18/06/2009 17:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντιδράσεις για το επιπλέον 5% στην Deutsche Telecom

Έντονες αντιδράσεις προκαλεί η πρόθεση της κυβέρνησης να πουλήσει επιπλέον 5% των μετοχών του ΟΤΕ  στην Deutsche Telecom, ενεργοποιώντας σχετική διάταξη της σύμβασης.

Η ΟΜΕ-ΟΤΕ ζήτησε άμεση συνάντηση με τους συναρμόδιους υπουργούς και το διευθύνοντα σύμβουλο του γερμανικού κολοσσού Ρενέ Ομπερμαν, προκειμένου να εκφράσει την πλήρη αντίθεσή της. Επίσης συγκαλεί έκτακτο Δ.Σ. προκειμένου να ληφθούν αποφάσεις για κινητοποιήσεις.

Επίθεση στην κυβέρνηση εξαπέλυσε το ΠΑΣΟΚ, δια της αρμόδιας πολιτικής εκπροσώπου του Λούκας Κατσέλη, η οποία εξέφρασε την αντίθεσή της στην πώληση του επιπλέον ποσοστού, κάνοντας λόγο για εκποίηση για ταμειακούς λόγους. Επίσης χαρακτήρισε μνημείο ανευθυνότητας» της σχετικές δηλώσεις του κ. Γιάννη Παπαθανασίου και καταλόγισε στην κυβέρνηση επιζήμια διαχείριση δημόσιας περιουσίας.

Το ΚΚΕ καλεί τους εργαζομένους στον οργανισμό να απορρίψουν συνολικά την ιδιωτικοποίηση του οργανισμού και να αγωνιστούν για να δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις, ώστε να γίνουν ο ΟΤΕ και οι άλλες ιδιωτικές εταιρίες λαϊκή περιουσία.

Ο Συνασπισμός από την πλευρά του μίλησε για πολιτικό και οικονομικό σκάνδαλο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ avatar
    ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ 18/06/2009 17:57:20

    Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΘΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ 27 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΜΕΤΟΧΗ ΕΝΩ ΣΗΜΕΡΑ Η ΜΕΤΟΧΗ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΟ 11 ΕΥΡΩ!!!

    ΑΥΤΟ ΚΑΤΙ ΛΕΕΙ!!

  2. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 18/06/2009 18:07:31

    Η κυβέρνηση πουλάει στα 27 ενώ ο μικρομέτοχος στα 11.

  3. aline avatar
    aline 18/06/2009 18:15:14

    Παρε ο,τι θελεις παλιαντζη

  4. Bartels avatar
    Bartels 18/06/2009 18:23:56

    Να μας πει η Κυβέρνηση πόσο θα της κοστίσει να ξαναμαζέψει τις μετοχές του ΟΤΕ αν θέλει. Πολύ φοβάμαι ότι θα κοστίσει πολύ πάνω από 40 Ευρώ. Το μόνο θετικό στην όλη ιστορία είναι ότι επιφέρουν ένα πλήγμα στα κομματόσκυλα που λυμαίνονταν τον ΟΤΕ γιατί πλέον δε θα τους περνάει. Το μαγαζί δε θα είναι κρατικό.

  5. ΣΕΣΚΛΟ avatar
    ΣΕΣΚΛΟ 18/06/2009 19:27:18

    Γιατι πρεπει ολοι οι ασχετοι να σχολιαζουν τα παντα?

    Ποιος λεει οτι μια εταιρεια πουλαει στην τιμη της μετοχης της?
    Μπορει η τιμη της να ειναι π.χ. 10 αλλα λογω αλλων παραγοντων που εχουν να κανουν με το δυναμικο της εταιρειας να πουληθει π.χ. 100.
    Υπαρχουν πολλα προηγουμενα παραδειγματα!

    Το θεμα οτι αυτη η κυβαρνηση πουλαει τα παντα χωρις ενδοιασμο και δεν αντιδρα κανεις!
    Σε τελικη αναλυση γιατι πουλανε μια κερδοφορα επιχειρηση?

  6. ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ avatar
    ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ 18/06/2009 19:50:47

    Bartels

    ΕΑΝ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΙΧΕ ΧΡΗΜΑ.... ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΠΩΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΣΤΑ 11 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΗς ΝΑ ΠΩΛΟΥΣΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟ 5 % ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΑ 27.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/06/2009 20:30:06

    Τσάμπα τον πήραν τον ΟΤΕ οι Γερμανοί. Τσάμπα, από την πίσω πόρτα και ψιλοπαράνομα. Με τις πλάτες του Zanussi συγγνώμη της MIG. Το πόσο δίνουν για το 5% όταν έχουν το μανατζμεντ με 20% είναι επουσιώδες.

    Δεν κάνει αύξηση κεφαλαίου ο ΟΤΕ, ο μέτοχος, ο λαδωμένος, πουλημένος, ξεφτιλισμένος μέτοχος, η Ελληνική Δημοκρατία πουλάει.

