#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/05/2011 15:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανοικτή επιστολή στον κ. Γιούνκερ






Kύριε Γιούνκερ, πρωθυπουργέ του Λουξεμβούργου, λαλίστατε,
ΠΟΣΕΣ offshore έχουν στήσει οι ΠΑΣΟΚΟΙ στη Χώρα σου;

Πόσα κεφάλαια έχουν σε καταθέσεις στις Τράπεζές σου;

Τι φορολογικούς συντελεστές έχεις; Στις HOLDING; Με νομοθεσία 1929 !!!

Πόσα Δικηγορικά γραφεία έχεις να στήνουν HOLDING Εταιρίες Φαντάσματα, Μετόχους Ελληνικών Εταιριών;

Κύριε Γιούνκερ, επειδή εγώ ξέρω, θέλω να μας δώσεις μια λίστα όλων όσων έχουν τα $$ τους στο Λουξεμβούργο και τα Ονόματα των offshore. Τα ζητώ διότι μας έχεις τρελάνει στη θεωρία και τις Treuhand και τα πάρε δώσε, ΚΑΤΗΓΟΡΩΝΤΑΣ τη Χώρα μου ότι δεν είναι αξιόπιστος εταίρος!

Νόμιμα και Ηθικά κάνω κ εγώ μπίζνες.. Χαμηλή Φορολογία και Παραδείσους ξέρω κ εγώ να κάνω…

ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΜΕΝΑ;

κ. Γιούνκερ,
πρωθυπουργεύεις σε μια χώρα με πληθυσμό <1 εκ και έχεις 170 Τράπεζες! Όχι υποκαταστήματα ! Τράπεζες !! ΓΙΑΤΙ ; ΓΙΑΤΙ εσύ να έχεις υποκατάστημα πχ της Bank of China και της Nomura/Japan και ΟΧΙ ΕΓΩ ; ΓΙΑΤΙ έχεις χαμηλή φορολογία; ΓΙΑΤΙ και ΠΩΣ έχεις εσύ 55 δις ΑΕΠ από που;; Τι παράγεις στα βουνά; Μέσα σε 2.500 χλμ^2 !

Τι μαγαζί έχεις στήσει στα κατσάγραφα HOLDING και έρχεσαι και μας τη λες τώρα; Δικά σου/του κράτους λεφτά δανείζεις; χαχαχαχ Που τα βρήκες! Πες μας κ εμάς που δεν ξέρουμε ! Ανοιξέ μας τα μάτια !!

Με πoιούς συνορεύεις; με Γαλλία/Γερμανία και Βέλγιο… θα έχεις και βαρύ στρατό καημένε… το νου σου.. μη στην πέσουν τα τυριά από αριστερά, τα λουκάνικα από δεξιά και τα Στρουμφάκια από κάτω ! Σε νιώθω μη νομίζεις ..!!

Κάποιος ΠΑΣΟΚΟΣ μ είπε τι παράγεις ατσάλι !! χαχαχαχαχ αυτά λέτε μεταξύ σας;;…

κ. Γιούνκερ έχεις πχ τα κεντρικά γραφεία των Skype & eBay. ΓΙΑΤΙ ;;; μιλάμε για πολλά $$ σε χαμηλή φορολογία!

ΟΛΟΙ εσείς φοβόσαστε την Ελλάδα. ΠΟΛΥ όμως! και ΖΗΛΕΥΕΤΕ... Σύντροφοι βάλτε μια εικόνα στο μυαλό σας... την Ελλάδα με Φορολογία Λουξεμβούργου και αντιγραφή !

Ποιός επενδυτής θα πήγαινε τότε στα κατσάβραχα, με δικαιολογία... να είμαι κοντά ; Κοντά σε τι; Το Χρήμα δεν έχει Σύνορα και τόπο !! ΟΛΟΙ εδώ θα έρθουν! Και θα χτυπιούνται στην πόρτα ποιός θα πρωτομπεί....

κ. Γιούνκερ γνωρίζεις ότι πχ ο Kim Jong-Il έχει περί τα $4bn σε μυστικούς λογαριασμούς σε Τραπεζικά σου Ιδρύματα ;  Να στο πω εγώ ότι έχει και σας έχουν βγάλει στο κλαρί και κάνετε τις πάπιες ! ( Μιλάω για το φίλο και πελάτη σας, το Δημοκράτη της Βορείου Κορέας !!! ).. Τι στήσατε εκεί στα βουνά.. πλυντήρια με θέα ;;;

Πως γίνατε το Νο 2 Παγκοσμίως Κέντρο Επενδυτικών Κεφαλαίων; Είδαν φως και μπήκαν;
Πως γίνατε το ισχυρότερο κέντρο Private Banking και Εταιριών Αντασφαλίσεων στην Ευρωζωνη; Προσφέρετε και φραπεδιές ;;

Σύντροφοι γνωρίζετε τι σημαίνει "αντασφαλίζω CDS στην καλύτερη και Φυσικές Καταστροφές στη Χειρότερη" κλπ κλπ να το πω απλά….

Για....κοίταμε στα μάτια λοιπόν κ εξηγήσου !

Γουστάρετε κοστολόγηση ;;;

Π.Π.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 31/05/2011 15:43:34

    Super!!!! Άντε γιατί πολύ μας τα έπρηξαν οι πουθενόπουλοι....

  2. Nikos Draxmi avatar
    Nikos Draxmi 31/05/2011 15:43:40

    Το πιο αχρηστο και παρασιτικο κρατος στην ευρωζωνη που ζει και βασιλευει λογω γεωγραφικης θεσης και κουμπαριων με την τραπεζικη χουντα
    Το κρατος του τιποτα και του ξεπλυματος τιου μαυρου χρηματος εχει μουτρα και μιλαει

  3. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 31/05/2011 15:45:47

    Με πρόλαβες ΠΠ. Νάσαι καλά.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Νίκος Αργεάδης 31/05/2011 16:57:23

      τι να προλαβω κ εγω.. Νικο μου??
      οταν ακουω μαμακιες ζουρλαινομαι !! χαχαχα

      ΠΠ

  4. ο ξένος avatar
    ο ξένος 31/05/2011 15:48:35

    Το μοντέλο των νησιών Καυμαν

    Η ιστορία των νησιών Καϋμάν (Cayman islands) δείχνει τον παραλογισμό που θα βιώσουν στο άμεσο μέλλον όλες οι σύγχρονες δυτικές-καπιταλιστικές κοινωνίες.

    Τα νησιά Καϋμάν έχουν πληθυσμό 51,000 ανθρώπους και βρίσκονται κάτω από την Βρετανική κυριαρχία. Αποτελούν το πέμπτο μεγαλύτερο τραπεζικό κέντρο του κόσμου γιατί εκεί έχουν την έδρα τους μεγάλες επιχειρήσεις και κεφάλαια λόγω των φοροαπαλλαγών και της ανωνυμίας που προσφέρουν.

