#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/12/2009 22:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντιδράσεις της αντιπολίτευσης στο νομοσχέδιο για τους μετανάστες



Για επιπόλαιες εξαγγελίες κατηγορεί την κυβέρνηση η Νέα Δημοκρατία. Το ΚΚΕ από πλευράς του μιλά για τακτική καρότου για μικρή κατηγορία μεταναστών και μαστιγίου για την πλειοψηφία, ενώ ο ΣΥΝ χαρακτηρίζει αναγκαία βήματα την ιθαγένεια-ψήφο μακριά όμως από «λογικές φιλανθρωπίας». Για αλλοίωση εκλογικού σώματος κάνει λόγο ο ΛΑΟΣ.

 Ο υπεύθυνος Τομέα Εσωτερικών και Δημόσιας Διοίκησης της ΝΔ, Χρήστος Ζώης μίλησε για έλλειψη στρατηγικής ολοκληρωμένης μεταναστευτικής πολιτικής, επισημαίνοντας ότι το ΠΑΣΟΚ «συγχέει, με τη γνωστή προχειρότητά του, την κοινωνική ενσωμάτωση (ένταξη) των μεταναστών με την απόκτηση ελληνικής ιθαγένειας και πολιτικών δικαιωμάτων».

Ο ίδιος αναφέρει ότι η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ «αποδομεί» τη μεταναστευτική πολιτική που κατήρτισε η ΝΔ «με επιπόλαιες εξαγγελίες, αποδεικνύοντας ότι ακόμη και για ένα τόσο σοβαρό θέμα, όπως είναι η απόκτηση της ελληνικής ιθαγένειας, λειτουργεί με λογική άκριτου 'ξηλώματος' και παραγνωρίζοντας ότι η απόκτηση της ιθαγένειας μιας χώρας δεν είναι απλώς ένας ακόμη τρόπος διασφάλισης απρόσκοπτης διαμονής, εργασίας και πρόσβασης στις υπηρεσίες της χώρας αυτής. Είναι η ύψιστη μορφή σύνδεσης και ενσωμάτωσης σ' αυτήν».

ΚΚΕ: Καρότο για λίγους, μαστίγιο για την πλειοψηφία

Η τακτική του καρότου για μια μικρή κατηγορία μεταναστών και του μαστίγιου για την πλειοψηφία θριάμβευσε στα κυβερνητικά μέτρα για τους μετανάστες, δηλώνει το ΚΚΕ.

«Από τις εξαγγελίες για την ιθαγένεια δεν θα ωφεληθούν ούτε τα μισά από τα παιδιά των μεταναστών που γεννήθηκαν ή μεγάλωσαν στην Ελλάδα, αφού μπαίνει ως προϋπόθεση η 5ετής νόμιμη διαμονή των γονέων, τη στιγμή που οι μέχρι τώρα πολιτικές νομιμοποίησης των κυβερνήσεων ΝΔ και ΠΑΣΟΚ άφησαν και εξακολουθούν να αφήνουν στην παρανομία χιλιάδες μετανάστες που ζουν κι εργάζονται επί χρόνια στη χώρα μας» σημειώνει..

Τα μέτρα για την κτήση ιθαγένειας διατηρούν τον εισπρακτικό χαρακτήρα αφού παραμένει σε υψηλά επίπεδα το απαράδεκτο παράβολο και δεν προτάθηκε κανένα μέτρο για την επιτάχυνση των διαδικασιών που καθυστερούν απαράδεκτα, συνεχίζει το ΚΚΕ υπογραμμίζοντας ότι για τη μεγάλη πλειοψηφία των μεταναστών, θα εφαρμοστεί ακόμη μεγαλύτερη καταστολή.

