Αντί να ζητήσει συγνώμη η Βούλτεψη τα βάζει με τους δημοσιογράφους
11/09/2014 07:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντί να ζητήσει συγνώμη η Βούλτεψη τα βάζει με τους δημοσιογράφους

Σύμφωνα με τη… φωνή της κυβέρνησης όλοι οι Έλληνες είστε κορόιδα κι αυτή μάγκας που δεν έχει ακίνητο

Ξύπνησε το πρωί, χαράματα μάλιστα, και βγήκε σε κανάλια και ραδιόφωνα για να μαζέψει τα ασυμμάζευτα. Ο λόγος για την κυβερνητική εκπρόσωπο Σοφία Βούλτεψη και την μεγαλειώδη γκάφα της να πει ότι είναι χαμένα λεφτά η επένδυση σε ακίνητα κι ότι αυτή δεν έχει ακίνητη περιουσία.

Επομένως σύμφωνα με τη… φωνή της κυβέρνησης όλοι οι Έλληνες είστε κορόιδα κι αυτή μάγκας που δεν έχει ακίνητο, επομένως γιατί να ενδιαφέρεται για τον ΕΝΦΙΑ;

Και προσπαθώντας να δικαιολογηθεί η κ. Βούλτεψη αντί να ζητήσει συγγνώμη χρησιμοποίησε το ίδιο επιχείρημα που χρησιμοποιούν όλοι οι ένοχοι. Τα έβαλε με τους δημοσιογράφους του διαδικτύου που παρερμήνευσαν και παρουσίασαν αποσπασματικά τις δηλώσεις της.

Σήμερα το πρωί, μιλώντας στην πρωινή εκπομπή του ΑΝΤ1 ισχυρίστηκε ότι δεν είπε ποτέ ότι είναι χαμένα λεφτά η αγορά ακινήτων και ότι είναι προσωπική της άποψη να μην επενδύει στα ακίνητα. Και άρχισε ένα λογύδριο για τη δημοσιογραφία και πόσο αυτή ξέρει από αυτά. Αλλά η πλάκα ήταν όταν άρχισε να μιλάει για την κρίση λέγοντας: «Το 1992 όταν πήγαινα αποστολή στη Βοσνία και περνούσα από την παραλιακή για το αεροδρόμιο του Ελληνικού, τα αυτοκίνητα από τα νυχτερινά κέντρα ήταν ακόμη εκεί παρκαρισμένα κι έλεγα στον άντρα μου: Βρε Θανάση, θα χρεοκοπήσουμε. Το έλεγα από το 1992».

Έλεος πια !!! Και προφήτης η κ. Βούλτεψη, λόγω της μεγάλης δημοσιογραφικής της καριέρας είχε προβλέψει την κρίση. Τι να πει κανείς. Όταν η κυβέρνηση στηρίζει την ενημέρωσή της σε τέτοιες περιπτώσεις της φταίνε οι δημοσιογράφοι του διαδικτύου, οι ανώνυμοι όπως είπε. Δείγμα παρακμής… Θανάση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 11/09/2014 07:51:00

    Μπορεί η κ. Βούλτεψη να έχει δίκιο, αλλά αν η Κυβέρνηση δεν την αποπέμψει πάραυτα και εντός της σήμερον, στα σίγουρα θα έχει επιτύχει ακόμα ένα αυτογκόλ!!!

  2. ΑΛΥΤΗ ΕΞΙΣΩΣΗ avatar
    ΑΛΥΤΗ ΕΞΙΣΩΣΗ 11/09/2014 08:04:54

    Ακίνητο μπορεί να μην έχει η κ.Βούλτεψη, αλλά πλάκα και μάλιστα πολύ μεγάλη, έχει. Απορεί κανείς, πώς και της ανατέθηκε ένα τόσο ευαίσθητο και απαιτητικό πόστο, απ΄όπου σε καθημερινή βάση πίπτοντας από γκάφα σε γκάφα εκθέτει ανεπανόρθωτα την κυβέρνηση, που μόνο αυτό δεν έχει ανάγκη ετούτη την ώρα.

