27/06/2008 16:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανοικτό το ενδεχόμενο σύγκλησης έκτακτης συνόδου της Βουλής

Θυμάστε τι γράφαμε στο «Η παραγραφή επιτυγχάνεται δια των εκλογών»; Ότι δηλαδή η παραγραφή θα ισχύσει αν δεν συγκροτηθεί Εξεταστική Επιτροπή στην επόμενη σύνοδο της Βουλής, μετά τις θερινές διακοπές; Στην δευτερολογία του σήμερα στη Βουλή, ο Πρωθυπουργός άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο σύγκλησης έκτακτης συνόδου της Ολομέλειας της Βουλής «εάν και εφόσον χρειαστεί» για την υπόθεση της Ζήμενς ξεκαθαρίζοντας παράλληλα πως «δεν τίθεται θέμα εκλογών». Και βέβαια, όπως είπε και ο κ. Καρατζαφέρης, οι εξεταστικές επιτροπές της Βουλής δεν έκαναν ποτέ τίποτα. Γιατί δεν προχωρούν κατευθείαν στην σύσταση Προανακριτικής Επιτροπής που έχει και δικαστικές αρμοδιότητες;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. περιεργος avatar
    περιεργος 27/06/2008 16:15:22

    To σηριαλ,με τις προανακριτικες και τις εξεταστικες ειναι μια μπουρδα,για να θολωση τα νερα.
    γιατι το αναπαραγεις ρε φακτορα?
    πιστευεις οτι η συντεχνια των βουλευτων θα αποκαλυψει τους βουλευτες που τα πηραν?
    Οσοι θελουμε την αληθεια,ελπιζουμε μονο στους δικαστες.

  2. jay.z avatar
    jay.z 27/06/2008 16:21:13

    ναι, γιατι οι δικαστές έχουν αποδείξει μέχρι τώρα πόσο αδέκαστοι είναι. Τους έκαναν όλους "ντα" (παραδικαστικό, Πακιστανοί, ομόλογα, υποκλοπές κλπ)

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/06/2008 16:29:01

    περίεργε, εγώ θα είμαι μαζί σου όλη την νύχτα για να ξέρουν οι τυχαίοι επισκέπτης ότι είσαι πληρωμένος.

  4. περιεργος avatar
    περιεργος 27/06/2008 16:39:02

    αρχαιο..ταδε ,ειναι ηλιθιοι οι επισκεπτες?
    μονο εσυ ο ξυπνιος καταλαβαινεις οτι ειμαι πληρωμενος?
    να απαντας στα πληρωμενα σχολια μου με επιχειρηματα,κοψε τις πληρωμενες αρλουμπες γιατι εκτιθεσαι..
    οι αναγνωστες του μπλογκ,δεν ειναι ολοι καθυστερημενοι..

  5. περιεργος avatar
    περιεργος 27/06/2008 16:40:34

    Η μηζενς εδινε 10% προμηθεια.
    Μονο το 2% στο πολιτικο προσωπικο.
    Για το υπολοιπο 8%,κανεις δεν γραφει.
    Το θεωρειται αμελητεο?

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/06/2008 16:40:36

    perierge, agapi mou

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/06/2008 16:42:44

    το 8% το πήρε ο περίεργος (το θεωρείται είναι θεωρείτε)

  8. περιεργος avatar
    περιεργος 27/06/2008 16:43:41

    φακτορα σοβαρεψου,κοψε την αρλουμπολογια με τα εισιτηρια,και γραψε μας για ολες τις συμβασεις που υπογραψε ο λιαπης με την siemens.

    Δεν υπαρχει ενας σοβαρος δημοσιογραφος που δεν τα παιρνει να μας ενημερωση για ολες τις μεγαλες προμηθειες της siemens μετα το 2004,σε ολα τα υπουργεια?

  9. περιεργος avatar
    περιεργος 27/06/2008 16:46:22

    Γιατι οι ανεξαρτητοι κλουζω των δημοσιογραφικων μπλογκς δεν ψαχνουν το 8% των προμηθειων?
    Γιατι γραφουν ολα τα μμε μονο για το 2% του πολιτικου προσωπικου?
    περιεργο..

