#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2010 15:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντιμέτωπο με μια πρωτόγνωρη λαϊκή δυσαρέσκεια το ΠΑΣΟΚ



Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ βρίσκεται σήμερα αντιμέτωπη με μία πρωτόγνωρη δυσαρέσκεια. Ποτέ άλλοτε οι δείκτες προσδοκίας και εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση δεν μειώθηκαν τόσο πολύ σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.

Σύμφωνα με την έρευνα της Public Issue (Καθημερινή, 11/6) οι προσδοκίες για την

καλυτέρευση της κατάστασης στην οικονομία μειώνονται στο 12% έναντι του 33% που είχε καταγραφεί στην ίδια ερώτηση της ίδιας εταιρείας στις αρχές του χρόνου (Ιανουάριος και Φεβρουάριος 2010) και αντίστοιχα, το ποσοστό όσων προβλέπουν χειροτέρευση της κατάστασης στην οικονομία αυξάνεται στο 69% από 38% στις αρχές του χρόνου.

Ταυτόχρονα, μόλις το 18% θεωρεί ότι η κατεύθυνση της χώρας είναι σωστή, έναντι του 38% που είχε απαντήσει το ίδιο τον Φεβρουάριο 2010 και αντίστοιχα το ποσοστό όσων θεωρούν ότι η κατεύθυνση της χώρας είναι λανθασμένη αυξάνεται από το 52% στο 72%.

Μέσα σε ένα εξάμηνο, περίπου 20% των πολιτών έχουν μεταβάλει γνώμη. Ενώ

υποστήριζαν την κυβέρνηση σήμερα την επικρίνουν, διαπίστωση που προκύπτει

άλλωστε και από την ίδια την ερώτηση της ικανοποίησης από τη λειτουργία της κυβέρνησης η οποία μετρήθηκε σήμερα στο 18% έναντι 37% τον Φεβρουάριο 2010.

Αντίστοιχα ευρήματα καταγράφονται και στην έρευνα της Pulse (Ελεύθερος Τύπος, 13/6).

Μόνο το 3% θεωρεί ότι η οικονομική κατάσταση της οικογένειάς του μπορεί να βελτιωθεί στο επόμενο εξάμηνο έναντι του 74% που θεωρεί ότι τα οικονομικά της οικογένειας θα χειροτερεύσουν. Ταυτόχρονα, όσοι διατυπώνουν μία «καλή γνώμη» για τη σημερινή κυβέρνηση περιορίζονται στο 25% ως προς την εξωτερική πολιτική, στο 23% για την αντιμετώπιση της διαφθοράς, στο 13% για τους χειρισμούς στην οικονομία και μόλις 7% σε ότι αφορά στην ανάπτυξη της χώρας.

Το χειρότερο όμως είναι ότι, με αυτά τα δεδομένα, φαίνεται να απλώνεται μία γενική

αίσθηση απαξίωσης των πάντων. Σύμφωνα με έρευνα της Public Issue (Καθημερινή,

13/6) το 92% θεωρεί ότι στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλη διαφθορά, ενώ το 89% απαντά χωρίς περιστροφές ότι οι κυβερνήσεις δουλεύουν για λογαριασμό λίγων συμφερόντων και όχι για το καλό όλων. Ταυτόχρονα, το 78% πιστεύει ότι στη σημερινή κυβέρνηση υπάρχουν αρκετοί διεφθαρμένοι, αν δεν είναι όλοι (απάντηση που συγκέντρωσε 14%) ενώ το 76% δηλώνει ευθέως ότι δεν έχει εμπιστοσύνη ότι η δικαιοσύνη μπορεί να διαλευκάνει την σκανδαλώδη υπόθεση της Siemens.

Τα πρωτοφανή αυτά ευρήματα δηλώνουν με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο, ότι ο κόσμος δείχνει να μην ξέρει αυτή τη στιγμή ποιον να εμπιστευθεί και τι να πιστέψει. Έτσι, το 34,5% επιλέγει τη στάση της αποχής, του άκυρου και του λευκού στο ερώτημα της πρόθεσης ψήφου, γεγονός που καθιστά απαγορευτική κάθε απόπειρα αναγωγής σε πιθανές εκλογικές προβολές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 16/06/2010 15:35:03

    Η ΝΔ ισοφαρισε?