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ ΑΛΥΤΗ ΕΞΙΣΩΣΗ 11/09/2014 10:10:11

      ... άμα έχεις πλάτες, όλα γίνονται και δεν σε κουνάει και κανείς!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΑΛΥΤΗ ΕΞΙΣΩΣΗ 11/09/2014 11:29:10

      Ακίνητο είναι η ίδια,ντουβάρι,που ήδη άργησε να την πάρει το σχέδιο για κατεδάφιση...

  3. Jimakos avatar
    Jimakos 11/09/2014 11:37:39

    Για να βρούμε άνθρωπο που θα πει συγγνώμη έσφαλα, πρέπει να βγούμε στους δρόμους με φανάρι, σαν το Διογένη.

  4. Tassos avatar
    Tassos 11/09/2014 12:01:37

    Δίκιο έχει, όσοι έχετε πάνω από ένα σπίτι παίξατε και χάσατε. Να μάθετε να επενδύετε σωστά τα λεφτά σας και όχι σε φούσκες ακινήτων

    • Άπαντα  Επιστάμεμενος avatar
      Άπαντα Επιστάμεμενος @ Tassos 11/09/2014 12:24:39

      Ακόμη και η ίδια η κυβέρνηση που εφαρμόζει, τον ΕΝΦΙΑ και την γενική υπερφορολόγηση, παραδέχεται ότι πρόκειται για μέτρα εξτρίμ και άδικα. Η δικαιολογία της είναι δεν μπορεί προς το παρον να κάνει κάτι καλύτερο και όσο θα βελτιώνεται η οικονομία θα μειώνονται οι αδικίες. Υπάρχει όμως ένα 0.00000001% του ελληνικου λαού, περίπου 100 άτομα σε όλην την επικράτεια, που λένε τα ίδια πράγματα με σένα, Τάσσε. Μέσα στο αντινιουζ έχουμε την τιμή να έχουμε 5 τέτοιους. Πολύ υψηλό ποσοστό αν σκεφτούμε πως σε όλη την Ελλάδα υπάρχουν 100 τέτοιοι μετά βίας...

      • Tassos avatar
        Tassos @ Άπαντα Επιστάμεμενος 11/09/2014 12:43:37

        ούτε ένα σπίτι δεν έχω γιατί είμαι φτωχός. Εσείς μπορείτε να με πείτε γιατί κάνατε παραπάνω από ένα? Επένδυση δεν κάνατε? Ε θα πληρώσετε φόρο. Γελάω γιατί με λεν φίλοι μου τι φόρους εισοδήματος πληρώνουν στο εξωτερικό (πανω από 40%) και τι φόρους κατοικίας (θα πηδούσατε στο ταβάνι). Αντί να κάνετε καμμιά δουλειά το παίζατε εισοδηματίες μην χαλάσετε το πεντικιούρ σας...

        • ΑΛΥΤΗ ΕΞΙΣΩΣΗ avatar
          ΑΛΥΤΗ ΕΞΙΣΩΣΗ @ Tassos 11/09/2014 15:18:29

          '' ούτε ένα σπίτι δεν έχω γιατί είμαι φτωχός'' Μην είστε όμως και μίζερος και κακομοίρης, εκτός από ...φτωχός! Σε καπιταλιστικό σύστημα ζούμε, όποιος θέλει επενδύει τα χρήματά του με όποιον τρόπο επιθυμεί. '' Γελάω γιατί με λεν φίλοι μου τι φόρους εισοδήματος πληρώνουν στο εξωτερικό (πανω από 40%) και τι φόρους κατοικίας'' Θα γελάσουμε ευχαρίστως κι εμείς αν μας πείτε και το εισόδημα των ...φίλων σας, τις άφθονες κοινωνικές παροχές που απολαμβάνουν (από την ανταπόδωση των φόρων τους), τις υψηλού επιπέδου υπηρεσίες στούς τομείς της παιδείας και της υγείας κ.πλ, κ.λπ. Πείτε μας να γελάσουμε παρέα λοιπόν και μην είσαστε τόσο μικρόψυχος. Κάποιοι έτυχε και μπόρεσαν με θυσίες μιάς ζωής να αποκτήσουν ακίνητο, μπορεί κι εξοχικό. Η λογική σας είναι ίδια με αυτού που προσεύχεται, για το χαμό της ...κατσίκας του γείτονα. Μίζερο....