    Τα κεφάλαια που "αράζουν" στα νησιά είναι της τάξεως των 2,3 τρις δολαρίων, δηλαδή ένα ποσό που ξεπερνάει κατά 5 περίπου φορές το ΑΕΠ της Ελλάδος. Παρόλα αυτά η τοπική διοίκηση είναι ένα βήμα πριν από την παύση πληρωμών (συντάξεις του πληθυσμού, μισθοί και προμηθευτές της διοίκησης) και την χρεωκοπία εφόσον η Βρετανία δε δανείζει τα 300 εκατομμύρια δολάρια που ζητάει η τοπική διοίκηση που είχε αναγκαστεί τα προηγούμενα χρόνια να δανειστεί για να αντιμετωπίσει τις συνέπειες τυφώνων και αναγκαίων υποδομών που χρειαζόταν στα νησιά.

    Η Βρετανία διαμήνυσε ότι θα πρέπει η τοπική διοίκηση να βρει μόνη της τα χρήματα και αν πρέπει να επιβληθούν και φόροι στον τοπικό πληθυσμό, ακόμη και φόροι ιδιοκτησίας για τους γηγενείς που ζουν εκεί παρέα με τις κατσίκες. Αντίθετα οι πολύ πλούσιοι που αράζουν τα γιοτ τους στα νησιά καθώς και οι ανώνυμοι με τα δισεκατομμύρια δολάρια δεν φαίνεται να ταράζονται ιδιαίτερα αφού αν τους επιβάλλουν μεγαλύτερα fees....θα πάνε σε έναν άλλο φορολογικό παράδεισο.....

    Το μοντέλο αυτό, που πρεσβεύει ότι οι πλούσιοι δεν πληρώνουν τίποτα ενώ στους τοπικούς πληθυσμούς επιβάλλονται εξοντωτικοί φόροι με το κράτος στο ρόλο ζητιάνου, είναι το μοντέλο που κυριαρχεί σήμερα παντού όλο και περισσότερο. Σε μεγαλύτερη κλίμακα αυτό θα είναι το επόμενο επεισόδιο της κωμωδίας-δράματος που βλέπουμε να εξελίσσεται παγκοσμίως.

    Για τα νησιά Cayman βέβαια καθώς και για πολλούς άλλους φορολογικούς παραδείσους δεν πρέπει να στεναχωριόμαστε καθόλου μιας και η χρεωκοπία τους θα βελτίωνε την κατάσταση. Αυτό όμως που δεν σκέφτονται ορισμένοι είναι ότι και να μην υπήρχαν τα νησιά Cayman και πάλι θα τα εφεύρισκαν τα ίδια μέλη της ίδια ελίτ που τα διατηρούν. Συνεπώς η λύση δεν είναι η χρεωκοπία των νησιών για να απαλλαγούμε από αυτά.

    Κυριακή, 6 Σεπτεμβρίου 2009

    (από το ιστολόγιο GREEK RIDER)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ο ξένος 31/05/2011 17:23:12

      Εστι και χειροτερα !! και καλυτερα εντος ΕΕ !! αλλα και στις ΑΠΟΙΚΙΕΣ, Κρατων Μελων ΕΕ... χαχαχα οπου λαχει εμεις οι τοκοβλάχοι.

      ΠΠ

  5. Ευαγγελος avatar
    Ευαγγελος 31/05/2011 15:48:56

    Βλεπω διακατέχεστε απο μια σιγουρια οτι μονοι ΠΑΣΟΚοι εχουν φαει λεφτα.
    Λυπαμαι που τον 21ο αιωνα ακομα δεν ειμαστε σε θεση να αντιμετωπισουμε την πραγματικοτητα ολοι μαζι ως Ελληνες.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ευαγγελος 31/05/2011 16:58:58

      Απαντησε ο Προφητης για εμενα Ευαγγελε...
      και το "καδρο" του Ακη με τιτλο ΚΥΣΕΑ ΕΠΟΧΗΣ, ξεκρεμμαστηκε προς το παρον... αλλα ο Ακης θα το φερει μαζι !! χαχαχα

      ΠΠ

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 31/05/2011 15:54:32

    1. Αν (αφηνόμασταν να) γίνουμε χρηματοοικονομικό κέντρο και πάρουμε μόνο το 20% των δοσοληψιών του Λουξ.
    2. Αν επιστραφούν αυτά που έκλεψαν πασόκοι, νταβατζήδες και ανθυπονταβαντζήδες και βρίσκονται στο Λουξ.
    εξωφλείται το χρέος !

    ΠΠ, πολλά "αν" και ζόρικα

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 31/05/2011 17:01:44

      Μωρε θελω εγκυκλοπαιδεια !!!... ψαξε απο περιεργεια και βρες πχ... Profits US Corporations in Tax Havens..... εκει θα δεις νουμερα !

      Αλλα σου εχω και εκπληξη.... εναν απ τους συμβουλους αποκταρικοποιησεων.. τι συμβουλευει τους πελατες του !!! χαχαχαχαχαχαα ερχεται σε λινκ να το κατεβασεις !! μονο του !

      ΠΠ

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 31/05/2011 15:57:24

    φυσικά και δεν έχουν φάει μόνο στο Πασόκ λεφτά.

    Αλλά η ιδεολογική διαφορά των Πασόκων είναι ότι έχουν μοιράσει και έχουν φάει τα λεφτά των άλλων!! Οι άλλοι, καμιά φορά, αραια και που, κάνουν και δουλειά, παίρνουν ρίσκα, χτίζουν εργοστάσια... Οι Πασόκοι έρχονται, βουτάν τα εργοστάσια, αδειάζουν το ταμείο, βάζουν τους δικούς τους, τα υπρχρεωνυον και τα δίνουν μπιρ παρά στους Γερμανούς.

    Μίλα μου για πραγματικότητα, και θα σου πω εγώ που πήγαν τα λεφτά.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 31/05/2011 17:23:44

      Follow the freaking Money

      ΠΠ

  8. victoria (true) avatar
    victoria (true) 31/05/2011 15:58:08

    Καλόοο. Μπράβο Π-Π

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ victoria (true) 31/05/2011 17:02:52

      να σαι καλα.... να διαδωθει !!! να μην μασανε σε "δε μας αφηνει η Τροικα" !!
      μας αφηνει εαν ενωμενοι εχουμε στοιχειοθετημενη αποψη !! και το Δις Ιζ Παρτα παραμασχαλα.

      ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 17:43:09

        δις ιζ Πάρτα. Κι να δεν τολμάει η Κυβέρνηση (δύσκολα τολμαέι οποιάδήποτε Κυβέρνηση) να σου πώ εγώ τρόπο. 100, χίλιοι, 10.000 νοματέοι να μην πληρώσουμε 2-3 λογαριασμούς παρέα. Να δεις γέλια. Πως διάολο δουλεύει το Facebook;

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 31/05/2011 17:52:14

          δεν γνωριζω απο FB αλλα το δεν πληρωνω πχ ΔΕΗ δεν το λεγαμε μαζι περσυ?? το λεγαμε !! τωαρ θα κανουν και νεες αυξησεις !!
          και διαφημισει η αλλη 80κατι ευρω .. στην τιβι δε θυμαμαι...

