#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/11/2010 14:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντιμνημονιακή και η Λ. Κατσέλη



Με άρθρο της στο Βήμα, η υπουργός Εργασίας, Λούκα Κατσέλη βάλλει κατά της συνταγής που προτείνει η τρόικα για τις εργασιακές σχέσεις, υποστηρίζοντας ότι οι δανειστές (άρα και οι κυβερνητικοί εντολοδόχοι τους) έχουν κάνει λάθος εκτίμηση των πραγμάτων. Προφανώς χρειάστηκε επτά μήνες για να το αντιληφθεί, να φτάσει η χώρα στα πρόθυρα της χρεοκοπίας, να την βάλει στην άκρη ο κ. Παπανδρέου επειδή δεν την “πάνε” οι τράπεζες και οι ελεγκτές και φυσικά να πάρει το μήνυμα απο την εκλογική βάση για το μέλλον του ΠΑΣΟΚ. Αλλά δεν πειράζει. Κάλλιο αργά,.παρά ποτέ….

«Για να προτείνει κάποιος το σωστό φάρμακο και τη δοσολογία της θεραπείας χρειάζεται πρώτα να κάνει σωστή διάγνωση. Όπως έχει αποδειχτεί συχνά , η χορήγηση λάθος φαρμάκου μπορεί να αποβεί μοιραία», τονίζει μεταξύ άλλων η υπουργός Εργασίας.

Σας θυμίζει κανέναν αυτό; Μήπως τον Σαμαρά που φωνάζει μήνες για “λάθος μίγμα”;

Αλλά διαβάστε τι άλλο γράφει η υπουργός Εργασίας:

Το βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει η ελληνική οικονομία είναι, αναμφισβήτητα, το σοβαρό έλλειμμα ανταγωνιστικότητας. Ελλειμμα που διαχρονικά καθρεφτίζεται στις χαμηλές εξαγωγικές επιδόσεις της χώρας, στη μεγάλη εισαγωγική διείσδυση, στη μειωμένη παραγωγικότητα των συντελεστών παραγωγής. Η ανάκτηση της ανταγωνιστικότητας αποτελεί επομένως βασική προτεραιότητα της οικονομικής πολιτικής της κυβέρνησης. Για αυτό τον λόγο τα περισσότερα διαρθρωτικά μέτρα που έχουν συμπεριληφθεί στο μνημόνιο, με πρόταση της ίδιας της κυβέρνησης, αποτελούν θεσμικές παρεμβάσεις που αποσκοπούν στην άρση στρεβλώσεων στη λειτουργία του δημόσιου τομέα, αλλά και των ίδιων των αγορών για μείωση του συνολικού κόστους παραγωγής και βελτίωση της συνολικής παραγωγικότητας της οικονομίας. Οσον αφορά τη λειτουργία της αγοράς εργασίας όλα τα στοιχεία τα οποία χρησιμοποιούν οι αναλυτές δείχνουν ότι η χώρα μας υστερεί ως προς την ανταγωνιστικότητα σχετικά με τις άλλες χώρες ακόμη και με όρους συνολικού κόστους εργασίας. Το εργατικό κόστος δηλαδή εμφανίζεται να έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια πιο γρήγορα σε σχέση με άλλες χώρες από τη μέση παραγωγικότητα της εργασίας. Τα στοιχεία αυτά οδηγούν πολλούς αναλυτές, ιδιαίτερα αυτούς που έχουν κατά νου τον τρόπο λειτουργίας των αγορών εργασίας σε βιομηχανικά αναπτυγμένες χώρες, στο συμπέρασμα ότι χρειάζεται περικοπή μισθών στον ιδιωτικό τομέα και αλλαγή του θεσμικού πλαισίου που διέπει τη λειτουργία της αγοράς εργασίας, όπως, μεταξύ άλλων, αλλαγές στο καθεστώς των συλλογικών διαπραγματεύσεων, ώστε να ανακτηθεί η χαμένη ανταγωνιστικότητα της οικονομίας. Για να προτείνει όμως κάποιος το σωστό φάρμακο και τη δοσολογία της θεραπείας χρειάζεται πρώτα να κάνει σωστή διάγνωση. Οπως έχει αποδειχθεί συχνά, η χορήγηση λάθος φαρμάκου μπορεί να αποβεί μοιραία.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=368577&dt=21/11/2010#ixzz15uQEMW7z

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βαγόνι avatar
    βαγόνι 21/11/2010 15:13:54

    ' Οντως, "κάλλιο αργά παρά ποτέ".
    Μήν ξεχνάτε όμως ότι η κ. Κατσέλη είναι, εδώ και πολλούς μήνες
    αντικείμενο επιθέσεων και λοιδωριών απο τα μμε, που συνεχίζουν να
    προβάλλουν...άλλες κυρίες, όπως η κ. Μπακογιάννη και η κ. Αποστολάκη
    λόγου χάρη, που δεν μιλούν...αναπαράγουν μόνο τρέχοντα κλισέ!

