#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/09/2013 16:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντιπολίτευση πεζοδρομίου



Μπορείς να κατηγορήσεις την κυβέρνηση ότι δε στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, ή οτιδήποτε άλλο . Μπορείς να ασκήσεις κριτική με κόσμιο τρόπο, να πεις την άποψή σου και να δείξεις στο λαό ότι είσαι ικανότερος.

Η κριτική όμως που ασκούν τα κόμματα της αντιπολίτευσης έχει πλέον περάσει σε πολύ άθλια επίπεδα.

Είναι ανεπίτρεπτο για παράδειγμα να βγαίνουν οι Ανεξάρτητοι Έλληνες και να λένε:

«Τα ψέματα του κ. Σαμαρά τα έχει αντιληφθεί όλος ο ελληνικός λαός, με τις σημερινές του δηλώσεις, μπροστά στην πραγματικότητα της ελληνικής οικογένειας, είναι ξεκάθαρο πλέον ότι ο πρωθυπουργός χρειάζεται ψυχιατρική υποστήριξη».

Είναι αδιανόητο να λες ότι ο πρωθυπουργός πρέπει να πάει στο ψυχιατρείο, διότι είτε σ’ αρέσει είτε όχι είναι εκλεγμένος από τον ελληνικό λαό. Προσβάλλεις ακόμη και όσους τον ψήφισαν ή θα τον ψηφίσουν, αλλά και δημιουργείς αρνητική εντύπωση για τη χώρα σου στο εξωτερικό.

Η ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ επίσης είναι άκρως προσβλητική και σε καμιά περίπτωση δε δίνει το στίγμα μια σοβαρής κριτικής από κόμμα που θέλει να κυβερνήσει.

«Είναι καιρός να σταματήσει να κρύβεται και να απολογηθεί για την πολιτική του. Έστω για μια φορά πριν αποχωρήσει οριστικά». Κάνει επίσης λόγο για «μια παραληρηματική ομιλία άνευ προηγουμένου» και υποστηρίζει ότι «το βασικό ερώτημα που άφησε ο πρωθυπουργός να πλανάται είναι εάν ξέρει σε ποια χώρα βρίσκεται».

«Ο κ. Σαμαράς βλέπει φρένο στην ανεργία τη στιγμή που 1,5 εκατομμύρια συμπολίτες μας δεν έχουν δουλειά, ''τάξη'' στην παιδεία και την υγεία όταν κλείνουν νοσοκομεία και σχολεία, βιωσιμότητα στο δημόσιο χρέος όταν αυτό αυξάνεται, νοικοκύρεμα στα ασφαλιστικά ταμεία όταν αυτά βρίσκονται υπό κατάρρευση, πρωτογενή πλεονάσματα και ανάπτυξη στα ερείπια της ύφεσης και της ισοπέδωσης. Δεν γνωρίζουμε ούτε σε ποια ακριβώς χώρα νομίζει ότι μιλά ο πρωθυπουργός, ούτε από που ακριβώς αντλεί το θράσος για να καταφεύγει σε τόσα γελοία ψέματα για να δικαιολογήσει την εθελούσια υποτέλειά του στους δανειστές», επισημαίνεται στην ανακοίνωση.

Δηλαδή κατά τον κ. Τσίπρα ο κ. Σαμαράς είναι γελοίος και βρίσκεται σε άλλο πλανήτη; Απίστευτα πράγματα.

