#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/05/2010 20:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανοικτή επιστολή για τον Καλλικράτη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 21/05/2010 20:45:02

    Δυστυχώς είστε όμηροι- όχι για πολύ ακόμα- του ΠΑΘΟΚιστάν.
    Καλή υπομονή.

  2. E.M. avatar
    E.M. 21/05/2010 20:57:03

    Κύριοι της κυβέρνησης οφείλετε να σεβαστείτε την επιλογή της τοπικής κοινωνίας!!! Αποδείξτε ότι δεν αγνοείτε την έννοια της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ!!!

  3. sokorelis stathis avatar
    sokorelis stathis 21/05/2010 20:59:15

    ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗΣ ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΚΟΥΣΕΛΙΣΤΑΝ ΒΟΥΔΟΥΚΙΣΤΑΝ
    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ!!!!

  4. Νικηφόρος Κρατερός avatar
    Νικηφόρος Κρατερός 21/05/2010 21:18:03

    Ο Ραγκούσης και η παρέα του σκέφτοναι μέ όρους παρελθόντος ...στοχεύουν να φτιάξουν ένα νέο πελατειακό σύστημα στη τοπική αυτοδιοίκηση αλλά ξεχνούν ότι πιθανότερο είναι η αγανάκτηση του κόσμου να παρασύρει το Πασοκ και να το εξαφανίσει.Πίστευα ότι σε καταστάσεις ανάγκης θα έπρεπε να επικρατεί το δίκαιο και είναι άδικοι.Η φυσική επιλογή δημιούργησε δύο ισχυρές πόλεις πού θέλουν να ζήσουν μαζί και ο Ραγκούσης μας δουλεύει. Για μας οι υπεύθυνοι έχουν ονοματεπώνυμο.......παπανδρέου ...Ραγκούσης .....Κουσελάς ...Γιαννακοπούλου...Βουδούρης και δε θα το ξεχάσουμε ποτέ

    • Νικηφόρος Κρατερός avatar
      Νικηφόρος Κρατερός @ Νικηφόρος Κρατερός 21/05/2010 21:22:49

      Ο Ραγκούσης και η παρέα του σκέφτοναι μέ όρους παρελθόντος …στοχεύουν να φτιάξουν ένα νέο πελατειακό σύστημα στη τοπική αυτοδιοίκηση αλλά ξεχνούν ότι πιθανότερο είναι η αγανάκτηση του κόσμου να παρασύρει το Πασοκ και να το εξαφανίσει.Πίστευα ότι σε καταστάσεις ανάγκης θα έπρεπε να επικρατεί το δίκαιο και είναι άδικοι.Η φυσική επιλογή δημιούργησε δύο ισχυρές πόλεις πού θέλουν να ζήσουν μαζί και ο Ραγκούσης μας δουλεύει. Για μας οι υπεύθυνοι έχουν ονοματεπώνυμο…….παπανδρέου …Ραγκούσης …..Κουσελάς …Γιαννακοπούλου…Βουδούρης και δε θα το ξεχάσουμε ποτέ

  5. E.M. avatar
    E.M. 21/05/2010 21:30:46

    Οι Μεσσήνιοι βουλευτές με τις δηλώσεις τους λένε ότι αντιτίθενται, και θέλουν νέο Δήμο Γαργαλιάνων - Φιλιατρών. Ακόμα και οι ίδιοι οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ. Πώς γίνεται να μη συμφωνούν ούτε οι βουλευτές της κυβέρνησης με την πρόταση Ραγκούση και τελικά να μην αλλάζει?????

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ E.M. 21/05/2010 21:36:32

      Αφού, καλέ μου άνθρωπε, δεν το καταψηφίζουν στην Βουλή...
      Όσα λέγονται έξω από την Βουλή, δεν έχουν αξία.
      Αν δεν καταψηφιστεί το νομοσχέδιο ΜΕΣΑ στην βουλή, μιά τρύπα στο νερό. Το κάνουν για να πουν μετά: Εγώ τι να κάνω ρε παιδιά, διαφώνησα...Αν καταψηφίσουν, θα τους φάει το ΓΑΠ...Ανθρωπάκια που φωνάζουν...όταν σφίγγουν τα γάλατα, από δω παν και οι άλλοι...

  6. skosto avatar
    skosto 21/05/2010 21:55:29

    Mηπως ειναι ενεργεια για να ξεφτυλισουν το Σαμαρα στον τοπο καταγωγης του?

  7. E.M. avatar
    E.M. 21/05/2010 22:00:19

    Ο κόσμος όμως ξέρει. Ας περιμένουν να ξαναβγούν μετά και τα λέμε. Η διαφωνία φαίνεται μέσα στη Βουλή, έχεις δίκιο φίλε μου. Για να δούμε τι θα κάνουν. Δε μπορούν να αγνοήσουν δύο πόλεις με 20.000 κατοίκους. Έχουν χρέος απέναντι σε αυτούς που τους εξέλεξαν.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ E.M. 21/05/2010 22:02:32

      Μαυρίστε τους! Με φούμο! Και αν περισσέψει στείλτε και λίγο από εδώ.
      Θα χρειαστεί και αλλού.
      Καλή σας δύναμη.