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Tassos 11/09/2014 13:10:52

      Μα το σπίτι δεν είναι φούσκα,επένδυση είναι!Φούσκα το κατάντησαν τα επιθετικά μέτρα της τρόϊκας και των προθύμων που τα υιοθέτησαν... Εσύ δηλαδή τί ακριβώς θεωρείς σωστή επένδυση;

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Tassos 11/09/2014 13:51:48

      Μία η Βούλτεψη και ένας ο Tassos. Αγαπητέ μου, νομίζω ότι έχετε όλα τα προσόντα για να γίνετε... κυβερνητικός εκπρόσωπος! Όχι όμως ό,τι κι ό,τι. Επιπέδου Βούλτεψη. Πού να σας καταλάβουμε εμείς οι κοινοί θνητοί...

  5. Διογένης avatar
    Διογένης 11/09/2014 12:20:03

    Ομολογώ ότι η Βούλτεψη μου ήταν συμπαθής λόγω της αντιμνημονιακής αρθρογραφίας της (μη βαράτε, 'ντάξει...). Όμως τελικά απόψεις αυτού του είδους αποδεικνύουν ένα και μόνο: Ότι η Βούλτεψη είχε αντιμνημονιακή αρθρογραφία επειδή "είδε φως και μπήκε". Σου λέει, "τραβάει" το αντιμνημόνιο τον κοσμάκη, θα πάει με το αντιμνημόνιο. Και τρέχα μετά εσύ, ανώνυμε σχολιαστή του διαδικτύου (κατά πώς θα έλεγε και η ίδια), να προσπαθείς να πείσεις ότι η αντιμνημονιακή επιλογή είναι πιο δύσκολη από τη μνημονιακή...

    • ΑΛΥΤΗ ΕΞΙΣΩΣΗ avatar
      ΑΛΥΤΗ ΕΞΙΣΩΣΗ @ Διογένης 11/09/2014 15:25:30

      Mάλλον παρίστανε την ...αντιμνημονιακή, εκβιάζοντας για κάποια θεσούλα. Μόλις κατάλαβε οτι κοντοζυγώνει η ώρα που θα της παραχωρηθεί πολυθρόνα δερμάτινη μετά μικροφώνου, σταμάτησε τις άριες κι άρχισε το ψαλτήρι. Όλα τα έχουμε δεί και τα έχουμε ακούσει σήμερα πια. Τίποτε δεν πρόκειται να μας εκπλήξει. Μόνο το θετικό, αν κάποια μέρα τύχει κι από ...λάθος, συμβεί.

  6. christof avatar
    christof 11/09/2014 13:25:43

    Η κομμουνιστικη Δεξια εδρασε και παλι .Θανατος και δημευση των οικονομιων και των ακινητων.Ευτυχως η Βουλτεψη σαν κορη της κυβερνησης του βουνου δεν εχει περιουσια. Σαμαρα εαν δεν διωξεις τωρα αυτους που σε εκπροσωπουν θα τρεχεις στα βουνα να κρυφτεις.

  7. mezapos avatar
    mezapos 11/09/2014 13:56:33

    Πήγαινε "αποστολή" πολεμικού ανταποκριτή το 1992 στη Βοσνία, από το γραφείο της στον Ελεύθερο Τύπο, όπου το μόνο που έκανε ήταν μεταφράσεις για το Διεθνές τμήμα της εφημερίδας; Καλά, ποιόν νομίζει ότι δουλεύει; Δεν ξέρει ότι είμαστε λίγοι σε αυτή τη χώρα και γνωριζόμαστε καλά μεταξύ μας; Και ξέρουμε τι δουλειά έκανε όσο ήταν "δημοσιογράφος"; Μεταφράσεις έκανε.

