#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/06/2011 20:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντώνης Σαμαράς: θα μείνω όρθιος



Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς έκανε πριν από λίγο την ακόλουθη δήλωση:

«Δεκατρείς μήνες μετά την ψήφιση του Μνημονίου, ο Πρωθυπουργός έκανε σήμερα διάγγελμα,  για να πει τα… ίδια που είχε πει και τότε!

Η πολιτική εκείνη απέτυχε!

Η ίδια συνταγή συνεχίζεται!

Στο ίδιο αδιέξοδο βρίσκεται η χώρα.

Η αξιοπιστία της οικονομικής πολιτικής της κυβέρνησης έχει ήδη κριθεί από τα αποτελέσματά της.

Είναι, επίσης, φανερό ότι ο κ. Παπανδρέου δεν κατανόησε τη λογική και τα μέτρα που προτείναμε για την επανεκκίνηση της οικονομίας.

Βάζει νέους φόρους πάνω στους ήδη μεγάλους φόρους, τους φορτώνει στους ίδιους ώμους και νομίζει ότι έτσι κάνει τις μεγάλες αλλαγές που έχει ανάγκη η χώρα.

Τέτοια πολιτική, που βαθαίνει την κρίση, η Νέα Δημοκρατία δεν μπορεί να προσυπογράψει.

Ξέρω ότι η ελληνική κοινωνία ζει με αγωνίες και αβεβαιότητα.

Ξέρω ότι οι Έλληνες θέλουν να μείνω όρθιος και να κάνω τις σωστές επιλογές.

Ξέρω ότι η συστράτευση πρέπει να δίνει προοπτική και αισιοδοξία.

Γι’ αυτό και η μόνη συστράτευση που έχει νόημα, είναι για τη διόρθωση του λάθους και την επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λάκης avatar
    Λάκης 10/06/2011 20:48:29

    Μαζί σου!

  2. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 10/06/2011 20:51:41

    http://www.youtube.com/watch?v=qKxmOMaGlHk

  3. vaggelis avatar
    vaggelis 10/06/2011 20:55:19

    ασυμβιβαστος μαζι σου

  4. megalos podilatis avatar
    megalos podilatis 10/06/2011 21:01:01

    Αγαπητε Αντωνη,

    Στις 29 Νοεμβριου του 2009 σηκωθηκα απο το κρεβαττι μου με υψηλο πυρετο - ειμαι αρρωστος - παρα τις παρεναισεις των δικων μου και πηγα να σε ψηφισω. Παντα πιστευα και πιστευω σε εσενα μου αποδεικνυεις οτι δεν εκανα λαθος, συνεχισε ετσι!!!!!!!

  5. peter13 avatar
    peter13 10/06/2011 21:02:33

    Μπράβο Πρόεδρε!!!!

  6. alakran avatar
    alakran 10/06/2011 21:04:56

    δεν εχουμε αμφιβολιες για αυτο!
    Μαζι σου προεδρε....

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/06/2011 21:06:44

    1000 φορές όρθιος, παρά προσκυνημένος!

  8. Κώστας avatar
    Κώστας 10/06/2011 21:10:35

    Εμπρός, ας κοπιάσουν οι κατά τα λοιπά καλής προαίρεσης σχολιαστές που κατηγορούν τους λοιπόυς σχολιαστές του Antinews πως τάχα είναι προσωπολάτρες και πως καλλιεργούν τον Μεσσιανισμό. Ας κοπιάσουν. Αλλά να απαντήσουν πρώτα στα εξής:
    -Ήταν ή όχι αποτυχημένο το Μνημόνιο Ι ;
    -Πρώτος και μόνος τότε προέβλεψε την αποτυχία του Μνημονίου ο Σαμαράς ή όχι;
    -Αντιστάθηκε ή όχι σε ποικιλώνυμες πιέσεις, εσωκομματικές, επιχειρηματικές, δημοσιογραφικές που τον ωθούσαν να προσχωρήσει στο Μνημονιακό στρατόπεδο;
    - Άρθρωσε ή όχι διαφορετική πολιτική εξόδου από την κρίση, με συγκεκριμένα μέτρα σε μια πρωτοφανή για Αξιωματική Αντιπολίτευση κίνηση;
    -Αντιστάθηκε με επιχειρήματα ή όχι στις πρωτοφανείς πιέσεις για αποδοχή του Μνημονίου ΙΙ από ξένους παράγοντες( γάλλος πρωθυπουργός, Ρομπάι, Μπαρόζο);

    Ας απαντήσουν οι ασκούντες κριτική για "μεσσιανσιμό" σε αυτά και μετά τα ξαναλέμε.

