#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2012 18:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανοίγει ο δρόμος για το Ειδικό Δικαστήριο



Στη Βουλή διαβιβάζεται αύριο Τετάρτη η δικογραφία για την Ελληνική Στατιστική Υπηρεσία (ΕΛ.ΣΤΑΤ) και την τεχνητή διόγκωση του ελλείμματος, την οποία χειριζόταν ο οικονομικός εισαγγελέας Γρηγόρης Πεπόνης.

Υπενθυμίζεται ότι ο κ. Πεπόνης είχε ζητήσει από τον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου  Ιωάννη Τέντε, να διαβιβαστεί στη Βουλή η δικογραφία για το έλλειμμα το 2009, καθώς από την έρευνα προέκυψαν τυχόν ευθύνες του τότε πρωθυπουργού Γ. Παπανδρέου, του τότε υπουργού Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου και άλλων μελών του οικονομικού επιτελείου της κυβέρνησης του πρώτου.

Ο κ. Τέντες ανέθεσε στον αντεισαγγελέα του Αρείου Πάγου, Νικόλαο Παντελή, ο οποίος είναι επόπτης του οικονομικού εισαγγελέα Πεπόνη, να μελετήσει την υπόθεση και εν συνεχεία να αποφανθεί εάν έπρεπε να διαβιβαστεί άμεσα στη Βουλή η δικογραφία ή έπρεπε να προηγηθούν ορισμένες ενέργειες, όπως είναι η εξέταση μαρτύρων κ.λπ.

Ετσι, ο κ. Παντελής θα διαβιβάσει αύριο τη δικογραφία στη Βουλή ως προς τα πολιτικά πρόσωπα, χωρίς να κάνει καμία ποινική αξιολόγηση, όπως απαιτεί ο νόμος περί ευθύνης υπουργών. Όσον αφορά τα μη πολιτικά πρόσωπα, ο αντεισαγγελέας του Ανωτάτου Δικαστηρίου, θα ζητήσει από τον κ. Πεπόνη να συνεχίσει την έρευνά του. Στο πλαίσιο αυτό, ο κ. Παντελής θα ζητήσει από τον οικονομικό εισαγγελέα να λάβει εξηγήσεις από τον πρόεδρο της ΕΛΣΤΑΤ, Ανδρέα Γεωργίου, όπως έχει ζητήσει ο ίδιος εγγράφως.

Εισαγγελικοί κύκλοι σημείωναν εξάλλου πως η διαβίβαση της δικογραφίας στη Βουλή για τα πολιτικά πρόσωπα δεν εμποδίζει να συνεχιστεί η εισαγγελική έρευνα ως προς τα μη πολιτικά πρόσωπα, σύμφωνα με το πνεύμα και το γράμμα του νόμου. Κάτι παρόμοιο είχε συμβεί και στις υποθέσεις της Ζήμενς του Βατοπεδίου και της προμήθειας των υποβρυχίων, όπου ενώ οι δικογραφίες είχαν διαβιβαστεί στη Βουλή, η εισαγγελική έρευνα συνεχιζόταν παράλληλα για τα μη πολιτικά πρόσωπα.

Πρέπει να πληρώσουν

Δεν ξέρουμε αν η Βουλή θα σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, αλλά η απόφαση της Δικαιοσύνης να στείλει το φάκελο της ΕΛΣΤΑΤ ανοίγει το δρόμο για να ειπωθούν κάποια πράγματα με το όνομά τους.

Δεν ξέρουμε αν θα δικαστούν οι κ. Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου για όσα έκαναν στον ελληνικό λαό αλλά ένα είναι σίγουρο. Ανοίγει ο δρόμος για το Ειδικό Δικαστήριο, αν όχι για την υπόθεση της ΕΛΣΤΑΤ σίγουρα για τα εγκλήματα δύο ετών που έγιναν με την οικονομία.

Η υπόθεση με το φουσκωμένο έλλειμμα μπορεί να είναι μια φούσκα. Αυτό θα το κρίνουν οι βουλευτές που θα ερευνήσουν την υπόθεση. Όμως, με αφορμή το έλλειμμα θα μπορέσουν να αποκαλυφθούν όλες οι μεθοδεύσεις που οδήγησαν την Ελλάδα στην πόρτα του Μνημονίου.

Ευτυχώς, αυτή τη φορά ο Αρειος Πάγος στάθηκε στο δικό του ύψος

Το έγκλημα στην οικονομία δεν πρέπει να μείνει ατιμώρητο. Δεν μπορεί δηλαδή να βασανίζεται ολόκληρος ο ελληνικός λαός για τα λάθη και τις γκάφες των απίθανων πρωθυπουργών και υπουργών.

Θα μπορέσει να μάθει ο ελληνικός λαός τι έγινε και μπήκε η Ελλάδα στο Μνημόνιο, γιατί κάποιοι μεθόδευαν από τότε την προσφυγή στο ΔΝΤ, γιατί μιλούσαν για Τιτανικό και άλλα πολλά.

Να θυμίσουμε μόνο ότι ο κ. Παπακωνσταντίνου δεν έχει βουλευτική ασυλία και ήδη θα πρέπει να αρχίσει να τρέμει για τα όσα τραγικά έκανε στη θητεία του στο υπουργείο Οικονομικών.

Και μην ακούσουμε πάλι καμιά μπαρούφα ότι δεν πρέπει να ποινικοποιείται η πολιτική ζωή. Εγκλημάτησαν και θα πληρώσουν.

Τα γουνάκια είναι η μόνη λύση.

Έρευνα και για τα μυστικά κονδύλια!

Και δεν είναι μόνο αυτές οι υποθέσεις. Όπως μαθαίνουμε οι οικονομικοί εισαγγελείς ψάχνουν εξονυχιστικά τις καταγγελίες για τις υπέρογκες απόρρητες δαπάνες και έχουν ήδη αρχίσει να καλούν μάρτυρες. Τη Δευτέρα άκουσαν τον Τσίπρα και την Πέμπτη θα καταθέσει ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Εξωτερικών Ιωάννης-Αλέξιος Ζέπος! Λένε ότι οι υπηρεσιακοί παράγοντες που έχουν διαχειριστεί μυστικά κονδύλια της Β. Σοφίας βρίσκονται σε αναταραχή και διαρκείς συσκέψεις…

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημης avatar
    δημης 31/01/2012 18:46:04

    "Τα γουνάκια είναι η μόνη λύση"
    "ΣΣΤΑ ΓΟΥΝΑΡΑΔΙΚΑ" ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΒΑΛΟΥΧΙΩΤΗΣ.....

  2. Παντελάκος από το Βόλο. avatar
    Παντελάκος από το Βόλο. 31/01/2012 18:55:33

    Επιτέλους να ανοίξει ο δρόμος για το Ειδικό Δικαστήριο για να μάθουν και τα παιδιά του Αδιάβαστου, της Άννας της κορνιζού, του Κοσταρίκα, του Βenny, του αχόρταγου και λοιπών ότι ο πατέρας τους ή η μητέρα τους ήτανε τόσο άχρηστοι, τόσο ανίκανοι που πήρανε στο λαιμό τους τα παιδιά των άλλων Ελλήνων, πήρανε στο λαιμό τους μία ωραία χώρα.... την πιό ωραία και αυτό που δίκαια τους αξίζει είναι μόνοι τους να πάνε στο Γουδή και να ζητήσουνε την αυτοτιμωρία τους και όχι να λένε στο γυαλί ότι κάναμε λάθος, ότι δεν ξέραμε ή ότι δεν διαβάσαμε ή δεν μας τα διαβάσανε ..... και να επιμένουνε να μην παραιτούντε και να ζητούνε αφελώς την εμπιστοσύνη του κοσμάκη για Νέα Αρχή, για Νέο Ξεκίνημα... μαζί..... άντε στο διάολο.. αυτοτιμωρία ζητάει ο κόσμος από το πολιτικό σύστημα.... όλο.... όλο... Νέο και παλαιό... θα υπάρξει και νεότερο μην ανησυχείται....!

  3. andreas avatar
    andreas 31/01/2012 19:09:25

    ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΗ ΤΙΠΟΤΑ ΟΛΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΥΟ

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ andreas 31/01/2012 19:18:15

      Δεν πρέπει να το επιτρέψουμε.
      Βεβαίως, δυστυχώς, βλέπω πορείες για το χρήμα. Δεν βλέπω καμία για την εφαρμογή του νόμου.

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ andreas 31/01/2012 19:43:26

      Πραγματι, πως ειναι δυνατον η παρουσα Βουλη που ψηφισε τα παντα να "ερευνησει" μια υποθεση στην οποια συμμετειχε ; Κι' αν εν τω μεταξυ γινουν εκλογες δεν θα παραγραφουν τα παντα ; Η μηπως κανω λαθος.

    • Δημητριος Ζάγουρας avatar
      Δημητριος Ζάγουρας @ andreas 02/02/2012 14:27:25

      θα κλείσουν για μια μέρα την βουλή και δεν θα δικαστεί κανείς!!!

  4. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 31/01/2012 19:09:45

    Ας ξεκινήσουμε από το τελευταίο: Ό,τι πιο επικίνδυνο για την Δημοκρατία και την ομαλή λειτουργία της Κοινωνίας είναι η έκφραση "όχι στην πινοικοποίηση της πολιτικής ζωής".
    Η περαιτέρω ανάπτυξη του θέματος είναι περιττή. Να σημειωθεί, όμως, ότι πρόκειται για ελληνική εφεύρεση. Εφεύρεση της αλητείας που ασέλγησε και ασελγεί στην ομορφιά τη χώρα μας σαν νάναι φτηνή πόρνη.

    Είναι αυτονόητο πως πρέπει να απαιτηθεί σύσταση Εξεταστικής Επιτροπής και τιμωρία στους όποιους υπεύθυνους διαπιστωθεί. Αδιάφορο ποιος είναι και τι ονοματεπώνυμο φέρει.
    Αρκεί να μην πέσει η υπόθεση στην φαυλότητα του λαϊκισμού της εκδίκησης.
    - Η Δημοκρατία δεν εκδικείται. Τιμωρεί.
    Υπάρχει ο κίνδυνος η υπόθεση να διασυρθεί, όπως το 1989, με αποτέλεσμα να γελοιοποιηθεί και να αθωωθούν οι υπεύθυνοι.

    Η ΝΔ πρέπει να επιδείξει πολιτική ανωτερότητα και ωριμότητα. Θα προκληθεί για να κατέβει το σκαλί της γελοιοποίησης της υπόθεσης.
    Η ΝΔ πρέπει να απαιτήσει μόνον και μόνον την εφαρμογή του νόμου και τίποτα άλλο.
    Ας εμπιστευτεί την κρίση των πολιτών. Δεν χρειάζεται να κραυγάζει. Μπορούν οι πολίτες να κρίνουν.
    Η ΝΔ δεν πρέπει, όμως, να επιδείξει πολιτικάντικη συμπεριφορά παζαριού.
    Οι πολίτες μπορούν να κρίνουν και να διακρίνουν.