«Το κυνηγητό στα σύνορα και την ενδοχώρα με ακόμη μεγαλύτερη συμμετοχή του Frontex, ο απόλυτος εγκλωβισμός στην Ελλάδα και η απέλαση όσων έχουν τελικό προορισμό άλλο κράτος μέλος της ΕΕ. Ο υπουργός αναφέρθηκε σε αυτή τη μεγάλη κατηγορία μεταναστών και προσφύγων σαν να επρόκειτο για μεταφορά εμπορευμάτων και όχι ανθρώπων, γεγονός που αποκαλύπτει την υποκρισία στα περί σεβασμού των ανθρώπινων δικαιωμάτων» λέει το ΚΚΕ.

ΣΥΝ: Αναγκαία βήματα, όχι... φιλανθρωπία

Ο Συνασπισμός χαρακτηρίζει αναγκαία βήματα τόσο την αναγνώριση της ελληνικής ιθαγένειας στα παιδιά δεύτερης γενιάς μεταναστών, όσο και την αναγνώριση δικαιώματος ψήφου στις δημοτικές εκλογές για τους μετανάστες.

Ωστόσο, υπογραμμίζει ότι «μία τέτοια πολιτική δεν μπορεί να περιλαμβάνει λογικές φιλανθρωπίας, ούτε να αντιλαμβάνεται τα δεινά χιλιάδων ανθρώπων αποκλειστικά ως μοχλό ανάπτυξης της 'πολιτισμένης' Δύσης».

«Ακόμα περισσότερο, η λογική της Ευρώπης-φρούριο και των σιδερόφραχτων συνόρων της χώρας δεν αναγνωρίζει καν τις συνθήκες που ωθούν τα μεταναστευτικά ρεύματα προς την Ευρώπη και μας επιστρέφει στη γνωστή πολιτική με την οποία βρεθήκαμε αντιμέτωποι τα προηγούμενα χρόνια» επισημαίνει ο ΣΥΝ.

ΛΑΟΣ: «Αλλοίωση εκλογικού σώματος»

Σχετικά με τη χορήγηση ιθαγένειας και δικαιώματος ψήφου σε μετανάστες, ο εκπρόσωπος του ΛΑΟΣ Κ.Αϊβαλιώτης δήλωσε: «Αλλοίωσαν τις οικονομικές δυνατότητες της χώρας. Αλλοίωσαν το φρόνημα του λαού. Τώρα αλλοιώνουν και το εκλογικό σώμα.
Αν πιστεύουν πως τους ψήφισε γι' αυτό ο ελληνικός λαός, τους προκαλούμε να θέσουν την πρόταση τους σε δημοψήφισμα. Ο ΛΑΟΣ θα απευθυνθεί στον λαό για να σταματήσει το ξεπούλημα της ψήφου του».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 22/12/2009 22:37:35

    Η ανακοίνωση του ΚΚΕ είναι πολύ διδακτικη για όσους θεωρούν το ΚΚΕ κόμμα πατριωτικό. Κόμμα-νταβατζής των λαθρομεταναστών είναι, κανονικότατα.
    Αφήνω που είναι αστείο να μιλάει για ανθρώπινα δικαιώματα το κόμμα των γκουλάγκ!

    • Hase avatar
      Hase @ Μάρκο Τ 22/12/2009 22:59:45

      Για το ΠΑΣΟΚ που νομιμοποιησε αρκετες χιλιαδες λαθρομεταναστων επι Σημιτη (τον λουρακια) εχεις να μας πεις τιποτα;;
      Δεν ηταν κομμα νταβατζης τοτε;;
      Μαλλον δεν ξερεις τι γινεται στην Ευρωπη σχετικα με τους νομους για τα παιδια των λαθρομεταναστων, αλλα και για τους ιδιους τους λαθρομεταναστες.απλα πετας μια μπαρουφα ενω ολα τα κομματα της αντιπολιτευσης ειναι εναντια στο νομοσχεδιο που θελει να φερει το ΠΑΣΟΚ. Μαλλον αντικομουνιστης εισαι.

