#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/03/2010 14:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ανοιχτή γραμμή» Καρατζαφέρη - Παπανδρέου

 



Όπως αποκαλύπτει η σημερινή Καθημερινή, σε άρθρο του κ. Ζούλα, όχι  μόνον υπάρχει ανοιχτή γραμμή επικοινωνίας του ΠΑΣΟΚ με τον ΛΑΟΣ, αλλά ο ίδιος ο κ. Γιώργος Καρατζαφέρης τη χαρακτηρίζει απαραίτητη! «Μιλάμε τακτικά με τον κ. Γ. Παπανδρέου, ασχέτως αν οι συνομιλίες μας δεν δημοσιοποιούνται», παραδέχεται ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ στην «Κ».

Αποκαλύπτει επίσης ότι έστειλε την επικεφαλής των ευρωβουλευτών του Νίκη Τζαβέλα στην Ουάσιγκτον και να έχει επαφές με Αμερικανούς αξιωματούχους, πριν από το ταξίδι του κ. Παπανδρέου. «Εννοείται πως το έκανα θέλοντας να βοηθήσω το ταξίδι του πρωθυπουργού», λέει χαρακτηριστικά ο αρχηγός του ΛΑΟΣ

Φυσικά, από την στιγμή που το ΠΑΣΟΚ αναβαπτίζεται στην εθνικιστική κολυμβήθρα του ΛΑΟΣ και ο ΛΑΟΣ καταλαμβάνει την θέση της Αριστεράς ως κολυμβήθρα του ΠΑΣΟΚ, όλα μπορούν να συμβούν στη χώρα αυτή. Ακόμα και να δίνει ο Καρατζαφέρης συμβουλές στον Γιώργο  για την εξωτερική πολιτική της χώρας έναντι των ΗΠΑ και της Τουρκίας, όπως επίσης αποκαλύπτει η εφημερίδα. Προφανώς για να αποφευχθούν νέα Ίμια.

Λέτε τώρα να έχουν καμία σχέση οι αποστολές της κυρίας Νίκης στο Αμέρικα με την θητεία της στην Ιντρακόμ και το Ίδρυμα Κόκκαλη στο Χάρβαρντ. Ίσως να ξέρουν περισσότερα στον Πήγασο που έχουν αναλάβει εκστρατεία κατά της σχέσης Κόκκαλη – ΟΠΑΠ.

Αλλά διαβάστε όλο το άρθρο εδώ: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_1_14/03/2010_394162 και ίσως καταλάβετε γιατί μωραίνει ο Κύριος ων βούλεται απωλέσαι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 14/03/2010 14:42:10

    Είναι που λένε ο ΛΑΟΣ στην εξουσία.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ «Κασσάνδρα» 14/03/2010 19:39:07

      Τέλειο! Έγραψες, Κασσάνδρα!

  2. sauraki avatar
    sauraki 14/03/2010 14:53:39

    Είναι σαφές πως ο κ. Καρατζαφέρης με αυτούς τους πολιτικούς ελιγμούς δείχνει να είναι περισσότερο αγχομένος παρά ποτέ. Ξέρει πως το δεξιό ακροατήριο μετά το συνέδριο της ΝΔ θα τον εγκαταλείψει οριστικά και ψάχνει χώρο να πλασαριστει στο κέντρο. Δυστυχώς όμως για αυτόν τα πράγματα είναι δύσκολα.

  3. Κομμένος avatar
    Κομμένος 14/03/2010 14:56:14

    Λαϊκιστής όπως πάντα ο Καρατζαφύρερ. Έστειλε λέει τη Τζαβέλα στην Ουάσιγκτον. LOL

    • anonymous avatar
      anonymous @ Κομμένος 14/03/2010 15:53:18

      ποιος λαικιστης, ακραιος νεοφιλελευθερος ειναι ο ανθρωπος γι αυτο ταιριαξε με τον ακραιο νεοφιλελευθερο Γιωργο ο οποιος μιλα με ορους εταιρικης διακυβερνησης (πρασινη αναπτυξη και συναφη, πρασινη αναπτυξη ειναι οι εταιρειες που θελει να προωθησει)

      κοινως λομπιστες και οι δυο

  4. anonymous avatar
    anonymous 14/03/2010 15:41:14

    ψηφιστηκε το νομοσχεδιο η αναβληθηκε η ψηφιση;

    απο Ολυμπια

    Φαίνεται να έχει βάση η καταγγελία που ακολουθεί, αν αναλογιστούμε ότι τα αποτελέσματα της ονομαστικής ψηφοφορίας δεν έχουν γίνει ακόμα γνωστά. Αναμένουμε βέβαια κάποιες διευκρινήσεις σχετικά με το τυπικό της υπόθεσης.

    ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ:Το νομοσχέδιο δεν ψηφίστηκε τελικώς την Πέμπτη…την Τρίτη 16.03.2010 το ψηφίζουν.

    Η μεγάλη απάτη των ΜΜΕ μέσα από τα πρακτικά της Βουλής
    ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΒΟΥΛΗΣ
    ΙΓ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ
    ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    ΣΥΝΟΔΟΣ Α΄
    ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΠΒ΄
    Πέμπτη 11 Μαρτίου 2010

    ΠΡΟΕΔΡΟΣ (Φίλιππος Πετσάλνικος): Συνεπώς το ακροτελεύτιο άρθρο έγινε δεκτό ως έχει κατά πλειοψηφία.
    Συνεπώς το νομοσχέδιο του Υπουργείου Εσωτερικών «Σύγχρονες διατάξεις για την Ελληνική Ιθαγένεια και την πολιτική συμμετοχή ομογενών και νομίμως διαμενόντων μεταναστών και άλλες ρυθμίσεις» έγινε δεκτό κατ’ αρχήν και κατ’ άρθρον κατά πλειοψηφία

    και η ψήφισή του στο σύνολο αναβάλλεται για άλλη συνεδρίαση.

    Κύριοι συνάδελφοι, δέχεστε στο σημείο αυτό να λύσουμε τη συνεδρίαση;
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ: Μάλιστα, μάλιστα.
    Με τη συναίνεση του Σώματος και ώρα 19.55’ λύεται η συνεδρίαση για την Παρασκευή 12 Μαρτίου 2010 και ώρα 11.30΄, με αντικείμενο εργασιών του Σώματος ορκωμοσία, σύμφωνα με το άρθρο 33 του Συντάγματος, του εκλεγέντος Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Καρόλου Παπούλια, σύμφωνα με την ειδική ημερήσια διάταξη που έχει διανεμηθεί.
    Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΟΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ
    http://www.parliament.gr/ergasies/showfile.asp?file=syne100311.txt

    Β Ο Υ Λ Η Τ Ω Ν Ε Λ Λ Η Ν Ω Ν
    ΙΓ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ
    ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    ΣΥΝΟΔΟΣ Α΄

    ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΟΛΟΜΕΛΕΙΑΣ

    ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΠE’
    Τρίτη 16 Μαρτίου 2010
    ‘Ωρα 6.00’ μ.μ.

    ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΠΣΤ’
    Τετάρτη 17 Μαρτίου 2010
    ‘Ωρα 10.00’ π.μ.

    ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΠΖ’
    Πέμπτη 18 Μαρτίου 2010
    ‘Ωρα 9.30’ π.μ

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ anonymous 15/03/2010 00:48:25

      ας βάλουμε ένα στοίχημα: επεισόδια, απεργίες ή και τα δυο εκείνες τις μέρες...

  5. ευτυχια avatar
    ευτυχια 14/03/2010 16:28:44

    Καλα ελεος και μ αυτα τα δημοσιογραφικα τζακια που συμβαινει οτι και με τα πολιτικα: παιρνουν εναν απιθανα αταλαντο που δεν θα μπορουσε να γινει ουτε ψητας σε σουβλατζιδικο και με το ζορι τον κανουν αξιοσεβαστο δημοσιογραφο η πολιτικο.Η Καθημερινη σε ποιον χρωστουσε κι εγινε ο ΟΑΕΔ της ΝΕΤ?Και κανει και "αποκαλυψεις"που και τα πενταχρονα τις ξερουνε?

  6. kwlotoumpas avatar
    kwlotoumpas 14/03/2010 16:30:04

    ψηφίστηκε κατ άρθρο, επί του συνόλου την Τρίτη.

  7. man8os avatar
    man8os 14/03/2010 17:49:44

    Δεν πιεζετε ο Καρατζαφυρερ. Αλλα δεν καταλαβαινω που το παει. Τι θελει να κερδισει? Ωραια πηγε απο το 4 στο 6%, μπραβο του. Αλλα τι επαθε? Τον συνεπηρε η επαρση σαν αυτη που ειχε ο Τσιπρας-Αλαβανος το 2007?Αν ναι, να προσεχει. Την ΝΔ δεν προκειτε να την ριξει, οπως ουτε ο Τσιπρας το ΠΑΣΟΚ.

  8. domos avatar
    domos 14/03/2010 18:44:48

    megalyteros gatos apo ton Karatzaferi den yparxei sti Vouli.
    apo ekei kai pera o kathenas mporei na tou katalogisei polla.
    kai se polla apo ayta na exei dikio.

    alla ... einai GATOS me PETALA...!

