείους στην πραγματικότητα διαχωρισμούς ας αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα με όρους μέλλοντος και ας εστιάσουμε την προσοχή μας σε αυτά που μας ενώνουν. Εχουμε δρόμο μπροστά μας!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΑΡΗΣ Θ 03/12/2009 01:57:52

      ΑΡΗΣ Θ.
      1) δεν απαξιώνω κανέναν. Η κα Κούβελου μιλά με ιδιοκτησιακούς όρους για το 40%. Λέμε λοιπόν ότι δεν της ανήκει.
      2) Το στοίχημα για την κοινωνία είναι να μην υπάρχουν υποψήφιοι και βουλευτές επιπέδου Άρη Σπηλιωτόπουλου.

      • ΑΡΗΣ Θ avatar
        ΑΡΗΣ Θ @ Προφήτης 03/12/2009 13:33:34

        1) Κανείς δεν ανήκει σε κανένα. Και είναι αφέλεια οποιοσδήποτε να θεωρεί κάποιους "δικούς του" και δεδομένους.
        2) Η κοινωνία-στις Δημοκρατίες- έχει τους βουλευτές που της αξίζουν. Και επειδή η κοινωνία πολύ απέχει απο το να είναι τέλεια......

  39. Δημος avatar
    Δημος 03/12/2009 01:33:28

    ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ .ΜΕ ΞΕΝΙΖΕΙ .ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ,ΟΛΟΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΑΡΧΗΓΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΛΠΟ ΤΗΣ ΛΕΣΧΗΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟΞΕΝΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΣΧΗ ΑΥΤΗ,ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΑ ΜΕΛΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.ΑΛΛΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΣΧΗ,ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΣΟΡΟΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΞΕΝΙΖΕΙ;

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ Δημος 03/12/2009 01:38:22

      σιγά μην ξεχάστηκε! Ας μην κάνουμε τετοιες απλοϊκές υποθέσεις. Πρέπει να είμαστε λιγάκι λιγότερο οπαδοί και να ζυγίζουμε τα γεγονότα χωρίς να τα ωραιοποιούμε.

      Καταλαβαίνω ότι ο κόσμος έχει τεράστια ανάγκη να πιστέψει σε κάποιον τίμιο και αγνό πολιτικό, να τον στηρίξει για να κάνει πραγματικότητα τις ελπίδες του και τις αγωνίες του. Αυτή η ανάγκη αποτελεί όμως και και το τυρί στη φάκα.

  40. Δημος avatar
    Δημος 03/12/2009 01:40:59

    ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΟΝ Κ.ΣΑΜΑΡΑ,ΤΟΝ ΠΡΟΤΙΜΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΒΟΥΛΟ,ΚΑΙ ΑΚΡΩΣ ΕΝΔΟΤΙΚΟ-ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΔΟΥΛΟ ΑΤΟΜΟ ΤΗΣ Κ. ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ.ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ.ΟΧΙ ΣΥΝΘΕΣΗ ΑΛΑ ΚΑΡΤ.ΚΑΘΕ ΑΤΟΜΟ ΚΟΥΒΑΛΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ.

  41. Δημος avatar
    Δημος 03/12/2009 01:42:55

    ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑ.ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ.ΤΗ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΣΤΙΓΜΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ;

  42. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 03/12/2009 01:48:48

    Τώρα έρχεσαι στα λόγια μου. Δεν νομίζω όμως ότι το έβαλε κανείς στο ιστολόγιο αυτό έτσι. Όλοι ευλογούν τον Μεσσία που είναι καθαρός, αυτοδημιούργητος, αδικημένος από το Μητσοτακέϊκο κλπ. σε ένα 99% των αναρτήσεων.

  43. Δημος avatar
    Δημος 03/12/2009 01:50:29

    ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΓΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ .ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ.ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΤΕΡΕΥΟΥΝ.ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ.ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ.

  44. Δημος avatar
    Δημος 03/12/2009 02:04:17

    Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΥΒΑΛΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ,ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΑΡΗΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΙΚΗ,ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ.ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ Η ΜΕΘΗ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ ΑΥΤΟ.ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ.ΧΡΕΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥ Κ. ΣΑΜΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ .ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ , ΓΙΑΤΙ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ Ο ΚΟΣΜΟΣ ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΜΕ.ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΘΟΛΟΥΡΑ ΠΟΥ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ,ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ Δημος 03/12/2009 02:21:23

      προφανώς! Λυπάμαι που παίζω τον ρόλο του "κακού" εδώ, αλλά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο ότι ο Σαμαράς θα ανταποκριθεί στις προσδοκίες σας. Έπαιξε το παιχνίδι του σωστά, με καλό imagemaker και κέρδισε. Παρ' όλα αυτά έχει πολύ βεβαρυμένο το παρελθόν και τεράστιο θράσος (όπως λέει ο Βασίλης Λεβέντης) να κατεβαίνει για αρχηγός μιας παράταξης την οποία έριξε από κυβέρνηση.

      Η γκάμα των υποψηφίων δεν άφηνε περιθώρια για κάτι καλύτερο. Τώρα εσείς που είσαστε μέλη, πρέπει να έχετε τα μάτια σας 14 και να μην την πατάτε εύκολα υποστηρίζοντας τα πάντα χωρίς κριτική σκέψη.

  45. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 03/12/2009 18:21:00

    Εαν ο σαμαρας αφησει να δοθει η ελληνικη υπηκοοτητα στις δηθεν χιλιαδες ξενους (στην πραγματικοτητα θα ειναι τουλαχιστο 1.000.000 λογω της αλλαγης του δικαιου ιθαγενειας απο αιματος σε εδαφους) τοτε η Ν.Δ. δεν προκειται να ξαναδει εξουσια.

    Και οχι μονο η Ν.Δ. αλλα και το ΠΑΣΟΚ αφου αυτοι θα κανουν δικο τους κομμα και απλα για να σχηματιστει κυβερνηση απο το πρωτο κομμα θα χρειαζεται να συγκυβερνησει μαζι τους.Αυτο ακριβως γινεται στην βουλγαρια με το κομμα των τουρκομουσουλμανων.

    Ολοι σημερα κοιτανε το δεντρο αλλα δεν βλεπουν το δασος που λεγεται αλλοιωση του πληθυσμου και επομενως και του εκλογικου σωματος!Για ποια Ελλαδα του μελλοντος μιλαμε αφου σε μερικα χρονια με την βοηθεια του ΓΑΠ θα ειμαστε μια μικρη αμερικη.Ηδη ο πληθυσμος ειναι 20%-25% μη ελληνικος.Μονο στην αττικη εχουμε περιπου 1.000.000 μουσουλμανους.

    Και σε μια τετοια ''Ελλαδα'' δεν θα εχει καμια θεση οποιαδηποτε πατριωτικη-κεντροδεξια παραταξη οπως αυτη που ονειρευεται ο σαμαρας!

  46. FotisAthan avatar
    FotisAthan 04/12/2009 11:15:34

    Έφαγε καί μάλιστα 2 Ντόρα καί Μπαμπά , λίγο δύσπεπτοι αλλά τα κατάφερε.