#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/04/2012 16:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντίπαλος της ΝΔ δεν είναι ο Βενιζέλος, είναι η απαξίωση των μεγάλων κομμάτων



Όποιος διαβάσει το σημερινό πρωτοσέλιδο των ΝΕΩΝ, όπου ο κ Βενιζέλος δηλώνει ότι η συνεργασία αποτελεί μονόδρομο, αντιλαμβάνεται ότι το ΠΑΣΟΚ  και ο Πρόεδρος του έχουν πλήρως συμφιλιωθεί με την ιδέα της επερχόμενης ήττας. Γνωρίζουν ότι αδυνατούν να την αποτρέψουν για αυτό και αγωνίζονται να περιορίσουν την έκτασή της, έτσι ώστε το ΠΑΣΟΚ να αποτελέσει δυνητικό κυβερνητικό εταίρο σε μετεκλογικά σχήματα συνεργασίας. Τούτο το τελευταίο συσπειρώνει και τους οπαδούς που προσβλέπουν σε μετεκλογικά λάφυρα από τη νομή της εξουσίας.

Στις μέρες που απομένουν είναι σχεδόν αδύνατον, να αλλάξει δραματικά η εικόνα του ΠΑΣΟΚ.

Αυτό σημαίνει ότι, για πρώτη φορά εδώ και δεκαετίες, ο πραγματικός αντίπαλος της ΝΔ δεν είναι πλέον το ΠΑΣΟΚ του  κ. Βενιζέλου. Αυτό βεβαίως καθ΄ ουδένα  τρόπο σημαίνει ότι πρέπει να υποτιμηθεί ως αντίπαλος. Τουναντίον.

Η ΝΔ πρέπει καθημερινά να αναδεικνύει την ασυνέπεια λόγων και έργων του κ. Βενιζέλου και την ευθύνη του ΠΑΣΟΚ συνολικά, που οδήγησε τη χώρα στη λαίλαπα του Μνημονίου.

Όμως, η ΝΔ τις επόμενες ημέρες, με κεντρικό άξονα τις προγραμματικές της αρχές, πρέπει να απαντήσει σε τρία κεντρικά ζητήματα.

Πρώτον, την συνολική απαξίωση του πολιτικού μας συστήματος και δη των δυο μεγάλων κομμάτων εξουσίας. Σχεδόν σε όλες τις έρευνες της κοινής γνώμης καταγράφεται μια διογκούμενη δυσπιστία και δυσαρέσκεια του εκλογικού σώματος.  Εν πολλοίς δικαιολογημένη. Βέβαια, η εμπιστοσύνη και η αξιοπιστία δεν ανακτώνται  από τη μια μέρα στην άλλη, όμως στις ημέρες που απομένουν ο Πρόεδρος της ΝΔ πρέπει αφ’ ενός μεν να διατυπώνει συγκροτημένο και υπεύθυνο λόγο αληθείας, χωρίς να παρασυρθεί σε εύκολες υποσχέσεις που πείθουν ελάχιστους, ενώ από την  άλλη να προβάλλει ένα καινούργιο σχέδιο που να προσφέρει μια ρεαλιστική έξοδο από την κρίση. Παράλληλα, πρέπει να δεσμευτεί και να το κάνει πράξη την  επομένη των εκλογών, ότι  πρόσωπα, που με τον έναν ή άλλον τρόπο, προκάλεσαν το δημόσιο αίσθημα, δεν έχουν θέση στο κυβερνητικό σχήμα. Τελεία.

 Δεύτερον, τον ανεύθυνο και δημαγωγικό λόγο των λεγομένων μικρότερων κομμάτων. Μου έλεγε σήμερα το πρωϊ  ένας φίλος: «ειλικρινά θα ήθελα να δώ το βράδυ των εκλογών, τα κόμματα της Αριστεράς ΚΚΕ, Τσίπρας και Κουβέλης να διαθέτουν τέτοια κοινοβουλευτική και λαϊκή δύναμη, ώστε να είναι αδύνατος ο σχηματισμός κυβέρνησης χωρίς τη συμμετοχή δυο εξ αυτών! Το αυτό ισχύει και για τον Καμμένο και για τον Καρατζαφέρη. Ειδικά για τον τελευταίο σου θυμίζω, ότι μόλις είδε τα δύσκολα στην Κυβέρνηση Παπαδήμου, την έκανε με πλάγια πηδηματάκια»!

