#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/06/2008 12:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανησυχούν οι Γερμανοί για το Eurofighter και τους εξοπλισμούς

«Οι Γερμανοί πρέπει να είναι ικανοποιημένοι. Εκτός του ότι δεχθήκαμε να πάρουμε τελικά τα υποβρύχια που …γέρνουν πήραν και τον ΟΤΕ. Τι άλλο θέλουν επιτέλους;». Με τα λόγια αυτά απάντησε χθες το βράδυ (σε εκδήλωση για τα «Ποσειδώνια») καλά ενημερωμένος κυβερνητικός παράγοντας σε ερώτηση συνεργάτη μας για τις πιέσεις που εκδηλώνονται από γερμανικής πλευράς ενόψει της αυριανής επίσκεψης Σαρκοζί και του πολέμου των προμηθευτών που μαίνεται εξαιτίας της στο παρασκήνιο. Για να καταλάβετε πάντως το μεγάλο παιχνίδι που παίζεται εν όψει της αυριανής επίσκεψης Σαρκοζί επισημαίνουμε ότι ορισμένα δημοσιεύματα σε «έγκυρες» εφημερίδες προαναγγέλλουν ότι  «η κυβέρνηση θα προχωρήσει στην προμήθεια 4+2 φρεγατών από τη Γαλλία, αφού ο κ. Σαρκοζί υπόσχεται με τη σειρά του διαδικασία συμπαραγωγής και σημαντικά αντισταθμιστικά οφέλη».

Αυτό που κάνουν στην πραγματικότητα οι συγκεκριμένες εφημερίδες και οι «πηγές» τους στο Μαξίμου, ή αλλού είναι να λένε στους Γάλλους ότι «θα πάρετε τις φρεγάτες, θα μπούμε και στην Μεσογειακή Ένωση του Σαρκοζί και τέρμα, έχουμε και άλλες υποχρεώσεις και ανάγκες».Οι Γάλλοι όμως φαίνεται ότι θεωρούν λίγα αυτά τα ανταλλάγματα για την βοήθεια που μας προσφέρουν στο σκοπιανό και θέλουν και τα αεροσκάφη. Έτσι άλλες αντικειμενικές εφημερίδες γράφουν ότι «η γαλλική αντιπροσωπεία θα επιθυμούσε να δει και τα γαλλικά αεροσκάφη Rafale να εντάσσονται στην ελληνική Πολεμική Αεροπορία με το επιχείρημα της οπλικής διαφοροποίησης που και σήμερα έχει η Π.Α. έναντι της Τουρκίας, με τα μαχητικά Μιράζ» Τα σενάρια που κυκλοφόρησαν, θέλουν τη γαλλική πλευρά να αναλαμβάνει έως και «απόσυρση» των 40 αεροσκαφών Μιράζ υπέρ των Rafale. Ποια είναι η γνώμη μας; Το παιχνίδι μάλλον θα το κερδίσουν οι …Αμερικάνοι. Με πρόσχημα τις ταμειακές δυσκολίες, η κυβέρνηση θα αγοράσει μερικά  F-16 για την αναπλήρωση των απωλειών της Πολεμικής Αεροπορίας και θα περιμένει μέχρι να μπει στην γραμμή παραγωγής το F-35

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lakis, Malaga avatar
    Lakis, Malaga 05/06/2008 12:27:55

    Οι Γερμανοί δεν θέλουν την Τουρκία στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Δεν μας βοήθησαν όμως με τα Σκόπια. Αν και με την CDU και την Merkel είναι σαφώς ευνοϊκότερα τα πράγματα για εμάς.

    Οι Γάλλοι με τον Σαρκοζύ έστω και με απώτερο σκοπό τα Rafale είναι αυτή τη στιγμή ο πιό δυνατός μας σύμμαχος (Σκόπια, Τουρκία).

    Οι Ρώσοι με το δίδυμμο Μεντβέντεφ-Πούτιν είναι εχθρικοί προς την Τουρκία, ενάντια στη μεγάλη Αλβανία (Κόσσοβο) και προτίθενται και να επανεξετάσουν το θέμα των Σκοπίων που είχαν σπεύσει να αναγνωρίσουν.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί να πάμε πάλι προς τους Αμερικανούς που το μόνο που κάνουν είναι να ευνοούν όλους (μα όλους!) τους γείτονες/εχθρούς μας.

  2. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 05/06/2008 13:57:51

    Γιατί αυτό κάναμε πάντα...

  3. Lara avatar
    Lara 05/06/2008 14:08:23

    Οι σχεσεις του CDU- CSU απο το 93 της δεξιας Μητσοτακη στην Ελλαδα δεν βρισκονται και σε καλυτερη φαση σε αντιθεση με τους Πασοκους οπου οι δεσμοι με τους Σοτσιαλ/Ντεμοκρατεν ειχε δει καλυτερες μερες συνεργασιας και φιλιας.
    Τα πνευματα των κοντι της Σταζι πλανωνται αενεα στον αερα χωρις να πετυχαινουν τον εφησυχασμο.
    λαρα

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/06/2008 14:15:13

    Δεν μπορώ να πάρω θέση, παρά μόνο να πω ότι ο εχθρός είναι ένας, τα άλλα είναι αντιπερισπασμοί. Με ανακούφιση βλέπω ότι δεν είναι όλοι ερωτευμένοι με τους Γερμανούς.

    Το ρίσκο του να μην έχουμε Αμερικάνικα είναι να μην ενθαρρύνουμε τίποτα δοκιμές live πάνω από την Σκιάθο. Και, μεταξύ μας με φοβίζει η έμπρακτη εφαρμογή του clash of civilizations (ας είναι αμοραλιστές ακροδεξιοί οι εμπνευστές του, αποδέκτης των συνεπειών δεν θέλω να είμαι). Αν ακούγομαι φοβισμένος, δεν είμαι, πρακτικά σκεπτομενος προσπάθώ να ειμαι, σήμερα.

    Σήμερα από το πρωϊ με βομβαρδίζουν με προπαγάνδα για ανεμογεννήτριες... Τις πάω λιγότερο από τους Γερμανούς.

    Για να μιμηθώ έκφραση άλλων βέβαια, «ό,τι πείτε».

  5. Basil avatar
    Basil 05/06/2008 15:35:54

    Οπως και να έχουν τα πράγματα είμαστε για άλλη μια φορά...πολύ πισω
    Το κομματικό κράτος πλέον δεν μπορεί να παρακολουθήσει τις εξελίξεις που τρέχουν...
    Οι Τούρκοι έχουν δεσμευθεί για 100 F-35. Εχουν πληρώσει κάποιο ποσό 10^6 $ και παίρνουν σε αντάλλαγμα 5.6 10^9 $ σε κατασκευαστικό έργο.
    Δεν περιλαμβάνεται η απαιτούμενη μεταφορά τεχνολογίας κατασκευαστικού έργου. Καταλαβαίνει κανείς με τι τύπους έχει να κάνει.Οι Πασάδες βλέπουν πολυ μακριά. Ποιοί θα τους αντιμετωπίσουν ?? Ο κωστάκης και ο γιωργάκης??Ουτε οι προηγούμενοι ( κώστας ανδρέας κώστας )ήταν στο ύψος των περιστάσεων.
    Ο σύγχρονος κόσμος δεν αντιμετωπίζεται με πολιτική ορίζοντα τριετίας.
    Εχει δίκαιο το πόστ οι γερμανοί έχουν πάρει:
    α) αρματα μάχης
    β) τις παλιές φρεγάτες μεκο200
    γ) πυροβόλα 24+
    δ) υποβρύχια
    Ο σημίτης δέσμευσε την Ελλάδα για την αγορά 60 Eurofighters
    Η διεισδυση του γερμανικού παράγοντα είναι κρίσιμη, αν πάρουν και 40+20 μαχητικά τότε΄καθίστανται κυρίαρχοι στα εξοπλιστικά. Αυτό θα το επιτρέψει ο αμερικανικός παράγοντας?? από την άλλη προσφέρει το ΡΑΦΑΛ τις επιχειρισιακές απαιτήσεις της ΠΑ? Τι προσφέρουν οι Γάλλοι σαν ανταλλάγματα? Ηδη έκαναν την πρώτη κοινή άσκηση στην κύπρο με έλληνες και κύπριους.

    Είναι πολύ δύσκολο να εκφέρεις γνώμη.

    Μήπως έχει δίκαιο ο Αλκιμος??
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!!

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/06/2008 15:43:56

    μαζι σου Basil

  7. Νἰκος avatar
    Νἰκος 05/06/2008 17:02:27

    Ενδιαφεροντα, πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα. Για μενα ειναι λεπτομερειες, σημαντικες μεν δευτερευουσες δε διοτι αυτα ολα ειναι εργαλεια εφαρμογης γενικοτερης γεωστρατηγικης πολιτικης, την οποια η Ελληνικη (α)ελιτ ουτε εχει ουτε και ενδιαφερεται να σχεδιασει αφου διατηρειται εν ζωη απο ξενα χλιαρια (κοχλιαρια) που λεν στο χωριο μου.
    Συμπερασμα: Και χιλια Ραφαλ η Φ16 να ειχαν παλι οσφυοκαμπτες θα ηταν. Δειτε την προσφατη ιστορια. 1955: εγκαταλειψη των Ελληνων της πολης στις ορεξεις των Κεμαλοφασσιτων, 1974, 1995, 1996 1999 (Μακεδονισμος)κλπ, κλπ. Δυστυχως φιλοι μου, οι κατοχη και ο εμφυλιος κατεστρεψαν την Ελληνικη εθνικη αστικη ταξη που ειχε αποψη και σπονδυλικη στηλη. Ολη σχεδον η μεταπολεμικη ιστορια μας ειναι ιστορια της εγγενους ανικανοτητας του Ελλαδικου προτεκτορατου να σεχεδιασει και να εφαρμοσει εθνικη πολιτικη. Τελικα αυτο ειναι το ζητουμενο. Ολα τα αλλα ειναι αριστεροδεξια φληναφηματα ιδεολογιων που πασαρονται για πολιτικες. Δυστυχως.
    Υγιαινετε.