          Σημερα ημουν σε μια μεγαλη Ξενη Τραπεζα, μου ειπαν οτι μεχρι και 20.000 ευρω σηκωναν και τα εστελναν Λονδινο !! χαχαχαχααα
          Τρελλαθηκαν ! και πολλοι τα πηραν σπιτι ! εε ρε δουλειες που εδωσε η Δαμανακη στα λησταρχοπουλα !!

          ΠΠ

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 18:35:32

            Πέρα από την πλάκα, αυτό που έκαναν την περασμένη βδομάδα με την τρομοκρατία του κόσμου, ήταν εγκληματικό.

            Ή ποινικό;

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ victoria (true) 31/05/2011 19:19:16

            Απο τις ΥΠΟΓΕΙΕΣ διαβουλευσεις του ΓΑΠ με Ντομινικ... εαν εχεις καλο δικηγορο ειναι ολα ποινικα !
            ποσο μαλλον μετα Μνημονιου και Δανειακης...
            η λεξη "ποινικο"...εχασε την ερνηνεια της

            ΠΠ

        • Orestios avatar
          Orestios @ archaeopteryx 31/05/2011 19:16:15

          Αρχαίε, θα εμφανιστείς στο facebook????????????????????

  9. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 31/05/2011 15:59:07

    Όλοι αυτοί οι τύποι ξεπλένουν χρήματα απο κόματα τύπου ΠΑΣΟΚ απο ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ , αυτά βέβαια συμβαίνουν και σε ΕΛΒΕΤΙΑ - ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ-
    ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΙΝ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΣΠΥΡΟΣ 31/05/2011 17:03:31

      ΓΙΑΤΙ Σπυρο μου ???????? στα κατσαβραχα !!

      ΠΠ

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 31/05/2011 15:59:20

    Άσε που το Λουξεμβούργο έχει και το περισσότερο CO2 ανά κεφάλή (ναι, υπάρχουν ανώμαλι που το μετράνε αυτό) χαχαχάαααχαα

    h++p://4.bp.blogspot.com/-IsISjGrBPwc/TZous2xk4CI/AAAAAAAADTE/ReinNUDLies/s1600/EU%2BCO2%2Band%2BCO2%2Bper%2Bcapita.png

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 31/05/2011 17:05:51

      Ρε συ Αρχαιε...
      οταν κυκλοφορησουν οι Κινεζοι φορητους μετρητες CO2 θα σου παρω εναν δωρο !!... εχω πληροφοριες οτι πανω στην LCD θα δειχνει και τα $$ φραγκα που πληρωνεις !! χαχαχααα

      ΠΠ

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ archaeopteryx 31/05/2011 18:37:27

      archaeopteryx obsessius :-)

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ victoria (true) 01/06/2011 01:33:28

        λάθος κάνεις. Είμαι απλά SPV

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ victoria (true) 01/06/2011 01:35:32

        Εχω ένα SPV για επενδυτικές συμβουλές και ένα που ειδικεύεται σε ψυχαναλύσεις (άρα μην βιάζεσαι να βγάζεις συμπεράσματα).

  11. Προφήτης avatar
    Προφήτης 31/05/2011 15:59:40

    Μείνε με τη λύπη, μένουμε με τη βεβαιότητα.
    Καλά αγαπητέ, στο εξωτερικό ζεις; Όποιος έχει ζήσει στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια γνωρίζει.
    Υπήρξαν πολλές περιπτώσεις και απο την ΝΔ, αλλά ο ΔΟΜΙΚΟΣ εκμαυλισμός ήταν έργο ΠΑΣΟΚ και μερικών αριστερών συμμάχων

  12. mind trap avatar
    mind trap 31/05/2011 16:40:12

    Μπράβο Π.Π. πολύ ωραίο!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ mind trap 31/05/2011 17:04:17

      Ευχαριστω mind trap
      εχουμε να κανουμε με money trap !

      ΠΠ

  13. loretta avatar
    loretta 31/05/2011 16:51:21

    Π.Π

    νασαι καλα!!! ετσι γιατι σαν πολυ μας την εχουν πει!!

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 16:56:16

    Περιπτερα,
    ο εχθρος ειναι αναμεσα μας !! οι εκτος Ελλαδος κοιτανε τη δουλεια τους ! και καλα κανουν.. εμεις ποιανου τη δουλεια κοιταμε??

    ΠΠ

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 16:56:43

    Εχει χρησιμους αρχηγους ομως.... εμεις???

    ΠΠ

  16. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/05/2011 16:59:59

    Ωραίος.
    Ολα τα πλυντήρια έχουν θέα μόνο που γυρίζει ο κάδος και ζαλίζονται μερικοί...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Ιθαγενής 31/05/2011 17:07:57

      ελα Ιθαγενη, ειχα και ενα καλο σλαιντ με μια χεστρα στο βουνο !! κάμπριο, το εχεις δει?? χαχαχα
      "shit high and stare" Αγγλιστι

      ΠΠ

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 18:14:48

        Του έκανα και εγώ μια πρόταση αφού ενδιαφέρεται για το καλό μας....

        h__p://www.antinews.gr/2011/05/31/103744/#comments

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Ιθαγενής 31/05/2011 18:33:36

          ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ !!! ;)
          σου απαντησα... γυριζει το μυαλο μου τωρα !! χαχαχαα
          Θα το παρω και θα το βαλω μαζι με του ΝΤΑΝΤΟΝ, το δικο μου, του Αρχαιου ... σε ενα κειμενο ! να εμπλουτιστει....
          θα το σηκωσω στον σερβερ σε "διαβουλευση"!
          κατεβαζει οποιος θελει..!

          ΠΠ

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 20:07:41

            Ετσι για να δείξουμε ότι δεν είμαστε όλοι ...γραικύλοι.

            Πάμε για διαβούλεση (...και μπυρο - σουβλακο κατάνυξη)

            ...και το χρέος πάει
            ...και το μνημόνιο
            ...οι Ευρωπαίοι δεν πληρώνουν ούτε ένα €
            ...και να δούμε ποιοι θέλουν ή όχι ...συναίνεση και εδώ και στα ...ξένα.

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 31/05/2011 20:08:11

            διαβούλευση... to laptop μέσα

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Ιθαγενής 31/05/2011 20:13:36

            χαχαχαααα μεσα !

            ΠΠ

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 17:06:40

    loretta
    δε μασαμε.. γνωριζουμε και επιχειρηματολογουμε στο τραπεζι τους !!!
    τι εχουν να μας πουν??? δε σας αφηνουμε?? χαχαχαχαχ ΓΙΑΤΙ ?

