12/12/2011 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντώνη Σαμαρά βγες έξω πριν είναι αργά ...

Λιακάδα προχθές και αρκετοί  συγχωριανοί μου, οι περισσότεροι γέροντες, καθόταν στα καφενεία της πλατείας, τόπος συνάντησής τους.

Σταμάτησα για λίγο στο περίπτερο και έγινε αυτό που δεν περίμενα: Με φώναξαν να πάω κοντά τους, έπεσαν πάνω μου και μου έσυραν «τα εξ ΄αμάξης». Μαζί μου βέβαια τα άκουσε και ο Πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου που έκανε το λάθος και ήρθε να με χαιρετίσει. Οι ήσυχοι γέροντες ξαφνικά άστραψαν και βρόντησαν! Δεν ήξερα τι να πω, τι να τους απαντήσω. Δεν ήξερα από πού να φύγω! Κόντεψα να τρελαθώ απ’ τα απανωτά χτυπήματα. Και ήταν από όλους τους πολιτικούς χώρους. Δεξιοί, κεντρώοι, αριστεροί…

Οι περισσότεροι δε απ’ αυτούς  το Νοέμβριο του 2009 ψήφισαν Σαμαρά άλλοι για να πάρουν λίγο πάνω τους μετά την ήττα, οι δε υπόλοιποι για να φύγουν όπως έλεγαν οι βρικόλακες και να αναλάβει αυτό το « καλό παιδί».

Όμως σήμερα τα είχαν με το «καλό παιδί», όχι τόσο για τη συμμετοχή του στην κυβέρνηση Παπατέτοιου,  όπως είπε κάποιος, αλλά γιατί δεν βγαίνει στο λαό όπως τότε να μιλήσει. Είναι η τελευταία μας ελπίδα είπαν. Αν χαθεί κι αυτή τελειώσαμε σαν κράτος και σαν λαός!

Και τα είπαν σε μένα γιατί ξέρουν τον αγώνα που έκανα τότε.

«Τι περιμένει λοιπόν; Αφού οι κηφήνες βουλευτές και οι σύμβουλοί του έχουν χαθεί να βγει ο ίδιος γαμώ το κέρατό μας! Τι θα πει Συγγρού Ερμού και τρίχες κατσαρές;Από τόπο σε τόπο να πάει. Εμείς εδώ είμαστε, τον περιμένουμε με λαχτάρα και θα κάνουμε κι αγώνα να μαζευτεί όσος περισσότερος κόσμος γίνεται. Μας τα έχουν πρήξει οι τηλεοράσεις. Ο κόσμος να καίγεται και να έχουμε την Τρέμη να μας λέει τι θα κάνει το ΠΑΣΟΚ;  Αν θα βγάλουν άλλον πρόεδρο και ότι παπαριά τους έρθει;  Χεστήκαμε!  Αν ζούσαμε φίλε σε άλλη χώρα το ΠΑΣΟΚ θα είχε χαθεί από προσώπου γης και θα περίμενε με τρόμο τη Δαμόκλειο Σπάθη της δικαιοσύνης για εσχάτη προδοσία. Κι αυτοί  μας κουνούν το δάχτυλο και ζητούν και τα ρέστα. Το ζητούμενο όμως είναι το τι κάνει ο Σαμαράς. Μπορείς να μας εξηγήσεις εσύ που ξέρεις και περισσότερα γράμματα; Κι αν δεν ξέρεις να μάθεις. Να του στείλεις ένα γράμμα να το υπογράψουμε όλοι μα όλοι όπως μας βλέπεις και να του πεις αυτά που σου λέμε. Να του πεις αυτό που βλέπεις. Μια πορτοκαλάδα με δυο ποτήρια από το πρωί μέχρι το μεσημέρι! Έρχονται Χριστούγεννα. Τι  θα δώσουμε στα εγγόνια μας ρε! Τι; Άντε εμείς τα περήφανα γηρατειά θα περάσουμε και με μπομπότα αν χρειαστεί, αλλά αυτά τα καημένα τι χρωστούν; Αυτήν τη στιγμή έπρεπε να οργώνει την Ελλάδα. Ήπειρο, Μακεδονία, Θράκη… παντού,  να τον ακούσουμε να λέει εκείνο το «έχετέ μου εμπιστοσύνη». Από κοντά. Να τον νιώσουμε δίπλα μας. Νιώθουμε εξαπατημένοι. Είμαστε νεκροί το κατάλαβες; Τον επιθανάτιο ρόγχο μας ακούμε. Ας μας δώσει τουλάχιστο λίγο οξυγόνο! Μια ανάσα βρε αδερφέ! Πού είναι εκείνη η ατμομηχανή που έλεγε ότι θα πάρει μπροστά; Θα την πάρει σε λίγο τσάμπα ο παλιατζής…».