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ man8os 16/06/2010 15:58:51

      Οχι ετοιμάζεται η Νέα Γελάδα δεν παίζει να δούμε κάτι τέτοιο κάτι για αλά τσίπρα δημοσκοπήσεις ακούω να ψιθυρίζονται από Σεπτέμβρη!

    • anonymos avatar
      anonymos @ man8os 17/06/2010 08:14:51

      Αχ φιλοι μου μην ξεχνάτε" Οποιος πεινάει καρβέλια ονειρέυτε"
      Αντιμέτοπη με τη δηράσκεια ειναι η ΝΔ και ΣΑΜΑΡΑΣ, το ΠΑΣΟΚ προηγείται με 12-15 μοναδες της ΝΔ!

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/06/2010 15:40:01

    "Τα πρωτοφανή αυτά ευρήματα δηλώνουν με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο, ότι ο κόσμος δείχνει να μην ξέρει αυτή τη στιγμή ποιον να εμπιστευθεί και τι να πιστέψει".

    Άρα...


    "Χρειάζεται ένας νέος πολιτικός φορέας για να εκφραστεί ο κόσμος"!
    (Και δη μονοπύθμενος).

    Κάτι λέγαμε για δημοσκοπήσεις χτές.

  3. αθανασιος Ι. avatar
    αθανασιος Ι. 16/06/2010 15:45:56

    Καλά μόνο στο γιουχάρισα του ΓΑΠ στο Ηρώδειο ...στο κυνηγητό στους δρόμους της Πάτρας, λέτε να μείνει αυτός ο λαός …καλά καλά

  4. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/06/2010 15:53:12

    ΣΤΟΝ ΣΚΑΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΝΤ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΕΣ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ.....Ο ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ..ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΤΟΥ(ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΠΑΘΑΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ)

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/06/2010 15:58:47

      http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_16/06/2010_1291951

      ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ...ΤΙ ΖΗΤΑ Ο ΕΓΚΡΙΤΟΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ; ΤΗΝ ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ Η ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΛΑΘΟΣ;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/06/2010 16:13:35

        Φίλτατε ΒΕΛΕΣΤΙΝΛΗ τι περίμενες από τον Πάσχο. Liberal γαρ, συσχετίζει τα πάντα με μια συνάρτηση κόστους-ωφέλους.
        Η λέξη "ανεκτίμητος" δεν υπάρχει γι'αυτόν και τους ομοίους του. Ότι δεν έχει "αγοραία τιμή" ανήκει στη σφαίρα της φαντασίας.

      • αθανασιος Ι. avatar
        αθανασιος Ι. @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/06/2010 16:58:27

        ΡΗΓΑ-Βλέπω ότι ο factorx δεν έχει χρόνο να σε απάντηση ..τον έχει ζήσει το σκουλήκι στο πετσί του ...ρώτα τον έχεις να ακούσεις και μαθεις ιστοριες ..παλια τα εγραψε εδω ..χιχιχ

    • Πολίτης της Μπανανίας avatar
      Πολίτης της Μπανανίας @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/06/2010 16:06:54

      Γι αυτό ρίχνει κεραίες και κλείνει κανάλια φαίνεται.

    • salmonellas avatar
      salmonellas @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/06/2010 16:13:37

      Το ιδιο εχω παρατηρησει και εγω και διερωτωμαι μεχρι που θα φτασει αυτη η βλακωδης -αν οχι υπαγορευομενη - μονομερεια. Καποιος θα επρεπε να του εξηγησει οτι ο ρολος του δημοσιογραφου ειναι διαφορετικος απο αυτον του ινστρουχτορα, τον οποιο αποπειραται ανεπιτυχως να παιξει. Καποιος να του μιλησει για τη ρεξονα.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/06/2010 16:19:07