  2. vardarskian avatar
    vardarskian 22/12/2009 22:45:42

    o Ιερώνυμος που κολλάει;

    • Orestios avatar
      Orestios @ vardarskian 22/12/2009 22:47:56

      Για ξεκάρφωμα. Παπούλης είναι, ε, να κάνει το κομοδίνο και να προστατέψει την περιουσία του Θεού.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ vardarskian 22/12/2009 22:57:43

      Kολλαει στο οτι αυτοι που ετοιμασαν το νομσχεδιο ξερουν πολυ καλα τι φοβαται ο κοσμος -τους μωαμεθανους- και εφεραν τον Ιερωνυμο για να καθησυχασουν τον κοσμο.
      Tωρα αν κερδισε καμμια απαλλαγη απο φορους η Εκκλησια απο αυτο δεν το ξερω.

  3. Sun Tsu avatar
    Sun Tsu 22/12/2009 22:54:40

    Η ανακοίνωση της ΝΔ είναι επιεικώς απαράδεκτη. Το θέμα του ΖΩΗ ήτανα να παρουσιάσει το έργο του; Ελεος

    • mpaxalo avatar
      mpaxalo @ Sun Tsu 22/12/2009 22:56:17

      Και λίγα λες. Ο άνθρωπος δεν κατάλαβε τίποτα. Υφιστάμενος του παυλόπουλου δεν ηταν; Σαμαρά να γιατί φωνάζαμε για τους τομεάρχες

  4. NAMED avatar
    NAMED 22/12/2009 22:59:16

    Πάντως, παιδιά, για τόσο Πασόκο των Ιερώνυμο δεν τον είχα. Οι πλάτες που βάζει στον Γιωργάκη είναι απίστευτες. Και μετά λέγαμε για το Μακαριστό Χριστόδουλο. Και δεν ξεχνάω τη βρωμιά του με τον Σπάρτης και τον Μεσσηνίας για να αρπάξει το θρόνο του Αρχιεπισκόπου. Από τα σιγανά ποταμάκια να φοβάστε. Από τα σχιστά του μάτια καταλαβαίνεις ότι είναι πανούργος. Τώρα μπορώ να πω με σιγουριά η Αριστερά του Κυρίου

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ NAMED 22/12/2009 23:08:27

      Ας μην εμπλέκουμε τον Κύριο στα αήθη τνω ιεραρχών του!! Ο Μακαριστός ήταν Μέγας Πατριώτης και άνθρωπος. Η δεξιά του Κυρίου ήταν το κυριολεξία... Όχι όμως και η αριστερά ο Κύριος...

  5. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 22/12/2009 23:01:08

    “Yπέφωσκεν ήδη η πρωία τής Πρωτοχρονιάς καί ο Αγγελος διά νά παρηγορηθή εισήλθεν είς τήν εκκλησίαν. Αμέσως πλησίον είς τάς θύρας είδεν ανθρώπους νά μετρούν νομίσματα, μόνον πού δέν είχον παιγνιόχαρτα εις τάς χείρας καί είς τό βάθος αντίκρυσε ένα ανθρωπον χρυσοστόλιστον καί μιτροφορούντα ωσ Μήδον σατράπην
    τής εποχής τού Δαρείου, ποιούντα διαφόρους ακκισμούς(νάζια) καί επιτηδευμένες κινήσεις. Δεξιά καί αριστερά, αλλοι μερικοί έψαλλον μέ πεπλασμένας φωνάς ….
    Τόν Δεσπότην καί αρχιερέα !!!!! ….”

