#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/07/2010 15:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανοιχτό το ενδεχόμενο πολιτικής επιστράτευσης των απεργών



Ανοιχτό άφησε το ενδεχόμενο της πολιτικής επιστράτευσης των απεργών Ιδιοκτητών φορτηγών και βυτιοφόρων Δημόσιας Χρήσης, ο υπουργός Υποδομών Δημήτρης Ρέππας. Ερωτηθείς μετά τη συνάντησή του με την τρόικα, εάν τίθεται θέμα επιστράτευσης απάντησε "βεβαίως και το εξετάζουμε". Προσθέτοντας εμφατικά ότι "η πολιτεία δεν είναι ανοχύρωτη, η κοινωνία δεν είναι απροστάτευτη". Σύμφωνα επίσης, με τον υπουργό δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στο σχετικό νομοσχέδιο στη Βουλή.

"Η κυβέρνηση εξακολουθεί να είναι υπέρ του διαλόγου, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να αφήσει να παραλύσει η χώρα", τόνισε ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Μεταφορών κ. Χάρης Τσιόκας μετά τη συνάντηση που είχε με αντιπροσωπεία των απεργών, αφήνοντας να εννοηθεί ότι ως έσχατη λύση υπάρχει και η πολιτική επιστράτευση. Πρόσθεσε επίσης ότι "Η κυβέρνηση οφείλει και θα το κάνει αυτό, να σταθμίσει όλα τα δεδομένα, να λάβει υπόψη όλες τις παραγωγικές δυνάμεις και θα πάρει τις αποφάσεις της".

Στη διάρκεια της συνάντηση οι απεργοί απέρριψαν την πρόταση της κυβέρνησης για λύση της απεργίας και στη συνέχεια να διεξαχθεί διάλογος, καθώς και την άλλη βελτιωτική πρόταση να τους χορηγηθεί μια επιπλέον δωρεάν άδεια.

Οι απεργοί ζήτησαν, να μην κατατεθεί το νομοσχέδιο μέχρι το τέλος Αυγούστου, γεγονός που αποκλείει η κυβέρνηση, καθώς υπάρχει και σχετική δέσμευση με τον Μηχανισμό Στήριξης. Ζήτησαν επίσης αποζημίωση του ύψους της αδείας που κατέχουν, σε βάθος χρόνου και διασφάλιση των συνταξιοδοτικών τους δικαιωμάτων.

Μετά την εξέλιξη αυτή, ανακοίνωσαν ότι θα κάνουν συμβούλιο, προς το οποίο η πρόταση είναι για συνέχιση των κινητοποιήσεων

Από την πλευρά του ο κ. Τσιόκας δήλωσε ότι η κυβέρνηση διατύπωσε τις απόψεις της μέσα από τις οποίες θέλει να συμβάλλει προκειμένου να δοθούν και επιπλέον δυνατότητες στην μεταβατική περίοδο, ώστε τα περιουσιακά στοιχεία της τάξης αυτής να μπορέσουν με τον καλύτερο τρόπο να αποσβεστούν.

Ο κ. Τσιόκας παραδέχθηκε ότι υπήρξε αδιέξοδο, το οποίο, όπως είπε πρέπει να το αποτιμήσει η γενική συνέλευση των εκπροσώπων των μεταφορέων και στη βάση αυτή "να δούμε πλέον τη δυνατότητα να ξανασυνεχιστεί ο διάλογος πιο ήρεμα και όχι κάτω από το κράτος του εκβιασμού της ελληνικής κοινωνίας και κάτω από το κράτος της παράλυσης της ελληνικής οικονομίας".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/07/2010 15:25:59

    Φαντάζεστε, οι επιστρατευμένοι απεργοί να χάσουν ομαδικώς τα κλειδιά των φορτηγών τους; Λέμε τώρα...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αυριανιστής 28/07/2010 15:32:14

      Χα χα θα τρίβουν τα χέρια τους οι ιδιοκτήτες μεγάλων γερανοφόρων οχημάτων. Παιχνίδι μηδενικού αθροίσματος: Όπως όταν σπάνε βιτρίνες οι ανάρχες, κλαίνε με δάκρυ κορόμηλο οι καταστηματάρχες, και κάνουν πάρτυ οι τζαμάδες.
      C' est la vie, που λένε και οι Γάλλοι!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ο Θείος 28/07/2010 15:35:23

        Και με τα γερανοφόρα όμως, τα φορτηγά δεν ξεκινάνε. Απλώς μετακινούνται από τη ΛΕΑ της εθνικής οδού.

        Φαντάζεσαι τα γιαπάκια του ΔΝΤ να βλέπουν έντρομα τέτοιες σκηνές που θα κάνουν κουρέλι τους φετφάδες περί επιστράτευσης;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 28/07/2010 15:42:57

        Θα καταλογισθούν όμως τα έξοδα ρυμούλκησης και αυτοί είναι φραγκοφονιάδες, θα τους φύγει ο τάκος (όχι κυριολεκτικά, μη πάει και το φορτηγό στη χαράδρα)!

