#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/03/2012 09:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Αντέχουν» τα υψηλά ποσοστά της ΝΔ -Εφικτός στόχος η αυτοδυναμία

 

Εννιακομματική Βουλή χωρίς  αυτοδυναμία και καταποντισμός του ΛΑΟΣ και του ΠΑΣΟΚ προκύπτουν από το Πολιτικό Βαρόμετρο της Public Issue που δημοσιεύει η Καθημερινή της Κυριακής.

Πρώτη στις προτιμήσεις και με τεράστια διαφορά παραμένει η ΝΔ με ποσοστό 28%. Αν και χάνει τρεις μονάδες από την προηγούμενη μέτρηση της ίδιας εταιρείας, η μεγάλη πλειοψηφία των ψηφοφόρων της  θεωρεί αναπόφευκτη τη συμμετοχή στην Κυβέρνηση Παπαδήμου και την ψήφιση της δανειακής σύμβασης και εξακολουθεί να στηρίζει το εγχείρημα του Αντώνη Σαμαρά. Όχι μόνο δεν επιβεβαιώνονται οι Κασσάνδρες που προέβλεπαν καταποντισμό των ποσοστών της ΝΔ, αλλά όταν προκηρυχθούν οι εκλογές, αναμένεται (λογικά)  η συσπείρωση και τα ποσοστά της ΝΔ να ανέλθουν περαιτέρω.

Απαραίτητοι όροι η σημαντική ανανέωση των ψηφοδελτίων, η εκλαΐκευση των κυβερνητικών θέσεων της ΝΔ και η κατάλληλη υποστήριξη τους στα μέσα, καθώς και η παρουσίαση  συγκεκριμένων μέτρων για το ξεπέρασμα της κρίσης.

Η αυτοδυναμία παραμένει εφικτός στόχος, από τη στιγμή που η ΝΔ δείχνει να ξεπερνά χωρίς σημαντικές απώλειες την κρίση στην κοινοβουλευτική της ομάδα και τις γκρίνιες στο εσωκομματικό πεδίο.

Ακολουθεί δεύτερη  η Δημοκρατική Αριστερά με 16%, που δείχνει να  πηγαίνει για αξιωματική αντιπολίτευση, αλλά πολλά θα εξαρτηθούν από τις εσωκομματικές του ΠΑΣΟΚ. Έπονται  ΣΥΡΙΖΑ με 12%, ΚΚΕ και ΠΑΣΟΚ με 11%, ΛΑΟΣ, "Ανεξάρτητοι Έλληνες" και Οικολόγοι με 4% και Χρυσή Αυγή με 3,5%. Εκτός Βουλής σε ακόμη μία μέτρηση μένει η Δημοκρατική Συμμαχία της Ντόρας Μπακογιάννη.

Η αποχή φτάνει το 27,5%.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός ότι ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ και ΠΑΣΟΚ κινούνται στο ίδιο οριακά διψήφιο ποσοστό.

Καταποντίζεται  ο ΛΑΟΣ και ο Γ. Καρατζαφέρης εστίασε την επίθεση του στους πρώην βουλευτές του κόμματος, Άδωνι Γεωργιάδη, και Μάκη Βορίδη, τους οποίους  χαρακτήρισε ως  Ιούδες, Εφιάλτες και Βρούτους !!!

Οι Ανεξάρτητοι Έλληνες λαμβάνουν ένα ενθαρρυντικό ποσοστό, αλλά ενδεχομένως αυτό να οφείλεται μόνο στις  υψηλές προσδοκίες που κάθε πολιτική κίνηση δημιουργεί στη γέννηση της.

Αξιοσημείωτο είναι  το εύρημα ότι η  δυσαρέσκεια έναντι της κυβέρνησης συνεργασίας φτάνει το 87%.

Δημοφιλέστερος αρχηγός είναι ο.... Φώτης Κυβέλης. Ακολουθούν ο Γιάννης Δημαράς Ιαν και το Άρμα Πολιτών συγκεντρώνει μόνο 1%) ο Αλέξης Τσίπρας, ο Αντώνης Σαμαράς, η Αλέκα Παπαρήγα, η Ντόρα Μπακογιάννη, ο Γιώργος Καρατζαφέρης και τελευταίος ο Γιώργος Παπανδρέου.

