16/12/2008 14:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντιδράσεις στην απόφαση για την «ζαρντινιέρα»

Αντιδράσεις προκαλεί η απόφαση του Τριμελούς Εφετείου Θεσσαλονίκης για την «υπόθεση της ζαρντινιέρας». Το δικαστήριο επέβαλε εξαγοράσιμες ποινές φυλάκισης από 15 έως 39 μήνες, ορισμένες εξ αυτών με αναστολή, στους οχτώ αστυνομικούς, οι οποίοι κρίθηκαν ένοχοι για τον ξυλοδαρμό του 26χρονου Κύπριου σπουδαστή, Αυγουστίνου Δημητρίου.

Συγκεκριμένα, καταδίκασε σε φυλάκιση τριών ετών, για το αδίκημα της επικίνδυνης σωματικής βλάβης, τρεις αστυφύλακες και έναν αρχιφύλακα, θεωρώντας τους φυσικούς αυτουργούς του περιστατικού ξυλοδαρμού σε βάρος του 26χρονου. Οι παραπάνω ποινές είναι εξαγοράσιμες προς πέντε ευρώ την ημέρα. Επέβαλε επίσης ποινές φυλάκισης 15 μηνών, με τριετή αναστολή, σε δύο αστυφύλακες, έναν αξιωματικό της ΕΛ.ΑΣ. και τον πρώην διευθυντή της Ασφάλειας Θεσσαλονίκης για την πράξη της απλής συνέργιας στην επικίνδυνη σωματική βλάβη.Το δικαστήριο αναγνώρισε στο σύνολο των κατηγορουμένων το ελαφρυντικό του πρότερου εντίμου βίου, ενώ οι εφέσεις αποφασίστηκε να έχουν ανασταλτικό αποτέλεσμα.

Η απόφαση προκάλεσε την αντίδραση δεκάδων νεαρών που είχαν συγκεντρωθεί από νωρίς το πρωί μπροστά στο Δικαστικό Μέγαρο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. alone avatar
    alone 16/12/2008 14:32:17

    Μήπως κάποτε Αντιδράσεις πρέπει να προκαλεσέι η ατιμωρησία
    των πολιτικών κάθε κόμματος για τα κατά συρροή σκανδαλα
    όπως και οι πράξεις συγκάλυψης τους; (βλ p.x. αποπομπή
    Ζορμπά ktl);;;;

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 16/12/2008 14:33:01

    5 Ευρώ την ημέρα το τουλούμι, μην μας δίνεις κυρ Δικαστά ιδέες, γιατί έχω ένα χιλιάρικο στην άκρη μην τυχόν και συμβεί κάτι!

  3. ataktos avatar
    ataktos 16/12/2008 14:53:30

    anonymous-Και η Κίνα έχει Νόμους και μάλιστα μας λένε πολύ αυστηρούς ,εμείς εδώ διάλυσε ο Μπουλης το «Εθνικό του Κράτος" του μπαρμπα του????και μας λέει αρτσι μπουρτσι και λουλα .Πάω νάνι προς κάθε παρεξήγηση από κανέναν «νοικοκυρεύω» χαχαχαχαχαχχμ μην ξεψυχήσω .

  4. Μπένυ avatar
    Μπένυ 16/12/2008 15:18:53

    Xaμός θα γίνει τώρα. Άνοιξε ο ασκός του Αιόλου

  5. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2008 15:26:35

    @ Μπένυ
    Κανένας χαμός δεν θα γίνει. Η αγορά είναι πιο δυνατή από όλους. Μόλις επεσαν τα έσοδα από τις διαφημίσεις στα κανάλια (λόγω υπερπροβολής επεισοδίων και τραμπουκισμών) οι δημοσιογράφοι τύπου "Καμπουράκη και Οικονομέα" έκαναν κολοτούμπες και πιρουέτες(είδατε πόσο καλό μπαλέτο ξέρει ο χοντρός?). Εμ, τα φράγκα θα ήταν λιγότερα και που καιρός για επαναστάσεις και επαναστάτες. Εμεις να' μαστε καλά και ότι θέλει ας γίνει.

  6. Helmut avatar
    Helmut 16/12/2008 15:42:58

    Αναμενόμενο... Και μην ξεχνάτε ότι είναι πρωτόδικη απόφαση, που να δείτε τι θα βγεί στο Εφετείο σε δυο-τρία χρόνια όπου οι δικαστές θα δείξουν την απαραίτητη "επιείκεια".

  7. Xase avatar
    Xase 16/12/2008 15:45:40

    Ατακτε, τι ποτο απολαυσες μεσημεριατικα;; Φυσικα και οι ποινες ειναι χαδια αλλα δεν μπορουν να βαλουν μεγαλυτερες. Αν δικαζαν με κινεζικους νομους θα μας ειχαν μπουζουριασει και μας.

  8. Vass avatar
    Vass 16/12/2008 17:41:09

    Τα κανάλια θα κάνουν -όπως πάντα- την απόλυτη κωλοτούμπα και μάλιστα άμεσα. Η προβολή των επεισοδίων από τα κανάλια έχουν οδηγήσει πολλούς διαφημιζόμενους να κόψουν τις διαφημίσεις στην ΤV. Από τους κλάδους που θίγονται περισσότερο από το γενικό κλίμα είναι ο κλάδος του αυτοκίνητο. Ο πρόεδρος του Συνδέσμου Εισαγωγέων Αυτοκινήτου έχει πάρει σβάρνα καναλάρχες και απειλεί ότι θα κοπούν οι διαφημίσεις όσων μελών κρίνουν ότι θίγονται τα συμφέροντα τους από τη συμπεριφορά των σταθμών. Να δείτε πόσο σύντομα θα αρχίσει το γλύψιμο...

  9. ... avatar
    ... 16/12/2008 20:34:01

    Οι συγκεκριμένοι αστυνομικοί θα παραμείνουν αστυνομικοί;

  10. Σπύρος Κρητικός avatar
    Σπύρος Κρητικός 17/12/2008 22:11:55

    Ακριβώς επειδή είμαστε δημοκρατική χώρα,

    θα έπρεπε οι ποινικές, πειθαρχικές και αστικές ποινές να είναι αντίστοιχες της παραβατικότητας του καθενός αλλά και της μικρής ή μεγάλης ζημιάς που προκαλεί στο θύμα και την κοινωνία.

    Παρεπειπτόντως, αν δεν υπήρχε η ανωνυμία του διαδυκτίου με χαρά θα έσπαγα στο ξύλο αρκετούς από τους άνω δημοκράτες και μετά σαν ΝΟΜΟΤΑΓΗΣ πολίτης της Ελληνικής Δημοκρατίας θα τους αποζημείωνα και με το παραπάνω. 5 ευρώ την ημέρα μου κοστίζει ο Αλήτης. Το μαύρο λυκόσκυλο που έχω. Όσο θα μου κοστίζει και μια ποινή ξυλοδαρμού.

    Σπύρος Κρητικός