  8. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 05/06/2008 17:51:51

    Factora ; σου ξέφυγε αυτό ;

    http://kourdistoportocali.blogspot.com/2008/06/gerhard.html

  9. Basil avatar
    Basil 05/06/2008 21:39:02

    @ Nίκος

    Η έλλειψη οράματος και σχεδιασμού είναι εγγενής σε όλη την πορεία του Ελληνικού κράτους και όχι σύνεπεια του Β ΠΠ. Μεγαλειώδης στιγμή η δολοφονία του Καποδίστρια. Του ΄τύπου που είπε πολλαπλά όχι στους βρεταννούς. Κορυφαία στιγμή το 20-22. Γιατί εκλογές το 20 μεσόντος του πολέμου με την τουρκία?? Μήπως η (α)ελιτ έβλεπε την προσσέγγιση ένωση με τις αστικές τάξεις της Πόλης και της Σμ'υρνης με σύνδομο υστέρησης και συμπλέγματος?? Και γιαυτό προκάλεσε την ήττα του βενιζέλου?? Οι περίφημοι ελληναράδες στο Μοριά δεν έσκιζαν χάρτες της Μ. Ελλάδας??Οταν έγινε το μακελλιό δεν έλεγαν τους πρόσφυγες τουρκόσπορους? Αυτοί δεν ήταν λαός αλλά πολιτικοί του επίσημου κράτους.Τι σπονδυλική στήλη και άποψη?

    Σε τελευταία ανάλυση η προβολή της λογικής σου οδηγεί στο συμπεράσμα ότι όλα είναι προαποφασισμένα (από κέντρα εξουσίας) και συνεπώς χαμένα από χέρι.
    Μπορεί να έχεις δίκαιο. Ελπίζω όχι.

  10. Νἰκος avatar
    Νἰκος 05/06/2008 22:47:00

    Προς Βασιλη:
    Οι γενικευσεις μου και γενικα οι γενικευσεις εχουν ελαττωματα. Αλλα δεν πιστευω οτι οδηγουν σε συνωμοτικα συμπερασματα με αυστηρη αιτιοκρατια. Τουλαχιστον δεν εξυπονοουσα αυτο.
    Πχ.οι εκλογες το '20 εγιναν (και) διοτι οι τοτε αντι-Βενιζελικοι ηθελαν την εξουσια. Τωρα, αν αυτο εξυπηρετουσε τις μεγαλες δυναμεις και οχι τα Ελληνικα συμφεροντα, επρεπε να το σκεφτουν οι Ελληνες. ΟΙ μεγαλες δυναμεις φροντιζαν τα συμφεροντα τους μονο. Τι θελω να πω: Οτι οι Ελλαδικες ελιτ περισσοτερο ισως απο καθε αλλη ελιτ, και της Τουρκικης, υιοθετει πρακτικες κοσμοπολιτικες/διεθνιστικες που δεν λαμβανουν υπ'οψην τις εκαστοτε γενικοτερες γεωπολιτικες ισορρποπιες στην ευρυτερη περιοχη.
    Υπ'αυτη την εννοια ο Μεταξας ηταν πιο πατριωτης απο ολους τους χουνταιους, τους Καραμανλη/Αβερωφ (συμφωνιες του '58), τους Σημιτη/Γιωργακη (Ψ)συριζα και σια, διοτι κυριος γνωμων του ηταν το Ελληνικο εθνικο συμφερον διοτι βαθεια επιγνωση του. Παρεπιπτοντως, ειχε εναντιωθει στην Μικρασιατικη εκστστρατεια. Οταν μαθουμε να θεωρουμε αλληθινο οτι ειναι εθνικο -και οχι εθνικιστικο- για να παραφρασω τον (εθνικο) ποιητη Σολωμο (μαλλον γι'αυτο το ἑθνικο "εξοβελιστικε απο τα σχολικα βιβλια και μπηκαν οι...Σημιτης, Καπλανι!!! και σια, ε! τοτε ισως θα ειμαστε υπολογισημη συνισταμενη (εθνικη) ισχυς και οχι απλα σπουδαιες μοναδες οπως τωρα αλλα που δεν τις υπολογιζουν ουτε οι Σκοπιανοι.

  11. Basil avatar
    Basil 05/06/2008 23:11:37

    προς Νίκο

    Συμφωνώ. Ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι και να αγοράζεις τελευταίας τεχνολογίας συστήματα και να μην καταφέρεις να υπερασπισθείς το χώρο σου.