#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2010 12:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανοίγει ο δρόμος για την απομάκρυνση του κ. Τσοχατζόπουλου από το ΠΑΣΟΚ



Στη δικαιοσύνη θα λογοδοτήσει ο Ακης Τσοχατζόπουλος για το σπίτι στη Δ. Αρεοπαγίτου καθώς η εισαγγελία πρωτοδικών διέταξε έρευνα για το αν υπάρχουν τα παραστατικά και πώς δικαιολογείται
η αγορά τέτοιου πολυτελούς ακινήτου. Παράλληλα, η επιτροπή διαφάνειας της Βουλής θα ελέγξει τα οικονομικά του πρώην υπουργού και της συζύγου του, πώς πήραν το δάνειο του 1 εκατ. ευρώ, ποια η εμπλοκή offshoreεταιρειών και αν όλα τα χρήματα δηλώθηκαν στο πόθεν έσχες. Ανάλογη έρευνα θα κάνει και το ΣΔΟΕ για να διαπιστώσει τυχόν φορολογικές παραβάσεις.

Η εξέλιξη αυτή ανοίγει το δρόμο για την απομάκρυνση του κ. Τσοχατζόπουλου από το ΠΑΣΟΚ

«Εφόσον η δικαιοσύνη κρίνει ότι υπάρχει θέμα διερεύνησης, να προχωρήσει», δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γ. Πεταλωτής, μιλώντας στο ρ/σ Real fm, με αφορμή το ζήτημα που έχει προκύψει με το ακίνητο του Ακη Τσοχατζόπουλου.

«Αρχή της κυβέρνησης είναι να μην μείνει καμία σκιά που να αφορά είτε πολιτικό είτε πολίτη», πρόσθεσε και τόνισε: «Δεν χαριζόμαστε πουθενά και σε κανέναν».

Κληθείς να σχολιάσει το ενδεχόμενο κλήσης του Κώστα Σημίτη στην Εξεταστική Επιτροπή, σημείωσε πως δεν υπάρχει ασυλία για κανέναν, ωστόσο σε ότι αφορά πρώην πρωθυπουργούς, επειδή όπως ανέφερε είναι και πιο ευάλωτοι, «χρειάζεται προσεκτική προσέγγιση και να αποφευχθούν οι κανιβαλισμοί».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 01/06/2010 12:29:13

    Φακτορα μιλαμε για τον πρωην υποψηφιο για την αρχηγια του σοσιαλιστικου κινηματος(εχασε για λιγες ψηφους) και κορυφαιο υπουργο(μαζι με τον ΓΑΠ) σε ολες τις σοσιαλιστικες κυβερνησεις απο το 81 μεχρι το 2004!!!!!!!!!!
    Το σημερινο ΠΑΣΟΚ μου θυμιζει την ταινια 'ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΙΠΟΤΑ',ερχεται η ωρα της κρισης και θα ειναι μεγαλη(και αλλα ονοματα υπουργων αραγε?).Αληθεια οταν οι δημοσιογραφοι-εκδοτες-ινστρουχτορες με ολιγον Καραμανλη διπλα απο αυτα που ερχονται στο φως της δημοσιοτητας οταν λενε για 'μεγαλα ψαρια' τι εννοουν?
    Ποσο μεγαλυτερα δηλαδη απο την ομολογια ενος υπουργου?
    Εαν γνωριζεις ποια ονοματα(και δημοσιογραφοι) ειναι στην λιστα των δωρων-χρηματων εχεις ιερο καθηκον να την ανεβασεις.
    Απο χθες το βραδυ κιολας ακουσα μεγολοδημοσιογραφο-μεγαλοεκδοτη-διαμορφωτη να λεει(χωρις τσιπα και ντροπη)οτι δεν υπαρχει χρηματισμος για το Βατοπεδι και οτι ειναι πιο σοβαρο πραγμα ο χρηματισμος(για την ΖΗΜΕΝΣ) απο οτιδηποτε αλλο,μαλλον δεν τους βγαινουν τα κουκια και αρχιζουν δειλα δειλα να ανασκεβαζουν!!!!