  5. Παύλος avatar
    Παύλος 31/01/2012 19:14:47

    Η αλήθεια είναι ότι έχουμε κάθε λόγο να είμαστε επιφυλακτικοί !

  6. manos avatar
    manos 31/01/2012 19:20:30

    Μαζί με τον Λάκη Γαβαλά στο ίδιο κελί.
    Ο γιωργάκης θα φοράει τα καγκουρέ γυαλιά, ο παπακωνσταντίνου θα εκτοξεύει λίβελους στην λεκάνη, και ο Λάκης θα κάνει το design, κουρτίνες κλπ.

    FAB 3...

    • Θέμις avatar
      Θέμις @ manos 31/01/2012 19:46:01

      Ωραία η ιδέα σου για το κελί με τους FAB 3, αλλά οι φυλακές είναι sold out...

    • Costas avatar
      Costas @ manos 01/02/2012 16:27:01

      +++++1000000....

  7. ΜΠ avatar
    ΜΠ 31/01/2012 19:31:38

    " Έχει σπουδάσει οικονομικά στην Αγγλία και την Αμερική (B.Sc. (Economics), London School of Economics, Πανεπιστήμιο του Λονδίνου, Μεταπτυχιακό: M.A. (Economics), New York University) και κατέχει διδακτορικό δίπλωμα από την Σχολή Οικονομικών του Πανεπιστημίου του Λονδίνου ( Ph.D (Economics), London School of Economics)." Αυτές είναι οι σπουδές του κου Παπακωνσταντίνου όπως τις διαβάζουμε στην εφημερίδα EXPRESS. Με τόσες περγαμηνές και έφερε την Ελλάδα στο μνημόνιο αφού υπέγραψε μόνος του τη δανειακή σύμβαση χωρίς να τη φέρει για ψήφο στη Βουλή των Ελλήνων και μάλιστα με υπόνοια για παραποιημένα στοιχεία από την ΕΛΣΤΑΤ;;
    Τα σχόλια δικά σας....

    • manos avatar
      manos @ ΜΠ 31/01/2012 19:54:39

      Φίλε ΜΠ,

      Οπως πιά έχει διαπιστώσει όλος ο λαός, ο βασιλιάς είναι γυμνός. Ενας διάτοντας αστέρας ήταν που ούτε καν έλαμψε. Πορεύθηκε με την λάμψη του προισταμένου του, και θα χαθεί κάτω από το βάρος των κατηγοριών.

      Είναι τραγικό τόση πολλή εκπαίδευση, αλλά καθόλου παιδεία !!!

      • juliet avatar
        juliet @ manos 31/01/2012 20:20:10

        Μην είσαι και σίγουρος ότι η πολλή εκπαίδευση μπορεί να φέρει αποτελέσματα ιδικά σε θέματα που θέλουν μυαλό αλλά και ψυχή.Και δεν ξέρω πολλούς να διαθέτουν ούτε μυαλό ούτε κότσια.Μόνο αερολογίες, εύκολες λύσεις ,κλεψιές ,μίζα και προσκύνημα στους άλλους φελλούς της Ευρώπης,εύκολες και κερδοφόρες λύσεις.Οσο για την παιδεία αυτή την κουβαλάς από το σπίτι σου.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ ΜΠ 31/01/2012 19:57:23

      Αγαπητέ,
      Το δράμα της Ελλάδος δεν λύνεται με τις οικονομικές "επιστήμες".

  8. Pluto avatar
    Pluto 31/01/2012 19:53:28

    Γιά να προφυλακισθεί ο Ιωάννης -Αλέξιος του ΥΠΕΞ καί οι Διευθυντές των Διπλωματικών Γραφείων των ΓΑΠ καί Δρούτσα καί τότε θα δείτε κελαηδίσματα καί αποκαλύψεις....
    Αδελφέ Νίίκοοοο,τα μακαρόνια στον Κορυδαλλό είναι Μίίσκοοο!

  9. theo1611 avatar
    theo1611 31/01/2012 19:58:24

    Η διερεύνηση από τη Βουλή ποινικών ευθυνών πολιτικών προσώπων, ακόμη και ως ανάκριση, αποτελεί τη συνταγματική παραβίαση της ανεξαρτησίας των τριών εξουσιών.

    Κουβέντα να γίνεται δηλαδή!!!

    Τελευταία μας έχουν φλομώσει με πράξεις νομοθετικού περιεχομένου που εκ των υστέρων στέλνονται στη Βουλή.

    Καμμιά πράξη συνταγματικού περιεχομένου προβλέπεται από το Σύνταγμα της χώρας, για να τελειώνουμε?

    ΥΓ: Κάτι έλεγε και η Merkel ότι θα προτιμούσε ο Επίτροπός της να καθοριστεί με συνταγματική τροποποίηση!!! Μήπως η Μέρκελ ξέρει κάτι για τις δυνατότητες άμεσης τροποποίησης του Συντάγματός μας, που εμείς το αγνοούμε?

  10. tiramola avatar
    tiramola 31/01/2012 20:00:44

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι μιά πρώτης τάξεως ευκαιρία για να συσπειρωθεί το ΠΑΣΟΚ.
    Ο βασικός υπεύθυνος να παίζει playstation στη Ραφήνα και αυτός που έβαλε το κεφάλι του στο ντορβά στο ειδικό δικαστήριο?
    Θα γίνει μακελειό, έχει δίκιο ο Λοβέρδος...

