26/12/2008 12:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντίμετρα εναντίον των golden boys στο Gstaad

(Ανταπόκριση από το Gstaad)

Η χριστουγεννιάτικη εορτή τελείωσε. Είμαι περιτριγυρισμένος από χιόνι και πίνω ένα εξαίσιο Αρμανιάκ. Έχω μαζί μου το laptop και διαβάζω antinews.gr. Μιλάμε για μεγάλο κόλλημα. Το κάνω κρυφά για να μην με δούνε οι υπόλοιποι. Πως το έλεγε εκείνο ο Βλαδίμηρος; Οι καπιταλιστές θα προσφέρουν μόνοι τους στο προλεταριάτο το σκοινί που θα τους κρεμάσει; Ή ο Κάρολος το έλεγε; Που να θυμάμαι τώρα....

Τα έχω πάρει κανονικά με τους Έλληνες διακινητές των προϊόντων Μάντοφ. Όταν ο κύριος αυτός εδώ και οκτώ μήνες πολλαπλασίαζε τις προμήθειες σε όσους του έφερναν νέους πελάτες για να καθυστερήσει η εκδήλωση του φαινομένου ντόμινο και η κατάρρευση του, αυτοί δεν αναρωτήθηκαν τι τρέχει ;;;

Μου τη βιδώνει και κατεβαίνω στο μπαρ. Αρπάζω έναν γνωστό Έλληνα χρηματιστή - πρωταγωνιστή και τον αρχίζω στις ερωτήσεις:  «Θα πείτε μόνοι σας ποιοι είσθε, και τι ποσά αποκομίσατε από αυτο το φρικτό αλισβερίσι;».

Μου απαντά θρασύτατα, με το χέρι κατεβασμένο χέρι να δείχνει τα απωθημένα μιας ζωής.

Αρκέσθηκα να του βγάλω το πούρο από το στόμα (τυγχάνω εύσωμος) καθώς απαγορεύεται αυστηρώς το κάπνισμα και κάλεσα και την δημοτική αστυνομία. Η οποία του έκοψε 300 ελβετικά φράγκα πρόστιμο και του έκανε και έγγραφη επίπληξη. Μια φορά ακόμα αν το ξανακάνει, εντός μηνός, θα τον χαρακτηρίσουν personna non grata στο Gstaad.

Ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με την αστυνομία αλλά το χάρηκα....

Παρόντες ουκ ολίγοι κοσμικοί Έλληνες.
 
Καλή χρόνια σας σε εσάς και την τόσο όμορφη παρέα που κάνουμε!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Provocator. avatar
    Provocator. 26/12/2008 12:57:26

    Αν τα ονοματα ειναι γνωστα, γιατι δεν ανεβαινουν ενταυθα, να μαθαινουμε κι εμεις;
    Οσον αφορα στην πυραμιδα, ποσο ηταν το επιτοκιο, που εταζε ο γυφτος αυτος;

  2. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 26/12/2008 13:09:35

    Provocator.ekei tzampa ine gia des ke sti Rafina poso ine ha ha ha

  3. Xase avatar
    Xase 26/12/2008 13:43:11

    Νομιζω πως τολεγαν ¨ ο κοσμος θα παει καλυτερα αν με τα αντερα του τελευταιου παπα, κρεμασουμε τον τελευταιο πολιτικο¨. Δεν θυμαμαι ομως ποιος το πρωτοειπε.
    Ανωνυμε στο 1
    Τα χρηματα αβγαταινουν και αν εχεις συζηγο συμβολαοογραφο, και αν η γυναικα σου ειναι μεγαλοδημοσιογραφος και ακομα αν εισαι πολιτικο λαμογιο, και τα παιρνεις ειτε στα ισα ειτε υπο μορφη Κυριακατικου δωρου. Ρε γαμωτο μου ηρθε ο Κυριακος στο νου, χριστουγεννιατικα.

  4. Lara avatar
    Lara 26/12/2008 13:52:45

    Στο κοσμικο Gstaad της ορεινης Βερνης στο Berner Oberland (αξιζει κανεις να επισκευτει),
    το ρολο του καζανοβα εξακολουθει ακομη να παιζει ενας Ελληνας γονος εφοπλιστικης οικογενειας, που αραια και που αρεσκεται να δημοσιογραφει σε μπουλεβαρ στιλ αρθρο στο εδω εβδομαδιαιο ειδησεογραφικο περιοδικο "Welt Woche",
    εμμενοντας ανθεκτικα στη φθορα και εκφυλιση του χρονου.
    Γραφτηκε πως περσυ με την εκει εγκατασταση για φορολογικους λογους του Johnny Halliday στηθηκε για τα ματια μιας μικρης μια γερη κοκκορομαχια στην εισοδο του κλαμπ των εκατομμυριουχων.
    Πληθαινουν τα συμπτωματα Αλτσχαιμερ πριν ακομη καν προλαβουν οι γεροι να κλειστουν σε οικο ευγηριας.

  5. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 26/12/2008 13:55:23

    Επιμαστε πολλοί εδώ στο Gstaad και δεν καπνίζουμε γιατί κόβουν πρόστιμα

  6. Αθηναίος avatar
    Αθηναίος 26/12/2008 13:56:29

    Καλά που πήγαν όλοι οι βλάχοι από την Αθήν; Στο Gstaad με τους Καραμήτρους;

  7. Lara avatar
    Lara 26/12/2008 14:02:33

    8. Καραμητρος

    Πρεπει να χαιρεστε εσεις στα ορεινα, που οι χρηματοεισφορες στα δημοτικα ταμεια εξαρτωνται αποκλειστικα και μονο απο την ευγενη προσελευση τουριστων,
    οταν οι παραβατες καλουνται να πληρωσουν προστιμο
    για αστοχη η αμελη αντιμετωπιση του νομου.
    λαρα

  8. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 26/12/2008 14:27:23

    Ο Madoff, εκτός από πρόεδρος της Νasdaq, υπήρξε και σύμβουλος της SEC, της ρυθμιστικής αρχής, την οποία και συμβούλευε για τις τεχνικές ρύθμισης των αγορών!

    Ο Madoff ήταν επίσης και χορηγός σε πολιτικούς. Σύμφωνα το Bloomerg news, ποτέ δεν έγινε κανονικός έλεγχος στην εταιρεία του Madoff, από το 2006.

    Ο Madoff χρησιμοποιούσε σαν κράχτη και κάλυψη τον κατάλογο των πρωτοκλασάτων ονομάτων που είχαν επενδύσει στην εταιρεία του. Οι περισσότεροι είχαν το δικό του προφίλ: ηλικιωμένοι Νεοϋορκέζοι εβραϊκής καταγωγής και εκατομμυριούχοι, οι οποίοι, όπως χαρακτηριστικά λέει η telegraph, μοίραζαν το χρόνο τους ανάμεσα στο city και στην Florida. Η επενδυτική επιχείρηση λειτουργούσε σαν κλειστό club και προσέγγιζε τους πελάτες με ανθρώπους του κυρίως μέσα στα clubs που σύχναζαν. Ο ίδιος ο Madoff και η γυναίκα του ήταν φανατικοί golfers και ήταν γραμμένοι σε μερικές δεκάδες golf clubs σε όλη την Αμερική. Αρχικά συμβούλευε τους επίδοξους πελάτες του να του καταθέσουν ένα σχετικά μικρό ποσό, και αν έμεναν ικανοποιημένοι με τις αποδόσεις, να το αυξήσουν σταδιακά. Έδινε σταθερά ποσοστά από 10 μέχρι 15%, ακόμα και μετά το credit crunch, και οι πελάτες του το αποκαλούσαν «το εβραϊκό ομόλογο».

    Κάποιοι επίδοξοι πελάτες είχαν αναθέσει, πριν επενδύσουν, σε ιδιωτικά γραφεία να ερευνήσουν την αξιοπιστία του Madoff. Κάποια από τα ερευνητικά γραφεία ανακάλυψαν ότι την διαχείριση των κεφαλαίων έκανε με τελείως αδιαφανή τρόπο ο ίδιος ο Madoff, στον 17ο όροφο του lipstick building της ΝΥ, συνεπικουρούμενος από μία αμφίβολη φίρμα λογιστών ονόματι Friehling & Horowitz. Παρ’ όλ’ αυτά δεν κουνήθηκε φύλλο. Ο Madoff είχε σαν προκάλυψη μία νόμιμη χρηματιστική εταιρεία που στεγαζόταν στους δύο παραπάνω ορόφους του ίδιου κτιρίου, η οποία είχε ελεγχθεί κανονικά από την SEC και μάλιστα της είχαν βρεί κάποιες ασήμαντες παρατυπίες. Ωστόσο η επίσημη αρχή δεν ασχολήθηκε με την επενδυτική εταιρεία. Όλα αυτά προκάλεσαν θύελλα κατά της ρυθμιστικής αρχής, η οποία αναμένεται να αναμορφωθεί εκ βάθρων.