Ομολογουμένως, δεν είχα αναλογιστεί  αυτή την προοπτική και ούτε που θέλω να τη σκέφτομαι. Όμως, επειδή στην Ελλάδα ανθεί και  περισσεύει ο λαϊκισμός, πρέπει στις επόμενες ημέρες κάθε κατεργάρης και καθίσει στον πάγκο του.

Ο λαϊκισμός δεν αντιμετωπίζεται με προσωπικές αντιπαραθέσεις, αλλά με συγκεκριμένα ερωτήματα επί πραγματικών δεδομένων.

Και τα προβλήματα της Ελλάδας δεν επιλύονται με τηλεοπτικές ατάκες και λεονταρισμούς εκ τους ασφαλούς. Χρειάζεται σχέδιο.

Τρίτον, υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες  απελπισμένων συμπολιτών μας, οι οποίοι  λόγω της κρίσης τα έχουν χάσει όλα. Πολλοί μάλιστα εξ αυτών  χωρίς να ευθύνονται οι ίδιοι. Όλοι αυτοί αισθάνονται ότι δεν έχουν τίποτα άλλο να χάσουν και βλέπουν το μέλλον να διαγράφεται ζοφερό! Θα πάνε στις κάλπες με κίνητρο την οργή και η οργή δεν είναι ποτέ καλός σύμβουλος.

Κάποιοι αφελώς πιστεύουν ότι αν προκληθεί ένα γενικό μπάχαλο θα  σβηστούν τα χρέη τους, θα χαθούν τα  ίχνη τους και έτσι θα μπορέσουν να ξαναρχίσουν από την αρχή. Πλανώνται. Δυστυχώς υπάρχουν και οι ..επιτήδειοι που  εκμεταλλεύονται την  αδυναμία και την απόγνωσή τους.

Ένας πολίτης μπορεί να ελπίζει, όσο αντέχει η οικογένειά του. Και μια οικογένεια μπορεί να ελπίζει όσο αντέχει η χώρα του.

Τους ανθρώπους αυτούς πρέπει να τους αντιμετωπίσουμε με  σεβασμό. Δεν χρειάζονται τη λύπη μας, αλλά τη συμπαράστασή μας. Δεν έχουν ανάγκη από ψεύτικα και μεγάλα λόγια, αλλά από μια ζεστή και ρεαλιστική ελπίδα. Να μας αισθανθούν δίπλα τους. Γιατί στα δύσκολα η αλληλεγγύη είναι η δύναμή μας.

Οι λίγες ημέρες που απομένουν μέχρι τις εκλογές είναι …πολλές για την πολιτική.  Προφανώς και ουδείς μπορεί να αποτρέψει ένα λαό, αν αυτός θέλει να εναποθέσει τις ελπίδες του στις σειρήνες του λαϊκισμού και τις δυνάμεις της ανευθυνότητας. Το έχουμε ξανακάνει άλλωστε, ούκ  λίγες φορές, με τραγικές μάλιστα συνέπειες.