  2. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 01/06/2010 12:37:30

    Ο Σημίτης ουσιαστικά εκτός, η Μπακογιάννη εκτός, ο Ρουσόπουλος το ίδιο, ο Σουφλιάς πρόλαβε κι έφυγε νωρίς, θυμάται κανείς τον Λαλιώτη (;), θα ξαναμιλήσει o Καραμανλής (;), κι ο Τσοχατζόπουλος ετοιμάζεται γαι την κακούργα μετανάστευση. Τι έμεινε από το υψηλόβαθμο πολιτικό προσωπικό της περιόδου 1980 - 2000;

    • man8os avatar
      man8os @ Sic transit gloria mundi 01/06/2010 12:40:17

      Σαμαρας, Παπανδρεου, Πανκακος, Ρεππας,Βενιζελος
      Αυτοι μου ερχονται τωρα.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 01/06/2010 12:50:41

      Αβραμόπουλος, Διαμαντοπούλου, Χρυσοχοίδης, Παυλόπουλος.
      Δεν είναι και λίγοι, υπήρχαν εφεδρείες. Αλλά οι λοχαγοί έγιναν ταξίαρχοι και οι ταγματάρχες αντιστράτηγοι.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Sic transit gloria mundi 01/06/2010 15:00:58

      το ότι ωρισμένοι έχουν αποσυρθεί από τη δημοσιότητα δεν σημαίνει αναγκαστικά πως δεν ενεργοποιούνται πια

  3. anonymous avatar
    anonymous 01/06/2010 12:44:04

    Αν το σύστημα θέλει μπορεί να βρει τη διαδρομή του μαύρου χρήματος. Ποτέ όμως δεν ήθελε.

    Δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία ότι το μεγάλο μέρος των ΠΑΣΟΚων έχει βάλει όχι απλά το δάχτυλο αλλά το χέρι στο μέλι. Τόσο όσο το έπαιρνε από την ιεραρχία του στο κόμμα. Κάποιοι το έβαλαν μέχρι τον καρπό κάποιοι μέχρι τον αγκώνα κάποιοι μέχρι τη μασχάλη και κάποιοι πήδηξαν μέσα κι έκαναν μπάνιο.

    Προέρχομαι από αστική οικογένεια. Από το 81 και μετά μείναμε στάσιμοι παρόλο που υπήρχε κάποια περιουσία. Από την άλλη όλοι οι ξεβράκωτοι βρέθηκαν με περιουσίες βίλες πολυτελή αυτοκίνητα κλπ. Που τα βρήκαν; Σαφώς από κλοπές παράνομες ή νομιμοφανείς.

    Ο Καραμανλής δεν κατάφερε να τους ξηλώσει. Γι αυτό ψηφίστηκε κι απέτυχε. Αντίθετα τους άφησε να κυβερνάνε υπογείως και τους ξανάφερε στην εξουσία να κάνουν τα αναθέματα των τελευταίων μηνών. (Λαθρονόμος, Χρεοκοπία της Χώρας, Υποδούλωση της Χώρας και θέση των βάσεων της οριστικής διάλυσής της)

  4. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 01/06/2010 12:59:37

    Ο Αντρέας ως αυταρχας δήθεν δημοκράτης καιο σε όλα του, ήταν φοβισμένο άτομο. Μάζευε γύρω του οτι πιό ανάπηρο συναντούσε και αφού τους τρομπάριζε με κολακείες έφτιαχνε απίθανους σε θεατρικότητα εξουσιαστικούς χαρακτήρες Τζοχατζόπουλους, Κουλούρηδες, Κουτσογειτονέους και άλλους που "δεν τους ήξερε ο θυρωρός τους" να τον λιβανίζουν νυχθημερον. Ετσι δεν είχε αντίπαλο και κυβερνούσε με τους κηπουρους του. Στο τέλος προσπάθησε χλευάζοντας τον ελληνικό λαό να μας βάλει τη Μιμή στο σβέρκο μας... Με το δέος και το υπόγειο σιχτίρισμα όλων αυτών χρίστηκε πρώτα φύλαρχος και μετά εθνάρχης από τα μήντια και τα "τζάκια" όταν τον έβαλαν στο τσεπάκι τους με το φιάσκο του ειδικού δικαστήριου. Παράλληλα αυτοί οι ολίγιστοι έκαναν τη διαπλοκή και το ρουσφέτι που πάντα υπήρχαν θεριό να μας φάει, αφού έχριζαν αναλόγου ποιότητας "επιχειρηματίες"...