Και είπαν κι άλλα πολλά. Προσπαθούσα να τους πω ότι όλα έχουν τη σειρά τους, αλλά μου απάντησαν ότι «όταν θα έρθει η ώρα του αν αργήσει ακόμα λίγο, δε θα υπάρχει χώρα».

Η  Ν.Δ. τους εξήγησα είναι κόμμα εξουσίας και πρέπει να κάνει προσεκτικά βήματα. Οι καιροί είναι δύσκολοι και πονηροί.

«Στους δύσκολους και πονηρούς καιρούς δεν χρειάζονται κόμματα. ..

Ηγέτες χρειάζονται και σαν τέτοιον τον πιστέψαμε. Να ξεσηκώσει τη νεολαία που έχει απογοητευτεί. Να τους δώσει ελπίδα! Ταΐζουμε ακόμα τα παιδιά μας, που είναι 30 και 40 χρονών, με την πενιχρή σύνταξή μας . Τρεις συμπατριώτες μας αυτοκτόνησαν! ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑΜΕ! Γράψτα λοιπόν. Γράψτα και στείλτα. Κι αν θέλεις θα βάλουμε όλοι από 5 ευρώ, να σου κάνουμε τα εισιτήρια να πας εσύ εκεί, στον ίδιο, το γράμμα!».

Συγκινήθηκα. Αυτά γράφω τώρα. Δεν τους κάνω το χατίρι. Είναι υποχρέωσή μου! Βέβαια το κλίμα δε μεταφέρεται στο χαρτί. Όμως ένα σας λέω. Είδα στα μάτια τους  και στην ψυχή τους, μαζί με την απογοήτευση, μια υποχθόνια βουή. Κάτι έτοιμο να εκραγεί. Και αλίμονό μας  τότε!

κ. Σαμαρά,  εκείνη η μισή πορτοκαλάδα μου κάθισε σαν κόμπος στο λαιμό. Μισή πορτοκαλάδα για να δώσουν τα Χριστούγεννα χαρτζιλίκι στα εγγόνια τους! Γιατί είναι περήφανοι! Άρχοντες!

Εγώ κάνω αυτό που μου ζήτησαν οι απλοί αυτοί συνάνθρωποί μας. Τώρα είναι η σειρά σου!

Βγες τώρα…πριν είναι αργά!

Με τη βοήθεια των συμπατριωτών μου

danaos

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 12/12/2011 11:15:01

    Έχουν σοφία οι γέροντες Δαναέ...

    • Ταραχή avatar
      Ταραχή @ ΕΥΑ 12/12/2011 13:11:24

      Και τα λέγανε μόνο οι γέροντες.