Όσο για τα άλλα κόμματα, τι να πει κανείς. Το ΚΚΕ βρίσκεται ακόμη σε σοσιαλιστικό παράδεισο ενώ η ΔΗΜΑΡ θυμήθηκε να μιλήσει για τεχνητή ένεση αισιοδοξίας, δύο μήνες αφ’ ότου ήταν στην εξουσία. Μέχρι και κάποιος… Αηδόνης, ο γραμματέας του Λοβέρδου βγήκε και είπε ότι η κυβέρνηση συνθλίβει το λαό. Για τη Χρυσή Αυγή δε θα πούμε τίποτε. Είναι συνηθισμένοι να υβρίζουν

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Γκάγκαλης avatar
    Γιώργος Γκάγκαλης 07/09/2013 18:16:25

    Ο πανικός τους δεν κρύβεται. Βλέπουν ότι η πολιτική θα έχει αποτελέσματα και κυρίως ότι ο κόσμος καταλαβαίνει και δεν τους ακολουθεί στα παραληρήματα τους και λυσσανε. Οσο περισσότερο γαβγίζουν τόσο περισσότερο βλέπουν την αποτυχία τους να έρχεται. Ο καμμενος θα καταντήσει ένας γραφικός καρατζαφερης και ο Cipralex θα πρέπει να παίρνει το ομώνυμο φάρμακο για να ξεπεράσει το στραπατσο που θα πάθει. Προχωρά Αντώνη και μην μας προδωσεις.

    • fitsoulas avatar
      fitsoulas @ Γιώργος Γκάγκαλης 07/09/2013 19:25:54

      Μόνο άναρθρες κραυγές μπορούν να αντιτάξουν στην πραγματικότητα του success story!

      • Προφήτης Μαλαχίας avatar
        Προφήτης Μαλαχίας @ fitsoulas 07/09/2013 19:36:39

        Ακριβώς, fitsoula. Πού είναι αλήθεια τώρα όλοι αυτοί που αμφισβητούσαν το success story της κυβέρνησης του ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ; Μούγκα στη στρούγκα!!

        • mara M avatar
          mara M @ Προφήτης Μαλαχίας 07/09/2013 22:15:19

          Kαι τώρα πείστηκαν!!!!

          • Μωβ ελέφαντας avatar
            Μωβ ελέφαντας @ mara M 07/09/2013 22:30:29

            Δεν πείστηκαν φυσικά, αλλά κάθε μέρα που περνά, αποστομώνονται.

          • Προφήτης Μαλαχίας avatar
            Προφήτης Μαλαχίας @ mara M 08/09/2013 00:41:33

            Και ποιός δεν θα πειθόταν, τώρα που λύθηκαν τα προβλήματα της εγκληματικότητας, το μεταναστευτικό και μπήκαν οι βάσεις για την ανάκαμψη της οικονομίας με τα φεσογενή πρωτογενή πλεονάσματα. Σε παράλληλο σύμπαν ζείτε ορισμένοι μου φαίνεται.

      • Simon Bolivar IV avatar
        Simon Bolivar IV @ fitsoulas 07/09/2013 20:39:14

        Με το βαμβάκι σφάζεις .

    • maria p avatar
      maria p @ Γιώργος Γκάγκαλης 07/09/2013 21:23:55

      Γιαυτό και εμείς αλλάζουμε τον εκλογικό νόμο για τις δημοτικές 8 μήνες πριν τις εκλογές! Για να μην τους επιτρέψουμε να ηττηθούν κατά κράτος και να φανεί..ο πανικός τους! Πάντα μεγαλόψυχη η παράταξή μας.

      • Γιώργος Γκάγκαλης avatar
        Γιώργος Γκάγκαλης @ maria p 08/09/2013 01:06:38

        Επιτρέψτε μου να πιστεύω ότι αυτοί που επιλέγουν να πάρουν αυτήν την απόφαση ξέρουν καλύτερα απο εσάς τι ειναι καλο για την παράταξη.

  2. airman avatar
    airman 07/09/2013 19:35:40

    ''... είναι ξεκάθαρο πλέον ότι ο πρωθυπουργός χρειάζεται ψυχιατρική υποστήριξη''.
    Απολύτως δικαιολογημένη η ανακοίνωση του κόμματος ''Ανεξάρτητοι Έλληνες''! Αναμένεται με ενδιαφέρον η ανακοίνωση του κόμματος ''Ανεγγέφαλοι Έλληνες''!

