#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/04/2012 19:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντώνης Σαμαράς: Μετά την Σταύρωση έρχεται η Ανάσταση



Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς συναντήθηκε σήμερα στο Φανάρι με τον Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο.

Στην έναρξη της συνάντησης έγινε ο ακόλουθος διάλογος:

Οικουμενικός Πατριάρχης: Με τον κ. Σαμαρά έχουμε συνεργαστεί από τότε που ήταν υπουργός Εξωτερικών και εγώ ήμουν Μητροπολίτης Χαλκηδόνος και τον επισκεπτόμουν εκ μέρους του προκατόχου μου, του Πατριάρχη Δημητρίου. Και πάντοτε βρίσκαμε έναν ένθερμο υποστηρικτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου στο πρόσωπο του κ. Σαμαρά. Η φιλία μας υπάρχει από τότε, διαρκώς και ανελλιπώς. Συναντηθήκαμε και στην Αθήνα, όπου είχε την καλοσύνη να με επισκεφτεί στο ξενοδοχείο μου. Αλλά είναι η πρώτη φορά που έρχεται στο Πατριαρχείο με την ιδιότητα του προέδρου της Νέας Δημοκρατίας. Χαιρόμαστε γι’ αυτό και ευχόμαστε στον ίδιο και την κα Σαμαρά και τους συνεργάτες του, κάθε καλό. Και σε όλο τον ελληνικό λαό καλύτερες ημέρες και καλή Ανάσταση. Με όλες τις σημασίες της λέξης.

Αντώνης Σαμαράς: Εμείς ήρθαμε να πάρουμε την ευχή σας στις Άγιες μέρες του Πάσχα. Ξέρετε ότι ο ελληνικός λαός περνάει μία βαθύτατη κρίση, πολύ μεγάλες δυσκολίες, αλλά -όπως και η θρησκεία μας το ορίζει- μετά τη Σταύρωση έρχεται η Ανάσταση. Το πιστεύουμε πραγματικά. Γι’ αυτό το λόγο, πέρα από την πίστη μας, απαιτείται να υπάρχει και αισιοδοξία και ελπίδα...

Οικουμενικός Πατριάρχης: ...  και κουράγιο

Αντώνης Σαμαράς: ... και κουράγιο.

Οικουμενικός Πατριάρχης: ... και κουράγιο. Ο Πωλ Κλοντέν είπε ότι τα δύσκολα είναι για τους γενναίους.



ΣΧΟΛΙΑ

  1. christof avatar
    christof 10/04/2012 19:19:49

    Προεδρε μαζι με την ευχη φερε και μερικα καλα ονοματα στο Επικρατειας.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ christof 10/04/2012 19:52:41

      Με τις ευχες μας !

  2. δρόμος avatar
    δρόμος 10/04/2012 19:54:39

    Διαβάζω ότι σήμερα ο Πατριάρχης συναντήθηκε και με τον πρόεδρο της ΠΓΔΜ Γκεόργκι Ιβάνοφ. Υπάρχει άραγε συσχετισμός των συναντήσεων αυτών?

  3. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 10/04/2012 21:49:08

    Πρόεδρες να προσέχεις από οικουμενιστές και σχετικές ιδέες.
    Να προσέχεις όταν ακούς για μεταπατερικές διδασκαλίες.
    Εγώ θα σου συνιστούσα να πάς και στο Αγιον Ορος. Και δή
    στο Βατοπαίδι, να πάρεις την ευχή ενός μάρτυρα.

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 10/04/2012 21:50:27

    Πολύ μ' αρέσει
    ΥΓ: Η κ. Σαμαρά είναι ιδιαιτέρως συμπαθητική

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 10/04/2012 22:01:24

      H Γιωργία είναι από τα καλύτερα παιδιά.Πραγματικό διαμάντι .Σεμνή και καταδεκτική.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ juliet 10/04/2012 22:53:59

        Ακριβώς αυτά που περιγράφεις Juliet...

  5. ΙΩΑΝΝΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ 10/04/2012 22:50:03

    Πρόεδρε είμαστε μαζί σου, προχώρα και η Ελλάδα μας με τη βοήθεια του Πανάγαθου Θεού μας θα δοξαστεί.

  6. anonymous avatar
    anonymous 11/04/2012 01:41:50

    Φωτορεπορτάζ από το blog του Φαναρίου. Στις φωτογραφίες που ανακατεύουν κάτι είναι η τελετή εψήσεως του Αγίου Μύρου. Παρασκευάζεται μια φορά στα 10 χρόνια αποκλειστικά από το Οικουμενικό Πατριαρχείο και διανέμεται σε όλες τις ορθόδοξες εκκλησίες. Τυχερός ο Πρόεδρος.

    Δείτε και 2-3 άλλες αναρτήσεις με πολλές πληροφορίες για την παρασκευή του Αγίου Μύρου.

  7. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 11/04/2012 03:32:11

    Διαπιστώνω ἀπόλυτη καὶ ἐμφατικὴ συμφωνία τῆς Σεπτῆς Κορυφῆς καὶ τοῦ ΑΣ.

    ""
    Οικουμενικός Πατριάρχης: … και κουράγιο

    Αντώνης Σαμαράς: … και κουράγιο.

    Οικουμενικός Πατριάρχης: … και κουράγιο.
    ""