  2. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 12/12/2011 11:23:45

    Ναι, είναι άρχοντες οι γέροι μας της υπαίθρου. Παιδιά μιας άλλης Ελλάδας που έζησαν με στερήσεις και τώρα στα στερνά του βί0υ τους προσδοκούσαν κάποια δικαίωση. Έγκλημα ήταν η -πολιτική που προηγήθηκε από τον ΠΑΠΑΝΔΡΈΟΥ. Στέρησε την ελπίδα από τους ανθρώπους του μόχθου, φτώχυνε πολύ τη χώρα. Οι ηγέτες των κομμάτων λοιπόν ας αφήσουν τα γραφεία και την πρωτεύουσα και ας κατέβουν κάτω στον κόσμο να τον ακούσουν τι έχει να τους πει. Θα ήταν πιο χρήσιμο αυτό από τους λόγους που τους φτιάχνουν οι σύμβουλοί τους. Πολλά θα είχαν να κερδίσουν.

  3. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 12/12/2011 11:27:50

    Ούτε να σχολιάσουμε δεν μας έμεινε κουράγιο

  4. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 12/12/2011 11:28:12

    ΤΙ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ: Καλημέρα Δαναέ. Να σου πω τι φοβούνται οι συγχωριανοί σου και τι φοβόμαστε όλοι μας. Σκεπτόμαστε: Αν ο Σαμαράς είχε κάτι καλό να μας πεί τότε και θα μας το έλεγε και θα άρχιζε και τις πορείες στον λαό. Τώρα που δεν μας λέει τίποτα το καλό για μας και που δεν κάνει και τις βόλτες του για να έρθει να μας δεί, μήπως είναι και αυτός σαν όλους τους άλλους τους μνημονιακούς και συνεχίσει το "έργο" τους; Και όπως καταλαβαίνεις Δαναέ αν ο Σαμαράς βγεί έξω τότε όλοι μας θα τον ρωτήσουμε: ΑΝΤΩΝΗ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΜΑΣ;;;

  5. Ignoramus avatar
    Ignoramus 12/12/2011 11:35:15

    βουλευτικη ητανε η περαντσαδα σου από το καφενειο δαναε;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ignoramus 12/12/2011 12:23:40

      πήγε να θυμηθεί τα ...νιάτα του!

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Κώστας Ροδινός 12/12/2011 12:32:40

        Κώστα,άμα σου πω, πως σε περιέγραψε,θα ζητήσεις την άμεση διαγραφή του από τον Ελκυστή.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 12/12/2011 12:35:25

          για λέγε....

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Κώστας Ροδινός 12/12/2011 13:01:35

            Κρατιέσαι καλά;
            Λοιπόν.Είσαι λέει γύρω στα 65,πάρα πολύ κοντός,υπέρβαρος,και έχεις παρόμοιο τικ μ'αυτό του Μητσοτάκη.
            Τα άλλα δεν μπορώ να σου τα πω,διότι θα με πάρει παραμάζωμα ο Φάκτορας.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 12/12/2011 13:11:38

            Άμα ο Ροδινός είναι υπέρβαρος τότε εγώ έχω δικό μου βαρυτικό πεδίο και ότι πλησιάζω τίθεται σε τροχιά γύρω μου, χαχαχα.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 12/12/2011 15:26:27

            Mακεδόνα,
            κάτι σαν τον Danny Davito χωρίς το χιούμορ του, ε;

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Κώστας Ροδινός 12/12/2011 12:56:41

        Τότε που έκανε με τον Κύρο αναβάσεις?

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ TopGunZ 12/12/2011 13:38:18

          Τοπ,ώστε με παραμύθιασε πάλι αυτός ο σάτυρος;
          Α,θα αναγκαστώ να πάρω μέτρα !

    • danaos avatar
      danaos @ Ignoramus 12/12/2011 14:30:18

      Ignoramus αυτά μακριά από μένα.Ούτε κατά διάνοια!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ danaos 12/12/2011 14:37:26

        Αυτά μας φάγανε Δαναέ, το ότι άνθρωποι σαν εσένα είναι μακριά από αυτά και έχουμε πήξει στον κάθε ατσαλάκωτο άκαπνο σπουδαρχίδη και κα(η)μένο υποψήφιο σωτήρα.