    ΠΠ

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 17:10:43

    Φιλοι, κατεβαστε και μελετηστε,.... Αρχαιε, Προφητα, Ιθαγενη αφιερωμενο!

    http://***.filefactory.com/file/cb85f4c/n/LUXEMBURG_HOLDING_COMPANIES_LCF_ROTHCHILD_GROUP.pdf

    Ο τιτλος του αρχειου θα σας πονηρεψει !! χαχαχα προς ΓΝΩΣΗΝ !

    αλλου πουλανε tax haven κ εδω πουλανε δρομους !!!!

    ΠΠ

  19. igognito avatar
    igognito 31/05/2011 17:10:45

    Ο ΟΜΗΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΕΧΕΙ ΧΑΛΚΙΝΑ ΒΗΜΑΤΑ ΔΗΛΑΔΗ
    ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΑΡΓΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ Η ΝΕΜΕΣΗ ΕΦΘΑΣΕ ΜΕΤΑ ΤΡΙΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ
    ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΤΕΤΡΕΨΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ , ΔΙΕΛΥΣΑΝ ,ΘΕΣΜΟΥΣ ΚΑΤΑΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΑΝ ΚΑΙ
    ΑΔΙΚΗΣΑΝ.ΕΣΤΗΣΑΝ ΤΟ ΤΣΙΦΛΙΚΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΣΤΙ ΔΙΚΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ
    ΟΣ ΤΑ ΠΑΝΘ΄ΟΡΑ.ΜΕ ΤΙ ΜΟΥΤΡΑ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ??

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ igognito 31/05/2011 17:25:17

      igignito,
      δε ρωτα κανεις τα παιδια τους, κ εγω σου λεω οτι πολλα απ αυτα ειναι στο Συνταγμα !

      ΠΠ

  20. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 17:20:15

    Επισης, για να μην γραφω αλλο και τρελλενεται ο ΦΞ .....
    ΟΛΛΑΝΔΙΑ !!!
    τα βασικα και οχι τα φορολογικα ( των αποικιων ) !! ψαξτε, μελετηστε και ξυπνηστε τον κοσμο!
    Ονοματιζω κ εγω αποικια την Πεντελη και φορτωνω Offshore αμα λαχει..

    Να πω στον Ολλανδο, να παει στις 6 αποικιες που τους εμειναν ν αγορασει αμμο !
    Επισης να πω στον Ολλανδο, οτι οταν εχεις ματωμενα διαμαντια στην τσεπη, δεν κανει να μιλας πολυ… εχει ο καιρος γυρισματα!
    Τελος να του θυμισω, οτι στον ΙΙ Παγκ Πολεμο, ηταν οι μονοι που ετρεχαν να καταταγουν εθελοντικα στους ΝΑΖΙ, και μαζι-ναζι μαζεψαν τα κλεμενα διαμαντια και χρυσο απο τα θυματα τους… ετσι εστησαν την Αμβερσα μαζι με κατι Εβραιους απο διωγμενους Ισπανια, οταν οι ΝΑΖΙ ειχαν στερεψει απ τα δικα τους εντος….. ετσι δεν ειναι Μικρες Ολλανδεζες?
    Οταν δολοφονεις και επιδιδεσαι σε συληση το πτωμα, εισαι 10^ν φορες ζωον!
    Μη σωσεις και δωσεις δοση….
    Ολλανδεεεε παιρνουμε και διαμαντια με 20% κουρεμα στα $$ υπο δανεισμο απο εσας !!!!, θελετε?? θα σας βγει και φθηνοτερα!!! χαχαχαχαχ εχετε τα γκατς?
    Εμεις οι Ελληνες τα ζωα τ αγαπαμε… εσεις???

    ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΤΗ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΗΣ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ !
    Υψηλοτάτη, Βεατρίκη Βιλελμίνη Άρμγκαρντ της Οράγγης-Νασσάου, Βασίλισσα των Κάτω Χωρών.
    Ενταυθα..

    Εχετε να μας δινετε συνολο 4.7Δις ματωμενα Ολλανδακια μερτικό στα Δανειο.
    Βγαζω οσα μας εχετε δωσει. Τα υπολοιπα ειναι 3δις Ευρω
    Σας κάνουμε έκτωση 20% και θελουμε αξιας 2.4Δις διαμαντια! ( ματωμενα )

    Μας χρεωνετε 3δις μας δινετε 2.4Δις σε διαμαντια, και σας επιστρεφουμε τα 3δις συν τοκους Δανειακης στο συνολο !!! Επιπλεον, ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΣΤΕ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ !!!.. για την 100% ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗ με εγγυηση !
    - θα έχετε κερδος 600εκ συν τοκους !!! αντι για μονο τοκους στα 3δις!!!
    Ψηνεστε Υψηλοτάτη ???
    Κανετε πραξεις και ελατε…. !!!! σας περιμενω να κανουμε real business και οχι Κοινοβουλευτικες.......!

    ΠΠ - αδαμαντινος χαρακτηρας

  21. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 31/05/2011 17:23:19

    Το πλυντήριο είναι κλασσικό ή με το πορτάκι από πάνω? Στα βουνά το νερό είναι και πιο καθαρό

    Ευρωπαϊκό σινεμά προσεχώς από το Barclays Capital:

    Ψηφίζονται τα μέτρα του μεσοπρόθεσμου από το ελληνικό κοινοβούλιο (άγνωστο ακόμα με πόσους και πως χοντρική ή λιανική)

    Η τρόικα κάνει επίσημη δήλωση μπλα...μπλα κλπ

    Έκτατη συνεδριαση του Eurogroup στις 6 του μηνός

    Αποφασίζεται περαιτέρω οικονομική στήριξη στις 20 του μηνός

    Σύσκεψη κορυφής στις 24 Ιουνίου όπου γίνεται αποδοχή του αναθεωρημένου προγράμματος

    Κόβεται τσεκ 12δις στο τέλος Ιουνίου

    (Για οποιαδήποτε αλλαγή αποτανθείτε στην ΕΡΤ)

    Ερώτηση: Θα παίξει ο...ΠΑΟ Τσάμπιονς Ληγκ ή θα αποκλειστεί?.....

  22. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 17:27:24

    Φανταζεσαι Γιαννη μου, τα αγγουρια με το e-coli να ηταν Ελληνικα !!?? χαχαχα
    τι θα εγραφαν οι φυλλαδες τους...?? χαχαχ
    το δε ΠΑΣΟΚ θα εβρισκε τον προβοκατορα! η ΝΔ ! θα τα εβαφαν και μπλε !

    ΠΠ

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 17:49:03

      Έγραψαν οι λαικίστικες φυλλάδες, μήν ανησυχούμε, για τους Ισπανούς.
      Αλλά εντελώς άδικο, τελικά τα αγγούρια δεν ήταν Ισπανικά, μόλις αποδείχθηκε.
      Έρχεται νέο τσίρκο, θα γίνει Ισπανο-γερμανικό μπάχαλο με αγγούρια. Ο Γιουνκέρ τρίβει τα χέρια του, τη "συμπαθεί" πολύ τη Μέρκελ και τους φίλους της.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Θείος 31/05/2011 17:53:46

        Η Ολλανδια χανει 10εκ τη βδομαδα απ τ αγγουρια σε σχεση με τις εξαγωγες της σε Γερμανια! σημερινο νεο..