  9. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 10/06/2011 21:10:57

    Έτσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι !!! Βάρα στο ψαχνό !!! Μην τους αφήνεις να πάρουνε ανάσα !!!

  10. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 10/06/2011 21:11:54

    Ο Κολοκοτρώνης δεν είχε πει το "φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους";

  11. man8os avatar
    man8os 10/06/2011 21:12:08

    Προεδρε, τα λετε πολυ σωστα. Ομως για το μεσοπροθεσμο δεν λετε τιποτα. Θα το αφησετε να περασει? Θα αφησετε την κυβερνηση να υποθηκευσει τελεσιδικα την χωρα?
    Ελπιζω να εχετε σχεδιο προεδρε.

  12. stfvas avatar
    stfvas 10/06/2011 21:19:55

    ΠΡΟΕΔΡΕ ΖΗΤΑ ΕΚΛΟΓΕΣ. ΟΣΟ ΔΕΝ ΖΗΤΑΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ . ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΩΤΕΡΟΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΘΗ Η ΕΛΠΙΔΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΜΑΣ

  13. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 10/06/2011 21:27:49

    Πρόεδρε,η δήλωσή σας είναι εξαιρετική.Παλεύετε και αγωνίζεστε με όπλο τον δημοκρατικό πατριωτισμό.Αλλά τώρα πρέπει να κάνετε τη ρήξη...ολομέτωπη επίθεση...εξάλλου,η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση....Το έχω ξαναγράψει.''Η γενιά του Πολυτεχνείου'' πνέει τα λοίσθια...Δώστε τους το τελειωτικό χτύπημα...Κάντε τις κινήσεις που πρέπει.....

  14. k_preve avatar
    k_preve 10/06/2011 21:29:16

    Aμυνώ δε .....και μόνος .....και μετά πολλών,
    και την πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω,
    πλείω δε και αρείω όσης αν παραδέξωμαι!!!!
    Κράτα Πρόεδρε, ΓΕΡΑ, και μόνος (σήμερα) και μετα ΠΟΛΛΩΝ (αύριο) για να κάνουμε την πατρίδα μεγαλύτερη και καλύτερη απ' όση θα μας ....παραδοθεί από τους.....προσκυνημένους!!!!!
    Είμαστε ΜΑΖΙ σου!

  15. Γιάννης Παπαζαχαρίας avatar
    Γιάννης Παπαζαχαρίας 10/06/2011 21:29:54

    Δεν μετάνιωσα ποτέ που σε στήριξα!
    Δεν θα σταματήσω ποτέ να σε στηρίζω!
    Μπράβο Πρόεδρε, μας κάνεις κάθε μέρα και περισσότερο περήφανους!

  16. Underdog avatar
    Underdog 10/06/2011 21:34:58

    Κανένας δεν ανεβαίνει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις.
    Και όπως λένε οι φίλοι του περιφέροντα δίσκο κλαψιάρη τρομαγμένου Τζέφρυ " We have to get this monkey off our back "

  17. Ratamahatta avatar
    Ratamahatta 10/06/2011 21:35:38

    επαναδιαπραγματευση του μνημονιου?οχι ακυρωση του?

    • man8os avatar
      man8os @ Ratamahatta 10/06/2011 21:38:31

      Δυστυχως αγαπητε δεν γινετε να ακυρωθει. Μονο αν αποδειξουμε πως το πολιτευμα αλωθηκε αρα η συμφωνια εγινε χωρις λαικη νομιμοποιηση, ακομη και με το ακραιο τεμπτοκρασι.

  18. SISSI avatar
    SISSI 10/06/2011 21:38:04

    Ριξε τη κυβέρνηση Αντώνη σήμερα Δεν αντεχουμε αλλο. Μπορουμε να τα καταφερουμε ΜΑΖΙ.

  19. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 10/06/2011 21:38:28

    Προχώρα ΑΤΑΛΑΝΤΕΥΤΑ. Χωρίς καμμιά ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΗ. Ο κόσμος είναι μαζί σου.Μην τον προδώσεις και πέταξε από το κόμμα όλους τους Μνημονιακούς.

