30/09/2010 18:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντισυνταγματική η περαίωση;

Υπό τον φόβο της διαγραφής οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που μετέχουν στο τρίτο θερινό τμήμα της Βουλής, ψήφισαν τελικά το νομοσχέδιο για την περαίωση αλλά και τις αυστηρότερες –απο εκείνες της δικτατορίας !!! - ποινές για τους ιδιοκτήτες φορτηγών δημόσιας χρήσης.  Ενώ σύσσωμη η αντιπολίτευση κατηγόρησε την κυβέρνηση ότι νομιμοποιεί το ξέπλυμα βρώμικου χρήματος.



«Φέρνετε τώρα την περαίωση γιατί οι βουλευτές σας, σας είπαν μην τολμήσετε να φέρετε την αύξηση του πετρελαίου αλλά και την αύξηση του ΦΠΑ. Νομιμοποιείτε ξέπλυμα μαύρου χρήματος με τα πλαστά-εικονικά τιμολόγια. Αυτά τα άρθρα πρέπει να τα αποσύρετε. Σας στιγματίζει. Είναι εκδότες; Εργολάβοι; Ποιοι είναι; Σε ποιους έχετε σκύψει το κεφάλι. Αποσύρετέ το…» τόνισε ο Μανώλης Κεφαλογιάννης απο τη ΝΔ

Άγγελος Τζέκης (ΚΚΕ): Κεφαλικός φόρος η περαίωση.

Κώστας Αϊβαλιώτης (ΛΑΟΣ): ή αλλάζετε ή βουλιάζετε κ. Υπουργέ

Δημήτρης Παπαδημούλης (ΣΥΡΙΖΑ): Είναι η δέκατη φορά που με διαδικασίες κατεπείγοντος νομοθετεί το ΠΑΣΟΚ αποδεικνύοντας την αποτυχία της κυβέρνησης. Η ρύθμιση έφυγε ο λεκές έμεινε…! Ο κ. Παπαδημούλης διερωτήθηκε μάλιστα τι έγιναν οι περίπου 10 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που είχαν ταχθεί ήταν κατά της περαίωσης. «Τους πείσατε; Θα ψηφίσουν ναι, δηλαδή άλλα λένε κι άλλα κάνουν; Ή τους αντικαταστήσατε με άλλους; Θα το δούμε στην ονομαστική ψηφοφορία…».

Αντισυνταγματική η περαίωση!

Τίθεται όμως μείζον θέμα επειδή  σύμφωνα με την έκθεση του Επιστημονικού Συμβουλίου της Βουλής, αρκετές από τις διατάξεις του νομοσχεδίου αντιτίθενται στη νομοθεσία και το Σύνταγμα.

Για παράδειγμα επί του άρθρου 12, (για τους εκδότες εικονικών ή λήπτες πλαστών και εικονικών τιμολογίων), σημειώνεται πως δεν υπάρχει πρόβλεψη για το τι θα γίνει με την απόδοση ΦΠΑ που δεν έχει αποδώσει ο εκδότης, και παρανόμως έχει εκπέσει και ο λήπτης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 30/09/2010 19:01:17

    Σκίστηκαν πολλά καλσόν στην κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ πάλι.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Orestios 30/09/2010 19:35:15

      Καλσόν σκίστηκαν από τις κυβιστήσεις της σταθερότητας

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 30/09/2010 19:01:41

    Ο χουντικός νόμος είχε... υπερβολική γραφειοκρατία, κατά τον Καστανίδη!

    Ενώ τώρα με το ΠΑΣΟΚ, ο φασισμός θα μπορεί να εφαρμόζεται χωρίς γραφειοκρατία, ελεύθερα και ανόθευτα.

    Επαίρονται ότι ξεπέρασαν τη χούντα και δεν ντρέπονται κιόλας...

    Άσχετο. Ο Μπάμπης στη σημερινή Καθημερινή μας προετοιμάζει για την "αναπόφευκτη" μείωση μισθών...

    • anonymos avatar
      anonymos @ Επώνυμος 30/09/2010 22:23:33

      Α Αυτο το κάθαρμα

  3. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 30/09/2010 19:15:59

    όποιος την θεωρεί αντισυνταγματική, έχει την δυνατότητα να προσφύγει στα αρμόδια δικαστήρια.....

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ δαιμονάκι 30/09/2010 22:33:50

      Την έχει, ε?

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ (A)θανάσης 30/09/2010 22:44:15

        Χρειάζεται βέβαια και χρήματα για δικηγόρους, αλλά αυτό είναι λεπτομέρια.
        Λεφτα υπάρχουν γιατί ολοι μαζί τα φάγαμε!

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/09/2010 19:27:15

    Ο πρωθυπουργός σε μια κρίση Αριστοτελισμού είχε δηλώσει ότι όπου το Σύνταγμα έρχεται σε αντίθεση με την λογική! δεν υπάρχει πρόβλημα να αγνοηθεί το Σύνταγμα.