        ΠΠ

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 17:55:33

          Λές να ήταν Ολλανδικά;
          Με τόσες αγελαδοκοπριές, άν τις ρίχνουν "αχώνευτες"....

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Θείος 31/05/2011 18:24:50

            Σταματησε η Γερμανια να εισαγει ! μηδεν !
            να εξαγει σταματησε?? χαχαχααααα

            ΠΠ

  23. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 31/05/2011 17:41:59

    ΠΠ,
    Δεν στέλνεις την επιστολή και στην Πρεσβεία του Μεγάλου Δουκάτου;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 31/05/2011 17:47:16

      Κωστα
      Την στελνω στο ΓΑΠ-ΝΧ και τους Πολιτικους Αρχηγους... εγω δε θα κανω γαργαρα το " δε θα το δεχθει η Τροϊκα" ! αυτη την προδοτικη φραση-θεση.
      Οποιος το ανεχεται κακο της μοιτρας του και ΑΝΑΞΙΟΣ να μιλαει εξ ονοματος των Ελληνων. ο λογος του/της και ο/η ιδιος/α ειναι ανεπιθυμητος/η !

      Δεν ειδες πιο πανω Ολλανδια ??! μεχρι Βεαρτικη εφτασα και με καλο ντηλ !!!χαχα

      ΠΠ

  24. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/05/2011 17:44:52

    O Γιουνκέρ (αυτή είναι η σωστή Λουξεμβουργέζικη προφορά) έχει σήμερα άλλη τρικυμία:
    Αποδείχθηκε σο εργαστήριο ότι για την επιδημία στη Γερμανία και αλλού δεν έφταιγαν τα Ισπανικά αγγούρια. Η μομφή ήταν μια από τις συνήθεις συκοφαντίες των σημερινών λαικιστών κυβερνώντων στη Γερμανία, εναντίον των "φαύλων Νοτιοευρωπαίων".
    Ποιός είδε τους Ισπανούς αρμόδιους και δεν τους φοβήθηκε, σήμερα. Γίνανε "ταύροι". Θα γίνει χαμός. Ο Γιουνκέρ (γνωστός "θαυμαστής" της Μέρκελ) θα "διαιτητεύσει" το μάτς Ισπανίας - Γερμανίας που έρχεται. Άλλο που δεν ήθελε ο Λουξεμβουργέζος, θα "κατακρεουργήσει". Και αυτή τη φορά θα έχει απόλυτο δίκιο.

  25. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/05/2011 17:51:37

    Ο Γιουνκέρ θα είναι τόσο fair όσο ο Βαζελι-Κάκος στον αγώνα ΠΑΟ - ΠΑΟΚ (όπου ΠΑΟΚ, βάλε τη σημερινή Γερμανική κυβέρνηση).
    Και από πάνω, θα έχει και δίκιο.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Θείος 31/05/2011 18:23:25

      Οταν σε στηριζουν και στηριζεις/φιλοξενεις 170 Τραπεζες ( τις μεγαλυτερες του κοσμου ) εχεις παντα δικιο, διοτι εαν το χασεις χανουν οι Τραπεζιτες!!! χαχαχαα
      θα πρπει να φυγουν και να πληρωνουν εφορια εταιρικη και μερισματων !!
      μακακες δεν ειναι !!

      1/3.300, Τραπεζες/κατοικοι εκει
      1/64.000, Τραπεζες/κατοικοι Ελλαδα ( εαν ειχαμε 170 !! ) ειδη εφυγαν Unicredit, Hypo, Raiffeisen κλπ κλπ

      ΠΠ

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 18:42:15

        Στην κόντρα του με τους σημερινούς Γερμανούς κυβερνώντες έχει πάντως δίκιο ο Γιουνκέρ.
        Δεν έχω ξαναδεί αμυντικούς τόσο "πεναλτάκιες", όπως της κυβέρνησης Μέρκελ! Από πέρσι τέτοιον καιρό 6 - 7. Και ισάριθμα "πνιγμένα κουνέλια" με πέναλτυ σε εκλογές Ομόσπονδων κρατών.
        Όταν είσαι τόσο απίστευτα βραδύς και δεν ξέρεις μπάλα, είναι βλακεία να κάνεις τάκλιν σε φορμαρισμένο επιθετικό.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 18:45:36

        Εφυγαν από Λουξεμβούργο Unicredit, Hypo, Raiffeisen αλλά πήγε από Ελβετία ή η EFG Eurobank, χαχα!
        "Ελληνικές ενισχύσεις'! Μήπως και γι αυτό την έχει ταράξει στα πέναλτι την Μέρκελ;

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Θείος 31/05/2011 18:48:22

          Απο Ελλαδα εφυγαν !!! ;)

          ΠΠ

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Ο Θείος 31/05/2011 19:06:08

          Η κεντρική έδρα της EFG ήταν στην Ελβετία. Ανέκαθεν, από ιδρύσεως. Πρόπερισυ όμως πήγε Λουξεμβούργο, για να είναι εντός ΕΕ.
          Όπως της Marfin Popular η έδρα είναι στην Κϋπρο.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Θείος 31/05/2011 19:07:53

            για δες πιο κατω τι εγραψα!!! ΔΕΛΤΑ !

            ΠΠ

  26. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/05/2011 18:06:48

    Η υπουργός Γεωργίας της Ισπανίας Rosa Aguilar δήλωσε ότι η Γερμανική κυβέρνηση "φόρτωσε" ψευδώς την ευθύνη στην Ισπανία. Υπονοεί ότι τα μολυσμένα προιόντα ήταν Γερμανικής παραγωγής.
    Ήδη η ΕΕ ελέγχει νομικά άν και πώς θα πληρωθούν αποζημιώσεις στους Ισπανούς παραγωγούς για τις οικονομικές ζημίες.
    h**p://www.faz.net/artikel/C30770/ehec-krise-spanien-ist-von-deutschland-enttaeuscht-30428149.html

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Θείος 31/05/2011 18:18:20

      με αφορμη τα αγγουρια=τοκοι.. εε να πληρωσουν και οι Γερμαναραδες κατι τις...!
      να πληρωσουν ΠΟΛΛΑ !!

      ΠΠ

  27. αγαπω πορτα πορτα avatar
    αγαπω πορτα πορτα 31/05/2011 18:28:45

    ππ.ο αγαπημενος μου ,πιο ευχαριστος,κ πιο κατηρτισμενος σε οικονομικεσ λαμογιες ,απο καταβολης του antinews..αγαπω πορτα πορτα και το εννοω

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αγαπω πορτα πορτα 31/05/2011 20:11:38

      να τα μοιρασεις οπου μπορεις ( με λινκ ! ) και να μαθει ο κοσμος ποιος μιλαει και τι λεει και για πιο λογο... τιποτε δεν ειναι τυχαιο!! ΜΑ ΤΙΠΟΤΕ !!
      Φορτσα ΑΝΤΙΝΕΑ...
      να εχει απλα και κατανοητα επιχειρηματα....!
      διαβασε και τα σχολια ολων των φιλων και τα δικα μου.... δεν ειναι ενα το θεμα !! ειναι πολλα και ολα μαζι !