  20. chrisss avatar
    chrisss 10/06/2011 21:43:31

    Αντώνη είσαι φάρος ελπίδας σε αυτό το σάπιο πολιτικό σύστημα..μην το ξεχάσεις ποτέ αυτό..σε στηρίξαμε και σε στηρίζουμε, μην μας προδώσεις ποτέ..

  21. juliet avatar
    juliet 10/06/2011 21:53:49

    Πρόεδρε,το κτύπημα περιμένουμε .Μόνος εσύ αλωνίζεις την επικράτεια ,μόνοι μας και εμείς αντιστεκόμαστε όταν δοθεί το πρόσταγμα θα είσαι μπροστά νικητής, μπροστάρης για την Ελλάδα.
    Ο λαός λυγίζει ,προσπαθεί να αντισταθεί ,θέλουνε να του σκοτώσουνε το είναι του ,την ελπίδα του ,τα όνειρα του.
    Πρόεδρε,όσο ο χρόνος θα ροκανίζεται απ' αυτούς, οι Ελληνες θα σέρνονται να φυτοζωούν.
    .........................................................
    Γίνε οργοτόμος ,φυτευτής ,διαφεντευτής.Κι αν είναι
    κι έρθουνε χρόνια δίσεκτα,πέσουν καιροί οργισμένοι,
    κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα,κι οσα δένδρα

    για τίποτ' άλλο δε φελούν παρά για μετερίζια,
    μη φοβηθής το χαλασμό .Φωτιά!Τσεκούρι!Τράβα,
    ξεσπέρμεψέ το,χέρσωσε,το περιβόλι κόφτ΄΄το,
    και χτίσε κάστρο απάνου του και ταμπουρώσου μέσα,

    για πάλαιμα ,για μάτωμα,για την καινούργια γέννα,
    π΄όλο τηνπεριμένουμε κιόλο κινάει για νάρθη,
    κι όλο συντρίμμι χάνεται στο γύρισμα των κύκλων.
    Παλαμας

  22. Αποκαλυψη avatar
    Αποκαλυψη 10/06/2011 22:14:40

    Aντωνη μην φοβασαι τιποτα και κανεναν. Αν δειξεις αττη την στιγμη πατριωτισμο θα ερθει μαζι σου ολος ο λαος που περιμενει ελπιδα.

  23. kalamata avatar
    kalamata 10/06/2011 22:29:41

    ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΛΕΜΑΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟ 21΄ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΟ 2011 . ΤΟ ΛΕΕΙ Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΔΕΝ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
    ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ !!!!!!

  24. Ίωνας avatar
    Ίωνας 10/06/2011 23:05:55

    Πρόεδρε, οι Έλληνες σε θέλουμε όρθιο, αν και δεν τίθεται θέμα επ αυτού. Ξέρουμε πια καλά, ότι θα παραμείνεις όρθιος και λεβέντης. Προχώρα μπροστά, με την ίδια αταλάντευτη συνέπεια και με τον ίδιο πατριωτισμό και, αν χρειαστεί, κάτι που δεν πιστεύω ότι θα είναι ποτέ απαραίτητο,έχεις να στηριχτείς σε μας, τα εκατομμύρια των Ελλήνων, που έχουμε εναποθέσει σε σένα όλες μας τις ελπίδες. Αντώνη, σου έχουμε εμπιστοσύνη,κάτι το οποίο το κέρδισες με το σπαθί σου. Όλη η Ελλάδα περιμένει από σένα να τελειώσεις το θηρίο.

  25. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 10/06/2011 23:15:03

    Πρόεδρε η Ευρώπη χρειάζεται κάποιον Ηγέτη να τις τα πει δυνατά αυτά που λες.Δηλωσέ τα δυνατά και παντού.Γύρισε όλη την Ελλάδα μόνος σου και πες τα να τα ακούσουν.

