#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/09/2010 22:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανοιχτό πλάνο...



Η πολύ καλή παρουσία του Αντώνη Σαμαρά στη ΔΕΘ και ειδικότερα η ανάλυση των απόψεών του στη συνέντευξη τύπου, αποκάλυψε ταυτόχρονα πιο είναι το μεγαλύτερο πρόβλημά του.



Με δυο λέξεις είναι αυτό του ανοιχτού πλάνου.

Όσο η κάμερα εστιάζει στο πρόσωπό του, ο πολίτης έχει τη δυνατότητα να ακούσει, να πιστέψει, να πειστεί, ίσως και να ελπίσει. Μπορεί να νιώσει την «αλήθεια» και το πάθος, την μαχητικότητα και την αφοσίωση. Μπορεί να αντιληφθεί πως τα λόγια είναι αποτέλεσμα ενός βαθύτατου πιστεύω και όχι σκηνοθετημένα επικοινωνιακά φτιασιδώματα.

Μόλις όμως το πλάνο ανοίξει και προστεθούν στην εικόνα τα απολιθώματα της παλαιοκομματικής εποχής τότε αυτομάτως το μήνυμα αδυνατεί να φτάσει στον προορισμό του.

Χάνεται στο υπερπέραν.

http://loxiasnews.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 20/09/2010 22:08:33

    Ά γειά σου! Όταν το λύσει αυτό, ίσως δούμε φως...

  2. Βανζέλ Παπαντό avatar
    Βανζέλ Παπαντό 20/09/2010 22:15:04

    Κοίτα όμως τι λένε και κάποιοι άλλοι:

    "Η σχετικά χλιαρή υποδοχή την οποία επιφύλαξαν στον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης οι χιλιάδες οπαδοί του κόμματος σε συνδυασμό με την αποθεωτική υποδοχή προς το πρόσωπο του προκατόχου του δίνει την εντύπωση ότι για τους περισσότερους νεοδημοκράτες Θεσσαλονικείς αλλά και Βορειοελλαδίτες εν γένει ο Κώστας Καραμανλής εξακολουθεί να παραμένει ο φυσικός ηγέτης της παράταξης. Για ορισμένους μάλιστα αποτελεί σημαντικό πολιτικό κεφάλαιο, έτοιμο ανά πάσα στιγμή να επανεπενδυθεί στο πολιτικό χρηματιστήριο, εάν και εφόσον οι συνθήκες το απαιτήσουν. «Να δεις που θα ξαναγυρίσει και θα ξανανικήσουμε», εξομολογήθηκε απόμαχος πρώην βουλευτής σε συνομιλητή του, συνεπαρμένος από το παλλόμενο στη θέα του Καραμανλή νεοδημοκρατικό κοινό..."

    h**p://www.makthes.gr/news/politics/61522/

  3. GRAEKUS avatar
    GRAEKUS 20/09/2010 22:18:37

    ΔΥΟ ΑΡΑΔΕΣ - ΟΛΗ Η ΟΥΣΙΑ.

  4. azxc avatar
    azxc 20/09/2010 22:25:37

    Ισχύει και ισχύει στο ακέραιο..το ίδιο πρόβλημα είχε και ο ΚΚ.

  5. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 20/09/2010 22:52:51

    Είδε κάποιος για να μας πεί πόσο χρόνο αφιέρωσαν τα "Δελτία των Οκτώ" στη χθεσινή συνέντευξη τύπου του Σαμαρα;

    Και όλως τυχαίως δόθηκε σήμερα στη δημοσιότητα και το "πόθεν έσχες των βουλευτών"!

    Αυτή είναι ενημέρωση!

    Με τον Σαμαρά ασχολήθηκαν αυτοί που κάνουν βάρδιες στα δελτία.
    Οι μεγαλοδημοσιογράφοι δεν ήταν εύκαιροι...

    Ενώ, άν ήταν ο κ. Παπανδρέου ή έκανε καμιά δήλωση η κα Μπακογιάννη;

    • Ρήγας Φερραιος avatar
      Ρήγας Φερραιος @ Κώστας Ροδινός 20/09/2010 23:27:10

      @ Κώστας Ροδινός
      Χαιρομαι για τις επισημανσεις σου
      Το πρωι που εγραψα τα ιδια περιπου, δεχθηκα τις απεγνωσμενες ειρωνιες καποιων που μεταμφιεζονται συνεχως αλλαζοντας nick
      To ALTER χθες δεν μετεδωσε καθολου την συνεντευξη, τα αλλα καναλια
      την πετσοκοψαν.
      Να σκεφθεις οτι οταν ο ΓΑΠ ηταν στν Θεσσαλονικη ο Χ΄λαου παρουσιασε Σαββατο-Κυριακο ειδησεις που δεν το συνιθιζει.
      Ο σημερινος Δημοκρατικος τυπος(!!!) την εθαψε κανονικα (πρωτοσελιδα Νεων, Ελευθεροτυπιας, Εθνους)
      Τα ΜΜΕ και ο Τυπος εχουν πλεον εκχωρησει τον ρολο τους στον λεγομενο βασικο μετοχο