    ''το βασικό ερώτημα που άφησε ο πρωθυπουργός να πλανάται είναι εάν ξέρει σε ποια χώρα βρίσκεται''.
    Ενδεχομένως να μην ξέρει σε ποια χώρα βρίσκεται, σίγουρα όμως μιλάει για μια χώρα που ο ΣΥΡΙΖΑ (και κάθε ΣΥΡΙΖΑ) δεν θα έχει λόγο ύπαρξης!
    Υ.Γ. Αλέξη μετατρέποντας το ΣΥΡΙΖΑ σε μεταΠΑΣΟΚ γίνεσαι ''σόγαμπρος'' οπότε πρόσεχε γιατί έχεις πει ''εμάς δεν μας κρατάνε από πουθενά''! Θυμάσαι;

    • GJ avatar
      GJ @ airman 07/09/2013 21:23:40

      Το αστείο σε αυτον τον ανεκδιηγητο ειναι οτι νομίζει οτι ξαφνικά εμφανίστηκαν Ελληνες απο το πουθενα οι οποιοι τον ψηφιζουν. Δεν εχει καταλαβει οτι το μεγαλύτερο εκλογικο του κομματι ειναι πρωην ΠΑσοκοι (βλ. την προσφατη πλατφορμα!!!) και οτι ξαφνικα ως το συνηθιζουν, θα του τραβηξουν το χαλι κ θα βρεθει με τη μουρη μεσα στη σκόνη. Εγω πιστευω οτι το ξερει, και προσπαθει να εξαργυρωσει τα 10 λεπτα δημοσιοτητας που θα εχει στην πολιτικη του ζωή.

      • Ειδωλολάτρες avatar
        Ειδωλολάτρες @ GJ 07/09/2013 21:56:32

        Ποιό μεγάλο εκλογικό του κομμάτι; Ψέματα λένε οι μετρήσεις. Δεν πρέπει ούτε 13% να έχουνε σήμερα. Και όσο ο χρόνος θα περνάει και θα βλέπει ο λαός τα αποτελέσματα της πολιτικής μας, όσο και να προσπαθούν να μας πείσουν οτι είναι δύσκολο, καλό είναι να στοχεύουμε στην αυτοδυναμία. Αυτή η αναγκαστική πορεία με τους ...... δεν αντέχεται πια.

  3. καρ avatar
    καρ 07/09/2013 20:27:48

    Μεγάλα τα συμφέροντα, από τον πόλεμο που διεξάγεται δεν μπορεί να απουσιάζει η ψυχολογική διάσταση... Ποιος είναι ο καλός, ποιος ο κακός και ποιος... ο άσχημος, καμιά φορά είναι δύσκολο κανείς να προσδιορίσει. Η καλύτερη αντίδραση πάντως φαίνεται να είναι η αποφυγή της ενεργοποίησης κατώτερων ενστίκτων... Όσοι προχωρήσουν -είτε δεξιοί είτε αριστεροί- για να φτιάξουν κάτι επιτέλους σε αυτήν την χώρα και να δώσουν ένα αίσθημα αυτοπεποίθησης στον λαό ότι μπορεί να δημιουργήσει ξανά, είμαι σίγουρος ότι θα τύχουν την στήριξη μιας ευρείας πλειοψηφίας που αδιαφορεί για τις ταμπέλες...

  4. Μωβ ελέφαντας avatar
    Μωβ ελέφαντας 07/09/2013 22:27:56

    Γιατί τι άλλου είδους αντιπολίτευση μπορούν να κάνουν; Μήπως έχουν προτάσεις; Μήπως έχουν επιχειρήματα; Μήπως αντέχουν στην αντιπαράθεση των ιδεών; Δεν είναι τυχαίο οτι ο κόσμος τους γυρίζει την πλάτη.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μωβ ελέφαντας 08/09/2013 10:53:21

      Τι να περιμένει κάποιος από τέτοια μυαλά; Αφού ο σύριζα στο προεκλογικό του πρόγραμμα προ ενός έτους και μέχρι σήμερα δεν έχει να δώσει αριθμούς και ποσοτικά μεγέθη για το δήθεν απόρρητο σχέδιο που έχει καταρτίσει, και ο Καμμένος δεν είχε καν αναφορά σε παιδεία και υγεία. Ο υπερέλληνας της σφαλιάρας που μιλάει και για ψυχίατρο...