Υπάρχει λόγος να ξαναδοκιμάσουμε;



 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GREGORY KANΕΛ avatar
    GREGORY KANΕΛ 24/04/2012 14:54:48

    Συμφωνω απολυτα.Η ΝΔ τι εκανε οταν οι εργολαβοι του ΠΑΣΟΚ ,τα ΜΜΕ εβαζαν στο ιδιο καλαθι και την ΝΔ επι 2 χρονια περνωντας το μηνυμα οτι τα δυο μεγαλα κομματα ειναι ιδια?Αντισταθηκε επαρκως?Τονισε οτι το ΠΑΣΟΚ και σαν Αντιπολιτευση εκανε ζημια στην Χωρα περαν της τελευτεας 2ετιας ? Οτι δεν προτεινε καμμια μεταρυθμηση αλλα εμποδιζε οποιαδηποτε μεταρυθμηση της κυβερνησης της ΝΔ?Τελος πιστευω οτι υπαρχει χρονος και πολλοι Ελληνες που εχουν κοντη μνημη να αποβαλλουν το κουτοχορτο που εφαγαν απο τα ΜΜΕ!!!!!!!

  2. christof avatar
    christof 24/04/2012 15:21:11

    Μεχρι και πριν 15 μερες ο SKY μιλουσε γαι τα εγγληματα της πασοκονεοδημοκρατιας . Που ηταν το κομμα οταν τους ταυτιζαν με τα λαμογια?

  3. Darki avatar
    Darki 24/04/2012 15:22:13

    Eνθουσιωδως υπερθεματιζω.Αψογη προσεγγιση.

  4. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 24/04/2012 15:32:57

    Βεβαίως τα ΜΜΕ και όλη η εγχώρια και κακομαθημένη διαπλοκή έχουν εδώ και καιρό και, εξακολουθούν και τώρα, να προετοιμάζουν κάθε βράδυ τον Ελληνικό λαό με κάθε μορφής κακόβουλες φαντασιώσεις για το έπιθυμούμενο εκλογικό σενάριο και εξέλιξη το βράδυ της 6ης Μαίου. Ο SKY και τα εξαπτέρυγα του ιδιαίτερα είναι πρωτοπόρος στην προσπάθεια αυτή. Εναπόκειται σε κάθε ένα από εμας να τους κατακεραυνόσομε στηρίζοντας τον Αντώνη Σαμαρά στον τιτάνιο και μοναχικό του αγώνα.

  5. Atlas avatar
    Atlas 24/04/2012 15:38:26

    Αντίπαλος της ΝΔ είναι η ΔΑΚΕ.

  6. periklis avatar
    periklis 24/04/2012 15:49:18

    Σωστα για τη ΔΑΚΕ, Αντιπαλος της ΝΔ ειναι ο ιδιος ο Εμφυλος μεσα στη Ν.Δ., οριζοντιος η καθετος .
    Ευχαριστω

  7. Sam avatar
    Sam 24/04/2012 16:02:03

    Αντίπλαλος της ΝΔ είναι ο εαυτός της.
    Δηλάδη η πασοκοποίηση της.
    Ο Σαμαράς και η ΝΔ δεν μας έπεισαν ακόμα οτι ενδιαφέρονται να χτυπήσουν με αποφασιστικότητα τα κακώς κείμενα που δημιούργησε η κατάσταση ΠΑΣΟΚ.
    Ο πολύς κόσμος πιστεύει οτι η ΝΔ δεν θα αγγίξει τον κομματικό της στρατό(στο δημόσιο και στα κλειστά επαγγέλματα) και αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να πείσει για το αντίθετο η ΝΔ.

  8. Jim Bim avatar
    Jim Bim 24/04/2012 18:44:57

    Οι άνεργοι θα κρίνουν τις εκλογές !

    Για πρώτη φορά στην Ελλάδα έχουμε 1.000.000 ανέργους, 500.000 ιδιωτικούς υπαλλήλους που δεν πληρώνονται και 500.000 εν δυνάμει ανέργους. Για πρώτη φορά καλούνται να ψηφίσουν 2.000.000 απελπισμένοι, τρομοκρατημένοι και γιατί όχι στα όρια της φτώχιας πολίτες, οι οποίοι στην πλειονότητα τους απασχολούνται στον ιδιωτικό τομέα. Τι θα ψηφίσουν ? με ποιά κριτήρια ?

