08/10/2013 19:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανοίγουν οι τραπεζικoί λογαριασμοί βουλευτών και στελεχών της Χρυσής Αυγής

Ανοίγουν οι τραπεζικoί λογαριασμοί όλων των βουλευτών και κορυφαίων στελεχών της Χρυσής Αυγής ενώ θα ελεγχθούν σε βάθος 10ετίας τα περιουσιακά τους στοιχεία. Οι ράμπο του ΣΔΟΕ έλαβαν εντολή να μπουν τόσο στα προσωπικά οικονομικά δεδομένα του κάθε βουλευτή όσο και στα ταμεία του ΣΔΟΕ ώστε να διαπιστώσουν τη ροή του χρήματος.

Τα βιβλία της Χρυσής Αυγής, αν υπάρχουν, θα γίνουν φύλλο και φτερό καθώς οι πληροφορίες που έρχονται κάνουν λόγο για κρυφή χρηματοδότηση από επιχειρηματίες αλλά και από ανθρώπους της Εκκλησίας. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ήδη έχουν βρεθεί ίχνη για τους εφοπλιστές που έδιναν στους Χρυσαυγίτες μετρητά, κυρίως 500άρικα, προκειμένου να τους κάνουν βρόμικες δουλειές.

Φαίνεται να υπάρχουν «τριγωνικές συνδέσεις» με επιχειρηματικές δραστηριότητες βουλευτών της οργάνωσης. Ιδιαίτερη σημασία αποδίδεται στην εξακρίβωση της ταυτότητας αφανών χρηματοδοτών της οργάνωσης, οι οποίοι είναι προβεβλημένα άτομα υπεράνω υποψίας. Εκτιμάται πάντως ότι οι χρηματοδοτήσεις αυτές δεν γίνονταν μέσω νόμιμων τραπεζικών καναλιών, κι αυτό δυσκολεύει τις προσπάθειες εντοπισμού τους. Παράλληλα, η Αρχή Καταπολέμησης μαύρου χρήματος, με επείγουσα επιστολή στις τράπεζες είχε ζητήσει να ανοίξουν οι λογαριασμοί των βουλευτών και της ηγετικής ομάδας της Χρυσής Αυγής, και να ελεγχθούν όλες οι κινήσεις χρημάτων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικολας avatar
    Νικολας 08/10/2013 20:09:22

    Πολυ καλή ιδέα! Να ανοιξουν άμεσα οι λογαριασμοι του συνόλου των βουλευτων και των υπολοιπων κομματων.

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 08/10/2013 21:02:10

    Των πασοκοσυνδικαλιστών και λοιπών πολιτικάντιδων πότε;

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 08/10/2013 22:06:14

    Εδώ θα τους σιχαθεί ο απλός κόσμος. Όταν δει με στοιχεία για ποιους δούλευαν και δούλευαν το λαό. Μέχρι τώρα ο καθένας λέει ότι θέλει. Τώρα θα τα πούμε σταράτα...

    • Κώστας Γιαννιώτης avatar
      Κώστας Γιαννιώτης @ Γεώργιος Τ. 08/10/2013 22:36:38

      Προς το παρών, το μόνο που έχουμε δει είναι για ποιόν δούλευε ο Άκης, η Σταμάτη, ο Μαντέλης κ.λ.

  4. Paliampelo avatar
    Paliampelo 08/10/2013 22:44:03

    Georgie T. Kati eipe o PELIAS! ki o NIKOLAS PIO pano simassia den edoses!

  5. Νεοδημοκρατης 30 χρονια avatar
    Νεοδημοκρατης 30 χρονια 09/10/2013 01:02:49

    Tου Πασοκ να ανοιξουνε.... περιμενουμε με popcorn!

  6. ERASMUS avatar
    ERASMUS 09/10/2013 08:59:48

    " Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ήδη έχουν βρεθεί ίχνη για τους εφοπλιστές που έδιναν στους Χρυσαυγίτες μετρητά, κυρίως 500άρικα, προκειμένου να τους κάνουν βρόμικες δουλειές."

    Τι λες ???? Πωωωωω Πωωωωωωωω... !!!! Δεν το περιμενα... !!! Δεν μου περασε καθολου απο το μυαλο να συνδεσω την επισκευαστική ζώνη και την προσφατη ενεργοποιηση της ΧΑ στην περιοχη με τους εφοπλιστες...!!!!!! Μπαααααααααααα......... Λάθος κανει ο αρθρογραφος ... Αλλωστε πληρώνουν τοσ0 μεγαλο φορο στο κρατος , περιπου 3500 ευρω συνολικο φορο το χρονο για καθε καραβι, που τι να την κανουν την ΧΑ????????

  7. Αμφίθυμος avatar
    Αμφίθυμος 09/10/2013 13:11:59

    ...πολύ σωστά..τώρα όλοι οι Έλληνες περιμένουμε να ανοίξουν οι λογαριασμοί των υπόλοιπων 282 Βουλετών, των συγγενών και των συνεργατών τους καθώς επίσης και των Βουλευτών απο το 1974 και μετά...

    • Ο Λούμπεν avatar