#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/07/2010 16:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανοχύρωτη πάλι η Αττική



Θλιβερή επανάληψη του περυσινού σκηνικού. Οι καπνοί πνίγουν πάλι την Αθήνα.

Σε πύρινο κλοιό βρέθηκε από το πρωί του Σαββάτου η ανατολική Αττική καθώς μετά τη φωτιά που ξέσπασε στο Λαύριο στις 12.00, ξέσπασαν νέα μέτωπα που υποβοηθούμενα και από τους ισχυρούς ανέμους επεκτάθηκαν και πήραν επικίνδυνες διαστάσεις.

Η φωτιά στο Βαρνάβα ξεκινησε από το Μικροχώρι Καλάμου, με τις δυνάμεις της πυροσβεστικής να δίνουν μάχη ώστε να περιορίσουν το μέτωπο της πυρκαγιάς, ενώ σαφώς καλύτερη είναι η κατάσταση στο Λαύριο, όπου πλέον υπάρχουν μόνο διάσπαρτες μικροεστίες.



Στην περιοχή πνέουν ισχυροί άνεμοι και πλέον το μέτωπο της πυρκαγιάς κατεθύνεται προς Καπανδρίτι.

Σύμφωνα με δηλώσεις του κοινοτάρχη Βαρνάβα, οι φλόγες έχουν πλησιάσει κατοικημένη περιοχή.

Λίγο μετά τις 14:00 εν τω μεταξύ, φωτιά ξέσπασε σε δασική έκταση στο Ανω Σoύλι Μαραθώνα.

Όπως ανακοίνωσε η Πυροσβεστική, στην περιοχή επιχειρούν 80 πυροσβέστες με 27 οχήματα, δύο ομάδες πεζοπόρου τμήματος, με τη συνδρομή οκτώ αεροσκαφών, δύο ελικοπτέρων και επτά υδροφόρων ΟΤΑ.

Η φωτιά στο Λαύριο ξέσπασε το μεσημέρι στην περιοχή Πουνταζέζα και γρήγορα εξαπλώθηκε λόγω των ισχυρών ανέμων.

Στο σημείο έσπευσαν άμεσα ισχυρές δυνάμεις της πυροσβεστικής, ενώ κλήθηκαν να συνδράμουν στο έργο της κατάσβεσης τέσσερα αεροσκάφη και δύο ελικόπτερα. Για τη διευκόλυνση των πυροσβεστικών μέσων διεκόπη η κυκλοφορία στην Αθηνών - Σουνίου από το 54ο έως το 59ο χιλιόμετρο. Προληπτικά εκκενώθηκε κατασκήνωση που βρίσκεται κοντά στην περιοχή.

Οι φλόγες απείλησαν το μοναστήρι Μεταμόρφωσης του Σωτήρα και εκκενώθηκαν οι οικισμοί Ρουμελιώτικα, Αϊ Γιάννης και Κολιγιώργα.



Οι φλόγες βρίσκονται σε απόσταση τεσσάρων χιλιόμετρων από το στρατόπεδο Βαρνάβα. Κλειστός παραμένει ο δρόμος Βαρνάβα - Καπανδριτίου.

Δεν είναι τυχαίο το γεγονός της ταυτόχρονης ανάφλεξης σε τουλάχιστον τρία μέτωπα δήλωσε στον ΣΚΑΪ ο υπαρχηγός της πυροσβεστικής, κ. Γεροκώστας. Για εμπρησμό κάνουν λόγο κάτοικοι και εκπρόσωποι της τοπικής αυτοδιοίκησης.

Υπό έλεγχο τέθηκε η πυρκαγιά στην περιοχή Πουνταζέζα του Λαυρίου, η οποία απείλησε τον οικισμό στο Πασά Λιμάνι. Κάηκε μόνο ένα ακατοίκητο σπίτι.

Για προληπτικούς λόγους εκκενώθηκε η κατασκήνωση του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και το κάμπινγκ "Μπάκος".

Σύμφωνα με μαρτυρίες, η φωτιά ξεκίνησε από 2 σημεία, κοντά στις εγκαταταστασεις της Ολίμπικ Μαρίν, στο 77ο χλμ της Αθηνών - Σουνίου και από το Πάσα Λιμάνι. Σβήστηκε η φωτιά, στο Άνω Σούλι Μαραθώνα.

