#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/09/2010 22:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντιμετωπίζουμε και κίνδυνο ...τσουνάμι



Με λυμένα όλα τα προβλήματα στο χώρο της Παιδείας, λίγες ημέρες μετά το φιάσκο με την εισαγωγή μαθητών στα Πανεπιστήμια με 0,9 και λίγες ημέρες πριν από την έναρξη των μαθημάτων από τα κενά στις θέσεις εκπαιδευτικών στα σχολεία είναι χιλιάδες, η κυρία Διαμαντοπούλου ψηφίζει στη Βουλή τη… «Σύσταση Εθνικού Κέντρου για παλιρροϊκά κύματα (άρθρο 26, παρ11)».

Το άρθρο περιλαμβάνεται στο νομοσχέδιο για την «ανάπτυξη δια βίου μάθησης». Το Εθνικό Κέντρο Προειδοποίησης για Τσουνάμι που θα λειτουργεί στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών (Ε.Ε.Α.) αναλάμβάνει το ρόλο ενός  «Περιφερειακού Κέντρου Προειδοποίησης για Τσουνάμι» για ολόκληρη την περιοχή της Νοτιοανατολικής Μεσογείου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Feax avatar
    Feax 08/09/2010 22:34:55

    Η χωρα της επιστημονικης πλάκας. Επιχειρησιακοί σταθμοί προειδοποίησης ιδρύονται σε ερευνητικά κέντρα. Σε λίγο θα μας πούν ότι είναι και βαθειά και βασική επιστήμη... Όποιοι ξέρουν ας ψαξουν να βρουν και απο ποιους κουμπάρους πιας γνωστής οικογένειας της προηγούμενης κυβέρνησης, θα επανδρωθούν. Έλεος πλέον με τις ανταλλαγές ρουσφετιών. Ο καυμένος φορολογούμενος αντί να πληρώνει βασική και εφαροσμένη (αναπτυξιακή) έρευνα, πληρώνει ρουσφέτια. Γιατί δεν τον ξυπνάτε με εκτεταμένα άρθρα
    για τέτοιου είδους ατασθαλίες?????

  2. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 08/09/2010 22:43:54

    Περιμενετε να παει 14 ο μηνας και τα λεμε

    • shine avatar
      shine @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 09/09/2010 13:23:01

      ο καθένας βέβαια με τον καημό του σε αυτή τη χώρα..αλλά τα εκπαιδευτικά πράγματα ήταν πάντα ένας καημός αγιάτρευτος..
      Ελληνόγλωσση εκπαίδευση εξωτερικού 2010...
      τίποτα δεν έχει αλλάξει τόσα χρόνια. Μόνο που φέτος η κα Άννα είχε τη φαεινή ιδέα να επιστρέψει συναδέλφους πίσω, άδικα και καταχρηστικά, να πετσοκόψει τα επιμίσθια νομίζοντας πως οι εκπαιδευτικοί είναι διπλωματικοί υπάλληλοι, να κλείσει συντονιστικά γραφεία κι ένα σωρό άλλα..κι όλα αυτά γιατί; Μα για να εξοικονομήσει υποτίθεται χρήματα.. Αμ δε!!
      Η συνέχεια είναι λίγο γνωστή...παρατάσεις 5ετιών, επιστροφές 3ετιών, άνοιγμα ενός γραφείου στη Γερμανία ενώ το χε κλείσει μόλις αρχές Αυγούστου κι ακόμα να βάλει νέους συντονιστές.
      Οι οποίοι βέβαια μπορούν να κινηθούν αυθαίρετα και απόλυτα ετσιθελικά και στα πλαίσια της νομιμότητας. Έτσι λοιπόν εγώ μετακινούμαι, χωρίς να το αιτηθώ, για ανάγκες της υπηρεσίας 400χμ μακριά από κει που μουν. Κι όλα αυτά γιατί;; Μα για να βολευτεί ένας συνάδελφος(δεξιός παρακαλώ) ο οποίος είναι στο εξωτερικό πολλά χρόνια, εκ των οποίων με βύσμα από τον Αρούλη τον φυτέψανε σε ένα γραφείο, και για να βολευτεί αυτός ξεβολεύονται 2 άλλοι εγώ κι ένας άλλος και κάνουμε κάτι που δεν θέλουμε..Και προσωπικά ζημιώνομαι πολύ και αιτούμαι την ανάκληση και διακοπή της απόσπασής μου στο εξωτερικό. Και σκέφτομαι τώρα εγώ. Αν αυτός βολεύεται σήμερα άμα η Νδ ήταν στην εξουσία εμείς θα παύαμε και να υπάρχουμε!!Και να πεις πως αξίζει!!Ούτε ορθογραφία δεν ξέρει..
      Δύσκολες εποχές εντός κι εκτός χώρας με όποιο κυβερνήτη τελικά..Σαν το Γιώργο κανείς αλλά λέμε τώρα..Κι όταν τον φέρνω σαν παράδειγμα το παράδειγμα ειναι αρνητικό , απόλυτα αρνητικό..

  3. Κάποιος avatar
    Κάποιος 08/09/2010 23:40:55

    Περιμένω με αμέριστο ενδιαφέρον στην συνέχεια την σύσταση Εθνικού Κέντρου για έρευνα Εξωγήινης ζωής στα Βαλκάνια και την σύσταση Εθνικού Κέντρου Κρυπτοζωολογίας στην Μεσόγειο, ενώ τα νοσοκομεία και τα σχολεία θα υπολειτουργούν λόγω ελλείψεως κονδυλίων και προσωπικού.

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 08/09/2010 23:45:20

    To μοναδικό ποταμίσιο τσουνάμι στον κόσμο. Το τρομερό μαύρο κύμα του Δράκου. Οποιος ανεγκέφαλος επιχειρήσει κι επιμείνει να το δαμάσει, χάνει την ζωή του. Στο Hangzhou, της Κίνας http://bit.ly/abuOWu

  5. Τζώννη Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννη Μπη Γκουντ 09/09/2010 00:14:34

    Η Άννα αλλού αρμενίζει.

  6. ErnestoChe avatar
    ErnestoChe 09/09/2010 00:35:18

    Πολύ σωστή ενέργεια! Φυσικά και απειλούμαστε απο τσουνάμι. Ηδη το κυμα εχει ξεκινησει: λεγεται κυβέρνηση ΓΑΠ για οσους δεν το εχουν ακομη αντιληφθεί.

  7. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 09/09/2010 02:13:21

    Αχ Αννουλα Βιλδεβεργη
    μηπως το κορμακι
    ζαρωμενο δεν
    δεχεται τρανταγμα
    εγκελαδικο

    και ετσι του ηφαιστειου
    οι δονησεις ελευθεριαν
    ευρισκουν σε τρικυμια
    εν τω θολω κρανιον

    καλην τυχην
    ωριμη κορη
    μπρος γενναιοι εθελοντες
    ειναι πατριωτικον καθηκον
    μην αρνειστε την προσφοραν
    στης Αννουλας την ξηρασια

  8. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 09/09/2010 10:20:18

    "Τρικυμία εν κρανίω" που λένε; ε, αυτό.

    Θραξ ΑΝαρμόδιος

  9. Κάγκουρας avatar
    Κάγκουρας 09/09/2010 10:54:14

    Καλό! Ζήτω το δημόσιο.

    h**p://lamogios.blogspot.com/2010/09/blog-post_09.html

    • Κάγκουρας avatar
      Κάγκουρας @ Κάγκουρας 09/09/2010 12:06:22

      Τώρα είδα οτι τό εχουν βάλει σε πολλά μπλόγκια

  10. athamas avatar
    athamas 09/09/2010 15:52:16

    Το ανέκδοτο της τριακονταετίας:
    «Ελληνική παιδεία».

    Μάλλον μπλάκ χιούμορ είναι.

  11. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 09/09/2010 16:43:25

    ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΟΥΝΑΜΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥς ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥς ΣΗΚΩΣΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ

  12. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 10/09/2010 16:49:04

    ΑΣΚΗΣΗ ΦΥΣΙΚΗΣ:
    Τα τσουνάμι ταξιδεύουν σε ανοικτή θάλασσα με 800 χλμ/ώ και στις ακτές (τελευταίο χλμ το πολύ) με 80 χλμ/ώ. Έστω ανηψιός της κας Διαμαντοπούλου, υπάλληλος-τσουναμωρός, κατά σύμπτωση, του Κέντρου Τσουναμολογίας "της θείας του"και καπνιστής, που πετάχτηκε για ένα τσιγάρο, που κράτησε δυόμιση ώρες "δίπλα". Τι πιθανότητες έχουμε να μας δώσει έγκαιρη ειδοποίηση για τσουνάμι στην Θήρα, ώστε να σώσουμε την βίλλα στο Καβούρι; Πολλαπλασιάστε τη πιθανότητα επί την αξία της πιθανής ζημιάς που θα αποφύγουμε, για να δούμε αν συμφέρει να έχουμε τσουναμολογικό κέντρο στην ΝΑ Μεσόγειο, όπου το τελευταίο τσουνάμι έγινε το 360μΧ με σημαντικές ζημιές στην Αλεξάνδρεια, υπολογίζοντας το κόστος του Κέντρου σε 1 εκατ. ευρώ ετησίως.
    ΥΓ Ρε, στην Ελλάδα τα ποντίκια θα ροκανίζουν και την τελευταία επιπλέουσα σανίδα του πλοίου, μέχρι να φτάσει το νερό στο στόμα τους....