  6. αντώνης avatar
    αντώνης 12/12/2011 11:53:45

    Ελπίζω να μην πει ο Πρόεδρος μετά από τρία χρόνια αυτά που λέει τώρα ο Καραμανλής στον Τράγκα γιατί αν στον Καραμανλή του καταλογίσουμε αμάθεια ,απειρία και ατολμία μέχρι και δειλία Αυτός δε θα έχει δικαιολογία !

  7. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 12/12/2011 11:55:07

    "Ας μας δώσει τουλάχιστο λίγο οξυγόνο! Μια ανάσα βρε αδερφέ! Πού είναι εκείνη η ατμομηχανή που έλεγε ότι θα πάρει μπροστά; Θα την πάρει σε λίγο τσάμπα ο παλιατζής…».
    Παππού, η ατμομηχανή δε ...δουλεύει, τα γρανάζια της σκούριασαν και τα νέα τρένα πάνε με χίλια και πολύ περισσότερο δεν καίνε κάρβουνο!
    Το χειρότερο δε, είναι ότι εγκαταλείψαμε και την ατμομηχανή και το σύγχρονο τρένο στα χέρια άλλων, που μας πάνε για ακόμη μια φορά στα βράχια!!!

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/12/2011 12:10:21

    "Λαϊκισμοί"... θα έλεγε η Διαμαντοπούλου, αλλά και οι γαλάζιοι νεοφιλελεύθεροι ομοϊδεάτες της που εξακολουθούν να λυμαίνονται (και να παίρνουν στο λαιμό τους) την παράταξη.

  9. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 12/12/2011 12:11:33

    Δάσκαλε
    Εύχομαι μόνο να μη γίνουμε ζητιάνοι,για λίγο συναίσθημα,για λίγη ανθρωπιά.
    Εύχομαι να έχουμε πάντα γέροντες που να πλουτίζουν τη σκέψη μας,και την
    καρδιά μας,
    εύχομαι να μη μας πάρουν την κληρονομιά μας !
    Αξίζει τον κόπο να σέρνεται κανείς στους δρόμους,μιλώντας με τους απλούς
    ανθρώπους,παίρνοντας το αλάτι τους.
    Αξίζει τον κόπο,να πηγαίνει κανείς στο καφενείο και ν'αφουγκράζεται την ελληνική καρδιά.
    Εσύ το έπιασες το νόημα από πολύ παλιά,και εφαρμόζεις αυτά που έμαθες κι αυτά που νιώθεις.
    Από την πάστα σου χρειαζόμαστε χιλιάδες,για να μην έχουμε ανάγκη κανέναν,
    για να μη γίνουμε ποτέ ζητιάνοι.
    Εύχομαι να τα πουμε κι από κοντά κάποια στιγμή,θέλω να κάνουμε μαζί μια
    βόλτα στις γειτονιές σου,θέλω να νιώσω την ελληνική ψυχή που δεν ησυχάζει ποτέ !

  10. Ignoramus avatar
    Ignoramus 12/12/2011 12:30:42

    δασκαλος, παπας, και χωροφυλαξ- η τροικα του καθε χωριου.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ignoramus 12/12/2011 12:34:37

      Τρόϊκα ο Δαναός;

      Ελπίζω να μην σε διαβάζει ο Τόμπσεν!

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Ignoramus 12/12/2011 13:40:01

      Αγία Τριάδα .

  11. Lampros avatar
    Lampros 12/12/2011 12:35:50

    Απλά, συγκλονιστικό.
    Όλοι μας λίγο πολύ, κάποια προσωπικό βίωμα μας θυμίζει το αρθρο αυτό. Μην περιμένετε απο δοσιλογους πασόκους να αισθανθουν οποιασδήποτε μορφής ντροπή & υποχρέωση απάναντι σε κάποιον γεροντα -δικό τους ή ξένο-, ειναι σάποι, μέχρι το κοκκαλο, και δεν νιώθουν. Οι άνθρωποι αυτοί (και εμείς) περιμενουμε τον ηγέτη που θα μας εμπνεύσει.
    Ας επιλέξει ο Σαμαράς. Εχει την μοναδική ευκαιρία να επιλέξει που θα γράψει δίπλα το όνομά του. Στην μικρή λίστα των ηρωων ή στο σωρό των χαμένων. Δικό του θέμα ειναι σε τελική ανάλυση. Εμεις, θα τραβήξουμε τον γολγοθά μας, άλλος μικρό, άλλος μεγάλο.