    Και ποιός Πασόκος τολμάει να πει τίποτα. Με το Πασόκ άρχισε το ξεβράκωμα στους Γερμανούς. Ντροπή για τον ΟΤΕ, ντροπή για τον Σκαραμαγκά, ντροπή για όσους πολέμησαν κατά των Ναζί, τώρα πουλήθηκαν και προσκύνησαν.

  8. ΣΕΣΚΛΟ avatar
    ΣΕΣΚΛΟ 18/06/2009 20:38:14

    @ 5
    Εγω ειμαι ΠΑΣΟΚος και τολμαω να σου πω οτι επι ΠΑΣΟΚ ο ΟΤΕ ειχε επεκταθει σε ολα τα Βαλκανια με μεγαλα ποσοστα.
    Σημερα η ΝΔ τα εχει πουλησει ολα.
    Φτανει πια με την ιδοπεδωση ολων!

  9. ΣΕΣΚΛΟ avatar
    ΣΕΣΚΛΟ 18/06/2009 20:41:43

    @ 7 ηθελα να πω!

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/06/2009 20:51:32

    Πράγματι επί Σημίτη επεκτάθηκαν πολλές ελληνικές επιχειρήσεις και ο ΟΤΕ στα Βαλκάνια. Όσες ιδιωτικές έγιναν εξωστρεφείς, θα ζήσουν χωρίς να είναι κρατικοδίαιτες.

    Αντε τώρα να φανταστώ ότι η μετοχοποίηση του ΟΤΕ θα οδηγούσε στην ποταπή παράδοση στην DT. Αντε να φανταστώ ότι ο Χριστοδουλάκης θα είχε χαρίσει τον Σκαραμαγκά στην HDW, εν γνώσει του ότι θα φαλίριζε. ΣΕΣΚΛΟ και το Πασοκ είναι πουλημένο στο θέμα.

  11. ΣΕΣΚΛΟ avatar
    ΣΕΣΚΛΟ 18/06/2009 21:00:26

    @ 10
    Ο Σκαραμαγκας ηταν κερδοφορος?
    Μηπως ειναι επιτυχια να δινεις μια μη κερδοφορα επιχειρηση?
    Παρολαυτα εγω ημουν αντιθετος και με την πωληση του Σκαραμαγκα, ποσο μαλλον με του ΟΤΕ.

    Οι συνδικαλιστες του ΟΤΕ δεν εχουν πολιτικο χρωμα. Ολοι κοιταξαν την τσεπη τους.
    Το ΠΑΣΟΚ φταιει που δεν τους στριμωξε οπως επρεπε.
    Ο Μανωλης (ΟΤΕτζης) τι εχει να πει? Τι ελεγε τοτε?
    Θυμαται κανεις?

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/06/2009 21:12:37

    Ο Σκαραμαγκάς είχε κατι πανάκριβα συμβόλαια για υποβρύχια (με δικά σου και δικά μου λεφτά) και τα Ναυπηγεία Ελευσίνας είχαν καλύτερη προσφορά. Ξεκάθαρα και μετρημένα κουκιά.

    Είδαν οι προσκυνημένοι ότι δεν τους παίρνει να κανουν διαγωνισμούς μαϊμούδες και τον ΟΤΕ τον έκαναν νύχτα από την πίσω πόρτα.

    Δεν έιναι κομματικό το θέμα, δηλαδή εάν το πασοκ ή η ΝΔ είναι πιο πουλημένοι στους Γερμανούς. Και οι δύο πουλημένοι είναι (επί Σημίτη λόγω Σημίτη και επί ΝΔ λόγω ανάγκης) Η Ζημενς εξ άλλου διακομματική είναι

    Ποιός Μανώλης; Ο βολευτής;

  13. οκτώ avatar
    οκτώ 18/06/2009 21:23:05

    «ή θα μειώσουμε τα ελλείμματα και το χρέος ή θα βουλιάξουμε όλοι μαζί» δήλωσε πρόσφατα ο Παπαθανασίου και μας έβαλε σε σκέψεις, γιατί η αλήθεια είναι ότι έχουμε ήδη βουλιάξει και απλώς αγοράζουμε οξυγόνο για τις μπουκάλες.
    Όταν λοιπόν βρίσκεσαι σε υποθαλάσσιο περιβάλλον δεν βρίσκεσαι και σε πολύ ισχυρή θέση να διαπραγματευτείς για την αξία του αέρα.

  14. ΣΕΣΚΛΟ avatar
    ΣΕΣΚΛΟ 18/06/2009 21:44:00

    @ 12
    Ναι, ο ΒΟΛΕΥΤΗΣ. Τοτε ηταν αντιθετος με την πωληση αλλα τωρα ... γαργαρα!
    Διαφωνω με αυτα που λες αλλα ο καθενας εχει την αποψη του.

  15. αχβαχ avatar
    αχβαχ 18/06/2009 23:31:54

    Τι στεναχωριέστε βρε παιδιά. Τώρα η Ζήμενς δε θα χρειάζεται να πληρώνει μίζες για τα ψηφιακά. Θα υπάρξει επιτέλους διαφάνεια...