Εντυπωσιακό και αντιφατικό συνάμα είναι το στοιχείο ότι θετική γνώμη για τον Λούκα Παπαδήμου εκφράζει το 45% των ερωτηθέντων σε πλήρη αντιδιαστολή με την άποψη για την Κυβέρνηση του. Το 52% των πολιτών διαφωνεί με την υπερψήφιση του νέου μνημονίου, ενώ το 38%συμφωνεί. Πιθανό θεωρούν το ενδεχόμενο τυπικής χρεοκοπίας της Ελλάδας το 46%των ερωτηθέντων. Το 10% θεωρεί ότι η χώρα έχει ήδη χρεοκοπήσει.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δεν έχει σημασία avatar
    Δεν έχει σημασία 04/03/2012 10:07:20

    Οι εκλογές, όποτε και αν γίνουν, θα βάλουν τέλος στις φρούδες ελπίδες της διαπλοκής. Ο καθένας έχει δικαίωμα στο όνειρο αλλά η πραγματικότητα είναι μία.

    • σάκος με απίδια avatar
      σάκος με απίδια @ Δεν έχει σημασία 04/03/2012 11:23:59

      τάδε έφη κωστας καραμαλής

      • Δεν έχει σημασία avatar
        Δεν έχει σημασία @ σάκος με απίδια 04/03/2012 13:40:09

        Η πραγματικότητα ισχύει και για σένα.

        Δυστυχώς ο Σαμαράς έχει ταχθεί με το Μνημόνιο και πρέπει να αποστασιοποιηθεί αν θέλει να δει οτιδήποτε πάνω από 25%.

        • Κωνσταντίνος avatar
          Κωνσταντίνος @ Δεν έχει σημασία 05/03/2012 01:39:33

          Αφαιρώντας την αποχή η οποία δεν υπολογίζεται στα τελικά αποτελέσματα, και που λογικά "κατανέμεται" αναλογικά σε όλα τα κόματα (ευνοώντας περισσότερο το πρώτο κόμμα), η Ν.Δ. είναι σίγουρα πάνω από 35% τελικό! Και σύμφωνα με τον ισχύοντα εκλογικό νόμο, μπορεί να πάρει αυτοδυναμία το πρώτο κόμμα και με 36%, αρκεί το δεύερο να είναι -10 μονάδες από το πρώτο! Οπότε, βγάλτε τα συμπεράσματά σας...

          • EVANGELOS avatar
            EVANGELOS @ Κωνσταντίνος 05/03/2012 06:06:34

            Δεν ειναι έτσι ... το άθροισμα των ποσοστών όπως αναφέρονται είναι 11+38+11+4+12+4+16+2+3,5+4+4,5=100%

            άρα δεν υπάρχει κάτι (εννοώ ποσοστό) να προστεθεί επιπλέον στα ποσοστά των κομμάτων ... συνεπώς το 28 δεν είναι 38 κλπ ... ο Μαυρής δίνει εκτίμηση ΕΚΛΟΓΙΚΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ το οποίο φανερά δείχνει ΜΗ αυτοδυναμία , καταπόντισμα Πασόκ και (χαχχααχαχαχα) Ντόρα εξωκοινοβουλευτική "δεξιά"

            τουλάχιστον να σχολιάζουμε αυτό που βλέπουμε και όχι αυτό που επιθυμούμε

          • GO avatar
            GO @ Κωνσταντίνος 05/03/2012 07:52:33

            Το 28% είναι εκτίμηση τελικού αποτελέσματος και όχι πρόθεση ψήφου.

          • EVANGELOS avatar
            EVANGELOS @ GO 05/03/2012 21:01:39

            αυτό ακριβώς έγραψα

        • Impaler avatar
          Impaler @ Δεν έχει σημασία 05/03/2012 10:31:47

          too late, too late ....

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Δεν έχει σημασία 04/03/2012 15:14:43

      Η δεξιά βιώνει τη δική της Συμφωνία της Βάρκιζας...

  2. Δημήτρης ΜΑΝΗ avatar
    Δημήτρης ΜΑΝΗ 04/03/2012 10:39:23

    Θα με θυμηθείτε ότι το τέλος η ΝΔ θα κάνει μεγάλη συσπείρωση και θα μπορεί να βγάλει αυτοδυναμία...αν και δεν θα ψηφίσω τη ΝΔ για πρώτη φορά γιατί θέλω να δώσω ενίσχυση με τη ψήφο μου το μοναδικό εθνικιστικό πατριωτικό κόμμα που λέγεται Χρυσή Αυγή για να μπεί στη Βουλή ότι η εργατική τάξη δεν ανήκει την αριστερά αλλά και τη δεξιά...εθνικοσοσιαλισμός σημαίνει πατριωτισμός και σοσιαλισμό αλλά σε μια φυλή τους Έλληνες...όχι λαθρομετανάστες και μετανάστες...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Δημήτρης ΜΑΝΗ 04/03/2012 12:31:35