    • Hase avatar
      Hase @ βαγόνι 21/11/2010 15:39:04

      Παει να παρει την πολ ποζιτιον για αργοτερα. Αλλα σε λιγο καιρο θα εχουμε και "" καλυτερους χρονους¨¨¨.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ βαγόνι 21/11/2010 21:27:12

      Αυτές τις ώρες οργιάζουν οι τηλεοράσεις εναντίον της κ. Κατσέλη,
      ζητώντας ουσιαστικά την παραίτηση της.
      Τί προσπαθεί να κάνει; Απλά, μιά ηπιότερη ερμηνεία των άρθρων του
      μνημονίου όσον αφορά ΄τις εργασιακές σχέσεις. ΄Εχει πέσει,όμως,
      στις ξέρες και της ντόπιας ολιγαρχίας που τα θάλει όλα, εδώ και τώρα!
      Πώς να χάσουν τέτοια ευκαιρία, μετά την ...αποδοτική περίοδο του
      πειθήνιου "παρουσιαστή" Λοβέρδου....δεν υπάρχει ανοχή ούτε για το
      ελάχιστο......!
      Ανεξαρτήτως πολιτικών αντιθέσεων, η κ. Κατσέλη πρέπει να
      στηριχθεί....όσοι πιστεύουν,ότι η όξυνση ταξικών αντιθέσεων και η
      συντριβή των εργαζομένων τίποτε καλό δεν προοιωνίζει, άς το
      σκεφτούν σοβαρά και άς αποφασίσουν....αλλοιώς, ο "αντιμνημονιακός"
      λόγος είναι κενός περιεχομένου!

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 21/11/2010 15:52:22

    Και ο Φλωρίδης με τον Καρτάλη και τον Αλευρά, προτείνουν κυβέρνηση συνεργασίας, με άρθρο στην Ελευιεροτυπία,

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κώστας Ροδινός 21/11/2010 21:44:40

      Και οι τρεις, γνωστά πάλαι ποτέ "εξαπτέρυγα" του αχαμνού λογιστάκου, και τώρα διαπρύσιοι υποστηρικτές του χοντρογούρουνου των εκδοτών.

      Άντε, με το καλό και στο ντοροκόμμα, παιδιά. Όπως το άλλο o εκσυγχρονιστικός , ο πρώην υφυπουργός Κοτσώνης.

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/11/2010 15:58:16

    Την έκφραση ότι το φάρμακο μπορεί να αποβεί πιο επικίνδυνο από την ασθένεια τη χρησιμοποίησε πρώτο ο... Σαμαράς! Το Μάιο, όταν πρωτοεκδήλωσε τη διαφωνία του με το Μνημόνιο.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 21/11/2010 16:03:03

      Imitation is the sincerest form of flattering!

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ Κώστας Ροδινός 21/11/2010 18:32:15

        Εχεις την άδεια τού ΣΑρχαίου για το copyright i hope..our comment i meant

  4. nasos avatar
    nasos 21/11/2010 16:41:58

    και μόνο το ότι είναι σύζυγος του Αρσένη
    του καταστροφέα της Ελληνικής Οικονομίας την δεκαετία του '80,του Υπουργού Άμυνας στα μέσα '90 που έφτασε το κομματισμό στις ΕΔ σε απίστευτα επίπεδα(οι Αρχηγοί των Επιτελείων μέλη της Κεντρικής Επιτροπής του ΠΑΣΟΚ!!!!!)
    του πλέον αποτυχημένου Υπουργού Παιδείας στα τέλη '90,όπου υπόσχονταν το τέλος των φροντιστηρίων χάρις την ''εμπνευσμένη'' μεταρρύθμισή του,
    για να καταλήξουμε σε γιγάντωση της παραπαιδείας
    θα έπρεπε να της απαγορευθεί δια βίου η ενασχόληση με την πολιτική

    • Χρ.Δ avatar
      Χρ.Δ @ nasos 21/11/2010 17:49:48

      Συμφωνω απολυτα και προσυπογραφω τα λεγομενα του Νασου.
      Ελεος !!!! το ζευγος "Αρσενης-Κατσελη" ειναι το πιο αποτυχημενο στην συγχρονη Ελλαδα ζευγος πολιτικων.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ nasos 21/11/2010 20:02:55

      Αυτό που λέτε στερείται λογικής. Και μόνο που αρθρώνει λόγο ουσιαστικά αντιπολιτευτικό ούσα μέλος της κυβέρνησης δείχνει μια ποιότητα στον χαρακτήρα της. Κι απ ό,τι βλέπω πληρώνει τη διαφοροποίησή της. Απορώ που δεν τα παρατάει να φύγει...

      • ανετος avatar
        ανετος @ vardarskian 21/11/2010 20:59:19

        επειδή εφυγε απ'το υπουργειο αναπτυξης...

  5. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 21/11/2010 16:45:49

    Η αλήθεια είναι πως αν παρατηρήσει κάποιος τα δημοσιεύματα από τότε που πήρε υπουργείο η Κατσέλη, της ρίχνουν λάσπη. Δεν θυμάστε τις περίφημες δημοσκοπήσεις» που την έβγαζαν ως την πιο ανίκανη; Όλως τυχαίως, όταν προωθούσε το νομοσχέδιο για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά.