  26. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 10/06/2011 23:37:51

    κ. Α. Σαμαρά
    Πέστε μόνο μια κουβέντα: ότι δεν πρόκειται να ξεπουλήσετε γη και ύδωρ στα "όρνεα " που περιμένουν με αδημονία, ζητήστε εκλογές και προλάβετε την πτώση της χώρας στην ανυπαρξία. Δυστυχώς τώρα η όποια καθυστέρηση το ξέρετε καλύτερα από τον οποιονδήποτε θα είναι μοιραία. Ο κόσμος θα ανταποκριθεί όταν δεί έναν άνθρωπο αποφασισμένο να κάνει το αυτονόητο....( επίσης πέστε στους αυλικούς να ετοιμαστούν για πόλεμο όχι για διακοπές και όποιος δεν αντέχει στην άκρη πριν μπούμε στα δύκολα). Με τιμή

  27. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 10/06/2011 23:44:17

    Πρόεδρε μαζί σου.Δεν θα προσκυνήσουμε.Θα τα καταφέρουμε.Την Πατρίδα μας την αγαπάμε.

  28. Giorgos avatar
    Giorgos 11/06/2011 00:06:31

    O Σαμαρας θα μεινει "ορθιος", ο γαπ καταστρεφει την Ελλαδα, και εμεις συνεχιζουμε τις φιλοσοφιες.

    Μπραβο μας!

  29. Scarface avatar
    Scarface 11/06/2011 00:10:31

    Πρόεδρε τούτος ο τόπος έχει περάσει διά πυρός και σιδήρου.
    Ότι καταφέραμε, το καταφέραμε με αγώνες, δάκρυα και αίμα.
    Και όπως είπες και εσύ: είμαστε ο σπόρος που δεν πεθαίνει!

    Τράβα μπροστά και μη λυγίσεις.
    Ερχόμαστε εκατοντάδες χιλιάδες πίσω σου και σε στηρίζουμε. Στη ανηφοριά για το ξέφωτο θα έρθουν κι άλλοι πολλοί μαζί μας.
    Αλλά θα φτάσουμε. Θα βγούμε στο ξέφωτο.
    Δείξε μας το δρόμο και μην ακούς τις σειρήνες.

    Κι όπως είπε και ο ποιητής, στον "Ηλιο τον πρώτο" :

    "Πάμε μαζί κι ας μας λιθοβολούν
    Κι ας μας φωνάζουν αεροβάτες
    Φίλε μου όσοι δεν ένιωσαν ποτέ με τι
    Σίδερο με τι πέτρες τι αίμα τι φωτιά
    Χτίζουμε ονειρευόμαστε και τραγουδούμε!"

  30. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 11/06/2011 00:13:00

    ΠΡΟΕΔΡΕ ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ .
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΕ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΞΕΚΟΛΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΒΟΜΒΕΣ ΝΑΠΑΛΜ

  31. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 11/06/2011 00:13:54

    Ο ΑΕΡΑΣ ΤΑ ΨΗΛΑ ΒΟΥΝΑ ΚΤΥΠΑΕΙ

  32. kackos avatar
    kackos 11/06/2011 00:50:17

    Έτσι πρόεδρε,διότι οποίος σκύβει ελαφρώς, ολισθαινει μπρουμητα διαρκώς...

  33. TAKHS avatar
    TAKHS 11/06/2011 01:20:37

    η κα ρωτηθηκε.Πως τολμαει ο σαμαρας.Τι εισαστε εσεις ρε.Το φαγατε το ντοακι.Αναχαθητε Ελληνες.Παλιοελλαδιτες.Ειμαστε συνεργατες των γερμανων ρε.Παλαιοθεν.

  34. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 11/06/2011 01:34:06

    κε Σαμαρά.

    Εμείς καταλαβαίνουμε. Και συζητάμε. Το ΠΑΣΟΚ όχι.

    Κάθε δήλωσή σας, θα παρερμηνεύεται συστηματικά και επιστημονικά.

    Χρειάζονται πλέον καθαρές κουβέντες, όχι για άλλο λόγο, αλλά επειδή ο λαός είναι μπερδεμένος και σε σύγχυση. Σύγχυση που ωφελεί πολλούς να προωθούν.

    Υποχρεωμένος να κάνετε όσα εμείς κελεύουμε, ΔΕΝ είστε. Κανείς δεν είναι. Αλλά όσοι σας ψηφίσαμε εκείνη τη μέρα, είχε σημασία. Ήταν τα μεγαλοστελέχη, κόντρα σε όσους πίστευαν ότι η σαπίλα έχει όρια. Την ημέρα εκείνη, ηττήθηκε ΕΝΑΣ από τους πυλώνες της διαπλοκής στην χώρα μας. Ποτέ δεν θα μετανιώσω για εκείνη τη στιγμή που ψήφισα. Πίστευα και πιστεύω ακόμα, ότι ήταν μια πραγματική στιγμή ελπίδας εν μεσω ντροπής και παρακμής.