    Αλέξανδος Παπαδιαμάντης ” Τά πτερόεντα δώρα 1907 “

  6. Αλέξανδρος Αρβανιτάκης avatar
    Αλέξανδρος Αρβανιτάκης 22/12/2009 23:01:20

    Για να αντιληφθούμε την έννοια "δύο μέτρα και δύο σταθμά": Αν ο Καραμανλής προσκαλούσε το Χριστόδουλο σε υπουργικό συμβούλιο ειδικά με αυτό το θέμα, την υιοθέτηση των παιδιών των μεταναστών να συζητούσαν, θα γινόταν χαμός για τη "συνταγματική εκτροπή" της παρουσίας του Αρχιεπισκόπου....αλλά η παρουσία του Ιερώνυμου βαφτίστηκε από την κ. Κάτια Μακρή καινοτόμα... Αυτό ήταν το σχόλιο...
    Κατά τα λοιπά, ο κ. Ζώης προτείνεται να ξεχάσει γρήγορα την πολιτική κληρονομιά Παυλόπουλου στο τομέα της μεταναστευτικής πολιτικής που υπολόγιζε τον αριθμό των παράνομων μεταναστών στη χώρα στα 180-210 χιλιάδες (Ινστιτούτο Μεταναστευτικής Πολιτικής 2009).
    Καιρός να ειπωθούν κάποια σοβαρά πράγματα, πριν γίνουμε το μαύρο πρόβατο της Ευρώπης και σε αυτό τον τομέα, και αναφέρομαι στην προοπτική απόδοσης ελληνικής, άρα ευρωπαϊκής, ιθαγένειας σε παιδιά αλλοδαπών, ακόμα και αν ισχύσουν κριτήρια όπως η νόμιμη παραμονή 5 ετών. Ιδίως αν αυτό συνδυαστεί με νέα μαζική νομιμοποίηση, ελέω συλλογής εισφορών στο Ασφαλιστικό....
    Ερώτημα: θα δοθούν πολιτικά δικαιώματα για τις αυτοδιοικητικές εκλογές; και αν γιατί όχι και στις βουλευτικές;

  7. Orestios avatar
    Orestios 22/12/2009 23:10:53

    Ο Πρωθυπουργός δεν είναι υπέρ του διαχωρισμού κράτους εκκλήσίας? Τι τον είχε εκεί τον ρασοφόρο? Έγινε η χώρα θρησκευτική δημοκρατία και δεν το ξέρουμε? Πόση ανάγκη έχει ο Πρωθυπουργός για στήριξη? Γιατί δεν στηρίζεται στην νωπή λαϊκή εντολή παρά στους ρασοφόρους? Τί ανταλλάγματα δίνει? Βατοπέδι reloaded μου θυμίζει και μάλιστα ξεδιάντροπα απροκάλυπτο.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Orestios 22/12/2009 23:14:42

      είναι πολλά τα εσπα ...τέκνο μου....

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Ιθαγενής 22/12/2009 23:18:05

        Δεν έχουν τσέπες και τα ριμαδιασμένα τα σάβανα.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 22/12/2009 23:19:25

        έχουν αντικατασταθεί με βιβλιάρια καταθέσεων...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Ιθαγενής 22/12/2009 23:22:37

        Και μετοχές τραπεζών, κατοχή καταστημάτων ένδυσης και χίλια δυο. Για offshore δεν ξέρω ακόμα, αλλά το Άγιο Όρος παρόμοιο καθεστώς έχει, με την ευλογία όμως του Κυρίου.

  8. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 22/12/2009 23:10:57

    ...ΤΑ C-130 KAI TA TUPOLEF ΜΕ ΠΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΥΚΑΣΟ ΜΕΡΙΑ ΠΡΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΕ ΟΥΝΟΜΟΓΓΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΧΑΡΖΤΗΛΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΒΙΒΑΣΗ ΝΑ ΕΡΟΥΝ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ;;;;;;;;;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΙΑΝΟΣ 22/12/2009 23:16:38

      Έχουν την τεχνογνωσία λες?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΙΑΝΟΣ 22/12/2009 23:23:22

      Με Β737 και Αιρμπας ερχονταν, μέσω Κύπρου, και ήταν στη πλειοψηφία τους Τσετσένοι. Γεμάτα στην άφιξη τα αεροπλάνα, άδεια στην αναχώρηση. Συνέβη τόσο το 1997, όσο και το 2000. Κάτι πήγε να βγει, αλλά το όλο θέμα έγινε γαργάρα διότι εξυπηρετήθηκαν αμφότερα τα 2 κόμματα εξουσίας. Εκτός του ότι γέμισε η χώρα "νόμιμους" ανατολικούς, αλλοιώθηκε αισθητά και το εκλογικό αποτέλεσμα.