    • Τασος avatar
      Τασος @ domos 14/03/2010 23:05:21

      Αρουραίος της χούντας που ξέφυγε από τον υπόνομο είναι.

  9. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 14/03/2010 19:21:22

    Πάει με τον εκάστοτε ισχυρό. Αν η ΝΔ ανακάμψει θα αρχίσει να τραγουδάει διαφορετικά πάλι. Ίσως όμως και να διαβλέπει μια προοπτική μόνιμης κυριαρχίας του ΠΑΣΟΚ λόγω των επιπτώσεων του λαθρονομοσχεδίου. Μέχρι τουλάχιστον οι μουσουλμάνοι να φτιάξουν δικό τους κόμμα οπότε δε θα τους ελέγχει πλέον ούτε το ΠΑΣΟΚ.

  10. Swisse avatar
    Swisse 14/03/2010 19:47:45

    @sauraki

    Αν νομίζεις οτι το δεξιό ακροατήριο θα εγκαταλείψει τον Καρατζαφέρη μετά το συνέδριο της Ν.Δ. (ειδικά εάν ο Αντώνης επαναλάβει στο συνέδριο αυτά που είπε στην ΟΝΝΕΔ και εάν συνεχίσουμε να βλέπουμε τον Παυλόπουλο και σια στα Κανάλια), γελιέσαι!
    Μετά τις εσωκομματικές λέγαμε θα εξαφανιστεί ο Καρατζαφέρης και με έκπληξη βλέπουμε οτι αυξάνει τα ποσοστά του!
    Εάν συνεχίσει ο Αντώνης χλιαρός και με μισόλογα (όπως τώρα), προβλέπω άνοδο του Καρατζαφέρη άρδην!

    Και εάν όντως δημιουργηθεί μουσουλμανικό Κόμμα, τότε βλέπω τον Καρατζαφέρη στο 10%-12% ειδικά εάν συνεχίσει ο Σαμαράς στο θέμα των μεταναστών και της Ιθαγένειας να είναι "και την πίτα (δηλ. τους πατριώτες) ολόκληρη καί τον σκύλο (δηλ. την προοδευτικαρία) χορτάτο"!

    • κοψοχέρης avatar
      κοψοχέρης @ Swisse 14/03/2010 19:58:15

      Η φαντασία στην εξουσία.
      Ηρέμησε μητσοτακικέ φίλε μου.
      Με τόσα [εάν, θα, ίσως, βλέπεις, φαντάζεσαι, προβλέπεις, υποθέτεις, και λοιπά θολά] δεν μπορείς να στεριώσεις μια ρεαλιστική σκέψη και ένα δεμένο συνειρμό.
      Μα ποιός είσαι, ο Ισαάκ Ασίμωφ;

    • Παναγιώτης avatar
      Παναγιώτης @ Swisse 14/03/2010 20:03:32

      Για δες και αυτό!

      http://go2.wordpress.com/?id=725X1342&site=olympiada.wordpress.com&url=http%3A%2F%2Fexomatiakaivlepo.blogspot.com%2F2010%2F03%2Fblog-post_5671.html

      Ο Καρατζαφύρερ ή Βαλές (που άλλα λέει Δευτέρα και άλλα τη Τρίτη. κ.ο.κ.).

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Swisse 14/03/2010 20:17:22

      προσυπογράφω. Ο Καρατζαφέρης εμφανίζεται ως αγωνιστής του έθνους τώρα που περνάμε από Σκύλλα και τη Χάρυβδη παρέχοντας βοήθεια πολιτική στον κυβερνήτη, διαφωνεί στο κυριλέ για το μεταναστευτικό αλλά μέσα του παρακαλάει να ψηφιστεί για να εκτιναχτεί ως άλλος Λεπεν και στο τέλος θα εγκυστώσει τους απογοητευμένους του ΠΑΣΟΚ και ότι ξεράσει -αν ξεράσει- η ΝΔ.
      Όσο η ΝΔ είναι απούσα και που και που πετάει καμμιά κορώνα για να δείξει ότι δεν ξεψύχησε ακόμη ο Καρατζαφέρης χτίζει θέσεις.
      Και καλά κάνει αφού του επιτρέπεται.
      Μην ξαφνιαστείτε αν δείτε την ιστορία ΕΔΗΚ - ΠΑΣΟΚ ΤΟΥ 1977 να επαναλαμβάνεται- έστω και ως φάρσα.