    Η σκυτάλη καίει. Η πατρίδα βρίσκεται σε μια από τις δυσκολότερες στιγμές της. Μπορείτε να ανταπεξέλθετε; Οι Ελληνες είναι έτοιμοι. Δεν μπορείτε; Δεν πειράζει, κανείς άλλος δεν μπορεί, άλλωστε. Αλλά τουλάχιστον, ας το γνωρίζουμε. Έχουμε εναντίον μας το χρηματοπιστωτικό σύστημα του πλανήτη. Δεν είναι η πρώτη φορά ούτε η τελευταία που θα παίξουμε ενάντια στους ισχυρούς. Κάποτε ήμασταν συνηθισμένοι. Έχουμε καιρό να παιξουμε δυνατά. Αλλά όποτε παίζουμε χωρίς δυνατούς αντιπάλοους, είμαστε κι οι ίδιοι μέτριοι.

    Είναι στιγμές δύσκολες. Δεν με ενδιαφέρει κανέναν κόμμα, παρά μονο όποιος αντιταχθεί στην βρωμερή και στημένη λαίλαπα. Σε 30 χρόνια από τώρα, δεν θέλω να ντρέπομαι αντικρύζοντας τα εγγόνια μου. Εγώ θα πράξω ό,τι πιστεύω σωστό. Εσείς μπορείτε, πολύ πιο εύκολα, να κάνετε χιλιάδες άλλους Ελληνες να συστρατευτούν. Μπορείτε να συμβιβαστείτε, ή να εκφράσετε όχι τον νέο Ελληνισμό, αλλά αυτόν που έμενε στο περιθώριο, τρομαγμένος από το μέγεθος του ξεπεσμού. Εμείς έχουμε κάνει την επιλογή μας, αναμένουμε τη δική σας.

    Καλό βράδυ.

  35. thodoris_s avatar
    thodoris_s 11/06/2011 02:36:31

    Συγνώμη ρε παιδιά είμαι 31 χρονών ΝΔμοκράτης ώς το κόκκαλο και πραγματικός υποστηρικτής του Σαμαρά και των όσων πρεσβεύει.
    Μια απορία έχω μόνο.
    Πολύ ωραίο το Ζάππειο 2,πολύ καλή η στάση του ως τώρα,αλλά αν πραγματικά τα πιστεύει όλα αυτά και είναι ο ''άντρας με παντελόνια'' που όλοι περιμέναμε και που τόσο πολύ χειροκροτούμε εδώ στο antinews (στο οποίο έχω γίνει καθημερινός επισκέπτης εδώ και 7 μήνες),.....
    ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΦΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ?
    Μήπως τελικά είναι και το κόμμα μας μέρος του σχεδίου?
    'Ελεος...πραγματικά κ.Σαμαρά εισαι η τελευταία μας ελπίδα..
    Αν δεν ζητήσει εκλογές όμως τώρα εγώ δεν ξαναψηφίζω ΝΔ.

    Τα πιστεύεις αυτά που λες?Διωξε απο την εξουσία τον προδότη Τ-Ω-Ρ-Α.
    Αλλιώς πραγματικά δεν βρίσκω λόγο να πάω να ψηφίσω σε 3 χρόνια.

  36. ANTΩΝΙΑ ΜΕΤΑΞΑ avatar
    ANTΩΝΙΑ ΜΕΤΑΞΑ 11/06/2011 08:26:43

    ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ..ΠΡΟΕΔΡΕ ΤΗΣ ΝΔ..ΠΑΛΙΕ ΜΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ ΚΑΙ ΦΙΛΕ..ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ...ΑΛΛΑ Η ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΕΠΑΛΞΕΙΣ.. ΠΟΤΕ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΣΕ ΑΚΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΤΟΝΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΕΝΩΠΙΟΣ ΕΝΩΠΙΩ..ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ..ΩΡΑΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ..ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ..ΑΛΛΑ ΧΑΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ..Ο ΛΑΟΣ ΣΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙΣ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΑΜΜΕΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΕΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ..ΕΥΘΕΙΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ..ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΑ ΚΤΗΝΗ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΤΣΙΠΡΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ...Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ ΟΛΗ ..ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΤΣΑΚ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΜΕ ΟΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ ..ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ.....ΣΕ ΞΕΡΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΟ ΤΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ..ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΣΟΥ ΤΩΡΑ ????????..ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΑΣΗ...ΜΗΝ ΑΡΓΕΙΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΑΝΕΤΑΙ.......

  37. Ίωνας avatar
    Ίωνας 11/06/2011 12:14:23

    Προς original ΝΔκράτες. Δείξτε εμπιστοσύνη,επιτέλους στον Πρόεδρο και μην λιποψυχάτε. Απέδειξε ότι την αξίζει, με την Πατριωτική του επιμονή να αρνείται την συναίνεσή του στο ξεπούλημα της Ελλάδας και στην εξόντωση του Λαού της. Η πανέξυπνη και το σπουδαιότερο, απρόβλεπτη και πρωτοποριακή του στρατηγική, έχει αφοπλίσει τους εγχώριους αντιπάλους του, (εσωκομματικούς κι εκτός ΝΔ), καθώς συγχρόνως, έχει αποκαλύψει το βρώμικο παιχνίδι των διεθνών τοκογλύφων και τους έχει κάνει παγκόσμια ρεζίλι, με το να τους έχει αναγκάσει να τον εκλιπαρούν για συναίνεση. Ξέρει καλά το παιχνίδι ο Αντώνης. Όσον αφορά τους " ΝΔκράτες", οι αφελείς σας προβοκάτσιες, έχουν γίνει εδώ και πολύ καιρό αντιληπτές. Θέλετε εκλογές έ? Χαλαρώστε κύριοι και κυρίες. Ήδη τις επιβάλλει ο Αντώνης Σαμαράς,αλλά με τον τρόπο που αυτός θέλει, την ώρα που αυτός θέλει και κυρίως όταν αυτές θα είναι ευεργετικές για την Πατρίδα κι όχι επιζήμιες. Εμπιστοσύνη λοιπόν στον Αρχηγό και λίγη, πολύ λίγη ακόμα υπομονή.

  38. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 11/06/2011 12:21:53

    Ούτε στιγμή δεν μετάνοιωσα που σ' ακολούθησα από το μακρινό '91 Α.Σ.
    Προτιμώ να πέσω μαχόμενος παρά προσκυνημένος.Πρόεδρε, μπροστά εσύ και πίσω ΝΕΟΙ και ΑΦΘΑΡΤΟΙ να ξαναστήσουμε πατρίδα και κράτος.Κανένα συμβιβασμό με συμφέροντα, αλήθεια και καθαρές κουβέντες θέλει ο κόσμος.
    Και το κυριότερο: ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.Οτι θα βαδίσουμε ανηφόρα, ότι θα ματώσουμε, ότι θα έχουμε απώλειες το ξέρουμε.Προτιμούμε την ανηφόρα γιατί αυτή οδηγεί στην κορφή.Οι άλλοι ας μείνουν στο βάλτο.Και κάτι άλλο Πρόεδρε, στη μάχη αυτή δεν υπάρχουν "αιχμάλωτοι"...

  39. eleni sklaveniti avatar
    eleni sklaveniti 11/06/2011 19:58:14

    κ. Σαμαρά, όπως και ο ίδιος βλέπετε ο κόσμος ζητά εκλογές για πολλούς λόγους 1] φοβούνται τα χειρότερα που δεν είναι μόνο το μεσοπρόθεσμο και όλα όσα έχουμε υποστεί λόγω μνημονίου, φοβούνται το ανεπανόρθωτο, θα χυθεί αίμα και άδικα, εξ αιτίας των κυβερνούντων εγκληματιών 2]. Φοβούνται για οτι έρχεται και τότε δεν θα μπορέσουμε να σηκώσουμε ποτέ κεφάλι. Διεκδικούμε!! την χαμένη μας Εθνική περηφάνεια!! Διεκδικούμε την χαμένη μας αξιοπρέπεια που μας κατάντησε από νοικοκυραίους ζητιάνους!! Διεκδικούμε καλλίτερη ποιότητα ζωής σε έναν τόπο που τον ρήμαξαν οι οικογενειοκρατίες και οι καταστροφικές πολιτικές τους!! Δώσε το σύνθημα για ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!!!!!
    Γνωρίζεις πολύ καλά πως πρέπει να γίνουν για να αποφευχθούν τα χειρότερα!!
    Μη κάνεις πίσω για κανέναν και για τίποτα! Αυτό που χαρακτηρίζει εναν πολιτικό αξιόλογο είναι η οργανωτικότητά του και η ικανότητά του να δίνει λύσεις εκεί που οι άλλοι αποτυγχάνουν!! Καλλίτερα όρθιος παρά υποτελής στην ΕΕ, την τρόικα και τους υποστηρικτές τους.!!!

  40. thodoris_s avatar
    thodoris_s 11/06/2011 22:45:11

    Ίωνα ως 'original ΝΔκράτης' οφείλω σου απαντήσω στο ειρωνικό σχόλιο σου.
    Στο κόμμα αυτό,εκτός απο γυρολόγους,δελφίνους και λαμόγια (που γνώρισα πολλά),υπάρχει και η πλειοψηφία των πατριωτών Ελλήνων.
    Εκείνων που ακόμα πιστεύουνε σε ιδέες,που είναι γεμάτοι φιλότιμο και έμαθαν να παλεύουν τη ζωή με το μυαλό και τα δικά τους χέρια.
    Αν σε αυτή τη μερίδα εσύ βλέπεις προβοκάτορες...τι να πώ παρά μόνο,''όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται''.
    Πότε πρέπει να ζητήσει εκλογές ο πρόεδρος?
    Μήπως αφού περάσουνε τα νέα μέτρα και δεσμευτεί η υπογραφή της χώρας στα μνημόνια?
    Για να έρθουνε μετά και να λένε 'εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα'?
    'Ολοι αυτοι που είναι στις πλατείες ζητάνε ανατροπή του σκηνικού ΤΩΡΑ.
    Επιζήμιες δεν είναι οι εκλογές,αλλά η παραμονή των 'ερπετών' αυτών στην εξουσία.
    Το θέμα αγαπητέ μου δεν είναι να έρθει ο Σαμαράς στην εξουσία κάποια στιγμή,αλλα να ανέβει τώρα και να ανατρέψει τους προδότες.Αν φυσικά εννοει αυτά που λέει..
    Και πιστεύω οτι πολλοί 'προβοκάτορες' θα συμφωνήσουν μαζί μου...

  41. Αγανακτισμένος-Εξοργισμένος-Ακαπέλωτος avatar
    Αγανακτισμένος-Εξοργισμένος-Ακαπέλωτος 12/06/2011 04:57:13

    Αξιέπαινε, για τα πολιτικά σας κότσια, κύριε Αντώνη Σαμαρά, τα συγχαρητήριά μου. Σας είχα ψηφίσει πριν 1.5 χρόνο και δεν μετάνιωσα, τουλάχιστον γιατί ρίξαμε ένα πλήγμα το οποίο χρειαζόταν στην άδικη οικογενειοκρατία σε τούτο τον τόπο. Μακάρι να γινόταν τόσο εύκολα μια γενικότερη Επανεκίνηση την οποία επαγγέλεστε... Με ποιούς άλλους όμως από το ήδη υπάρχον πολιτικό σύστημα και κυρίως το λερναιο-υδρικό(!) κόμμα της ΝΔ θα γίνει?
    Και δυο ερωτήσεις. Προτιθεστε να προβείτε σε ρήξη με τόσα στελέχη (που είτε θέλουν να φάνε, είτε να βγούνε αρχηγοί) που (θα το ξέρετε καλύτερα από όλους) άρχισαν ήδη να σας υπονομεύουν?
    Κι ακόμη, προτίθεστε να προβείτε σε γενναία (τουλάχιστον) αναθεώρηση του καταματωμένου Συντάγματος? Καλό κουράγιο σε κάθε περίπτωση... διότι φαίνεται να είστε ο τελευταίος των... παλαιοπολιτικών...

  42. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 12/06/2011 14:09:26

    Εξάλλου , αναφανδόν υπέρ του Σαμαρά τάχθηκε ...τότε και ο Γ. Νταλάρας. Δείτε το σχετικό βίνεο - συναυλία στην Κύπρο, όταν παραιτήθηκε από υπουργός Εξωτερικών(επί Μητσοτάκη). Όλα τα λεφτά.