  5. Σ/ς avatar
    Σ/ς 07/09/2013 23:44:15

    Ο Πρωθυπουργός της χώρας ψυχιατρική υποστήριξη ;Είναι σοβαρά πράγματα αυτά από αρχηγό κόμματος που μέχρι προτεινος ήταν στην ίδια παραταξη;Ο κύριος αυτός ξέρει που βρισκόταν η πατρίδα και σε ποιό επίπεδο την έφερε ο Πρωθυπουργός μαζί με τους άλλους αρχηγούς ; (ασχέτως που ο κ Κουβέλης λιποτάκτησε στην πορεία, αλλά όταν το χρειάστηκε η πατρίδα δήλωσε παρόν) Αυτός ο κύριος αλήθεια τι ρόλο παίζει; Α ρε Τέρενς, και σου έχουμε μεγάλη εκτίμηση, τι βρήσκεις σ' αυτόν τον κύριο. Λυπούμεθα. Η πατρίδα κύριοι βρίσκετε σε κίνδυνο και δεν τεριάζει να αποκαλούν τον Πρωθυπουργό της κατά αυτόν το τρόπο, άνθρωποι του Κοινοβουλίου μάλιστα. Κάντε αντιπολή- τευση όπως τεριάζει σε πολτισμένες χώρες.Ήμαστε στην Ευρώπη κύριοι. Δεν είστε σε κοινοβούλιο Αφρικανικής χώρας, αλλά είστε σε χώρα που δίδαξε πολιτισμό. Σεβαστείτε επιτέλους και το κομμάτι αυτό των Ελλήνων που αναγνωρίζει στον Πρωθυπουργό και στους άλλους ,τις προσπάθειες που κάνουν για το καλό των παιδιών μας.Εσείς να σκέφτεστε τις επόμενες εκλογές. Αφήστε αυτούς να σκέφτονται τις επόμενες γενεές.

    • airman avatar
      airman @ Σ/ς 08/09/2013 00:58:41

      ''Είναι σοβαρά πράγματα αυτά από αρχηγό κόμματος που μέχρι προτεινος ήταν στην ίδια παραταξη;''
      Τον άνθρωπο αυτό (όπως και άλλους) τον ανεχόταν η παράταξη και αυτός αξιοποιούσε το κόμμα! Για κάποιους κάτι αντίστοιχο ισχύει ακόμα!
      Όταν ''έκοψε η σούπα'' ένιωσε την ανάγκη να φτιάξει δικό του μαγαζί με σκοπό να ''εισπράξει'' την ''υπεραξία'' στην οποία προσδοκούσε. Άλλωστε ο άνθρωπος βλέπει την πολιτική σαν χρηματιστήριο. Κάποτε του βγήκε (το χρηματιστήριο), τώρα ''φούσκα'' η υπόθεση.

  6. gonzilaus avatar
    gonzilaus 08/09/2013 01:29:03

    Και εγώ νόμιζα ότι αυτοί που κυβερνούν κοιτούν το καλό της χώρας και όχι της παράταξης.!!!!!!!!!!!!!

  7. δημης avatar
    δημης 08/09/2013 01:39:29

    Άμα ΦΑΝΤΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ.... (γράφοντας και περιγράφοντας)...

