#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/04/2013 12:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντεξουσιαστές κατέβασαν την ελληνική σημαία από τα Προπύλαια



Σε μια προκλητική κίνηση, που στόχο έχει να κλιμακώσει την ένταση, προέβησαν πριν από λίγο αντιεξουσιαστές που συγκεντρώθηκαν στα Προπύλαια. Περίπου 200 άτομα που διαμαρτύρονταν για το κλείσιμο της ιστοσελίδας Indymedia, ανέβηκαν στο κτίριο και κατέβασαν την ελληνική σημαία, αναρτώντας μια δική τους, με τα χρώματα του αναρχισμού.

Επίσης, ύψωσαν στο κτίριο ένα μεγάλο πανό με την υπογραφή του Indymedia στο οποίο αναγράφεται: «Raise your voice against state Censorship». Να θυμίσουμε ότι πριν μερικές ημέρες αποφασίστηκε από την Πρυτανεία να κλείσει έπειτα από χρόνια η ιστοσελίδα Indymedia. Όμως, μόλις προχθές αναρχικοί έκαναν κατάληψη και έθεσαν ξανά σε λειτουργία την αντιεξουσιαστική ιστοσελίδα.

Μετά από επιχείρηση ανδρών των ΜΑΤ προσήχθησαν  63  άτομα στη ΓΑΔΑ, εκ των οποίων οι έξι θα οδηγηθούν στον εισαγγελέα με την κατηγορία της προσβολής συμβόλων.

Έπισης, αφαιρέθηκαν το πάνο και η σημαία, ενώ κλήθηκε γερανός της πυροσβεστικής για να επανατοποθετηθεί η ελληνική σημαία στη θέση της.

«Η βίαιη υποστολή της ελληνικής σημαίας στο κέντρο της Αθήνας προσβάλλει το φρόνημα όλων των Ελλήνων», αναφέρει σε δήλωσή του ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Σίμος Κεδίκογλου, σχετικά με τη σημερινή ενέργεια αντιεξουσιαστών στο Πανεπιστήμιο Αθηνών στα Προπύλαια.

Όπως τονίζει, η απαράδεκτη αυτή ενέργεια πρέπει να καταδικαστεί από το σύνολο του πολιτικού κόσμου, ακόμα και από τα κόμματα που απέφευγαν να καταδικάσουν αντίστοιχες ενέργειες στο παρελθόν.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. greatzoglo avatar
    greatzoglo 24/04/2013 13:07:24

    Ρε παιδια.....εχει η δεν εχει καταργηθει το ''ασυλο''???Τι περιμενουν για να τους βγαλουν εξω και να ξαναμπει η γαλανολευκη στην θεση αυτου του εκτρωματος?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ greatzoglo 24/04/2013 13:28:57

      To ασυλο εχει καταργηθει αλλα ο Δενδιας κανει το κοροιδο και παριστανει οτι υπαρχει.Αλλωστε και το indymedia κακως το κατεβασε ο πρυτανης.
      Οφειλε να εισβαλει η αστυνομια στο ΕΜΠ και να κατασχεσει τα μηχανηματα συλλαμβανοντας οποιον εβρισκε.
      Με την καταργηση του ασυλου η κολοκυθια τελειωσε.Ο Δενδιας οφειλει να στειλει τα ΜΑΤ να σπασουν στο ξυλο τους αναρχικους μεσα ή εξω απο το πανεπιστημιο.

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 24/04/2013 13:48:16

    Ό,τι είναι δημόσιο παραμένει απροστάτευτο, γιατί σε όλα τα επίπεδα ο τόπος δεν έχει ηγεσίες αλλά ανθρωπάκια κακόμοιρα που κατάντησαν και το όνομα της Ελλαδας ισοδύναμο της κακομοιριάς.
    Ταυτόχρονα, οι χρήσιμοι ηλίθιοι επί τω έργω, και στα Αγγλικά παρακαλώ, για να δείξουν την περιφρόνηση που τους έμαθαν οι Ρεπουσοβουλγκάτες του τόπου αυτού. Όλη η παθγένεια σε μία Αγγική φράση.

