#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/05/2011 12:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν δεν μπορεί ο κ. Παπανδρέου να πάει σπίτι του αντί να ζητάει "συναίνεση"



Ο πρωθυπουργός ετοιμάζει την προσεχή εβδομάδα σκηνικό εξεύρεσης συνενόχων. Πως αλλιώς θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κανείς την συνάντηση που επιδιώκει με θέμα δήθεν την εξεύρεση κοινών θέσεων στο όνομα της περιβόητης πια «συναίνεσης»;

Άραγε θα λάβει υπόψη του τις προτάσεις των άλλων κομμάτων, ή ψάχνει για άλλοθι, ώστε να ρίξει τις ευθύνες σε αυτά και να οδηγήσει τη χώρα σε εκλογές με την «κακή» αντιπολίτευση απέναντι; Εγώ πάντως πιστεύω πως μετά τη μεγαλειώδη γκάφα (στα χρονικά της νεότερης πολιτικής ιστορία του τόπου)  της κυβέρνησης Παπανδρέου να δημοσιοποιήσει τις προθέσεις της για τις απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων, το κυβερνών κόμμα – παρά τη φιλότιμη προσπάθεια του Δημήτρη Ρέππα – υπέστειλε τη σημαία του. Άρα, τώρα  ψάχνει για άλλοθι. Άρα, οι Αρχηγοί θα πρέπει, πριν συναντήσουν τον Γ. Παπανδρέου πρέπει πρώτα να καλύψουν την .... πλάτη τους για να μην κατηγορηθούν εκείνοι για το αδιέξοδο.

Είναι σχήμα οξύμωρο εκλεγμένος πρωθυπουργός να ζητεί από την αντιπολίτευση να γνέψει συγκαταβατικά στα μέτρα που θα λαμβάνει, για την δήθεν έξοδο της χώρας από την κρίση, ή για την χορήγηση της Πέμπτης δόσης του δανείου κλπ. Πόσα θέλουν να μας τρελάνουν άραγε;

Είναι δυνατόν με τον ίδιο πρωθυπουργό στο τιμόνι της χώρας, που δεν του βγήκε τίποτα από όσα εκείνος υποσχέθηκε τον τελευταίο χρόνο ( παρά τις τόσες θυσίες ) να λένε ότι θα συνεχίσει να κυβερνά με τη συναίνεση των κομμάτων της αντιπολίτευσης; Είναι δυνατόν η κυβέρνηση να πουλάει τα ίδια επικοινωνιακά παραμύθια  του παρελθόντος και να πιστεύει ότι ο κόσμος τρώει κουτόχορτο και τα μασάει;

Αν δεν μπορεί ο κ. Παπανδρέου να πάει στο σπιτάκι του και να αφήσει τη χώρα στα χέρια εκείνου που θα αναλάβει την ευθύνη να την βγάλει από την κρίση. Να βγει ευθέως και να πει: εγώ δεν μπορώ, παραδίδω τη  διακυβέρνηση , ή προσφεύγω στην κρίση του Ελληνικού λαού, με την προϋπόθεση να διεξαχθούν άμεσα εκλογές στο ελάχιστο δυνατό χρονικό περιθώριο που δίνει ο νόμος. Και τα κόμματα να καταθέσουν τις προτάσεις τους χωρίς φανφάρες και υποσχέσεις , με ειλικρίνεια και χωρίς κρυμμένους  αστερίσκους πίσω από τις προτάσεις τους,  ώστε να κρίνει ο λαός ποιόν θέλει να τον κυβερνήσει και να το κάνει μόνος του.

Αντικοινοβουλευτικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 21/05/2011 12:16:23

    Πολύ σωστό. Η συζήτηση με τους ΔΥ και τον τρόπο με τον οποίο θα ελατωθούν πρέπει να έχει βασικό κριτήριο την δημοσιονομική προσαρμογή. Σε αντίθετη περίπτωση δεν συμβάλλει στην βελτίωση του ελλείμματος. Άρα κάποιος με τον γενικό όρο "μείωση των ΔΥ" θα υποστούν την χλέπα και τίποτε άλλο.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 12:39:48

    Ητταται ποτε ενας Παπανδρεας??
    Ητταται ποτε ενα ΠΑΣΟΚ ??