  2. man8os avatar
    man8os 28/07/2010 15:50:42

    Πανικος στην κυβερνηση, εγκληματικοτητα και εξαθλιωση συγκεκριμενων, στοχοποιημενων απο την κυβερνηση κονωνικων ομαδων.
    ΠΩΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΤΕ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ?
    ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΝΔ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ?
    Η ΜΗΠΩΣ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΠΟΥΖΟΥΡΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΟΠΣ ΤΟΥΣ ΑΠΕΡΓΟΥΣ?

  3. Γιάννης avatar
    Γιάννης 28/07/2010 16:32:40

    Θα μπορούσαν επίσης να αρρωστήσουν ομαδικώς ή να χαλάσουν ταυτόχρονα όλα τα αυτοκίνητα τους και να μην παίρνουν εμπρός, ή να πηγαίνουν στο δρόμο με 10χλμ/ώρα Ε ρε πλάκες που θα έχουμε αν γίνουν τέτοια. Θυμάστε το ματς με την ΑΕΚ που είχαν πέσει όλοι οι παίκτες κάτω μετά από προτροπή του τότε προέδρου Στάθη αν δε κάνω λάθος.

  4. denkserotipota avatar
    denkserotipota 28/07/2010 18:23:27

    Προσπαθώ να έρθω στη θέση αυτών των ανθρώπων, που "επένδυσαν" σε κάτι.
    Αυτό το κάτι μπορεί να μην έχει αντικειμενική αξία (για μένα που είμαι εκτός αυτού του επαγγέλματος), αλλά σίγουρα ήταν ένα όνειρο ζωής για κάποιους, να αγοράσουν μία άδεια.


    Καλό είναι σε όλες αυτές τις "εκρήξεις" των κοινωνικών ομάδων, να ερχόμαστε και λίγο στη θέση αυτών των ανθρώπων.
    Μπορεί να μαθαίνουμε πράγματα που δεν ξέραμε, όπως π.χ ότι οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας παίρνουν καλά λεφτά. Ναι και γω συμφωνώ ότι παίρνουν αντικειμενικά πολλά χρήματα για αυτό που κάνουν. Όμως τα κλέψανε; Δε τους τα έδωσε το "κράτος"; Υπάρχουν άλλοι κλάδοι στον ευρύτερο δημόσιο τομέα που αν μάθουμε ΠΟΣΑ έπαιρναν και συνεχίζουν να παίρνουν "ορισμένοι", θα φρίξουμε.


    Για μένα ξεκινήσαμε ανάποδα. Πρώτα κάνεις επανατιμολόγηση των πάντων, ξεκινώντας από τα προιόντα και μετά φτάνεις στους μισθούς. Και να ξεκινήσουμε από το νερό. Ναι από το νερό. Γιατί αν τα βάλετε κάτω, το μεγαλύτερο καρτέλ στην Ελλάδα είναι το νερό.

  5. ρηγας φεραιος avatar
    ρηγας φεραιος 28/07/2010 19:38:43

    Τα καναλια χαιρονται!!! χαρειτε και εσεις!!!!
    Επιταξη των φορτηγων!!
    Και σε αλλα με ανωτερα!!!

  6. alimakias avatar
    alimakias 29/07/2010 14:56:33

    Τι είναι αυτό το πράγμα; Τι σκατά πολιτική επιστράτευση είναι αυτή; Πρέπει να τιμωρηθούν παραδειγματικά, οι υπάλληλοι των Υπουργείων, των Νομαρχιών, της ΕΛ.ΑΣ για το μπάχαλο αυτό της επίδοσης των κλήσεων της πολιτικής επιστράτευσης.

    Ποιό άρρωστο μυαλό Υπουργείου έκανε τέτοιο σχεδιασμό;

    Καλά ένας απεργός φορτηγατζής παίρνει την κλήση του, ή του τη θυροκολλούν στην πόρτα, τι θα γίνει μετά; Ας υποθέσουμε ότι εμφανίζεται στο Αστυνομικό Τμήμα και τους λέει "Καλημέρα σας, με ζητήσατε, εδώ είμαι, τι θέλετε να κάνω;". Τι θα του πουν οι αστυνομικοί; "Πήγαινε πάρε βενζίνη και μοίρασέ τη στους 100.000 αποκλεισμένους ξένους τουρίστες της Χαλκιδικής";

    Αν ο φορτηγατζής τους πει "Εγώ είμαι συνεχώς στη διάθεσή σας, αλλά κανένας δεν μου έχει κάνει παραγγελία για μεταφορά και επομένως κάνω ηλιοθεραπεία" τι νόημα θα έχει η πολιτική επιστράτευσή του;

    Οι χοντροκέφαλοι που σχεδίασαν αυτό το νόμο περί πολιτικής προστασίας, δεν τα έχουν λάβει αυτά υπόψη τους; Θα φτιάξουμε τώρα άλλο νόμο;

    Και οι 100.000 αποκλεισμένοι ξένοι τουρίστες στη Χαλκιδική που παραμένουν αποκλεισμένοι λόγω έλλειψης βενζίνης, τι θα κάνουν;