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Ρήγας Φερραιος 20/09/2010 23:42:47

        Ρήγα,

        Βοηθάει και αυτή η ιστορία με την περαίωση!
        Θα καθαρίσουν αμαρτίες δεκαετιών!
        Λένε ότι θα εξαιρεθούν οι εισηγμένες.
        Ιδωμεν.

        Ο συνεταίρος του Κουρή παρουσιάζει δελτία το Σαββατοκύριακο μόνο σε μεγάλα γεγονότα!

      • Ρήγας Φερραιος avatar
        Ρήγας Φερραιος @ Ρήγας Φερραιος 20/09/2010 23:46:07

        Αυτη η ιστορια με την περαιωση εχει το εξης ηθικο διδαγμα:
        αρπαξε να φας και κλεψε για να εχεις!!!

  6. Aris. A avatar
    Aris. A 20/09/2010 23:05:33

    Ο Καραμανλής έκαψε δυστυχώς μόνος του τα χαρτιά του.

    Ο κόσμος των τίμησε δύο φορές και αυτός αντί για την παραγωγή πολιτικής προτίμησε το ατέλειωτο γαιτανάκι τήρησης ισσοροπιών.

    Πεντέμιση χρόνια περιμέναμε και περιμέναμε να αναλάβει πρωτοβουλίες και τελικά μας πήρε ο ύπνος περιμένοντας.

    Η εποχή τρέχει καταιγιστικά τα προβλήματα διογκώνονται και όποιος κοιτάξει πίσω θα βγει από τον δρόμο και θα τρακάρει.

    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι ο Καραμανλής έχει καμία διάθεση επιστροφής.
    Περισσότερο τον ενδιαφέρει να καθαρίσει το ονομά του και να αποσυρθεί.

    Η κουβέντα γίνεται περισσότερο από αυτούς που είναι έξω από την ΝΔ προσπαθώντας να δημιουργήσουν εντυπώσεις και να θολώσουν την εικόνα δημιουργώντας εσωκομματικά προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.

    Το ότι βρέθηκαν υποστηρικτές του που τον αποθέωσαν στην φυσική του έδρα ήταν μια φυσιολογική αντίδραση λόγω της υπερβολικής επίθεσης που δέχεται.

  7. ataktos avatar
    ataktos 20/09/2010 23:05:56

    μετα την σύγκρουση με ΟΣΕ και φορτηγατζήδων ..η σειρά έρχεται σύμφωνα με το Πασχο Μανδραβελη (Εφημερίδα της Κυβέρνησης) ΣΤΗΝ ..ΔΕΗ .. καλημέρα

  8. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 20/09/2010 23:30:25

    ΣΓΟΥΡΟΣ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΑΛΤΕΡ:
    Ως πολιτης ειμαι κατα του μνημονιου!!!!
    Ποσα θελουν να μας τρελλανουν να τους τα δωσουμε μηπως και ησυχασουμε.

  9. paspartoy avatar
    paspartoy 21/09/2010 00:16:32

    Μην τρέφετε αυταπάτες... Το καταστημένο των ΜΜΕ δεν επιτρέπει 'ελεύθερες' φωνές.
    Έχουμε 'λογοκρισία' από τους θιασώτες της δημοκρατίας και του καθωσπρεπισμού.
    Η δύναμη είναι πια το διαδίκτυο και ελάχιστα το ραδιόφωνο.
    Το ΑΛΤΕΡ έπαιξε μόνο αποσπάσματα και επικέντρωσε στην δεξια πολυκατοικία για να 'χωρρέσει' στο ρεπορτάζ του τις δηλώσεις Μπακογιαννη και Καρατζαφέρη.

