#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/01/2009 04:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανταπόκριση από την μαρτυρική Γάζα

(Γάζα, 19/1, για το http://www.antinews.gr/).  

Ύστερα  από τρεις εβδομάδες, η αποψινή  είναι η πρώτη νύχτα  στη Γάζα, χωρίς τον τρόμο των βομβαρδισμών, των επιθέσεων με βλήματα από τανκς σε κάθε πιθανό και απίθανο στόχο, τον τρομερό βόμβο των αεροσκαφών, τις σειρήνες των νοσοκομειακών, τις λάμψεις,  το αίμα και την καταστροφή. Μόνο τα μη επανδρωμένα αεροσκάφη,  δεν σταματούν να πετούν πάνω από τον ουρανό της βαριά πληγωμένης Γάζας, τα λεγόμενα «κουνούπια». Άλλωστε, αυτά καταγράφουν κάθε κίνηση στο έδαφος σε εικοσιτετράωρη βάση με ή χωρίς εκεχειρία....

Μπαίνοντας  στην πόλη της Γάζας,  από τη νότια συνοικία Ταλ Αλ Χάουα η εικόνα είναι  τρομακτική. Πολυώροφα κτίρια ξεκοιλιασμένα,  το νοσοκομείο (Αλ Κουτσ) τζαμιά, και φτωχικά  σπίτια, άλλα  ισωπεδωμένα,  άλλα καμένα  και άλλα βαριά πληγωμένα. Η μυρωδιά που αναδύουν τρομακτική. Σε όλα τα γύρω κτίρια που έχουν μείνει όρθια,  παράθυρα και πόρτες χάσκουν ανοικτά. Προχωρώντας προς το κέντρο της πόλης οι πληγές μεγαλώνουν, σε κάθε γειτονιά και ένα  κτίριο χτυπημένο, χαλάσματα, έπιπλα, κουβέρτες, σκεύη ένας θλιβερός σωρός. Σπίτια ερείπια, άνθρωποι που κοιτούν με τρόμο τα χαλάσματα, άλλοι μιλούν για την ώρα που έπεσε η βόμβα, για τους τραυματίες και τους νεκρούς, για τη στιγμή του μεγάλου τρόμου που τους κύκλωνε από παντού, γιατί οι βομβαρδισμοί ήταν συνεχείς και σχεδόν παντού.  

Μπροστά σε κάθε κατεστραμμένο σπίτι, άλλοι καταριούνται το Ισραήλ, και άλλοι κοιτούν τα χαλάσματα με παγωμένο βλέμμα. «Αυτό ήταν  το μόνο σπίτι χριστιανών σε τούτη τη γειτονιά (Σαλάμ Ασάμπα), αυτοί οι άνθρωποι δεν είχαν καμία σχέση με τη Χαμάς. Αυτοί δεν πολεμούν τη Χαμάς αλλά όλους τους Παλαιστίνιους»,  λένε οι γείτονες. Και δεν είναι οι μόνοι. Όπου να σταθείς και να μιλήσεις  το ίδιο θα σου πουν... και κυρίως οι  αντίπαλοι της Χαμάς, άνθρωποι που συμμετείχαν στον εμφύλιο Χαμάς και Φατάχ από την απέναντι όχθη!!

Αστυνομικά τμήματα, τζαμιά, το ισλαμικό Πανεπιστήμιο, κυρίως τα εργαστήρια  του είναι πλέον μια άμορφη μάζα από μπάζα. Το περίεργο είναι η έντονη μυρωδιά... «Βόμβες φωσφόρου δοκιμάζουν πάνω μας», ισχυρίζονται όσοι βρίσκουν ίχνη από ένα υλικό σα λάσπη που καπνίζει ακόμη, σε κτίρια που βομβαρδίστηκαν μερικές μέρες νωρίτερα.. Παραπονούνται ότι έχουν φαγούρα όταν πλησιάσουν... Το θέαμα δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε με το Γκρόζνι. Η Γάζα είναι τόσο πυκνοκατοικημένη, κτίρια ακουμπούν το ένα στο άλλο, χωρίς ελεύθερους χώρους, χωρίς οπτικές ανάσες, και τούτες οι καταστροφές δίνουν μια βιβλική εικόνα καταστροφής. Ο οικονομικός αποκλεισμός τους είχε εξαθλιώσει, το 80% του πληθυσμού πριν από την επίθεση του Ισραήλ εξαρτιόταν από την ανθρωπιστική βοήθεια, όμως  η τελευταία επίθεση του Ισραήλ τους αποτελείωσε.  Ένα εκατομμύριο  άνθρωποι σε όλη της Λωρίδα  έμειναν χωρίς  ρεύμα και  μισό εκατομμύριο χωρίς νερό για τρεις εβδομάδες και κυρίως με τον τρόμο της ρουκέτας, της βόμβας και της σφαίρας. Και πάνω από όλα  να μην ξέρεις που να πας να προφυλαχθείς.  