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Νίκος Αργεάδης 24/04/2013 13:52:02

      Γιά νά μᾶς κάνουν ρεζίλι σέ ὅλο τόν κόσμο,Νίκο.
      Νά τούς διευκολύνουν,νά μήν κουράζονται νά μεταφράζουν...

    • μίχος avatar
      μίχος @ Νίκος Αργεάδης 24/04/2013 15:11:59

      Νίκο, ακολουθούν το παράδειγμα της βουλής τους, η πλειοψηφία της οποίας ψηφίζει και τυπώνει στην εφημερίδα της κυβερνήσεως νόμους (διεθνείς συμφωνίες) στα αγγλικά. Ας μην ξεχνάμε ποιοι άνοιξαν την πόρτα...

  3. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 24/04/2013 13:50:16

    Ἐκεῖ πού ἔφτασαν τό ἐπόμενο κτίριο πού ἔχει σειρά εἶναι ἡ Βουλή...
    Ντροπή νά στέκονται ἐκεῖ καί νά μήν τούς ἔχουν κατεβάσει καί τά σώβρακα ἀκόμη.

  4. Tonia G. avatar
    Tonia G. 24/04/2013 13:50:39

    Οι Κυβερνήσεις αλλάζουνε... το ΚΑΘΕΣΤΩΣ παραμένει!

    Υ.Γ: το ΚΟΛΛΑΤΟ για προσβολή εθνικού συμβόλου δεν τον συλλάβανε έξω από τη Γερμανική Πρεσβεία;

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Tonia G. 24/04/2013 16:42:04

      Ναι, όμως όχι του Ελληνικού Εθνικού Συμβόλου, αλλά του Γερμανικού: Της μπότας, της σβάστικας...

      • Zugzwang avatar
        Zugzwang @ ΠΗΛΕΑΣ 24/04/2013 21:54:51

        Τον Κολλατο τον συνελαβαν ξανα την Κυριακη στο σπιτι του, απεναντι απο την γερμανικη πρεσβεια, για αλλο επεισοδιο. Αυτη την φορα τον κατηγορουν για "προσβολη" της ελληνικης σημαιας.

        • B.Q avatar
          B.Q @ Zugzwang 24/04/2013 23:36:19

          Tα πανό τα είδα, καμία προσβολή της ..Ελληνικής σημαίας δεν υπήρχε. Ο κ. Κολλάτος -και μπράβο του- ενοχλεί με τον ιδιόμορφο τρόπο του, τους γείτονές του της Γερμανικής Πρεσβείας και οι ....υπερφιλότιμοι αστυνομικοί μας, σπεύδουν να υπερασπιστούν την ....προσβεβλημένη τιμή των ξένων. Οι αφελείς.

          • Zugzwang avatar
            Zugzwang @ B.Q 25/04/2013 17:55:55

            Το δικαστηριο τον αθωωσε σημερα.

  5. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 24/04/2013 14:10:19

    Είναι το αποτέλεσμα ενός ακόμη παραλογισμού της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας. Της έννοιας του πανεπιστημιακού ασύλου, μιας έννοιας εντελώς άχρηστης (like tits on a boar θα έλεγαν οι πρακτικοί αμερικάνοι) διότι σε μια δικτατορία απλά δεν θα γίνει σεβαστό, ενώ σε μια δημοκρατία είναι αχρείαστο. Κι αν "καταργήθηκε", υπάρχει στα μυαλά όλων των εμπλεκομένων. Τι σχέση έχει η ακαδημαϊκή ελευθερία με το άσυλο για οποιαδήποτε παράνομη πράξη; Δε θέλουν την κανονική αστυνομία, ε ας φτιάξουν πανεπιστημιακή αστυνομία, όπως στις ΗΠΑ, με πλήρη καθήκοντα και υποχρεώσεις, όπως και η κανονική αστυνομία και με τελική λογοδοσία και στο υπουργείο δημόσιας τάξης.