      ΠΠ

  28. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 18:47:44

    Οι Αμερικανοι κυνηγανε τους Γερμανους !! ΤΕΛΟΣ.-
    Εκλεισαν DHL/D Post ( 2008 )
    Την Επεσαν σε Μιζενς
    κλπ
    Αποψη μου, εβαλαν το ΓΑΠ να διαλυσει τα παντα στην ΕΕ με το στοχασμο του!
    δε γουσταρουν το ισοζυγιο με Γερμανιας/Κινας, αν και εγω πιστευω οτι συντομα θα πεσει δραματικα και οι Γερμανοι θα κανουν τιλτ!! Οι Κινεζοι βλεπουν 5-10 χρονια μπροστα... δεν ασχολουνται με το σημερα/αυριο...

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 19:48:49

      Να συμπληρωσω οτι δεν ειναι τυχαιο οπου ο Καναδος!!! πρωθυπουργος πηγε Καλαβρυτα !! καθολου τυχαιο !! Τα Καλαβρυτα ειναι σημειο ΑΙΜΑΤΟΣ για τη Γερμανια.... ο Καναδος ειναι σαν Αμερικανος !! πηγε με προγραμμα ! φυσικα με ΓΑΠ-ΝΧ αμερικανο... δλδ Αμερικη εναντιον Γερμανιας...
      Τι καουρα ειχε ο Καναδος για τα Καλαβρυτα?
      ΓΙΑΤΙ ηρθε εκεινη τη μερα ειδικα???
      Εχει παει αλλος Ξενος Πρωθυπουργος με Ελληνα επισκεψη στα Καλαβρυτα και ειδικα την ημερα μνημης??? χαχαχαχαχααα ΚΑΝΕΙΣ !
      Οπως λεω η εικονα μενει και η σημειολογια ειναι εξαιρετικη !... που πουληθηκε η εικονα?? Ελλαδα ?? οχι μονο τα ελικοπτερα ! ΕΞΩ !!! εφτασε ΕΞΩ, εκει που πρεπει....
      Μετα του φταινε άλλα του ΓΑΠ-ΝΧ...." και γιατι η Μερκελ και τα ΜΜΕ τα βαζουν με την Ελλαδα???" Με σενα τα βαζουν ΓΑΠ-ΝΧ και μας παιρνει κ εμας η μπαλλα.. αλλα που θα πας... ποσο μακρια νομιζεις οτι θα φτασεις??
      αλλα εμενα ειδικα δε θα με δουλεψει ποτε !!!!
      σε παρακολουθω πολυ στενα !!!ολα τα "βλεπω" !.....

      να μας εδιναν και κανενα φθηνο Δανειο οι Καναδοι... να πω οκ.. εστω. Μια μπαλαμουτοδηλωση σαν του ΓΑΠ εκανε, εβγαλε τις φωτο που πρεπει κ εφυγε !

      ΠΠ

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 19:53:59

        Απορία. Προσωπικά εγώ πιο φιλογάλλ, από φιλογερμ, αλλά ρωτώ, τελικώς μας φταίνε, ή δεν μας φταίνε κι οι Γερμανοί για όλα αυτά που ζούμε 1 χρόνο τώρα;;
        (στο πλαίσιο του σχολίου σου ΠΠ...)

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ victoria (true) 31/05/2011 20:08:23

          Φταινε ! διοτι εδιναν Μιζες για Συμβασεις τις οποιες πληρωναμε με Δανεια !!!.. με το ζορι να χρωσταμε, και με το ζορι να πουλανε και να εχουν δουλειες. Φταινε διοτι δεν λεεν την αληθεια στο Γερμανικο Κοινοβουλιο και τον Γερμανικο Λαο !! να παρει χαμπαρι τι εκαναν, πως τρομπαραν τη φουσκα και εσκασε... και τωρα φταινε οι κακοι Ελληνες που δεν μπορουν να πληρωσουν !!
          Αυτα τα αγνοει το συνολο του Γερμανικου λαου.

          Φταινε οι δικοι μας που τα επαιρναν σε μαγαλυτερο βαθμο!
          Προδοτικο, Κακουργηματικο, Εσχατης Προδοσιας, Ρεμουλας και ολα τα ποινικα κακουργηματα !

          Οταν ενας λαδωνει για να κανει τη δουλεια του διαπρατει αδικημα αλλα ειναι νορμα στις μπιζνες ( θα επανελθω ! ).
          Εαν πιαστουν στα πρασα πανε μεσα και οι 2 !
          Οταν ομως ο εισπραξας μιζες και υπογραψας συμβασεις και Δανεια ειναι Πολιτικος και διαχειριζεται χρηματα ενος Λαου... ειναι υπολογος και για εκτελεστικο αποσπασμα !!! στην καλυτερη! αποψη μου

          ΠΠ

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 20:17:13

            Άρα το ένα θέμα είναι αυτό, σωστά, δλδ της οικονομικής λαμογιο-συναλλαγής για την οποία οι Γερμανοί παίζουν τις αθώες, ενώ εμείς γίναμε διεθνώς ξεφωνημένοι διεφθαρμένοι (γιατί η μπάλα δεν πήρε τους πολιτικούς και σία που τα πήραν, αλλά όλους μας, μας είπαν διεφθαρμένους, τεμπέληδες κλπ).

            Και το άλλο θέμα, είναι το παράλληλο παιχνίδι πολιτικής (παγκόσμιας;) επικράτησης μεταξύ ΗΠΑ και Γερμανίας.

            Και ο ΓΑΠ παίζοντας το παιχνίδι στην περίπτωση α, κάνει το παιχνίδι των ΗΠΑ στην περίπτωση β. Άρα πάλι οι Αμερικάνοι είναι οι εγκέφαλοι, κι εμείς και η ΕΕ, είμαστε οι χάνοι; Να βγάλω μια άκρη θέλω, έστω σαν σκέψη. I can't follow the money... I don't see it!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ victoria (true) 31/05/2011 21:39:43

            Εγραψα ενα αλλο αρθο!! εξαιτιας σου !!! χαχαχαα
            το μελεταει ο ΦΞ !!! οταν ανεβει θα καταλαβεις !