      Εθνικοσοσιαλισμός = σοσιαλισμός με εθνικιστικά χαρακτηριστικά = ακρότητα αντίστοιχη της αριστεράς των λαθρο- από την ανάποδη. Όποια αντίθεση έχουμε με τους ακραίους της αριστεράς έχουμε και με τους ακραίους της δεξιάς. Τα δύο άκρα συγκλίνουν στην ανελευθερία έναντι πολλών τμημάτων του λαού δηλαδή στον φασισμό.

      Μοναδική αξιόπιστη έκφραση των μη ακραίων δεξιών (και όχι μόνο) είναι η ΝΔ τον Σαμαρά. Όποιος έχει μάτια βλέπει

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 04/03/2012 12:32:12

        η ΝΔ του Σαμαρά

      • ΤΝΤ avatar
        ΤΝΤ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 05/03/2012 01:11:17

        Εσύ μάτια έχεις αλλά τα βλέπεις όλα...μπλε!!!
        Πέρνα στα άκρα γιατί τα "μέσα" μας κατέστρεψαν από το 1974 και μετά.
        Κατάλαβες;;;

    • Joao avatar
      Joao @ Δημήτρης ΜΑΝΗ 04/03/2012 15:57:29

      το φασισμο και το ναζισμο τον πολεμησαμε... να μας λειπουν οι ξυρισμενοι τραμπουκοι..

      • takis1 avatar
        takis1 @ Joao 04/03/2012 16:04:02

        εσύ τον πολέμησες? χαχα ερεεε γλέντια..

      • Mitsos Tripoli avatar
        Mitsos Tripoli @ Joao 04/03/2012 21:41:24

        Kala esi pigene me to earistero block USSR! idame ke afti ti ekanan. XA = Ethnos ke taxi

      • ΤΝΤ avatar
        ΤΝΤ @ Joao 05/03/2012 12:23:30

        Βέβαια ,προτιμάς τους κοστουμάτους τραμπούκους που σου κλέβουν το μισθό,τη σύνταξη,σε απολύουν και ξεπουλάνε την πατρίδα σου (αν έχεις).Καλύτερα ξυρισμένος όπως λες παρά Γερμανοτσολιάς.Και μιας και πολέμησες ρε ήρωα (αλήθεια ο Ζέρβας είσαι;) τον ναζισμό τώρα τι κάνεις;Έγινες συναιτεράκι του νεο-ναζισμού της Μέρκελ;;

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ Δημήτρης ΜΑΝΗ 04/03/2012 16:08:00

      Oύτε εθνικιστικό, ούτε πατριωτικό κόμμα είναι.
      Μια νομόστυπη συμμορία μαχαιροβγαλτών, νονών της νύχτας, αμόρφωτων μπαμπουίνων είναι, που χάρη στην πολυδιάσταστη Κρίση βγήκαν με αξιώσεις προς άγρα ψήφων .
      Σε κοροιδεύουν.

      • takis1 avatar
        takis1 @ Κώστας ΜΠ 04/03/2012 19:31:43

        εσύ κοροιδεύεις τον ευατό σου!! και κόψε την τηλεόραση .. σε πειράζει..

    • φαρμακοπώλης avatar
      φαρμακοπώλης @ Δημήτρης ΜΑΝΗ 04/03/2012 21:22:54

      Ετσι ρε φίλε! Να φύγουν όλοι οι ξένοι να μείνουμε μόνοι μας εμείς οι 11 εκατομμύρια γνήσιοι απόγονοι του περικλή και του λεωνίδα.

    • GO avatar
      GO @ Δημήτρης ΜΑΝΗ 05/03/2012 07:53:35

      Μπρρρρρρ!!!

  3. μπάμπης νικόπουλος avatar
    μπάμπης νικόπουλος 04/03/2012 11:05:06

    είναι ωραίο να διαβάζεις και να ερμηνεύεις θετικά,όποιο αποτέλεσμα κι αν προκύπτει από τις δημοσκοπήσεις για τη ΝΔ του Σαμαρά...