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ MAYRO XABIARI 24/04/2013 14:14:11

      +1

      Είναι τελείως ξεφτίλα αυτό που συνέβη.

  6. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 24/04/2013 14:14:34

    Απαραδεκτο. Η αστυνομια πρεπει αμεσα να επεμβει.

  7. fitsoulas avatar
    fitsoulas 24/04/2013 14:41:26

    Δε γίνεται να φανεί μια τέτοια νίκη του αναρχικού κινήματος. Ας πούμε καλύτερα ότι την Ελληνική σημαία την πήρε ο άνεμος.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ fitsoulas 24/04/2013 17:32:08

      Ε, fitsoula, όχι να πέσουμε και στο επίπεδο του κ. "Μαζί τα φάγαμε" !!!!

      Οι αντεξουσιαστές προσπαθούν να προκαλέσουν ένταση και επεισόδια,
      αλλά ας μην τους γίνει το χατήρι. Να τιμωρηθούν κατά τα νόμιμα και τέλος.

  8. Γιώργος avatar
    Γιώργος 24/04/2013 15:07:14

    Πρώτη φορά είναι; Εδώ κάθε τρεις και λίγο την καίνε...

  9. ALEXANDROS avatar
    ALEXANDROS 24/04/2013 15:36:08

    Τρίβουν τα χέρια τους οι συριζαίοι δικηγόροι . Οι μόνοι που δεν φοβούνται την κρίση είναι οι συριζαίοι δικηγόροι, οι ''αντιεξουσιαστές'' τους προσφέρουν ασφάλεια και σιγουριά.

  10. hgemwn avatar
    hgemwn 24/04/2013 15:46:14

    Αντιεξουσιαστές με τα λεφτά του κράτους. Τόσο δύσκολο είναι να χρηματοδοτήσουν μόνοι τους τη λειτουργία του indymedia;

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ hgemwn 24/04/2013 15:54:41

      Θυμάσαι τον πρώτο τη τάξη "αντιεξουσιαστή" και εκπρόσωπο του καθεστωτικού παγκοσμιοποιημένου (ή διεθνιστικού) φασισμού, ΓΚΑΠ; Έχουν πρόσβαση μέσα στο κράτος εδώ και 30 χρόνια.

  11. Ρηνα avatar
    Ρηνα 24/04/2013 16:00:49

    Μεχρι που σαρανταρισα αγνοουσα τι εκαναν τις Ελληνικες σημαιες που ξεσκιζοντουσαν και ξεθωριαζαν και τις κατεβαζαν απο τα Δημοσια κτιρια. Δοθηκε καποια ευκαιρια και εμαθα οτι ουτε τις πεταγαν ουτε τις αποτεφρωναν. Τις διπλωναν πολυ προσεκτικα και τις συσκευαζαν και τις τοποθετουσαν σε καποια ντουλαπα γιατι υπηρχε απαγορευση απο το κρατος να καταστραφουν, εις ενδειξη σεβασμου.....
    Με αυτη τη διαδικασια εχουν βρεθει σε δημοσια αρχεια ανεκτιμητης ιστορικης αξιας σημαιες που κοσμουν ακομα και τα Μουσεια μας.
    Μεταξυ αυτης της απαγορευσης και του καψιματος των σημαιων στους δρομους περικλειεται ολη η συγχρονη κουλτουρα μας.

  12. Zugzwang avatar
    Zugzwang 24/04/2013 16:13:55

    Γιατι τους χαιδευουν;;;

  13. GR74 avatar
    GR74 24/04/2013 16:46:37

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΡΩΤΑΤΕ ΤΟΝ ΚΟ ΜΙΛΤΙΑΔΗ ΒΑΡΒΙΤΣΙΩΤΗ;ΜΗΝ ΑΠΟΡΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ Η ΧΑ,ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ.