    • ΙΑΝΟΣ avatar
      ΙΑΝΟΣ @ ΙΑΝΟΣ 22/12/2009 23:23:56

      ...20 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΤΡΙΒΕΣ P.hD SCHOLARS ,ACADEMICS !!!!!! ΠΟΛΥΔΙΑΣΤΑΤΑ ΤΑΛΕΝΤΑ ΣΕ ΚΑθΕ ΜΟΡΦΗΣ Π.....ΙΑ !!!!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΙΑΝΟΣ 23/12/2009 00:32:33

      Τώρα ησύχασα!

  9. man8os avatar
    man8os 22/12/2009 23:11:17

    Θελον να τους δωσουν. Αλλα ενα πραμα εχει σημασια.Να μην περασει το νομοσχεδιο. Η να δωθουν ρητες διαβεβαιωσεις οτι οι μεταναστες δε θα ψηφιζουν για βουλευτικες ουτε σε 10 ουτε σε 110 χρονια. Επησης οτι δε θα υπηρετουν στο στρατο.

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/12/2009 23:31:01

    Δραστήρια φαίνεται να είναι η ειδική σύμβουλος θεμάτων μεταναστών του ΥπΠροΠο Αφροδίτη η αποκαλούμενη και "το κορμί". Άσχετα αν αυτά που κάνει θα μας βλάψουν μακροπρόθεσμα, το θέμα είναι πως μακάρι η κυβέρνηση να παρήγαγε κάποιο έργο και σε άλλους τομείς. Οι 100 πρώτες μέρες φτάνουν στο τέλος τους και η γενική εικόνα είναι πάπαλα.

  11. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 23/12/2009 00:08:37

    κρίμα απογοητεύτηκα τόσο πολύ από το Κ.Κ.Ε. δεν το έχω ψηφίσει σε εθνικές εκλογές ,αλλά σε ευροβουλή δημοτικές και νομαρχιακές το έχω ψηφίσει αρκετές φορές ,η δε συζυγός μου η οποία είναι σχεδόν απολίτικη αλλά κατά περίεργο τρόπο που ποτέ δεν κατάλαβα το ψηφίζει ανελληπώς επί 25 έτη που την γνωρίζω,όταν τις διάβασα τις δηλώσεις του Κ.Κ.Ε κατέρευσε αρνούμενη να τις πιστεύσει.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΓΙΩΡΓΟΣ 23/12/2009 10:34:50

      Από αυτά που γράφεις συμπεραίνω ότι, τόσο η γυναίκα σου όσο κι εσύ, έχετε βασικά γνωρίσει μόνο την Ελλάδα της μεταπολίτευσης. Λυπάμαι που απογοητεύεσθε, μα είστε δικαιολογημένοι γιατί δεν έχετε μέτρο σύγκρισης με κάτι διαφορετικό, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά θέματα παιδείας, εθνικής συνείδησης, πολιτικής συμπεριφοράς

  12. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 23/12/2009 00:16:17

    ...." ΜΕΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΝ ΤΕΤΕΛΕΙΩΜΕΝΩΝ "....ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ !!!!!

  13. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 23/12/2009 00:29:17

    ....ΚΑΙ ΥΦΟΣ ΔΑΡΜΕΝΗΣ ΓΑΤΑΣ Η ...ΣΟΥΠΙΑΣ !!! ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΒΡΗΚΑΝΕ ΜΕ ΤΟΝ GAP !!!!