    επειδή όμως η πραγματικότητα απέχει πάρα πολύ από τις δημοσκοπήσεις κι επειδή οι επόμενες εκλογές όταν κι αν γίνουν, θα διεξαχθούν με εντελώς διαφορετικούς όρους από ότι μέχρι σήμερα,αυτό που θα δούμε σαν τελικό αποτέλεσμα,θα θυμίζει περισσότερο χώρα της Κεντρικής Ευρώπης,παρά Ελλάδα του δικομματισμού...

    Πολλά κόμματα στη βουλή,κανένα με μεγάλο ποσοστό...

    Κι ας βρουν την άκρη μόνοι τους....

    Αυτό έχει αποφασίσει ο λαός και δε χρειάζονται δημοσκοπήσεις για να το διαπιστώσουμε...

    Αρκεί κάποιος να κυκλοφορεί εκτός του σπιτιού του (κι εκτός των παρωπίδων του φυσικά...)

  4. Κλεισθένης avatar
    Κλεισθένης 04/03/2012 11:37:18

    Η εθελοτυφλία είναι βαρύτατη πολιτική ασθένεια.
    Εδώ ο κόσμος καίγεται και το μουν.. χτενίζεται.
    Ρε παιδιά εκεί στο antinews αλλάξτε πλευρό, θα πιαστείται κοιμώμενοι σε μία στάση!

    • airman avatar
      airman @ Κλεισθένης 04/03/2012 12:17:16

      Καλημέρα!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Κλεισθένης 04/03/2012 13:55:07

      Κάντα τουλάχιστον χωρίστρα.

    • Γλαυξ avatar
      Γλαυξ @ Κλεισθένης 04/03/2012 19:01:26

      Μπράβο γλώσσα !!!! Κι εσύ ψηφίζεις

      • Γλαυξ avatar
        Γλαυξ @ Γλαυξ 04/03/2012 19:03:33

        Το σχόλιο απευθύνεται στον Κλεισθένη...
        Κλεισθένης indeed !

  5. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 04/03/2012 11:38:05

    Ερώτηση: Μπορεί ο Σαμαράς να κυβερνήσει με 151;
    Απάντηση: Αρκεί να πάρει τη μπάλα στα πόδια. Οι αντίπαλοι είναι και οι έντεκα, να μην πώ και ο πάγκος, κιτρινισμένοι. Ναι λοιπόν, μπορεί.

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 04/03/2012 11:49:48

    Δε νομίζω ότι θα υπάρξει 9κομματική Βουλή στο τέλος..ο Κoυβέλης δε ως alter ego του πασόκ έχει μαζέψει το μισό..αντάρτικο της πάλαι ποτέ σοσιαλιστικής αυτοκρατορίας...
    ΥΓ: Σίγουρα υπάρχει απογοήτευση..σίγουρα φοβόμαστε για το μέλλον της χώρας και των παιδιών μας...σίγουρα οι σειρήνες τραγουδούν στ' αφτιά πολλών από εμάς..αν η ψήφος μας όμως σπαταληθεί, θα βγουν κερδισμένοι όλοι όσοι επιθυμούν τη διάλυση της χώρας...όλοι όσοι επιθυμούν τρανσέξουαλ καταστάσεις συγκυβέρνησης...και πολλοί πολλοί άλλοι...το πασόκ θα είναι ακόμη εδώ..

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ ΕΥΑ 04/03/2012 13:07:26

      Εύα θα συμφωνήσω. Δεν τη βλέπω την 9κομματική... Άσε που θα φυτρώσουν κι άλλα πράσινα μανιτάρια μέχρι τότε οπότε είναι νωρίς να το δένουμε κόμπο από τώρα. άλλωστε η προώθηση μιας τέτοιας εικόνας της επόμενης βουλής είναι τουλάχιστον ολοφάνερο ποιούς εξυπηρετεί κάνω λάθος;

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ ΝΙΚΗ 04/03/2012 13:25:32

        Είμαι της ίδιας γνώμης για το ποιοι εξυπηρετούνται Νίκη!

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ ΕΥΑ 05/03/2012 00:45:04

      +10000000000000
      Άσε που στο μέλλον,θα έχουμε ξανά το φαινόμενο του "ήμουν και εγώ στο πολυτεχνείο" με νέο μότο φυσικά (έχω μετρήσει 100000000000000000 τέτοιες δηλώσεις κατά την μεταπολίτευση (my a-s!) άρα θα συγκυβερνήσω.
      Όσο για τις εκλογές.... είναι ηλίου φαεινότερον ότι έχουν αντικατασταθεί από τις δημοσκοπήσεις και έτσι από "νούμερα" έχουμε γίνει "αριθμοί"!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ daughter of mercy 05/03/2012 01:01:07

        Η τελευταία ατάκα από ''νούμερα'' ''αριθμοί'', είναι καταπληκτική!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ daughter of mercy 05/03/2012 01:09:17

        Και το first light φοβερό...