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/11/2010 17:13:15

    Φαντάζομαι ότι είδε το φως το αληθινό μετά από την παρότρυνση των ...φούφουτων, κάθισε και διάβασε τι ψήφισε.

  7. ge.lo. avatar
    ge.lo. 21/11/2010 19:04:29

    Τη Λούκα τη βλέπω να έχει ηγετικές φιλοδοξίες, ή είναι η ιδέα μου;

    Πάντως η αλήθεια είναι οτι έχει αδικηθεί πάρα πολύ απο συγκεκριμένους δημοσιογραφικούς κύκλους.
    Ας σκεφτεί κανείς οτι παρουσιάζουν σαν Υπουργούς που δουλεύουν τον Παπακωνσταντίνου.....,τη Ρούλα Βροχοπούλου της Πολιτικής -Λοβέρδο αλλά το κορυφαίο είναι οτι θεωρείται σοβαρη πολιτικός και με εργο η Διαμαντοπούλου....
    Θα μου πείτε δεν είναι κατόρθωμα να μπαίνουν οι μαθητές με 0,9 σε ΤΕΙ;
    Οσο για τις προτάσεις τις για τα ΑΕΙ, οι μισές προβλέπονται απο το νόμο Γιαννάκου, για τις άλλες μισές που είναι δικης της εμπνεύσεως, οι συνταγματολόγοι την κάναν ρόμπα.


    Αλήθεια αυτες τις προτάσεις για τις εργασιακές σχέσεις ποιος τις υπέγραψε;
    Ο προκάτοχος της Κατσέλη-Νικος Ξανθόπουλος- Ανδρέας Λοβέρδος, τι έχει να μας πεί;

  8. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 21/11/2010 19:48:49

    Αναβάλλεται, σύμφωνα με πληροφορίες, η συνέντευξη που επρόκειτο να παραχωρήσει τη Δευτέρα η τρόικα, στην οποία θα δημοσιοποιούσε το κείμενο συμπερασμάτων προόδου για την αξιολόγηση της υλοποίησης του Μνημονίου.

    Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι παρουσιάστηκε εμπλοκή στο ζήτημα των εργασιακών, μετά και το άρθρο της υπουργού Εργασίας, στο «Βήμα της Κυριακής», μέσω του οποίου η κ. Κατσέλη στρέφεται κατά της συνταγής που προτείνει η τρόικα στις εργασιακές σχέσεις, υποστηρίζοντας ότι οι δανειστές έχουν κάνει λάθος εκτίμηση των πραγμάτων.

    «Για να προτείνει όμως κάποιος το σωστό φάρμακο και τη δοσολογία της θεραπείας χρειάζεται πρώτα να κάνει σωστή διάγνωση. Όπως έχει αποδειχτεί συχνά , η χορήγηση λάθος φαρμάκου μπορεί να αποβεί μοιραία», τονίζει μεταξύ άλλων η υπουργός Εργασίας.

    Πληροφορίες αναφέρουν ότι οι ελεγκτές έχουν κακή εικόνα για τη συμπεριφορά της υπουργού και τη συνεργασία μαζί της, κάτι που έχει φθάσει πολύ ψηλά στο Μέγαρο Μαξίμου και έχει προκαλέσει δυσαρέσκεια για το πρόσωπο της υπουργού.

    http://www.skai.gr/news/finance/article/157017/i-troika-anelave-tin-paroysiasi-tis-ekthesis-proodoy/

  9. Δεξιός avatar
    Δεξιός 21/11/2010 20:27:00

    Δεν έχει άδικο η Κατσέλη σε αυτά που λέει. Είναι παράλογο να κοπούν οι - έτσι και αλλιώς - χαμηλοί μισθοί στον ιδιωτικό τομέα επειδή το δημόσιο χρέος είναι πολύ υψηλό. Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.

    Το θέμα όμως είναι αυτά δεν τα ήξερε όταν ψήφιζε το μνημόνιο τον Μάιο? Δεν είχε πάρει πρέφα τι είχε συμφωνήσει ο προκάτοχος της (ο ανύπαρκτος Λοβέρδος) με την τρόικα?

    Αυτό από τη μια δείχνει τι είδους διαπραγμάτευση ΔΕΝ έκανε η άθλια και απαράδεκτη κυβέρνηση Παπανδρέου όταν υπέγραψε το μνημόνιο αλλά και από την άλλη το μνημόνιο δεν περιορίζεται στην δημοσιονομική προσαρμογή (όπως θεωρητικά θα έπρεπε) αλλά έχει ευρύτερους και πολύ ύποπτους στόχους...

  10. ataktos avatar
    ataktos 21/11/2010 20:46:49

    ποιο εύκολα τρώγεται και χωνεύει μια ομελέτα από μια εκθέσει ιδεων(?) μη αξιόπιστη και μη επικαιροποιημένη(παρακαλώ ιδιαίτερη προσοχή στην παράγραφο ΙΧ) http://respentza.blogspot.com/2010/11/blog-post_3320.html