  8. ANTILOGOS avatar
    ANTILOGOS 11/09/2014 15:25:16

    Οι ανθρωποι που επένδυσαν στα ακίνητα συνέβαλαν στη οικονομικη ανάπτυξη της χώρας, δώσανε δουλειές σε χιλιάδες επάγγελματα , δώσανε φόρους στο κράτος, αντί να τα κρατήσουν στο σεντούκια τους, η να τα στείλουν στο εξωτερικό. Τώρα για τη κ. Βουλτεψη τι να πει κανεις. Απλώς ας αντιληφθούν οι ιδιοκτήτες ακινήτων τι εκτίμηση εχουν στο Μαξιμου για αυτούς. Ευτυχώς που υπαρχουν και οι εκλογες,(οπότε και να γίνουν).

  9. chp avatar
    chp 11/09/2014 16:08:51

    Η πραγματικότητα είναι ότι δεν υφίσταται φόρος κατοχής παρά σε ελάχιστες χώρες.Στην Γερμανία ο φόρος είναι 10-11 δις .Σε εμάς 3,6 και αναμένεται να εισπραχθούν 2,6 δις.Αρα είναι ένα τεράστιο ποσόν , ακόμη και με την Γερμανική φιλοσοφία . Τα ακίνητα στην Ελλάδα δεν ήταν φούσκα.Κάποια έτη είχαν τσιμπηθεί ,αλλά δεν ήταν φούσκα. Επίσης η κτηματαγορά είναι βασικό χαρακτηριστικό του οικονομικού συστήματος παγκοσμίως.

    • George N avatar
      George N @ chp 12/09/2014 10:13:16

      Η άνοδος των τιμών των ακινήτων θεωρείται το σίγουρο σημάδι εξόδου από κρίση και είναι λογικό μια και το ακίνητο είναι η σημαντικότερη επένδυση της συντριπτικής πλειοψηφίας. Σε μια κρίση κάνεις ότι μπορείς για να μην καταρρεύσει μια και η τραπεζική πίστη έχει ουσιαστικά βασιστεί πάνω στα τούβλα. Η μείωση φόρων αυξάνει άμεσα το feel good factor μιας κοινωνίας. Η παραβίαση αρχών και κανόνων σημαίνει ότι η αγορά δεν ασχολείται μαζί σου. Ποτέ δεν παίζει μπάλα αν πιστεύει ότι ο διαιτητής είναι με την αντίπαλη ομάδα. Δεν κάνεις τίποτα που κλονίζει την εμπιστοσύνη της Αν δεν έχεις δικαιοσύνη ή αν έχεις διαφθορά ή γραφειοκρατία πληρώνεις premium τιμές Αν δεν σε παίζει η αγορά ο μόνος τρόπος μείωσης της ανεργίας είναι η μετανάστευση και άλλα πολλά....Αλλά αυτά στην Ελλάδα δεν ισχύουν. Ας ξαναδούμε λοιπόν την οικονομική θεωρία της Βούλτεψη που σίγουρα δεν θα αδικηθεί από την ιστορία.

  10. blackunder avatar
    blackunder 11/09/2014 22:38:10

    H θείτσα αυτή τίνος επιλογή είναι?

    • Evangelos avatar
      Evangelos @ blackunder 12/09/2014 02:23:07

      νομίζω την πρότεινε ο Λαφαζάνης και αυτήν (μαζί με Τζέρι και Γκερέκου)

  11. λεανδρος avatar
    λεανδρος 11/09/2014 23:34:27

    εκτός από τη Βουλτεψη και ένα Τάσο υπαρχουν και εκατομμύρια ελληνες που πληρωνουν φετος με τον ΕΝΦΙΑ λιγοτερα απο περυσι ( πανω απο το 60%των ιδιοκτητων ακινητης περιουσιας) και μετα τις διορθωσεις θα ειναι πολυ περισσοτεροι αυτοι που θα πληρωσουν λιγοτερα. Δεν μπορειτε να μας πεισετε οτι ο μεσος ελληνας (και μαλιστα ο μικρομεσαιος) ειναι αυτος που εχει 4 με 5 σπιτια , οικοπεδα, ξενοικιαστα ακινητα κ.λ.π . Μαγκες μας δουλευετε. Τα συμφεροντα σας υπηρετειτε και κατατρομαζετε το κοσμακι , σπερνοντας συγχηση και φοβο. Καλυτερα τα 2 ,65 δις απο τα ακινητα παρα απο τα συνηθη φορολογικα υποζυγια με άμεσους φορους η απο το κοσμάκη με εμμεσους. Οχι αλλα δακρυα για τους μεγαλοιδιοκτητες!