        • daughter of mercy avatar
          daughter of mercy @ ΕΥΑ 05/03/2012 02:12:58

          shy ;)

  7. perastikos avatar
    perastikos 04/03/2012 11:55:17

    Εκτος απο το διαδικτυο, το extra3 και το kontrachannel, ακουσε πουθενα κανενας για το κομμα του Καμμένου? Εγω πάντως δεν το ακουσα να παιζει σε κανενα απο τα μεγαλα καναλια τουλάχιστον μεχρι σήμερα παρα μια φορά στο πρωινο με τον Παπαδακη στον ΑΝΤ1.
    Αν παρόλα αυτα, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες πήραν το "ενθαρρυντικό ποσοστό" του 4%, που ενδεχομένως κατα τον αρθρογραφο να "οφείλεται μόνο στις υψηλές προσδοκίες που κάθε πολιτική κίνηση δημιουργεί στη γέννηση της", τότε για μένα δεν θα ειναι εκπληξη να χτυπήσει 10% οταν αρχίσουν οι προσχωρήσεις των ανεξαρτοποιηθέντων απο την Ν.Δ. και το θέμα αρχίσει να βγαινει θέλοντας και μη στα κανάλια και τις εφημερίδες. Κοντος ψαλμος αλληλουια...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ perastikos 04/03/2012 13:57:27

      Ποιο 10%, οι παρατρεχάμενοι του Πανούλη έχουνε κρυφή δημοσκόπηση από το Άλφα του Κενταύρου που του δίνει 102,3%!

  8. karamanlikos avatar
    karamanlikos 04/03/2012 12:08:40

    Εάν δεν πρόκειται για ευσεβείς πόθους του συστήματος που θέλει να "πιάσει στασίδι" στο νέο ΔΝΤοπίο, τότε φαίνεται ότι ο Ελληνικός λαός που έπεσε στην παγίδα του "λεφτά υπάρχουν", πατάει τη νέα "πεπονόφλουδα" της ακυβερνησίας και του ελέγχου της Δημοκρατίας μέσω "αποκομμάτων"...

    Πάντως ελπίζω ότι την ύστατη στιγμή:
    1. Οι 400.000 ΝΔες-συνυπεύθυνοι που ΔΕΝ ψήφισαν στις εκλογές του 2009, να διορθώσουν το λάθος τους ΤΩΡΑ!
    2. ΛΑΟΣ, ντόρα και ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΔΕΝ θα μπουν στη βουλή με ποσοστά κοντά στο 3%
    3. Ο κατακερματισμός των αριστεροπασόκων θα αυξήσει τη διαφορά 1ου και 2ου κόμματος

    Το θετικό σενάριο: μικρή αυτοδυναμία Σαμαρά, για να δεσμεύσει το λαϊκισμό ΟΛΩΝ...

  9. Κλεόστρατος avatar
    Κλεόστρατος 04/03/2012 12:09:40

    Αν πάρουμε κατά γράμμα αυτή τη δημοσκόπηση, τότε η αυτοδυναμία για τη Ν.Δ. είναι ανέφικτη και το πιο ρεαλιστικό σενάριο είναι κυβέρνηση συνεργασίας Σαμαρά - Κουβέλη. Αναρωτιέμαι για ποιο λόγο μιλάμε για πιθανότητα συγκυβέρνησης του 1ου κόμματος με το 5ο.
    Μήπως όλοι καταλαβαίνουν ότι τα αποτελέσματα που θα δούμε το βράδυ των εκλογών θα είναι πολύ διαφορετικά;

  10. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 04/03/2012 12:28:21

    Η ΝΔ με αρχηγό τον Σαμαρά θα βγάλει πάνω από 36% και θα πάρει αυτοδυναμία

  11. ΝΟΔΕ ΕΥΒΟΙΑΣ avatar
    ΝΟΔΕ ΕΥΒΟΙΑΣ 04/03/2012 13:16:16

    Η Νέα Δημοκρατία που αγαπάμε θα πιάσει την αυτοδυναμία, αρκεί κάποιος να μαζέψει μερικούς "κυρίους" που καταστρέφουν τη δημόσια εικόνα της μεγάλης μας παράταξης.
    Διαβάσατε το πρωτοσέλιδο της real news σήμερα;
    Είδατε τον Άδωνι Γεωργιάδη να παίζει τένις και να χαριεντίζεται με τον Πασόκο Λοβέρδο σε ένα από τα πιο ακριβά tennis club στην Ελλάδα;