  14. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 24/04/2013 16:46:52

    Γιατί, ποιό από τα τρία κυβερνητικά κόμματα κόπτεται για τα "εθνικά σύμβολα"; Άσχετο αν πεντ'έξη στελέχη χαλάνε, που και που, την "κοσμοπολίτικη" σαλάτα τους.

  15. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 24/04/2013 16:52:44

    Σε όλες τις εκδηλώσεις διαμαρτυρίας εναντίον του όποιου καθεστώτος ανά τον κόσμο, όταν αυτές απευθύνονται σε διεθνές ακροατήριο, οι διαμαρτυρόμενοι κρατούν χαρτόνια με συνθήματα στα αγγλικά ή στα γαλλικά (κυρίως στις πρώην γαλλικές αποικίες της Αφρικής), για να τα απαθανατίζει ο φακός των δημοσιογράφων. Αν δεν απατώμαι και οι Έλληνες που διαμαρτύρονταν για τη χούντα τών συνταγματαρχών σε Παρίσι και Ρώμη έγραφαν τα συνθήματά των στα γαλλικά και ιταλικά και όχι στα ελληνικά. Επιπλέον το indymedia είναι διεθνοποιημένο κίνημα και όχι αμιγώς ελληνικό, άρα δεν εκπλήσσει και τόσο η γλώσσα τού μηνύματος. Από εκεί και πέρα, το ποιες εκδηλώσεις διαμαρτυρίας (και ποιας μορφής) είναι αποδεκτές από τον καθένα είναι θέμα οπτικής του για το καθεστώς... Όσοι πάντως ομιλούν για εθνικά σύμβολα και "βιαία" υποστολή σημαιών, ας αναρωτηθούν πώς δώσαμε σε κάποιους το δικαίωμα να μας προτείνουν την πώληση νησιών ή αρχαίων μνημείων για την αποπληρωμή χρεών, και μέχρι πού φθάνει (ή δεν φθάνει) κατά τη γνώμη των η (πραγματική) εθνική μας κυριαρχία. Για τα τελευταία ουδόλως φταίει η ισχνή μειοψηφία των εν Ελλάδι αναρχικών.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Αντίθεσις 24/04/2013 17:09:53

      Να΄χαμε να λέγαμε...

    • lordofthelastdays avatar
      lordofthelastdays @ Αντίθεσις 24/04/2013 17:55:14

      Και για να απαντήσω στην γλώσσα σου:whatever...

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Αντίθεσις 24/04/2013 18:23:44

      Το ιντιμίντια χρηματοδοτείται από τον Σόρο για να διαβρωνει και εξουδετερώνει εθνικές αντιστάσεις. Πάντα θα υπάρχουν χρήσιμοι ηλίθιοι που θα κάνουν, επι χρήμασι, το έργο του "φιλάνθρωπου". Ο εξεύυτελισμός συμβόλων αποτελεί μία μεθοδο ψυχολογικού πολέμου.
      Εμένα όμως με απασχολεί η παντελής έλλειψη ικανών ηγεσιών σε ΟΛΑ τα επίπεδα εδώ. Η καταντια των ΑΕΙ με τα σκουπίδια, την ατέρμονη γραφεικρατία, και την ανικανότητα να πράξουν ακόμα και απλά πράγματα, αντανακλά το χαμηλό επίπεδο των ανθρώπων που συναπαρτίζουν τις ηγεσίες.

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ Νίκος Αργεάδης 24/04/2013 19:07:57

        Αυτό για το Σόρος από που προκύπτει; Νομίζω ότι υπάρχουν αρκετά ράμματα για τη γούνα του ιντυμίντια για να μη χρειάζεται να του προσάψουμε κι άλλα με κίνδυνο να γίνουμε γραφικοί...

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ MAYRO XABIARI 24/04/2013 19:28:26

          Ενδεικτικά παραθέτω το παρακάτω απόσπασμα (από επώνυμο δημοσίευμα του 2004). Για λεπτομέρεις γκουγκλίσατε. Άν πάλι θες «παραστατικά», ίσως χρειαστεί να ανατρέξεις στα λογιστικά βιβλία του «Open Society Institute».