  8. Νικηφόρος Κρατερός avatar
    Νικηφόρος Κρατερός 21/05/2010 22:02:05

    Για μας οι υπεύθυνοι έχουν ονοματεπώνυμο…….παπανδρέου …Ραγκούσης …..Κουσελάς …Γιαννακοπούλου…Βουδούρης και δε θα το ξεχάσουμε ποτέ

  9. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 21/05/2010 22:11:28

    Ο Παπαγιάννης έκανε και μια σωστή δουλειά...
    Έβγαλε στη φόρα μερικά άπλυτα της Τζάκρη, συνυπεύθυνης για τον Καλλικράτη...

    • anonymous avatar
      anonymous @ (A)θανάσης 22/05/2010 00:11:12

      Αυτή είναι περίεργος τύπος. Δεν την πάω με τίποτε. Από την άλλη συνέχεια τη χτυπάνε και δεν ξέρω ποιος έχει δώσει την εντολή.

  10. E.M. avatar
    E.M. 21/05/2010 22:12:19

    Καλή δύναμη σε όλους μας. Ζούμε σε καιρούς τέτοιους που η λέξη Δημοκρατία χάνει την αξία της, και θα χρειαστούμε όλη μας τη δύναμη. Μέχρι την τελευταία στιγμή εμείς θα ζητάμε όσα μας αξίζουν. Και να θυμούνται αυτοί που κάνουν τέτοια εγκλήματα ότι θα τα πληρωθούνε.

  11. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 21/05/2010 22:25:23

    Τις κακοτεχνίες του Καλλικράτη θα τις διορθώσει ο Ικτίνος;

    • E.M. avatar
      E.M. @ Professor Moriarty 21/05/2010 23:12:02

      Ε, μπορεί σε κανα δυο χρόνια να μετανιώσουν τον Καλλικράτη και να μας σκάσουν κανέναν Ικτίνο... Μόνο που οι κακοτεχνίες δε διορθώνονται. Η ζημιά θα γίνει και θα υποστούν τις συνέπειες της άνθρωποι που δε φταίνε σε τίποτα και δεν το διάλεξαν κιόλας αυτό που τους επιβάλλουν.

  12. κ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ avatar
    κ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ 21/05/2010 22:36:50

    κκ ΔΗΜΑΡΧΟΙ,
    ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΚΟΙΝΟΣ ΔΗΜΟΣ, ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ (ΤΩΝ ΕΡΓΩΝ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ.
    ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ:
    ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΪ ΝΑ ΚΑΨΕΤΕ ΤΑ 2 ΔΗΜΑΡΧΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΜΕΣΑ Σ' ΑΥΤΑ. ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΣΑΣ, ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ. ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ (ΨΗΦΙΣΘΕΙ) Ο ΔΗΜΟΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΤΕ. ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ !
    ΜΕ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ κ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ κ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ 22/05/2010 09:15:45

      Μπαρδόν? Χαλαρώστε κ. Νικολάου. Εκτός του ότι προτείνετε ακρωτηριασμό για αμυχή ξεχνάτε και το ότι επί ΠΑΣΟΚ το μόνο που θα απέφερε η εν λόγω κίνηση είναι ένα μπιλετάκι με το λογαριασμό στους συγγενείς των εκλιπόντων.

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ TopGunZ 22/05/2010 17:33:12

        Η αφαίμαξη όμως από τις "αμυχές" εκατοντάδων δήμων και των τρωκτικών τους, στοιχίζουν στο λαό δισεκατομμύρια. Τουλάχιστον όσο λιγότεροι τοπικοί "άρχοντες" και παρατρεχάμενοί τους, τόσο λιγότερη κλεψιά...