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ ΝΟΔΕ ΕΥΒΟΙΑΣ 04/03/2012 21:36:23

      Συγνώμη αλλά απορώ τι θέση -καρέκλα κατέχετε στην ΝΟΔΕ όπως αναφέρετε ως ψευδώνυμο και τίνος την θέση εκφράζετε πέραν της προσωπικής σας?
      Αν μη τι άλλο έχετε λύσει όλα τα θέματα , εσωτερικά και του νησιού σας , έχετε τελειώσει με τις διαδικασίες επιλογής ΙΚΑΝΩΝ υποψηφίων, έχετε προβάλει το βιογραφικό ή το έργο τους , τους έχετε στηρίξει στην επαφή-επικοινωνία με το λαό της Εύβοιας και τώρα σπεύδετε να δ'ωσετε ένα χέρι βοηθείας σε όλη την επικράτεια για την εικόνα της παράταξης και των υποψηφίων.
      Κάνω λάθος?

      • juliet avatar
        juliet @ Φελίζα 04/03/2012 21:47:33

        Φελίζα ,
        χαιρετώ, θα συμπληρώσω και εγώ. Αν ο Αδωνις δεν έπαιζε τέννις με τον Λοβέρβο τα προβλήματα του νησιού θα είχανε λυθεί; Ο Αδωνις είναι υπευθυνος για τον μαρασμό και την ανεργεία που μαστίζει το νησί; Είναι υπευθυνος για τα μεγάλα ποσοστά του πασοκ;Και σε τελική ανάλυση σοβαρή εφημερίδα διαβάζετε!!!!!!!

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ juliet 04/03/2012 22:40:04

          Juliet,
          καλησπέρα,
          Επιτέλους ας σταματήσουμε να αναπαράγουμε στείρα κριτική και ο καθένας ας μιλά για αυτά που γνωρίζει και μπορεί να αλλάξει.

  12. Θηβαίος avatar
    Θηβαίος 04/03/2012 13:36:23

    Η ΝΔ θα πάρει πάνω από 36% και θα έχει αυτοδυναμία αρκεί να βάλει στα ψηφοδέλτια της, Έλληνες πατριώτες, καταξιωμένους στην Ελληνική κοινωνία, όπως ο Φαήλος. Η ΝΔ πρέπει να ξεφύγει από τα σόγια και τα τζάκια που κυριαρχούσαν στην ηγεσία της μέχρι τώρα, και να ανοιχθεί στη κοινωνία με καταξιωμένα στην κοινωνία παλιά στελέχη της, της ΟΝΝΕΔ και της ΔΑΠ που ποτέ δεν έχει αξιοποιήσει, και ταυτόχρονα να ανοιχτεί στους ανθρώπους του πατριωτικού χώρου που έχουν προσφέρει στη χώρα.

    • HELLAS avatar
      HELLAS @ Θηβαίος 04/03/2012 22:24:12

      Μια ερώτηση Θηβαίε.

      Ποιός είναι ο πολιτικός πολιτισμός που μαθαίνεται σε αυτα τα κομματικά παραμάγαζα (ΟΝΝΕΔ, ΔΑΠ κλπ) η διοργάνωση πάρτυ ? Οι νοθείες σε εκλογές ή το ξύλο με την αντίθετη παράταξη ?

      Οι κομματικές νεολαίες το μόνο που προσφέρουν είναι η διαιώνιση της νοοτροπίας του βολέματος, της αρπαχτής, της νοθείας.

  13. Ελληνική Φιλοσοφία avatar
    Ελληνική Φιλοσοφία 04/03/2012 14:00:58

    Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΒΛΕΨΗΣ

    Ο Θεός αεί γεωμετρεί.

    'Ολα έχουν αξία όταν μπορούν να μετρηθούν με αριθμούς δηλαδή με την ζυγαριά της μαθηματικής σκέψης.

    Μελετήσαμε την Ελληνική Ιστορία των τελευταίων 112 ετών ,κάναμε φύλλο και φτερό την επιρροή των ΜΜΕ στην Ελληνική πολιτική σκηνή απο το 1961 εώς σήμερα και τροφοδοτήσαμε με 'πληροφορίες' τα μαθηματικά μας αναλυτικά προγράμματα μέτρησης επιρροής κομμάτων για τις επερχόμενες εκλογές.