    • Swisse avatar
      Swisse @ Swisse 14/03/2010 20:46:29

      Κοψοχέρη,

      ειλικρινά μόνο Μητσοτακικός δεν είμαι!

      Διαβάζοντας τους δικούς σου συνειρμούς, διαπιστώνω οτι από επιχειρήματα και τεκμηριώσεις σφύζουν...

      Δεν έχεις και εσύ καημένε τί να πεις πλέον (όπως κι εγώ και οι υπόλοιποι που ψηφίσαμε Σαμαρά)....

      Και εάν κρίνω από τους ultra-Σαμαρικούς εδώ μέσα, όλο στα "ΘΑ" είναι...

      "ΘΑ κάνει ο πρόεδρος"...

      "Υπομονή και ΘΑ κάνει ο πρόεδρος"...

      "ΘΑ πει ο πρόεδρος"...

      "ΘΑ διαγράψει ο πρόεδρος"...

      "ΘΑ τους κόψει το βήχα ο πρόεδρος"...

  11. Dimi avatar
    Dimi 14/03/2010 20:46:38

    Εδώ φαίνεται να ισχύει αυτό που λέμε στο χωριό μου:

    "ΔΕΝ μπορούν να εκπαιδευτούν πάπιες στη Σχολή των Αετών!"..

  12. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 14/03/2010 21:09:19

    Ο Πρόεδρος Καρατζαφέρης απλά τώρα αποκαλύπτεται! Ήταν ανέκαθεν και παραμένει γνήσιο τέκνο της οικογένειας του επιτίμου και ανακατεύθηκε με την πολιτική, όταν είχε λύσει- ως διά μαγείας - όλα τα βιοποριστικά του προβλήματα με το παραπάνω, ως δεκανίκι των σχεδίων του Μητσοτακέϊκου.

    Ενώ είχε εκλεγεί βουλευτής, άρχισε απροκάλυπτα τον βρώμικο πόλεμο στον νεοεκλεγέντα αρχηγό Καραμανλή, προκαλώντας εξόφθαλμα την διαγραφή του. Όταν αυτό δεν το πέτυχε, έρριξε την "μπαλωθιά" με τον αήθη προσωπικό χαρακτηρισμό για τον τότε στενό του συνεργάτη και πέτυχε διάνα στο στόχο.

    Η προσδοκία τους ήταν να μην κερδίσει τις εκλογές του 2000 ο Καραμανλής, γιατί αυτό θα καθυστερούσε την πολύ βιαστική Ντόρα. Πράγματι το ποσοστό του ΛΑΟΣ αποτελούσε ένα κρίσιμο μέγεθος, που έλειπε από αυτό της Ν.Δ. Μετά τις εκλογές του 2004, άρχισε το κανονικό συγκεκαλυμένο ροκάνισμα. Κατάφερνε δε, βάλλοντας κατά καιρούς κατά της ΥΠ.ΕΞ., να ενισχύει το ποσοστό του και να μαντρώνει ψηφοφόρους.

    Όλα τα χρόνια επικαλείτο πως είναι συγκάτοικος στην παραταξιακή πολυκατοικία, γιατί ευελπιστούσε στη βέβαιη νίκη της Ντόρας, όταν θα ετίθετο θέμα διαδοχής.

    Η σούπα όμως τους χάλασε στις 29 Νοεμβρίου και ήταν επόμενο πια να έχουμε τα "αποκαλυπτήρια" του σκοτεινού του ρόλου, με τον πιο απροκάλυπτο τρόπο, στηρίζοντας το ΠΑΣΟΚ όπως έχει διδαχθεί από τον μέντορά του.

    Δεν είναι καθόλου τυχαίο που τα ΜΜΕ και οι δημοσιογράφοι του κλίματος Ντόρας, τον έχουν μόνιμο θαμώνα στα δελτία τους!

    • Nemesis avatar
      Nemesis @ Αφροδίτη 14/03/2010 22:54:39

      Εύγε Αφροδίτη για την πολιτική σου ανάλυση

    • popolaros avatar
      popolaros @ Αφροδίτη 14/03/2010 22:54:41

      Συμφωνώ.
      Ο Καρατζαφέρ αποκαλύφτηκε όταν τους χάλασε την σούπα, η απρόσμενη εκλογή Σαμαρά.
      Πλέον είναι η καθαρή νεοφιλελευθερη φωνή του Μητσοτάκουρα.