    Θ ηττησουν τον αντιπαλο με καθε τροπο ! ( καλα το εγραψα !! )

    ΠΠ

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 13:23:15

      @Π.Π
      καταπληκτική η ανάλυση του άρθρου σου,χθες αργά το διάβασα,ο αγώνας της επιβίωσης βλέπεις....αύριο ο δήμαρχος μας οργανώνει ποδολατόδρομο ,λες να σκέφτηκε να καλέσει και το''ποδήλατο'';χαχαχα,μετά έχει και φαγητό....
      Η θεωρία της μετάλλαξης στο μαρκετινγκ:
      Παπανδρέου=Νίκη
      Πασοκ=Νίκη
      Παπανδρέου=Πασοκ
      Αρα διαλύοντας ,ή φεύγοντας το αποτέλεσμα ίδιο.Η Ελλάδα Ελεύθερη!!

  3. axis avatar
    axis 21/05/2011 12:49:00

    Είναι προφανές ότι η "συναίνεση" είναι κόλπο για να ενοχοποιηθεί η ΝΔ τόσο για την πλήρη αποτυχία της κυβέρνησης στην επίτευξη των στόχων του μνημονίου όσο και για τη διενέργεια των επερχόμενων εκλογών. Η υπόθεση θέλει ειδικό χειρισμό και απ' ότι φαίνεται Σαμαράς και Μιχελάκης έχουν δει την παγίδα και παίζουν καλά το χαρτί της σκληρής αλλά και ταυτόχρονα χρήσιμης για τον τόπο αντιπολίτευσης.

  4. Αλέξης avatar
    Αλέξης 21/05/2011 12:53:48

    Το γραψα πριν από ένα μήνα και το ξαναγράφω. (και θα το ξαναγράφω κάθε μήνα):
    Το ΠΑΣΟΚ θα προτιμήσει να χρεωκοπήσει τη χώρα παρά να πειράξει τον κομματικό του στρατό στο δημόσιο.
    Αυτό είναι γραμμένο στις δέκα εντολές της Τρίτης του Σεπτέμβρη.

  5. αντιπροοδευτικός avatar
    αντιπροοδευτικός 21/05/2011 12:59:11

    Θα ήθελε να πάει στην βίλα του καστρί τώρα που έκανε όλη την βρώμικη δουλειά.... αλλά δεν τον αφήνει η Μargaret!

  6. ataktos avatar
    ataktos 21/05/2011 13:07:13

    Αν δικαστεί ο Γαπ για προδοσία, θα πάω για μάρτυρας υπεράσπιστης. Για την προάσπιση των συμφερόντων της χώρας του παλεύει τόσο καιρό....

    • juliet avatar
      juliet @ ataktos 21/05/2011 14:13:33

      μην πας τζάμπα ,τουλάχιστο θα σε φτύσουνε που θα σε φτύσουνε πάρε και ''πράσινη βροχή''και μαθήματα κλάψας στο Λοβέρντο ,μαθήματα ηθικής στο Τζοχα,μαθήματα ορθοφωνίας στο ΓΑΠ,με λίγα λόγια όλο το ΠΑΣΟΚ ένα Μεγααάλο σχολείο!!!θα μείνεις στην ιστορία σαν ο τελευταίος υπερασπιστής ενός τελευταίου μεγάλου που πάλεψε για τα συμφέροντα της πράσινης Ελλάδας,χαχαχα.