  13. spartaner avatar
    spartaner 21/05/2010 23:03:22

    Ναι ενώ όπως είναι τώρα λειτουργεί αψογα η διοικηση σε επιπεδο δημου..και δημαρχίας.. Κατάγομαι απο χωριό 2.500 κατοίκων και με τα πέριξ χωριά ειναι περίπου 7,500 ατομα..Οι ανθρωποι οι εκάστοτε δήμαρχοι εναν λογαριασμό αποτελέσματα χρήσεως δεν μπορούν να διαβάσουν..οργανώνουν καρναβάλια διορίζουν τις ανήψιές τους λες και παράγεται πλούτος απο τους διορισμούς που τους πληρώνουμε ΕΜΕΙΣ.... Μα και αυτές οι δημοτικές επιχειρησεις ούτε ενα επιχειρησιακό πλάνο ==> business plan δεν μπορούν να φτείαξουν.... Ομοειδείς δήμοι στη Γερμανία λειτουργούν με το 1 τριτο των υπαλλήλων..έχουν όλοι βιολογικούς καθαρισμούς, διαχειρίζονται τα σκουπίδια ώστε να μην επιβαρύνουν τους δημότες τους...και αποδίδουν κέρδη..κατα τ άλλα αστα να τα αφήσουμε όπως είναι ... ΘΑ έλθουν κάποια άλλοι να φτειάξουν τη χώρα.....Ολοι (εκτος ελαχίστων εξαιρεσεων) κατακρεουργήσαμε τη χώρα και όταν έλθει ο λογαρισμός κοιτάμε όλοι τον ουρανό... Τουλάχιστον θα μειωθούν με το νομοσχέδιο στο ήμιση οι κηφήνες που ταίζουμε...

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ spartaner 22/05/2010 17:33:44

      +1

  14. SOTIS avatar
    SOTIS 21/05/2010 23:30:00

    Ρε παιδιά ο ραγκουκιστάν ξέρει που βρίσκεται ο δήμος Φιλιατρών και Γαργαλίανων?

  15. Νικηφόρος Κρατερός avatar
    Νικηφόρος Κρατερός 22/05/2010 06:14:46

    κυριοι Δήμαρχοι τα λόγια τελείωσαν ,δεν καταλαβαίνουν ΄Προχωρείστε σε πιο δυναμικά μέτρα και να μην τελειώσουν ποτέ

  16. Orestios avatar
    Orestios 22/05/2010 09:46:31

    Μπράβο στους Δημάρχους, που αγωνίζονται να γεμίσουν τον κάλαθο των αχρήστων του Υπουργού, με τις επιστολές τους. Παλιόχαρτα είναι.

  17. σκέφτομαι διαβάζοντας avatar
    σκέφτομαι διαβάζοντας 22/05/2010 14:23:59

    Σάββατο, 01 Μαΐου 2010
    Αυτόνομο Δήμο αποφάσισε να διεκδικήσει ο Δήμος Φιλιατρών
    Στα πλαίσια της διαβούλευσης του προσχεδίου νόμου για τη Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης, το Δημ. Συμβούλιο Φιλιατρών αποφάσισε σε έκτακτη συνεδρίασή του τη διεκδίκηση αυτόνομου Καλλικρατικού Δήμου Φιλιατρών.

    Τα Φιλιατρά, πόλη με ιστορική διαδρομή από τον 11ο αιώνα, η δεύτερη σε πληθυσμό έδρα Δήμου της Μεσσηνίας, η μεγαλύτερη σε γεωργικό πλούτο, Δήμος με μειωμένες λειτουργικές δαπάνες, και αυξημένες επενδύσεις, με πλούσια πολιτιστική δράση, καθόλου δάνεια, κανονική ροή βεβαιωμένων εσόδων και μικρό ποσοστό ανείσπρακτων δικαιούται και μπορεί να παραμείνει αυτόνομος Δήμος.

    Ο Φιλιατρινός Λαός με ομοψυχία και δυναμικές ......

    κινητοποιήσεις θα εκδηλώσει την αντίθεσή του στον νέο αυτοδιοικητικό χάρτη διεκδικώντας την αυτονομία του.

    Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ
    ΑΛΚΗΣ ΞΥΓΚΑΣ

    • E.M. avatar
      E.M. @ σκέφτομαι διαβάζοντας 22/05/2010 14:37:26

      Αυτό είναι η απόφαση του πρώτου Δ.Σ. που έγινε με θέμα τον "Καλλικράτη". Ο Ραγκούσης όμως θέλει δήμους με πάνω από 12.000 πληθυσμό και δε μπορουν να μείνουν μόνα τους τα Φιλιατρά και γι'αυτό οι δύο Δήμοι έκαναν εκ νέου συμβούλια και αποφάσισαν συνένωση!!!! Αυτό το σχόλιο το έκανε κάποιος ο οποίος ή είναι ανενημέρωτος ή έχει κάποιο συμφέρον...

  18. ser1 avatar
    ser1 22/05/2010 21:03:01

    Ο ΚΟΥΣΟΥΛΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΜΠΟΔΙΟ

    • κ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ avatar
      κ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ @ ser1 23/05/2010 10:47:16

      ... ΦΤΑΙΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ (ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑΜΕ), ΦΤΑΙΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ (ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΕΧΕΣΤΕ), ΦΤΑΙΝΕ ΚΙ ΑΛΛΟΙ (ΚΑΚΟΦΩΛΙΑΣ & ΞΥΓΚΙΑΣ), ΦΤΑΙΕΙ ΚΙ Ο ΧΑΤΖΗΠΕΤΡΗΣ (ΠΑΣΟΚ).
      ΜΕ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ κ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ.