#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/08/2008 22:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντιμέτωπος με νέες διώξεις ο Κοντομηνάς

Μετά την άσκηση δίωξης σε βαθμό κακουργήματος στις αρχές Ιούλη για τη γνωστή υπόθεση των αποθεματικών της Ιnteramerican (βλέπε εδώ), αντιμέτωπος με νέα δέσμη διώξεων επίσης σε βαθμό κακουργήματος, βρίσκεται εκ νέου ο Δημήτρης Κοντομηνάς. Με νέα  εισαγγελική διάταξη ασκήθηκε δίωξη κατά του Προέδρου του Δ.Σ. και ιδιοκτήτη του ALPHA και των μελών του Δ.Σ. της εταιρίας για απιστία και ηθική αυτουργία σε απιστία σε βαθμό κακουργήματος. Οι διώξεις αφορούν σειρά παρανόμων πράξεων, σχετιζόμενων με την απόκτηση της πλειοψηφίας των μετοχών του Ομίλου ΑLPHA από την ομάδα Τσοτσορού. Η Δικαιοσύνη επελήφθη της υποθέσεως, ύστερα από καταγγελίες του Στάθη Τσοτσορού και χρειάσθηκαν χρόνια  προσφυγών και απορριπτικών προτάσεων για να φτάσει στις σημερινές διώξεις.  

Factorx
: Αυτά λέει η ειδησεογραφία. Και, δεν ξέρω, αλλά δεν μου φαίνεται καθόλου τυχαίο ότι όλες αυτές οι διώξεις εκδηλώνονται παράλληλα με την συμφωνία μεταβίβασης του πλειοψηφικού πακέτου του  ΑLPHA στο γερμανικό μιντιακό γκρουπ RTL Αν δεν κάνω λάθος, όσο δεν θα έχει τελειώσει με την δικαιοσύνη, ο κ. Κοντομηνάς δεν θα μπορεί και να πουλήσει. Θα είναι δηλαδή όμηρος κι αυτός και οι επιχειρήσεις του, πέρα από τις τυχόν ποινικές ευθύνες που θα προκύψουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 23/08/2008 00:45:12

    Πάλι ο Στάθης σε ρόλο πυροσβέστη του συστήματος .Κάτι μου θυμίζει .

  2. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 23/08/2008 01:06:37

    anonymous -που ειδες στο Ελλαδα καλητερους "επιχειρηματιες" αυτος ειναι και ο λογους που εχουμε και τετιους "πυροσβεστες".
    Σου υπενθυμίζω π.χ. Λυκουρέζος κλπ

  3. Ιωάννης Εμμ.Νομικός avatar
    Ιωάννης Εμμ.Νομικός 23/08/2008 01:06:37

    Δεν είναι αθώα περιστερά και το μπουμπούκι αυτό."Μια του κλέφτη,δυό του κλέφτη,τρείς και η κακή του μέρα".....
    Δεν είναι πρέπων να επιβαρύνω την θέση του και με δικές μου καταγγελίες, "χειροπιαστές",από συνεργασία μας παλαιά.
    Θυμάσαι τι σού έλεγα;Να λοιπόν που επαληθεύονται τώρα. Καλό ξεμπέρδεμα,έτσι που τάκανες!!!!

  4. aionios avatar
    aionios 23/08/2008 03:20:45

    Η παράγκα που κινεί τα νήματα στη δικαιοσύνη έκανε ότι μπορούσε για να μην υπάρξουν αποτελέσματα και σε αυτή την υπόθεση που σχετίζεται με πολιτικούς και διαπλοκή.
    Αλλά η διαφορά εδώ είναι ότι ο Τσορτσορός το κυνήγησε το θέμα μέχρι τέλος και δεν μπόρεσε να θαφτεί.
    Όποιος διαβάζει το Κεντρί σταθερά θα είχε δει όλες τις φάσεις της υπόθεσης και γενικά όλες τις ιστορίες του Κοντομηνά.

  5. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 23/08/2008 12:27:52

    τον θέλει όμηρο ο Ρουσόπουλος για τις επικείμενες
    συντόμως εκλογές...

  6. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 23/08/2008 14:03:55

    Σχόλιο απο το BBC πριν απο μερικά χρόνια, άν θυμάμαι καλά

    Condom in ass !

    Φαίνεται ότι, ο φίλος μας Κοντομηνάς ενοχλούσε και κάποιους εκτός συνόρων

    ΠΕΛΙΑΣ

  7. Σιδερένιος avatar
    Σιδερένιος 23/08/2008 14:26:40

    «Καλά λέμε για δωράκι
    Όχι όμως και 700.000.000 δρχ».

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 23/08/2008 16:10:26

    Δεν χρειαζεται δα και διδακτορικο ψυχολογιας η εγκληματολογιας για τον συγκεκριμενο διαβοητο γκαγκστερ!

    Σαουθ Αφρικα-που τραγουδουσε ο Κοινουσης-εχει κλεψει οτι κλεβεται..................

  9. Nick avatar
    Nick 23/08/2008 20:35:36

    Οι Ολλανδοί της Eureko ακόμη τον βρίζουν...