    Η πρώτη σκέψη είναι αντιμνημονιακά κόμματα και επιστροφή στη δραχμή, να πτωχεύσουμε να ξεκινήσουμε από την αρχή ΟΛΟΙ.
    Η δεύτερη πιο ψύχραιμη σκέψη είναι η κατανόηση ότι σε μία οικονομία της δραχμής τύπου Μπαγκλαντές, δεν υπάρχουν ευκαιρίες για ανάπτυξη, άρα δεν θα επανέλθουν στον προηγούμενο τρόπο ζωής τους.
    Η τρίτη σκέψη είναι ποιός πολιτικός είναι ικανός να αναλάβει την ευθύνη και έχει σχέδιο ώστε να λειτουργήσει η οικονομία το συντομότερο δυνατό.

    Όποιος φτάσει στην τρίτη σκέψη είναι σίγουρο ότι θα ψηφίσει Α Σαμαρά.

    Τα εμπόδια για να φτάσει ένας άνεργος στα όρια της φτώχιας, στην τρίτη σκέψη είναι ο λαϊκισμός και ο φανατισμός.

    Πιστεύω ότι η οργή του κόσμου θα εκφραστεί και με τους δύο τρόπους, δηλαδή η Νέα Δημοκρατία θα πάρει ποσοστό 32 - 36 %, το Πασοκ 18 - 22%, Συριζα 12 +, ΚΚΕ 9, δημαρ 4, ΛΑΟΣ 3, ΑΕ 4, Ντόρα 3. Πράσινοι 3, χρυσή αυγή 3.

    Όταν ο λαός εκτονωθεί θα συνειδητοποιήσει για ακόμα μια φορά, ότι στην φαντασία σου μπορεί να είσαι ένας θρύλος, αλλά θα αναγκαστείς κάποια στιγμή να αντιμετωπίσεις την πραγματικότητα.

    Δεν θα μπορεί να σχηματιστεί κυβέρνηση με 9 - 10 κόμματα στη βουλή, ο Σαμαράς θα έχει το διπλάσιο ποσοστό από τον δεύτερο και δεν είμαστε στο Βέλγιο αλλά στην Ελλάδα.

    Αρα πάμε σε δεύτερο γύρο με σοβαρότερα κριτήρια και απαιτήσεις να αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητα !!!

    ΚΑΙ Η ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ, η διάλυση του ΠΑΣΟΚ επίσης ... ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΕΛΛΑΔΑ !!!

    Η συνέχεια μετά από 16 χρόνια συνεχούς διακυβέρνησης από τον Αντώνη Σαμαρά σε βιβλίο.

    καλημέρα και καλή επιτυχία σε όλους σας !!!


    ΥΓ. Ζήσε την πραγματικότητα, διεκδίκησε το καλύτερο δυνατό, ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ !!!

    • ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ avatar
      ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ @ Jim Bim 24/04/2012 20:41:38

      Μικρές διορθώσεις φίλε Jim γιατί τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα.
      1)Οι πραγματικοί άνεργοι είναι 1,5 εκ. Δεν υπολογίζεις αυτούς που δεν καταγράφονται είτε γιατί ζουν ακόμη με τους γονείς (25-30 ετών που δεν πρόλαβαν καν να δουλέψουν) και νέοι της επαρχίας που θεωρητικά μόνο είναι αγρότες (στην πραγματικότητα δεν έχουν τίποτα γιατί απλώς συνεχίζουν να ψευτοδουλεύουν στα ελάχιστα πατρικά κτήματα και να ζουν πιθανά από τις συντάξεις του ΟΓΑ).
      2) Οι εν δυνάμει άνεργοι είναι πάνω 0, 5 εκ. (ίσως 0,8 με 1) γιατί δεν υπολογίζεις και τους οσονούπω απολυμένος ή εφεδροαπολυμένους υπαλλήλους των ΔΕΚΟ, οργανισμών και στενού δημόσιου τομέα.
      Σε όλα τα άλλα συμφωνώ απόλυτα.

      • Jim Bim avatar
        Jim Bim @ ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 25/04/2012 00:30:22

        οι πολιτικοί πρέπει να καταλάβουν ότι υπάρχουν οικογενειες που δεν εχουν χρήματα να αγοράσουν γάλα και ψωμί, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ... και να δημιουργήσουν τις συνθήκες οι ανθρωποι αυτοί να δουν κάποια ελπίδα στον λόγο τους ... Αμεσα !

  9. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 24/04/2012 19:48:40

    Μὰ δὲν ὑπάρχουν "τὰ δύο μεγάλα κόμματα" καὶ "ὅλοι οἱ ἄλλοι, ἄσπιλοι, ἀμόλυντοι" ὅπως κυκλοφορεῖ στὰ πηγαδάκια. Ὑπάρχει (α) τὸ ΠΑΣΟΚ, ὁ γεννήτωρ τοῦ πολιτικοῦ συστήματος "Μεταπολίτευση" καὶ τὸ συνώνυμό του, (β) ὁ Σαμαρᾶς, ὁ ὁποῖος ἔχει συντεταγμένο κόμμα ἐξουσίας καὶ ἀξιόπιστη πρόταση διακυβέρνησης ἐντὸς εὐρωπαϊκοῦ πλαισίου καὶ (γ) κάτι ἀπίθανοι τῦποι ἐν εἴδει μικρῶν κομμάτων, ποὺ τὸ χειρότερο ποὺ μπορεῖ νὰ τοὺς συμβεῖ καὶ νὰ μᾶς συμβεῖ εἶναι νὰ ἀναγκαστοῦν νὰ ἀναλάβουν εὐθύνες διακυβέρνησης. Ποιός δικομματισμός;

  10. Κώστας Χ. avatar
    Κώστας Χ. 24/04/2012 20:42:43

    Λές κάπου....την συνολική απαξίωση του πολιτικού μας συστήματος και δη των δυο μεγάλων κομμάτων εξουσίας...
    Από όσα ξέρω, ένα μεγάλο κόμμα εξουσίας ορίζεται από την κεντρική γραμμή της ιδεολογίας του, το κυβερνητικό του πρόγραμμα, τα καθορισμένα στελέχη που παράγουν κάποιο συγκεκριμένο έργο σε καθορισμένο τομέα κλπ. Άντε και από τις κλίκες, ιδεολογικές ομάδες και άλλα παρόμοια που, ως ενός σημείου, ειναι και υγιή.
    Η ΝΔ, ως μεγάλο κόμμα λίγο πολύ τα έχει αυτά. Αλλά το ΠΑΣΟΚ; Ποιά η ιδεολογία του; Ποιό το πρόγραμμά του (πέραν των όσων ψελλίζει περί οικονομίας και "σωτηρίας της πατρίδας"); Ποιό στέλεχός του ασχολείται σοβαρά με ποιόν τομέα;
    Άρα η γενική απαξίωση αφορά ένα κόμμα και μία συμμορία εξουσίας. Εκει είναι το πρόβλημα. Ότι προσοπαθούν να μας δείξουν και εμάς ως συμμορία.
    Θα τους αφήσουμε;

    • Κώστας Χ. avatar
      Κώστας Χ. @ Κώστας Χ. 24/04/2012 21:59:48

      Διορθώνω ή/και συμπληρώνω,
      Ως πότε θα τους ανεχόμαστε;

  11. Θύμιος avatar
    Θύμιος 24/04/2012 22:03:43

    τότε χρειάζεται και λίγος (πάντα λίγος) Βενιζέλος;?;

  12. Jim Bim avatar
    Jim Bim 25/04/2012 00:38:30

    Ποτε στην ιστορία της η Ελλάδα δεν είχε τέτοιου είδους εκλογικό σώμα και τόσα ανοικτά θέματα (οικονομικά, κοινωνικά, εθνικά) ..... Ο θεός να βάλει το χέρι του.

  13. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 25/04/2012 03:25:45

    +1000000000000000000000