21/07/2010 16:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανταρσία ψήνεται στον τρίτο μεγαλύτερο δήμο της Αττικής

Ο Κώστας Ασκούνης, δήμαρχος της Καλλιθέας επί 12 χρόνια φαίνεται να έχει κουράσει το λαό της Καλλιθέας αλλά και το ίδιο το ΠΑΣΟΚ, αφού έχουν χαλάσει οι σχέσεις του με τα υψηλά κλιμάκια του κόμματος.
Παράλληλα, η αντιδήμαρχος Βάσω Μαργαρίτη, ετοιμάζεται να κάνει κίνηση ματ και να κατέβει ως ανεξάρτητη υποψήφια δήμαρχος, αφού βγαίνει σταθερά πρώτη στους σταυρούς της πόλης με διαφορά υπερδιπλάσια από το οποιοδήποτε άλλο υποψήφιο.
Οι δημοτικοί σύμβουλοι που φέρνουν σταυρούς έχουν ήδη αρχίσει να παρατάσσονται πίσω της, αφού γνωρίζουν πως ακριβώς την ίδια τακτική -της ανεξάρτητης υποψηφιότητας- είχε ακολουθήσει και ο ίδιος ο Ασκούνης όταν κατέβηκε ως υποψήφιος ενάντια στον τότε δήμαρχο Γιώργο Κυριόπουλο.
Θα αντέξει το ΠΑΣΟΚ να χάσει ένα τόσο μεγάλο και πολύτιμο δήμο; 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tzager avatar
    tzager 21/07/2010 17:19:16

    Θα αντέξει η ΝΔ να χάσει το δήμο Αθηναίων ή/και το δήμο Θεσσαλονίκης..;

  2. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 21/07/2010 18:14:51

    Στο δήμο Καλλιθέας η ΝΔ ήταν, είναι και απ ότι φαίνεται θα εξακολουθήσει να είναι ανύπαρκτη μη μπορώντας να αναδείξει κάποιον αξιόλογο υποψήφιο εδώ και δεκαετίες...

  3. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 21/07/2010 20:47:30

    μα αφού αυτή είναι η τακτική που θα ακολουθήσουν τα πασοκια στις εκλογές.. "ανεξάρτητους" υποψηφίους πριν τις εκλογές, εξαρτημένους μετά.. φωνάζει το πράγμα!!!!!

  4. chrisss avatar
    chrisss 21/07/2010 23:48:32

    Είμαι Καλλιθεάτης και είμαι σε θέση να γνωρίζω καλά πως αυτή είναι η πρώτη φορά που η ΝΔ διεκδικεί με καλές πιθανότητες τον Δήμο. Ο Κάρναβος έχει μπεί πολύ δυνατά στην διεκδίκηση του δήμου..εφημερίδες, συγκεντρώσεις και πόρτα πόρτα μιλάει με τον κόσμο..δεν τον ξέρω και δεν γνωρίζω πολλά για το ποιόν του, η κινητικότητά του με έχει εντυππωσιάσει..επίσης γι αυτό που γράφτηκε ότι η ΝΔ θα χάσει τους μεγάλους δήμους το θεωρώ παντελώς άστοχο..ο Κακλαμάνης ότι και αν του καταλογίσει κανείς έχει δυνατό μηχανισμό και η Φώφη είναι αστείος αντίπαλος..ο Γκιουλέκας έχει πολύ καλύτερη τύχη από τον Παπαγεωργόπουλο, ενώ για πρώτη φορά στην Πάτρα ακούγονται πολλά..μέχρι και για Κούγια..αν παλέψει σωστά δεν θα πάει καθόλου άπατη η ΝΔ σε αυτές τις εκλογές..θα το δείτε..