    • Ignoramus avatar
      Ignoramus @ Lampros 12/12/2011 12:52:23

      εσενα μαλλον σε ψεκασαν λιγουλακι

      • Lampros avatar
        Lampros @ Ignoramus 12/12/2011 13:02:42

        θες να γίνεις λίγο πιο σαφής?

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Lampros 12/12/2011 13:13:30

          Μην ξεσυνερίζεσαι, μπερδεύτηκε ο φίλος, ψάχνει κάποιον Δαμιανό που τον δείραν στο Τσοτίλι.

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Ignoramus 12/12/2011 14:15:59

        Φίλε Ignoramus,θέλεις να πεις κάτι;
        Έχεις να πεις κάτι;
        Μπορείς να πεις κάτι;
        Να σ'ακούσουμε βρε αδερφέ.Αν δεν μπορείς,θα σε βοηθήσουμε.
        Αλλά σταμάτησε σε παρακαλώ αυτό το παιχνιδάκι,με τις
        ατακούλες.
        Αν δε σ'αγγίζει κάτι με γεια σου με χαρά σου.
        Μην επιτίθεσαι όμως σ'αυτούς που έχουν ακόμα συναισθήματα,και το δείχνουν .

  12. Ignoramus avatar
    Ignoramus 12/12/2011 12:36:21

    ακουσα πως δειρανε τα γεροντια εναν δασκαλο πολιτευτη στο τσοτιλι. εσυ ησουνα δαμιανε; κοζανιτης εισε;

  13. Απορία avatar
    Απορία 12/12/2011 12:59:16

    Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να πιέζεις κάποιον που "δεν το'χει" να κάνει κάτι, να το κάνει με το ζόρι.

    Ο ηγέτης από μόνος του θα ηγηθεί.
    Δεν περιμένει τους άλλους να του πουν "ηγήσου τώρα".
    Γι'αυτό και ο ηγέτης ξεχωρίζει.
    Φαίνεται σαν την μύγα μες το γάλα.

    Ο επόμενος κυβερνήτης της χώρας που θα είναι ο Σαμαράς (και θα είναι και αυτοδύναμος) πρέπει να βάλει στόχους που μπορεί να φέρει σε πέρας.

    Πρώτον και σπουδαιότερον.
    Να καθαρίσει και να εξυγιάνει το πολιτικό και οικονομικό τοπίο στην Ελλάδα, έτσι ώστε να λειτουργήσουν οι δημοκρατικοί θεσμοί στη χώρα και να επιτραπεί σε μελλοντικούς δημοκρατικούς ηγέτες να απογειώσουν την Ελλάδα.

    Δεύτερον.
    Να συνάψει συμμαχίες με άλλες, εκτός "άξονος", δυνάμεις έτσι ώστε να ξεφύγουμε από την μέγγενη και την οικονομική αθλιότητα την οποία μας επιβάλλουν οι γερμανοί.

    Όλοι μας θα βάλουμε το λιθαράκι μας να βγάλουμε την χώρα από την κρίση.

    Ο Σαμαράς δεν χρειάζεται να γίνει με το ζόρι ηγέτης, χρειάζεται όμως να βάλει και αυτός το λιθαράκι του να ξεκολήσει η χώρα από το τέλμα. Αυτό χρειάζεται να κάνει και πρέπει να το κάνει, είναι ιστορικά υπεύθυνος, περισσότερο φυσικά από όλους τους υπόλοιπους.