    • noldor avatar
      noldor @ tiramola 31/01/2012 20:37:51

      Ανήκεις στο 7%, έτσι;

    • nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
      nickname@taleftaiparhoun.gap @ tiramola 31/01/2012 20:47:19

      ..δεν κατάλαβα ο βασικός υπευθυνος που παίζει playstation στην Ραφίνα που εμπλέκεται στην διόγκωση του ελλείματος ;

      • manos avatar
        manos @ nickname@taleftaiparhoun.gap 31/01/2012 21:13:01

        Κατά τους πασόκους, αυτός φταίει που κατέρρευσε η Ελλάδα.
        Τα χρόνια από 1981 - 1990, και 1993 μέχρι 2004 δεν μετράνε, ήταν τα χρόνια της αθωότητας. Ηταν η προσαρμογή του σοσιαλισμού στα ερείπια του φασισμού και της κακιάς δεξιάς.
        Είναι η καραμέλλα που πιπιλάνε όλοι οι πρασινοφρουροί.
        Ο Καραμανλής έπαιζε playstation.
        Και τι έγινε ρε παιδιά? Γούστο του καπέλλο του.
        Ο άλλος ο fitness που γκρεμίστηκε με το ποδήλατο, βούλιαξε το κανό, και παρίστανε τον Φειδιπίδη, είναι καλύτερος?

    • juliet avatar
      juliet @ tiramola 31/01/2012 20:55:10

      tiramola
      χαχαχαχα,η ταπεινή σου γνώμη πολύ μας αρέσει...ξέρουμε ότι υπάρχουν αμετανόητοι αλλά το να το ομολογούν !αυτό και αν είναι προς μελέτη .Οσο για το μακελειό κανόνισε να είσαι κοντά στον Λοβέρδο ,θα καθαρίσει για σένα και αν πέσεις θα σε κλάψει ...ξέρει αυτός.
      Τι σου δίνουν και παίρνεις αλήθεια;

    • karamanlikos avatar
      karamanlikos @ tiramola 31/01/2012 21:41:44

      Χα!Χα!Χα!
      Υπάρχει ακόμα ο... Λαστιχέρας;;;;

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ tiramola 31/01/2012 21:43:14

      Βρε καλώς τον! Πώς από δω;

    • pan avatar
      pan @ tiramola 31/01/2012 22:08:09

      ΕΙΣΕ ΕΝΑΣ ΑΔΙΟΡΘΩΤΟΣ ΣΚΑΤΟΠΑΣΟΚΟΣ

    • Γιώργoς Αχαιός avatar
      Γιώργoς Αχαιός @ tiramola 01/02/2012 02:37:45

      Βρε τιραμόλα, ποιός θα κάνει μακελειό για τον Γιώργο Παπανδρέου; Το 8% που θα αποσπάσει το πασόκ; Δεν φτάνει. Και αυτό το ποσοστό δεν ανήκει στον πρώην πρωθυπουργό εξολοκλήρου. Πολλά στελέχη του πασόκ έχουν ήδη αποκηρύξει τον εγκληματικό τρόπο που πολιτεύτηκε το κόμμα τα 2 τελευταία χρόνια....

      Ο Καραμανλής για ποιο πράγμα είναι υπεύθυνος;
      Για το....βατοπαίδι;; χα χα το άλλο με τον Τοτό;
      Για το ότι παρέδωσε μία χώρα με επιτόκιο δανεισμού 1% που το πασόκ το πήγε σε επίπεδο πιστωτικής κάρτας;
      Για το ότι παρέδωσε ένα χρέος 110% (όσο περίπου το παρέλαβε) που το πασοκ το έφτασε στο 250% για να φτάσει κουρευόμενο στο 120% το ...2020;;;;;;;
      Για το ότι παρέδωσε ανεργία 7% που το πασόκ την πήγε στο 25%;;;;;;
      Για το έλλειμμα;;; Που το πασόκ κατέστρεψε την χώρα υποτίθεται για να το ρίξει (αυτό που τεχνητά ανέβασε) και ούτε το έριξε, ούτε άφησε τίποτα όρθιοστην Ελλάδα;;;;

      Άσε τον άνθρωπο να παίξει playstation λοιπόν τώρα που κάνει διακοπές. Μακάρι να έκανε το ίδιο κι ο Γιώργος αντί να κυβερνάει όπως κυβέρνησε.

  11. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 31/01/2012 20:37:19

    Πάλι θα γίνω κακός....
    Ξεχνάτε ότι το "σύστημα πασοκ"εξακολουθεί και κυβερνάει και γι'αυτόν τον λόγο δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.
    Να υπενθυμίσω ότι το "σύστημα πασοκ"έχει διαβρώσει όλους τους τομείς της Ελληνικής κοινωνίας και όλα σχεδόν τα πολιτικά κόμματα, διότι έχει βολέψει πάρα πολλούς από τους κρατούντες.
    Θα το επαναλάβω ακόμα μία φορά... σε συντομία.
    Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει!!!

  12. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 31/01/2012 20:55:23

    Νομιζω οτι ο Ζεπος θα πει αληθειες...