Στρατιώτες από το στρατόπεδο Αγίας Παρασκευής που να περιπολούν στον Υμηττό ζήτησε μέσω του ΣΚΑΪ ο Δήμαρχος Χολαργού Δημήτρης Νικολάου, φοβούμενος νέα προβλήματα στην περιοχή



ΣΧΟΛΙΑ

  1. hercules avatar
    hercules 17/07/2010 15:16:57

    Δεν βλεπω τον Χρυσοχοϊδη να μας πει ποιος φταιει για τη φωτιά.
    Τους ενόχλησε ο Πολύδωρας τότε ...
    Ετσι είναι η θεια δικη έρχεται και πολυ πιο γρηγορα ...
    Οταν σπέρνεις ανέμους θερίζεις θύελες
    Για να σε δουμε χρυσοχοϊδη τι θα κανεισ χωρισ τη βοήθεια των αφεντικών σου

    • xoirosima avatar
      xoirosima @ hercules 17/07/2010 17:08:19

      Εσένα δεν σε ενόχλησε ο Πολύδωρας τότε??

  2. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 17/07/2010 15:22:05

    Να παραιτηθεί ο ραφηνάτος και ο Βύρων...

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Σοσιαληστής 19/07/2010 00:48:49

      Αλητεία καραμανλή... κατέστρεψε την χώρα και έφερε το πίρι ρεις...
      Ντροπή.

  3. ΣΠΥΡΟΣ Δ. avatar
    ΣΠΥΡΟΣ Δ. 17/07/2010 15:53:40

    Οι ανάρχες δεν καταλαβαίνουν ότι αποσπούν την προσοχή των δυνάμεων πυρόσβεσης και στην ουσία εμποδίζουν το έργο τους;

    Ή μήπως τελικά αυτός είναι ο σκοπός τους και έτσι για άλλη μια χρονιά συγκεντρώθηκαν από το πουθενά τόσα άτομα;

    Πότε επιτέλους θα καταλάβουν ότι είναι ανεπιθύμητοι και δε χρειάζεται κανένας τη βοήθειά τους;

    Πρέπει να υπάρχουν πάντως ποντιακές ρίζες σε αυτό το χώρο, γιατί όλοι φοράνε μαύρα ρούχα σε θερμοκρασίες που άμα αφήσεις ένα αυγό θα γίνει ομελέτα μόνο του.

    (τα λεφτά για τους φορητούς ασυρμάτους VHF είναι από από "απαλλοτροίωση" ανύμπορων γιαγιάδων σε ψιλικατζίδικα;)

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ ΣΠΥΡΟΣ Δ. 17/07/2010 18:37:39

      ...μαυροπουκαμισάδες και με δράση ??? είναι κυρίως οι Κρητικοί!

      Ασε τους πόντιους ήσυχους λοιπόν...αυτοί απαλάσσονται λόγω αγαθότητος.

  4. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 17/07/2010 15:56:01

    Όσο υπάρχει ατιμωρησία και κάνουν πως δεν βλέπουν τις οικοδομές (με τα δύο υπόγεια και τα δύο ισόγεια σύνολο τέσσερεις όροφοι)που «φύονται» στα καμένα, τόσο θα καίγονται τα δάση!
    Όσο θα επεκτείνονται και θα εντάσσονται στο σχέδιο πόλης καμένες περιοχές, τόσο θα καίγονται τα δάση!
    Όσο θα αποκτούν περιουσίες και θα κατοικούν σε πρώην καμένα οι πολιτικοί μας και εμμέσως τα νομιμοποιούν με την παρουσία τους, τόσο δεν θα προωθούνται ρηξικέλευθες οικολογικές πολιτικές αποφάσεις!
    Όσο θα δίνονται αποζημιώσεις, σε ιδιοκτήτες παράνομων σπιτιών που βρίσκονται μέσα στα δάση ή στις παρυφές αυτών, τόσο θα αποθρασύνονται οι εμπρηστές οικοπεδοφάγοι και θα συνεχίσουν να καίνε ό, τι ακόμα πρασινίζει!
    Λύση είναι μία και μοναδική: Οτιδήποτε καίγεται, να κρατικοποιείται και να χαρτογραφείται αμέσως και να φυλάσσεται αυστηρότατα η περιοχή, για μεγάλο χρονικό διάστημα.
    Βαρέθηκα να ακούω για περιβαλλοντική ευαισθησία και να βλέπω να φυτρώνουν σπιταρόνες εκεί που μυρίζουν ακόμα τα καμένα δέντρα!

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ Αφροδίτη 17/07/2010 17:12:09

      Οι φωτιές κάθε καλοκαίρι ίσως είναι η πιο τρανή και τραγική συνάμα απόδειξη ότι οι ελληνικές κυβερνήσεις είναι έρμαια των συμφερόντων μιας οικονομικής κάστας.

  5. gav250 avatar
    gav250 17/07/2010 16:08:31

    Ο Καραμανλής φταιει για ολα αυτος αυτος!!!!!!

    • xoirosima avatar
      xoirosima @ gav250 17/07/2010 17:05:51

      Εσύ είσαι πιο καμένος και από το δάσος αγόρι μου.

      • gav250 avatar
        gav250 @ xoirosima 17/07/2010 19:05:43

        αυτα να μαθεις να τα λες σε ολες τις περιπτωσεις και σε ολες τις φωτιες!!! ανοιξε λιογο τα ματακια σου παραπανω, παιξτα λιγο δεξια -αριστερα που ξερεις μπορει να σε βοηθησει!!!!!

    • xoirosima avatar
      xoirosima @ gav250 17/07/2010 21:32:56

      αν εσένα σε ικανοποιεί μια φωτιά για να την "βγείς" στους πολιτικούς σου αντιπάλους που το 2007 πιθανότατα να σε έκραζαν τότε δεν μπορώ να πω τίποτα.Αυτή η πολιτική τύφλα είναι πιο εμπρηστική απο την ίδια την φωτιά.Συνεχίστε έτσι να αλληλοκατηγορίστε για το ποιος φταίει και ποιος ήταν καλύτερος,πάνω στα κάρβουνα....

      • gav250 avatar
        gav250 @ xoirosima 17/07/2010 22:33:21

        δεν εχω αυτοσκοπο να κατηγορω κανεναν!!! την αληθεια εχω σκοπο να βλεπω παντα και οχι οτι μου πασαρουν καθε φορα οι γνωστοι-αγνωστοι!!! καλο θαταν να την βλεπουμε ολη αυτη την αληθεια και αν οχι να κανουμε και καμια φιλοτιμη προσπαθεια μπας και τη βρουμε!!!

  6. gav250 avatar
    gav250 17/07/2010 16:13:34

    Εκλογες μυρισεεεε!!!!!!

  7. Greg avatar
    Greg 17/07/2010 16:27:52

    Το δάσος είναι εχθρός, αφού δεν επιτρέπει:

    α) χτίσιμο
    β) βοσκή
    γ) αγροτική παραγωγή

    Πίσω από κάθε φωτιά βρίσκονται αυτά τα συμφέροντα.

    Χαρτογράφηση; Χα! Παλιότερα μπορεί να ήταν σχετικά δύσκολο. Σήμερα, με την διαθέσιμη σε όλους τεχνολογία, είναι πανεύκολο, μπορεί να την κάνει σε λιγότερο από μήνα, μια ομάδα μέτριων φοιτητών στην πτυχιακή εργασία!

  8. Σαος avatar
    Σαος 17/07/2010 17:02:07

    Θα συμφωνήσω με τον προηγούμενο. Η κατάσταση μυρίζει εθνικές εκλογές.

  9. nick avatar
    nick 17/07/2010 17:08:06

    Να παραιτηθεί ο ανίκανος Καραμανλής, ο Πολύδωρας,ο Φούρλας και ο Κόης.Που είστε λαμόγια των ΜΜΕ να ζητήσετε την παραίτηση του ανίκανου Γιώργου και του Χρυσοχοίδη?

    • nick avatar
      nick @ nick 17/07/2010 17:11:14

      Και καλά ο Καραμανλής έπαιζε playstation κατά τους πρασινοφρουρούς, ενώ έπρεπε με τον κουβά να σβήνει φωτιές.Θα πει κανείς οτι ο ΓΑΠ πρέπει να αφήσει το κανό και τις διακοπές του?