    • Lampros avatar
      Lampros @ Απορία 12/12/2011 13:03:27

      +100000

    • romios avatar
      romios @ Απορία 12/12/2011 14:14:22

      Ωραία θεωρία, αλλά ...θεωρία. Τον κονταίνεις πολύ, εμφανίζοντάς τον ως στερούμενο ηγετικών προσόντων (κάτι σαν το "πτωχός πλην τίμιος οικοδόμος" των ελληνικών ταινιών του '60) και, παράλληλα, ρίχνοντας τον πήχυ των προδοσκιών μας. ΑΡΧΗΓΟΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΙΚΟΔΟΤΗΘΗΚΕ ΜΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΨΗΦΟΥΣ, ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΗΓΕΤΗΣ. Ας ιδιώτευε, δεν τον πίεσε κανείς να ενσαρκώσει τις ελπίδες μας.
      Αν ο Σαμαράς "δεν τό 'χει", δεν μπορεί δηλ. να γίνει ηγέτης όταν τον χρειάζεται ο λαός του (ένας λαός του οποίου τα όρια έχουν παραβιαστεί προ πολλού), οι καιροί θα τον προσπεράσουν (και αυτόν και τις αναλύσεις μας...).
      Οι Έλληνες το ξέρουμε από παλιά: οι καιροί ου μενετοί...

      • Απορία avatar
        Απορία @ romios 12/12/2011 15:26:42

        Δηλαδή εσύ ποιόν έχεις για ηγέτη, τον ...Λοβέρδο;
        Ή τον Χρυσοχοΐδη;...

        Κατά τα άλλα, μάλλον αγνοείς το τι πραγματικά σημαίνει ηγέτης και το ότι αυτός που θα γίνει πρωθυπουργός ή αρχηγός κόμματος γενικώς δεν χρειάζεται να είναι οπωσδήποτε ηγέτης.
        Άλλωστε πολιτικούς με ηγετική φυσιογνωμία έχουμε κάτι δεκαετίες να δούμε πλέον στην Ελλάδα.

        • romios avatar
          romios @ Απορία 12/12/2011 15:51:27

          Αν ο πρωθυπουργός δεν είναι απαραίτητο να είναι ηγέτης σε μια τόσο κρίσιμη συγκυρία, να μας πεις ποια δογματική διαβάζεις, να σπουδάσουμε κι εμείς. Αν εννοείς ότι ο εκάστοτε πρωθυπουργός πρέπει να είναι απλώς "καλός" διαχειριστής (κάτι σαν ...Παπαδήμος εκλεγμένος), ευχαριστώ δεν θα πάρω.

          (Τα περί Λοβέρδου ή Χρυσοχοΐδη στα επιστρέφω κατάμουτρα -δεν σε έβρισα, μη με βρίζεις)

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/12/2011 14:42:55

    Αδελφέ Δαναέ και συνσχολιαστές!
    Αληλούια!!!!
    Μετά από 38 ολόκληρες ημέρες μου ήρθε και το ίντερνετ!
    Πριν από 15 λεπτά.
    Αθάνατη Ελλάδα με την ιδιωτική σου πρωτοβουλία.
    Επιτέλους και πάλι θα τα λέμε σε ριλ τάιμ!

  15. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 12/12/2011 14:49:51

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ "ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ".
    ΤΙ "ΔΕΝ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ" ΚΑΙ....ΑΗΔΙΕΣ.
    ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ?

  16. danaos avatar
    danaos 12/12/2011 14:51:38

    Strange, χαίρομαι ιδιαίτερα! Μας έλειψες!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ danaos 12/12/2011 14:54:04

      Ο Ροδινός έβαλε ζήτημα περί συκοφαντίας σου προς το πρόσωπό του.
      Θα συνέλθει το πειθαρχικό και θα αποφασίσει την παραπομπή σου ή μη.
      Έχεις τίποτα να πεις ή θα σε ξαποστείλω αδιάβαστο;

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Strange Attractor 12/12/2011 15:05:01

        Δαναέ ζήτα συγγνώμη όσο είναι καιρός!
        Κι οι γίγαντες ζητούν συγγνώμη!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 12/12/2011 15:28:35

        Χαίρε Strange!
        Διαβασμένο να τον ..στείλεις!
        Δέκα φορές το ....Κεφάλαιο του Μάρξ

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Κώστας Ροδινός 12/12/2011 20:40:53

          Εγώ λέω να τον βάλουμε στην πλατεία του χωριού να απαγγείλει τον "Ύμνο προς τον Στάλιν" του Ρίτσου.

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ TopGunZ 12/12/2011 21:30:55

            Το Τραχτέρ!!!!

  17. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 12/12/2011 16:07:08

    Ξέρεις πως είναι να είσαι με φίλους και ν'ακούς να υποτιμούν τον Αντώνη; Ξέρεις πως είναι να είσαι μόνη που τον υπερασπίζεις, γιατί τον πιστεύεις, και να μη θέλουν να σε ακούσουν ; Αλλά έχουν λάθος. Γιατί όμως ; Γιατί περίμεναν κάτι και αυτό το κάτι ,δεν έρχεται ...Ο κόσμος έχει αφεθεί μόνος ,σηκώνοντας το σταυρό του και γι'αυτό ,εύκολο θύμα της άθλιας προπαγάνδας των πασοκικών ΜΜΕ και του συστήματος, που βάλλει εναντίον του. Ο Αντώνης έχει αισθητήριο και ένστικτο. Και μεγάλο χάρισμα στο να προσεγγίζει τους ανθρώπους. Οσο μένει κλεισμένος στη Συγγρού, το χάνει το παιχνίδι. Ανακυκλώνονται οι ίδιοι άνθρωποι , η ίδια τακτική ,που αφ'ενός, ελάχιστη σχέση με τη ζωή και με αυτό που βιώνουμε, έχουν , αφ'ετέρου, δεν είναι το δικό τους το κεφάλι που παίζεται. Κάθε μέρα που περνάει ,είναι όλο και χειρότερα και η αγωνία , η ανασφάλεια και η οργή ,διογκώνονται....Αντώνη, βγες έξω. Γύρισε κάθε γωνιά...Μίλα με μας , που σε περιμένουμε για να σ' ακούσουμε. Και να θυμάσαι ,πως όλοι εμείς εδώ ,είμαστε διατεθειμένοι να σε βοηθήσουμε , ανιδιοτελώς και με πίστη.

    • danaos avatar
      danaos @ Diamond Angel 12/12/2011 17:31:54

      Διαμαντένιε, έπρεπε να ήσουν σε μια άκρη να άκουγες και να έβλεπες την αγωνία και την απελπισία στα μάτια τους! Ποτέ δεν άκουσα να μιλούν με τέτοιο πάθος και προσμονή για άλλον πολιτικό. Τον περιμένουν με λαχτάρα!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ danaos 12/12/2011 17:37:41

        ...Ποτέ δεν άκουσα να μιλούν με τέτοιο πάθος και προσμονή για άλλον πολιτικό...

        Ούτε για τον άλλοτε πολιτικό ογκόλιθο Βαρσάμη Γιοβανούδα;

  18. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 12/12/2011 21:27:16

    Δαναέ,τι να πει ο κόσμος και τι να ομολογήσει...Έχουν απόλυτο δίκιο.Οι πάντες έχουν αγριέψει.Το κλίμα είναι όπως το γράφεις πολύ εύστοχα.Λίγο πριν την έκρηξη.

  19. ierofantis avatar
    ierofantis 12/12/2011 21:43:03

    Αν και στην επαρχία του ελληνικού Βορρά, στη Μακεδονία μας, οι γέροντες είναι με το δάχτυλο στη σκανδάλη να πυροβολήσουν, σκέψου τι χάλια κατάσταση αντιμετωπίζουμε όσοι κατοικοεδρεύουμε στο κλεινόν άστυ.