  10. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 21/09/2010 01:59:14

    Μόλις ανέβασα μια μικρή αλλά "συνολικότερη" περίληψη της εκπομπής για όσους την έχασαν "Από τους εννέα ο ένας" στο http://firiki2010.wordpress.com/

  11. αντιμίδας avatar
    αντιμίδας 21/09/2010 03:03:50

    Υπερβολές των ΜΜΕ. 100-150 κλακαδόροι του Καραμανλή δεν είναι ο λαός της Θεσσαλονίκης. Ο Καραμανλής δεν είναι πια τόσο λαοφιλείς όσο πολλοί νομίζουν και γι αυτό φταίει ο ίδιος. Επιπλέον στην Ραφήνα μένει, για την Θεσσαλονίκη δεν έκανε και τίποτα το ιδιαίτερο εκτός από ένα μετρό που ξεκίνησε με ρυθμούς Καραμανλικούς και το ανοιχτό Πανεπιστήμιο. Χλιαρή υποδοχή έχουν πλέον ΟΛΟΙ οι πολιτικοί και αυτό είναι αποτέλεσμα της απογοήτευσης του κόσμου για την παρούσα κατάσταση στην Ελλάδα.

  12. kiki avatar
    kiki 21/09/2010 07:52:40

    Ελπιζω σιγα σιγα να καταφερει ο Σαμαρας να εκδιωξει ολους αυτους τους απιθανους τυπους που περιφερονται ,και διπλα του,για να πειστουμε οτι κατι επιτελους θα αλλαξει.Ας βαλει νεα παιδια,νεους ανθρωπους με πιστη ,οχι στο κομμα αλλα στην δημοκρατια,στην πατριδα τους,στην ελευθερια ,στην ανεξαρτησια ,οχι προτεκτορατο των ΗΠΑ,νεους λοιπον καθαρους και ονειροπολους,για μια καλυτερη κοινωνια δικαιη,που σεβεται τους πολιτες,η προηγουμενη ΝΔ εγινε τοσο γρηγορα ΠΑΣΟΚ,που μας εξεπληξε, η ταχυτης της μετεξελιξης της σε σαπιο κομματικο μορφωμα,τωρα ελπιζω οπως και αλλοι να τα καταφερει,αλλα πρεπει να φυγουν πολλοι.

  13. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 21/09/2010 08:39:24

    Η προσπάθεια και εμφάνιση του Χατζηνικολάου ταυτίζεται με την εργολαβική του αποστολή. Επιμένει στην αποδόμηση του Αντώνη Σαμαρά, συνεχίζει στην ισοπέδωση Κικίλια, εκθιάζει τους ρηχούς Καρατζαφέρη και κα Μπακογιάννη. Γίνεται πιό άθλιος κάθε βράδυ. Αποκρουστική προσωπικότητα...Σε πείσμα όλων αυτών των "μικροδημοσιογράφων", όλοι εμείς αντιστεκόμαστε γιατί η ώρα της αλήθειας είναι μπροστά μας, έρχεται με μεγάλη ταχύτητα. Φαρισαίοι, αυλοκόλακες, αμοραλιστές, "διεφθαρμένοι ενημερωτές" του κοινού, δίνετε ξεκάθαρα κάθε μέρα την εικόνα της μαριονέτας. Αν πραγματικά είχατε την ίδια παρουσία σε σοβαρά τηλεοπτικά μέσα του εξωτερικού, θα αποτελούσατε προ πολλού είδος σε εξαφάνιση.

  14. Νίκος avatar
    Νίκος 21/09/2010 08:54:44

    Το λέω εδώ και πολύ καιρό. Πρέπει ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ο Σαμαράς να προσεταιριστεί 1-2 τηλεδιαύλους. Αν δεν το κάνει, όσο αποτελεσματικός και να είναι, ή ικανός, οι γκαιμπελοδίαυλοι θα τον θάβουν πάντα. Απλά πράγματα, στοιχειώδη.

  15. δρόμος avatar
    δρόμος 21/09/2010 12:07:57

    μικρή εξαίρεση: επειδή χθες διάβασα σχόλιο κάποιου που έλεγε ότι ο Αυτιάς μόνο μίλησε θετικά, σήμερα το πρωί τον παρακολούθησα και είδα κι εγώ να αναφέρεται, και με παράθεση του αντίστοιχου αποσπάσματος από το βίντεο, στα όσα είπε ο Σαμαράς για τον οικογενειακό προϋπολογισμό.

  16. δρόμος avatar
    δρόμος 21/09/2010 12:12:05

    και εκτός έδρας, ο βασικός λόγος που χειροκροτείται είναι η υπερβολική και σε πολλά άδικη που δέχεται. Κάτι σαν ηθική στήριξη, ας πούμε.

    Η παρατεταμένη αποχή του μάλλον θα αποδυναμώσει και αυτή την τάση.

  17. Lewnidas avatar
    Lewnidas 21/09/2010 12:32:15

    σαν πολιτης ειμαι εναντιων σαν πασοκος ειμαι υπερ? ρε τι τους ποτιζουν. τι αλλο θα ακουσουμε

  18. Aggelos avatar