      Ο Παπαδημητρίου είναι έμμισθος υπάλληλος ειδικών αποστολών ρε παιδιά. Κανονική Τask Force. Το παιδί του αφεντικού. Η λύση είναι να μην τους δίνουμε σημασία. (Για να μη μας ανεβαίνει και η πίεση καλοκαιριάτικα)

    • Άνθρωπός τις avatar
      Άνθρωπός τις @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/06/2010 18:07:25

      Τα 'χω γράψει και άλλη φορά για τα media του μονοπύθμενου και για τα "στελέχη" που επιβιώνουν και ανελίσσονται σ' αυτά τα μαγαζιά. Για μερικές όμως περιπτώσεις, ιδιαζόντως απεχθείς, η επανάληψη αξίζει τον κόπο.

      Οι πρωινές φωνές του πάλαι ποτέ φιλολαϊκού (μπου χα χα χα) ΣΚΑΙ είναι ένα μικρονοϊκό φερέφωνο του αφεντικού του κι ένας ξεδιάντροπος μισθοφόρος. Όσο για την πάλαι ποτέ σοβαρή Καθημερινή, η λέξη κατάντια αδυνατεί να περιγράψει το καθεστώς του Papafakelas και του ειδημόνως επί παντός Γερμανικού.

      Επειδή κινδυνεύω να κατηγορηθώ για εμπάθεια, οφείλω να διευκρινίσω ότι δεν έχω καμία απολύτως επαγγελματική σχέση με δημοσιογραφία, ΜΜΕ, διαφήμιση, εκδοτικούς οίκους, οίκους ανοχής κλπ. Απλώς παρακολουθώ τι λέγεται, τι γράφεται, τι ΔΕΝ γράφεται και κυρίως ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΡΑΦΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ '90. Και πολύ συχνά φθονώ όσους ΔΕΝ έχουν ούτε μνήμη ούτε κρίση...

  5. GreenHorses avatar
    GreenHorses 16/06/2010 16:00:40

    Για τα δωράκια φάκτωρα πες τίποτα ευρηματικό!

    http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=16/06/2010&id=173468

    καλά το παιντί της μάμι έπαιρνε δωράκια;

  6. JOHN avatar
    JOHN 16/06/2010 19:17:59

    Πως ειναι δυνατον ικανοποιημενοι απο τη κυβερνηση να ειναι το 18% και το 54% να θεωρει καταληλοτερο προθυπουργο το ΓΑΠ!Η θελουμε ψυχιατρο η μας δουλευουν,γιατι η αποσυνδεση του ΠΑΣΟΚ απο την ηγεσια του σε τετοιο βαθμο δεν εξηγειται.Εκτος και εαν για τη καταληλοτητα του ΓΑΠ εξεφρασαν γνωμη μονο οι ικανοποιημενοι απο τη κυβερνηση!!

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ JOHN 16/06/2010 21:54:53

      Μα είναι προφανές. Ο Σαμαράς δεν έχει κερδίσει ακόμα την εμπιστοσύνη του ελληνικού λαού.

  7. πολίτης avatar
    πολίτης 16/06/2010 20:25:28

    Αυτά υπέγραψε η χώρα με τους ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ της. Αυτά τα λέγατε ΕΣΕΙΣ κ.ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗ. Όχι να λέμε τη μία άλλα και την άλλη άλλα. Δεν μπορείτε τη μία να λέτε ότι χρειάζονται μέτρα και την άλλη να διαφωνείτε με τα μέτρα!!!!!
    Αυτά πάνω κάτω είπε πριν ο υπουργός κλάψας στο δημοσιογράφο του ΜΕΓΚΑ και κόντεψαν να του βγούν τα μάτια έξω του δημοσιογράφου! Εμ!!! Άντε τώρα, να στα λέει αυτός που σε έβαζε τόσο καιρό να μας πείθεις ότι ήταν καλή η τρόικα. Έτσι είναι, δεν μπορείς να είσαι και με το Θεό και με το σατανά!!!

    • καινός avatar
      καινός @ πολίτης 16/06/2010 20:33:59

      Ναι! του την είπε κανονικά!!! Ο Πρετ τρελάθηκε, δεν ήξερε τι να πει, έχασε το χρώμα του!!!