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/06/2008 16:47:42

    περίεργε, σου εκτίθεμαι...γιουχου..ά τι βλέπω; ξανάβαλες το κασσεόφωνο;

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/06/2008 16:49:52

    οκ πες μας για το 8%, κάτι ξέρεις, πονηρούλη

  12. Factorx avatar
    Factorx 27/06/2008 16:50:09

    @περιεργος, Αν συνεχίσεις σε αυτό το προβοκατόρικο στυλάκι έχεις κοπει. δεν συνειοφέρεις τίποτα στο διάλογο. Αυτό το έχουμε καταλάβει όλοι και η ανοχή έχει και τα όρια της. Κτύπα "Ζήμενς" και δες τι έχουμε γράψει για τις σμβασεις μετα το 2004 που λες (πρωτοι εμείς) αλλά και τα μαυρα λεφτά της Ζήμενς μετα το 2004, με πίνακες και στοιχεια.

  13. rs avatar
    rs 27/06/2008 16:50:47

    Μερικές φορές έχω την εντύπωση οτι αρκετοί σχολιαστες κάνουν trolling.

  14. thanos avatar
    thanos 27/06/2008 18:29:37

    Re perierge.. poly ta exeis me ton Factorx.Tha hthela na sou kanw mia adiakrith erwthsh,ex allou oloi edw eimaste mia xaroumenh syntrofia...Mhpws eisai pantremenos kai ta exeis parei sto kranio?

  15. thanos avatar
    thanos 27/06/2008 18:37:13

    To gelio kanei kalo...Factorx tha eisai poly kako paidi an ton stamathseis na grafei..:-))

  16. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 28/06/2008 00:34:52

    COMMUNICATION BREAKDOWN...

    Oι περαστικοί περίεργοι, όμως, κάνουν την δουλειά τους: διακόπτουν την επικοινωνία τής συν-ζήτησης.

    Η καλύτερη άμυνα είναι να μην απαντάς στα υβριστικά σχόλια σοβαρά, αλλά με χιούμορ, όσο γίνεται πιο σκωπτικό. ΑΝ δεν υπάρξει αντίστοιχη ανταπόκριση με χιούμορ, θα είναι δείγμα ανθρώπου μη "πνευμα-τώδους", και ο περαιτέρω διάλογος άνοστος, αν-"ούσιος", χάσιμο χρόνου. Ασ' τον να λέει! Άμα βρίζει, τον κόβει ο Φάκτορας. Αν σε θίγει, αυτοί που σε ξέρουν πιο πολύ από μια βδομάδα δεν "μασάνε" και, ενίοτε, "τα παίρνουν" πιο πολύ από σένα κι απαντούν στην θέση σου. Αυτοί, πάλι, που είναι ευκαιριακοί αναγνώστες, αν έχουν ένστικτο (Αισθητική- άποψη- γούστο) κοινό προς το δικό σου, θα αναγνωρίσουν το σωστό στην πλευρά σου, αν όχι, ε, "έχασε η Βενετιά βελόνι", ή μικρό το κακό.

    Σ' αυτό κατέληξα, αφού με απασχόλησε αρκετά το ζήτημα τις τελευταίες ημέρες. Γιατί "τσιμπάω", σαν άνθρωπος, γενικά, είναι "χούι" μου. Αλλά είναι πολύ ψυχοφθόρα, -αδερφάκι μου!-, αυτή η αντιπαράθεση στο Διαδίκτυο. Και, πάνω απ' όλα, χωρίς νόημα.

    Θα ήθελα τη γνώμη σας επ' αυτού, γιατί εγώ είμαι "νεούδι" στο "δικτυογραφείν" και στην μπλογκόσφαιρα και δεν το κατέχω το άθλημα και τα μυστικά του.


    ΥΓ. Βρήκα ένα πολύ καλό άρθρο για την ιστορία της Ζήμενς στην Ελλάδα, στο "Θεαμαπάτη". Δεν ήξερα ότι ιδρυτής της "Ζήμενς Ελλάς" ήταν ο γαμπρός του ...Ζήμενς, Ιωάννης Βουλπιώτης! Ούτε ότι ήταν φίλος του Τρικούπη, Πάγκαλου, Ζέρβα, Ράλλη, Λογοθετόπουλου, Γληνού κ.ά. Ούτε ότι δικάστηκε σαν δοσίλογος και η σημαντική μαρτυρία που τον αθώωσε ήταν του προέδρου του Υπάτου Συμβουλίου του Τεκτονισμού, Πάνου Χατζηπάνου. Ούτε ότι ο πατήρ Χριστοφοράκος ήταν φίλος του Βουλπιώτη...

    http://theamapati.wordpress.com/2008/06/26/labyrinth/#comment-19978