09/12/2008 01:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανταπόκριση από το Βερολίνο

Διαβάστε και μια ανταπόκριση από το Βερολίνο και συγκρίνετέ την με όσα ακούσατε ή διαβάσατε χθες

http://www.antinews.gr/blogimages/berlin.pdf 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας avatar
    Κώστας 09/12/2008 01:46:19

    Η κυβέρνηση αυτή άφησε την Αθήνα να καεί για να εκμεταλλευτεί πολιτικά τον φόβο των πολιτών! Σκοπός της είναι να επαναληφθεί το φαινόμενο των περσινών πυρκαγιών και να μιλάνε για ασύμμετρη απειλή! ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ!

  2. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 09/12/2008 01:58:06

    Ρε Κώστα, μεγαλύτερη σαχλαμάρα δεν μπορούσες να γράψεις;

  3. probokator2 avatar
    probokator2 09/12/2008 02:01:12

    Δεν το βρίσκω σαχλαμάρα, μόνο πιθανό να μην επικαλεστεί ασύμμετρη απειλή αλλά κάτι άλλο.

  4. τσούχτρα avatar
    τσούχτρα 09/12/2008 02:06:47

    μάλιστα. πάλι καλά. δηλαδή δεν ήταν καθόλου οργανωμένο το πράγμα, ούτε στο Βερολίνο! και κάλυψη από τον πρόξενο για να παραμείνουν γνωστοί άγνωστοι. Μένει μόνο να βρούμε την νεοελληνική "επανάσταση" με τι χρώμα θα την ντύσουν, ποιό περίσσεψε άραγε στις ανατολικές χρηματοδοτήσεις τους;

  5. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 09/12/2008 02:28:33

    Πράκτορες ήταν, λοιπόν, οι καταληψίες. Μά'στα! Ο συγγραφέας; ούτε ανταπόκριση του Κοραντή να 'τανε! Άμα πήγαινε πιο κοντά, θα άκουγε ότι μιλούσαν 9 αμερικάνικα, 4 τούρκικα και 2 σκοπιανά.

  6. TEO avatar
    TEO 09/12/2008 10:31:45

    karamanlhs h xaos epilexame to xaos tetoios pou einai autos

  7. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 09/12/2008 10:54:45

    Η ανταπόκριση είναι δική μου. Ζήτησα από το διαχειριστή να το αναφέρει και προφανώς στον πυρετό των στιγμών ξεχάστηκε. Κατέγραψα αυτά που είδα και άκουσα. Ζω στο Βερολίνο 35 χρόνια και γνωρίζω την πιάτσα όσο λίγοι. Τουλάχιστον για τα καθέκαστα εδώ, όποιος διαφωνεί, καλό είναι να έρχεται με επιχειρήματα. Εκτός από χέρια για να χειροκροτάω και στόμα για να φωνάζω, έχω και πέντε εγκεφαλικά κύτταρα. Κατά πόσο αυτά είναι άρρωστα, θα το δείξει το μέλλον. Μέχρι σήμερα απέδειξα στους αντιπάλους μου, ότι δεν υπερσκελίζομαι άνευ μάχης. Ειδικά στο Βερολίνο, όπου άμα λάχει κατεβάζω στρατό.

  8. tony avatar
    tony 09/12/2008 15:37:50

    Τρόμος.Συμφέρει σε όλους,στον Γιωργάκη στον Κωστάκη στον Αλαβάνο στον Καρατζαφέρη στον Πουτιν και στον Ομπάμα. Επίσεις δίνει αφθονη τροφή στά κανάλια.
    ΥΠΕΡΘΕΑΜΑ μην χασεται στις 8 το κάψιμο της Αθήνας live.MONO APO TO KANALI MAS.Βολεύει και εμένα ξέχασα το πως θα κάνω Χριστούγεννα βρήκα άλλοθι για τις πολύ πεσμένες πωλήσεις μου.Βολεύει και τον Αλογοσκούφη.Τώρα έχει καλύτερη δικαιολογία για να ζητήσει δάνειο.Βολεύει και τους μαθητές,που να κάθεσαι τώρα νά διαβάζεις?Επίσης βολεύει πολύ τους κτηματομεσίτες που πουλάν εξοχικές κατοικίες τους ξενοδόχους τους εστιάτορες,τους αστυνομικούς τους κλέφτες.Πριν απο δυο χρόνια πουλούσαμε τη γή μας.
    Μετα που η ζήτηση έπεσε αρχίσαμε νά την καίμε για να μας κάνουν δωρεάν διαφήμιση τά ξένα κανάλια.
    Μέχρι εδώ δεν με ανησυχεί τό θέμα.Αυτό που στα αλήθεια με αγχώνει είναι ότι αφού σαν λαός αρνηθήκαμε την παραγωγή σαν μέσο επιβίωσης και προτιμήσαμε τον διορισμό και αυτό τελικά μας έγινε τρόπος ζωής στο τέλος όταν θα τά έχουμε κάψει όλα και όταν θα τά έχουμε πουλήσει όλα θα έχουμε μόνο μια επιλογή.αυτή που φοβάμαι.όλοι πάνε στον Καραμανλή να τους ταΐσει.Στο χωράφι δεν πάει κανένας.Στο τέλος οι μπάτσοι θα θρέφονται με κουκουλοφόρο στο φούρνο και οι κουκουλοφόροι με μπάτσο τηγανιτό.Εγώ μαλών θα ψοφήσω της πείνας.