  14. XAPLAS avatar
    XAPLAS 23/12/2009 03:11:07

    ΠΟΛΙΤΗΣ=ΟΠΛΙΤΗΣ

  15. what avatar
    what 23/12/2009 04:10:39

    Η ανακοίνωση της ΝΔ χλιαρότατη. Είχε την έγκριση του Σαμαρά; Γιατί αν την είχε, το δείγμα γραφής σ'αυτό το σημαντικό ζήτημα είναι κακό.

    Η ανακοίνωση του ΚΚΕ είναι απαράδεκτη. Χαίρομαι ιδιαίτερα που τους έδωσα κάποια στιγμή μια μούντζα. Μετά από αυτή την ανακοίνωση ντρέπομαι και να λέω πως κάποτε τους ψήφιζα. Σημ. είναι σίγουρο πως δεν έχουν καμμία επαφή με τους εργάτες ψηφοφόρους τους.

    Η μεγάλη πλάκα μ'αυτό το νομοσχέδιο είναι πως ουσιαστικά επιτρέπει να πάρουν ιθαγένεια όλοι. Μα όλοι. Εδώ δεν διώχνουν τους φρέσκους που έρχονται θα διώξουν τους παλιότερους που δεν πληρούν προϋποθέσεις νομιμότητας; Απλά θα περιμένουν μερικά χρονάκια (ή θα τα αγοράσουν) και θα γίνουν όλοι νόμιμοι.

    Μάγκες, αν περάσει αυτό, Ελλάς τέλος!

  16. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 23/12/2009 08:11:04

    Το νομοσχέδιο για τους μετανάστες είναι πολιτικά ...ορθόν? Φαήλο πάρε θέση! Γεμίσαμε προοδευτικούς Νεοεποχίτες...

  17. Naruto avatar
    Naruto 23/12/2009 09:20:04

    Οταν αρνούνται οι νεοι να πανε φανταροι επικαλουμενοι λογους ισοτητας τα λεμε.
    Οταν οι Ιθαγενεις μεταφερουν τα ασφαλιστικα τους δικαιώματα και τις μισθοδοσίες τους σε τρίτες χωρες (κατα προτιμηση Off Shore) τα λεμε παλι.

    Ας καταλλαβουν καποιοι οτι η "προοδευτικοτητα" δουλευει και απο τις δυο πλευρες και οτι το φιλοτιμο και η αγαπη για τον τοπο σου τελιώνουν οταν αντιληφθεις οτι σε ξεπουλανε για το συμφερον 3ων.

  18. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 23/12/2009 12:46:08

    Αυτά να τα βλέπουν οι συντηρητικοί(και τελικά οι πιό ευαίσθητοι σε θέματα Δημοκρατίας)ψηφοφόροι,που όλο και βρίσκουν δικαιολογίες γιά να μιζεριάζουν και ν'αποφεύγουν την κάλπη.Διότι,ο ένας τους φαίνεται ,ο άλλος παίζει Play station,ο τρίτος είναι έτσι κι οτέταρτος γιουβέτσι.Τυχαία μας προκύπτουν οι JEFRηδες και οι Χοντροί; Ψες το βράδυ,την ώρα του.... Gaebels, ήταν μές την καλή χαρά οι Λαλακοτρεμομακρήδοντερμπεντέρηδες,γιά το πόσο καλά τα κατάφερε το παιντί με την διεθνή του ακτινοβολία και το απαράμιλλο κύρος του κι έτσι μας ...υποβάθμισαν λίγο(πως λένε ;).Πληροφορίες που δεν κατέστη δυνατόν να επιβεβαιωθούν,δίνουν τους guest-stars των επόμενων υπουργικών συμβουλίων ως εξής:Πετρούλα,όταν θα συζητούνται θέματα αύξησης της θερμοκρασίας του πλανήτη,Πέπη Τσεσμελή,όταν θ'άρθει το θέμα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στα προνήπια και Κατέλης, σε θέματα πολιτισμού.Μακαριστέ Χριστόδουλε,καλά εσύ μας έφυγες νωρίς.