  7. juliet avatar
    juliet 21/05/2011 13:13:56

    Το να παραδεχτείς την αλήθεια θέλει ανδρεία ,ακόμη και την ύστατη στιγμή αν πονάς θα βάλεις πλάτη.Που είδες την ευθυξία ,το φιλότιμο και όλα τα συναφή;Εδώ στήσαμε ολόκληρη πράσινη κουλτούρα με πράσινη ουρά,όπως χρήμα με ουρά,και μας στέλνεις σπίτι; Απαράδεκτος.Αποστολή εξετελέστη;;;
    Υπάρχουν ακόμη ....οπαδοί που λένε και τι να έκανε!!!!
    Το λάθος αρχίζει...κόψιμο μισθών σταθερών και σίγουρων...και τότε θα αρχίσουνε τα όργανα.

  8. an.vorinos avatar
    an.vorinos 21/05/2011 13:41:12

    TO Πασοκ και η βλακεια ειναι αηττητα ..

  9. an.vorinos avatar
    an.vorinos 21/05/2011 13:48:36

    . Γι ολα φταιει η δεξα που αμα κερδισει τις εκλογες εκτος των αλλων θα γεμισουν τα ξερονησια. ΟΙ ανθρωποι ειναι ακαταμαχητοι. και να πνιγουμε ο homo pasokus θα ειναι ευτυχης αρκει αυτο να συμβει με το ΠΑΣΟΚ. Υπομονη.

  10. mixalios avatar
    mixalios 21/05/2011 14:05:04

    προτιμά να φάει μαγγάλι κάρβουνα παρά να πάει εκλογές.

  11. O Saligaras avatar
    O Saligaras 21/05/2011 14:08:22

    Γιώργος Παπανδρέου:
    "αναγκαιότητα μιας νέας εθνικής συνεννόησης εντός της χώρας τονίζοντας ότι απαιτείται σοβαρότητα, υπευθυνότητα και αφοσίωση από όλους, κοινωνία, επιχειρηματίες και κόμματα."

    Μα καλά αυτοί που του γράφουν τους λόγους δεν μπορουν να βρουν κάτι διαφορετικό κάτι αλλοίωτικο κατι δικό τους ρε παιδί μου, πρέπει διαρκώς να αποστηθίζουν Καραμανλή;

    • juliet avatar
      juliet @ O Saligaras 21/05/2011 14:18:02

      ζηλεύουν την τύχη του.......

  12. Mιχαηλ Στογκωφ avatar
    Mιχαηλ Στογκωφ 21/05/2011 14:19:56

    Eαν ακουσει κανεις αυτα που ειπε παλι στο Ναυπλιο ο ΓΑΠ του φευγει το καφασι ! ("οι θυσιες του ελληνικου λαου αρχιζουν να αποδιδουν .... !", "η συντριπτικη πλειοψηφια της κοινωνιας ζηταει αλλαγες .... !!", "oλοι μαζι θα κτισουμε την καινουργια Ελλαδα ... !!!", κλπ). Ενας λογος παιδαριωδης, αμηχανος και τελικα κωμικοτραγικος. Ανεξαρτητα του εαν ο ανθρωπος ειναι εγκαθετος ή οχι, ειναι και τρομερα μειωμενης αντιληψης. Παπαγαλιζει διαφορα κλισε που του εχουν γραψει .... οι "επικοινωνιολογοι" του (!) κι' αναρρωτιεται κανεις, οχι μονο εαν εχει συνειδητοποιησει τι ακριβως συμβαινει στον τοπο, αλλα και εαν φοβαται ο ιδιος για το τι μπορει να του συμβει. Μια τετοια αγνοια του κινδυνου ειναι σχεδον εξωπραγματικη και χρηζει ψυχολογικης διερευνησης.

