#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/10/2013 21:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντ. Σαμαράς: Θα εξαφανίσουμε την Χρυσή Αυγή από την πολιτική ζωή του τόπου



"Θα προστατεύσουμε τη Δημοκρατία στη γενέτειρά της" δήλωσε ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς κατά τη διάρκεια της συνάντησης που είχε με τον πρόεδρο του Ισραήλ Σιμόν Πέρες στην Ιερουσαλήμ.

Ο κ. Πέρες τον συνεχάρη για τις προσπάθειες αντιμετώπισης του νεοναζισμού λέγοντας ότι καλώς δεν άφησε να σπιλώσουν της ιστορία της δημοκρατικής χώρας. Τον συνεχάρη όμως και για τους χειρισμούς στην αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης επισημαίνοντας ότι πρέπει να υπάρχει αισιοδοξία.


Νωρίτερα, ο πρωθυπουργός επισκέφθηκε τον Πατριάρχη Ιεροσολύμων Θεόφιλο και προσκήνυσε τον Πανάγιο Τάφο. Κατά την συνάντηση στο Πατριαρχείο ο κ. Θεόφιλος του απέδωσε τα διάσημα και τον μεγαλόσταυρο του Παναγίου Τάφου. Στον σύντομο χαιρετισμό του, ο πρωθυπουργός ευχήθηκε "καταλαγή, ειρήνη και αγάπη και ευχήθηκε στον Πατριάρχη δύναμη για να συνεχίσει το έργο του", σημειώνοντας ότι "είμαστε δίπλα σας και όλοι εδώ παίρνουμε δύναμη, ο αγώνας σας είναι πολυσήμαντος".

"Θα εξαφανίσουμε την Χρυσή Αυγή από την πολιτική ζωή του τόπου"

«Μηδενική ανοχή στον νεοναζισμό, θα εξαφανίσουμε την Χρυσή Αυγή από την πολιτική ζωή του τόπου» διακήρυξε αργότερα ο πρωθυπουργός μιλώντας στο Ελληνο-ισραηλινό επιχειρηματικό φόρουμ στην Ιερουσαλήμ.

Ο πρωθυπουργός χαρακτήρισε το «νεοναζιστικό κόμμα ντροπή για οποιαδήποτε χώρα» και για την Ελλάδα που έχασε το 10% του πληθυσμού της κατά τη διάρκεια της κατοχής.

Πρόσθεσε ότι η ηγεσία της Χρυσής Αυγής είναι στην φυλακή, πολλά στελέχη της έχουν συλληφθεί, και υπογράμμισε ότι «η Δημοκρατία με σεβασμό στους νόμους είναι ισχυρότερη από τον εξτρεμισμό».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 09/10/2013 02:42:03

    Εμενα προσωπικα οι Ισραηλινοι ως Λαος δεν μου κανουν ουτε κρυο ουτε ζεστη. Το Κρατος τους εχει εμπλακει σε μια συνεχη αντιπαλοτητα με τους Αραβες. Σιγουρα οι Εβραιοι προ-υπηρχαν των Αραβων στη περιοχη (οι τελευταιοι μπηκαν με τη βια σε αυτη τη περιοχη αιωνες πριν), αλλα δεν ειναι λυση και η συνεχης επιδειξη στρατιωτικης ισχυος. Αυτα παρενθετικα, οτι δεν εχω καποια ταυτιση με τη μια πλευρα ή την αλλη.

    O ΣΥΡΙΖΑ ομως ουσιατικα συνεχως προσβαλει το Ισραηλ και το Λαο του. Τωρα κατηγορει την Ελλαδα που ισως εχει μια καποια οικονομικη συνεργασια με το Ισραηλ (βεβαια οταν η αγαπημενη στο ΣΥΡΙΖΑ Τουρκια, εκανε business με το Ισραηλ, τοτε ηταν ολα καλα).

    Λοιπον αυτος ο διαφαινομενος αντι-Σημιτισμος που δειχνουν οι τελευταιες τοποθετησεις του ΣΥΡΙΖΑ, μηπως δειχνουν οτι μεσα στο ΣΥΡΙΖΑ υπαρχουν ατομα (ισως & συνιστωσες) με ΦΑΣΙΣΤΙΚΕΣ αντιληψεις, οι οποιες ειναι παρομοιες με εκεινες των ΝΑΖΙ και των επιγονων τους??

    Μηπως νεο-ΝΑΖΙ και ΣΥΡΙΖΑ ειναι πολυ πιο κοντα σε καποια θεματα, απ οτι νομιζουμε? Μηπως αυτο πρεπει πλεον να αναδειχθει??

    Προσφατα ο Τσιπρας ειπε οτι η φυλακιση των στελεχων της Χ.Α ειναι εναντια στο περι δικαιου αισθημα, ή κανω λαθος?? Προσφατα ο ΣΥΡΙΖΑ δεν αντεδρασε στο να διακοπει η μισθοδοσια των Βουλευτων της Χ.Α που ειναι στη φυλακη?? Τωρα ο ΣΥΡΙΖΑ δεν αντιδρα στη διακοπη χρηματοδοτησης των κομματων οπως η Χ.Α που εχουν εγκληματικη δραστηριοτητα??

