#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/03/2009 20:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανοικτό ενδεχόμενο παρέμβασης για το άσυλο

 Συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από το κτίριο Διοίκησης του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης θα πραγματοποιήσει η πανεπιστημιακή κοινότητα την Τρίτη στις 12.00 το μεσημέρι, ύστερα από απόφαση που έλαβε η Σύγκλητος του Ιδρύματος, σε έκτακτη συνεδρίασή της, για τα λειτουργικά προβλήματα που προέκυψαν εξαιτίας της κατάληψης του κτιρίου και της πρυτανείας που  συνεχίζεται για δεύτερη εβδομάδα με βασικό αίτημα να διακόψει το Πανεπιστήμιο τις συμβάσεις με τους εργολάβους καθαριότητας (!)

Σημειώνεται ότι η απόφαση της Συγκλήτου αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο παρέμβασης της πολιτείας ώστε να σταματήσει η κατάληψη του Πανεπιστημίου. Συγκεκριμένα, η  Σύγκλητος ζητά, «εάν δεν τελεσφορήσουν οι προσπάθειές της να απομακρυνθούν οι καταληψίες, να γίνει αποκατάσταση της παραβίασης του ασύλου με κάθε πρόσφορο και νόμιμο μέσο που διαθέτει η ακαδημαϊκή κοινότητα και η πολιτεία».

Η κατάληψη έχει "παραλύσει" τις διοικητικές υπηρεσίες του πανεπιστημίου, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να εκπληρώσει τις ακαδημαϊκές, νομικές, οικονομικές και άλλες υποχρεώσεις του.
Την ίδια ώρα, προκαταρκτική εξέταση για τις καταλήψεις κτιρίων στη Θεσσαλονίκη παρήγγειλε ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών, Δημήτρης Παπαγεωργίου, μετά την έγγραφη παραγγελία του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Γιωργου Σανιδά, ο οποίος ζητούσε από τους εισαγγελείς Πρωτοδικών της χώρας να διερευνήσουν ποια δημόσια κτίρια βρίσκονται υπό κατάληψη και από ποιους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 27/03/2009 20:10:18

    Υπό κατάληψη τελεί από το απόγευμα το ιστορικό μνημείο της Βασιλικής του Αγίου Μάρκου στο Ηράκλειο.

    Το κτήριο κατέλαβε ομάδα αναρχικών και ενώ μέσα σ' αυτό διεξαγόταν συνέδριο για το περιβάλλον από την Ένωση Ελλήνων Φυσικών.

  2. ΑΓΡΑΦΑ avatar
    ΑΓΡΑΦΑ 27/03/2009 21:23:44

    Τελος στη χουντα των ρεμπεσκεδων φοιτητων!
    Τελος στις καταληψεις!

  3. Κανείς avatar
    Κανείς 27/03/2009 21:58:07

    υπο καταληψη τελει ο συλλογικος (αν)εγκεφαλος των ελληνων απο αλλοτριες και βλακωδεις ιδεοληψιες (ανεξαρτητως χρωματος). Οταν τελειωσει η χιλιοστη οκτωβριανη επανασταση (στο μυαλο των ηλιθιων) θα ειναι πολυ αργα.

  4. Κανείς avatar
    Κανείς 27/03/2009 21:59:56

    και ας μην κλαινε οι ψευτοπροοδευτικαριοι για "δικαιωματα". τα καταπαταν οι ιδιοι σε καθημερινη βαση, αλλα που να το καταλαβουν.
    Ακους εκει, ποιος καταλαμβανει το...σπιτι του ρε; Ηλιθιοι!

  5. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 27/03/2009 22:38:39

    Εγω θα ηθελα,την επομενη φορα ου θα κανουν ντου και καταληψη,να μην τους χτισουν.
    Να τους πηδηξουν του καθηγηταδες.
    Τετοιοι πουναι,αυτο τους πρεπει.
    Δειλοι,μοιραιοι,και αβουλοι ανταμα,
    προσμενουΝε ισως καποιο θαμα.
    Αμα δεν μπορουν να κανουν τη δουλεια τους,που δε μπορουν,οπως βλεπουμε καθε μερα, να ζητησουν να κατεβουν στα δημοτικα Σχολεια.Καλο θα κανουν,γιατι θα ανεβασουν και λιγο το επιπεδο των δασκαλων.
    Και θα ειναι πραγματικα,αξιος ο μισθος τους,χωρις ειρωνεια.
    Ενω τωρα...

  6. pro avatar
    pro 28/03/2009 13:31:06

    Το συνολικό κόστος καθαριότητας και φύλαξης του ΑΠΘ ανέρχεται πάνω κάτω στο ποσό των 25.000.000 Euros. Είναι ποτέ δυνατόν οι 100 καθαρίστριες και οι 40 φύλακες του ΑΠΘ να κοστίζουν τόσο ακριβά;

  7. fantomas avatar
    fantomas 28/03/2009 17:05:44

    pro

    ΦΑΝΤΑΣΟΥ.... ΠΟΣΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΕΓΙΝΑΝ!!!

  8. babis lazarou avatar
    babis lazarou 28/03/2009 21:19:29

    ΚΥΡΙΟΙ ΗΡΕΜΑ.ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΙΣΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΟΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΝΑΤΟΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ. ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΗ Ο ΚΟΥΝΕΛΑΚΗΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΥΣ? ΑΜ Ο ΝΕΑΡΟΣ ΜΕ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ? ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΕΙ ΤΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ ΛΟΓΟΤΟΥ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΚΟΥΛΑ , ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ , ΤΟ ΛΟΣΤΟ , ΤΙΣ ΛΕΗΛΑΣΙΕΣ ,ΤΙΣ ΦΩΤΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ.ΤΙ ΡΩΤΑΤΕ? ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ? Ο ΜΛΛΘΑΚΑΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ. ΓΙΑ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ.