28/11/2008 13:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντίδωρο … 30 εκατομμυρίων

Ο καλύτερος σημερινός τίτλος για το σκάνδαλο Βατοπεδίου από το ΕΘΝΟΣ. «Ιερές» μπίζνες μέσω και δεύτερης κυπριακής επενδυτικής εταιρείας offshore δικών της συμφερόντων -εκτός από τη «Rassadel»- με την επωνυμία «Ματέους» (που είναι και αυτή διαχειριστής του χαρτοφυλακίου της) πραγματοποιούσε η Μονή Βατοπεδίου.

Αυτό απεκάλυψε χθες στην Εξεταστική Επιτροπή της Βουλής ο οικονομικός διαχειριστής της Μονής, μοναχός Ευδόκιμος, ο οποίος «κάρφωσε» τον ηγούμενο Εφραίμ και το «δεξί» του χέρι, μοναχό Αρσένιο, ότι είχαν επαφές με τους αρμόδιους υπουργούς Αγροτικής Ανάπτυξης και Οικονομικών για τις «ιερές» ανταλλαγές των δημοσίων εκτάσεων «φιλέτων» με τη λίμνη Βιστωνίδα.

Ο μοναχός που είναι υπεύθυνος για το «χρυσό» παγκάρι της Μονής περιέγραφε επί ώρες (με μια μικρή διακοπή, λόγω μιας αδιαθεσίας που ένιωσε, για την οποία χρειάστηκε να μεταφερθεί στο ιατρείο της Βουλής) την ευκολία με την οποία περνούσαν σε καθημερινή βάση από τα χέρια του τεράστια χρηματικά ποσά, τα οποία έστελνε «δεξιά και αριστερά», πιστώνοντας τραπεζικούς λογαριασμούς, κάτι που προφανώς δεν ταιριάζει με την ασκητική μοναστική ζωή.

Από τις καταθέσεις στην Εξεταστική προκύπτει εξάλλου ότι η Μονή Βατοπεδίου

λειτουργούσε ως ΕΛΔΕ και μάλιστα με αξία χαρτοφυλακίου που φτάνει σήμερα τα 90.000.000 ευρώ, παρά τη μεγάλη πτώση της Σοφοκλέους! Η «Βατοπέδι ΕΛΔΕ» δεν έκανε διακρίσεις σε κανένα επενδυτικό προϊόν καθώς αγόραζε από μετοχές της Vivartia και του ΟΤΕ μέχρι διάφορα funds!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 28/11/2008 13:20:06

    Οψιμα ανακαλυψαμε την Κυπριακη IL DIVO παρεα ??

    Οι Κουμπαροι ειναι στα κολπα αρχηγοι. Μεχρι και μυστικοσυμβουλους στον ΓΑΠ εχουν..

    Οποια πετρα και να σηκωσεις κουμπαρο θα βρεις! ευλογημενο και μη...

    Κικου Κικου... ( ο νεος κουκος στο ρολοι της ευλογημενης offshore Divoπαρεας ! )

    Μηπως υπερβαλλω??

    ΠΠ

  2. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 28/11/2008 13:25:47

    Παντως θα παω ενα Βατοπεδι για εναν λογο..

    Να φιλισω το χερι κανενος μοναχου να με πιασει η ευλογια του κολαριστου 500κου. Μπορει να δει μεσα απο το τ σερτ μου κανενα swift.

    Αντιδωρο θα τους δωσω εγω.. δεν λεω γιατι θα με λογοκρινει ο ΦΞ !

    Ρε σεις... χαχαχα αυτοες ο αΘεοφοβος ο μοναχος στο φουσκωτο που του ανεμιζαν τα ρασα... απο το φουρνο ερχοταν φουριοζος και "ετρεχε" μην του μπαγιατεψουν τα αντιδωρα?

    ΕΛΕΟΣ αδερφοι. και ποιος να μας ελεησει..

    Αυτος πρεπει να γινει comic απο τον ΑΡΚΑ !

    ΠΠ

  3. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 28/11/2008 13:27:20

    Αν και τα οικοπεδα επηλθαν την κατοχη της μονης οχι ακριβως νομοτυπα, ειναι τοις πασι γωστο οτι οι μονες εχουνε τερστιες περιουσιες εδω και παρα πολλα χρονια.

    Απορω λοιπον πως σας εκπλησσει τοσο πολυ οταν μια Μονη (που ειναι γνωστο οτι εχει χρηματα) επενδυει τα χρηματα της με τον τροπο που τα επενδυει.