      • Dimi avatar
        Dimi @ nick 17/07/2010 17:30:30

        @ nick

        Τι σημαίνει τελικά αυτή η καραμέλλα με το playstation?

        Δηλαδή, από πότε είναι ατόπημα και μεμπτό γιά τον γονιό ν'αγοράζει παιγνίδια και να παίζει με τα μικρά παιδιά του? Aς μάς το εξηγήσουν αυτό οι πρασινοφρουροί και όλοι όσοι αναπαράγουν τις πράσινες σοφιστείες, γιά να μάθουμε κι εμείς οι ανίδεοι κι ανίδεες.

        Ελεος πιά μ’αυτή τη γελοιότητα!

      • nick avatar
        nick @ nick 17/07/2010 17:40:24

        Αυτή η καραμέλα ήταν μια χαζομάρα βεληνεκούς που λεγότανε για να υποβαθμίσουν τον τον Καραμανλή τα μισθαρνα όργανα των ΜΜΕ και οι πρασινορουφιάνοι με I.Q. κάτω του μετρίου.

      • Dimi avatar
        Dimi @ nick 17/07/2010 18:02:53

        Nick,σ'ευχαριστώ.

        η Dimi

  10. nick avatar
    nick 17/07/2010 17:42:20

    Απορία:Ο λαλίστατος αρμόδιος υπουργός κ. Χρυσοχοίδης που είναι?Τα ΜΜΕ που κοροιδεύανε τον Πολύδωρα γιατί δεν τον αναζητούν τώρα?

  11. Orestios avatar
    Orestios 17/07/2010 18:03:32

    Θα βγεί ο ΠΡΟΠΟ να παίξει νέο στοίχημα?
    Αυτή τη φορά με την φωτιά.
    Με τους νεκρούς τί έγινε?

    Στην Τιβί βρήκαν τον ένοχο: Ο Στρατηγός Άνεμος. χο! χο!

  12. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 17/07/2010 18:43:39

    Γιώργο καιγόμαστε.
    Ασε το κανώ και πιάσε την μάνικα, μη γίνει πάλι της Ζαχάρως!

    Μη δούμε μόνο, τον Καρατζαφέρη με μάνικα, γιατί τότε θα πει, ότι ακολουθεί πολύ μεγάλη καταστροφή!

    Α και για να μην ξεχνιόμαστε, ότι καεί, να ξαναφυτευτεί με δέντρα κι όχι με γίγα ανεμιστήρες......

  13. zap-zap avatar
    zap-zap 17/07/2010 19:13:47

    pote tha paei o GAP sto pentagwno me mple tzaket?

  14. hercules avatar
    hercules 17/07/2010 19:23:49

    Ο προποτζης ψαχνει να βρει να την κανει και γρήγορα... εχου παρει φωτια τα μπατζακια του.
    αυτο φοβοταν αυτο του ηλθε..ε μα μια του κλεφτη δυο του κλεφτη τρεισ και την κακη του μερα η μάλλον ωύχτα χωρις φεγγαρι θαναι.
    Το πάθημα του Βουλγαράκη δεν του έγινε μάθημα .Κοιταξτε και θαυμάστε τη πτωση του Πιο γρήγορη και απο ανσασέρ...και όπως λέγαμε παλιά για να τα θυμηθούμε "ΑΕΡΑ ΑΕΡΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΧΟΛΕΡΑ"

  15. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 17/07/2010 19:34:42

    Ποιά φωτιά; Που;
    Ο ΑΝΤΕΝΝΑ δείχνει κάτι μοντέλες
    Το ΜΕGA τον Λιάγκα με τις ξανθιές
    Το STAR κάποιο Police Academy
    O ΑLPHA έχει ένα ρεπορτάζ για τους άνεργους νέους
    Η ΕΤ1 Βόλευ γυναικών
    Η ΝΕΤ ελληνική ταινία με τον Χατζηχρήστο!

    Εμεινε ο γίγαντας Ακης Παυλόπουλος να καλύπτει το γεγονός και ο ΣΚΑΙ με κάτι εναέριες συνδέσεις!
    Αλλά και αυτές επιπέδου ...BBC!