          OSI has contributed $70,000 toward the far-left Independent Media Center, or Indymedia, known as an “independent newsgathering collective,” whose servers were seized by a federal law enforcement agency on October 7. The action was apparently related to an investigation into international terrorism, kidnapping or money laundering.

          Από ότι θυμάμαι επίσης, είχε δώσει λεφτά στο Ιντυμήντια της Αργεντινής.

          • MAYRO XABIARI avatar
            MAYRO XABIARI @ ΚΜ 24/04/2013 22:04:53

            Το γούγλισμα δείχνει άρθρο του ΑΙΜ, άρα προβληματικής αξιοπιστίας. Για Αργεντινή δεν ξέρω.

          • Νίκος Αργεάδης avatar
            Νίκος Αργεάδης @ MAYRO XABIARI 25/04/2013 03:59:29

            Μα καλά! γιατί τέτοια ευαισθησία για τον Σόρο;

          • MAYRO XABIARI avatar
            MAYRO XABIARI @ Νίκος Αργεάδης 25/04/2013 14:20:27

            1) Οι γραφικότητες αποδυναμώνουν μια θέση η οποία δεν τις χρειάζεται, το εξήγησα ήδη.
            2) Είστε ικανοποιημένος επειδή κάποιος είναι "κακός", να του αποδίδουμε και πράγματα που πιθανόν δεν έκανε; Πίστευε και μη ερεύνα;
            3) Χρηματοδότηση του indymedia από το Σόρο αν έγινε, δεν θίγει τον Σόρο, το indymedia θίγει.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ MAYRO XABIARI 24/04/2013 20:00:45

          Ταραμά, σου απάντησα αλλά έχει σκαλώσει προσωρινά στο σύστημα. Θυμήσου να ξανακοιτάξεις εδω πέρα αργότερα, για την απάντηση.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αντίθεσις 24/04/2013 23:13:13

      Δηλαδή, φίλτατε, η πράξις των αναρχικών, μία ισχνά μειοψηφία έστω εντός της ελληνικής κοινωνίας, έχει ως στόχον, ανομολόγητον πλην όμως ουδόλως ανέφικτον, την διαμαρτυρίαν κατά της επαισχύντου πωλήσεως νησίδων και τον συνεπακόλουθον υποβιβασμόν, ου μην γε αλλά και συρρίκνωσιν, του εθνικού μας χώρου. Η πράξις των αυτή, άρα, ουδόλως πρέπει να θεωρείται βδελυρά, αλλά, τουναντίον, επαινετή και αξιομίμητος. Τα επιχειρήματά σας, αδιάσειστα όπως πάντοτε και κρυσταλλίνου διαυγείας, τωόντι με έπεισαν, αγαπητέ. Έρρωσθε....

      • Αντίθεσις avatar
        Αντίθεσις @ ΒΙΣ 25/04/2013 00:51:21

        Δεν προκύπτει από το σχόλιό μου η συσχέτιση της πράξης των ή των λόγων που πιθανόν επικαλούνται για αυτή, με την προσβολή που υφιστάμεθα από φίλους και εταίρους, πολλώ δε μάλλον με την υιοθέτηση των συμβουλών που συνιστούν την προσβολή. Το ότι συνδέετε αυτά τα δύο στην απάντησή σας - για την οποία σας ευχαριστώ - αποτελεί συλλογιστικό άλμα.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Αντίθεσις 25/04/2013 01:16:17

          Θα γνωρίζετε άριστα, φίλτατε, υποθέτω, το εξαίρετον δίστιχον, απομιμούμενον την ποίησιν της Πρώτης Αθηναϊκής Σχολής:
          Τουτέστιν, ήγουν, δηλαδή, με άλλους λόγους, ήτοι,
          η Αφροδίτη είσαι συ, συ είσαι η Αφροδίτη....

  16. ΝΚ avatar
    ΝΚ 24/04/2013 17:08:11

    Κολοκύθια λογοκρισία και τσαμπατζήδες επαναστάτες με κρατικό χρήμα. ''Αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά'', που λέει και το τραγούδι. Τσάμπα τις δίνει ο blogger τις σελίδες. Εδώ απλά πρόκειται για ενέργεια των εχθρών του ελληνικού κράτους, επίθεση, κατάληψη των κτιρίων του, υποστολή της σημαίας του, έπαρση της δικής τους.

    Αν δεν έχουν καταδικαστεί από το αυτόφωρο αύριο, θα απορούμε μετά πάλι με τα ποσοστά όσων νοσταλγούν την δικτατορία.

    Δεν νοσταλγεί την δικτατορία ο κόσμος, την αστυνομία νοσταλγεί. Από 45.000 δύναμη, 15.000, το 33%, φυλάει ''υψηλά προσωπα''. Για σύγκριση, η Μυστική Υπηρεσία στις ΗΠΑ έχει μόλις 4.000 πράκτορες...

  17. ΚΜ avatar
    ΚΜ 24/04/2013 17:13:14

    Πρόκειται για μεγίστη ξεφτίλα. Οι αναρχικοί που σκούζουνε για το κακό κράτος κλπ είναι τελικά οι μόνοι που απολαμβάνουν ατιμωρησίας.

  18. ΝΚ avatar
    ΝΚ 24/04/2013 17:20:51

    Κρατικοδίαιτοι αναρχικοί, κίνημα κι έτσι, να 'ουμ. Αα ρε Ελλαδάρα. 40 χρόνια συμβασιούχοι οι μολοτωφόροι, ας διοριστούν επιτέλους να κάνουν καταλήψεις με ένσημα.

  19. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 24/04/2013 18:04:43

    Κακόμοιρη Ελλάδα. Που κατάντησες. ΘΛΙΨΗ ΘΛΙΨΗ κ πάλι ΘΛΙΨΗ

    • Je ne regrette rien avatar
      Je ne regrette rien @ ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 24/04/2013 19:37:08

      Nαί, @ ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ (αρα γε τυχαίο το ψευδώνυμο;δεν νομίζω...) ΘΛΙΨΗ συμφωνώ...αλλά και ΟΡΓΗ, ΟΡΓΗ,ΟΡΓΗ πού θα έπρεπε να μας γιγαντώσει και να μας κάνει τεράστιο κύμα και μετά τσουνάμι γιά να διώξουμε αυτά το καρκινώματα ...πώς όμως ,πώς ;;;

  20. anideos avatar
    anideos 24/04/2013 18:33:17

    Δεν ειναι η πρωτη φορα αν θυμαμαι καλα.
    Μην ξεχναμε πως ειχαμε καταλυψη και ανεβασμα πανο με το σφυροδερπανο στην Ακροπολη, αρα κατα καποιο τροπο δεν τρεχει και τιποτε πλεων μαλον
    τα εχουμε δει ολα...

  21. Παντσο avatar
    Παντσο 24/04/2013 18:50:04

    Οι περισσότεροι είστε αφόρητα υποκριτές. Σας ενοχλεί τόσο η υποστολή ενός συμβόλου και όχι το ξεδιάντροπο ξεπούλημα όλης της υλικής και πνευματικής περιουσίας του τόπου που συμβαίνει τα τελευταία 5-6 χρόνια.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Παντσο 24/04/2013 19:35:12

      Είσαι αφόρητα υποκριτής. Αυτοί που ενοχλούνται για το κατέβασμα αυτού του συμβόλου ενοχλούνται και για το ξεπούλημα της υλικής και πνευματικής περιουσίας αυτού του τόπου, που αυτό συμβολίζει. Αντιθέτως, εσείς που το υποστέλετε είστε αυτοί που πρωταγωνίστησαν στο ξεπούλημα: η σάπια γενιά του Πολυτεχνείου και τα μαμόθρεφτά της.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Παντσο 24/04/2013 23:15:37

