#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/11/2010 09:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν γινόντουσαν οι εφιάλτες ήρωες.. Τhen we take Berlin...



Εάν αποδείξουμε τη δωροδοκία πολιτικών στην Ελλάδα, η Μήζενς θα αποκλειστεί από διεθνείς διαγωνισμούς παγκοσμίως.

Πονάει κυρία Μέρκελ και κύριε Σόϊμπλε;;;

Εάν διεκδικήσουμε τις Πολεμικές Αποζημιώσεις θα έχουν να πληρώνουν για 50 χρόνια δις Εύρω.

Πονάει η αλληλεγγύη κ. Σόϊμπλε;

Έχουμε Έλληνες Ήρωες;

Σίγουρα έχουμε Εφιάλτες.

Έφτασε όμως η ιστορική ευκαιρία του Εφιάλτη να γίνει Ήρωας.

Όσοι πολίτικοι τα πήραν από τη Μήζενς να βγουν και να κάνουν επίσημη δήλωση ! Το Κράτος να τους δώσει ασυλία – ομόφωνα, να τους δώσει και συντάξεις και να τους απαγορεύσει την περαιτέρω ενασχόληση με τα κοινά.

Με δεδηλωμένη την δωροδοκία από τον δωροδοκούμενο πολιτικό η Μήζενς κάθεται στο σκαμνί ( και στο μεσαίο ) Παγκοσμίως. Διεκδικούμε και αποζημιώσεις ως Χώρα/Κράτος από δαύτους και η κάθε Μέρκελ και ο κάθε Σόϊμπλε θα παρακαλάνε για αλληλεγγύη. Θα το σκεφτούμε…

Βγείτε ρε σεις και παραδεχτείτε τη δωροδοκία για το καλό της Πατρίδας πλέον και όχι της τσέπης σας.

Κάνω ανοικτή πρόταση σε όλα τα κόμματα και τους δωροδοκηθέντες να το σκεφτούν και να βγουν έστω την τελευταία στιγμή να σώσουν την Πατρίδα. Έχουν τα κότσια οι πολιτικοί μας να το δουν αλλιώς ΣΗΜΕΡΑ; Να μην το εκμεταλλευθούν για μικροπολιτικούς σκοπούς;

Όσον αφορά στις Πολεμικές αποζημιώσεις , ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. Εάν καθόμαστε να μας κάνει ντα ο κάθε αλληλέγγυος Σόϊμπλε είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Σκεφτείτε το όπως εγώ.

ΠΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/11/2010 10:14:46

    To this is S Πάρτα, δεν το έλεγα για αστείο. Μία και μοναδική ευκαιρία, και κάθε μέρα που περνάει μας την μπλοκάρουν.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ archaeopteryx 18/11/2010 10:41:45

      Ετσι είναι..όσο τούς δίνεις την δυνατότητα,το περιλαμβάνουν στίς πιθανότητες να συμβεί,και προετοιμάζονται ανάλογα.
      Απότομα και ξαφνικά.Χωρίς να δώσεις χρόνο αντίδρασης...
      Πρέπει όμως να έχεις οργανωθεί,να σκεφθείς τί θα κάνεις μετά...
      Καί τό πρόβλημα με τούς πολιτικούς μας κολάει στό "σκεφθεί"...
      Για αυτούς ή Ελλάδα είναι ένας ωραίος τόπος για να ζείς...
      ....και όχι ό τόπος ΜΟΥ!

      ΥΓ
      Συγχαρητήρια ΠΠ για τήν εξαιρετικά καινοφανή μέν αλλά εξόχως ενδιαφέρουσα και πατριωτική πρόταση.Δυστυχώς όμως,οι εφιάλτες είναι ιστορικά κοντόφθαλμοι.

  2. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 18/11/2010 10:17:15

    Έγραψες τεράστιε!

  3. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 18/11/2010 10:39:29

    Η ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΟΥ ΕΚΤΡΩΜΑΤΟΣ, ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΗΝΤΗΣΕ Η ΠΡΩΤΗ ΟΚΤΑΕΤΙΑ ΛΑΪΚΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΖΙΚΩΝ ΛΗΣΤΕΙΩΝ ΤΟΥ ΑΓΠ, ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΤΗ ΜΟΙΡΑ (ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ) ΘΑ ΣΥΝΤΕΛΕΣΘΗ ΕΠΙ ΗΜΕΡΩΝ ΓΑΠ... ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΑΠΟΜΟΝΩΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΝΕΟΕΛΛΗΝΩΝ ΔΕΝ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΑΝΑΤΕΙΛΗ. ΜΟΝΟΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ (ΕΝΤΙΜΗ & ΔΙΑΥΓΗ) ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΕΝΟΣ ΕΚΑΣΤΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/11/2010 10:56:23

    Θελω να καταστησουμε εγγυο τον Αλληλεγυο να θελει 3 καρεκλες να κυκλοφορησει.

    Ειναι η Μοναδικη μας ευκαιρια να τους ξαφνιασουμε με την εντιμοτητα μας... Θα φτιαξουμε δικη μας λιστα περι διαθφορας. Μονοι μας. οι δανειστες με εγγεφαλικα η δε Γερμανια θα ερθει ολοκληρη διακοπες μπας και ξεπληρωσει.

    Τα γερακια του ΔΝΤ, FED, ECT, WB κλπ θα σκισουν τα διπλωματα τους.

    ΠΠ

  5. donaE avatar
    donaE 18/11/2010 11:11:23

    Καλο!Αλλα αυτοι τσουρουφλισανε τοσο κοσμο και δεν τους νοιαζει θα ντραπουν
    για δωροδοκια.Αυτοι δεν ειναι λογικοι...κατασκευαζουν την λογικη.

  6. vassilis avatar
    vassilis 18/11/2010 11:12:59

    Και αν το πουν τι θα γινει;Μηπως δεν το ειπε ο μαντελης και ο τσουκατος;Και ξαφνικα θα ζητησουμε πολεμικες αποζημιωσεις επειδη στους κλεφτες που μας κυβερνουν τους τελειωσαν τα κλεμμενα;Τοσο καιρο δεν τις θελαμε,αλλα τωρα που κλωτσανε τους επαιτες τα θελουμε;Συγχαιρω την Μερκελ για τη σταση της και ελπιζω να γινει και ποιο απαιτητικη στα χαμερπη τα δικα μας!Θα ημουν δε ευτυχης αν στο μνημονιο υπηρχε και ο ορος να τιμωρουνται οι πολιτικοι μας για τις λαμογιες τους και οχι ο Ελληνικος λαος.Ειναι συνενοχη η ζημενς αλλα αυτο δεν ειναι αλλοθι για τα χαμερπη που μας κυβερνουν!

    • anonymous avatar
      anonymous @ vassilis 18/11/2010 12:57:12

      Ο Ελληνικός λαός είναι συνένοχος. Ψηφίζει με βάση ανταλλάγματα και προσωπικά συμφέροντα. Ο πολιτικός κρατάει το μεγαλύτερο μέρος για την πάρτη του και το μικρότερο το διοχετεύει στο στρατό του.
      Είναι όπως σε μια εταιρία. Το αφεντικό παίρνει τη μερίδα του λέοντος και οι εργαζόμενοι το μισθό τους ανάλογα με τη θέση τους στην ιεραρχία.

      Καλύτερα λοιπόν να κοιτάξουμε τη βρώμα μας και να αφήσουμε τα υπόλοιπα στην άκρη.

  7. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 18/11/2010 11:14:47

    Το τελευταίο πράγμα που θέλει ένα κόμμα στην χώρα μας, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΜΜΑ, είναι να βγει και να δηλώσει κάποιο μέλος τους, πρώην υπουργός ή οτιδήποτε, ότι τα πήρε από την Ζήμενς ή όποια άλλη ξένη εταιρία.

    Και να θέλει ο πολιτικός αυτός να μιλήσει, και να υπάρχει ακόμη θεσμικό πλαίσιο που δεν θα τιμωρεί μια τέτοια ομολογία, ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑ δεν θα το επιτρέψει.

    Ακόμη κι αν ομολογήσει ο πολιτικός, το κόμμα δεν θα κάνει ΠΟΤΕ δεκτή την ομολογία του. Θα την καθαγιάσει. Δείτε Τσουκάτος-Μαντέλης κλπ.

    Γιατί;

    Διότι έτσι εννοούν τα κόμματά μας τον πατριωτισμό και την εθνική πολιτική.