  13. thanos avatar
    thanos 31/01/2012 20:57:09

    Αυτό που δεν ξέρω είναι αν ήταν σωστή η χρονική στιγμή που διαβιβάστηκε η δικογραφία στη Βουλή, μιας κ το ΠΑΣΟΚ διατηρεί την πλειοψηφία κ μπορεί η υπόθεση κάθαρσης να γίνει μπούμερανκ.

  14. kakofonix avatar
    kakofonix 31/01/2012 21:33:28

    Δεν μου αρέσει αυτή η ιστορία. Είναι σαν να σταματάς σε μπλόκο τον Πάσαρη και να του κόβεις κλήση για υπερβολική ταχύτητα.

    Το βρίσκω υποκριτικό από τους εισαγγελείς, να έχει καταστραφεί όλη η χώρα και να αναζητούν υπαίτιους για τα στατιστικά.

    Εντάξει, για αρχή καλό είναι, δε λέω, αλλά μη μείνουμε σε αυτό και χάσουμε τη συνέχεια.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ kakofonix 31/01/2012 22:04:04

      Δυστυχώς, έχεις δίκιο! Δυστυχώς. Αφού στη χώρα μας και η εςφαρμογή τουνόμου υποτάσσεται στην λογική του πολιτικαντισμού.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ kakofonix 01/02/2012 01:06:08

      EΔΩ ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ!

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ kakofonix 01/02/2012 01:52:51

      αν ολα λειτουργησουν σωστα μην ξεχνας οτι και ο Αλ Καπονε πιαστηκε για ενα μηδαμινο περιστατικο φοροδιαφυγης και μετα ανοιξαν τα στοματα...

  15. Προφήτης avatar
    Προφήτης 31/01/2012 21:51:25

    Να μην δικάσουν κανέναν.

    Αλλά να ξεθάψουν τα κόκκαλα του Φαύλου, ένας ήταν με κεφαλαίο, και να τα πετάξουν στα σκυλιά.

    Όλα αυτά τα σκύβαλα διαφέντευσαν τις ζωές μας μόνο λόγω της αποδοχής που κέρδισε ο Ανδρέας με τα δανεικά που πληρώνουμε όλοι σήμερα.

    Αυτός κέρδιζε τις εκλογές, και μετά θάνατον, με το κομματικό κράτος που δημιούργησε.

    Όταν η υστεροφημία του εξαφανιστεί, όλοι τους, θα χαθούν όπως ένας χιονάνθρωπος μόλις πιάσει βροχή.

    Κι όπως ορθά είχε πει στον ΓΑΠ η Σακοράφα :
    "αν δεν ονομαζόσουν Παπανδρεόυ θα είχες ήδη φύγει με ελικόπτερο¨.

  16. alex avatar
    alex 31/01/2012 22:05:07

    ο λοβερδος τα βρηκε με τον βενιζελο, ο παπανδρεου θα 'εκβιαστει' με το ειδικο δικαστηριο,θα παραδωσει θελει δεν θελει τους 'προεδρικους' του στον βενιζελο για να γλυτωσει οτι εχει κεδρισει αυτος και η οικογενεια του, και ολοι θα ειναι μεσα στην καλη χαρα για την νεα αρχη
    θα ακουσουμε πολυ μπλα-μπλα και θα-θα..θα υπαρξει και συνεργασια με κουβελη και λοιπους που συγκρατησαν τα προβατα στο μαντρι και απο 12% θα αρχισουν 'αδεκαστες' δημοσκοπησεις το 15-20 και βαλε, και παμε μια απο τα ιδια..

    ο μονος λοιπον δρομος που ανοιγει, ειναι αυτος της επαναληψης ενος κακοπαιγμενου εργου με χειροτερους ηθοποιους..

  17. JOHN avatar
    JOHN 31/01/2012 22:27:56

    Μην εχουμε αυταπατες,κορακας κορακου ματι δεν βγαζει,που λεει και η λαικη παροιμια.Χρειαζονται αλλες πρακτικες για να δικαστουν και να τιμωρηθουν πραγματικα αυτοι που μας εφεραν σ αυτη τη καταντεια!

  18. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 31/01/2012 22:54:54

    Δυστυχώς στην Ελλάδα η ασυλία των πολιτικών είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη. Το 89 όλος ο κόσμος φώναζε και διψούσε για κάθαρση αλλά αυτό δεν συνέβη γιατί διαφορους λόγους.

  19. tiramola avatar
    tiramola 31/01/2012 23:00:31

    Σας έχουν μουρλάνει στο παραμύθι και μασάτε.Έστειλαν το φάκελο στη Βουλή χωρίς να έχει εξετασθεί ο προιστάμενος της ΕΛΣΤΑΤ.
    Οι της EUROSTAT γελάνε.
    Το σύστημα προσπαθεί να κρατηθεί όρθιο επιλέγοντας Σαμαρά και σπρώχνοντας Βενιζέλο για καβάτζα και εσείς διαλέξατε ήδη άλλο νταβατζή, αυτή τη φορά Ρώσο.
    Το επόμενο δάνειο θα είναι σε ρούβλια και απομένει το ύψος του επιτοκίου και οι όροι του Πόυτιν που ενδεχομένως στο μέλλον θα οδηγήσουν και τον Σαμαρά στο ειδικό δικαστήριο προς όφελος του χοντροβαγγέλα.
    Δεν βάζετε μυαλό με τίποτα...