  13. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 21/05/2011 14:47:46

    Στο σπίτι του θα πάει όταν του πουν κάποιοι ¨άλλοι¨ να πάει ( καμία σχέση με το τι θέλουν ή τι θα του πουν οι Έλληνες πολίτες ) , εάν δεν θέλει να έχει την τύχη των Φουτζιμόρι , Μάρκος , Ντιέμ , Μπατίστα , Τσαουσέσκου , Μουμπάρακ ή του Αντρεότι...
    *******************************

    Πληρώνουν Αποζημιώσεις οι Έλληνες στην Γερμανία !
    ****************************************
    Κέρδος 10 δισ. για τη Γερμανία από την ελληνική κρίση

    Ο «αμαρτωλός» Έλληνας πληρώνει αδρά, τονίζει σε άρθρο του ο αναλυτής των FT Deutschland, Τόμας Φρίκε

    «Ο αμαρτωλός Έλληνας πληρώνει», αναφέρει ο τίτλος άρθρου του επικεφαλής οικονομικού αναλυτή της γερμανικής έκδοσης των Financial Times, Τόμας Φρίκε, στο οποίο υποστηρίζει ότι η Γερμανία έχει επωφεληθεί περίπου 10 δισ. ευρώ από την κρίση χρέους της Ελλάδας.

    Ο κ. Φρίκε τονίζει ότι για τα κεφάλαια που έλαβε η Ελλάδα οφείλει να καταβάλει τόκο. Σημειώνει μάλιστα, ότι ήδη τα κέρδη από την πώληση ομολόγων προς την Ελλάδα κατ' εντολήν της γερμανικής κυβέρνησης ανέρχονται σε 500 εκ. ευρώ περίπου. Σε αυτά συνυπολογίζει και το κέρδος που προκύπτει από το γεγονός ότι οι επενδυτές στρέφονται προς τα γερμανικά ομόλογα εξαιτίας της δυσπιστίας τους έναντι ομολόγων των υπερχρεωμένων χωρών της Ευρωζώνης.

    Όπως επισημαίνει, το επιτόκιο μακροπρόθεσμου δανεισμού της Γερμανίας έχει πέσει στο 3,5% με συνέπεια το χρέος της να έχει μειωθεί. Δίχως την ελληνική κρίση, τονίζει ο κ. Φρίκε, κάτι τέτοιο δεν θα συνέβαινε.

    Κέρδη, προσθέτει, προκύπτουν και λόγω της συμμετοχής της Γερμανίας στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, η οποία πώλησε ομόλογα στην Ελλάδα.

    Επιπλέον, σύμφωνα με τον κ. Φρίκε, η ελληνική κρίση συμπίεσε και το ευρώ, το οποίο σε αντίθετη περίπτωση ενδέχετο να είχε εκτιναχθεί πολύ υψηλότερα, λόγω της τρέχουσας αδυναμίας του δολαρίου.

    Η υποχώρησης του ευρώ κατέτησε πιο ανταγωνιστικά τα γερμανικά προϊόντα τονώνοντας τις εξαγωγές τους.

    Από όλα τα παραπάνω, ο κ. Φρίκε εκτιμά ότι προκύπτει κέρδος 10 δισ. ευρώ για την Γερμανία.

    Όπως χαρακτηριστικά έγραψε, «μπορεί οι Έλληνες να γνωρίζουν καλά το θέατρο, όμως και οι Γερμανοί δεν πάνε πίσω, ειδικά όταν πρέπει να γκρινιάξουν για το πόσα χρήματα χάνει ο Γερμανός φορολογούμενος.

    Και οι Γερμανοί βουλευτές διαμαρτύρονται για το ότι δεν μπορούν άλλο να συναινούν στην παροχή βοήθειας, καθώς έχουν φτάσει στο όριό τους. Ωστόσο, μέχρι τώρα μόνον οι Έλληνες πρέπει να πληρώσουν περισσότερους φόρους.

    Η Γερμανία δεν έχει πληρώσει ακόμα τίποτα. Αντίθετα, έχει ήδη αποκομίσει κέρδος από την κρίση. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το αποκαλύψει ο γερμανός Υπουργός Οικονομικών στον λαό, και μάλιστα σε κάθε αναγνώστη της "Bild" χωριστά και στο κόμμα των Ελευθέρων Δημοκρατών».

