#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/08/2013 10:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντ. Σαμαράς: Δε θέλω εκλογές, αλλά ούτε εκβιάζομαι



Την επιθυμία του για εξάντληση της τετραετούς θητείας της κυβέρνησης επανέλαβε ο Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς σε συνέντευξή του στα Νέα, σημειώνοντας πως δεν θα επιδιώξει εκλογές. Ξεκαθάρισε όμως πως δεν είναι διατεθειμένος να δεχθεί οποιονδήποτε εκβιασμό από οποιαδήποτε συμφέροντα.

«Πρόωρες εκλογές ούτε θέλω ούτε πρόκειται να επιδιώξω! Ωστόσο, το ότι δεν θέλω εκλογές δεν σημαίνει ότι θα ήμουν διατεθειμένος να δεχθώ οποιονδήποτε εκβιασμό από οποιαδήποτε συμφέροντα! Διότι αν αντιληφθώ εκβιασμούς ή άλλου είδους πιέσεις, τότε προφανώς άλλοι θα έχουν τις ευθύνες για ό,τι συμβεί», ανέφερε χαρακτηριστικά.

«Να το πω αλλιώς», πρόσθεσε, «εγώ θέλω σταθερότητα και εξάντληση τετραετίας για το καλό του τόπου. Αλλά έχω και τα μάτια μου ανοιχτά».

Ο κ. Σαμαράς χαρακτήρισε ειλικρινή και εποικοδομητική τη συνεργασία του με τον Ευάγγελο Βενιζέλο, ενώ επέκρινε τον Φώτη Κουβέλη για τις πρόσφατες δηλώσεις του περί σχεδίου πρόωρων εκλογών τον Ιούνιο που πέρασε.

Συγκεκριμένα, ο Πρωθυπουργός δήλωσε ότι παραμένουν ανοικτοί οι δίαυλοι επικοινωνίας με τον πρόεδρο της ΔΗΜΑΡ , «αν και με κάποιες δηλώσεις του τελευταία αδίκησε τον εαυτό του. Οπως, για παράδειγμα, όταν δήλωνε τις προάλλες ότι δήθεν... σχεδίαζα εκλογές τον περασμένο Ιούνιο».

«Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λέει τέτοια πράγματα. Ιδιαίτερα όταν γνωρίζει ότι δεν είναι αλήθεια», συμπλήρωσε.

http://www.naftemporiki.gr/story/682924

ΣΧΟΛΙΑ

  1. θυμα μαι avatar
    θυμα μαι 03/08/2013 10:29:59

    αυτο με τον εκβιασμό δεν πείθει πια... αν εφαρμόζατε τα Ζάπειο εκτιμώ ότι θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα και θα υπήρχε περισσότερος σεβασμός και εμπιστοσύνη...

    • Δρυς avatar
      Δρυς @ θυμα μαι 03/08/2013 12:35:06

      Γενικά να εφάρμοζε τα αυτονόητα και από αυτά που υποσχέθηκε τα περισσότερα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ θυμα μαι 03/08/2013 22:30:34

      Αν του έδιναν τις δόσεις χωρίς το μαχαίρι στο λαιμό συνέχεια, έχεις την άποψη πως δε θα έκανε ΟΛΑ όσα ήθελε και σχεδίαζε; Μα θα ήταν στα γκάλοπ στο 40%. Ποιος δε θέλει να ευχαριστεί την κοινωνία και να έχει ήρεμο το κεφάλι, αλλά αντ' αυτού να τον βρίζουν τα 2/3, οι υπόλοιποι να κάνουν υπομονή με το ζόρι, και οι βουλευτές να το παίζουν επαναστάτες, ενώ η αντιπολίτευση έχει ξεφύγει στο θέμα λαϊκισμός όσο δεν έχουμε δει από το 1980;

      • Μ.Β avatar
        Μ.Β @ Γεώργιος Τ. 04/08/2013 14:11:50

        Και γιατί οι τοκογλύφοι θα σας ....έδιναν χωρίς μαχαίρι στο λαιμό; Από αγάπη; Από μεγαλοψυχία; Μην παριστάνουμε τους αφελείς. Όλα τα γνωρίζαμε από πριν κι εφόσον ΔΕΝ απαιτήσαμε, ΔΕΝ πολεμήσαμε, ΔΕΝ αντιπροτείναμε σθεναρά κι αμετακίνητα, τώρα τουλάχιστον, ας μην υποκρινόμαστε .....

  2. Β.Κ.Σιάπκα avatar
    Β.Κ.Σιάπκα 03/08/2013 14:22:53

    Η ανεπάρκεια των υπουργών θα τον αναγκάσει να πάμε για εκλογές.
    Σήμερα στην καθθημερινή έχει προσχέδιο της μεταρρύθμισης στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση..
    Δεν χρειάζεται να δούμε τίποτ' άλλο.

  3. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 03/08/2013 15:21:42

    Ο Σαμαράς κυβερνά καλά δεδομένης της δύναμής του στο κοινοβούλιο.
    Σήμερα αποτελεί τον κοινό παρονομαστή στα λεγόμενα τζάκια της Ν.Δ.
    Κάνει όσα δεν τόλμησαν Καραμανλής και Μητσοτάκης.
    Θα κυβερνά για μια δεκαετία.
    Συσπειρώνει ήδη τη Ν.Δ σε υψηλά ποσοστά.
    Ο μπαρμπασαμ το κατάλαβε και στις 8 υπογράφει νέο χαρτί συνεργασίας.