    • gregory avatar
      gregory @ tiramola 01/02/2012 00:31:36

      B ρε πασοκομουτρο τον καλει ως υποπτο τον ΓΕΩΡΓΙΟΥ Ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ οσο για τον φακελο στη Βουλη τα ειπαν ολα τα αλλα μελη τησ ΕΛΣΑΤ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΟΛΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΛΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ

  20. Θεόδορος avatar
    Θεόδορος 31/01/2012 23:05:44

    Να δώ αυτούς τους τύπους να δικάζονται και δεν θέλω τίποτα άλλο !!!!!

  21. LEX avatar
    LEX 31/01/2012 23:13:50

    Αφήστε επιτέλους τα παραμυθάκια!!! Το γνωρίζουν όλοι ακόμα και ο τελευταίος πικραμένος πως οι μαφιόζοι του ΠΑΣΟΚ έχουν εξασφαλίσει υψηλές διπλωματικές θέσεις σε Διεθνείς Οργανισμούς με ετήσιους μισθούς εκατομμυρίων ευρώ . Οι τύποι είναι άπαικτοι ! Άντε μετά να τους πιάσεις και να τους δικάσεις! Άσε που θα μας δίνουν και συμβουλές για ανάπτυξη της οικονομίας από τις Βρυξέλλες , το Παρίσι και την ΝΥ!!!! Ενώ εμείς εδω με την πλέμπα των Βαλκανίων με μισθούς πείνας και με υπουργούς τους Άδωνη , Βοριδη, Αβραμοπουλο , Δημα και Ραγκουση!!! Καλό ε????????

  22. ο ξένος avatar
    ο ξένος 31/01/2012 23:28:06

    Μερικά πράγματα δεν χρειάζονται αποδείξεις και δικαστήρια, είναι αυταπόδεικτα. Π.χ. ο διεθνής διασυρμός ενός ολόκληρου λαού ως διεφθαρμένου και τεμπέλη, από άτομα που εκ της θέσεώς τους θα έπρεπε να αντικρούουν τέτοιες πιθανές κατηγορίες από τρίτους ακόμη και εάν υποβάλλονταν σε βασανιστήρια.

  23. Petruchio avatar
    Petruchio 01/02/2012 00:06:48

    Από ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα είναι η δεύτερη άυξηση του ελλείματος απο το 12% στο 15% του ΑΕΠ.
    Ενώ δλδ δεν μας δάνειζε κανείς και ήδη είχαμε μπει στο μνημόνιο κλπ μήπως και μπορέσουμε όχι να πληρώσουμε τους τόκους των παλαιών δανείων αλλά κυρίως καλύψουμε την τρύπα που είχαμε σε πληρωμές μισθών και συντάξεων με χρήματα των ευρωπαίων φορολογουμένων.
    Η αύξηση αυτή του ελλείματος έγινε επειδή συμπεριέλαβαν σε αυτό ελλείματα των ΔΕΚΟ (του ευρύτερου δημόσιου τομέα) και τα απεδέχθη η Eurostat.
    Η κα Γεωργαντά, μετά την απόλυση της και με χρονική υστέρηση μηνών, αξιόλογησε τη διαδικασία αυτή ως λάθος γιατί δεν είχαν προηγηθεί διάφοροι "τεχνικοί έλεγχοι" που συνηθίζονται στις περιπτώσεις που ελλείματα του ευρύτερου δημόσιου τομέα προστίθενται στο δημόσιο χρέος.

    Τίθεται δλδ ένα θέμα, γιατί πρέπει να είναι δημόσιο χρέος το χρέος μιας Ανώνυμης Εταιρείας που το δημόσιο είναι ο κύριος μέτοχος? Η εταιρεία πρέπει να αποληρώνει το χρέος της ως εταιρεία... Ακούγεται λογικό. Πλην όμως αν μία εταιρεία με πελάτες, κάποιες φορές μάλιστα μονοπώλιο, και ακίνητη περιουσία ζητά δάνειο και οι τράπεζες της ζητούν την εγγύηση του Δημοσίου, δλδ ενός τρίτου... σημαίνει ότι οι τράπεζες ΔΕΝ θα έδιναν το δάνειο στην εταιρεία αυ΄τη παρόλα τα περιουσιακά της στοιχεία και το πελατολόγιο της γιατί θεωρούν ότι είναι "τελειωμένη" και ζητούν εγγυητή. Είναι παράλογο λοιπόν να θεωρήσει κάποιος ότι ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ο εγγυητής θα πληρώσει τελικά το χρέος? Μήπως δεν έχει συμβεί στο παρελθόν?
    Άρα δεν είναι παράλογο να συμπεριλαμβάνονται τα χρέη που έχουν επιχειρήσεις του Δημοσίου και στις οποίες το Δημόσιο είναι και εγγυητής των δανείων τους, και πολύ πιθανός τελικός πληρωτής, στο δημόσιο χρέος.

    Τι θα συνέβαινε όμως αν αυτά τα χρέη δεν τα λαμβάναμε υπόψιν?
    Το έλλειμα θα ήταν στο 12% και το μνημόνιο θα ίσχυε κανονικά. Θα είχε βέβαια τις αποκλίσεις από τους στόχους του - για λόγους που δεν είναι του παρόντος - και θα συνέβαινε το εξής.
    Σε κάποια φάση το Δημόσιο θα πλήρωνε το χρέος μιας ΔΕΚΟ και αυτό θα άυξανε το χρέος και το οικονομικό βάρος που κουβαλάμε όλοι μας, αλλά επειδή οι ΔΕΚΟ θα ήταν εκτός του συστήματος που συμπεριλαμβάνεται αρχικά στον υπολογισμό του Δημοσίου Χρέους η εκάστοτε κυβέρνηση δεν θα είχε κίνητρο να μειώσει τις δαπάνες στις ΔΕΚΟ. Την επιπλέον τελική επιβάρυνση θα την πλήρωναν με extra μέτρα συνταξιούχοι και υπάλληλοι του στνού Δημόσιου τομέα, δλδ εισοδήματα των 700 έως 1500 ευρώ μηνιαίως ενώ οι υπάλληλοι των ΔΕΚΟ που αμοίβονταν με 3000 έως 5000 ευρώ τον μήνα θα έμεναν στο απυρόβλητο. Εκτός αν υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι κάποια κυβέρνηση θα τα έβαζε με τα συνδικάτα των ΔΕΚΟ χωρίς μάλιστα αυτό να δημιουργεί όφελος μετρήσιμο από την Τρόικα.
    Η αύξηση του ελλείματος μπορεί να μας δυσκόλεψε βραχυπρόθεσμα αλλά θα αποδειχθεί σωτήρια μακορπρόθεσμα γιατί μας υποχρεώνει να αναμετρηθούμε με το άγος των ΔΕΚΟ που είναι πολλαπλάσιο του στενού Δημόσιου τομέα. Και βέβαια δεν ήταν αυτός ο λόγος που μπήκαμε στο μνημόνιο κλπ (άλλωστε τέτοιες ιστορίες δεν στέκουν και χρονικά).

    ΥΓ. Τους μάρτυρες που κάλεσε ο κύριος Πεπόνης τους είδατε? και καλά αυτοί τόσοι ήταν, τόσα έλεγαν... αυτός που έπρεπε και όφειλε εκ της θέσης του να σχηματίσει σοβαρή και εις βάθος άποψη για το θέμα??? και κυρίως ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ άποψη για το θέμα.... Θλίψη....

    • gregory avatar
      gregory @ Petruchio 01/02/2012 00:53:33

      Φιλε ας ειχαμε μπει στο μνημονιο με 15 ελλειμα ειχε αλλοθι για μετρα που πριν δε πηρε και ειχαν ολοι οι οικον δεικτες παει στα ταρταρα.επιπλεον ποτε ανακοινωθηκε [μονο για ΕΛΛΑΔΑ] μετα τισ περιφερειακεσ εκλογες τι ελεγε στο μπαλκονι οχι αλλα μετρα .Ολοφανερο οι σχεσεισς Ευροστατ με Ελστατ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΕΝΣΝΟΗΣΗ !!!!!!!!!!!!!

  24. OLGA avatar
    OLGA 01/02/2012 01:01:45

    Αλήθεια πιστεύετε ότι θα υπάρξει «θεία δίκη», που θα απονείμει έστω τα του Καίσαρος;
    Σε ποια περίπτωση αυτός ο εσμός, που αποκαλούνται πατέρες του έθνους και τους οποίους εμείς επιτρέψαμε να μας μεταχειρίζονται ως υπηκόους- αποφάσισαν να τιμωρήσουν έναν ομόσταυλό τους; Εάν κάποτε θεωρούσαν αδιανόητο να δολοφονήσουν έναν βασιλιά, τώρα η τιμωρία ενός πρωθυπουργού, υπουργού ή βουλευτή φαντάζει απίθανη. Ο Καραμανλής είχε πει: οι πρωθυπουργοί πάνε σπίτι τους.
    Ακόμη και αν καθίσουν στο σκαμνί αυτοί οι αδίστακτοι που συνεχίζουν να περιφέρονται και να έχουν λόγο, είναι σχεδόν βέβαιο ότι οι πάλαι ποτέ ισχυροί φίλοι τους δεν θα επιτρέψουν κάποια ποινή φυλάκισης, όχι γιατί τους αγαπούν- έλεος – αλλά φοβούμενοι ότι θα αποτελέσει κακό προηγούμενο για τους επόμενους που θα μας επιβάλουν.
    Ίσως ήρθε η ώρα να θυμηθούμε τον Κρόμγουελ, τον Ροβεσπιέρο, ή τον Λένιν.
    Αλλά και αν υλοποιηθεί το φανταστικό σενάριο της τιμωρίας των δυο υπευθύνων, υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι δεν υπάρχουν ορδές προθύμων να καταλάβουν την θέση τους, επαναλαμβάνοντας τα ίδια;
    Το σύστημα αυτο-αναπαράγεται. Από την στιγμή που λειτουργούμε ως μπανανία, ελπίζοντας σε σωτήρες, γαλαζοαίματους, ονόματα με ιστορία, γόνους από τζάκια, και λοιπούς τιτλούχους, έτοιμοι να υποβάλουμε τα σέβη μας σε κάθε ανδρείκελο, που θα μας προσφέρουν οι διαπλεκόμενοι των καναλιών και των εφημερίδων δεν υπάρχει ελπίδα.
    Ποιος δεν θαύμασε προ ημερών τους τεθλιμμένους βουλευτές που θρηνούσαν για τον θάνατο του ευπατρίδη της πολιτικής; Ποιος ευπατρίδης και μπλε άλογα; Ξεχάσαμε ότι προ τριετίας καταδικάσθηκε σε 12μηνη φυλάκιση για προτροπή σε ψευδορκία και απόπειρα υπόθαλψης εγκληματία. Και τι εγκληματία εμπόρου ναρκωτικών. (Καταδικάστηκε πρωτόδικα και ξανά στο εφετείο, αλλαααά πήρε αναστολή λόγω προτέρου εντίμου βίου - δηλ δεν έτυχε τον τσακώσουν παλαιότερα;)
    Ξεχάσαμε τις σχέσεις του με νονό του υποκόσμου, που εμπλέκετο σε απαγωγές; Ξεχάσαμε ότι για αυτόν τον λόγο τον διώξανε από την θέση συμβούλου που είχε στην Ν.Δ.; Αλλά έχοντας συγγενείς πολιτικούς και εφοπλιστές, που έχουν και ΜΜΕ, ακούσαμε τα απίστευτα.
    Σιγά το ήθος είχε και που μεταλαμπάδευσε στους απογόνους του.
    Αν αρχίσουμε να ψάχνουμε ποιος είναι ποιος από αυτούς τους άσπιλους και αμόλυντους της πολιτικής θα τρομάξουμε.
    Και εμείς τι κάνουμε; Σε κάθε συγκέντρωση πάμε να τους ακούσουμε, στεκόμαστε δίπλα τους, όταν μιλάνε στα κανάλια μπας και μας δούνε οι γείτονες στην τηλεόραση, τους δίνουμε το χέρι. Ποιος είναι ξεδιάντροπος; αυτοί ή εμείς;
    Και με στοίχημα ότι όλοι μπορούν να πάνε να ψηφίσουν κάποιον από τους υπαίτιους της καταστροφής, αν τους τάξουν μια θεσούλα.
    Αντί να διαπομπεύουμε όλους αυτούς τύπου Άκη, Μάκη, Τάκη τους ανεχόμαστε και μεγαλόψυχα δεν πινικοποιούμε την πολιτική ζωή. Άλλο μεγάλο εφεύρημα των λαμογιών για να μην πληρώνουν για τα εγκλήματά τους. Τι θα πει ποινικοποιώ. Γιατί να μην επιβάλλεται ποινή για έναν ένοχο πολιτικό; Που το είδαν γραμμένο; Αν θέλουν ας τολμήσουν να το θεσμοθετήσουν. Τότε θα παραβαίνανε το Σύνταγμα. Φανφάρες και μεγαλοστομίες για να τρομάζουν τον κόσμο. Είναι καιρός να τους τρομάξουμε εμείς.

