#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/07/2010 14:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Αντώνη τράβα μπροστά»



Αγαπητό antinews ,

Σε παλαιότερες αναρτήσεις έκανες ανάλυση , πως έφθασε η ώρα ο Σαμαράς να απομακρυνθεί από τις πολιτικές του Καραμανλή και από εκείνους που εκφράζουν αυτές τις πολιτικές .

Πρόσφατα ο Σαμαράς βρέθηκε στα Γιάννινα . Σας επισυνάπτω πρωτοσέλιδο της εφημερίδος «Πρωινά Νέα»(21/7) που έχουν τίτλο «Αντώνη τράβα μπροστά» και δικαιώνουν το antinews στις θέσεις του

Ένας αναγνώστης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. takis avatar
    takis 28/07/2010 14:31:16

    Προς το παρόν, δυστυχώς ο Αντώνης προτιμά να δίνει κάλυψη στα ακάλυπτα. Μιλάει για σκευωρίες αντί να διώξει κλωτσηδόν τους Γιακουμάτους και τους Παυλόπουλους.

    Αποστάσεις απο τον Καραμανλή και όχι εναγκαλισμοί. Η κοινωνία βράζει και καταλογίζει το μεγαλύτερη ευθύνη για τη σημερινή κατάσταση στην προηγούμενή κυβέρνηση, μας αρέσει δεν μας αρέσει.

    • George avatar
      George @ takis 28/07/2010 14:38:07

      Αυτό με τους "τους Γιακουμάτους και τους Παυλόπουλους" μου βασανίζει το μυαλό από τον Νοέμβριο. Το περίμενα την επόμενη μέρα της εκλογής του. Με δικαιολογία το βροντερό ότι στην παράταξη αυτή εκτός από τα λαμόγια δεν έχουν θέση και οι ΑΝΙΚΑΝΟΙ.

      Αλλά δυστυχώς ...

  2. panos avatar
    panos 28/07/2010 17:48:58

    ΕΠΕΙΔΗ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΑΝ ΠΡΟΒΑΤΟ ΤΗΣ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΝΔΑΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΝΔ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ!!!ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΡΙΦΘΟΥΝ ΜΕ ΑΚΛΟΝΗΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΨΕΥΔΗ!

    • nick avatar
      nick @ panos 28/07/2010 21:56:03

      Κλασική υπεκφυγή. Λέμε ''δεν φταίει για ολα η ΝΔ'' που ακόμα και οι Πασόκοι το παραδέχονται, για να μην αναγκαστούμε να δεχτούμε τις μεγάλες ευθυνες μας. Οταν το ΠΑΣΟΚ αλωνίζει με ενέργειες που απο το 2004 έπρεπε να κάνει ο Κουρασμένος (απελευθέρωσή κλειστών επαγγελμάτων κτλ.) εμεις βάζουμε το κεφάλι στην άμμο και αναρωτιόμαστε ''τι εχουν τα ερμα και ψοφάνε''... Αντώνη βγες μπροστά και παρε κεφάλια πριν είναι αργά...

  3. ΟΝΤΕΝΣΕ avatar
    ΟΝΤΕΝΣΕ 28/07/2010 20:20:37

    ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΝΔ.ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΔΙΩΧΝΟΝΤΑΣ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΛΑΨΕΙ ΕΣΤΩ ΚΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ. ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ ΧΩΡΙΣ ΡΟΥΦΙΑΝΟΥΣ, ΠΟΝΗΡΟΥΣ, ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ ΜΑΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ.?????

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ ΟΝΤΕΝΣΕ 29/07/2010 10:19:43

      Μα για να επιβιώσει το σύστημα ΑΥΤΟ λαμόγια ,ρουφιάνους,τυχοδιώκτες και αεριτζήδες χρειάζεται. Τι νομίζεται ότι οι ικανοί και οι άξιοι δέχονται να μπουν κάτω από την σημαία των Αλογοσκούφηδων, Παυλόπουλων,Μητσοτάκηδων,και λοιπων ανίκανων ? Ομως γιά πολλοστή φορά ζητώ να γίνει σημαια η ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ και κανουν ότι δεν ακούνε - όχι μόνο τα κομματικά χαιβάνια αλλά και όλοι εμείς- κανένας δεν μιλά γι αυτό. Η αλλοτρίωση που προκαλεί ο καπιταλισμός ειναι καταλυτική και καθοριστική για την πορεία που ακολουθούν οι κοινωνίες όταν δεν αντιδρούν.