  12. Decimus Maximus avatar
    Decimus Maximus 12/09/2014 09:31:43

    Το "πόθεν έσχες" διαψεύδει τη Σοφία Βούλτεψη Το πόθεν έσχες της Σοφίας Βούλτεψη διαψεύδει τον ισχυρισμό της ότι είναι... ακτήμων και δεν διαθέτει κανένα ακίνητο. Η υφυπουργός συνελήφθη ψευδόμενη για τη δήλωσή της (στα "Παραπολιτικά FM") ότι "δεν έχω ακίνητα". Η πραγματικότητα είναι ότι έχει και σπίτι και εξοχικό και ακίνητα μέσα σε δάσος στην Πεντέλη. Σύμφωνα με το πόθεν έσχες που έχει καταθέσει στη Βουλή η Σ. Βούλτεψη διαθέτει: * Διαμέρισμα στη Γλυφάδα 239 τ.μ. που "συμπληρώνεται" από 130 τ.μ. βοηθητικών χώρων. Το οικόπεδο συνολικά είναι 402 τ.μ. Το διαμέρισμα αγοράσθηκε το 1985 και είναι κατά 100% στην πλήρη κυριότητα της Σ. Βούλτεψη. * Οικία στην Αγία Μαρίνα (Λαγονήσι). Προφανώς πρόκειται για το εξοχικό της υπουργού. Είναι οικόπεδο 516 τ.μ. επί του οποίου βρίσκεται οικία 71,36 τ.μ. και ανήκει κατά 50% στην πλήρη κυριότητα της Σ. Βούλτεψη. * Πάνω από 2.000 τ.μ. στο Ντράφι (μαζί με τον σύζυγό της Θανάση Αγγελόπουλο). Ουσιαστικά πρόκειται για δύο οικόπεδα μέσα σε (σύμφωνα με όσα δηλώνει η ίδια στο πόθεν έσχες της) δάσος συνολικής έκτασης 2.019,16 τ.μ. Η Σ. Βούλτεψη και ο σύζυγός της διαθέτουν έκαστος εξ αδιαιρέτου το 0,0825% της δασικής έκτασης, που συνολικά φτάνει τα 1.224.000 τ.μ. * Αγροτεμάχιο 750 τ.μ. στην Αγία Αικατερίνη στη Μάνδρα. Το οικόπεδο ανήκει κατά 75% στην πλήρη κυριότητα της Σ. Βούλτεψη, ενώ, όπως διευκρινίζει, "δεν υπάρχει συμβόλαιο", καθώς είναι κληρονομιά από τον πατέρα της. (Από την ΑΥΓΗ)

    • ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ avatar
      ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ @ Decimus Maximus 12/09/2014 14:54:22

      Απλά ξεφτίλα. Και ξεφτιλίζει και το κόμμα

    • Ανναμπουμπούλα avatar
      Ανναμπουμπούλα @ Decimus Maximus 12/09/2014 18:34:37

      ...και πέρασε και η θερινή περίοδος και λήξανε κι οι παραστάσεις στο Δελφινάριο. Μιά τόσο ταλαντούχα αρτίστα και να πηγαίνει χαμένη! Πολύ κρίμα.

  13. νεφέλη avatar
    νεφέλη 12/09/2014 21:34:08

    Τελικά ... και με ακίνητα στο πόθεν έσχες της και με μετοχές σε εταιρεία που είναι διευθ. σύμβουλος και υπουργός ακόμη..;;; Μα ποιά είναι τέλος πάντων;

  14. Φώτης avatar
    Φώτης 13/09/2014 00:09:11

    ναι πολυ λίγη για κυβερνητικη εκπροσωπος αλλα...ποσο μα ποσο δικιο εχει!!!!!