    Αυτές οι εντιμότητες είναι για μας, τον λαό. Οχι για κείνους και τα κόμματα. Εκείνοι και τα κόμματά τους βάζουν ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ το πολιτικό και κομματικό συμφέρον.

    Ποιον θα βάλουν; Το συμφέρον της πατρίδας;

    Το άλλο με τον Τοτό...

    Θραξ Αναρμόδιος

    ΥΓ. Μπα; Εχουν τα κόμματά μας πολιτικούς που χρηματίστηκαν από ξένες εταιρίες; Ποια κόμματα είναι αυτά;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Θραξ Αναρμόδιος 18/11/2010 11:25:37

      αααχ να φτιαξουμε Fast Efialti Track να πανε για βρουβες οι Διακομματικες και τα δικαστηρια και τα θεσμικα πλαισια.

      Δε θελουν. Ειναι κοτες. Λυση υπαρχει και ΤΣΑΜΠΑ !!!!! ΔΩΡΕΑΝ - FREE

      ΠΠ

    • Misha avatar
      Misha @ Θραξ Αναρμόδιος 18/11/2010 11:27:25

      Θράξ

      Εδώ ο θρασύτατος υιός Μητσοτάκης, ο δωρολήπτης υλικού αξίας 130000 ευρω από τον συμμαθητή της Ντόρας, Χριστοφοράκο της Siemens, βγαίνει κάθε μέρα στο γυαλί και προτείνει απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων.

      Και είναι ακόμα στην κοινοβουλευτική ομάδα της ΝΔ.

      Υπονομευτής ή μήπως Λαγός και Συνδετικός κρίκος ;

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Misha 18/11/2010 11:39:05

        Misha δυστυχώς τα κόμματά μας ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να κάνουν κάθαρση. Οι ηγεσίες εννοείται. Οχι ο κομματικός λαός.

        Ασε που όλοι μεταξύ τους έχουν ράμματα για την γούνα όλων. Αν ανοίξει ένας το στόμα του θα το ανοίξουν κι άλλοι. Κι έτσι υπάρχει αυτή η ιδιότυπη ομερτά.

        Και φυσικά ΔΕΝ ντρέπονται. Που μου κάνουν τους έντιμους. Διότι ακόμη κι αυτοί που ίσως δεν τα πήραν, ή ίσως δεν πήραν τόσα πολλά όσα οι άλλοι, ΞΕΡΟΥΝ και ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΛΑ. Αλλά δεν μιλάνε.

        Κι όμως υπάρχουν ακόμη πολλοί πατριώτες μας που δεν έχουν κατανοήσει την ανάγκη ότι πρέπει να υπάρχει ΛΑΪΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ επάνω στα κομματικά και κυβερνητικά ιδίως πρόσωπα και πεπραγμένα. Λαϊκός έλεγχος.

        Που για να γίνει κάτι τέτοια θέλουμε ΘΕΣΜΙΚΕΣ αλλαγές. Καταστατικές, δηλαδή ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΕΣ.

        Ωστε να έχουμε ελεγκτικές και εξεταστικές επιτροπές ΚΛΗΡΩΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ. Αλλιώς και θα διαφθείροντα ες αεί και θα μας κλέβουν. Και όπως επιμένω να λέω η πολιτική διαφθορά έχει στόχο να μην αποκτήσει η πατρίδα μας ανάπτυξη.

        ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΙΑΦΘΟΡΑ.

        Ακούσατε κανένα κόμμα να μιλάει για πόλεμο στην πολιτική διαφθορά; Δεν θα ακούσετε ποτέ.

        Ακόμη και οι μη-διεφθαρμένοι, διεφθαρμένοι είναι.

        Θραξ Αναρμόδιος

        • Θραξ Αναρμόδιος avatar
          Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 18/11/2010 11:42:01

          Και μετά ενοχλεί ορισμένους το "όλοι ίδιοι είναι", γιατί περιλαμβάνει και τους δικούς τους φυσικά.

          Δηλαδή δεν είναι όλοι ίδιοι; Σε τι διαφέρουν;

          Δεν ξέρουν ΟΛΟΙ σε ΟΛΑ τα κόμματα ποιοί δικοί τους και ποιοι των άλλων τα πήραν; Ποιοι διεφθάρησαν;

          Ξέρουν και παραξέρουν.
          Γιατί σιωπούν τότε;

          Τουλάχιστον ως προς την σιωπή τους ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ.