  8. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 08/09/2013 01:57:48

    Η Ν.Δ μέρα με τη μέρα μετατρέπεται σε κόμμα-ηγεμόνα και για όσους μπορούν να δούν χωρίς τα μυωπικά γυαλιά του εγωισμού τους αυτό είναι ηλίου φαεινότερο.
    Αφού πέρασε η θεωρία των δύο άκρων σε συνδυασμό με το χαρακτηρισμό 'νεοναζί' ο Σαμαράς καταφέρνει να εμφανίζεται ταυτόχρονα και ως φορέας της εθνικής ενότητας - όντας μεταξύ των δύο άκρων - και 'δεξιός' εξωβελίζοντας τη Χ.Α από το χώρο του. Δεν τους χαρακτηρίζει ακροδεξιούς όπως θα ήθελε ο Τσίπρας και αυτό πέρασε.
    Το ΠΑΣΟΚ από την άλλη δεν κάνει κάτι μπας και ανακάμψει στέλνοντας τους κεντρώους ντουγρού πεσκέσι στον Αντώνη.
    Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι αποφασισμένος για πόλεμο. Προσπαθούν να ξεμαυρίσουν για να εμφανιστούν. Κάποιοι είναι ακόμα στην παραλία. Χ.Α - Ανελ - Δημαρ είναι ανάξιοι αναφοράς.
    Τα πολιτικά τζάκια όλα ανεξαιρέτως στηρίζουν Σαμαρά γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.
    Ο αμερικάνος συμφιλιώθηκε με την ιδέα της μοναρχίας της Ν.Δ αφού απέτυχε να την ανατρέψει.
    Οι Γερμανοί φοβούνται πάντα ότι θα τους απατήσουμε με τους αμερικάνους και μας έχουν από κοντά.
    Οι νταβατζήδες χρεωκόπησαν.
    Η ΕΡΤ έκλεισε αναίμακτα.
    Οι δημοτικές εκλογές δεν ευνοούν το ΣΥΡΙΖΑ και βγάλαν μπροστά τον Κασιδιάρη άκουσον-άκουσον ή κούνια που τους κούναγε.
    Ά ρε τυχερέ Σαμαρά!

  9. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 08/09/2013 02:24:17

    Πολλοι γνωριζουν ποιος αρχηγος κομματος της αντιπολιτευσης ειχε ψυχολογικη υποστηριξη απο τα εφηβικα του χρονια.
    Πολλοι γνωριζουν οτι πρωτοκλασατα στελεχη το ΣΥΡΙΣΟΚ ειναι 60 ετων και ακομα φοιτητες.
    Πολλοι γνωριζουν οτι καποιοι φιλοδοξοι ηγετες επιχειρηματικων συνδεσμων παρεαλαβαν δυναμικες εταιριες απο τους χαρισματικους γονεις τους και τις πουλησαν την εποχη του χρηματιστηριου χωρις τυψεις . Δεν ειχαν κανενα οραμα σαν αυτο που βλεπουμε σε αλλες χωρες.
    Πολλοι γνωριζουν οτι οι εχοντες και κατεχοντες μαυρο χρημα προσευχονται για χρεοκοπια και επιστροφη στην δραχμη.
    Τους χαλαει τα σχεδια ο Σαμαρας και εχασαν την ψυχραιμια τους.

  10. IOANNIS avatar
    IOANNIS 08/09/2013 14:09:44

    Πιθανόν κάποια από τα αναφερόμενα να είναι σωστά, ένα δεν δέχομαι με ΤΙΠΟΤΑ , την συνεργασία του με τον μπένυ χαράτσι τον φορομπήχτη.
    Μην πει κάποιος ότι ο σαμαράς ήταν υποχρεωμένος να τον δεχτεί γιατί αλλιώς θα καταστρέφονταν η Ελλάδα, το ίδιο έλεγαν και οι ιησουίτες μονάχοι ‘ ο σκοπός αγιάζει τα μέσα ‘, το ίδιο και τα SS ‘ οποίο κακό μετέρχεσαι να λες ότι ήσουν υποχρεωμένος να το κανείς’ !!!

    • SilkBlack avatar
      SilkBlack @ IOANNIS 08/09/2013 17:34:56

      Γιατί εσείς βλέπετε οτι με τα σημερινά δεδομένα υπάρχει κυβέρνηση χωρίς τον καταπληκτικό μίστερ Μπέν;