      Να γελάμε ή να κλαίμε;;;

  8. πολίτης avatar
    πολίτης 16/06/2010 20:27:30

    Ερώτηση: Πώς γίνεται να είσαι οφειλέτης σε δανεικά που πήραν άλλοι;

  9. πολίτης avatar
    πολίτης 16/06/2010 20:31:41

    Δημοσιογράφος: Εγώ θυμάμαι ότι πριν ένα χρόνο το ΠΑΣΟΚ είχε κάνει μία ωραία εκδήλωση για τη γενιά των 700 ευρώ και μέσα σε ένα χρόνο αυτή γίνεται γενιά των 500 ευρώ.
    Κλάψας:Μέσα σε ένα χρόνο η χώρα παρουσίασε πρόβλημα δανεισμού και έπρεπε να πληρώσει τα χρέη της.
    Επιτέλους κ.Λοβέρδο, ομολογήσατε ότι το πρόβλημα ήταν η κρίση δανεισμού και όχι το χρέος (το οποίο υπήρχε και τότε που φωνάζετε για τη γενιά των 700€). Η κρίση δανεισμού δεν εμφανίστηκε μέσα σε ένα χρόνο, αλλά μέσα σε λίγους μήνες που πήρατε εσείς την εξουσία. Συνεπώς ΕΣΕΙΣ προκαλέσατε το πρόβλημα και να το λύσετε μόνοι σας και όχι με το δικό μας μέλλον.

  10. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 16/06/2010 20:37:46

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ πέρσυ τέτοια εποχή φώναζε και έκαιγε το σύμπαν γιατί η 'κακιά δεξιά' έδινε στον κοσμάκη αύξηση ΜΟΝΟ 1% σε συντάξεις και μισθούς!!!! Σήμερα δεν μιλάει κανείς. Καλά μας κάνουν οι σοσια-ληστες τελικά...Ο Σαμαράς πρέπει να αφήσει τις ευγένειες και να πολεμήσει σκληρά το ΠΑΣΟΚ. Δε λέω να κάνει τα καραγιοζιλίκια του ΓΑΠ και να κατεβαίνει στο λιμάνι του Πειραια, να τρώει δακρυγόνα και να κλαίει μπροστά στην κάμερα.. Λέω να καταγγείλει τα λάθη του ΠΑΣΟΚ και να προτείνει συγκεκριμένα μέτρα. Μέτρα που θα εντάσσονται σε μία συνολική εναλλακτική πολιτική που θα προτείνει. Ένα μεγάλο πακέτο διακυβέρνησης το οποίο θα προέλεθι μετά από εξαντλητικές ζυμώσεις με την αγορά, τους φορείς, τον κόσμο, τους πάντες..Μόνο έτσι ο Αντώνης θα εκφράσει την αγωνία αλλά και την ελπίδα του Έλληνα, σήμερα που έχουμε καταπέσει στη μιζέρια και τη μαυρίλα.

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/06/2010 20:44:50

    Οι μόνοι που συνεχίζουν το βιολί τους υποστηρίζοντας το ΠΑΣΟΚ, είναι τα πράσινα κομματικά λαμόγια και οι αφισοκολλητές που προσδοκούν θέσεις στο δημόσιο, προαγωγές, και μίζες.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Strange Attractor 16/06/2010 21:02:02

      Και αυτοί που φοβούνται, φίλε.

  12. mitsosms avatar
    mitsosms 16/06/2010 21:57:24

    Ο κόσμος δεν ξεσηκώνεται γιατί το δίλημμα είναι τρομακτικό. Κομμένος μισθός ή καθόλου μισθός. Έχει πλέον πειστεί γι' αυτό βλέποντας και τα τεκταινόμενα στην Ευρώπη.

  13. zame avatar
    zame 16/06/2010 22:18:07

    ...Με 10 μοναδες εχασε ο Κ.Κ....ε
    για να ερθουν ετσι με φορα...και περίσσιο θράσος..
    οι νεκροθαφτες της χωρας μας...και της κοινωνιας των ανθρωπων....!
    ...η κανω λαθος ?