  9. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 09/12/2008 16:47:54

    @Μποτίλια: Αν ήξερα πως το έγραψες εσύ θα το διάβαζα προσεχτικότερα. Τώρα που το ξαναδιάβασα, όμως, πάλι την ίδια εντύπωση αποκόμισα. Δηλαδή, αυτή είναι η άποψή σου, δεν έκανα λάθος. Από την αρχή φαίνεται, με την φανερή δυσπιστία τού πώς μπήκαν μέσα. Και φυσικά στο συμπέρασμά σου. Με άλλα λόγια, την άποψή σου, την πίστη σου, την γνώμη σου για το τι έγινε μεταφέρεις, χωρίς όμως να την ΑΙΤΙΟ-ΛΟΓΕΙΣ με στοιχεία που, τουλάχιστον, αν δεν αποδεικνύουν, να προκαλούν εύλογες ενδείξεις. Το ότι δεν ήταν αναγνωρίσιμοι, επιτυχία στόχου δείχνει. Αυτό έλειπε να μπορούσαν να τους αναγνωρίσουν οι συνταξιούχοι της πλατείας. Νομίζω τα ξέρεις πολύ καλύτερα από μένα αυτά.

    Κοίτα εδώ πόσες άλλες κινητοποιήσεις υποστηρίζουν ότι έγιναν εκεί:

    Poreies sumparastashs sth Germania
    (από Frankfurth 4:23πμ, Τρίτη 9 Δεκεμβρίου 2008)

    Solidemos in Deutschland am 07.12.: Hamburg | Berlin

    Solidemos am 08.12.: Köln | Bremen | Schneverdingen | Dresden | Hannover | Potsdam

    Presseübersicht (geupdatet 08.12.):
    spiegel.de | orf.at | derstandart.at | welt.de | sueddeutsche.de | zeit.de

    Indymedia:
    Hintergrund (1) | (2) | (3) | Kurzmeldung (06.12) | Übersicht (07.12.) | indymedia.org.uk | athens.indymedia.org (1) | (2) | (3) | (4)

    Videoberichte:
    yahoo.com (06.12.) | yahoo.com (07.12.) | tagesschau.de (07.12.) | tagesschau.de (09.12.) | spiegel.de (07.12.) | spiegel.de (08.12.) | reuters (08.12.) | bbcnews.com (07.12.)

    Στα παραπάνω, μπορεί και να βρεις στοιχεία για υποστήριξη της άποψής σου περί "πρακτόρων". Εγώ δεν μιλάω Γερμανικά. Ούτε, βέβαια, θεωρώ αυτές τις σελίδες αξιόπιστες, ΑΝ δεν τις διπλο-τσεκάρω. Αν ήξερα, πάντως, πως ήσουν σύ ο συγγραφέας, δεν θα σχολίαζα έτσι, γιατί ξέρω τις ΓΝΩΣΕΙΣ και τις ΑΠΟΨΕΙΣ σου περί "συνωμοσιολογίας, όπως κι εσύ τις δικές μου, οπότε, οποιαδήποτε περαιτέρω συν-ζήτηση έχει μεταφερθεί για αλλού.

    Τα άλλα που λες, δεν νομίζω ότι αφορούν εμένα. Αν δεις σε παλιό ποστ, σου είχα αφήσει σχόλιο- μήνυμα "να κάνεις ρεπορτάζ" για το θέμα, οπότε εμπιστεύομαι, ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ, τα ...εγκεφαλικά σου κύταρρα.

