#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/10/2012 20:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντ. Σαμαράς: Ζητώ τη μεγαλύτερη δυνατή ενότητα



Όπως είχαμε προβλέψει, βρίσκεται σε εξέλιξη μια σοβαρή πολιτική κρίση που απειλεί τη συνοχή της κυβέρνησης αλλά και το μέλλον της χώρας. Ο πρωθυπουργός σε μια δραματική έκκλησή του ουσιαστικά κάλεσε τους άλλους αρχηγούς να βρουν μια συμβιβαστική λύση προτού είναι αργά. «Κριτήριό μου είναι η Ελλάδα και το μέλλον της και πίσω δεν κάνω» είπε ο Αντώνης Σαμαράς θέλοντας να τονίσει ότι όποιες αποφάσεις λάβει θα είναι μόνο εφόσον διασφαλίζεται η σωτηρία της χώρας. Επίσης η δήλωσή του ότι θα κρατήσει σταθερά το τιμόνι κι ότι κοιτάζει μπροστά δείχνει ότι είναι αποφασισμένος να λάβει αποφάσεις που θα εξασφαλίζουν τη βιωσιμότητα της Ελλάδας.

«Θα σώσουμε την Ελλάδα όσοι το τολμήσουμε» είπε ο πρωθυπουργός, ρίχνοντας βόμβα στο πολιτικό σκηνικό καθώς ουσιαστικά καλεί ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ να βρουν συμβιβαστική λύση διότι κινδυνεύει η εκταμίευση της δόσης.

Ο πρωθυπουργός είπε ότι έχουν γίνει πολλές αλλαγές και στα εργασιακά σε σχέση με τις απαιτήσεις της τρόικας και ότι η διαπραγμάτευση συνεχίζεται. Είπε επίσης ότι ζητά τη μεγαλύτερη δυνατή ενότητα, αφήνοντας να εννοηθεί ότι θα προχωρήσει στις απαραίτητες αλλαγές με όσους τον ακολουθήσουν, και από τα άλλα κόμματα και από τη Νέα Δημοκρατία.

Η ουσία είναι ότι βρισκόμαστε σε σημείο μηδέν και όλα είναι στον αέρα. Ισως αύριο να υπάρξει νέα σύσκεψη των αρχηγών. Πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Σαμαράς έχει συνομιλήσει ήδη με αρχηγούς κρατών ενώ συναντάται και με βουλευτές προκειμένου να τους πείσει ότι η χώρα έφτασε στο γκρεμό.

Ίσως, πάντως, ο κ. Σαμαράς να πιέζει και την τρόικα επισημαίνοντας ότι ο χρόνος έχει παρέλθει και θα πρέπει να βάλουν νερό στο κρασί τους.

Η ενδοκυβερνητική εμπλοκή είναι γεγονός αφού Κουβέλης και Βενιζέλος λένε ότι δε θα ψηφίσουν, επομένως, είναι σίγουρο ότι με αυτά τα δεδομένα δε θα περάσουν τα μέτρα στη Βουλή.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 23/10/2012 20:22:48

    "Ίσως, πάντως, ο κ. Σαμαράς να πιέζει και την τρόικα επισημαίνοντας ότι ο χρόνος έχει παρέλθει και θα πρέπει να βάλουν νερό στο κρασί τους."

    Αυτό είναι το βασικό.

    Αλλά και οι κύριοι του ΠΑΣΟΚ και της ΔΗΜΑΡ θα πρέπει να μην το παίζουν τάχα μου αδιάλλακτοι - για να παίρνει όλη την ευθύνη ο Σαμαράς - γιατί στο τέλος αυτοί θα χρεωθούν πρώτοι απ΄ όλους το τυχόν πρόβλημα που ανακύψει.

  2. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 23/10/2012 20:29:46

    Και πριν από δύο χρόνια που αρνιόσουν το Μνημόνιο, δικαιώθηκες από τις εξελίξεις και πριν από ένα χρόνο που έσωσες την παρτίδα δικαιώθηκες και τώρα θα δικαιωθείς...!
    Το πακέτο των μέτρων να ισχύσεικαι στον ΙΤ και στον ΔΤ πλην του τραπεζικού τομέα, ο οποίος θα ανακεφαιοποιηθεί. Να μην ιαχύσει σ´ αυτούς που το ζητήσαν δηλαδή... Γιατί η Πολιτεία πρέπει να έχει ΚΑΙ σαρδόνιο χιούμορ....

  3. Evro-skeptikos avatar
    Evro-skeptikos 23/10/2012 20:46:17

    Όπου λέει "Ελλάδα" διάβαζε "τράπεζες" και είσαι μέσα... Αν ήθελε να σώσει την Ελλάδα θα είχε διαπραγματευθεί σκληρά από την αρχή χωρίς να προσφέρει γην και ύδωρ στους πιστωτές... Το θέμα είναι βεβαια να αποφύγουμε και την 28 Οκτωβρίου, δήθεν διαπραγματευόμενοι με την τρόικα για τα εργασιακά...

  4. GMG avatar
    GMG 23/10/2012 20:52:26

    O κ. Σαμαράς και το επιτελείο του για μια ακόμη φορά τα έκαναν θάλασσα...! Μιλάει για τόλμη όταν μέσα σε λίγους μήνες άλλαξε άρδην τις προεκλογικές του δεσμεύσεις και οδηγεί την κοινωνία στην εξαθλίωση με το 3ο Μνημόνιο (το χειρότερο όλων...); Επαγγέλετε ανάπτυξη όταν θα διαλύσει πλήρως τον κοινωνικό ιστό; Θα σώσει την Ελλάδα μ' αυτά τα μέτρα; Τους Έλληνες κ. Σαμαρά ποιος θα τους σώσει; Ωραίο χαλί στρώνεις στον κ. Τσίπρα....

  5. Jim Bim avatar
    Jim Bim 23/10/2012 20:55:40

    Αντώνης Σαμαράς: Δώστε μου τη δύναμη ενός Έθνους!



    http://www.youtube.com/watch?v=1qMw3XHbGgw&feature=share&list=PLE2180B588706C2E5

  6. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 23/10/2012 21:44:17

    Τσίπρας, Χρυσή Αυγή και ο Θεός των Ελλήνων ας βάλει το χέρι του

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 24/10/2012 00:22:30

      Κι επειδή και οι 12 θεοί των Ελλήνων πέθαναν, χέρι θα μας βάλουν ο Τσίπρας και η Χρυσή Αυγή.

  7. Cobalt avatar
    Cobalt 23/10/2012 21:51:41

    Καλά, είπαμε..

  8. Γιαννης Κ avatar
    Γιαννης Κ 23/10/2012 22:38:01

    Ο Σαμαρας φταιει για το μνημονιο και οχι ο ανεγκεφαλος ποδηλατης απο τη Μινεσοτα που μας εβαλε στο ΔΝΤ. Η εξαθλειωση ηταν δεδομενη οταν φτιαξαμε αυτο το κρατος τερας με τους εκατονταδες χιλιαδες αχρηστους Δ.Υ. Ετσι δεν ειναι κυριε GMG; Ελπιζω να μην ειστε ενας απο αυτους.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Γιαννης Κ 24/10/2012 00:54:02

      +10000000000

  9. Decodex avatar