      Νομίζω αγαπητέ, τα ίδια λέει και ο Αντίθεσις πιο πάνω, αν και με τρόπο κάπως πιο...λογιωτατίστικο. Μήπως είσαι η λαϊκή του εκδοχή, κάτι σαν τον Dr Jekyl Mr Heyde;

  22. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 24/04/2013 20:01:05

    Είμαστε πάντως φοβεροί...
    Για κανά δυό μέρες ακόμη θα αναλύουμε πιθανά και απίθανα, θα κλαίμε και θα ζητάμε το αυτονόητο ενώ το θέμα έχει τελειώσει...
    Η αστυνομία επενέβη, τους μάζεψε όλους αυτούς, συνέλαβε κιόλας καμιά δεκαριά ,πριν περάσει μια ώρα σχεδόν.
    Πρώτα διάβασα ότι συνελήφθησαν και μετά τα σχόλια εδω μέσα.
    Και να διαμρτύρονται οι αναρχικοί επειδή τους μαζέψανε ,εντάξει...Οι άλλοι που σηκώνουν παντιέρα επειδή ...το κράτος δεν κάνει τίποτε?
    Ψυχραιμίαααααα..

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ορεσείβιος 24/04/2013 21:09:47

      Επίσης να πάνε να βάψουν με ειδικό χρώμα τους τοίχους των πανεπιστημίων που είναι γεμάτοι συνθήματα και αφίσες της ΚΝΕ, αναρχικά τσιτάτα και αντεθνικά συνθήματα...

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ ορεσείβιος 24/04/2013 21:56:31

      Τους πιανουν και μετα τους αφηνουν και ξαναρχιζουμε τα ιδια...

      • μίχος avatar
        μίχος @ Zugzwang 24/04/2013 23:13:05

        Ενώ αν ήταν τίποτα μακρυχέρηδες αστυνομικοί που συλλαμβάνονταν με τα κλεμμένα στην τσέπη, η δίωξη τους θα ολοκληρωνόταν μόλις σε 10-12 χρόνια και μετά θα απολύονταν, όπως πρόσφατα ανακοινώθηκε σε παρόμοια περίπτωση. Το σύστημα απονομής δικαιοσύνης νοσεί όπως και τόσα άλλα σε αυτό τον άμοιρο τόπο.

  23. δημης avatar
    δημης 24/04/2013 22:07:21

    "ΜΠΡΑΒΟ " ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ....
    ΜΑΘΑΝΕ ΣΤΗΝ ΜΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ (ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΘΕΤΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΙΜΟΥΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΟΥΝ)....
    -ΑΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΣΟΥΚΑΤΟΙ ...ΚΑΙ ΤΑΤΟΥΛΗΔΕΣ ...ΚΑΙ ΠΙΠΙΛΗΔΕΣ.... ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ GAP-GAP (ΑΜΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΤΗΓΗΘΕΙ Ο Ν...ΝΟΜΟΣ ...ΠΕΡΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ..)
    -ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ..(ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ...)..ΚΑΜΙΑ ΣΥΛΛΗΨΗ ...ΘΥΜΑΣΤΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ...ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ...

  24. ΚΜ avatar
    ΚΜ 24/04/2013 22:18:59

    Άν ήταν ψέματα, θα τους είχε ξεσκίσει εξώδικα ή (ακόμα χειρότερα) στα δικαστήρια.

  25. Μπαρ-μπαρ avatar
    Μπαρ-μπαρ 24/04/2013 22:50:49

    Μπράβο κ. Δέν-δια-επί. Τους αγανακτισμένους τους ξυλοφόρτωσες, στις Σκουριές επέβαλες στρατιωτικό νόμο, αλλά τα καλόπαιδα τα βλέπεις και τα χαίρεσαι.

  26. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 25/04/2013 02:34:47

    Ως συνηθως τα παιδια απ τα Βορ-Προαστ, κανουν τη πλακα τους και το παιζουν αναρχο-μπαχαλο-αριστερο-κατι...! Εχει κουρασει πια αυτη η ιστορια...