          Θραξ Αναρμόδιος

  8. tsilivithras avatar
    tsilivithras 18/11/2010 11:25:35

    "Όσοι πολίτικοι τα πήραν από τη Μήζενς να βγουν και να κάνουν επίσημη δήλωση ! Το Κράτος να τους δώσει ασυλία – ομόφωνα, να τους δώσει και συντάξεις και να τους απαγορεύσει την περαιτέρω ενασχόληση με τα κοινά."

    Μήπως να τους κεράσουμε και κανένα καφεδάκι;;;
    Κανένα λουκουμάκι;;

    ...

    Το Ελληνικό κράτος είναι ΟΜΗΡΟΣ ανίκανων, ιδιοτελών και δειλών πολιτικών.
    Ο Έλληνας πολίτης (που τόσο εύκολα κατασυκοφαντείται ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ) έχει πληρώσει στο πολλαπλάσιο όλες τις ατασθαλίες των κυβερνήσεών του και σπρώχνεται συστηματικά στον γκρεμό.
    Ο καιρός που περνάει είναι εις βάρος ΤΟΥΣ.
    Όσο θα αγνοούν την επικινδυνότητα της κατάστασης τόσο θα μεγαλώνει το βάθος του λάκου στον οποίο θα πέσουν.

    Εξίσου ένοχη είναι και η δικαστική εξουσία στον τόπο που κλείνει τα μάτια και δειλιάζει μπροστά τους απατεώνες πολιτικούς που έχουν καταστρέψει τον τόπο.

    Δίκες, καταδίκες, δημεύσεις περιουσίας και ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΣΗ αξίζει στο μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων πολιτικών.
    Είναι το ελάχιστο που χρωστάνε στην συνείδηση του Ελληνικού λαού.

  9. enianos avatar
    enianos 18/11/2010 11:43:43

    Αντί να προσπαθούμε να κάνουμε τους εφιάλτες ήρωες, μήπως θα ήταν καλυτέρα να δούμε με πιο τρόπο θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε ανάπτυξη? Να το ρίξουμε στην δουλειά, αντί στην ζητιανιά? Μήπως τελείωσε η ώρα της αναπαραγωγής και ήρθε η ώρα της θανάτωσης των κηφήνων στην κυψέλη?

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ enianos 18/11/2010 11:50:58

      Φίλε δεν μπορεί να υπάρξει ΑΝΑΠΤΥΞΗ σε χώρα με διεφθαρμένο όοοολο το πολιτικό σύστημα.
      Πλέον "είδαν" και οι τυφλοί.
      Οι πολιτικοί "τα παίρνουν" για να ΜΗΝ έχει αυτόνομη ανάπτυξη η χώρα ούτως ώστε να παραμείνουμε μια χώρα-πελάτης δανείων και προϊόντων χωρίς να παράγουμε τίποτα.

  10. Κάποιος avatar
    Κάποιος 18/11/2010 12:19:26

    Χέστηκαν οι μιζαδόροι πολιτικοί που τα πήραν από την siemens αν θα σωθεί ή θα βουλιάξει το ελληνικό κράτος.Δεν τους ένοιαζε όταν μας φέσωναν, θα τους νοιάξει τώρα ;
    Το σίγουρο είναι πως, ό,τι κι αν συμβεί εδώ, οι καταθέσεις τους στο εξωτερικό δεν κινδυνεύουν.Με το που θα γίνει το μπαμ είναι ήδη στο αεροπλάνο και πετάνε προς Ευρώπη να γλεντήσουν με τα φράγκα τους.

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/11/2010 12:33:12

    Το χρημα πολλοι εμισησαν τη Δοξα κανεις.
    Ας σκεφτουμε για λιγο out of the box Εκτος πεπατημενης. Ετσι κ αλλιως ειμαστε χαμενοι απο χερι και απο ποδι. Τελειωμενοι. Τα 430Δις στο "τελος στο ταμειο" δεν ξεπληρωνοινται ΠΟΤΕ.
    Ειναι η Μοναδικη μας ευκαιρια να τους ξαφνιασουμε με την εντιμοτητα μας.. να βαλουμε αυτους στον κουβα που μας πουλανε τα απουλητα τοσα χρονια και να δω τι θα λενε μετα…

    Εχω παψει να ειμαι εγωιστης αλλα ειμαι πλεον πραγματιστης. Αριστεροι/Δεξιοι και εξαπτερυγες και Θοδωρες θελουν να παιξουν πανω στο πτωμα μας.

    Προτεινω μ ενα σμπαρο ΟΛΑ ΤΑ ΤΡΥΓΩΝΙΑ ! Δε θα μιλησει κανεις ! ΜΟΥΓΚΑ.
    Ηρωας θελεις/? Ηρωας ειμαστε μεγαλοψυχοι αλλα οχι ηλιθιοι πλεον. Τα $$ στο ταμειο και η καθε Μιζενς, GE, Thales, Krupp, Tor κλπ στον παγκο τους, με προπονητες τις "Αγορες".-

    ΠΠ

  12. anonymous avatar
    anonymous 18/11/2010 12:51:40

    Δε χρειαζόμαστε δηλώσεις. Έχουμε το Μαντέλη και ίσως τον Τσουκάτο. Και οι δυό τα πήραν αποδεδειγμένα. Ο Μαντέλης για την πάρτη του και ο Τσουκάτος για το κόμμα.
    Μόνο και μόνο η περίπτωση του Μαντέλη αρκεί για να τη φάει η Siemens.

  13. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 18/11/2010 12:55:34

    Χαίρομαι, παιδιά, που αρχίζετε να το καταλαβαίνετε. Εχθρός μας, άμεσος τουλάχιστον, δεν είναι ούτε η Μέρκελ, ούτε εκείνος ο παχουλός αυστριακός. Εχθρός μας είναι το ελληνικό κράτος, με όλο το πολιτικό σύστημα από τα αριστερά ίσαμε τα δεξιά. Αποκομμένο από την πηγή εξουσίας του, από εμάς δηλαδή, κάνειτου κεφαλιού του (και της τσέπης του). Να του πάρουμε το κεφάλι. Επί τέλους, αντισταθήτε!

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/11/2010 13:05:11

    Ή τους τινάζουμε ή βουλιάζουμε.
    Υπαρχει αλλη αποψη για αμεση λυση και οχι μεταχρονολογημενη σαν τις επιταγες??

    ΠΠ

  15. κλαυσίγελως! avatar
    κλαυσίγελως! 18/11/2010 13:40:48

    @ θραξ
    αυτές οι εντιμότητες είναι για μας ,το λαό.
    Οι υπόδικοι που εκλέχτηκαν σε διαψεύδουν και έχουν το πράσινο φως της συνέχειας.
    Το ΚΑΤΩ είναι σίγουρο.
    Το πιο ΚΑΤΩ είναι πλέον επιθυμητό και με ΣΠΡΩΞΙΜΟ.
    Καμιά ΛΥΠΗΣΗ!
    Φυσικά... έχουμε όλοι δικαίωμα στην ουτοπία!
    Να είσαι καλά ευθύμησα!

  16. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/11/2010 16:32:57

    ΠΠ, μαζί σου!

    Η ιδανική φωτογραφία : Ο Σημίτης στο ψηλότερο βάθρο, δίπλα του αργυρό-χρυσό μετάλλιο οι Τσουκάτος-Μαντέλης, ενώ την απονομή κάνει ο Μητσοτάκης και τα μετάλλια τα δίνει στο μαξιλαράκι ο Κόκκαλης.
    Λεζάντα : "οι παγκόσμιοι πρωταθλητές μας στεφανώνονται από τον θρύλο του αθλήματος".
    Να δημοσιευτεί σε όλες τις εφημερίδες του κόσμου. Συνοδευτικό τεκμήριο κατά της Siemens.

    Ήδη οι αμερικανικές εταιρείες έχουν χεστεί με τα 2 δις $ πρόστιμο που έφαγε η Siemens. Τρέχουν και κάνουν σε όλο τον κόσμο σεμινάρια στους συνεργάτες τους για "compliance". Συμμόρφωση με διατάξεις περί παράνομου χρηματισμού για ανάληψη εργασιών.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Προφήτης 18/11/2010 16:33:54

      διόρθωση στο παραπάνω : "αργυρό-χάλκινο"