    Θυμάσθε πέρσυ, ε;

    Αυτή είναι η ..μεγαλύτερη συμβολή του κ. Παπανδρέου!
    ΑΛλάξαμε επίπεδο!
    Αντιμετωπίζουμε τα γεγονότα ψύχραιμα, χωρίς κραυγές και οδυρμούς!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 17/07/2010 20:07:42

      Για το KOCA PIRI REIS έχουν αναφέρει κάτι ή να τους ενημερώσουμε εμείς? Αν δεί κανείς την πορεία του σήμερα δε βολτάρει απλώς, αλλά μάλλον ποντίζει καλώδια νοτίως του Καστελλόριζου και ανατολικά της Ρόδου.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/07/2010 20:09:34

        Ανανέωση του link που ανάρτησε ο φίλος sawas σς άλλο post

        h**p://www.marinetraffic.com/ais/de/default.aspx?oldmmsi=271015037&zoom=10&olddate=7/17/2010%2012:19:12%20PM

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/07/2010 22:43:33

        Πιπέρι στο στόμα που αναφέρεις πίρι ρέις

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Κώστας Ροδινός 19/07/2010 00:57:01

      ακριβώς, το χειρότερο δεν είναι μόνο οι φωτιές, αλλά τα πηρούνια που μπήγουν στα μάτια μας για να μην χάσει το μομέντουμ ο κυρ γκιόργκο-καλό.

  16. πολίτης avatar
    πολίτης 17/07/2010 20:03:15

    Γιατί ρε παιδιά; Αφού φέτος θα κυκλοφορούσαν κάτι τύποι με μηχανάκια μέσα στα δάση και θα τις προλαβαίναμε τις πυρκαγιές. Έτσι δεν έλεγαν;

  17. tiramola avatar
    tiramola 17/07/2010 20:31:15

    Μην ανησυχείτε ρε σύντροφοι, ο Σόμπολος εχει πάρει θέση μάχης.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ tiramola 17/07/2010 23:21:34

      Εσένα περιμέναμε να μας πεις τι γίνεται με το Μούγκα.

  18. ratus avatar
    ratus 17/07/2010 21:03:04

    pantws to Mega kala kratei....
    Oi dynameis pyrosveshs htan apsoga syntonismenes kai ola phgan roloi....
    Skeftomai telika oti MEGAlo meridio sthn parakmh twn teleytaiwn 20 xronwn to exei h klika twn dhmosigrafwn kai twn epixeirhmatiwn pou sthrizei lyssalea to PASOK. Oi vouleutes den ftaine kai toso poly. Psilikatzides einai....

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ ratus 17/07/2010 22:45:47

      Και στο ΣΚΑΙ τα ίδια έλεγαν... φέτος υπάρχει συντονισμός, ε είδες τι μεγάλη επιτυχία ακόμα καίγεται η περιοχή.

      Φαντάσου να μη μπορούσαν να πετάξουν και να καναντερ τι θα γίνονταν.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ ratus 19/07/2010 00:59:32

      η ατάκα περι συντονισμού είναι τόσο καλά...συντονισμένη που δεν θα μού κανε εντύπωση αν έφτασε στα δημοσιογραφικά γραφεία και έτοιμο ραβασάκι με το τί πρέπει να ειπωθεί το βράδυ στο δελτίο.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ratus 19/07/2010 01:26:59

      Skeftomai telika oti MEGAlo meridio sthn parakmh twn teleytaiwn 20 xronwn to exei h klika twn dhmosigrafwn kai twn epixeirhmatiwn pou sthrizei lyssalea to PASOK.
      Δε θα το συνέδεα καταναγκαστικά με τη στήριξη του ΠΑΣΟΚ. Θα έλεγα όμως ότι φέρουν τις μεγαλύτερες ευθύνες για τον εκφυλισμό της κοινωνίας.
      Όσο πιο πολύ περνάει ο καιρός είμαι της γνώμης ότι πρέπει να έρθει στα πράγματα κάποιος παλαβός, να τους κλείσει όλους και μετά από 2-3 χρόνια να επιτρέψει την επαναλειτουργία τους αλλά χωρίς τους παλιούς δημοσιογράφους εκδότες κλπ. Έτσι θα ξεβρομίσει το σύστημα και μέχρι να ξαναβρομίσει θα προλάβει να προχωρήσει λίγο η χώρα.

  19. δημης avatar
    δημης 18/07/2010 23:15:39

    Πάντως σαν απόπειρα ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ δέν είναι κακή;;;;