  5. konos avatar
    konos 22/07/2010 17:40:13

    Και γω είμαι Καλλιθεάτης και πιστεύω πως πρέπει να έρθει κάτι καινούργιο στη πόλη μας, ο Ασκούνης και το ΠΑΣΟΚ μας κούρασαν, η Δεξιά είναι γνωστή σε όλους και ξέρουμε επίσης οτι ο Κάρναβος λόγω των πολιτικών του επιλογών θα μείνει χωρίς το χρίσμα, αρα είμαστε έτοιμοι να στηρίξουμε κάτι ανεξάρτητο! Είτε αυτό λέγεται Κάρναβος, είτε Μαργαρίτη, είτε Ηλιάκης!
    Όσον αφορά τις Δημοτικές Πανελλαδικά, θεωρώ πως και τα δυο μεγάλα κόμματα θα μείνουν πίσω καθώς οι καιροί επιτάσσουν αριστερές επιλογές, όμως μην ξεχνάμε πως θα είναι και μεγάλη η αποχή...

  6. chrisss avatar
    chrisss 22/07/2010 17:59:29

    Δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως δεν θα πάρει το χρίσμα ο Κάρναβος..επίσης αυτό με τους καιρούς και τις αριστερές επιλογές, σαν κακό αστείο ακούγεται..

  7. γιώργος avatar
    γιώργος 23/07/2010 13:08:46

    Μακάρι να μην πάρει το χρίσμα ο Κάρναβος, έτσι θα μπορέσει να δουλέψει καλύτερα. Και ο Χατζόπουλος που πήρε το χρίσμα στις προηγούμενες τι κατάφερε; ούτε 25% δεν έπιασε!

  8. Πάνος avatar
    Πάνος 02/09/2010 15:39:00

    Οντος η Καλλιθέα πρέπει να γυρίσει σελίδα αλλα αυτά περί ανεξάρτητης υποψηφιότας κλπ μου ακούγονται πολύ αστεία. Κανείς δεν είναι και ούτε πρέπει να ειναι ανεξάρτητος. Πρέπει όλοι να μας πούν τι πιστεύουν για όλα τα μεγάλα προβλήματα που απασχολούν σήμερα τον εργαζόμενο κόσμο των 700 ευρω, τον άνεργο, τον συνταξιούχο των 600 ευρώ, πια είναι η αποψη τους για την κυβερνητική πολιτική που καταργεί δικαιώματα χρόνων και μας γυρνάει ένα αιώνα πίσω. Ας μας πούν λοιπον, αφού είναι ανεξάρτητοι, ποια είναι η θέση τους για όλα αυτά, ποια η άποψη τους για το ΔΝΤ, πώς πιστεύουν ότι θα σταθούν απέναντι στον κόσμο που υποφέρει εδώ και χρόνια από τις αντιλαικές πολιτικές κτλ. Σήμερα κανείς δεν μπορεί να κωφεύει απέναντι σε όλα αυτά, πόσο μάλλον ενας που διεκδικεί να γίνει δημοτικός άρχοντας. Καλή η συζήτηση για το πράσινο και τις πλατείες αλλα νομίζω ότι ενας υποψήφιος τοπικός άρχοντας πρέπει να μας πεί και τη θέση του για τα παραπάνω ζητήματα.

  9. giannis kazatzoglou avatar
    giannis kazatzoglou 07/10/2010 10:28:00

    Δεν ξερω εαν η Καλλιθεα θα καταφερει ποτε να εχει δημαρχο απο τον χωρο της ΝΔ αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι οι νυν δημοτικοι συμβουλοι της ΝΔ ηταν πολυ μακρια απο τον κοσμο ολα τα χρονια βολεμενοι σε ακριβοπληρωμενες θεσεις σε θεσεις που κανενας δεν κερδισε με την αξια του αλλα απο τις πλατες του λαου της καλλιθεας.Οσο αφορα τον καρναβο δεν νομιζω να ξεχνα κανεις τις φημες αλλα και το πολεμο που εκανε στον Χατζοπουλο γιατι δεν πηρε το πολθποθητο χρισμα.Ειναι πολυπροσωπος ψευτης και δεν εχει κανενα οπαμα για την καλλιθεα θελει απλα μια καλη παρουσια για να εισχορισει μετα στο νεο κομμα της Μπακογιαννη της πολιτικης του μητερας ετσι δεν ειναι ψευτη δημητρακη