  13. ευτυχια avatar
    ευτυχια 14/03/2010 21:55:52

    Εσυ, βρε Ιχνος, τι μονομανια εχεις παθει με τον Καρατζαφερη? Ειναι τοσο ασχετος με τον μεσο Ελληνα και εκπροσωπεί καθε τι τοσο κακογουστο, αντιαισθητικό και κακομουντσουνο που δεν μπορει να ξεφυγει απο το 7-8%.Μονο με τον ΓΑΠ μπορει να τα βρει κι αυτο γιατι τον βρηκε στην αναγκη.Αλλα εσυ τι φοβερο νταλκα βαράς?

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ ευτυχια 14/03/2010 22:39:31

      Ευτυχία, όταν ένας αρχηγός κόμματος φαίνεται πως έχει παραπλανήσει τμήμα των ψηφοφόρων του για τόσα πολλά χρόνια και τώρα γίνεται σχεδόν εμφανές ότι τελούσε σε "διατεταγμένη υπηρεσία", γιατί θα πρέπει να χρεώνεις "μένος" σε κάποιον που τον ελέγχει;
      Αν δεν ισχύουν αυτά που επικαλείται το Ίχνος, τότε διακινδυνεύει να χάσει την όποια αξιοπιστία διεκδικεί στην μπλοκόσφαιρα. Και για να μην ισχύουν αυτά ασφαλώς, θα πρέπει να δοθούν πειστικές απαντήσεις από εκείνον που θίγεται και προκαλείται.
      Εκτός και αν διαφωνείς με την αυτονόητη απαίτηση της πλειονότητας των ψηφοφόρων, να υπάρχει διαφάνεια στο πόθεν έσχες των πολιτικών μας!

  14. ευτυχια avatar
    ευτυχια 14/03/2010 21:56:57

    Σε ρωταω γιατι σε παρακολουθω και εκπλησομαι απ το μενος σου

  15. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 15/03/2010 09:53:30

    Πρώτη σε έκανε ξεπαρεού,η ΝΔ.Ακολουθεί ωσονούπω καιτο Πασοκ. Who's next mein Furer?Προφανώς το Τσιπρόπουλο.Αντε ,με το καλό και στο νέο ολοκαύτωμα της Αθήνας.Αυτό να δώ και τι στον κόσμο...τον Αδωνι να κατακαίει με molotof το βιβλιοπωλείο του !!!

  16. ΜΑΚΕΔΝΟΣ avatar
    ΜΑΚΕΔΝΟΣ 15/03/2010 11:43:57

    Να δεις που σε λιγο θα μας πουνε οτι το νομοσχεδιο για την παραχωρηση της ελληνικης ιθαγενειας δεν το ψηφισαν το ΠΑΣΟΚ ο ΤΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚ αλλα το νομοσχεδιο το περασε μονον ο καρατζχαφερης και οι βουλευτες του,μην γελατε θα το ακουσουμε και αυτο

  17. Kalesanos avatar
    Kalesanos 15/03/2010 15:32:15

    ΛΑΟΣ ΠΑΣΟΚ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ!

  18. ευτυχια avatar
    ευτυχια 15/03/2010 23:22:13

    Εξαλλου ελαχιστοι ανθρωποι αντεχουν την αισθητικη του χοντρου και της παρεας του, καθως ειναι γνωστα τα αστερια που τον πλαισιωνουν και οι μεθοδοι που χρησιμοποιεί.(Απο νονους της νυχτας εως ανεπαγγελτους γιατρους και γενικως ανεπαγγελτους) Επίσης, είναι φανερή η έπαρση και η εγωπάθεια που έχει αποκτήσει και πιστευω οτι εχει πείσει ακομα και την κ.Βενη (με το ανεκδιηγητο κολαν της)οτι θα γινει Πρωθυπουργός. Γιατι καναν αλλο δεν φαινεται να πειθει.
    Ασε που πιστευω οτι τα βραδυα προβαρει κοστουμια και λόγους για την ποθητη μέρα.

  19. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 16/03/2010 09:53:31

    Εγώ Ευτυχία δεν έχω σπουδάσει Ψυχολογία και ίσως γι αυτό να μην μπορώ να ανιχνεύσω όσα μπορείς εσύ! Απλά σχολίασα την παρατήρησή σου, την οποία θεώρησα υπερβολική και κατέθεσα τα επιχειρήματά μου.
    Σαν επιστήμων που είσαι, δεν πιστεύεις ότι το "Φαινόμενο Καρατζαφέρης" χρειάζεται μια παραπέρα ανάλυση και τον αυτονόητο έλεγχο;
    Τώρα σε ό,τι έχει σχέση με το Ίχνος το ύφος του και την αισθητική του, είναι θέμα του καθένα μας να υιοθετεί ή να απορρίπτει όσα νομίζει με την κριτική του σκέψη και ας μην είναι ψυχολόγος!