            ΠΠ

  29. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 19:07:08

    Μια Ιστορια.. το νοημα το βγαζετε εσεις !
    Ελεγα τις προαλλες οτι ο Δασκαλοπουλος εχει πουλησει τα παντα και εχει εισπραξει γυρω στα 800εκ φανερα και δημοσιευμενα ( αν και η αξια ηταν 1,5δις )
    τεσπα.
    Να θυμισω οτι Πουλησε η ΔΕΛΤΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ στην MIG! Που ειχε εδρα Η ΔΕΛΤΑ ΣΥΜΕΤΟΧΩΝ ??? ΑΘΗΝΑ ? χαχαχααα που πηγαν τα $$ που εισεπραξαα οι πωλητες? πληρωσαν φορους στην Ελλαδιτσα που τους εκανε ανθρωπους?
    Ειχαν και την Olayan Financing Company (OFC) μέτοχο !! ( 4.3%)
    Μετα έγινε Vivartia και μετα πουληθηκε σε Αραβες.. ΤΥΧΑΙΟ ?
    Στο ΔΣ της Δελτα και αναπλ. Δνων Συμβ. πηγε ο Στεργιος Νεζης ( Αρχαιε !!! ) ο τεως Δκτης ΔΕΗ ! ΤΥΧΑΙΟ?

    Η μετοχική σύνθεση της Vivartia, παρουσιάζεται παρακάτω:

    ΜΕΤΟΧΟΣ ΠΟΣΟΣΤΟ%
    Marfin Investment Group 91,2
    Global Equity Investments 7,40
    Rassadel CO LIMITED 0,49....... !!!!!!!!!!!!!!!!!! χαχαχαχαα ΟΕΟ !!!ΟΕΟ !
    Ελεύθερη διασπορά 0,99
    ΣΥΝΟΛΟ 100

    ΠΠ

  30. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/05/2011 19:18:34

    ++++++ΠΠ ......SUPER....++++ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΟΛΩΝ ΣΑΣ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΕΥΑ 31/05/2011 20:01:00

      ολα στο φως...

      ΠΠ

  31. berliner avatar
    berliner 31/05/2011 19:45:12

    Ωραίος. Οι Γερμαναραδες βάλθηκαν προ διετιας να κυνηγήσουν του φοροφυγάδες που κρυβαν τα αδήλωτα στο Λιχτενστάιν. Τι να κάνουν οι φουκαράδες, τα βγάλανε απο κει και τα επένδυσαν στις οφσορ του Λουξεμβούργου. Ωραία μέθοδος, βγάζεις τη βρωμια που κρύβεται κάτω απο τη μια άκρη του χαλιου και την κρυβεις κάτω απο μια άλλη... Profit über alles!

  32. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 20:00:18

    H Ελβετια εχει 26 καντονια νομιζω !! τα νοτια που συνορευουν με Ιταλια ειναι τα "ομορφοτερα".... :) στα 20 μιλουν Γερμανικα !!

    ΠΠ

  33. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 20:01:47

    Διαβασες για Ολλανδους ?? χαχα
    ουνα φατσα ουνα ρατσα !

    ΠΠ

  34. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 20:35:16

    σε σχεση με σχολιο μου στη Βικτωρια 31/05/2011 στις 8:08 pm
    Lobbying !... θα φτιαξω ενα αρθρο γαι τη νομιμοποιηση της Μιζας και της Επιρροη... αλλα θα κανω ενα προλογο....


    Πρεπει να αντιδρασει ο κοσμος !
    Για να αντιδρασει ο κοσμος χρειαζεται απλη και κατανοητη ΓΝΩΣΗ !! Χειροπιαστα Επιχειρηματα τα οποια
    1. θα κατανοησει αμέσως
    2. θα ειναι ευκολο να τα μεταφερει και να επιχειρηματολογησει μονος του χωρις τον ΠΠ, τον Ιθαγενη, τον Προφητη, τον Ροδινοι κλπ διπλα του
    3. να τα πιστεψει με απλη επιχειρηματολογια.. στην καθομιλουμενη..
    θα μπορουσα να γραφω με τεχνικους ορους και στομφο τ.κ. αλλα ποιος θα ασχολητω με τα οσα λεω…?? χαχαχ ΚΑΝΕΙΣ !!
    Εμεις δεν ειμαστε πολιτικοι.. ειμαστε ψημενοι σε ολα!!
    Η Ελλαδα με Κερατεα εδειξε οτι δε μασαει σε τπτ…
    ΠΛΙΑΤΣΙΚΟΛΟΓΟΙ ! ΟΛΟΙ !!!! ΜΑ ΟΛΟΙ !!!
    ποια Δαση και Αγροτικη Γη που εσπρωξαν στην πρωην Αν Γερμανια !! εκει ηταν η κακη Σταζι…οι ΚΑΚΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ
    Στον Ιρακ/Αφγανισταν οι ΚΑΚΟΙ ΤΑΛΙΜΠΑΝ
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ εκακαν τουμπεκα και τα λαμογια πηραν ΟΛΑ απ ολες τις παντες ! Οι δε κομμουνιστες καθησαν και την πληρωσαν διοτι τους εψησαν οτι ειναι οι κακοι και επρεπε να τιμωρηθουν και να ξεβρωμισει ο τοπος !! Το ιδιο και οι Ταλιμπαν και ο Λαος του Ιρακ .. ολοι ηταν τρομοκρατες !! ενας προς εναν !! ρωτησαν κανεναν για το ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ??? εγινε υπο την αιγιδα του ΟΗΕ του ΝΑΤΟ της Κινας και της Ρωσσιας ... Ολοι στο ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ !

    Τωρα εχουμε τα λαμογια με νεο εχθρο.. ΤΟΝ ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΤΗ ΕΛΛΑΔΑ...αυτους τους τυπυς εκει Νοτια που αρμενιζουν στον ηλιο, δε δουλευουν, δεν πεθαινουν !! ειναι ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΣ ( ΓΑΠ-ΝΧ -λαγος ! ), ειναι ΜΠΑΧΑΛΟ ( ΓΑΠ-ΝΧ λαγος ) κλπ κλπ κλπ...

    Ετσι δουλευει το συστημα.. Οι λαγοι, τα ΜΜΕ( Δανειστων/σπεκουλαδορων) απο κοντα να φορτωνουν για να παρουν μαζι την κοινη γνωμη κατατοπου ( Δανειστες ) και η λυση ερχεται αυτοματα. ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ ΣΤΑ ΡΕΜΑΛΙΑ της ΕΕ.

    Εχουμε και τα δικα μας ΜΜΕ με τους ιδιους και ντοπιας παραγωγης λαγους !! και εκαναν το λαο να πιστεψει οτι φταιει και πρεπει να πληρωσει ( Παγκαλος - μαζι τα φαγαμε ) ΓΑΠ-ΝΧ τα ιδια, ΠΑΠΑΚι ( τιτανικος και μπαχαλο τα παντα ολα ), Λοβερδος ( δεν υπαρχει σαλιο, δεν λεμε την αληθεια ), Δαμανακη ( εκτος ευρω ) ...κλπ κλπ.. θα γεμισω τη σελιδα !... καταφεραν και να μας μεταφερουν ΕΝΟΧΕΣ και να δουλεψει το ΜΜΕ εκτος Ελλαδος ( τα λενε οι ιδιοι ! )

    οι Λομπιστες.. κανουν πολυ καλη δουλεια λοιπον ! με το αζημιωτο ! αυτη ειναι ενα μερος της δουλειας τους.. η διαμορφωση της κοινης γνωμης και ο επηρεασμος αποφασεων ( να το πω sic )..