    Ενω δεν σας εκπλησσει καθολου οταν καποιοι ΞΕΒΡΑΚΩΤΟΙ οπως ο Νεονακης του Πασοκ η ο Ρουσοπουλος της Ν.Δ ενω πρωτα αποδεδειγμενα ηταν ξεβρακωτοι και δεν ειχαν να επενδυσουν μετα εμφανιστκαν με περιουσιες, Βιλες κτλ.
    Ο δε Νεονακης βρεθηκε την περιοδο του Χρηματιστιριου (1999-2000) με λογαριασμο 65.000.000 (σε Ευρω παρακαλω !!!) που ελεγε οτι τα κερδισε στο Χρηματιστηριο!!!!

    Εδω και οι επαειωτες τοτε εχαναν χρηματα κι αυτος εβγαινε κι ελεγε οτι κερδισε...

    Και αντε πεστε οτι ξαφνικα απο Γιδοβοσκος του Ψηλορειτη εγινε επαειωτας του Χρηματιστηριου. Που βρηκε τα 5-10 εκατομυρια να τα επενδυσει για να γινουν 65...???????

    Το αν ειναι ηθικως σωστο η οχι οι Μονες να επενδυουν τις τεραστιες περιουσιες τους στο Χρηματιστηριο ειναι στην κριση του καθενος.

    Αλλα, ειναι λιγοτερο μεμπτο ενας λειτουργος της Δημοκρατιας να επενδυει στο Χρηματιστηριο χρηματα που ποτε δεν ειχε πριν μπει στην πολιτικη??????

  4. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 28/11/2008 13:29:28

    ΤΟ ΑΝΤΙΔΩΡΟ


    Το αντίδωρο «βγαίνει» από τα πρόσφορα, που προσεκόμισαν και προσέφεραν οι πιστοί, προκειμένου να τελεσθεί η Θεία Λειτουργία. (γι' αυτό και η ονομασία "πρόσφορο", από το ρήμα προσφέρω). Το πρόσφορο ζυμώνεται με προσευχές και θυμιάματα και σφραγίζεται με τα σύμβολα του Χριστού μας ΙC XC ΝΙΚΑ. Γι' αυτό ήδη από την παρασκευή του ενέχει ευλογία, δεν είναι κοινός άρτος. Με το που προσφέρεται στο Άγιο Βήμα, αποκτά ακόμη μεγαλύτερο αγιασμό. Τελικά, αμέσως μετά τον καθαγιασμό των Τιμίων Δώρων, όπου το τμήμα του προσφόρου, που προσκομίσθηκε στο Αγιο Δισκάριο και την Αγία Τράπεζα, έγινε Σώμα και Αίμα Χριστού, παίρνει ο Λειτουργός τα κάνιστρα με το Αντίδωρο ένα-ένα και τα υψώνει εμπρός από την Αγία Τράπεζα λέγοντας "Μέγα το όνομα της Αγίας Τριάδος". Αυτό είναι μια προσομοίωση της πράξεως που προηγήθηκε στο "τα σα εκ των σων", όπου ο Λειτουργός ύψωσε και σχημάτισε στον αέρα το σχήμα του Τιμίου Σταυρού, δοξολογώντας ευγνωμονικά τον Πλαστουργό μας. Έτσι, το Αντίδωρο αποκτά και μια ακόμη ευλογία.
    Καλό είναι το Αντίδωρο να υπάρχει σε ένα κάνιστρο κοντά σε όσους κοινωνούν, ώστε αμέσως μετά τη Θεία Μετάληψη να λαμβάνουν ένα κομμάτι και να σπογγίζουν τα χείλη και το στόμα τους.
    Μερικοί αποζητούν το λεγόμενο "Ύψωμα". Αυτό είναι Αντίδωρο, αλλά τέτοιο κομμάτι που να διατηρεί τη σφραγίδα του Κυρίου (IC XC ΝΙΚΑ) πάνω του. Και το θεωρούμε πιο τιμητικό. Το προσφέρει ο Ιερεύς σε όσους ήδη είχαν προσκομίσει πρόσφορο για την τέλεση της Θ. Λειτουργίας ή σε συγγενείς ανθρώπου, του οποίου τελούμε Μνημόσυνο, προς παρηγορίαν τους μεγαλυτέρα. Τούτο όμως δεν πρέπει να καταλήγει να γίνεται αφορμή ξεσυνέργιας ή παρεξηγήσεων. Ίδια είναι η ευλογία που παίρνουμε. Ακόμη και με τα ψίχουλα που απέμειναν στο κάνιστρο! Κι όσο πιο ευλαβική και κατανυκτική και ανώτερη και εύτακτη είναι η ψυχή μας, τόσο πιο πολύ ωφελούμεθα.
    Παίρνοντας το αντίδωρο από το χέρι του Ιερέα, συγχρόνως επικοινωνούμε μαζί του. Τον προσεγγίζουμε. Έκείνος, λουσμένος στην ιερότητα και τη θεΪκή Χάρη (και στον ιδρώτα συχνά, έναν ξεχωριστό ιδρώτα κατανύξεως) κι οι εκκλησιαζόμενοι, που μέχρι τώρα ήταν απέναντι, κάπως απόμακροι, να έρχονται και να τον εγγίζουν, σα να εγγίζουν τον ίδιο το Χριστό μας. Εκείνη τη στιγμή και ο Ιερέας θα δείξει μια διακριτική οικειότητα προς κάθε ψυχή της Ενορίας του, θα τους χαιρετήσει με το όνομά τους, θα τους ευχηθεί, θα στείλει χαιρετίσματα σε κάποιον κατάκοιτο της οικογενείας κ.ο.κ. Λιτά όμως. Και χωρίς διαχύσεις ή πληθωρικά χαμόγελα ή άσχετα θέματα και καθυστερήσεις. Όλα μέσα στο κλίμα της Θ. Λειτουργίας, που μόλις ολοκληρώθηκε!
    Αρκετές φορές από τα πρόσφορα που έφεραν οι πιστοί περίσσεψαν πολλά. Είναι ευλογία αυτό. Δείχνει πόσο οι πιστοί συμμετέχουν στο μεγάλο γεγονός της Θ. Λειτουργίας. Οι Ιερείς κρατούν ωρισμένα, για να λειτουργήσουν ενδιαμέσως της εβδομάδος, και τα υπόλοιπα είναι επιτρεπτό να τα διοχετεύσουν σε σπίτια πτωχών χριστιανών. Σκεφθείτε μάλιστα όταν υπάρχει πανηγύρι, πόσα περισσεύουν!

    (του π.Θεολόγου)


    Ο ιερός Καβάσιλας μας λέει: «Ο άρτος που διανέμεται ως αντίδωρο, έχει από πριν αγιασθεί, επειδή προσφέρθηκε στον Θεό. Όλοι οι εκκλησιαζόμενοι χριστιανοί τον δέχονται με ευλάβεια μέσα στην δεξιά κυρτή τους παλάμη και ασπάζονται το δεξί χέρι του Ιερέως, που πριν από λίγο ακούμπησε και κομμάτιασε το πανάγιο Σώμα του Σωτήρος Χριστού. Επειδή αγιάσθηκε ολόκληρο, γι΄ αυτό πιστεύεται από την Εκκλησία μας ότι το χέρι του Λειτουργού μεταδίδει αυτόν τον αγιασμό σε όσους το αγγίζουν και το ασπάζονται».
    Βασικά πράγματα που πρέπει να γνωρίζουμε για το αντίδωρο:

    Πρέπει να μοιράζεται μέσα σε ησυχία και τάξη
    Το παίρνουμε από το χέρι του Ιερέα και όχι από το παγκάρι
    Τοποθετούμε το δεξί μας χέρι πάνω στο αριστερό και με ανοιχτή την παλάμη
    Οι ιεροψάλτες ψάλλουν ύμνους κατά την διάρκεια της διανομής
    Πρέπει να είμαστε νηστικοί για να το φάμε.
    Το καταναλώνουμε όλο και δεν το πετάμε πουθενά.
    Μην ξεχνάμε ότι δίνεται αντί-δώρου, δηλαδή αντί για το μεγάλο δώρο που είναι η Θεία Κοινωνία, αλλά και ως επιπλέον δώρο για αυτούς που κοινώνησαν.

    ΠΠ

  5. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 28/11/2008 14:22:57

    ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!

    Το Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας, Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής απάντησε σε ερώτηση του βουλευτή Κώστα Αϊβαλιώτη σχετικά με την έλλειψη έργων στο λιμάνι της Σάμου.

    Και ποια ήταν η απάντηση;

    Ότι τα έργα στο λιμάνι του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ!

    Διαβάστε ολόκληρη την απάντηση:

    «Σε απάντηση του αριθμ. πρωτ. 3955/01-9-2008 εγγράφου σας με το οποίο μας διαβιβάσθηκε ερώτηση των Βουλευτών κ. κ. Κ. Αϊβαλιώτη και Β. Αποστολάτου, που κατατέθηκε στη Βουλή των Ελλήνων, σας γνωρίζουμε ότι οι προτάσεις που υποβλήθηκαν από το Λιμενικό Ταμείο Νομού Σάμου για την ένταξη μελετών των έργων κατασκευής επιβατικού και εμπορικού σταθμού στο λιμένα Σάμου στο πρόγραμμα Interreg III Ελλάδα – Τουρκία και στο Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Βορείου Αιγαίου δεν καρποφόρησαν, λόγω μη εκπλήρωσης κριτηρίων από πλευράς της Τουρκίας και έλλειψης σχετικών πιστώσεων»

  6. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 28/11/2008 14:37:03

    Βρε Factorx δεν χαμηλώνεις λίγο τους τόνους με τις παπαδοffshore, μπάς και μας πούνε οι managers τι γυρίσματα κάνουν με τις μετοχές τώρα που τσαλαβούτησαν όλοι οι δείκτες ;

    Γιατί άν έχουν τώρα χαρτοφυλάκιο στα 90.000.000 € πάει να πεί ότι στα καλά του, πρίν ο Αντίχριστος ρίξει τον Γενικό Δείκτη, αυτοί θα είχαν χαρτιά πάνω από 250.000.000 €.

    Τί σκέπτονται να κάνουν για να ρεφάρουν ;

    Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν πρέπει να τα συγχίσουμε τα παιδιά, αλλά να τα έχουμε από κοντά γιατί οι γνώσεις τους είναι πολύτιμες.

  7. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 28/11/2008 14:51:43

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ -Τετάρτη 26/11/2008

    Από το περασμένο Σάββατο, οι ελληνικής καταγωγής κάτοικοι του χωριού Νίβιτσα της ιστορικής επαρχίας Χειμάρρας, έχουν παρατήσει τα σπίτια τους και φυλάνε την γη τους στην περιοχή της Κακομαίας. Οι κινητοποιήσεις ξεκίνησαν όταν οχήματα και μηχανήματα της εταιρίας η οποία παρανόμως έχει λάβει άδεια ανέγερσης τουριστικού συγκροτήματος, προσπάθησαν να εισέλθουν στον χώρο και να ξεκινήσουν εργασίες. Οι κάτοικοι του χωριού που είναι και οι νόμιμοι ιδιοκτήτες των οικοπέδων συγκεντρώθηκαν και απέκλεισαν τον δρόμο με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν συμπλοκές αρχικά με τα όργανα της τάξης και έπειτα με τους άνδρες της ιδιωτικής ασφάλειας της εταιρίας. Σύμφωνα με καταγγελίες των τοπικών αρχόντων της περιοχής, οι υποτιθέμενοι «σεκιουριτάδες» είναι στο σύνολό τους πρώην κατάδικοι και καταζητούμενοι για ποινικά εγκλήματα. Οι συμπλοκές είχαν σαν αποτέλεσμα μικροτραυματισμούς ακόμη και ηλικιωμένων ανδρών και γυναικών καθώς και συλλήψεις 9 ατόμων από τα οποία τα 4 παραμένουν στα κρατητήρια. Ανάμεσα στους συλληφθέντες βρίσκεται και ο γέροντας Κλεομένης Μπαντζάρης, πρόεδρος της κοινότητας του χωριού. Οι εξελίξεις αυτές βρίσκουν τον πληθυσμό της ευρύτερης περιοχής ενωμένο και έτοιμο να προσέλθει στον ιερό αγώνα ενάντια στις μεθοδεύσεις. Είναι άλλωστε δεδομένο πως το πρόβλημα της Νίβιτσας είναι μόνο η αρχή ενός παράνομου σχεδίου κατασκευής τουριστικών συγκροτημάτων σε ολόκληρη την παραθαλάσσια περιοχή από την Νίβιτσα μέχρι την Παλάσα με παράλληλο βίαιο εκτοπισμό των νόμιμων ιδιοκτητών που είναι όλοι ελληνικής καταγωγής.

    ΕΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ:

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΞΑΝ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ????????

    ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΣΙΜΑΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ "ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ" ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΒΑΝΟ ΣΤΥΓΝΟ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ ΚΟΠΤΟΝΤΑΙ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΤΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ ΑΥΤΙ?????

  8. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 28/11/2008 14:53:47

    Εγώ πάντως άκουσα πως ένας από τους λογαριασμούς της Rasadel ξεκίνησε με κεφάλαιο 20.000.000 euro πριν κανα εξάμηνο έπεσε στα 750.000 και τώρα είναι στα 200.000 !!!!!

    20.000.000 - X = 200.000 => X = - 1.800.000 ζημιά

    Προσωπικά θα τον είχα ξαποστείλει τον wanna be golden boy κ.Κοιρανίδη Εφραιμούλη . Χίλιες φορές στην προθεσμία !

  9. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 29/11/2008 00:06:33

    Μ' αρέσει το σεμνό και ταπεινό κομποσχοίνι του Άθου, δίπλα στην ρολογιά! "Φοριέται και στο αριστερό. Σαν κόσμημα"...