  25. karenin avatar
    karenin 01/02/2012 01:22:48

    Δηλαδή την στιγμή που θα επικυρώνουν στην βουλή το μνημόνιο 2, ταυτόχρονα θα παραπέμπουν τους υπεύθυνους για το μνημόνιο 1;
    Δεν τους έχω για τόσο ηλίθιους, όλο και και κάποιοι θα σκεφθούν πως θάρθει και η σειρά τους.

  26. Ιωάννα avatar
    Ιωάννα 01/02/2012 07:54:05

    Ποιό είδικό δικαστήριο σχολιάζετε όλοι ε σείς? Μην έχετε ψευδαισθήσεις.Τίποτα δεν πρόκειται να γίνει.Ολα θα καλυφθούν όπως γίνεται και τόσο χρόνια τώρα.Αυτοί έχουν τους προστάτες τους γιατί είναι εντολοδόχοι,και οι Ελληνες θα πεινάσουν. Δεν υπάρχει ένας αδιάφθορος εισαγγελέας, δικαστής,κάποιος τέλος πάντων που να μην φοβάται τίποτε ούτε για τη ζωή του και να τα βγάλει όλα στη δημοσιότητα?

  27. ζούκωφ avatar
    ζούκωφ 01/02/2012 13:39:36

    καλύτερα τα ρούβλια, γιατί άμα λάχει αμολάνε και τον κόκκινο στρατό και οι πασοκογιάπηδες γίνονται γκαρσόνια και ταξιτζήδες στο Παρίσι (που ξέρεις, μπορεί να ελπίσουν και σε κανένα πουρμπουάρ από την άλλοτε κραταιά Τίνα). Επαγγελματικό οδήγησης έχεις;

  28. Tonia G. avatar
    Tonia G. 01/02/2012 13:56:31

    Προσοχή: H παρούσα Βουλή θα το θάψει. Μόνο αν περιμενουμε τη επόμενη Βουλή υπάρχει λίγη ελπίδα για μια καποια Δικαιοσύνη.

  29. Νέμεσις ενταφιασμένη avatar
    Νέμεσις ενταφιασμένη 01/02/2012 19:03:25

    Αυτό που θα γίνει είναι ότι συνήθως γίνεται. Δηλαδή μία τρύπα στο νερό κι αυτό γιατί με τον περίφημο νόμο περί ευθύνης υπουργών, μόλις προκηρυχθούν εκλογές και σταματήσει τις εργασίες της η Βουλή, τα πάντα ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ.

  30. ΚΔΓ avatar
    ΚΔΓ 01/02/2012 19:53:52

    ΄Ενα είναι βέβαιο, ότι το ΠΑΣΟΚ θα αρνηθεί διερεύνηση του γεγονότος που μας οδήγησε στη καταστροφή και θα προσπαθήσει συμψηφισμό και άλλα τινά. Αλλά ως εδώ και μη παρέκει. ΄Ολα στη φόρα και κάθε κατεργάρος στη θέση του.

  31. μαοζ avatar
    μαοζ 01/02/2012 21:36:46

     Απο οτι φαίνεται, τον απειλουν για να φυγει...για να μην παθει οτι ο μπαμπας του ...θα φυγει ...χωρις καμια ευθυνη... κοινώς θα κουκουλωθει το θεμα... και ζησαν αυτοι καλα κι εμεις... δικο σας...