Όταν χτυπούν το αμερικάνικο σχολείο του ΟΗΕ, τις αποθήκες ανθρωπιστικής βοήθειας, όταν μόνο στις εγκαταστάσεις της UNRWA σκοτώθηκαν 43 άνθρωποι  και τραυματίστηκαν 130, τότε η βαρβαρότητα αυτής της επίθεσης είναι ασύλληπτη είναι καθαρό έγκλημα πολέμου!
Ποιος μπορεί να πιστέψει  ότι τα στελέχη της Χαμάς κρύβονταν σε αυτούς τους στόχους;  Έφτασαν τους 1300 οι νεκροί και οι μαχητές δεν ξεπερνούν τους 100. Ένας πόλεμος λοιπόν μαζικής  παραδειγματικής τιμωρίας και εκδίκησης του άμαχου πληθυσμού. 

Για τις πολιτικές ζημιές και τα κέρδη και για τις δύο πλευρές,  είναι βέβαιο πως  θα ακολουθήσουν πολλές αναλύσεις, όμως ο τρόπος τα μέσα και οι μέθοδοι που χρησιμοποιήθηκαν σε αυτό τον πόλεμο πρέπει να μας ανησυχήσουν βαθιά.... Αν αυτό περάσει  έτσι, τότε δεν θα έχουμε μόνο μια  παλαιστινιακή πόλη   προσφύγων ( έτσι κι αλλιώς)  που απέκτησε άλλους 100.000 νέους πρόσφυγες και 1200  άμαχους αθώους νεκρούς, αλλά θα  έχουμε ανοίξει την πόρτα  σε μια μετα-μεσαιωνική βαρβαρότητα. για τους πολέμους που έρχονται και όχι μόνο... 

Ελένη Λ.

(φωτογραφίες, Reuters)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 19/01/2009 09:57:14

    ΠΟΛΕΜΟΣ; ΠΟΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ;

    Αυτό που συμβαίνει στην Γάζα ΔΕΝ είναι "πόλεμος". Πόλεμος συμβαίνει μεταξύ ΚΡΑΤΩΝ. Εδώ έχουμε ένα κράτος, το Ισραήλ, και μια περιοχή του, την Γάζα, η οποία στην ουσία είναι μια φυλακή του Ισραήλ. Έτσι, έχουμε ένα κράτος που επιχειρεί κατά υπηκόων του, με τον στρατό του σαν ...αστυνομία . Αυτό είναι και το πρόβλημα του στρατού του Ισραήλ: έχει καταντήσει αστυνομία. Εξ ού και η ήττα στον Λίβανο.

  2. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 10:31:31

    "νήπιος γέρων"-πες τα Χρυσόστομε τέτοια σφαγή ανθρωπίνου πληθυσμού μόνο στο ελλαδισταν παρατηρείτε με την ρύπανση στης μεγαλόπολις ...φενεται μας έχουν ζηλέψει....

  3. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 10:36:19

    Εκεί με υγρό μόλυβδο και φώσφορο εδώ με λαθραίο κακής ποιότητας βενζίνη και πετρέλαιο .

  4. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 19/01/2009 10:48:54

    Οι μονοι που μπορουσαν να αναπαραγουν την κτηνωδια που υπεστησαν στο Β Παγκοσμιο πολεμο ηταν οι ιδιοι.

    Τοσο μενος,τετοια κρατκη αλητεια και με τοση διεθνη ανοχη-συνενοχη,ξεπερναει οσα εμαθα,εζησα,νομιζα,πιστευα,ηλπιζα...

    Στο παρελθον,ορισμενες φορες τουλαχιστον, ημουν υπερηφανος για την σταση της χωρας μου...

  5. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 10:51:20

    Προς ΛΕΒΙ(τον θυμάστε ως σχολιαστή) τώρα με ψυχραιμία θα περιμένω της αναλύσεις σου που θα μας εκθειάσεις . οι ανταποκρίσεις και αυτά που ακούμε είναι απίστευτα –προσωπικά πιστεύω ότι πρόκειται για ιδιόρρυθμο «εμφύλιο πόλεμο» που δεν τιμά την κυβέρνηση του Ισραήλ ,αλλά και τους μέχρι πρόσφατα υποστηριχτές βλέπε ΥΠΑ (αφού το Ισραήλ δεν αναγνώρισε επίσημα την κυβέρνηση τον Παλαιστίνιων ,αλλά και η Ελλάδα)

  6. KaryID avatar
    KaryID 19/01/2009 11:01:31

    @άτακτε: !!! μ' ένα σου σμπάρο δυο τρυγόνια, πω πω πω ...

  7. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 11:15:50

    @KARY ID -μην σου τύχει να είσαι πατέρας η μητέρα σε αυτό το χώρο και να σηκώνεις το πτώμα η σωμα ενός παιδιού ...φωτογραφίες μας δείχνουν καθημερινός .
    Τα αλλά είναι σκατά…

  8. spyros avatar
    spyros 19/01/2009 11:41:18

    Ο ¨νηπιος γέρων¨ έχει δίκιο για τα περί πολέμου. Δυστυχώς όλο και πιο τακτικά βλέπουμε συρράξεις χωρίς δύο αντιμαχόμενους στρατούς. Τα σύγχρονα εγχειρίδια πολέμου αρχίζουν πλέον από την αντιμετώπιση τρομοκρατικών ομάδων εντός πόλεων. Ίσως ο πόλεμος με την παραδοσιακή του έννοια, έχει –για κάποιους λόγους- περάσει σε δεύτερη μοίρα. Δεν είναι τυχαίο ότι μόνο αυτές τις μορφές δράσης απαντάμε καιρό τώρα. Μορφές που μπορεί να έχουν λιγότερες απώλειες από την πλευρά των στρατευμάτων, έχουν όμως τεράστιες μεταξύ του άμαχου πληθυσμού.

  9. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 11:48:24

    Spyro – αυτή είναι και πραγματική αιτία που στην Ελλάδα μέχρι σήμερα δεν έχει καταγράφει επίσημα ο Ελληνικός εμφύλιος Πόλεμος του 1946-49 …….2009 ...

  10. spyros avatar
    spyros 19/01/2009 12:00:51

    Άτακτε, ευτυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε δει ακόμα τέτοιες εικόνες. Γιατί δεν είναι μόνο ο μεγάλος αριθμός των νεκρών μεταξύ των αμάχων. Είναι η καταστροφή των δομών της πληγείσας κοινωνίας που οδηγεί χιλιάδες κόσμου στην εξαθλίωση και τον ανθρωπιστικό ευτελισμό. Έναν πληθυσμό, που από εκεί και πέρα είναι έρμαιο σε όποιον του προσφέρει ακόμα κι ένα ποτήρι νερό. Κι αυτό είναι εξίσου εγκληματικό.

  11. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 12:01:32

    και η εξουσιαστες μαζεβουν "δαφνες" .
    "Ολλα στο βωμο του χαος ολλα ειναι μια ιδεα" -94 ...

  12. anonymous avatar
    anonymous 19/01/2009 12:08:17

    Νέα ελληνική ανθρωπιστική βοήθεια πρόκειται να αναχωρήσει σήμερα για τη Γάζα.

    ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ, αυτή τη φορά, να έχουν ελεγχθεί οι ημερομηνίες λήξης τροφίμων και φαρμάκων (όχι άλλα ληγμένα γάλατα και σάπια κοτόπουλα) καθώς και τα λοιπά αντικείμενα στις κούτες (στρινγκ δε χρειάζονται).

  13. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 12:30:41

    Οι κλέφτες και οι ψεύτες άιντε ένα ,άιντε δυο ,άιντε δέκα χρόνια......
    να κρύψουν τα αφορολόγητα μετά ….
    .μπλουζ στο βούρκο …

  14. άσχετος avatar
    άσχετος 19/01/2009 12:50:40

    Φάκτορα, πόσο ανόητος μπορεί να είναι κάποιος που ξέρει καλύτερα απο μια δημοσιογράφο που βρίσκεται επί τόπου; Λίγοι απο την Ελλάδα έχουν απεσταλμένο αυτή την στιγμή στη Γάζα και ο επιτήδειος ανώνυμος που τα ξέρει όλα σου προτείνει π...ιες. Ημαρτον κύριε

  15. spyros avatar
    spyros 19/01/2009 12:54:27

    @anonymous
    αυτός ο άνθρωπος θα πρέπει να πάει αύριο στο νοσοκομείο να περιθάλψει ισραηλινούς ασθενείς! Προσπαθήστε απλά να βάλετε τον εαυτό σας στη θέση του!

  16. Στην κόψη του ξυραφιού avatar
    Στην κόψη του ξυραφιού 19/01/2009 13:03:16

    Ξερολιάσεις Φάκτορα, ξερολιάσεις...των 12.24

  17. anonymous avatar
    anonymous 19/01/2009 13:08:57

    12.24 Δεν ισχύει το ίδιο για όλους : άλλοι τα αγνοούν, άλλοι χρειάζονται την επανάληψη για να καταλάβουν..

  18. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 19/01/2009 13:11:49

    Κοίτα σύμπτωση...τώρα που παίρνει θέση ο Obama, μοιάζει να τελειώνει ο "πόλεμος"...ή μήπως κάνουμε διάλλειμμα;;;

  19. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 13:13:17

    Βανζέτι- απο το μιαλο σου και στα αυτια τους ....

  20. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 13:14:27

    Μια ευχή ήταν ….

  21. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 13:27:49

    και το www.iparemvasi.blogspot.com ειναι ωραια 1!!!!!

  22. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 20:13:00

    pantos o Lebi afantos .....

  23. Factorx avatar