  5. loretta avatar
    loretta 01/06/2010 13:04:54

    Nα ψαξουν ολους τους βουλευτες πασοκ που ηρθνα ΞΕΒΡΑΚΩΤΟΙ απο το 74(θυμαστε τα ζιβαγκο την αφραγκια τους και το μένος που ειχαν απεναντι σε οποιον ανηκε στην αστικη ταξη η ηταν βιομηχανος ...μεγαλογιατρος ...μεγαλοδικηγορς κτλ κτλ) και μεχρι σημερα δεν ξερουν τι εχουν τα πρωτοκλασατα στελεχη τους το ιδιο και τα λαμογια της ΓΣΕΕ και ολοι οι συνδικαλΗΣΤΕΣ (ας κοιταξουν και ολους τους ΝΔ και αριστερους δεν με χαλαει καθολου)

    Αν θελουν να αποδωσουν δικαιοσυνη και να καθαρισει το συστημα μονο ετσι πρεπει να γινει!
    Ολοι ας αποδειξουν πως και με ποιο τροπο δικαιολογουν τον πολυτελη βιο που διαγουν!!

  6. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 01/06/2010 13:32:35

    Μπράβο θα το καθαρίσουν το πασοκ από τους "παλιούς". Έτσι για να μείνουν μόνον οι μεγάλες αξίες στο κόμμα ο Γιώργος, η Μπιρμπίλη, ο Γερουλάνος, η Τζάκρη, ο Ραγκούσης, ο Δρούτσας, η Δραγώνα και τα άλλα άξια νέα παιδιά.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Αγανάκτηση 01/06/2010 14:28:00

      Αυτοί φίλε μου είναι φελλοί. Θα καταρρεύσουν σα χάρτινος πύργος και μακάρι να την βγάλουν καθαρή με αυτά που κάνουν.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ anonymous 01/06/2010 15:05:28

        Αυτοί είναι πανάλαφροι φελλοί. Ο Τζοχαντζαραίος της Αρεοπαγίτου και ο Βούδας του Προαστείου της Ραφήνας είναι από βαρύ μέταλλο βολφράμιο.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ anonymous 01/06/2010 15:13:55

        χμ... και οι άλλοι φελλοί ήταν, αλλά ακόμη πασχίζουμε να βγάλουμε άκρη και να βρούμε αποδείξεις για τα πεπραγμένα τους - στην κλοπή και στο ψέμμα πρωτομάστορες, και με ισχυρές πλάτες στα διεθνή ιερατεία.
        Είναι λάθος να πιστεύουμε πως θα γλυτώσουμε χωρίς αγώνα.

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ anonymous 01/06/2010 15:16:28

        Πλάκα κάνουμε ανώνυμε...

  7. nov11 avatar
    nov11 01/06/2010 16:19:08

    @ anonymous+loretta
    Aυτοί που κατέβηκαν απ'τα γκράβαρα της Πρώτης με τα τσαρούχια πριν το '74 μπορείτε να μας πείτε που τα βρήκαν και'ΠΡΟΚΟΨΑΝ 'τόσο πολύ με όλο το συγγενολόϊ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    ΟΠΟΙΟΝ ΤΣΙΜΠΗΣΟΥΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΤΑ ΚΡΥΨΕΙ και......... ταυτόχρονη ΕΞΟΝΤΩΣΗ του ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ.
    DEMOCRACY!!!!!!!!!!

  8. Γιωργοs Σωτηροπουλοs avatar
    Γιωργοs Σωτηροπουλοs 01/06/2010 16:58:35

    Τι εγινε αραγε με τουs υπουργουs υγειαs ολων των κυβερνησεων που υπεγραψαν για αγορα καθετηρων με 8 ευρω τον ενα ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΙΔΑ ΤΟΥΣ 825 ΕΥΡΩ την ΜΙΑ??????????ποσα δισ ειναι αυτα???? Ξερει κανειs???ειπατε αβραμοπουλοs....και το θυμηθηκα....Και επι τη ευκαιρεια.....πηραμε τα 15.000.000 εμβολια που παρηγγειλε για 10.000.000 Ελληνεσ ο εν λογω ανθελλην?ποσο μιζα πηρε ?????ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΦΤΑ>>>ΤΗ Σιεμενσ ειναι τριχεσ

  9. CRAZY DOCTOR avatar