    Από :
    http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=111239252

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΝΤΑΝΤΟΝ 21/05/2011 18:55:46

      Νταντον τα λεγαμε εδω μεσα απο το 2010 αυτα - το κολπο φανηκε νωρις οταν η Γερμανια υποδαυλισε την κριση.
      3.05% χτες το 10ετες Bund οχι 3.5%. Οπως και οι αποδοσεις των US T's σε χαμηλα μηνων. Οι μεγαλοι των G7 ειχαν (και εχουν) τετοιες τρυπες να κλεισουν που για να μην τους στοιχισει 'η περιφερεια' επρεπε 'να φτηνηνει' στη δικη μας περιπτωση πετυχανε διανα.. ΓΑΠ ..ουτε καν φτηνα..ολη η χωρα τζάμπα.
      Αυτο πρεπει να ειναι μονιμη αναρτηση οχι ποστ

  14. juliet avatar
    juliet 21/05/2011 15:05:04

    λέει τα ίδια σε διαφορετικό φόντο!!!!

  15. GSV avatar
    GSV 21/05/2011 15:32:16

    Η κυβερνηση εχει απολεσει την αρχη της δεδηλωμενης εδω και καιρο. Μιας και ο πολιτικος βιος εχει βρεθει σε αδιεξοδο, ισως θα πρεπει να κατατεθει προταση μομφης. Πρεπει το σαπιο πολιτικο κατεστημενο να τρανταχθει απο τα θεμελια.

    Ειναι προτιμοτερο οι πολιτικες εξελιξεις να μεινουν στασιμες για ενα μηνα (0σ0 ειναι περιπου η ελαχιστη προεκλογικη περιοδος) παρα να συνεχιστει αυτη η λανθανουσα κατασταση. Η κυβερνηση αναλωνεται στη προσπαθεια της να βρει συνενοχους. Πλεον δεν υπαρχει κυβερνηση της χωρας, υπαρχει ΠΑΣΟΚ στην εξουσια. Το παλαιο ΠΑΣΟΚ, το γνησιο που βαζει τις κομματικες φιλοδοξιες πανω απο το εθνικο καλο. Η προσπαθεια συναινεσης αποτελει παραδειγμα αυτου.

    Που αλλου ακουστηκε αυτοδυναμη κυβερνηση να εκληπαρει για συναινεση την αξιωματικη αντιπολιτευση? Προσεχτε! Τη ΝΔ μονο που ειναι κομμα εξουσιας.

    Μηπως οι σκληρες δηλωσεις των Ευρωπαιων ¨αλληλεγγυων¨ περι συναινεσης ειναι μεθοδευμενες απο το ΠΑΣΟΚ? Μηπως το ΠΑΣΟΚ εχει ηδη αρχισει τη προεκλογικη του εκστρατεια?

    Ο τροπος με τον οποιο μεθοδευεται η εξευρεση συναινεσης κατακρεουργει βασικες αρχες του δημοκρατικου πολιτευματος ! Αποτελει βασικη αρχη της δημοκρατιας το δικαιωμα της αντιθετης γνωμης! Δεν ζητηται συναινεση στη προκειμενη περιπτωση, απαιτειται!! Αποφασιζομεν και διατασομεν!

    Μεσα σε ολο αυτο το κλιμα των ημερων, στο μυαλο μου ερχεται ο Πλατωνας που μας λεει οτι η Δημοκρατια στο τελος οδηγει σε τυραννια! Μηπως εχει δικαιο τελικα?

  16. rally monkey avatar
    rally monkey 21/05/2011 18:45:36

    ..αν ομως μπορει..
    'καλοδεχουμενος'
    ας μεινει λιγους μηνες ακομη να δωσει και τη χαριστικη βολη

  17. ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ 21/05/2011 21:05:46

    ΑΝΤΩΝΗ ΦΟΡΤΣΑΡΕ ΤΩΡΑ!
    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΤΑΡΡΕΕΙ.
    ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΣΑ ΑΛΛΑ Η ΝΔ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ΜΕ 3-4 ΜΟΝΑΔΕΣ.
    Ο ΑΡΜΑΓΕΔΔΩΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ!!!