    • Κ.Π. avatar
      Κ.Π. @ MantisKalhas 04/08/2013 22:23:59

      ''Κάνει όσα δεν τόλμησαν Καραμανλής και Μητσοτάκης (σημ. δική μου: ειδικά ο τελευταίος;) !!!!!!!!!!!''
      ''Συσπειρώνει ήδη τη Ν.Δ σε υψηλά ποσοστά. !!!!!!!!!!!!!!!!''

  4. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 03/08/2013 17:33:18

    Εισαι αδικος γιατι στο Ζαππειο η πολιτικη προσαρμοζοταν,δεν αναιρουνταν.Στο παραπανω σχολιο του Μαντη θα διαβασεις γιατι η Αργεντινη η' η Αιγυπτος δεν εχουν καμια σχεση ως παραδειγματα με την Ελλαδα.

  5. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 03/08/2013 17:55:03

    Ας κοιταξουν να ριξουν τη φορολογια στα μεσαια εισοδηματα κατω των 25.000 Ευρω, στις μεσαιες και κατω συνταξεις απο 22.000 και κατω, στη μεσαια και μικρο-μεσαια ακινητη περιουσια 400.000 και κατω (ριχνοντας 30% τις αντικειμενικες), να βοηθησουν τον Ελληνα που ειναι τσεκαρισμενο βαση στοιχειων του ΟΑΕΔ οτι ειναι μακροχρονια ανεργος δηλαδη 4 - 5 χρονια σερι, να δωσουν μια φορολογικη ανασα στις επιχειρησεις που εχουν να κανουν με το Τουρισμο (μονο απο εκει ερχεται χρημα στην Ελλαδα) και μετα βλεπουμε για την εξαντληση της 4-ετιας...

  6. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 03/08/2013 19:08:51

    Δεν υπάρχει άλλος παραλήπτης για το χαρτοκούτι με την βόμβα,
    Ο κ. Αλέξης το λέει πλαγίως, αλλά με πολλούς τρόπους, ότι δεν το θέλει. Δεν το καταλαβαίνετε;
    Ο κ. Σαμαράς το κατάλαβε πάντως. Στη σκυταλοδρομία είναι ο τελευταίος.
    Πληρώνει αμαρτίες αλλονών; Ίσως ισχύει. Σε κάποιο βαθμό. Αλλά θυμάστε να έβαλε ποτέ τις φωνές, το 2004, το 2007, το 2009, όταν γινόταν "του τσίρκουλου";
    Όχι δεν έβαλε.
    Όποιος μένει απλώς θεατής στο έγκλημα, δεν είναι αθώος του αίματος.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Uncle Stgm 03/08/2013 22:39:24

      Που ξέρεις εσύ θείο αν ο Σαμαράς τα έλεγε του Καραμανλή; Και αν ήξερε τις πιέσεις από έξω και από μέσα που δεχόταν ο ΚΚ Β (μόνο τις υποκλοπές και το σχέδιο Ανάν που στήριζε η Ντόρα φθάνει ως ελάχιστο δείγμα) και απλά ήξερε πως ήταν τέτοιος ο χαρακτήρας του και περίμενε να δει τι θα γίνει; Επειδή το να αιμορραγεί η πληγή (εθνική οικονομία) και να ρίχνεις αλάτι στην πληγή είναι ότι έκανε ο ΓΑΠ όταν δυσφήμιζε τη χώρα του έως ότου να τρομάξουν παγκόσμια οι επενδυτές, να εκτοξευτούν τα σπρεντ και να μη μπορούμε να δανειστούμε από τις αγορές ώστε να μπουμε στο τρόκολο του μνημονίου. Ο Σαμαράς έλεγε από την πρώτη στιγμή για ανάγκη λήψης μέτρων. Και ο Καραμανλής με 153 βουλευτές από το 2008 έως το 2009 δε μπορούσε να πάρει μέτρα χωρίς συναίνεση από άλλο κόμμα. Πιο πριν είχε ήδη μειώσει τα 3 δώρα των ΔΥ σε χαρτζιλίκι. Και όλοι τότε όπως και σήμερα ήταν στα κάγκελα. Αφού δε θέλουμε να χάνουμε τίποτε και ποτέ οι άνθρωποι ακόμη και αν γνωρίζουμε πως βρισκόμαστε σε μονόδρομο. Είναι θέμα ψυχολογίας. Θέλουμε να ακούμε ευχάριστα.

    • tak avatar
      tak @ Uncle Stgm 04/08/2013 08:46:42

      Uncle Stgm είσαι τουλάχιστον άδικος, έστω και άθελά σου, με τον πρωθυπουργό...
      Τα έχει πει και με πολλή δύναμη ο Σαμαράς αυτά, για τα οποία τον εγκαλείς...
      Θα πρέπει δε να έχεις υπόψη σου την απολύτως στεγανή πολιτική απομόνωση, η οποία του είχε επιβληθεί εντελώς άδικα, από πολιτικούς, από Μέσα αλλά και από ... Έξω!