    • anonymos avatar
      anonymos @ αλλενάκι 30/09/2010 22:24:31

      Ακριβώς, το ζήτημα είναι με ποια λογική, την παραλογη λογική του?

  5. denkserotipota avatar
    denkserotipota 30/09/2010 19:35:49

    Εμένα άλλη είναι η απορία μου.
    Ακόμα, θερινό τμήμα στη Βουλή;
    Μάλιστα...

    • anonymos avatar
      anonymos @ denkserotipota 30/09/2010 22:24:54

      Ε ναι κουράζονται πολύ τα παιδια

  6. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/09/2010 19:46:38

    Κάτι ακούγεται για πραξικόπημα στο Εκουαδόρ!
    Ξέρει κανείς τίποτα?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ εναςάσχετος 30/09/2010 20:14:51

      ο στρατός κατέλαβε και έκλεισε διάδρομο στο αεροδρόμιο του Κιτο διαμαρτυρόμενος σε περικοπές... BBC

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ εναςάσχετος 30/09/2010 20:20:25

      ΆΚΥΡΟ.!
      Φάκτορα, σβου

    • anonymos avatar
      anonymos @ εναςάσχετος 30/09/2010 22:26:17

      Διαβασε το βιβλιο "Η εξομολογήση ενός οικονομικού δολοφονου"

  7. tiramola avatar
    tiramola 30/09/2010 21:02:26

    Πως κάνετε έτσι?
    Άλλη μία περαίωση λόγω εξαιρετικών συνθηκών.Πάνω από δέκα νομίζω μέτρησε ο Παπαδημούλης...
    Μετά θα μπουν τα πράγματα σε μιά σειρά.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ tiramola 30/09/2010 22:18:17

      Ναι. Μόλις στερεοποιηθεί ο γύψος, ο στόχος θα έχει επιτευχθεί και τα ασπόνδυλα θα σκύψουν να εισπράξουν τα τριάκοντα αργύρια!

  8. deldio avatar
    deldio 30/09/2010 23:33:09

    Μεταφέρω προς όσους είναι ελεύθεροι επαγγελματίες τί εκμυστηρεύτηκαν ελεγκτές Δ.Ο.Υ. αλλά και λογιστές: Όσοι έκαναν αυτοπεραίωση από 2003 και έπειτα δεν μπορούν να υποχρεωθούν να πληρώσουν με το σημερινό νόμο για την περαίωση τη διετία 2008-2009 ούτε και τα μισά που πονηρά προβλέπει ο νόμος. Είναι απάτη, δεν μπορούν να τους υποχρεώσουν οι Δ.Ο.Υ. να πληρώσουν, ούτε καν κλήση δεν μπορούν να τους στείλουν αρκεί στο εκκαθαριστικό της να γράφει "περαίωση με το Ν. 3296/2004". Φανταστείτε με τι συμμορία έχουμε μπλέξει που παραπλανά συνειδητά τον κόσμο μήπως κλέψει τίποτα, μιλάμε ότι είναι επικίνδυνοι. Ρωτήστε και εσείς.

  9. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 01/10/2010 06:52:43

    Ευχαριστούμε γιά τή πολύ χρήσιμη πληροφορία τής αυτοπεραίωσης DELDIO.

    στό σημερινό εθνικοσοσιαλιστικό (εθνικό=καρατζαφέρης,σοσιαλιστ.=γιωργάκης)

    καθεστώς, η σωστή πληροφόρηση είναι όρος επιβίωσης στά μέτρα τής κατοχικής

    διακυβέρνησης.

  10. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 01/10/2010 19:07:25

    Εδώ οι Εφορίες επιβάλλουν φόρους σε αφορολόγητες υποθέσεις δήθεν εκ λάθους και όταν διαμαρτυρήθηκα μου απήντησαν : "Α, το πρόσεξες ; Μπράβο !".
    Σε λίγο θα βάλουν και εισιτήριο εισόδου στις Δ.Ο.Υ. για να βγάλουν κανά φράγκο παραπάνω . Το χειρότερο είναι ότι έχουν ξαμολύσει τα τριράκια τους σε συλλόγους και στα ΜΜΕ και απειλούν ότι "όποιος δεν συμμορφωθεί, θα πάει φυλακή, θα του κλείσουν την επιχείρηση κ.λ.π." Ο στόχος είναι ο τρόμος .

  11. Νικος avatar
    Νικος 03/11/2010 12:16:05

    Εδω στειλανε περαιωση για το πρακτορειο ΟΠΑΠ που εχω !!!
    Να διευκρινησω οτι εμεις δεν εχουμε βιβλια.Η ΟΠΑΠ στελνει μια φορα τον χρονο εντυπο με το εισοδημα μας, το οποιο το καταθετουμε στην εφορεια ως εχει. Τι λοιπον εχω κρυψει απο την εφορια ακομα δεν εχω καταλαβει...
    300 ευρω για καθε ετος απο το 2001 εως το 2008 και 150 για το 2009 συνολο 2.250 ευρω σημερα στις 3/11 και να πληρωθουν μεχρι τις 8/11 !!!! Θα μας τρελανουν εντελως...