    Μηπως ΣΥΡΙΖΑ και νεο-ΝΑΖΙ εχουν ιδεολογικη συγκληση σε καποια θεματα, και εχουν και αναγκη ο ενας τον αλλο?

    • Τί να λέμε; avatar
      Τί να λέμε; @ Μικρασιάτης 09/10/2013 08:28:57

      "...Μηπως νεο-ΝΑΖΙ και ΣΥΡΙΖΑ ειναι πολυ πιο κοντα σε καποια θεματα, απ οτι νομιζουμε? Μηπως αυτο πρεπει πλεον να αναδειχθει??... κλπ
      Πολύ σωστό!
      Σύμφωνο Μολότωφ-Ρίμπερντροπ, 1939: οι μόνοι που είχαν συνεργασθεί για δύο ολόκληρα χρόνια με το Χίτλερ ήταν οι Κομμουνιστές (Αριστεροί).
      Γι'αυτό στέλνω ΠΑΝΤΟΥ το μήνυμα:
      ΣΒΑΣΤΙΚΑ = ΣΦΥΡΟΔΡΕΠΑΝΟ
      Δεν τους αρέσει.
      ΤΟΥΣ ΠΟΝΑ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΗΝΥΜΑΤΑΚΙ.
      Καθώς εμπεριέχει όλη την Ελληνική στρέβλωση των τελευταίων 50 ετών...
      Τί τους πονά πιο πολύ όμως;
      Πως ο ΔΕΔΗΛΩΜΕΝΟΣ ΦΑΣΙΣΤΑΣ Μεταξάς το 1940 ΔΕΝ συνεργάσθηκε με το Χίτλερ...
      Ποιά η γνώμη των συνιστωσών του ΣΥΡΙΖΑ γι'αυτό το μηνυματάκι;

      • Κώστας Γιαννιώτης avatar
        Κώστας Γιαννιώτης @ Τί να λέμε; 09/10/2013 12:47:40

        Πιπέρι στη γλώσσα από την κυβέρνηση...
        Άκου ΣΥΡΙΖΑ και Χ.Α είναι το ίδιο.
        Αυτά απαγορεύεται να λέγονται δημόσια.
        Αγαπητέ θέλετε να ξεσηκωθεί τίποτε η "οργισμένη νεολαία", οι αιώνιοι φοιτητές, τα τάγματα εφόδου των Εξαρχείων και τα συνδικάτα και να έχουμε τίποτε άλλα...;;;;;

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 09/10/2013 07:36:13

    Αν εξαφάνιζε ο Σαμαράς τους κλέφτες του Πασοκ ,τους ντιντίδες της ΝΔ
    και τον βενιζέλο θα τον είχε αγαπήσει ο κόσμος και η ΧΑ θα είχε
    το δικό της 0,3%.

  3. Αρκάς avatar
    Αρκάς 09/10/2013 09:38:52

    "Θα σας εξαφανίσωμεν..."
    Μπράβο... κ. Σαμαρά.
    Όπου πάτε στο εξωτερικό να διαφημίζετε την μεγάλη σας ...επιτυχία.

  4. Γιώργης Α. avatar
    Γιώργης Α. 09/10/2013 10:11:48

    Δεν προτρέχει λίγο ο Αντώνης; Ακόμα και αν η απόφαση των τηλεδικαστηρίων έχει ηδη γίνει γνωστή, και ακόμη και αν η απόφαση την δικαιοσύνης μάλλον θα είναι η αναμενόμενη, δεν θα έπρεπε να περιμένει πριν να εξαφανίσει ένα ακόμα ( ΄έστω και στα χαρτια) νόμιμο ακόμα κόμα. Δηλαδή μην πανηγυρίζουμε πριν να μπει το γκολ ακόμη και αν η εστία είνα αδεια.

  5. Tonia G. avatar
    Tonia G. 09/10/2013 10:16:39

    Εκτός από τη Χ.Α, ο Πρωθυπουργός πρεπει να εξαφανίσει ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ το ΠΑΣΟΚ. Το ΠΑΣΟΚ είναι η αρχική και χρόνια συμμορία. Είναι η κύρια ρίζα Φασισμού, εγκληματικότητας και καταστροφής της χώρας σε ΟΛΑ τα επίπεδα και θέματα.

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Tonia G. 09/10/2013 12:39:09

      Να εξαφανίσει το κόμμα, με το οποίο συγκυβερνά; (!!)

  6. patriotis avatar
    patriotis 09/10/2013 15:58:00

    Θα μας προστατέψετε ήθελα να ξέρα απο τη συμμορία του πασόκ και απο τους τρομολάγνους,ομοφυλολάγνους ανθέλληνες του σύριζα?

    • For The Festivals avatar
      For The Festivals @ patriotis 09/10/2013 16:21:51

      Όχι. Μην τα περιμένετε όλα από τους άλλους.
      Γι αυτούς που αναφέρετε, κάντε έναν εξορκισμό.

  7. Εξ Αμάξης avatar
    Εξ Αμάξης 10/10/2013 17:50:42

    Φοβού την κάλπη

    είναι η μόνη που εχει την δύναμη
    να εμφανίζει και να εξαφανίζει.

    • Εξ Αμάξης avatar
      Εξ Αμάξης @ Εξ Αμάξης 10/10/2013 17:51:26

      H ΚΑΛΠΗ!

  8. Ο Λούμπεν avatar