    Και να σκεφτείς ότι όποτε επισκέπτομαι τα πάτρια εδάφη στην Πελοπόννησο, πάντα έχω την αίσθηση ότι εκεί δεν τους έχει πιάσει ακόμα η ... κρίση...!

    Τόσο χάλια λοιπόν είναι η κατάσταση στην λαμπρή πρωτεύουσα του προτεκτοράτου...!

    • danaos avatar
      danaos @ ierofantis 12/12/2011 22:06:24

      Ευτυχώς τους έχει μείνει η αρχοντιά, που δυστυχώς όσο πάει χάνεται κι αυτή.
      Πριν κάποια Χριστούγεννα τρία τέσσερα παιδάκια πήγαν σε μια γιαγιούλα να της πουν τα κάλαντα. Η γιαγιά έβαλε στο δίσκο πιατάκια του γλυκού με τα κουταλάκια τους, αλλά χωρίς γλυκό γιατί δεν είχε. Τα παιδιά έφυγαν με διάφορες σκέψεις. Φτάνοντας στο σπίτι του ενός διηγήθηκαν το περιστατικό στη μητέρα του παιδιού. Και η μητέρα απάντησε: "Μην την παρεξηγείτε, γριούλα είναι και θα ξέχασε φαίνεται.".
      Αρχοντιά 1η. Η φτωχή γιαγιά ακολουθεί την ιεροτελεστία του κεράσματος.
      Αρχοντιά 2η. Η απάντηση της μάνας!

  20. ierofantis avatar
    ierofantis 12/12/2011 22:19:24

    Με αυτά που μου περιγράφεις δεν ξέρω αν πρέπει να θαυμάσω ή να λυπηθώ...!

    Λέω να πεισμώσω.

    Δεν θα μας γονατίσουν, που να τους πάρει ο διάολος.

    • danaos avatar
      danaos @ ierofantis 12/12/2011 22:26:38

      "Δεν θα μας γονατίσουν, που να τους πάρει ο διάολος." Τι να πω τώρα;

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ danaos 12/12/2011 22:52:46

        Μη λες τίποτα.
        Αρκετά συγχίστηκες σήμερα....
        Μίλησα και με τον Ελκυστή.
        Δε θα σε διαγράψει τελικά.Σε συγχώρεσε
        κι ο Κώστας.
        Τα κορίτσια από το ΚΑΠΗ όμως δεν μπορώ να καθησυχάσω.Σε ποθούν......

    • LamprosM avatar
      LamprosM @ ierofantis 12/12/2011 22:53:28

      Σιγουρα να θαυμασεις πρέπει. Μεγαλειο!

  21. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 12/12/2011 22:20:14

    Αρχοντιά 3η. Σφάζεις τόν αγά καί αγιάζεις. Δέν περιμένεις νά σέ σφάξει αυτός γιά νά αγιάσεις.

    ΥΓ: Αρχοντιά 4η. Στούς αναξιοπαθούντες γνωστούς μας παίρνουμε καί κανά τηλέφωνο

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Ιαπετός 12/12/2011 22:47:09

      Εγώ σ'επισκέπτομαι κιόλας !
      Δεν πρέπει να έχεις παράπονο!

  22. Απολλώνιος avatar
    Απολλώνιος 13/12/2011 02:37:51

    ΄Μας γονατίζουν κάθε μέρα και περισσότερο, παθητικοί και άβουλοι παρακολουθούμε την εξαθλίωσή μας...

  23. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 13/12/2011 11:30:05

    Αντώνη Σαμαρά μου φαίνεται ότι είναι ήδη αργα...

    • tak avatar
      tak @ Θοδωρής 13/12/2011 12:19:22

      "danaos" βιάζεσαι... Ούπω ήκει η ώρα του!

      • tak avatar
        tak @ tak 13/12/2011 12:22:20

        "Θοδωρή", ήθελα να πω...