    Ξερω πολυ καλα τι λεω…… !

    Καψτε το πελεκουδι που ελεγε και η γιαγια μου !! με ΓΝΩΣΗ και Επιχειρηματα.
    Οποιος εχει απορια...(ες) εδω ειμαι !!! αλλα δε νομιζω !! χαχαχαχαχ το επιπεδο του ΑΝΤΙΝΕΑ ειναι πολυ μαρκαν !!! σ αλλο γαλαξια!...

    ΠΠ στην πυρά

  35. Giorgos avatar
    Giorgos 31/05/2011 21:02:32

    Καλο το αρθρο, αλλα θα ειχε μεγαλητερη αξια, αν ειχε δημοσιευθει σε εφημεριδες η ιστοτοπους στο εξωτερικο.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Giorgos 31/05/2011 23:01:55

      Δημοσιευσε το οπου θελεις.. αρκει να αναφερεις πηγη... ελευθερα απο εμενα !!
      βατλο FB βαλτο οπου νομιζεις οτι θα πιασει τοπο !

      ΠΠ

  36. Giorgos avatar
    Giorgos 31/05/2011 21:04:19

    Εκτος αν ειστε διαθετειμενοι να του το "στειλετε" εσεις.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Giorgos 31/05/2011 23:02:47

      το ιδιο για ολα οσα εχω γραψει ! feel free
      παντα το ΑΝΤΙΝΕΑ πηγη

      ΠΠ

  37. berliner avatar
    berliner 31/05/2011 21:38:42

    Τί να πούμε όταν το 70% της παγκόσμιας διακίνησης κεφαλαίων κινείται υπογείως μέσω offshore εταιριών; Το Λουξεμβούργο εγινε ο παράδεισος των αμοιβαίων κεφαλαίων, απίστευτος συνωστισμός επενδυτικών προϊόντων.
    Δε γκέιμ ις όβερ, δε γουόρ χες στάρτετ μίστερ γιούγκερ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ berliner 31/05/2011 21:40:36

      ;)

      ΠΠ

  38. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 31/05/2011 21:52:33

    Εξαιρετικο! Και τι σφάξιμο με το μπαμπάκι...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Delta Lamda 01/06/2011 09:06:28

      Καλημερα ΔΛ
      το μπαμπακι εχιε μεσα αμμοχαλικο !

      ΠΠ

  39. Ιεροκλής avatar
    Ιεροκλής 31/05/2011 22:31:26

    Θα έρθει και η σειρά του Βελγίου μην έχεις καμία αμφιβολία, αλλά και τότε ο Γιούνκερ με τους άλλους θα είναι... (όπως ο ΓΑΠ)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ιεροκλής 01/06/2011 09:07:45

      καλημερα Ιεροκλη,
      την παρασκευη ειπα οτι αυτη και την απομενη εβδομαδα θα γινει παρτυ!
      DEXIA party.... και οι Βελγοι θα χαρουν ιδιεταιρα !

      ΠΠ

  40. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/06/2011 00:21:34

    Ξέχασα να σου πω, το ΣΚ ξεπούλησαν οι αεροστεγείς χύτρες ταχύτητος, αγόραζαν οι παππούδες, τις γέμιζαν με το μετρητό και τις ΕΘΑΒΑΝ!!!
    Ο ιστορικός του μέλλοντος (γιατί κάποιοι θα πεθάνουν χωρίς να θυμηθούν να πουν το μυστικό) θα βρει ευρώπουλα άθικτα, μέσα στο ατσάλι.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 01/06/2011 09:09:57

      Προφητη,
      το ατσαλια να ειναι Λυξεμβουργιανό σε παρακαλω. Τα κραταει φρεσκα και "over the counter "!
      δε βαζουν και μια φασολαδα απο κατω?

      ΠΠ

  41. ierofantis avatar
    ierofantis 01/06/2011 00:24:10

    Άργησα λίγο, αλλά σε παρακολουθώ, μη νομίζεις...

    Σκέφτομαι αν μπορούσα να βάλω έναν εναλλακτικό τίτλο στο άρθρο...

    Κάτι μου έρχεται...

    Motorhead

    IRON FIST...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 01/06/2011 09:12:00

      Καλημερα Ιεροφαντη,
      βαλε τιτλο !!

      ΠΠ - bomber

      http://***.youtube.com/watch?v=Y2S9rwyQkJE

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 01/06/2011 09:13:49

      Καλημερα Ιεροφαντη,
      βαλε τιτλο !! παρε στιχο !

      Ain't a hope in hell,
      Nothing's gonna bring us down,
      The way we fly,
      Five miles off the ground,
      Because we shoot to kill,
      And you know we always will,
      It's a Bomber
      Scream a thousand miles,
      Feel the black death rising moan,
      Firestorm coming closer,
      Napalm to the bone,
      Because, you know we do it right,
      A mission every night,
      It's a Bomber

      No night fighter,
      Gonna stop us getting through,
      The sirens make you shiver,
      You bet my aim is true,
      Because, you know we aim to please,
      Bring you to your knees,
      It's a Bomber

      ΠΠ - bomber
      youtube.com/watch?v=Y2S9rwyQkJE

  42. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 01/06/2011 01:59:51

    ΠΠ,

    Από αναλυτικός, στρατηγικός, μεθοδικός σχολιαστής, βλέπω περνάς στην επίθεση...
    "Φονικότερος" του Μέσσι...
    Δεν βγάζει μόνο η Αργεντινή παιχταράδες...

    Υποκλίνομαι...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Φακ Κωστας 01/06/2011 09:15:23

      Καλημερα Φακ Κωστα,
      να σαι καλα... Ομαδα ΑΝΤΙΝΕΑ #1 στο Πρωταθλημα ξεβρακωματος.

      ΠΠ

  43. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 27/12/2012 13:44:09

    Ο Γίούνγκερ τι μας φταίει; Το Λουξεμβούργο όπως και η Κύπρος πριν μπει σε μνημόνιο επένδυσαν στις offshore εταιρείες. Η Κύπρος δεν άντεξε την παγκόσμια κρίση και την ελληνική κρίση στη συνέχεια και σταμάτησε η εισροή μαύρου χρήματος. Ο Γιούνγκερ κάνει ό,τι μπορεί γαι τη χώρα του. Στην περίπτωση της Ελλάδας ήταν σαφώς όσο πιο βοηθητικός μπορούσε απέναντί μας. Ποτέ του δεν υποστήριξε τις ακρότητες του Σόιμπλε και στο τέλος έπεισε όλους να ακούσουν το ΔΝΤ που ήθελε κούρεμα έστω και έμμεσο (όπως και έγινε). Ο μόνος που δεν μας έβαλε τρικλοποδιές ήταν ο Γιούνγκερ. Για τα υπόλοιπα που λες ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ wellcome to he real world. Τα κράτη δεν είναι παρθεναγωγεία.