    ΥΓ. Δες και μια άλλη άποψη περί "Ρεσάλτο":

    http://docs.google.com/Doc?id=dcj5p9fq_24ggh8gxcc

    Και: Το «αριστερό» Ρεσάλτο στην Ακροδεξιά (UPDATED). -κάν' το κόπυ-πέιστ και βάλ' το στην αναζήτηση

    *****

    Σε αφήνω, βγήκε το λευκό φέρετρο του πιτσιρίκου. (Πόσο τυχεροί είμαστε που έχουμε τα παιδιά μας! Πώς αντέχουν οι γονείς τον θάνατο του παιδιού τους, άραγες;).

    Ευλάβειας ησυχία στο μεγάλο πλήθος. Και λουλούδια. Και βουβά δάκρυα... Για το αγόρι μας, που θα γελάει για πάντα με κλειστά μάτια και το μπλουζάκι "Never mind the Bollocs", στην οθόνη τής μνήμης μας...

    - Καλό ταξίδι, Αλέξανδρε- Ανδρέα!

    "Το ωραιότερο τραγούδι πούχω ακούσει
    το είπε ένας καπετάνιος πριν πεθάνει:
    'Το πιο ωραίο,
    -το ποιο ωραίο!-,
    είναι το επόμενο λιμάνι!'..."- (Παύλος Παυλίδης)

  10. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 10/12/2008 00:16:27

    @νήπιος γέρων
    Δεν ζητώ ειδική μεταχείριση από κανένα, διότι αποσκοπώ να κριθώ από τις απόψεις και τις πράξεις μου αποκλειστικά. Στην ανταπόκριση αναφέρομαι σε γεγονότα. Την άποψη μου την έκφρασα καθαρά, σαν συμπέρασμα του γράφοντος. Το συμπέρασμα αυτό εξάγεται αποκλειστικά από τα γεγονότα που παράθεσα, και που κατά τη γνώμη μου το τεκμηριώνουν. Δεν αφορά θεωρίες συνωμοσίας. Όσοι διαφωνούν, ας βγάλουν άλλα συμπεράσματα κατά το δοκούν.
    Οι Γερμανοί είναι λαός κατά παράδοση φιλελληνικός. Την αλληλεγγύη τους στον αγωνιζόμενο Ελληνικό λαό εκφράζουν με κάθε δυνατή ευκαιρία και τους είμαι ευγνώμων. Την περίοδο της δικτατορίας, στην ίδια πλατεία έγιναν διαμαρτυρίες με δεκαπέντε χιλιάδες ανθρώπους και ξηλώθηκαν κράσπεδα.
    Αποφασιστικό ρόλο αυτή τη φορά έπαιξαν τα Γερμανικά μίντια. Οι Γερμανοί φιλέλληνες αυτή τη φορά δεν προσήλθαν στην "κατάληψη", με εξαίρεση σαράντα πιτσιρίκια.
    Αναμφίβολα κάποιες διαμαρτυρίες σε άλλες πόλεις ήταν μαζικές. Και πολύ καλά έγινε έτσι. Ο εκτελεστής μπάτσος και οι όποιοι συνένοχοι - άσχετα ποιους θεωρούμε συνενόχους ο καθένας μας - οφείλουν να γίνουν αντικείμενο διεθνούς κατακραυγής.
    Όσο αφορά το Ρεσάλτο και τους χριστιανούς, καλό είναι να μη συγχέομαι μαζί τους. Ανήκω αλλού. Το Ρεσάλτο και τη γραμμή που αυτό προβάλει, σύμφωνα με την εγκυκλοπαιδική μου κατάρτιση, μάλλον θα πρέπει να το γνωρίζω ήδη.

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/12/2008 04:06:37

    Είδα δυο εγκομιαστικά σχόλιά σου για άρθρα του "Ρεσάλτο", γι' αυτό σου είπα.

    Και αν μου ζήταγες, που λέει ο λόγος, "ειδική μεταχείριση", δεν θα μπορούσα ...να εκπληρώσω την επιθυμία σου, e- φίλε!

  12. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/12/2008 04:08:00

    Διόρθωση: "εγκωμιαστικά".

  13. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 11/12/2008 01:13:42

    @νήπιος γέρων