  9. Lara avatar
    Lara 26/12/2008 14:55:34

    Λογω της εβραικης καταγωγης του καταφερε ο κ. Μαντοφ να προσελκυσει ολα τα εβραιοισραηλινα ινστιτουτα,
    που προεκυψαν μετα το ΒΠΠ, με αποτελεσμα το γνωστο ξεπουπουλιασμα της χριστουγεννιατικης γαλοπουλας.

  10. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 26/12/2008 15:21:30

    15 Αιμιλιος

    Ευγε!

    Ετσι ακριβως! Περα απο την καλυψη χρηματιστηριακης εταιρειας ειχε και καλυψη λογιστικης (νομιζω Πραις Γουωτερχαουζ) η οποια εδινε την δουλεια στην μικροτερη που αναφερεται στο κειμενο σου.
    Η γνωση των-ΗΘΕΛΗΜΕΝΩΝ-ατελειων του συστηματος εδεσε την κομποστα...

  11. Provocator. avatar
    Provocator. 26/12/2008 15:23:19

    Δηλαδη τωρα,στο Ισραηλ, κλαινε, που θα κοπει η αποστολη μπερντέ;
    Και τα οπλα, πως θα τα αγοραζουν τοσο ανετα πλεον;
    Λες τελικα να ισχυει το,"ουδεν κακον, αμιγες καλου";

  12. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 26/12/2008 15:24:47

    5

    Ανωνυμος

    Κοβει φιλτατε προστιμα η Ελβετικη Αστυνομια αβερτα-κουβερτα!

    Εδω μπαγλαρωσαν με ξυλο και χειροπεδες(!!!!)τον γιο του Κανταφι και θα κολλησουν στον Ελληνα μπουχεσα με 9 γραμματα???

    Το ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε,ατυχησε στην μεταφραση...

  13. Provocator. avatar
    Provocator. 26/12/2008 15:25:15

    Και καλα, ο πουστης, γερος ανθρωπος ητανε.Τι σκατα τα ηθελε τοσα λεφτα;Για τα γεραματα του,σαν καποιο ρασοφορο, που ειναι στη φυλακη τωρα;

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/12/2008 15:28:08

    Οπως εχω γραψει και παλιοτερα, η Ελλαδα υπαρχει ΜΟΝΟΝ επειδη υπαρχουν τα ΜΑΥΡΑ και οι Προμηθειες-Commissions. Ειτε το θελουμε ειτε οχι.

    ξεχασαμε τον δικό μας το χοντρουλη με την πυραμιδα του? 25% το δίμηνο εδινε... σε Δραχμές. Μαζεψε 2-3 Δισ Δραχμουλες και εγινε πουλοπουλος. Αυτος που εβρισκε πελατες? Τοκογλυφους, μεγαλο-μαγαζατορες, ιδιωτες κλπ. Κοινο χαρακτηριστικο? η ΑΠΛΗΣΤΙΑ !

    Ο Μαντοφφ δε θα εβρισκε καϊναρια? Με CV 50 σελιδες?

    Καλα να παθουν και ευχομαι σε ανωτερα / περισσοτερα!

    ΠΠ

  15. KaryID avatar
    KaryID 26/12/2008 15:30:26

    υπάρχει και κανένα άλλο όνομα ρε παιδιά πλην των: ...μανν, ...χαους, ... μπεργκ, ...βιτς ...;

    πρώτα βγαίνει το χούι και μετά η ψυχή

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/12/2008 16:55:52

    Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
    καθένας βρίσκει όσα πάντοτε ποθούσε...
    Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
    βρήκα κι εγώ μια φυλακή για την καρδιά μου
    που λεύτερη δεν άντεχε, ψυχορραγούσε...

    Έχει στον παράδεισο λεωφόρους ??
    έχει στον παράδεισο ουρανό ??
    έχει στον παράδεισο κορίτσια ??
    έχει στον παράδεισο,
    έχει στον παράδεισο αλκοόλ... ??

    Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
    καθένας βρίσκει ότι πάντοτε ποθούσε...
    Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
    βρήκα κι εγώ μια φυλακή για την καρδιά μου
    που λεύτερη δεν άντεχε, ψυχορραγούσε...

    Έχει στον παράδεισο σοκολάτες ??
    έχει στον παράδεισο πλατείες σαν του Πεκίνου ??
    έχει στον παράδεισο, έχει τρομοκράτες ??
    Υπάρχουν στον παράδεισο, έξοδοι κινδύνου... ??

    Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
    καθένας βρίσκει ότι πάντοτε ποθούσε...
    Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
    βρήκα κι εγώ μια φυλακή για την καρδιά μου
    που λεύτερη δεν άντεχε, ψυχορραγούσε...

    Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
    καθένας βρίσκει όσα πάντοτε ποθούσε
    Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
    καθένας βρίσκει αυτά που πάντοτε ποθούσε
    Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
    (είναι πολύ ωραία)
    Ω, είναι ωραία στον παράδεισο...
    (άντε πάμε να φύγουμε...)


    ΠΠ

  17. tony avatar
    tony 26/12/2008 17:14:31

    Εχω πάθει την πλάκα μου μέ ποιούς εμπλεξα?
    Εγω το gstaad ούτε στο χάρτη δεν τό ξέρω.
    Γειά σου factora περνάς καλά?

  18. Lara avatar
    Lara 26/12/2008 19:35:29

    τονυ

    Πως να μη σαλωσεις κι εσυ, οταν ακους πως πηραν σβαρνα ολα τα Σαλετ του Γκσταντ;

  19. Factorx avatar
    Factorx 26/12/2008 19:45:05

    @Lara: είπαν να δείξω χριστουγεννιάτικο πνεύμα, αλλά μερικοί είναι αδιόρθωτοι.

    @tony: Μεγάλε μπορείς να ξεμπλέξεις έυκολα. Απλά μπορείς να μην ξαναμπείς εδώ. Τόσο εύκολο.

    @Για όσους δεν το κατάλαβαν ακόμα, το γράφουμε στην αρχή: πρόκειται για ανταπόκριση και για πραγματικό γεγονός. Οχι βέβαια οτι θα μου κακόπεφτε να βρισκόμουν εκεί. Είναι γνωστό άλλωστε οτι η μιζέρια δεν συμβάδιζε ποτε με τα ανοικτά μυαλά

  20. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 26/12/2008 19:54:10

    Παντως ο καφες στο Γκστααντ δεν ειναι ακριβωτερος απο οτι σε αρκετες Αθηναικες καφετεριες...

  21. osaperas avatar
    osaperas 26/12/2008 19:57:51

    @27

    Και είναι και καλύτερος και δεν σε κοιτάνε και τα γκαρσόν με μίσό μάτι γιατί τόλμησες να παραγγείλεις

  22. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 26/12/2008 20:15:47

    Ασε που το ευχαριστω το ξερουν και Ελληνικα!

    Στην δε Ελλαδα αυτη η λεξη εχει καταντησει σαν να ειναι φορεας μικροβιων...

  23. Λαρα avatar
    Λαρα 26/12/2008 20:35:09

    26. Φακτορα

    Χαιρομαι ιδιαιτερα για τη Χριστουγεννιατικη αποστολη του antinews.gr στο φιλοξενο ορεινο Αλπικο ογκο της Ελβετιας με fondu bourguignon, κραπα και καφε λουτς.
    Οι Ελβετοι ειναι περηφανοι να σας σερβιρουν ο,τι πολυτιμοτερο διαθετουν με αγαπη.

  24. Factorx avatar
    Factorx 26/12/2008 20:37:05

    γειά σου ρε λάρα.

  25. Xase avatar
    Xase 26/12/2008 22:12:11

    @ Λαρα
    Ξεχασες το τρυπιο τυρι. Το Schweitzer kaese.

  26. το δραμα.. avatar
    το δραμα.. 26/12/2008 22:43:36

    συμπερασμα.
    η "αριστερη" εξεγερμενη πλουτοκρατια,πηγε στην
    ελβετια..σωστο..εκει ζουσε και ο λενιν,καποτε.
    ειναι αγανακτησμενη με τους χρηματιστες,που της
    εφαγαν τα κερδη της αρπαχτης.

  27. το δραμα.. avatar
    το δραμα.. 26/12/2008 22:48:16

    συνιστω στους κατεστραμμενους απο την πτωση των χρηματιστηριων μεγαλοαστους,να μην αγανακτουν γιατι επαθαν οτι τους αξιζε..
    τα λεφτα που εχασαν τωρα ,ειναι τα κερδη του 99.
    ας δειξουν την ιδια "ψυχραιμια",με τους μικροεπενδυτες του 99.
    εαν αυτοκτονησουν και μερικοι,δεν θα κλαψουμε.

  28. Provocator. avatar
    Provocator. 26/12/2008 23:04:13

    Οταν χανουν τα λεφτα τους, ανθρωποι που εχουν αρκετα,το προβλημα,δεν ειναι τοσο απλο,για να το αντιμετωπιοζεις τοσο επιφανειακα,οπως κανεις εσυ.
    Το ιδιο ειχε γινει και το 29,με τις εξης συνεπειες και με την εξης σειρα.
    Χασανε τα λεφτα οι πλουσιοι, που ειχαν και αγοραζαν,αρα,σταματησαν να αγοραζουν προιοντα που καοιοι αλλοι, πουλουσαν.
    Ετσι, εκλεισαν αυτοι, και απελυσαν βεβαια τους εργατες τους.
    Ετσι, επαψαν κι αυτοι, να αγοραζουν, τα στοιχειωδη που μμπορουσαν να αγορασουν, και ετσι, εκλεισαν και τα εργοστασια που εφτιαχναν ρουχα,παπυτσια και αλλα τετοια,και απελυσαν κι αυτοι, το δικο τους προσωπικο.
    Ετσι,και σιγα σιγα, προχωραγε η σπειρα της φτωχειας και της απελπισιας.Δειτε ταινιες του Σαρλω, να καταλαβετε, γιτι πραμα μιλαω.
    Μετα, επαψαν να πουλανε και οι Ευρωπαιοι, στην Αμερικη, αφου ειχε βαρεσει φαλιμεντο.
    Ετσι, εκλεισαν και τα Ευρωπαικα εργοστασια και αρχισε και η πεινα στην Ευρωπη,αρα και στη Γερμανια,που ειχε ηδη το προβλημα απο την ηττα στον πρωτο πολεμο, και τις πολεμικες αποζμιωσεις, που τις επεβαλαν οι συμμαχοι, με την επιμονη κυριως των Γαλλων.
    Μη εχοντας οι Γερμανοι λεφτα, για να πληρωσουν, αφου τους ζητουσαν να πληρωσου σε ρευστο, κι οχι σε ειδος,και αφου δεν πολουσαν τιποτα πια,πηγαν εντελως στο διαολο κι αυτοι.
    Ετσι, βγηκε ο Χιτλερ, και αρχισε τις υποσχεσεις, οτι θα τους σωσει,κι εκεινοι στην απελπισια τους, τον πιστεψαν.
    Και τους...εσωσε.
    Καταλαβες λοιπον, οτι δεν ειναι τοσο απλο το πραγμα, και δε μπορεις ετσι,να λες οτι καλα παθανε και μπατιρισανε;

  29. Αντιδραματικός avatar
    Αντιδραματικός 26/12/2008 23:34:22

    @το δραμα: μην διαβάζεις πολύ "Ρεσάλτο", κάνει κακό στην υγεία

  30. Gstaad avatar
    Gstaad 26/12/2008 23:41:01

    Φάκτορα, να μην τρελαθούμε κιόλας με όσα διαβάζω. Μονοήμερη πήγα στο Gstaad, μια ώρα από το σπίτι μου.

  31. tony avatar
    tony 27/12/2008 00:08:27

    . Είναι γνωστό άλλωστε οτι η μιζέρια δεν συμβάδιζε ποτε με τα ανοικτά μυαλά.
    Σοφή κουβέντα συμφωνώ.

  32. moufen avatar
    moufen 27/12/2008 17:36:07

    Δεν ξερω τι λέτε εσεις για γκσταντ και ορειανα και χρήματα και πυραμίδες.

    Εγω πήρα απο τον εργοδότη μου δώρο, μια Γαλοπούλα 4 κιλά και είπα και ευχαριστώ.