    Το κρίσιμο αποτέλεσμα το ανακοινώνουμε σήμερα ευθαρσώς και το γράφουμε δημόσια (Ημέρα Κυριακή της Ορθοδοξίας).

    Το ποσοστό του ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ θα είναι 47% συν,πλην 0,5 %.

    Δηλαδή απο 46,5 % εώς 47,5 %.Τελεία και παύλα.

  14. Παναγιώτης Καρβέλης avatar
    Παναγιώτης Καρβέλης 04/03/2012 14:01:30

    Η ΝΔ μπορεί να χτυπήσει ακόμη και αυτοδυναμία αρκεί να παρουσιάσει 5-10 συγκεκριμένες προτάσεις οι οποίες μπορούν να τονώσουν άμεσα την ελληνική οικονομία. Προτάσεις που θα τις καταλάβει ο απλός ο άνθρωπος ο αγρότης, η νοικοκυρά, ο συνταξιούχος. Θέλετε μία; Κατάργηση του νόμου περί "πόθεν έσχες" για μια μεταβατική περίοδο 1-2 ετών με τη προϋπόθεση το "λαμόγιο" που θα φέρει τα χρήματα από το εξωτερικό να δημιουργήσει μια επιχειρηματική δραστηριότητα, να χτίσει κάτι κτλ. Αν ο Σαμαράς κάνει μια τέτοια κίνηση θα τον επιβραβεύσει ο λαός, αλλιώς δε θα πάμε καλά. Μόνο με μειώσεις μισθών ανάπτυξη δεν έρχεται!

  15. factorx avatar
    factorx 04/03/2012 14:22:40

    Ο Νικολακόπουλος καταγγέλλει τον Μαυρή (PUBLIC ISSUE)...

    Κοινή ανακοίνωση της Ελεγκτικής Δημοσκοπήσεων και του ΣΕΔΕΑ

    «Αποτελεί κοινό τόπο ότι οι έρευνες κοινής γνώμης, ως εργαλείο καταγραφής των τάσεων σε δεδομένη χρονική στιγμή, συνιστούν κρίσιμο και αναπόσπαστο τμήμα των σύγχρονων δημοκρατικών πολιτικών διαδικασιών.Πρώτιστο συνεπώς καθήκον όσων εμπλέκονται είτε στη διεξαγωγή είτε στη δημοσιοποίησή και ανάλυσή τους είναι να καταβάλουν κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε να διασφαλίζεται η εγκυρότητα και η αξιοπιστία τους. Κυρίως σε μια περίοδο κρίσης του πολιτικού συστήματος και με δεδομένο το εξαιρετικά ρευστό και συνεχώς μεταβαλλόμενο πολιτικό περιβάλλον στην χώρα μας.

    Ιδιαίτερα μάλιστα στη σημερινή ευρωπαϊκή συγκυρία όπου τα αποτελέσματα των ελληνικών δημοσκοπήσεων γίνονται αντικείμενο επιπόλαιων κρίσεων και χρησιμοποιούνται κατά τρόπο ενίοτε υποβολιμαίο.

    Πρέπει να είναι σαφές σε όλους ότι στην πρόθεση ψήφου καταγράφονται τα δεδομένα όπως προκύπτουν από την ερευνητική διαδικασία και μεθοδολογία ενώ η εκτίμηση εκλογικού αποτελέσματος προκύπτει από παραδοχές,υποθέσεις και θεωρητικά μοντέλα που εφαρμόζει ο ερευνητής και που κατά κανόνα βασίζονται σε προβολή ανάλογων περιπτώσεων του παρελθόντος.

    Ως εκ τούτου θεωρούμε ότι πρέπει απαραιτήτως σε όλες τις περιπτώσεις δημοσιοποίησης δημοσκοπικών ευρημάτων να αναφέρεται και να τονίζεται πρωτίστως η ρευστότητα των προτιμήσεων όπως καταγράφονται δημοσκοπικά στην πρόθεση ψήφου και εφόσον συνοδεύεται από εκτίμηση εκλογικού αποτελέσματος να γίνεται σαφές ότι αυτό αποτελεί εκτίμηση με ευθύνη της εταιρείας που διεξάγει την έρευνα.

    Περεταίρω συστήνεται η υπογράμμιση με κάθε μέσο, τρόπο και σε κάθε ευκαιρία του γεγονότος ότι η πρόθεση ψήφου στο πλαίσιο της παρούσας κοινωνικοπολιτικής ρευστότητας πρέπει να ερμηνεύεται ως ασταθές μέγεθος.