  4. aris avatar
    aris 29/07/2010 10:41:22

    Μερικές σκέψεις:
    1. Η προηγούμενη κυβέρνηση μπορούσε και δανειζόταν σε πολύ χαμηλα επιτόκια.
    2. Η πολιτική του Καραμανλή δηλαδή "της ήπιας προσαρμογής" ήταν επιλογή του η οποία υπερψηφίστηκε δύο φορές από τον ελληνικό λαό.
    3. Ο Καραμανλής ως φιλολαικός πολιτικός ενίσχυσε τα εισοδήματα των χαμηλών τάξεων ενώ προτίμησε να κρατήσει την ανεργία σε χαμηλά επίπεδα δίνοντας εργασία στν ελληνικό λαό. Η αύξηση του ΑΕΠ πλησίαζε και ξεπερνούσε το 4% στα πρώτα χρόνια της διακυβερνησής του. Αυτή ήταν η πολιτική του -πρώτα χαμηλή ανεργία σε αντίθεση με το σημερινό δόγμα που λέει: "πρώτα επιστροφή των δανεικών στους ξένους και μετά ο έλληνας".
    4. Ηταν άτυχος διότι έπρεπε να διαχειριστεί την αμερικάνικη κρίση και δεν κατάφερε να την αποφύγει.
    5. Επίσης οι προσωπικές - οικογενειακές του ατυχίες -είναι πλέον γνωστά τα προβλήματα- τον έκαναν να αποσυρθεί τα τελευταία 2 έτη -πιθανώς χάνοντας και τον έλεγχο των πολιτικών εξελίξεων.
    6. Θα μείνει πάντως στην ιστορία ως ένας φιλαλαικός πολιτικός με αγάπη για τον εργαζόμενο, ήπιων τόνων που δεν λέρωσε τα χερια του με αίμα.
    7. Αποτέλεσε για όλο τον εργαζόμενο κόσμο που δεν ξέραμε τι θα μας ζητούσε η εφορία κάθε πρωί - ένα πραγματικό διάλειμα ανάμεσα σε γκρίζες έως μαύρες πλέον εποχές για τους εργαζόμενους.
    8. Ενας πολιτικος που δεν έχωσε το χέρι του στην τσέπη του εργαζόμενου αλλά του προσέφερε εργασία και κέρδος αντίθετα με τους φορομπηχτικές και αρπαχτικές πολιτικές του Σημίτη και του Παπανδρέου που σπέρνουν τον τρόμο σε όλους τους εργαζόμενους και ελεύθερους επαγγελματίες απειλώντας τους και απολύοντάς τους.
    9. Τέλος ένας πολιτικός που προεκλογικά είπε την αλήθεια στον κόσμο και γι αυτο καταψιφήσθηκε -και από εμένα
    Νομίζω πως τα επόμενα χρόνια θα μας λείψει αρκετά η διακυβερνησή του

  5. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 29/07/2010 11:06:03

    Δεν κατάφερε όμως να κάνει κάτι για αυτά που υποσχέθηκε, επανίδρυση του κράτους και αξιοκρατία. Και για αυτό δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Προσπαθώ νηφάλια να δω τα πράγματα, αλλά δεν βλέπω γιατί μας πρόδωσε. Ανικανότητα ή πολιτικός δόλος ? Φοβάμαι και τα δύο...

  6. aris avatar
    aris 29/07/2010 11:49:02

    σε αυτο έχεις δίκιο και συμφωνώ. Δεν είναι όμως πάντα υπόθεση προδοσίας οι αποτυχίες. Ας μην είμαστε υπερβολικοί. Πολύ απλά η πολιτική της "ήπιας προσαρμογής" απέτυχε στους τομείς της επανίδρυσης του κράτους και της αξιοκρατίας.
    Άυτοί οι δύο τομείς -λόγω της φύσης τους- και των ισχυρών δεσμών που έχουν με την κοινωνία μας θεωρώ πως δεν θα μπορούσαν να μεταβληθούν με το δόγμα καραμανλή περί "ηπιας προσαρμογής"
    Αλλωστε και ιστορικά ας δούμε καποιες σημαντικές αλλαγές οπως πχ την βασιλεία, η οποία μόνο με "ηπια προσαρμογή" δεν θα εγκατέλειπε την χώρα.
    Εσυ θεωρείς πως η διαφθορά του δημοσίου και οι σχέσεις γραφειοκρατίας και οικονομικού πλούτου ή το πολιτικό χρήμα θα εξαφανιστούν με την πολικτική του ΓΑΠ? δεν το νομίζω.