    Αθήνα, 16 Φεβρουαρίου 2012

    Ο Πρόεδρος της Ο Πρόεδρος του Ελεγκτικής Δημοσκοπήσεων ΣΕΔΕΑ

    Ηλίας Νικολακόπουλος Σπύρος Ζαβιτσάνος»

    http://nonews-news.blogspot.com/

  16. mn avatar
    mn 04/03/2012 15:33:14

    Διαβαζοντας σχολαστικα τα παραπανω αυτο που καταλαβα ειναι οτι επικρατη απολυτη πολιτικη Βαβελ που συνεπαγεται οτι ο καθε ενας μιλαει τη γλωσα του χωρις να καταλαβενει τη λεει ο διπλα του.
    Αυτο που δεν καταλαβενει η ΒΑΒΕΛ ειναι οτι ο κοσμος πλεον μιλαει την δικη του γλωσσα εκτος ενα μικρο ποσοστο που μιλαει τη γλωσα της βαβελ ,την οποια γλωσα δεν μπορει να κανει μεταφραση το πολιτικο συστημα και να κατανωηση την αγωνια τον πονο την δυστυχια τον θυμο την οργη και πολλα αλλα που περνα ο ελληνας .
    Και δυστηχως αυτη ειναι η παγιδα τους αλλα πολυ φοβαμαι ειναι μεγαλητερη παγιδα για τον κοσμο το πως θα δωση την ψηφο του.
    ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.

    • avanti avatar
      avanti @ mn 05/03/2012 12:34:49

      Εχεις ένα θέμα με την ορθογραφία και τους τόνους..... τι να πεις, Βαβέλ.

  17. wx avatar
    wx 04/03/2012 15:36:29

    παλιά ανακοίνωση και δεν αφορά μόνο τον Μαυρή.

  18. antikatathliptikos avatar
    antikatathliptikos 04/03/2012 16:20:37

    Δικαίωμα του καθενός είναι να βαυκαλίζεται με τις καταχωρήσεις των αποτελεσμάτων των δημοσκοπίσεων. Απο το δημοσκοπικό αποτέλεσμα όμως, ως την πραγματικότητα, υπάρχει μεγάλη απόσταση.
    Δεν πρόκειται να υπάρξει κόμα με ποσοστό άνω του 17% στις επόμενες εκλογές. Αν τώρα τα ΜΜΕ σε συνεργασία με τς εταιρείες δημοσκοπίσεων θέλουν να διαμορφώσουν άλλη γνώμη, ας γνωρίζουν, οτι ο Λαός τους έμαθε πια. Δεν τσιμπάει._

  19. Γιάννης avatar
    Γιάννης 04/03/2012 16:49:20

    Απλά, lol

  20. nikos avatar
    nikos 04/03/2012 20:14:58

    Γιατί αυτοδυναμία,τι σηματοδοτεί η αυτοδυναμία?Μήπως εξασφάλιση καρέκλας για κάποιους εξουσιολάγνους, φαύλους,άχρηστους δήθεν ταγούς του έθνους?Αν ναι τότε να λείπει το βύσσινο.Αν πάλι η αυτοδυναμία ως στόχος θεωρείτε απαραίτητη προυπόθεση για αναβίωση της ελπίδας στον Έλληνα πολίτη τότε να παλέψουμε γι΄αυτήν.Ας ξεκινήσει το κόμμα λοιπών με αποκλεισμό όλων των παραπάνω ανεκδιήγητων κι ας παρουσιάσει πραγματικά ανανεωμένα ψηφοδέλτια εξασφαλίζοντας ωστόσο την αναγκαία συνέχεια με ξεχωριστές πολιτικές προσωπικότητες του παρελθόντος που πάντα θα έχουν θέση στο πολιτικό γίγνεσθαι.Σε ότι αφορά τους αποκλεισμούς μην τολμήσει κάποιος στο όνομα της πολυπόθητης αυτοδυναμίας να επικαλεσθεί ανούσιες και ύποπτες πανστρατιές.

  21. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 05/03/2012 10:01:54

    Κρατάω στάση αναμονής ενόψει εκλογών περιμένοντας να ακούσω συγκεκριμένες θέσεις από τον Σαμαρά. Πιστεύω ότι ενα 30-50% των Ελληνων δεν εχουν ακόμα αποφασίσει τι θα ψηφίσουν.